Magnegita - süstelahus (469mg 1ml)
Artikli sisukord
süstelahus (469mg 1ml)
Pakendi infoleht: teave kasutajale
Magnegita, 500 mikromool/ml, süstelahus
Gadopentetaatdimeglumiin
Enne ravimi kasutamist lugege hoolikalt infolehte, sest siin on teile vajalikku teavet.
-Hoidke infoleht alles, et seda vajadusel uuesti lugeda.
-Kui teil on lisaküsimusi, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
-Ravim on välja kirjutatud üksnes teile. Ärge andke seda kellelegi teisele. Ravim võib olla neile kahjulik, isegi kui haigusnähud on sarnased.
-Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Vt lõik 4.
Infolehe sisukord
1.Mis ravim on Magnegita ja milleks seda kasutatakse
2.Mida on vaja teada enne Magnegita kasutamist
3.Kuidas Magnegita’t kasutada
4.Võimalikud kõrvaltoimed
5.Kuidas Magnegita’t säilitada
6.Pakendi sisu ja muu teave
1.Mis ravim on Magnegita ja milleks seda kasutatakse
Magnegita sisaldab gadopentetaatdimeglumiini, ainet, mis võimendab kontrasti. Seda preparaati kasutatakse ainult diagnostilisteks uuringuteks.
Magnegita’t kasutatakse magnetresonantstomograafia (MRI) uuringute ajal.
Magnegita’t kasutatakse kolju (pea), selgroo ja kogu keha MRI uuringutes, s.h pea ja kaela piirkond, rindkere, s.h süda ja naistel rinnanäärmed, kõhuõõs, s.h kõhunääre ja maks, neerud, vaagnapiirkond, s.h eesnääre, põis ja emakas, lihased, luud.
Ravimit kasutataksel
Lisaks on võimalik kasutada kõikide veresoonte nähtavaks tegemisel
Saab määrata ka verevoolu läbi südamelihase stressi tingimustes, nt ravimitest tingitud stress, ja südame jõudlust (“hilistaastumist”).
2. Mida on vaja teada enne Magnegita kasutamist
Ärge kasutage Magnegita’t:
-kui olete gadopentetaatdimeglumiini või selle ravimi mis tahes koostisosade (loetletud lõigus 6) suhtes allergiline.
-kui teil on raske neerukahjustus (glomerulaarfiltratsiooni kiirus <30 ml/min/1,73m) ja/või äge neeruvigastus.
Hoiatused ja ettevaatusabinõud
Enne Magnegita kasutamist pidage nõu oma arsti või radioloogiga.
Eriline ettevaatus on vajalik ravimiga Magnegita
-kui teil on südamestimulaator, raual baseeruv (ferromagneetiline) südameklapp või implantaat või insuliinipump, palun informeerige sellest oma arsti või radioloogi. Sellistel tingimustel pole MRI sobilik.
-kuna Magnegita võib vallandada allergilisi või teisi spetsiifilisi individuaalseid reaktsioone, mis võivad olla halbade tagajärgedega teie südamele, hingamisteedele või nahale.
Teile ei tohi Magnegita’t manustada, kui teil esineb raske neerukahjustus ja/või äge neeruvigastus, või kui teil on kohe tulemas või on hiljuti olnud maksasiirdamine, kuna selliste seisunditega patsientidel on Magnegita kasutamisega seostatud nefrogeense süsteemse fibroosi (NSF) teket. NSF on haigus, mis toob kaasa naha ja pehmekudede paksenemise. NSF’i tagajärjeks võib olla invaliidistav liigeste liikumatus, lihasnõrkus või siseorganite talitluse häired, mis võivad olla eluohtlikud.
Magnegita’t ei tohi manustada kuni
Rääkige oma arstile kui:
-teil on neerutalitluse häired;
-teil on hiljuti olnud või kohe tulemas maksasiirdamine.
Kui ilmneb allergiline reaktsioon, peatab arst/radioloog koheselt kontrastaine manustamise ja alustab vajadusel sobivat ravi allergilise reaktsiooni vastu.
Seega on soovitatav, et uuringu ajaks oleks teile paigaldatud painduv veenikanüül, mis võimaldab viivitamatut tegutsemist hädaolukordades.
Väga harva võib ilmneda tõsiseid reaktsioone, s.h šokki. Seega peate te lugema järgnevat väga hoolikalt:
-kui teil on või on kunagi olnud bronhiaalastmat või teisi allergiaid või varasemalt allergilist reaktsiooni kontrastainele, võib teil suurema tõenäosusega uuringu ajal tekkida allergiline reaktsioon. Öelge oma radioloogile või arstile, kui teil esineb mõni neist seisunditest. Teile võidakse enne uuringut anda lisaravimit, et neid kõrvaltoimeid vältida.
-kui te võtate beetaadrenoblokaatoreid (kõrge vererõhu, südameprobleemide ja muude selliste näidustuste ravim), öelge seda oma arstile või radioloogile. Beetaadrenoblokaatoritega ravitavad patsiendid ei saavuta piisavat ravivastust allergiliste reaktsioonide raviks kasutatavatele ravimitele.
-kui teil on mingisuguseid südameprobleeme (nt raske südamepuudulikkus, koronaartõbi), olete te enam tundlik tõsiste või isegi eluohtlike allergiliste reaktsioonide tekkeks.
-kui teil esineb krambihooge või krampe, on teil suurem risk kogeda mõnda neist uuringu ajal.
-kui teil on mõõdukas neerukahjustus (glomerulaarfiltratsiooni kiirus 30…59 ml/min/1,73 m) informeerige oma arsti või radioloogi. Enne Magnegita manustamist tuleb teile teha vereanalüüs, et selgitada välja kui hästi teie neerud töötavad.
Magnegita’t ei tohi kasutada alla
Muud ravimid ja Magnegita
Teatage oma arstile või apteekrile, kui te kasutate või olete hiljuti kasutanud või kavatsete kasutada mis tahes muid ravimeid.
Eriti tuleb pöörata tähelepanu beetaadrenoblokaatoritele (kõrge vererõhu, südameprobleemide ja muude selliste näidustuste ravimid).
Magnegita koos toidu ja joogiga
On väga tähtis, et te 2 tundi enne uuringut ei sööks midagi.
Rasedus ja imetamine
Kui te olete rase, imetate või arvate end olevat rase või kavatsete rasestuda, pidage enne selle ravimi kasutamist nõu oma arsti, radioloogi või apteekriga.
Rasedus
Te peate rääkima oma arstile, kui te olete rase või kahtlustate rasedust, sest raseduse ajal ei tohi Magnegita’t ilma tungiva vajaduseta kasutada.
Imetamine
Informeerige oma arsti, kui te toidate last rinnaga või kavatsete seda teha. Pärast Magnegita manustamist tuleb rinnaga toitmine katkestada vähemalt 24 tunniks.
Autojuhtimine ja masinatega töötamine
See süst ei mõjuta tõenäoliselt teie võimet juhtida autot ega käsitseda masinaid.
Siiski peate te autot juhtides või masinatega töötades arvestama, et juhuslikult võib ilmneda iiveldust või madalat vererõhku.
3. Kuidas Magnegita’t kasutada
Manustamisviis
Magnegita’t manustatakse kvalifitseeritud meditsiinitöötaja poolt otse veeni (veenisiseselt).
Manustamise ajal peate te lamama ja arst või radioloog jälgib teid vähemalt 30 minuti jooksul pärast süsti. See on aeg, mil ilmneb enamus soovimatuid reaktsioone (nt allergilised reaktsioonid). Siiski võib harvadel juhtudel reaktsioone ilmneda ka tunde või päevi hiljem.
Kui seda ravimpreparaati hakatakse manustama automaatsüstlaga, peab automaatsüstla tootja tagama vastava väljaõppe. Antud juhiseid tuleb täita absoluutse täpsusega.
Annus
Täiskasvanud, noorukid ja lapsed (vanemad kui 2 eluaastat)
Pea- ja seljaaju või kogu keha MRI läbiviimiseks kasutatav annus sõltub uuritava kahjustuse tüübist, kuid on täiskasvanutele tavaliselt vahemikus 0,2…0,6 ml/kg ja lastele vahemikus 0,2…0,4 ml/kg.
Annustamine patsientide erigruppides
Kuni
Kuna alla
Väikelapsed (1...2 aastased)
Alla
Eakad
Kui te olete
Neerufunktsiooni kahjustusega patsiendid
Teile ei tohi Magnegita’t manustada, kui teil esineb raske neerukahjustus ja/või äge neeruvigastus või kui teil on tulemas või on hiljuti olnud maksasiirdamine.
Mõõduka neerukahjustusega patsiendid (neerufunktsiooni hindamise parameeter, GFR (glomerulaarfiltratsiooni kiirus) on 30...59 ml/min/1,73m)
Mõõduka neerukahjustusega patsientidel peab Magnegita kasutamist hoolikalt hindama. Nendel patsientidel püsib ravim kauem organismis kui normaalse neerufunktsiooniga patsientidel.
Arst uurib, kas teie neerud töötavad korralikult.
Kui teil esineb mõõdukas neerukahjustus, tohib teile skaneerimisel manustada ainult ühe annuse korraga ja järgmist annust ei tohi manustada mitte enne 7 päeva möödumist.
Kui teile manustatakse Magnegita’t rohkem kui ette nähtud
Seda ravimit manustab teile kvalifitseeritud meditsiinitöötaja. Kui teil on tunne, et te olete saanud liiga palju ravimit, palun öelge seda koheselt oma arstile või õele.
Kui teil on lisaküsimusi selle ravimi kasutamise kohta, pidage nõu oma arsti, radioloogi või apteekriga.
4.Võimalikud kõrvaltoimed
Nagu kõik ravimid, võib ka Magnegita põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki.
Kõige sagedamini kirjeldatud kõrvaltoimed Magnegita manustamisel on iiveldus, oksendamine, peavalu, pearinglus, valu, sooja– või külmatunne süstimiskohas või üldine soojatunne.
Mõnedel inimestel võib tekkida Magnegita manustamisel allergilisi reaktsioone. Öelge viivitamatult oma arstile, kui peaks ilmnema mõni järgmistest harvadest tõsise allergia sümptomitest:
-ootamatu hingeldus ja pigistustunne rinnus
-silmalaugude, näo või huulte turse
-nahalööbed (nõgestõbi), sügelus, palavik
-minestamine
-siniseks muutumine (tsüanoos).
On teatatud nefrogeense süsteemse fibroosi (haigus, mis põhjustab naha paksenemist ning võib kahjustada pehmeid kudesid ning siseorganeid) juhtudest.
Muude kõrvaltoimete hulka võivad kuuluda
−pearinglus, tuimus (paresteesia), peavalu,
−iiveldus, oksendamine,
−kuumatunne.
Harva esinevad kõrvaltoimed (võib esineda kuni 1 inimesel
−seerumi rauasisalduse lühiajaline tõus,
−ärevus, segasus, kõne või haistmise häired, krambid, värinad, kooma, unisus,
−valu silmades, nägemishäired, pisaravool, valu kõrvades, kuulmishäired,
−südame löögisageduse ja vererõhu muutus, südame rütmihäired, südame seiskus,
−veresoonte laienemine ja verevoolu muutused, mis põhjustavad vererõhu langust ja minestamist, kiire südamerütm (tahhükardia), hingamisraskused ja siniseks muutumine, mis võivad viia teadvuse kaotuseni ja šoki tekkeni,
−lühiaegsed muutused hingamissageduses, hingeldus, raskused hingamisel, hingamise seiskus, vedelik kopsus,
−kõhuvalu, kõhulahtisus, maitsetundlikkuse muutus, suukuivus, liigne süljeeritus,
−maksaensüümide aktiivsuse ja bilirubiini sisalduse lühiajaline tõus,
−silmalaugude, näo või huulte turse, nahapunetus, sügelus,
−seljavalu või liigesvalu,
−kusepidamatus või tung urineerida, lühiajalised neerufunktsiooni muutused või äge neerupuudulikkus neerufunktsiooni häiretega patsientidel,
−valu rinnus, külmavärinad, higistamine, kehatemperatuuri muutused, palavik,
−valu süstekohas, külma või kuumatunne, paistetus, põletik, kudede kärbus (nekroos), süstekoha veenide põletik,
−ülitundlikkus/anafülaktilised reaktsioonid:
angioödeem, silmapõletik (konjunktiviit), köha, sügelus, vesine nohu, aevastamine, nahalööve (urtikaaria), vilistav hingamine, häälepaelte pinguldumine, häälepaelte turse ja kõriturse, madal vererõhk, šokk.
Teadmata kõrvaltoimed (sagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel):
−nefrogeense süsteemse fibroosi/nefrogeense fibroosse dermopaatia juhtumid (seisund neeruhaigustega patsientidel, kus nahk ja teised koed kõvastuvad).
Kõrvaltoimetest teavitamine
Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või meditsiiniõega. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Kõrvaltoimetest võite ka ise teavitada www.ravimiamet.ee kaudu. Teavitades aitate saada rohkem infot ravimi ohutusest.
5.Kuidas Magnegita’t säilitada
Hoidke seda ravimit laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.
Ärge kasutage seda ravimit pärast kõlblikkusaega, mis on märgitud pakendil pärast „Kõlblik kuni“: PP.KK.AAAA. Kõlblikkusaeg viitab selle kuu viimasele päevale.
See ravimpreparaat ei vaja säilitamisel eritingimusi.
Ravimi kasutusaegne
Ärge kasutage seda ravimit, kui täheldate mingeid silmaga nähtavaid riknemise märke (nagu osakesed lahuses või viaalis olevad mõrad).
Ärge visake ravimeid kanalisatsiooni ega olmejäätmete hulka. Küsige oma apteekrilt, kuidas visata ära ravimeid, mida te enam ei kasuta. Need meetmed aitavad kaitsta keskkonda.
6.Pakendi sisu ja muu teave
Mida Magnegita sisaldab
-Toimeaine on gadopentetaatdimeglumiin.
1 ml süstelahust sisaldab 469 mg gadopentetaatdimeglumiini, mis vastab 78,63 mg gadoliiniumile (500 mikromooli).
-Abiained on penteethape, meglumiin ja süstevesi.
Kuidas Magnegita välja näeb ja pakendi sisu
Süstelahus.
Läbipaistvas klaasviaalis kummist sulguri ning alumiiniumist korgiga, mis on pakendatud pappkarpi, kus on ka pakendi infoleht.
Viaal sisaldab selget, osakestevaba süstelahust.
Magnegita on saadaval järgmistes pakendites:
Pakendis 1 viaal 5, 10, 15, 20, 30, ja 100 ml süstelahusega.
Pakendis 10 viaali 5, 10, 15, 20, 30, ja 100 ml süstelahusega.
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
Müügiloa hoidja ja tootja
Müügiloa hoidja:
Agfa HealthCare Imaging Agents GmbH Am Coloneum 4
50829 Köln
Saksamaa
Tel: + 49 221
Fax: + 49 221
Tootja:
Biokanol Pharma GmbH
Kehler Straße 7
Saksamaa
Tel: +49 (0)
Fax: +49 (0)
Lisaküsimuste tekkimisel selle ravimi kohta pöörduge palun müügiloa hoidja poole.
Infoleht on viimati uuendatud oktoobris 2015.
Järgmine teave on ainult meditsiinipersonalile või tervishoiutöötajatele:
Enne Magnegita manustamist tuleb kõiki patsiente uurida neerufunktsiooni häirete suhtes laboratoorsete analüüside põhjal.
Teatatud on nefrogeense süsteemse fibroosi (NSF) juhtudest, mida seostatakse Magnegita ja mõne teise gadoliiniumi sisaldava kontrastaine kasutamisega ägeda või kroonilise raske neerukahjustusega (GFR <30 ml/min/1,73 m) patsientidel ja/või ägeda neeruvigastusega patsientidel. Magnegita on nendele patsientidele vastunäidustatud. Perioperatiivses maksasiirdamise perioodis patsientidel on kõrge risk ägeda neerukahjustuse tekkeks. Seetõttu ei tohi Magnegita’t kasutada maksasiirdamise perioperatiivses perioodis patsientidel.
Samuti ei tohi Magnegita’t kasutada alla
NSF’i tekkerisk mõõduka neerukahjustusega (GFR 30...59 ml/min/1.73 m) patsientidel ei ole teada, mistõttu tohib Magnegita’t nendel patsientidel kasutada ainult pärast hoolikat riski/kasu suhte hindamist ja annus ei tohi ületada 0,2 ml/kg kehakaalu kohta. Skaneerimisel mitte kasutada üle ühe annuse. Kuna on vähe informatsiooni korduva manustamise kohta, ei tohi Magnegita järgmist annust manustada enne 7 päeva möödumist.
Seoses
Kuna eakatel inimestel võib gadopenteethappe renaalne kliirens olla kahjustunud, on eriti oluline 65- aastaste ja vanemate patsientide uurimine neeru funktsioonihäirete suhtes.
Hemodialüüsi tegemine veidi aega pärast Magnegita manustamist võib olla kasulik Magnegita organismist eemaldamiseks. Siiski puuduvad andmed, mis toetaksid hemodialüüsi kasutamist NSF’i vältimiseks või raviks neil patsientidel, kellele parajasti ei tehta hemodialüüsi.
Magnegita’t ei tohi kasutada raseduse ajal, välja arvatud juhul, kui naise kliiniline seisund vajab gadopenteethappe kasutamist.
Rinnaga toitmine tuleb katkestada pärast Magnegita manustamist vähemalt 24 tunniks.
Viaalil olev eemaldatav teabesedel tuleb kleepida patsiendi haigusloole, registreerimaks millist gadoliiniumi sisaldavat kontrastainet kasutati. Samuti tuleb üles märkida kasutatud annus. Patsiendi elektroonilise kaardi
RAVIMI OMADUSTE KOKKUVÕTE
1.RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Magnegita, 500 mikromool/ml, süstelahus
2.KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
1 ml süstelahust sisaldab 469 mg gadopentetaatdimeglumiini, mis vastab 78,63 mg gadoliiniumile (500 mikromooli).
5 ml süstelahust sisaldab 2345 mg gadopentetaatdimeglumiini, mis vastab 393,15 mg gadoliiniumile (500 mikromool/ml).
10 ml süstelahust sisaldab 4690 mg gadopentetaatdimeglumiini, mis vastab 786,30 mg gadoliiniumile (500 mikromool/ml).
15 ml süstelahust sisaldab 7035 mg gadopentetaatdimeglumiini, mis vastab 1179,45 mg gadoliiniumile (500 mikromool/ml).
20 ml süstelahust sisaldab 9380 mg gadopentetaatdimeglumiini, mis vastab 1572,60 mg gadoliiniumile (500 mikromool/ml).
30 ml süstelahust sisaldab 14070 mg gadopentetaatdimeglumiini, mis vastab 2358,90 mg gadoliiniumile (500 mikromool/ml).
100 ml süstelahust sisaldab 46900 mg gadopentetaatdimeglumiini, mis vastab 7863,00 mg gadoliiniumile (500 mikromool/ml).
INN. Acidum gadopenteticum
Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.
3.RAVIMVORM
Süstelahus
Selge lahus.
pH |
7,0 ... 7,9 |
Viskoossus [mPas] |
|
20 °C |
4,9 |
37 °C |
2,9 |
Osmolaalsus 37 °C |
|
[mOsm/kg HO] |
|
4.KLIINILISED ANDMED
4.1Näidustused
Ravim on ainult diagnostiliseks kasutamiseks.
Magnegita on kontrastaine kraniaalseks ja spinaalseks magnetresonantstomograafiaks (MRI).
Magnegita on näidustatud ka kogu keha magnetresonantstomograafiaks, k.a pea ja kaela piirkond; rindkere (k.a süda); naistel rinnanääre; kõhuõõs (pankreas ja maks); retroperitoneaalruum (neerud); vaagna piirkond (prostata, kusepõis ja emakas) ning lihasskeletisüsteem intravenoosse manustamise teel.
Gadopentetaatdimeglumiin aitab visualiseerida patoloogilisi struktuure ning eristada tervet ja kahjustatud kude.
Gadopentetaatdimeglumiini võib kasutada magnetresonantsangiograafial (v.a koronaararterite puhul), stenoosi, oklusioonide ja kollateraalide hindamiseks.
Spetsiifiline näidustus südamel on müokardi perfusiooni mõõtmine farmakoloogilise stressi tingimustes ja südamelihase funktsionaalne diagnostika ("reservi määramine“ („delayed enhancement")).
4.2Annustamine ja manustamisviis
Annustamine
Täiskasvanud, noorukid ja lapsed (üle
Et pakkuda diagnostiliselt adekvaatset kontrasteerumist vastamaks pea ja seljaaju
Erijuhtumitel, nt kui on tõsine kahtlus kliinilisele patoloogiale, kuid esialgsel uuringul muudatusi esile ei tule, või kui patoloogiline protsess on vähese verevarustusega ja/või väikese ekstratsellulaarse ruumiga, võib lisaks manustada täiskasvanud inimesele 30 min jooksul veel 0,2…0,4 ml/kg kehakaalu kohta, millele järgneb MRI uuring. Selline annustamine on vajalik piisava kontrasteerumise saavutamiseks, eriti suhteliselt nõrgalt T1 kaalutud režiimide kasutamisel.
Metastaaside ja retsidiivtuumori välistamisel täiskasvanutel võib esialgne annus 0,6 ml/kg kehakaalu kohta omada kõrget diagnostilist usaldusväärsust.
Sõltuvalt uurimistehnikast ning uuritavast regioonist võib täiskasvanutel veresoonte uuringute korral (nt angiograafia) kasutada maksimaalseid annuseid.
Maksimaalsed annused: 0,6 ml/kg kehakaalu kohta täiskasvanutel või 0,4 ml/kg kehakaalu kohta lastel.
Patsientide erigrupid
Kuni
Magnegita on kuni
Väikelapsed
Alla
Magnegita vajaminev annus tuleb manustada käsitsi, et vältida kogemata üleannustamist ning ei tohi manustada kombineeritult automaatsüstlaga.
Vt samuti lõik 4.4 „Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel“ (vastsündinud ja imikud).
Eakad patsiendid
Annuse kohandamine ei ole vajalik. Eakate patsientide korral tuleb olla ettevaatlik (vt lõik 4.4).
Neerufunktsiooni kahjustus
Magnegita on vastunäidustatud raske neerukahjustusega (GFR <30 ml/min/1,73 m) ja/või ägeda neeruvigastusega patsientidel ja maksasiirdamise perioperatiivsel perioodil (vt lõik 4.3). Magnegita’t võib kasutada ainult pärast hoolikat riski/kasu hindamist mõõduka neerukahjustusega patsientidel (GFR 30...59 ml/min/1,73 m) annuses, mis ei ületa 0,2 ml/kg kehakaalu kohta (vt lõik 4.4). Skaneerimisel ei tohi kasutada üle ühe annuse. Kuna puudub informatsioon korduva annustamise kohta, siis ei tohi Magnegita manustamist korrata varem kui 7 päeva möödumisel.
Kokkuvõte soovitatavatest annustest/maksimaalsed annused
0,2 ml/kg kehakaalu |
Tavaline annus täiskasvanutel, noorukitel ja |
Maksimaalne annus |
kohta |
lastel |
lastel (< |
0,4 ml/kg kehakaalu |
Keerulised diagnostilised probleemid |
Maksimaalne annus |
kohta |
|
lastel (> |
0,6 ml/kg kehakaalu |
Veresoonte visualiseerimine |
Maksimaalne annus |
kohta |
|
täiskasvanutel |
Manustamisviis ja MRI uuring
Magnegita vajalik annus tuleb manustada intravenoosse süstena. Võimalik on ka boolussüst.
Magnegita tuleb tõmmata süstlasse vahetult enne kasutamist. Kui seda ravimpreparaati hakatakse manustama automaatsüstlaga, peab automaatsüstla tootja tagama vastava väljaõppe. Kasutamisjuhiseid tuleb täita absoluutse täpsusega.
Kontrast tekib koheselt pärast selle manustamist vastavasse keskkonda.
Hoolimata magnetvälja üldisest tugevusest, Magnegita kasutamise korral on soovitatav kasutada magnetvoo tihedust vahemikus 0,14…1,5 Tesla.
MRI uuringuga tuleb alustada koheselt pärast Magnegita manustamist, sõltuvalt uuringurežiimist ja – protokollist. Optimaalne kontrasteerumine saabub esimeste minutite jooksul pärast kontrastaine süstimist, antud aeg sõltub kahjustuse/koe tüübist. Kontrasteerumine kestab üldiselt kuni 45 minutit pärast kontrastaine manustamist. Eriti sobilik on gadopentetaatdimeglumiiniga kontrasteerimise korral kasutada
See preparaat on mõeldud ainult ühekordseks kasutamiseks.
Kasutada tohib ainult lahust, milles puuduvad nähtavad riknemise tunnused (nagu osakesed lahuses, viaalis olevad mõrad).
Soovitused dieedi kohta.
Iiveldus ja oksendamine on MRI kontrastainete võimalikud teadaolevad kõrvaltoimed. Seetõttu ei tohiks patsient 2 tunni jooksul enne uuringut süüa.
Ärevus
Pingetunne, ärevus või valu võivad suurendada kõrvaltoimete riski või süvendada kontrastainete poolt põhjustatud kõrvaltoimeid. Nendele patsientidele võib anda rahusteid.
4.3Vastunäidustused
Ülitundlikkus toimeaine või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiaine suhtes.
Magnegita on vastunäidustatud raske neerukahjustusega patsientidele (GFR < 30ml/min/1,73 m) ja/või ägeda neeruvigastusega patsientidele, maksasiirdamise korral perioperatiivsel perioodil ning kuni
4.4Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Arvesse tuleb võtta üldiseid
Magnegita’t ei kasutata intratekaalselt ja on vaid ühekordseks kasutamiseks.
Ideaalsetes tingimustes peaks patsient süstimise ajal olema pikali asendis ning jälgimise all vähemalt 30 minutit pärast süstimist, kuna selle aja jooksul võib tekkida enamik kõrvaltoimeid.
Seda ravimpreparaati tohib manustada ainult selleks volitatud personali poolt ja tingimustes, kus kontrastainetega kaasuvate kõrvaltoimete (nt ülitundlikkus, krambid) ravimiseks on olemas vajalik meditsiiniline kogemus, ravimid ja vahendid (nt intubatsioonitoru ja hingamisaparaat).
Ülitundlikkus
Nagu teiste intravenoossete kontrastainete puhul, võib Magnegita manustamine põhjustada anafülaktoidseid/ülitundlikkuse või teisi idiosünkraatilisi reaktsioone, mis võivad väljenduda kardiovaskulaarsete, respiratoorsete või nahanähtudena. Rasked kõrvaltoimed, k.a šokk, tekivad väga harva.
Enamus nendest reaktsioonidest ilmnevad poole tunni jooksul pärast manustamist. Kuid nagu teistegi kontrastainetega, harvadel juhtudel võivad tekkida ka hilisreaktsioonid (tundide ja päevade pärast).
Kui tekib ülitundlikkusreaktsioon, tuleb kontrastaine manustamine viivitamatult lõpetada ning vajadusel alustada intravenoosset ravi. Uuringuks on soovitav asetada painduv veenikanüül. Võimaldamaks hädaolukorras viivitamatut tegutsemist, peavad vajalikud ravimid ja varustus intubatsiooni ja ventilatsiooni tagamiseks olema koheselt kättesaadavad.
Kui patsiendil on eelnevalt olnud kas reaktsioon kontrastainele, anamneesis bronhiaalastma või esineb allergiline dispositsioon, tuleb enne Magnegita kasutamist hoolikalt kaaluda võimalikke riske ning võimalikku kasu antud uuringust, kuna eelnev kogemus näitab, et sellistel patsientidel tekib palju sagedamini ülitundlikkusreaktsioone.
Kasutada võib premedikatsiooni antihistamiinikumidega ja/või glükokortikoididega.
Tuleb arvestada, et nendel patsientidel, kes kasutavad
Kardiovaskulaarse haigusega patsiendid
Need patsiendid (nt raske südamepuudulikkusega, koronaartõvega patsiendid) on raskete ülitundlikkusreaktsioonide suhtes tundlikumad, mis vahel võib viia isegi fataalse lõppeni.
Kesknärvisüsteemi häiretega patsiendid
Patsiendid, kellel on krambivalmidus või intrakraniaalne patoloogia, omavad uuringu käigus suuremat riski krampide avaldumiseks, kuigi harva on see seotud gadopentetaatdimeglumiini manustamisega.
Neerufunktsiooni kahjustusega patsiendid
Enne Magnegita manustamist tuleb kõiki patsiente uurida neerufunktsiooni häirete suhtes laboratoorsete analüüside põhjal.
Magnegita ja mõne muu gadoliiniumi sisaldava kontrastaine kasutamisel ägeda või kroonilise raske neerukahjustusega (GFR < 30 ml/min/1,73 m) ja/või ägeda neeruvigastusega patsientidel on esinenud nefrogeenset süsteemset fibroosi (NSF). Magnegita on nendele patsientidele vastunäidustatud (vt lõik 4.3). Eriti suur on risk maksasiirdamisel olevatel patsientidel, sest selles rühmas on ägeda neerupuudulikkuse esinemissagedus suur. Seetõttu ei tohi Magnegita’t kasutada maksasiirdamise korral perioperatiivsel perioodil ja vastsündinutel (vt lõik 4.3).
NSF’i tekkerisk mõõduka neerukahjustusega (GFR 30...59 ml/min/1,73 m) patsientidel ei ole teada, mistõttu tohib Magnegita’t nendel patsientidel kasutada ainult pärast hoolikat riski/kasu suhte hindamist.
Hemodialüüsi tegemine veidi aega pärast Magnegita manustamist võib olla kasulik Magnegita organismist eemaldamiseks. Puuduvad tõendid toetamaks hemodialüüsi NSF’i vältimiseks või raviks patsientidel, kellele juba ei tehta hemodialüüsi.
Vastsündinud ja väikelapsed
Magnegita on kuni
Eakad
Eakatel inimestel võib gadopenteethappe renaalne kliirens olla kahjustunud. Seetõttu on eriti oluline
4.5Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Koostoime uuringuid teiste ravimitega ei ole läbi viidud.
Kontrastaine manustamine võib suurendada ülitundlikkusreaktsioonide esinemisvõimalust patsientidel, kes kasutavad
Koostoimed diagnostiliste testidega:
Pärast gadopentetaatdimeglumiini manustamist võib 24 tunni jooksul vereseerumis rauasisalduse määramine kompleksomeetrilisel meetodil olla kontrastaines sisalduva vaba gadopenteteethappe tõttu häiritud.
4.6Fertiilsus, rasedus ja imetamine
Rasedus
Gadopentetaatdimeglumiini kasutamise kohta rasedatel andmed puuduvad.
Loomkatsed on näidanud kahjulikku toimet reproduktiivsusele pärast suurte annuste korduvat manustamist (vt lõik 5.3). Magnegita’t ei tohi kasutada raseduse ajal, väljaarvatud juhtudel, kui naise kliiniline seisund vajab gadopenteethappe kasutamist.
Imetamine
Puuduvad andmed gadopentetaatdimeglumiini eritumisest rinnapiima. Olemasolevad andmed loomadel on näidanud, et gadopentetaatdimeglumiin eritub piima (vt lõik 5.3). Riski rinnapiimatoidul olevale lapsele ei saa välistada. Rinnaga toitmine tuleb lõpetada pärast Magnegita manustamist vähemalt 24 tunniks.
4.7Toime reaktsioonikiirusele
Preparaadi toime kohta autojuhtimisele ja masinate käsitsemise võimele ei ole uuringuid läbi viidud. Ambulatoorsed patsiendid, kes juhivad mootorsõidukit või käsitsevad masinaid, peaksid arvesse võtma võimalike hilisreaktsioonide (nagu iiveldus ja hüpotensioon) tekke võimalust.
4.8Kõrvaltoimed
Gadopentetaatdimeglumiini kasutamisega seotud kõrvaltoimed on tavaliselt kerged ning mööduva toimega. Tõsiseid, eluohtlikke ning fataalseid kõrvaltoimeid ei ole kirjeldatud.
Kõige sagdamini kirjeldatud kõrvaltoimed on iiveldus, oksendamine, peavalu, pearinglus, valu, sooja– või külmatunne süstimiskohas või üldine soojatunne.
Seoses Magnegita kasutamisega on teatatud nefrogeense süsteemse fibroosi (NSF) juhtudest (vt lõik 4.4).
Kõrvaltoimete esinemissagedus turuletulekujärgsete andmete järgi (spontaansed ja kliinilised uuringud)
Esinemissageduse hindamine põhineb enam kui 13000 patsiendi andmetel, mis on saadud registreerimise eelsest ja järgsetest uuringutest ja spontaansetest kõrvaltoime teatistest.
MedDRA |
Harv |
Teadmata |
|
organsüsteemi klass |
(≥1/1000) kuni |
(≥1/10000 kuni <1/1000) |
(sagedust ei saa |
|
<1/100) |
|
hinnata |
|
|
|
olemasolevate |
|
|
|
andmete alusel) |
Vere ja lümfisüsteemi |
|
seerumi rauasisalduse mööduv |
|
häired |
|
tõus |
|
Närvisüsteemi häired |
pearinglus, |
agiteeritus, segasus, kõne ja |
|
|
paresteesia, |
haistmise häired, krambid, |
|
|
peavalu |
treemor, kooma, somnolentsus |
|
Silma kahjstused |
|
valu silmades, nägemishäired, |
|
|
|
pisaravool |
|
|
|
|
|
Kõrva ja labürindi |
|
valu kõrvades, kuulmishäired |
|
kahjustused |
|
|
|
Südame häired |
|
kliiniliselt oluline mööduva |
|
|
|
iseloomuga südame löögisageduse |
|
|
|
ja vererõhu muutus, südame |
|
|
|
rütmihäired, südameseiskus |
|
Vaskulaarsed häired |
|
vasovagaalsed reaktsioonid, |
|
|
|
perifeerse vasodilatatsiooniga |
|
|
|
kaasnevad tsirkulatsioonihäired, |
|
|
|
järgnev hüpotensioon ja minestus, |
|
|
|
reflektoorne tahhükardia ja |
|
|
|
tsüanoos, mis võivad viia |
|
|
|
teadvusekaotuseni |
|
Respiratoorsed, rindkere |
|
hingamissageduse mööduv |
|
ja mediastiinumi häired |
|
muutus, hingeldus, düspnoe, |
|
|
|
hingamisseiskus, kopsuödeem |
|
Seedetrakti häired |
iiveldus, |
kõhuvalu, diarröa, |
|
|
oksendamine |
maitsetundlikkuse muutus, |
|
|
|
suukuivus, salivatsioon |
|
Maksa ja sapiteede |
|
maksaensüümide aktiivsuse ja |
|
häired |
|
bilirubiini sisalduse mööduv tõus |
|
Naha ja nahaaluskoe |
|
vasodilatatsiooniga seotud |
|
MedDRA |
Harv |
Teadmata |
|
organsüsteemi klass |
(≥1/1000) kuni |
(≥1/10000 kuni <1/1000) |
(sagedust ei saa |
|
<1/100) |
|
hinnata |
|
|
|
olemasolevate |
|
|
|
andmete alusel) |
kahjustused |
|
erüteem ja nahaõhetus, eksanteem |
|
|
seljavalu, artralgia |
|
|
kahjustused |
|
|
|
Neerude ja kuseteede |
|
kusepidamatus, suurenenud |
|
häired |
|
urineerimistung, kahjustatud |
|
|
|
neerufunktsiooniga patsiendil: |
|
|
|
vere suurenenud |
|
|
|
kreatiniinisisaldus ja äge |
|
|
|
neerupuudulikkus |
|
Üldised häired ja |
kuumatunne |
rindkere valu, ebamugavustunne, |
on teatatud |
manustamiskoha |
|
külmavärinad, higistamine, |
nefrogeensest |
reaktsioonid |
|
jõuetus, kehatemperatuuri muutus, |
süsteemsest |
|
|
palavik; kontrastaine |
fibroosist (NSF) |
|
|
ekstravasatsiooniga kaasnev |
|
|
|
lokaalne valu, külmatunne, |
|
|
|
mõõdukas soojatunne ja ödeem, |
|
|
|
põletik, koenekroos, flebiit ja |
|
|
|
tromboflebiit |
|
Immuunsüsteemi häired |
|
ülitundlikkus/anafülaktilised |
|
|
|
reaktsioonid: angioödeem, |
|
|
|
konjunktiviit, köha, kihelustunne, |
|
|
|
nohu, aevastamine, urtikaaria, |
|
|
|
bronhospasm, larüngospasm, |
|
|
|
kõri/neeluturse, hüpotensioon, |
|
|
|
šokk |
|
Anafülaktilised reaktsioonid võivad tekkida sõltumatult annuse suurusest ja manustamise viisist, ning võivad olla algava šoki sümptomiks.
Kontrastainega seotud hiliskõrvaltoimed on harvad (vt lõik 4.4).
Võimalikest kõrvaltoimetest teavitamine
Ravimi võimalikest kõrvaltoimetest on oluline teavitada ka pärast ravimi müügiloa väljastamist. See võimaldab jätkuvalt hinnata ravimi kasu/riski suhet. Tervishoiutöötajatel palutakse teavitada kõigist võimalikest kõrvaltoimetest www.ravimiamet.ee kaudu.
4.9Üleannustamine
Ei ole kirjeldatud ühtegi üleannustamise juhtumit.
Siiani ei ole kliinilises praktikas täheldatud ega kirjeldatud üledoosiga kaasnevat intoksikatsiooni.
Juhuslik üledoos võib Magnegita hüperosmolaalsuse tõttu põhjustada järgnevaid toimeid: rõhu tõus kopsuarteris, osmootne diurees, hüpervoleemia, dehüdratatsioon ning lokaalne vaskulaarne valu.
Magnegita’t saab organismist eemaldada hemodialüüsi teel .Siiski puuduvad tõendid selle kohta, et hemodialüüs sobib süsteemse nefrogeense fibroosi ärahoidmiseks.
Kuna kasutatakse väikesi koguseid toimeainet ning gastrointestinaalse absorptsiooni määr on väike (alla 1 %), on juhuslikult alla neelatud ravimi intoksikatsioon äärmiselt ebatõenäoline.
5.FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline rühm: paramagnetilised kontrastained,
Magnegita on paramagnetiline aine magnetresonants uuringuteks (MRI) kasutatav kontrastaine. Kontrasteerumisefekt saavutatakse gadopentetaadi (GdDTPA)
Aktiveeritud aatomituuma spinvõrgustiku relaksatsiooniaeg lüheneb
Gadopentetaatdimeglumiini toime sõltub ainult vähesel määral magnetvälja tugevusest.
Gadopentetaatdimeglumiin ei seostu olulisel määral valkudega ega oma inhibeerivat toimet ensüümidele (nagu müokardi Na+- ja
Gadopentetaatdimeglumiini abil saavutatud kontrasteerumine aitab leida keha erinevates osades patololoogilisi protsesse ning kahjustuskoldeid, k.a. kesknärvisüsteemis. Gadopentetaatdimeglumiin ei läbi intaktset hematoentsefaalbarjääri. Kui hematoentsefaalbarjäär on kahjustatud, muutuvad patoloogilised protsessid pärast kontrastaine manustamist paremini nähtavaks, samuti visualiseeruvad patoloogilise vaskularisatsiooniga kolded (või kolded, mis põhjustavad antud barjääri häireid) ajus (intrakraniaalsed kahjustused), seljaajus ning kõrvalasetsevates kudedes, samuti kahjustused rindkeres, vaagna piirkonnas ning retroperitoneaalruumis.
Samuti paraneb tuumori kontuuride piiritlemine, mis võimaldab paremini hinnata tuumori invasiivsust. Gadopentetaatdimeglumiin ei akumuleeru normaalses ajukoes või kahjustuskolletes, mis ei oma patoloogilist vaskularisatsiooni (nt tsüstid, vanad operatsiooniarmid). Kõikide patoloogiliste protsesside puhul, nagu mõned madala diferentseerumisastmega maliigsed tuumorid või inaktiivsed
In vitro tingimustes võivad gadopentetaatdimeglumiini pika ekspositsiooniga kõrged kontsentratsioonid põhjustada erütrotsüütide kergeid morfoloogilisi muutusi. See protsess, mis on mööduv, võib pärast Magnegita intravenoosset manustamist viia kergele intravasaalsele hemolüüsile, mis omakorda võib selgitada mõnikord täheldatud kerget vereseerumi bilirubiini ja rauasisalduse tõusu mõned tunnid pärast kontrastaine manustamist.
5.2Farmakokineetilised omadused
Gadopentetaatdimeglumiini käitumine organismis on sarnane teiste hüdrofiilsete ja bioloogiliselt inertsete ühendite käitumisele (nt mannitool või inuliin). Inimese organismis toimuv farmakokineetika ei sõltu annusest.
Jaotumine
Pärast intravenoosset manustamist jaotub toimeaine ekstratsellulaarses ruumis kiiresti.
Seitse päeva pärast radioaktiivselt märgistatud gadopentetaat i manustamist rottidele ja koertele leiti nende organismist alla 1% manustatud annusest, millest suurim oli intaktse gadoliiniumi ühendi kontsentratsioon neerudes.
Gadopentetaatdimeglumiin ei läbi hematotestikulaarset barjääri. Väike kogus läbib platsentaarbarjääri, kuid elimineeritakse kiiresti loote poolt.
Doseerimisel ≤ 250 mikromooli gadopentetaati/kg kehakaalu kohta (= 0,5 ml süstelahusega/kg kehakaalu kohta) langeb kontrastaine sisaldus vereplasmas pärast jaotumise faasi (mõni minut alates manustamisest) 90 min jooksul poole võrra, mis vastab neerude ekskretsiooni määrale. Kui annuseks on 100 mikromooli gadopentetaatdimeglumiini/kg (= 0,2 ml süstelahusega/kg kehakaalu kohta), on 3 ja 60 min möödudes gadopentetaatdimeglumiini sisaldus vereplasmas vastavalt 0,6 ja 0,24 mmol gadopentetaatdimeglumiini/l.
Biotransformatsioon
Paramagnetilise iooni metabolismi või lõhustumist ei ole tõestatud.
Eritumine
Gadopentetaatdimeglumiin elimineeritakse organismist neerude kaudu glomerulaarfiltratsiooni teel muutumatul kujul. Ekstrarenaalse ekskretsiooni osa on väga madal.
Keskmiselt elimineeriti uriiniga 6 tunni jooksul pärast süstimist esialgsest annusest 83%, 24 tunni möödudes oli elimineeritud 91%. Rooja kaudu elimineeriti alla 1% kogusest (kuni 5 päeva jooksul pärast süstimist). Gadopentetaat dimeglumiini renaalne kliirens oli ligikaudu 120 ml/min arvestades 1,73 m2 kehapinna suurusega ning on seega võrreldav inuliini või
Vähenenud neerufunktsiooniga haige käsitlus
Isegi kui on tegemist kerge kuni mõõduka neerufunktsiooni häirega, (kreatiniini kliirens > 20 ml/min), eritatakse gadopentetaatdimeglumiin täiel määral neerude poolt. Gadopentetaatdimeglumiini poolväärtusaeg vereplasmas pikeneb seoses neerupuudulikkuse astmega. Ekstrarenaalse ekskretsiooni tõusu ei ole täheldatud.
Lapsed
5.3Prekliinilised ohutusandmed
Farmakoloogilise ohutuse, korduvtoksilisuse ja genotoksilisuse prekliinilised uuringud ei ole näidanud kahjulikku toimet inimesele. Gadopentetaatdimeglumiini korduva manustamise järgselt tiinetel küülikutele täheldati arengupeetust. Gadopentetaatdimeglumiini paikse talutavuse eksperimentaaluuringutes pärast ühekordset ja korduvat intravenoosset ning ühekordset lihasesisest süstimist näitas, et juhuslik paravenoosne manustamine võib tekitada manustamiskohal kerget paikset reaktsiooni.
6.FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1Abiainete loetelu
Penteethape
Meglumiin
Süstevesi.
6.2Sobimatus
Sobivusuuringute puudumise tõttu ei tohi seda ravimpreparaati teiste ravimitega segada.
6.3Kõlblikkusaeg
5 aastat.
Ravimi kasutusaegne
6.4Säilitamise eritingimused
See ravimpreparaat ei vaja säilitamisel eritingimusi.
6.5Pakendi iseloomustus ja sisu
Ühekordseks kasutamiseks klaasviaal (tüüp I) bromobutüülkummist sulguri ning alumiiniumist
korgiga. |
|
1 x 5 ml |
10 x 5 ml |
1 x 10 ml |
10 x 10 ml |
1 x 15 ml |
10 x 15 ml |
1 x 20 ml |
10 x 20 ml |
1 x 30 ml |
10 x 30 ml |
Ühekordseks kasutamiseks klaasviaal (tüüp II) bromobutüülkummist sulguri ning alumiiniumist
korgiga. |
|
1 x 100 ml |
10 x 100 ml |
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
6.6Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks ja käsitlemiseks
Iga kasutamata kogus ja kasutamisest allesjäänud jäätmematerjal ja esemed, mis on preparaadi automaatsüstlaga manustamisel ravimiga kokku puutunud, tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.
Viaalil olev eemaldatav teabesedel tuleb kleepida patsiendi haigusloosse, registreerimaks, millist gadoliiniumi sisaldavat kontrastainet kasutati. Samuti tuleb üles märkida kasutatud annus. Patsiendi elektroonilise kaardi
7.MÜÜGILOA HOIDJA
Agfa HealthCare Imaging Agents GmbH Am Coloneum 4
50829 Köln
Saksamaa
Tel: + 49 221
Fax: + 49 221
8.MÜÜGILOA NUMBER
9.ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 14.12.2007
Müügiloa viimase uuendamise kuupäev: 30.11.2012
10.TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
Mai 2016