Busilvex
Artikli sisukord
Busilvex
Busilvex on kontsentraat infusioonilahuse valmistamiseks (tilgutamiseks veeni). Ravim sisaldab toimeainena busulfaani.
Busilvex
Busilvex
Mis on Busilvex?
Busilvex on kontsentraat infusioonilahuse valmistamiseks (tilgutamiseks veeni). Ravim sisaldab toimeainena busulfaani.
Milleks Busilvexi kasutatakse?
Busilvexi kasutatakse täiskasvanutel ja lastel ettevalmistava ravimina enne vereloome eellasrakkude (rakud, millest tekivad vererakud) siirdamist. Vereloome eellasrakkude siirdamist kasutatakse mõnd verehaigust (näiteks kehvveresuse harvaesinevat vormi) või verevähki põdevatel patsientidel, kellel on seetõttu tarvis vererakke tootvad rakud asendada. Busilvexi ravile järgneb ravi teise ravimiga (täiskasvanutel tsüklofosfamiidiga ning lastel tsüklofosfamiidi või melfalaaniga). Et sellise ettevalmistava ravi ja siirdamisoperatsiooni patsientide arv on Euroopa Liidus väike, nimetati busulfaan 29. detsembril 2000 harvikravimiks (haruldaste haiguste korral kasutatav ravim). Seda ravimit saab üksnes retsepti alusel.
Kuidas Busilvexi kasutatakse?
Busilvexi võib kasutada üksnes siirdamiseelses ravis kogenud arst. Busilvexi soovitatav annus täiskasvanutel on 0,8 mg kehakaalu kilogrammi kohta. Kuni 17-aastastel lastel sõltub Busilvexi soovitatav annus kehakaalust, jäädes vahemikku 0,8-1,2 mg kehakaalu kilogrammi kohta. Busilvexi manustatakse infusiooni teel kesksesse veeni (tilgutatakse rinnaõõne suurde veeni). Iga infusioon kestab kaks tundi ning seda korratakse neljal järjestikusel päeval iga kuue tunni tagant enne ravi tsüklofosfamiidi või melfalaaniga ja siirdamist. Enne Busilvexi manustamist antakse patsientidele krambivastaseid ja oksendamisvastaseid ravimeid.
Kuidas Busilvex toimib?
Busilvexi toimeaine busulfaan kuulub alküülivate ainete ravimirühma. Need ained on tsütotoksilised, mis tähendab, et nad hävitavad rakke, eelkõige kiirestiarenevaid rakke - näiteks pahaloomulise kasvaja rakke või eellasrakke (tüvirakke, millest tekivad teist tüüpi rakud). Busulfaani kasutatakse enne siirdamist ebanormaalsete rakkude ja vereloome eellassrakkude (vererakke tootvate rakkude) hävitamiseks. Seda nimetatakse müeloablatsiooniks. Seejärel kasutatakse tsüklofosfamiidi või melfalaani, et immuunvastus maha suruda, nii et organismi loomulikud kaitsemehhanismid on nõrgenenud. See aitab siiratud rakkudel hakata organismis normaalselt talitlema (kasvama ja tootma normaalseid vererakke).
Kuidas Busilvexi uuriti?
Enne uuringuid inimestel kontrolliti Busilvexi toimet muude katsetega. Müügiloa taotleja esitas ka andmeid teaduskirjandusest.
Busilvexi uuriti vereloome eellassrakkude siirdamist vajavatel patsientidel, peamiselt verevähiga patsientidel. Viidi läbi kaks kliinilist põhiuuringut, mis hõlmasid kokku 103 täiskasvanut ning ühe uuringu, mis hõlmas 55 last. Efektiivsust hinnati peamiselt patsientide arvu järgi, kellel toimus müeloablatsioon (vere valgeliblede ja vereliistakute arvu vähenemine) ning siiratud rakkude talitlema hakkamise aja (vere valgeliblede arvu suurenemiseni kulunud aja) järgi.
Milles seisneb uuringute põhjal Busilvexi kasulikkus?
Müeloablatsioon saavutati nii kõigil täiskasvanuil kui ka lastel. Autotransplantatsioonil (kui patsiendile siiratakse tema enda rakke, mida võeti enne ravi ja säilitati) saavutati siiratud rakkude talitlema hakkamine täiskasvanutel keskmiselt 10 päevaga ja lastel 11 päevaga. Allotransplantatsioonil (kui patsiendile siiratakse doonorilt saadud rakke) saavutati siiratud rakkude talitlema hakkamine täiskasvanutel keskmiselt 13 päevaga ja lastel 21 päevaga.
Mis riskid Busilvexiga kaasnevad?
Peale vererakkude sisalduse vähenemise, mis on ravimi kasutamise eesmärk, on Busilvexi kõige raskemad kõrvalnähud infektsioon (nakkus), maksahaigused, sealhulgas maksaveeni tromboos (ummistumine), siiriku peremehevastane reaktsioon (siiratud rakud ründavad organismi) ja hingamiselundite haigused (kopsuhaigused). Busilvexi kohta teatatud kõrvalnähtude täieliku loetelu leiate pakendi infolehelt.
Busilvexi ei tohi kasutada patsiendid, kes võivad olla busulfaani või ravimi mis tahes muu koostisaine suhtes ülitundlikud (allergilised). Ravimit ei tohi kasutada rasedatel. Kui alustatakse ravi Busilvexiga, tuleb rinnaga toitmine lõpetada. Busilvex võib mõjutada mõlema sugupoole viljakust. Naispatsiendid ei tohi ravi ajal ja kuni kuue kuu vältel pärast ravi rasestuda ning meespatsientidel on soovitatav vältida viljastamist ravi ajal ja kuni kuue kuu vältel pärast ravi.
Ettevaatlik tuleb olla Busilvexi kasutamisel koos teiste ravimite, näiteks itrakonasooli (teatud nakkuste ravim), ketobemidooni (valuvaigisti) ja paratsetamooliga. Üksikasjalik teave on pakendi infolehel.
Miks Busilvex heaks kiideti?
Inimravimite komitee otsustas, et Busilvexi efektiivsus on tõestatud ning et see ravim on alternatiiviks busulfaani tablettidele, millel on puudusi, näiteks manustatavate tablettide suur arv. Komitee otsustas, et Busilvexi kasulikkus ettevalmistava ravimina enne vereloome eellasrakkude siirdamist on suurem kui ravimiga kaasnevad riskid. Komitee soovitas anda Busilvexile müügiloa.
Muu teave Busilvexi kohta
Euroopa Komisjon andis Busilvexi müügiloa, mis kehtib kogu Euroopa Liidu territooriumil, ettevõttele Pierre Fabre Medicament 9. juulil 2003. Müügiluba pikendati 9. juulil 2008.
Kokkuvõtte viimane uuendus: 07-2008.
LISA I
RAVIMI OMADUSTE KOKKUVÕTE
1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Busilvex 6 mg/ml infusioonilahuse kontsentraat
2. KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
Üks ml kontsentraati sisaldab 6 mg busulfaani (60 mg/10 ml).
Pärast lahjendamist: 1 ml lahust sisaldab 0,5 mg busulfaani.
Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.
3. RAVIMVORM
Infusioonilahuse kontsentraat (steriilne kontsentraat).
Selge, värvitu lahus.
4. KLIINILISED ANDMED
4.1 Näidustused
Busilvex, millele järgneb tsüklofosfamiid (BuCy2), on näidustatud ettevalmistava ravina enne standardset vereloome eellasrakkude siirdamist (HPCT) täiskasvanud patsientidel, kui seda kombinatsiooni peetakse parimaks olemasolevaks võimaluseks.
Busilvex, millele järgneb tsüklofosfamiid (BuCy4) või melfalaan (BuMel), on näidustatud ettevalmistava ravina enne standardset vereloome eellasrakkude siirdamist pediaatrilistel patsientidel.
4.2 Annustamine ja manustamisviis
Busilvex’i manustamist peab jälgima vereloome eellasrakkude siirdamist ettevalmistava ravi osas vilunud arst.
Busilvexi manustatakse enne konventsionaalset vereloome eellasrakkude siirdamist (HPCT).
Annustamine täiskasvanutel
Soovitatavaks manustamisannuseks ja –graafikuks on:
- 0,8 mg busulfaani kehakaalu kilogrammi kohta 2-tunnise infusioonina iga 6 tunni järel 4 järjestikusel päeval, kokku 16 annust
- järgneb tsüklofosfamiidi manustamine 60 mg/kg päevas, mida tuleb alustada vähemalt 24 tundi pärast Busilvexi 16. annust (vt lõik 4.5)
Annustamine lastel (0–17 aastat)
Busilvex'i soovitatav annus: Tegelik kehakaal (kg) |
Busilvex'i annus (mg/kg) |
< 9 |
1,0 |
9 kuni < 16 |
1,2 |
16 kuni 23 |
1,1 |
23 kuni 34 |
0,95 |
> 34 |
0,8 |
millele järgneb:
- 4 tsüklit 50 mg tsüklofosfamiidi (BuCy4) kehakaalu kg kohta või
- ühekordne annus 140 mg/m2 melfalaani (BuMel)
- alustatakse vähemalt 24 tundi pärast Busilvexi 16. annust (vt lõik 4.5).
Busilvex'i manustatakse enne tsüklofosfamiidi või melfalaani ja standardset vereloome eellasrakkude siirdamist 4 päeva järjest iga 6 tunni järel kahe tunni jooksul infusioonina, kokku 16 annust.
Ülekaalulised patsiendid
Täiskasvanud
Ülekaaluliste patsientide puhul tuleb kaaluda annustamist korrigeeritud ideaalse kehakaalu alusel.
Ideaalset kehakaalu arvutatakse järgmiselt:
meeste ideaalne kehakaal (kg) = 50 + 0,91 x (kasv sentimeetrites − 152);
naiste ideaalne kehakaal (kg) = 45 + 0,91 x (kasv sentimeetrites − 152).
Korrigeeritud ideaalset kehakaalu arvutatakse järgmiselt:
Korrigeeritud ideaalne kehakaal = ideaalne kehakaal + 0,25 x (tegelik kehakaal – ideaalne kehakaal).
Lapsed
Seda ravimit pole soovitatav kasutada ülekaalulistel lastel ja noorukitel, kelle kehamassi indeks on kaal (kg)/(m)2 > 30 kg/m2, kuni täiendavate andmete saamiseni.
Neerukahjustusega patsient
Neerukahjustusega patsientide uuringuid pole läbi viidud, kuid busulfaani mõõduka eritumise tõttu
uriini, annuse muutmist nende patsientide puhul siiski ei soovitata.
Ettevaatus on siiski soovitatav (vt lõigud 4.8 ja 5.2).
Maksakahjustusega patsient
Busilvex’i ega busulfaani uuringuid pole maksakahjustustega patsientidega tehtud. Soovitatav on
olla ettevaatlik, eriti nende patsientide puhul, kellel on raskekujuline maksakahjustus (vt lõik 4.4).
Eakas patsient
Üle 50-aastaseid patsiente (n = 23) on ravitud Busilvex’iga edukalt ilma annust kohandamata. Siiski
on informatsiooni Busilvex’i ohutuks kasutamiseks üle 60-aastastel patsientidel vaid piiratud määral.
Eakate patsientide puhul tuleb kasutada sama annust nagu (< 50-aastaste) täiskasvanute puhul (vt lõik
5.2).
Manustamisviis
Enne manustamist tuleb Busilvex lahjendada (vt lõik 6.6). Tuleb saavutada umbes 0,5 mg/ml busulfaani lõppkontsentratsioon. Busilvex’i tuleb manustada intravenoosse infusioonina tsentraalveeni kateetri kaudu.
Busilvex’i ei tohi manustada kiire intravenoosse, boolus- või perifeerse süstina.
Kõiki patsiente tuleb eelnevalt ravida antikonvulsantidega, vältimaks busulfaani suurte annuste kasutamise korral täheldatud krampe.
Soovitatav on manustada antikonvulsante 12 tundi enne Busilvex'i kuni 24 tundi pärast Busilvex'i viimast annust.
Täiskasvanute ja lastega uuringutes said patsiendid krampide vastu profülaktiliselt kas fenütoiini või bensodiasepiine (vt lõigud 4.4 ja 4.5).
Antiemeetikuid tuleb manustada enne esimest Busilvexi annust ja jätkata kindla graafiku alusel vastavalt kohalikule praktikale kogu Busilvexi manustamise jooksul.
4.3 Vastunäidustused
Ülitundlikkus toimeaine või ravimi ükskõik millise abiaine suhtes.
Rasedus (vt lõik 4.6).
4.4 Hoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Soovitatava annuse ja graafikuga Busilvex’iga ravimise tulemuseks on tugev müolosupressioon, mis tekib kõigil patsientidel. Välja võib areneda raskekujuline granulotsütopeenia, trombotsütopeenia, aneemia või ükskõik milline nende kombinatsioon. Ravi ajal ja kuni taastumise saavutamiseni tuleb sagedasti jälgida täielikku verepilti, sealhulgas vere valgeliblede diferentsiaalarvu ja vereliistakute arvu.
Infektsioonide vältimiseks ja ravimiseks neutropeenia perioodi ajal tuleb kaaluda infektsioonivastaste (antibakteriaalsete, seenhaiguste, viirusevastaste) preparaatide profülaktilist või empiirilist kasutamist. Vereliistakute ja vere punaliblede toetust, aga samuti kasvufaktoreid nagu granulotsüütide kolooniaid stimuleeriv aine (G-CSF), tuleb kasutada vastavalt meditsiinilistele näidustustele.
Täiskasvanutel esines keskmiselt 4 päeva pärast siirdamist 100% patsientidest absoluutne neutrofiilide arv < 0,5 x109/l ja taastus keskmiselt vastavalt 10. päeval ja 13 päeva pärast autoloogset ja allogeenset siirdamist (keskmine neutropeenia periood vastavalt 6 ja 9 päeva). 98% patsientidest tekkis keskmiselt 5.-6. päeval (< 25 x 109/l või vereliistakute ülekannet nõudev) trombotsütopeenia. Aneemia (hemoglobiin < 8,0 g/dl) tekkis 69% patsientidest.
Lastel esines keskmiselt 3 päeva pärast siirdamist 100% patsientidest absoluutne neutrofiilide arv < 0,5 x 109/l ja kestis keskmiselt vastavalt 5. päeva ja 18,5 päeva pärast autoloogset ja allogeenset siirdamist. 100% lastest tekkis (< 25 x109/l või vereliistakute ülekannet nõudev) trombotsütopeenia. Aneemia (hemoglobiin < 8,0 g/dl) tekkis 100% patsientidest.
Fanconi aneemia rakud on ülitundlikud ristsidemeid moodustavate ainete suhtes. Busulfaani kasutamise kohta Fanconi aneemiaga lastel vereloome eellasrakkude siirdamist (HPCT) ettevalmistava režiimi komponendina on piiratud kliinilisi kogemusi. Seepärast tuleb Busilvexi kasutamisel nende patsientidega olla ettevaatlik.
Busilvex’i ega busulfaani uuringuid pole maksakahjustustega patsientide osas teostatud. Kuna busulfaani metabolism toimub peamiselt maksa kaudu, tuleb Busilvex’i kasutamisel olla ettevaatlik eelneva maksafunktsiooni kahjustusega, eriti aga raskekujulise maksakahjustusega patsientide puhul. Nende patsientide ravimisel on soovitatav maksatoksikoosi varaseks avastamiseks jälgida 28 päeva jooksul pärast siirdamist regulaarselt seerumi transaminaasi, alkaliinfosfataasi ja bilirubiini.
Maksaveenide oklusioon on peamine komplikatsioon, mis võib tekkida Busilvexiga ravimise ajal. Oht võib olla suurem nende patsientide puhul, kes on eelnevalt saanud kiiritusravi, mis on suurem või võrdne kolme tsükli kemoteraapiaga, või kellele on eelnevalt siirdatud eellasrakke (vt lõik 4.8).
Busulfaani metabolismi võimaliku vähenemise tõttu tuleb olla ettevaatlik paratsetamooli kasutamisel (vähem kui 72 tundi) enne või koos Busilvex’iga (vt lõik 4.5).
Vastavalt kliiniliste uuringutele ei esinenud ühelgi ravitud patsiendil südame tamponaadi ega muid spetsiifilisi kardiotoksikoose, mis oleksid seotud Busilvex’iga. Siiski tuleb Busilvex’i saavate patsientide südametööd regulaarselt jälgida (vt lõik 4.8).
Busilvex’i uuringute käigus täheldati ühel patsiendil, kes suri, ägedat hingamispuudulikkuse sündroomi koos järgneva hingamisseiskusega, mida seostati interstitsiaalse kopsufibroosiga, kuigi selget etioloogiat kindlaks ei tehtud. Peale selle võib busulfaan stimuleerida pulmonaalset toksilisust, mis võib võimendada teiste tsütotoksiliste ainete mõjusid. Seetõttu tuleb varem mediastiinumi või kopsu kiiritusravi saanud patsientide puhul pöörata tähelepanu sellele kopsudega seotud küsimusele (vt lõik 4.8).
Busilvex’iga ravimise ajal tuleb kaaluda neerufunktsiooni perioodilist jälgimist (vt lõik 4.8).
Suurte busulfaani annustega ravimise puhul on teatatud krampidest. Eriti ettevaatlik tuleb olla siis, kui soovitatavat annust Busilvex’i manustatakse patsientidele, kellel on varem esinenud krampe. Patsientidele tuleb teha piisavat krambivastast profülaktikat. Täiskasvanuid ja lapsi hõlmavates uuringutes saadi kõik andmed Busilvex’i kohta samaaegselt krambivastaseks profülaktikaks kas fenütoiini või bensodiasepiine kasutades. Nende antikonvulsantide toimet busulfaani farmakokineetikale uuriti II faasi uuringus (vt lõik 4.5).
Patsiendile tuleb selgitada teise malignoomi tekkimise ohu kasvu. Inimuuringute andmete alusel on Rahvusvaheline Vähiuurimiskeskus (IARC) klassifitseerinud busulfaani inimkantserogeeniks. Maailma Tervishoiuorganisatsioon on teinud järelduse, et busulfaani ja vähi vahel on põhjuslik seos. Busulfaaniga ravitud leukeemiahaigetel on tekkinud erinevaid tsütoloogilisi hälbeid ning mõnel tekkisid kartsinoomid. Arvatakse, et busulfaan tekitab leukeemiat.
Fertiilsus: busulfaan võib kahjustada fertiilsust. Seetõttu soovitatakse meestel, keda ravitakse Busilvex’iga, mitte sigitada last ravi ajal ja kuni 6 kuud pärast seda ning küsida nõu sperma ravieelse krüokonserveerimise kohta, kuna Busilvex’iga ravimise tulemusel võib tekkida pöördumatu viljatus. Menopausieelses vanuses patsientidel ilmnevad tavaliselt munasarjade supressioon ja amenorröa koos menopausi sümptomitega. Busulfaan-ravi noorukiikka jõudmata tüdrukul takistas munasarjade kahjustuse tõttu puberteedi algust. Meespatsientide osas on teatatud impotentsusest, steriilsusest, asoospermiast ja testikulaarsest atroofiast. Lahusti dimetüülatseetamiid (DMA) võib samuti fertiilsust kahjustada. DMA vähendab isas- ja emasnäriliste fertiilsust (vt lõigud 4.6 ja 5.3).
4.5 Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Spetsiifilisi kliinilisi uuringuid ravimite omavahelise koostoime kohta intravenoosse busulfaani ja itrakonasooli vahel teostatud ei ole. Avaldatud uurimuste kohaselt võib itrakonasooli manustamine täiskasvanud patsientidele, kes saavad suures annuses busulfaani, kaasa tuua busulfaani kliirensi vähenemise. Kui koos intravenoosse busulfaaniga kasutatakse seenhaiguste vastase profülaktikana itrakonasooli, tuleb patsiente jälgida busulfaani toksilisuse tunnuste suhtes.
Avaldatud uurimuste kohaselt täiskasvanutega võib ketobemidooni (analgeetik) seostada busulfaani kõrge sisaldusega plasmas. Seetõttu on soovitatav eriline ettevaatus nende kahe aine kombineerimisel.
BuCy2 režiimi osas on teatatud täiskasvanute kohta, et ajavahemik busulfaani viimase suukaudse manustamise ja esimese tsüklofosfamiidi manustamise vahel võib mõjutada toksikooside arengut. Patsientide puhul on täheldatud maksaveenide oklusioonitõve (HVOD) ja muude režiimiga seotud toksikooside väiksemat esinemist, kui viitaeg suukaudselt manustatava busulfaani viimase annuse ja tsüklofosfamiidi esimese annuse vahel on > 24 tundi.
Pediaatriliste patsientide puhul on BuMel režiimi kohta teatatud, et melfalaani manustamine vähem kui 24 tundi pärast busulfaani viimast suukaudset manustamist võib mõjutada toksikooside kujunemist.
Kirjeldatakse, et paratsetamool vähendab glutatiooni sisaldust veres ja kudedes ning võib seetõttu kombineeritud kasutamise korral vähendada busulfaani kliirensit (vt lõik 4.4).
Krambiprofülaktikaks manustati intravenoosse busulfaaniga tehtud kliinilistes uuringutes osalevatele patsientidele kas fenütoiini või bensodiasepiine (vt lõigud 4.2 ja 4.4).
On teatatud, et fenütoiini samaaegne süstemaatiline manustamine suures annuses suukaudset busulfaani saavatele patsientidele suurendas glutatioon-S-transferaasi tekke tõttu busulfaani kliirensit, kuid koostoimet ei ole täheldatud bensodiasepiinide, nt diasepaami, klonasepaami või lorasepaami, kasutamise korral krampide vältimiseks koos busulfaani suurte annustega.
Busilvex’i andmed ei ole näitanud fenütoiini krampe esilekutsuvat toimet. Krambiprofülaktika ravi mõju hindamiseks intravenoosse busulfaani farmakokineetikale tehti II faasi kliiniline uuring. Selles uuringus said 24 täiskasvanud patsienti antikonvulsantraviks klonasepaami (0,025–0,03 mg/kg päevas pideva i.v. infusioonina) ja nende patsientide PK-andmeid võrreldi fenütoiiniga ravitud patsientide varasemate andmetega. Andmete analüüsimine populatsiooni farmakokineetika meetodil ei näidanud
erinevust intravenoosse busulfaani kliirensis fenütoiinil ja klonasepaamil põhineva ravi vahel ning seega saavutati olenemata krambiprofülaktilisest ravimist sarnased busulfaani plasmasisaldused.
Pole täheldatud koostoimeid busulfaani kombineerimisel flukonasooliga (seenhaiguste vastane preparaat) või 5-HT3 antiemeetikutega, nt ondansetroon või granisetroon.
4.6 Fertiilsus, rasedus ja imetamine
Rasedus
Rasedate naiste puhul on HPTC vastunäidustatud, seetõttu on Busilvex vastunäidustatud raseduse ajal. Loomkatsed on näidanud kahjulikku toimet reproduktiivsusele (embrüo/loote surma ja väärarenguid) (vt lõik 5.3).
Busulfaani või DMA kasutamise kohta rasedatel andmed puuduvad või on piiratud hulgal. Teatatud on mõnedest kaasasündinud hälvete juhtumitest madala annusega suukaudse busulfaani puhul, mis ei pruugi tingimata tuleneda toimeainest, ning kasutamist kolmandal trimestril võib seostada kahjustatud emakasisese kasvuga.
Fertiilses eas naised peavad ravi ajal ja kuni 6 kuud pärast ravi kasutama efektiivseid rasestumisvastaseid vahendeid.
Imetamine
Ei ole teada, kas busulfaan ja DMA erituvad rinnapiima. Busulfaani inim- ja loomkatsetes ilmnenud kasvajate tekitamise ohu tõttu tuleb rinnaga toitmine lõpetada busulfaaniravi ajal.
Fertiilsus
Busulfan ja DMA võivad kahjustada nii mehe kui naise viljakust. Seetõttu pole soovitatav last eostada ravi ajal ja 6 kuud pärast ravi ning võimaliku pöördumatu viljatuse tõttu kaaluda sperma krüokonserveerimist enne ravi (vt lõik 4.4).
4.7 Toime reaktsioonikiirusele
Pole asjakohane.
4.8 Kõrvaltoimed
Kõrvaltoimed täiskasvanutel
Informatsiooni kõrvaltoimete kohta on saadud kahest Busilvex’i kliinilisest uuringust (n = 103). Tõsiseid vereloome-, maksa- ja hingamiselundkonna toksikoose peeti ettevalmistava režiimi ja siirdamisprotsessi eeldatud tagajärgedeks. Nende hulgas on infektsioon ja siiriku-peremehe-vastu reaktsioon (GVHD), mis pole küll otseselt seotud, kuid olid haigestumuse ja suremuse peamiseks põhjusteks eriti allogeense HPCT puhul.
Vere ja lümfisüsteemi häired
Ettevalmistava režiimi soovitud terapeutilisteks toimeteks olid müelosupressioon ja immunosupressioon. Seetõttu kogesid kõik patsiendid tugevat tsütopeeniat: leukopeeniat 96%, trombotsütopeeniat 94% ja aneemiat 88%. Keskmine aeg neutropeeniani oli 4 päeva nii autoloogsetel kui allogeensetel patsientidel. Neutropeenia vältas autoloogsetel ja allogeensetel patsientidel keskmiselt 6 ja 9 päeva.
Immuunsüsteemi häired
Ägeda siiriku-peremehe vastu-reaktsiooni (a-GVHD) esinemisandmeid koguti OMC-BUS-4 uuringus (allogeenne) (n = 61). Kokku koges a-GVHD-d 11 patsienti (18%). I-II astme a-GVHD esines 13%-l (8/61) ja III-IV astet 5%-l (3/61). Ägedat siiriku-peremehe-vastu reaktsiooni peeti tõsiseks 3 patsiendi puhul. Kroonilisest siiriku-peremehe-vastu reaktsioonist (c-GVHD) teatati siis, kui see oli tõsine või surma põhjuseks, ning surma põhjusena märgiti seda 3 patsiendi puhul.
Infektsioonid ja infestatsioonid
39% patsientidest (40/103) koges üht või enamat infektsiooniepisoodi, millest 83% (33/40) hinnati kergeks või mõõdukaks. Kopsupõletik lõppes surmaga 1% (1/103) ja oli eluohtlik 3% patsientidest. Muid infektsioone peeti tõsisteks 3% patsientidest. Palavikku täheldati 87% patsientidest ning see hinnati kergeks/mõõdukaks 84%-l ja raskeks 3%-l. 47% patsientidest koges külmatunnet, mis oli kerge/mõõdukas 46%-l ja raske 1%-l.
Maksa- ja sapiteede häired
15% SAE-dega kaasnes maksatoksikoos. HVOD on tunnistatud potentsiaalseks ettevalmistava teraapia siirdamisjärgseks komplikatsiooniks. Kuus patsienti 103-st (6%) kogesid HVOD-d. HVOD ilmnes 8,2% (5/61) allogeensetest (lõppes surmaga 2 patsiendi puhul) ja 2,5% (1/42) autoloogsetest patsientidest. Täheldati ka kõrgenenud bilirubiini (n = 3) ja kõrgenenud AST-d (n = 1). Kaks ülalmainitud neljast tõsise seerumi hepatotoksikoossusega patsiendist olid nende patsientide hulgas, kellel diagnoositi HVOD-d.
Respiratoorsed, rindkere ja mediastiinumi häired
Ühel patsiendil esines surmaga lõppenud äge hingamispuudulikkuse sündroom koos järgneva hingamisseiskusega, mida Busilvex’i uuringuis seostati interstitsiaalse kopsufibroosiga.
Lisaks sellele teatab kirjandus silma sarvkesta ja läätse muudatustest suukaudse busulfaani puhul.
Kõrvaltoimed lastel
Informatsiooni kõrvaltoimete kohta on saadud pediaatriaalasest kliinilisest uuringust (n = 55). Tõsiseid maksa- ja hingamiselundkonna toksikoose peeti ettevalmistava režiimi ja siirdamisprotsessi eeldatud tagajärgedeks.
Immuunsüsteemi häired:
Ägeda siiriku-peremehe vastu-reaktsiooni (a-GVHD) esinemisandmeid koguti allogeensetelt patsientidelt (n = 28). Kokku koges a-GVHD-d 14 patsienti (50%). I-II astme a-GVHD esines 46,4%-l (13/28) ja III-IV astet 3,6%-l (1/28). Kroonilisest siiriku-peremehe-vastu reaktsioonist (c-GVHD) teatati siis, kui see oli surma põhjuseks: üks patsient suri 13 kuud pärast siirdamist.
Infektsioonid ja infestatsioonid:
89%-l patsientidest (49/55) esines infektsioone (dokumenteeritud või dokumenteerimata palavikuga neutropeeniat). 76%-l patsientidest hinnati seda kergeks või mõõdukaks.
Maksa ja sapiteede häired
3. astme transaminaaside taseme tõusu esines 24%-l patsientidest.
Veene okluseeriv haigus (Veno occlusive disease, VOD) ilmnes 15% (4/27) autoloogsetest ja 7% (2/28) allogeensetest patsientidest. Ilmnenud VOD ei olnud surmaga lõppevad ega rasked ja kadusid kõigil juhtudel.
Nii täiskasvanutel kui ka pediaatrilistel patsientidel esinenud kõrvaltoimed, millest on teatatud enam kui ühel üksikjuhul, on alljärgnevalt loetletud organisüsteemi klasside ja esinemissageduse alusel. Igas esinemissageduse grupis on kõrvaltoimed toodud tõsiduse vähenemise järjekorras. Esinemissagedus on määratletud järgmiselt: väga sage (≥ 1/10), sage ≥ 1/100, < 1/10), aeg-ajalt esinev (≥ 1/1000, < 1/100). Organisüsteemi klass |
Väga sage |
Sage |
Aeg-ajalt |
|
|||||
Infektsioonid ja infestatsioonid |
Riniit Farüngiit |
|
|||||||
Vere ja lümfisüsteemi häired |
Neutropeenia Trombotsütopeenia Febriilne neutropeenia Aneemia Pantsütopeenia |
|
|||||||
Immuunsüsteemi häired |
Allergiline reaktsioon |
|
|||||||
Ainevahetus- ja toitumishäired |
Anoreksia Hüperglükeemia Hüpokaltseemia Hüpokaleemia Hüpomagneseemia Hüpofosfateemia |
Hüponatreemia |
|||||||
Psühhiaatrilised häired |
Ärevus Depressioon Unetus |
Segasus |
Deliirium Närvilisus Hallutsinatsioonid Agiteeritus |
||||||
Närvisüsteemi häired |
Peavalu Pearinglus |
Krambid Entsefalopaatia Ajuverejooks |
|||||||
Südame häired |
Tahhükardia |
Arütmia Kodade virvendus Kardiomegaalia Perikardi efusioon Perikardiit |
Ventikulaarsed ekstrasüstolid Bradükardia |
||||||
Vaskulaarsed häired |
Hüpertensioon Hüpotensioon Tromboos Vasodilatatsioon |
Reiearteri tromboos Kapillaarläbilaske sündroom |
|||||||
Respiratoorsed, rindkere ja mediastiinumi häired |
Hingeldamine Epistaksis Köha Luksumine |
Hüperventilatsioon Hingamisseiskus Alveolaar-verejooksud Astma Atelektaas Pleura efusioon |
Hüpoksia |
||||||
Seedetrakti häired |
Stomatiit Kõhulahtisus Kõhuvalu Iiveldus Oksendamine Düspepsia Astsiit Kõhukinnisus Pärakuvaevus |
Hematemees Iileus Ösofagiit |
Seedetrakti verejooks |
||||||
Maksa ja sapiteede häired |
Hepatomegaalia Kollatõbi |
Maksa veene okluseeriv haigus* |
|||||||
Naha ja nahaaluskoe kahjustused |
Lööve Pruriit Alopeetsia |
Naha ketendus Erüteem Pigmentatsioonihäire |
|||||||
Lihas-skeleti ja sidekoe kahjustused |
Müalgia Seljavalu Artralgia |
||||||||
Neerude ja kuseteede häired |
Düsuuria Oliguuria |
Hematuuria Mõõdukas neerupuudulikkus |
|
Üldised häired ja manustamiskoha reaktsioonid |
Palavik Külmatunne Rindkere valu Turse Üldine turse Valu Valu või põletik süstimiskohas Mukosiit |
||
Uuringud |
Transaminaaside taseme tõus Bilirubiini taseme tõus GGT tõus Alkaalse fosfataasi tõus Kehakaalu tõus Ebanormaalsed hingamiskahinad Kreatiniini tõus |
Uurea tõus Väljutusfraktsiooni vähenemine |
|
*Maksa veene okluseeriv haigus on sagedasem lapseealises elanikkonnas
4.9 Üleannustamine
Peamiseks toksiliseks toimeks on raske müeloaplaasia ja pantsütopeenia, kuid kahjustuda võivad ka kesknärvisüsteem, maks, kopsud ja seedetrakt.
Muid Busilvex’i antidoote peale vereloome eellasrakkude siirdamise pole teada. Vereloome eellasrakkude siirdamise puudumisel kujutab Busilvex’i soovitatav annus endast busulfaani üledoosi. Hematoloogilist seisundit tuleb hoolikalt jälgida ja meditsiinilise näidustuse korral tuleb rakendada jõulisi toetusmeetmeid.
Kahel korral on teatatud, et busulfaan on dialüüsitav, seepärast tuleb üleannustamise korral kaaluda dialüüsi. Kuna busulfaani metabolism toimub konjugatsioonis glutatiooniga, võib kaaluda glutatiooni manustamist.
Tuleb arvestada, et Busilvex’i üleannustamine suurendab ka DMA ohtu. Inimeste puhul on peamiseks toksiliseks tagajärgedeks hepatotoksikoos ja mõjud kesknärvisüsteemile. Kõigile tõsisematele kõrvaltoimetele eelnevad muudatused kesknärvisüsteemis. Spetsiifilist antidooti DMA üleannustamise vastu ei ole teada. Üleannustamise korral hõlmab hooldus üldtoetavat ravi.
5. FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1 Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline grupp: tsütotoksilised preparaadid (alküülsulfonaadid), ATC-kood: L01AB01
Busulfaan on tõhus tsütotoksiline ja bifunktsionaalne alküüliv preparaat. Vesikeskkonnas tekitab metaansulfonaadi rühmade vabanemine süsinikioone, mis suudavad alküülida DNAd, mida peetakse selle tsütotoksilise toime tõttu oluliseks bioloogiliseks mehhanismiks.
Kliinilised uuringud täiskasvanutega
Andmed Busilvex’i ohutuse ja efektiivsuse kohta kombineerituna tsüklofosfamiidiga BuCy2 režiimis enne tavapärast allogeenset ja/või autoloogset HPTC-d pärinevad kahest kliinilisest uuringust (OMC-BUS-4 ja OMC-BUS-3).
Viidi läbi kaks prospektiivset avatud, II faasi uuringut hematoloogilisi haigusi põdevatel patsientidel, kellest enamikul oli kaugelearenenud haigus.
Hõlmatud haiguste hulgas oli äge leukeemia pärast esimest remissiooni, esimeses või järgnevas retsidiivis, esimeses remissioonis (suur risk) või induktsioonihäiretes; krooniline müoloidne laukeemia kroonilises või hilises staadiumis; esmane ravile raskesti alluv või resistentne retsidiivne Hodgkini tõbi või mitte-Hodgkini lümfoom ning müolodüsplastiline sündroom.
Patsiendid said kokku 16 annust busulfaani infusioonina annuses 0,8 mg/kg iga 6 tunni järel, millele järgnes tsüklofosfamiid annusega 60 mg/kg üks kord päevas kahe päeva jooksul (ByCy2 režiim). Esmasteks efektiivsuse parameetriteks nendes uuringutes olid müeloablatsioon, omaksvõtmine, retsidiiv ja elulemus.
Mõlema uuringu puhul said kõik patsiendid 16/16 annuselisel režiimil Busilvex’i. Ühegi patsiendi ravi ei katkestatud Busilvex’iga seotud kõrvaltoimete tõttu.
Kõigil patsientidel esines tugev müelosupressioon. Aeg, mis kulus suurema kui 0,5x109/l absoluutse neutrofiilide arvu (ANC) saamiseks, oli 13 päeva (vahemikus 9…29 päeva) allogeensete patsientide puhul (OMC-BUS 4) ja 10 päeva (vahemikus 8…19 päeva) autoloogsete patsientide puhul (OMC-BUS 3). Kõikidele uuritud patsientidele oli tehtud siirdamine. Primaarset või sekundaarset äratõukereaktsiooni ei esinenud. Üldine suremus ja mitteretsidiivne suremus enam kui 100 päeva pärast siirdamist oli 13% (8/61) ja allogeense siirdamise patsientide puhul 10% (6/61). Sama perioodi vältel ei esinenud autoloogsete patsientide puhul ühtki surmajuhtumit.
Kliinilised uuringud lastega
Andmed Busilvex’i ohutuse ja efektiivsuse kohta kombineerituna tsüklofosfamiidiga BuCy4 režiimis või melfalaaniga BuMeli režiimis enne tavapärast allogeenset ja/või autoloogset HPTC-d pärinevad kliinilisest uuringust F60002 IN 101 G0.
Patsientidel kasutati lõigus 4.2 mainitud annuseid.
Kõigil patsientidel esines tugev müelosupressioon. Aeg, mis kulus suurema kui 0,5x109/l absoluutse neutrofiilide arvu (ANC) saamiseks, oli 21 päeva (vahemikus 12…47 päeva) allogeensete patsientide puhul ja 11 päeva (vahemikus 10…15 päeva) autoloogsete patsientide puhul. Kõigile lastele oli tehtud siirdamine. Primaarset või sekundaarset äratõukereaktsiooni ei esinenud. 93%-l allogeensetest patsientidest ilmnes täielik kimäärsus. Režiimiga seotud suremust 100 päeva jooksul pärast siirdamist ja kuni ühe aasta jooksul pärast siirdamist ei esinenud.
5.2 Farmakokineetilised omadused
Uuritud on Busilvex’i farmakokineetikat. Metabolismi kohta esitatud informatsioon rajaneb suukaudselt manustataval busulfaanil.
Farmakokineetika täiskasvanutel
Imendumine
Intravenoosse busulfaani farmakokineetikat uuriti 124 hinnatava patsiendi puhul pärast kokku 16 annuse 2-tunniseid intravenoosseid infusioone nelja päeva jooksul. Annuse kohene ja täielik kättesaadavus saavutatakse pärast busulfaani intravenoosset infusiooni. Samasugust verepilti võis näha siis, kui võrreldi suukaudset ja intravenoosset busulfaani (vastavalt 1 mg/kg ja 0,8 mg/kg) saavate täiskasvanud patsientide plasmakontsentratsioone. Rahvastiku farmakokineetilise analüüsi puhul, mida teostati 102 patsiendi suhtes, nähtus busulfaani suhtes madal patsientide vaheline (CV = 21%) ja –sisene (CV = 12%) variaablus.
Jaotumine
Jaotumise lõppkogus Vz oli vahemikus 0,62…0,85 l/kg.
Busulfaani kontsentratsioonid seljaajuvedelikus on võrreldavad kontsentratsioonidega plasmas, kuigi sellised kontsentratsioonid on tõenäoliselt antineoplastiliseks toimeks ebapiisavad.
Pöörduv seondumine plasmavalkudega oli umbes 7%, kusjuures pöördumatu seondumine peamiselt albumiiniga oli umbes 32%.
Metabolism
Busulfaani metabolism toimub peamiselt konjugatsioonis glutatiooniga (spontaanselt ja glutatioon-S-transferaasi vahendusel). Seejärel toimub glutatioonkonjugaadi edasine metabolism oksüdatsiooni teel maksas. Arvatakse, et mitte ükski metaboliitidest ei soodusta efektiivsust ega toksilisust.
Eritumine
Kogukliirens plasmas jääb vahemikku 2,25…2,74 ml/minutis/kg. Lõplik poolväärtusaeg on vahemikus 2,8…3,9 tundi.
Umbes 30% manustatud annusest eritub uriini kaudu 48 tunni jooksul koos 1% busulfaaniga muutumatul kujul. Eritumine rooja kaudu on tühine. Pöördumatu seondumine valguga võib seletada mittetäielikku taastumist. Välistatud ei ole pikatoimeliste metaboliitide panus.
Farmakokineetiline lineaarsus
Annusega proportsionaalne ravimiga kokkupuute kasv ilmnes pärast intravenoosset busulfaani kuni 1 mg/kg.
Farmakokineetilised/farmakodünaamilised seosed
Busulfaani käsitlev kirjandus viitab AUC terapeutilisele aknale vahemikus 900…1500 μmol/min. Kliinilistes katsetes intravenoosse busulfaaniga oli 90% patsientide AUC allpool AUC ülemist piiri (1500 μmol/min) ja vähemalt 80% jäi eesmärgiks seatud terapeutilisse aknasse (900…1500 μmol/min).
Erivajadustega patsiendid
Neeru talitlushäire mõju intravenoosse busulfaani toimele pole hinnatud.
Maksa talitlushäire mõjusid intravenoosse busulfaani toimele pole hinnatud. Siiski võib sellel osal rahvastikust esineda suurem maksatoksikoosi oht.
Olemasolevatest andmetest intravenoosse busulfaani kohta ei ilmne vanuse mõju busulfaani kliirensile üle 60-aastaste patsientide puhul.
Farmakokineetika lastel
Lastel vanuses < 6 kuud kuni 17 aastat on täheldatud kliirensi pidevat varieerumist vahemikus 2,49 kuni 3,92 ml/minutis/kg kohta. Lõplik poolväärtusaeg oli vahemikus 2,26 kuni 2,52 tundi.
Lõigus 4.2 soovitatud annus võimaldab saavutada ühesuguse AUC olenemata lapse vanusest, kusjuures AUC sihtvahemikku kasutatakse täiskasvanute puhul. Plasmakontsentratsioonide patsientidevaheline ja samal patsiendil varieerumine oli vastavalt vähem kui 20% ja 10%.
Farmakokineetilised/farmakodünaamilised seosed:
II faasi uuringutes kõikidel patsientidel saavutatud edukas siirdamine näitab AUC sihtvahemiku sobivust. VOD esinemine ei olnud seotud ülemäärase kontsentratsiooniga. Farmakokineetika ja farmakodünaamika vahelist suhet täheldati stomatiidi ja AUC vahel autoloogilistel patsientidel ning bilirubiini tõusu ja AUC vahel autoloogiliste ja allogeensete patsientide kombineeritud analüüsis.
5.3 Prekliinilised ohutusandmed
Busulfaan tekitab geenimutatsioone ja kromosoomianomaaliaid. Busulfaan oli mutageenne Salmonella typhimurium’i, Drosophila melanogaster’i ja odra puhul. Busulfaan stimuleeris kromosoomiaberratsioone in vitro (närilise ja inimrakk) ja in vivo (närilised ja inimesed). Suukaudset busulfaani saavate patsientide rakkudes on täheldatud mitmesuguseid kromosoomi aberratsioone.
Busulfaan kuulub nende ainete klassi, mis on toimemehhanismi alusel potentsiaalselt kantserogeensed. Inimuuringute andmete alusel on IARC klassifitseerinud busulfaani inimkantserogeeniks. Maailma
Tervishoiuorganisatsioon on teinud järelduse, et busulfaani ja vähi vahel on põhjuslik seos. Loomkatsete andmed toetavad arvamust busulfaani kantserogeensuse kohta. Busulfaani intravenoosne manustamine hiirtele suurendas märgatavalt tüümuse ja munasarja kasvajate esinemissagedust.
Busulfaan on rottide, hiirte ja küülikute puhul teratogeenne. Ala- ja väärarengute hulgas olid luu- ja lihaskonna olulised muutused, kehakaalu ja -suuruse kasv. Tiinete rottide puhul tekitas busulfaan steriilsust nii isastel kui emastel järglastel seoses suguvõimeliste rakkude puudumisega munandites ja munasarjades. Näriliste puhul tekitab busulfaan steriilsust. Busulfaan vähendas emastel rottidel ootsüüte ja stimuleeris isaste rottide ja hamstrite steriilsust.
DMA korduvannused tekitasid maksatoksikoosi tunnuseid; esimeseks olid suurenemised seerumi kliinilistes ensüümides, järgnesid histopatoloogilised muudatused hepatotsüütides. Suuremad annused võivad tekitada maksanekroosi ja maksakahjustus võib järgneda ka ühekordsele suurele annusele.
DMA on rottide puhul teratogeenne. Organogeneesi ajal manustatud DMA annused 400 mg/kg päevas põhjustasid olulisi arenguanomaaliaid. Väärarengute hulgas olid tõsised südame- ja/või suured veresoonkonnaanomaaliad: tavaline truncus arteriosus ja ductus arteriosus’e puudumine, kopsutüve ja –arterite ahenemine, südame intraventrikulaarsed defektid. Muude sagedaste anomaaliate hulgas on hundikurk, anasarka ning selgroo ja roiete skeletianomaaliad. DMA vähendab isas- ja emasnäriliste fertiilsust. Ühekordne nahaalune annus 2,2 g/kg kohta, mis manustati 4. tiinuspäeval, katkestas tiinuse 100% uuritud hamstritest. Rottide puhul põhjustas 9 päeva vältel rottidele manustatud DMA annus 450 mg/kg päevas inaktiivset spermatogeneesi.
6. FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1 Abiainete loetelu
Dimetüülatseetamiid
Makrogool 400.
6.2 Sobimatus
Sobivusuuringute puudumise tõttu ei tohi seda ravimpreparaati segada teiste ravimitega, välja arvatud nendega, mis on loetletud lõigus 6.6.
Ärge kasutage Busilvex’iga polükarbonaatsüstlaid.
6.3 Kõlblikkusaeg
Viaalid: 2 aastat
Lahjendatud lahus
Keemilist ja füüsikalist püsivust kasutamisel pärast lahjendamist 5% glükoosi- või 0,9% naatriumkloriidi süstelahuses (9 mg/ml) on tõendatud:
- 8 tundi (sh lahjendamisaeg) pärast lahjendamist, kui seda säilitatakse temperatuuril 20 °C ± 5 °C;
- 12 tundi pärast lahjendamist, kui seda säilitatakse temperatuuril 2 °C…8 °C ja sellele järgneva 3 tunni jooksul temperatuuril 20 °C ± 5 °C (sh lahjendamisaeg).
Mikrobioloogia seisukohalt tuleb toodet kasutada koheselt pärast lahjendamist. Kui seda ei kasutata koheselt, vastutab kasutusaegsete säilitusaegade ja –tingimuste eest enne tarvitusele võtmist kasutaja ja tavaliselt ei ole need pikemad, kui ülalnimetatud tingimused, juhul kui ravim on lahjendatud kontrollitud ja kinnitatud aseptilistes tingimustes.
6.4 Säilitamise eritingimused
Hoida külmkapis (2 °C...8 °C).
Lahjendamata ega lahjendatud lahust mitte hoida sügavkülmas.
Lahjendatud ravimpreparaadi säilitamistingimusi vt lõik 6.3.
6.5 Pakendi iseloomustus ja sisu
10 ml infusioonilahuse kontsentraat läbipaistvates (I tüübi) klaasviaalides koos butüülist kummikorgiga, mis on kaetud punakasvioletse ümberpööratava alumiiniumist kattega.
Pakendi suurus: 8 ampulli karbis
6.6 Erihoiatused ravimi hävitamiseks ja käsitlemiseks
Busilvexi valmistamine
Tuleb järgida nõuetekohaseid vähivastaste ravimite käsitsemis- ja hävitamisprotseduure.
Kõik ülekandeprotseduurid nõuavad aseptiliste tehnikate ranget järgimist, eelistatavalt vertikaalse laminaarse voolamise turvakatte kasutamist.
Nii nagu teistegi tsütotoksiliste ühendite puhul, tuleb Busilvex’i lahuse käsitlemisel ja valmistamisel olla ettevaatlik:
- Soovitatav on kasutada kaitseriietust ja kindaid.
- Kui Busilvex või lahjendatud Busilvex puutub kokku naha või limaskestadega, peske neid kohe hoolikalt veega.
Lahustatava Busilvex’i ja lahusti koguse arvutamine
Busilvex tuleb enne kasutamist lahustada kas 0,9% naatriumkloriidi (9 mg/ml) süstelahuse või 5% glükoosi süstelahusega.
Lahusti koguseks peab olema 10-kordne Busilvex’i kogus, mis kindlustab, et busulfaani kontsentratsioon lõppkontsentraadis on umbes 0,5 mg/ml. Näiteks:
Manustatava Busilvex’i ja lahusti kogust tuleb arvutada järgmiselt: patsiendi tarvis, kelle kehakaal on Y kg:
• Busilvex’i kogus:
Y (kg) x D (mg/kg)
_________________ = A ml lahustatavat Busilvexi
6 (mg/ml)
Y: patsiendi kehakaal kilogrammides
D: Busilvex’i annus (vt lõik 4.2)
• Lahusti kogus:
(A ml Busilvex’i) x (10) = B ml lahustit
Lõpliku infusioonilahuse valmistamiseks tuleb (A) ml Busilvex’i lisada (B) ml lahustile (kas 0,9% naatriumkloriidi (9 mg/ml) süstelahusele või 5% glükoosi süstelahusele).
Infusioonilahuse valmistamine
• Busilvex tuleb meditsiinipersonali poolt ette valmistada kasutades steriilset ülekandetehnikat.Kasutades nõelaga varustatud süstalt, mis ei ole polükarbonaadist:
- viaalist tuleb eemaldada väljaarvutatud kogus Busilvex’i,
- süstla sisu tuleb väljutada intravenoossesse kotti (või süstlasse), mis juba sisaldab valitud väljaarvutatud lahustikogust. Lisage alati Busilvex’i lahustile, mitte lahustit Busilvex’ile. Busilvex’i ei tohi panna intravenoossesse kotti, mis ei sisalda 0,9% naatriumkloriidi (9 mg/ml) süstelahust või 5% glükoosi süstelahust.
• Valmistatud lahust tuleb segada põhjalikult, pöörates kotti mitu korda.
Pärast lahustamist sisaldab 1 ml lahust 0,5 mg busulfaani.
Lahustatud Busilvex on selge, värvitu lahus.
Kasutamisjuhend
Enne ja pärast iga infusiooni loputage püsikateetrit umbes 5 ml 0,9% naatriumkloriidi (9 mg/ml) süstelahuse või 5% glükoosi süstelahusega.
Infusioonitorustikku jäänud ravimiga ei tohi infusioonivoolikuid loputada, sest Busilvex’i kiiret infusiooni ei ole uuritud ja ei soovitata.
Kogu ettenähtud Busilvex’i annus tuleb manustada kahe tunni jooksul.
Väikesi koguseid võib manustada 2 tunni jooksul elektrilisi süstlaid kasutades. Sellisel juhul tuleks kasutada minimaalse eeltäitmisruumiga infusioonikomplekte (s.t 0,3–0,6 ml), mis täidetakse eelnevalt ravimilahusega enne tegelikku infusiooni Busilvex'iga ja loputatakse seejärel naatriumkloriidi 9 mg/ml (0,9%-lise) süstelahusega või glükoosi (5%-lise) süstelahusega.
Busilvex’i ei tohi infundeerida koos teiste intravenoossete lahustega.
Ärge kasutage Busilvex’iga polükarbonaatsüstlaid.
Ainult ühekordseks kasutamiseks. Kasutada tohib ainult selget, ilma võõrosakesteta lahust.
Kasutamata ravim või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele seadustele tsütotoksiliste ravimite kohta.
7. MÜÜGILOA HOIDJA
Pierre Fabre Médicament
45, Place Abel Gance
F-92654 Boulogne Billancourt Cedex
Prantsusmaa
8. MÜÜGILOA NUMBER (NUMBRID)
EU/1/03/254/002
9. ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
Esmase müügiloa kuupäev: 09. juuli 2003
Müügiloa uuendamise kuupäev: 08. juuli 2008
10. TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
Täpne informatsioon selle ravimi kohta on kättesaadav Euroopa Ravimiameti kodulehel
LISA II
A. TOOTMISLOA HOIDJA, KES VASTUTAB RAVIMIPARTII KASUTAMISEKS VABASTAMISE EEST
B. MÜÜGILOA TINGIMUSED
A. TOOTMISLOA HOIDJA, KES VASTUTAB RAVIMIPARTII KASUTAMISEKS VABASTAMISE EEST
Ravimipartii kasutamiseks vabastamise eest vastutava tootja nimi ja aadress
Pierre Fabre Médicament Production
Site Aquitaine Pharm International
Avenue du Béarn –Idron
F-64320
Prantsusmaa
B. MÜÜGILOA TINGIMUSED
• MÜÜGILOA HOIDJALE ESITATUD HANKE- JA KASUTUTINGIMUSED JA -PIIRANGUD
Piiratud tingimustel väljastatav retseptiravim (vt lisa I: Ravimi omaduste kokkuvõte, lõik 4.2)
• TINGIMUSED VÕI PIIRANGUD, MIS PUUDUTAVAD RAVIMI OHUTUT JA TÕHUSAT KASUTAMIST
Ei ole kohaldatav
LISA III
PAKENDI MÄRGISTUS JA INFOLEHT
VÄLISPAKENDIL PEAVAD OLEMA JÄRGMISED ANDMED
PAKENDI MÄRGISTUS
VÄLISPAKENDIL PEAVAD OLEMA JÄRGMISED ANDMED
PAKENDI INFOLEHT: INFORMATSIOON KASUTAJALE
Busilvex 6 mg/ml infusioonilahuse kontsentraat
Busulfaan
Enne ravimi kasutamist lugege hoolikalt infolehte.
- Hoidke infoleht alles, et seda vajadusel uuesti lugeda.
- Kui teil on lisaküsimusi, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
- Kui ükskõik milline kõrvaltoimetest muutub tõsiseks või kui te märkate mõnda kõrvaltoimet, mida selles infolehes ei ole nimetatud, palun rääkige sellest oma arstile või apteekrile.
Infolehes antakse ülevaade:
1. Mis ravim on Busilvex ja milleks seda kasutatakse
2. Mida on vaja teada enne Busilvex’i kasutamist
3. Kuidas Busilvex’i kasutada
4. Võimalikud kõrvaltoimed
5 Kuidas Busilvex’i säilitada
6. Lisainfo
1. MIS RAVIM ON BUSILVEX JA MILLEKS SEDA KASUTATAKSE
Busilvex sisaldab busulfaani, mis kuulub alküülivateks preparaatideks kutsutavate ravimite rühma. Busilvex hävitab enne siirdamist algse luuüdi.
Busilvex’i kasutatakse täiskasvanute, vastsündinute, laste ja noorukite puhul siirdamiseelseks raviks.
Täiskasvanutel kasutatakse busilvex’i kombinatsioonis tsüklofosfamiidiga.
Vastsündinutel, lastel ja noorukitel kasutatakse Busilvex’i kombinatsioonis tsüklofosfamiidi või melfalaaniga.
Te saate seda ettevalmistavat ravimit enne luuüdi või vereloome eellasrakkude siirdamist.
2. MIDA ON VAJA TEADA ENNE BUSILVEX’I KASUTAMIST
Ärge kasutage Busilvex’i:
- kui te olete allergiline (ülitundlik) busulfaani või Busilvex’i mõne koostisosa suhtes,
- kui te olete rase või arvate, et võite rase olla.
Eriline ettevaatus on vajalik ravimiga Busilvex
Busilvex on tõhus tsütotoksiline ravim, mille tulemusel väheneb oluliselt vererakkude hulk. Soovitatava annuse puhul on see soovitud toimeks. Seetõttu teostatakse hoolikat järelvalvet. On võimalik, et Busilvex’i kasutamine võib suurendada mõne teise pahaloomulise kasvaja tekkimise ohtu tulevikus.
Informeerige oma arsti:
– kui teil on mõni maksa-, neeru-, südame- või kopsuhaigus,
– kui teil on esinenud krampe,
– kui te kasutate praegu muid ravimeid.
Pärast busulfaaniga ravimist ei pruugi teil enam olla võimalik rasestuda. Kui te siiski soovite saada lapsi, peaksite seda arutama oma arstiga enne ravi algust. Samuti võib Busilvex kutsuda esile menopausi sümptomeid ja noorukiikka jõudmata tüdrukutel võib see takistada puberteedi algust.
Busilvex’iga ravitud meestel ei soovitata sigitada last ravi ajal ja kuni 6 kuud pärast seda.
Kasutamine koos teiste ravimitega
Palun informeerige oma arsti, kui te kasutate või olete hiljuti kasutanud mingeid muid ravimeid, kaasa arvatud ilma retseptita ostetud ravimeid. Busilvex’il võib olla koostoime teiste ravimitega.
Erilist ettevaatust tuleb rakendada siis, kui te kasutate itrakonasooli (kasutatakse teatud infektsiooniliikidega) või ketobemidooni (kasutatakse valuvaigistina), sest see võib suurendada kõrvaltoimeid.
72 tundi enne või Busilvex’i manustamise ajal tuleb paratsetamooli kasutada ettevaatlikult.
Rasedus ja imetamine
Öelge oma arstile enne ravi alustamist Busilvex’iga, kui olete rase, arvate, et võite rase olla või toidate rinnaga. Naised ei tohi rasedad olla Busilvex’iga ravimise ajal ja kuni 6 kuud pärast ravi.
Enne ravi alustamist Busilvex’iga peavad naised imetamise lõpetama.
Kui ükskõik kumb partneritest saab Busilvex’i, tuleb kasutada piisavaid rasestumisvastaseid vahendeid.
3. KUIDAS BUSILVEX’I KASUTADA
Annus:
Täiskasvanutel:
Annus arvutatakse välja vastavalt teie kehakaalule.
Busilvex’i soovitatavaks annuseks on 0,8 mg kehakaalu kilogrammi kohta kombineerituna tsüklofosfamiidiga.
Vastsündinutel, lastel ja noorukitel (0–17 aastat)
Soovitatav Busilvex’i annus kombineeritult tsüklofosfamiini või melfalaaniga põhineb kehakaalul ja on vahemikus 0,8–1,2 mg/kg.
Manustamine:
– Busilvex’i manustab kvalifitseeritud tervishoiutöötaja tsentraalse intravenoosse infusioonina pärast viaali lahustamist. Iga infusioon kestab 2 tundi.
– Busilvex’i manustatakse iga 6 tunni järel neljal järjestikusel päeval enne siirdamist.
Ravimid enne Busilvex’i saamist:
Enne Busilvex’i saamist ravitakse teid
– krambivastaste ravimitega (fenütoiin või bensodiasepiinid), vältimaks krampe, ja
– antiemeetikutega, vältimaks oksendamist.
4. VÕIMALIKUD KÕRVALTOIMED
Nagu kõik ravimid, võib ka Busilvex põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki.
Raskekujulised kõrvaltoimed:
Kõige tõsisemate Busilvex’iga ravimise või siirdamisprotseduuri kõrvaltoimete hulgas võivad olla ringlevate vererakkude vähenemine (ravimi ettenähtud toime, et valmistada teid ette siirdamisinfusiooniks), infektsioon, maksahäired, sh maksaveeni blokeerimine, äratõukehaigus (transplantaat ründab teie keha) ja kopsukomplikatsioonid. Teie arst jälgib regulaarselt teie verepilti ja maksaensüüme, et neid kõrvaltoimeid avastada ja ohjata.
Väga sagedad kõrvaltoimed (on esinenud enam kui 1-l patsiendil 10-st):
Veri: ringlevate (punaste ja valgete) vererakkude ja vereliistakute vähenemine. Närvisüsteem: unetus, ärevus, pearinglus ja depressioon. Toitumine: isutus, magneesiumi, kaltsiumi, naatriumi, fosfaadi vähenemine veres ja veresuhkru suurenemine. Süda: pulsisageduse tõus, vererõhu tõus või alanemine, vasodilatatsioon (veresoonte läbimõõdu suurenemine) ja trombid. Hingamine: hingeldus, eritis ninast (riniit), kurguvalu, köha, luksumine, ebanormaalsed hingamishelid. Seedetrakt: iiveldus, suulimaskestapõletik, oksendamine, kõhuvalu, kõhulahtisus, kõhukinnisus, kõrvetised, pärakuvaevus, vesikõht. Maks: maksa suurenemine, kollatõbi. Nahk: lööve, sügelus, juuksekadu. Lihased ja luud: selja-, lihase- ja liigesevalu. Neerud: kreatiniinierituse suurenemine, ebamugavustunne urineerimisel ja uriinikoguse vähenemine. Üldine: palavik, peavalu, nõrkus, külmatunne, valu, allergiline reaktsioon, turse, üldine valu või põletik süstimiskohas, valu rindkeres, limaskesta põletik. Uuringud: maksaensüümide taseme tõus, kehakaalu suurenemine.
Sagedad kõrvaltoimed (on esinenud 1…10 patsiendil 100-st):
Närvisüsteem: segasus. Toitumine: madal naatriumitase veres. Süda: südamerütmi muutused ja kõrvalekalded, vedeliku kogunemine või põletik südame ümbruses, südame jõudluse vähenemine. Hingamine: kiirenenud hingamisrütm, hingamisseiskus, alveoolide verejooksud, astma, väikeste kopsuosade kollaps, vedeliku kogunemine kopsu ümber. Seedetrakt: söögitoru limaskestapõletik, sooleparalüüs, veriokse. Maks: maksaveeni blokeerimine. Nahk: naha värvimuutus, nahapunetus, naha ketendus. Neerud: lämmastikuühendite koguse suurenemine vereringes, veri uriinis, mõõdukas neerupuudulikkus.
Aeg-ajalt esinevad kõrvaltoimed (on esinenud 1…10 patsiendil 1000-st):
Närvisüsteem: deliirium, närvilisus, hallutsinatsioonid, rahutus, ebanormaalne ajutegevus, ajuverejooks ja krambid. Süda: reiearteri tromb, tromboos, lisasüdamelöögid, pulsisageduse vähenemine, difuusne vedelikuleke kapillaaridest (väikestest veresoontest). Hingamine: hapnikusisalduse vähenemine veres. Seedetrakt: kõhu- ja/või sooleverejooks.
Kui ükskõik milline kõrvaltoimetest muutub tõsiseks või kui te märkate mõnda kõrvaltoimet, mida selles infolehes ei ole nimetatud, palun rääkige sellest oma arstile või apteekrile.
5. KUIDAS BUSILVEX’I SÄILITADA
Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.
Ärge kasutage Busilvex’i pärast kõlblikkusaega, mis on märgitud karbil.
Hoida külmkapis (2 °C…8 °C).
Lahjendatud lahus:
Pärast lahjendamist 5% glükoosis või 9 mg/ml (0,9%) naatriumkloriidis on lahuse keemilist ja füüsikalist stabiilsust näidatud (kaasa arvatud infusiooni aeg) 8 tundi säilitades temperatuuril 20 °C ± 5 °C või 12 tundi pärast lahjendamist säilitades temperatuuril 2 °C…8 °C, millele järgneb 3 tundi säilitamist temperatuuril 20 °C ± 5 °C (kaasa arvatud infusiooni aeg).
Mitte hoida sügavkülmas.
6. LISAINFO
Mida Busilvex sisaldab
- Toimeaine on busulfaan. Üks ml kontsentraati sisaldab 6 mg busulfaani (60 mg viaalis). Pärast lahjendamist: üks ml lahust sisaldab umbes 0,5 mg busulfaani.
- Abiained on dimetüülatsetamiid ja makrogool 400.
Kuidas Busilvex välja näeb ja pakendi sisu
Busilvex koosneb infusioonilahuse kontsentraadist ja tarnitakse läbipaistvates klaasviaalides, iga viaal sisaldab 60 mg busulfaani.
Lahustatud Busilvex on selge, värvitu lahus.
Busilvex on saadaval 8 viaali sisaldavas karbis.
Müügiloa hoidja
Pierre Fabre Médicament
45, place Abel Gance
F-92654 Boulogne-Billancourt cedex
Prantsusmaa
Tootja
Pierre Fabre Médicament Production, site Aquitaine Pharm International
Avenue du béarn
F-64320 Idron
Prantsusmaa
Lisaküsimuste tekkimisel selle ravimi kohta pöörduge palun müügiloa hoidja poole.
Infoleht on viimati kooskõlastatud
Täpne informatsioon selle ravimi kohta on kättesaadav Euroopa Ravimiameti kodulehel
Järgnev informatsioon on mõeldud ainult meditsiinipersonalile või tervishoiutöötajale:
VALMISTAMISJUHEND
Busilvex 6 mg/ml infusioonilahuse kontsentraat
Busulfaan
Enne Busilvex’i valmistamist ja manustamist lugege käesolevat juhendit.
1. PAKENDAMINE
Busilvex tarnitakse selge värvitu lahusena 10 ml läbipaistvates (I tüübi) klaasviaalides. Enne manustamist tuleb Busilvex lahjendada.
2. SOOVITUS OHUTUKS KÄSITSEMISEKS
Tuleb järgida nõuetekohaseid vähivastaste ravimite käsitsemis- ja hävitamisprotseduure.
Kõik ülekandeprotseduurid nõuavad aseptiliste tehnikate ranget järgimist, eelistatavalt vertikaalse laminaarse voolamise turvakatte kasutamist.
Nii nagu teistegi tsütotoksiliste ühendite puhul, tuleb Busilvex’i lahuse käsitlemisel ja valmistamisel olla ettevaatlik:
- Soovitatav on kasutada kaitseriietust ja kindaid.
- Kui Busilvex või lahjendatud Busilvex puutub kokku naha või limaskestadega, peske neid kohe hoolikalt veega.
Lahustatava Busilvex’i ja lahusti koguse arvutamine
Busilvex tuleb enne kasutamist lahustada kas 0,9% naatriumkloriidi (9 mg/ml) süstelahuse või 5% glükoosi süstelahusega.
Lahusti koguseks peab olema 10-kordne Busilvex’i kogus, mis kindlustab, et busulfaani kontsentratsioon lõppkontsentraadis on umbes 0,5 mg/ml.
Manustatava Busilvex’i ja lahusti kogust tuleb arvutada järgmiselt: patsiendi tarvis, kelle kehakaal on Y kg:
• Busilvex’i kogus:
Y (kg) x D (mg/kg)
_________________ = A ml lahustatavat Busilvex’i
6 (mg/ml)
Y: patsiendi kehakaal kilogrammides
D: Busilvexi annus (vt lõik 4.2)
• Lahusti kogus:
(A ml Busilvexi) x (10) = B ml lahustit
Lõpliku infusioonilahuse valmistamiseks tuleb (A) ml Busilvex’i lisada (B) ml lahustile (kas 0,9% naatriumkloriidi (9 mg/ml) süstelahusele või 5% glükoosi süstelahusele).
Infusioonilahuse valmistamine
• Busilvexi peab ette valmistama meedik kasutades steriilset ülekandetehnikat.
• Kasutades nõelaga varustatud süstalt, mis ei ole polükarbonaadist:
– väljaarvutatud kogus Busilvex’i tuleb viaalist välja võtta,
– süstla sisu tuleb väljutada intravenoossesse kotti (või süstlasse), mis juba sisaldab valitud lahusti väljaarvutatud kogust. Busilvex’i tuleb alati lisada lahustile, mitte lahustit Busilvex’ile. Busilvex’i ei tohi panna intravenoossesse kotti, mis ei sisalda 0,9% naatriumkloriidi (9 mg/ml) süstelahust või 5% glükoosi süstelahust.
• Lahust tuleb segada põhjalikult, pöörates kotti mitu korda.
Pärast lahustamist sisaldab 1 ml lahust 0,5 mg busulfaani.
Lahustatud Busilvex on selge, värvitu lahus.
Kasutamisjuhend
Enne ja pärast iga infusiooni loputage püsikateetrit umbes 5 ml 0,9% naatriumkloriidi (9 mg/ml) süstelahuse või 5% glükoosi süstelahusega.
Infusioonitorustikku ei tohi loputada üle jäänud ravimiga, sest Busilvex’i kiiret infusiooni ei ole uuritud ja ei soovitata.
Kogu ettenähtud Busilvex’i annus tuleb manustada kahe tunni jooksul.
Väikesi koguseid võib manustada 2 tunni jooksul elektrilisi süstlaid kasutades. Sellisel juhul tuleks kasutada minimaalse eeltäitmisruumiga infusioonikomplekte (s.t 0,3–0,6 ml), mis täidetakse eelnevalt ravimilahusega enne tegelikku infusiooni Busilvex'iga ja loputatakse seejärel naatriumkloriidi 9 mg/ml (0,9%-lise) süstelahusega või glükoosi (5%-lise) süstelahusega.
Busilvex’i ei tohi infundeerida koos teiste intravenoossete lahustega.
Polükarbonaatsüstlaid ei tohi kasutada Busilvex’iga.
Ainult ühekordseks kasutamiseks. Kasutada tohib ainult selget, ilma võõrosakesteta lahust.
3. NÕUETEKOHANE HÄVITAMISPROTSEDUUR
Kasutamata ravim või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele seadustele tsütotoksiliste ravimite kohta.
Müügiloa nr Euroopa Liidus |
Ravimpreparaadi nimetus |
Tugevus |
Ravimvorm |
Manustamistee |
Pakendi iseloomustus |
Pakendi sisu |
Pakendi suurus |
EU/1/03/254/002 |
Busilvex |
6 mg/ml |
Kontsentraat infusioonilahuse valmistamiseks. |
Intravenoosne |
Viaal (klaasist) |
10 ml |
8 viaali |