Dorzolamidetimolol teva - silmatilgad, lahus (5mg +20mg 1ml)
Artikli sisukord
silmatilgad, lahus (5mg +20mg 1ml)
Pakendi infoleht: teave kasutajale
Dorzolamide/Timolol Teva, 20 mg/5 mg/ml silmatilgad, lahus
Dorsolamiid, timolool
Enne ravimi kasutamist lugege hoolikalt infolehte, sest siin on teile vajalikku teavet.
-Hoidke infoleht alles, et seda vajadusel uuesti lugeda.
-Kui teil on lisaküsimusi, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
-Ravim on välja kirjutatud üksnes teile. Ärge andke seda kellelegi teisele. Ravim võib olla neile kahjulik, isegi kui haigusnähud on sarnased.
-Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Vt lõik 4.
Infolehe sisukord
1.Mis ravim on Dorzolamide/Timolol Teva ja milleks seda kasutatakse
2.Mida on vaja teada enne Dorzolamide/Timolol Teva kasutamist
3.Kuidas Dorzolamide/Timolol Teva’t kasutada
4.Võimalikud kõrvaltoimed
5.Kuidas Dorzolamide/Timolol Teva’t säilitada
6.Pakendi sisu ja muu teave
1.Mis ravim on Dorzolamide/Timolol Teva ja milleks seda kasutatakse
-Dorzolamide/Timolol Teva sisaldab kahte toimeainet: dorsolamiidi ja timolooli.
-Dorsolamiid kuulub ravimite rühma, mida nimetatakse karboanhüdraasi inhibiitoriteks. Timolool kuulub ravimite rühma, mida nimetatakse beetablokaatoriteks. Need mõlemad toimeained langetavad silmasisest rõhku erineva mehhanismiga.
-Dorzolamide/Timolol Teva’t kasutatakse kõrgenenud silmasisese rõhu langetamiseks glaukoomi korral, kui ravi ainult beetablokaatori silmatilkade kasutamisega ei ole piisav.
2. Mida on vaja teada enne Dorzolamide/Timolol Teva kasutamist
Ärge kasutage Dorzolamide/Timolol Teva’t:
-kui olete dorsolamiidvesinikkloriidi, timoloolmaleaadi, beetablokaatorite või selle ravimi mis tahes koostisosade (loetletud lõigus 6) suhtes allergiline;
-kui teil on praegu või on varem esinenud hingamisprobleeme, nt astmat või rasket kroonilist obstruktiivset bronhiiti (raske kopsuhaigus, mis võib põhjustada vilisevat hingamist, hingamisraskust ja/või pikaaegset köha);
-kui teil on aeglane südametegevus, südamepuudulikkus või südame rütmihäired;
-kui teil on raske neeruhaigus või olete kunagi põdenud neerukivitõbe;
-kui teil on vere liighappesus, mida põhjustab kloriidi kuhjumine veres (hüperkloreemiline atsidoos).
Kui te ei ole kindel, kas tohite Dorzolamide/Timolol Teva’t kasutada, konsulteerige oma arsti või apteekriga.
Hoiatused ja ettevaatusabinõud
Enne Dorzolamide/Timolol Teva kasutamist pidage nõu oma arsti või apteekriga, Rääkige oma arstile, kui teil on praegu või on varem olnud mis tahes meditsiinilisi või silmaprobleeme, eeskätt:
-südame pärgarterite haigus (sümptomite hulka kuuluvad valu või pigistustunne rinnus, hingeldus või lämbumistunne), südamepuudulikkus, madal vererõhk;
-südame rütmihäired, nt aeglane südame löögisagedus;
-hingamisprobleemid, astma või krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (kopsuhaigus, mis võib põhjustada vilisevat hingamist, hingamisraskust ja/või pikaaegset köha);
-kehva verevarustust põhjustav haigus (nt Raynaud’ tõbi või Raynaud’ sündroom);
-suhkurtõbi, kuna timolool võib varjata madala veresuhkru tasemega (hüpoglükeemia) kaasnevaid nähtusid ja sümptomeid;
-kilpnäärme ületalitlus, kuna timolool võib varjata sellest tingitud nähtusid ja sümptomeid.
Rääkige oma arstile ka mis tahes allergiatest või allergilistest reaktsioonidest, sh nõgestõvest, näo, huulte, keele ja/või kurgu paistetusest, mis võib põhjustada raskust hingamisel või neelamisel.
Teavitage oma arsti, kui teil esineb lihasnõrkus või teil on diagnoositud müasteeniat (myasthenia gravis).
Rääkige enne operatsiooni oma arstile, et te kasutate Dorzolamide/Timolol Teva’t, sest timolool võib muuta mõnede anesteesia ajal kasutatavate ravimite toimet.
Kui teil tekivad silma ärritusnähud või teised silmadega seotud probleemid, mida teil varem pole esinenud, näiteks silma(de) punetus või silmalaugude turse, võtke otsekohe ühendust oma arstiga.
Kui te arvate, et Dorzolamide/Timolol Teva kasutamine põhjustab allergilist reaktsiooni või ülitundlikkust (näiteks nahalöövet või silmade punetust ja sügelust), lõpetage selle kasutamine ja võtke otsekohe ühendust oma arstiga.
Informeerige oma arsti, kui teil tekib silmapõletik, silmatrauma, teile planeeritakse silmaoperatsiooni või teil tekivad uued vaevused või olemasolevad vaevused süvenevad.
Dorzolamide/Timolol Teva manustamine silma võib mõjutada kogu organismi.
Kui te kannate pehmeid kontaktläätsi, siis enne Dorzolamide/Timolol Teva kasutamist pidage nõu oma arstiga (vt allpool „Dorzolamide/Timolol Teva sisaldab bensalkooniumkloriidi“).
Kasutamine lastel
Imikutel ja lastel on selle ravimi kasutamise kogemus piiratud.
Kasutamine eakatel
Uuringutes oli dorsolamiidi/timolooli toime sarnane nii eakatel kui noorematel patsientidel.
Kasutamine maksakahjustusega patsientidel
Informeerige oma arsti, kui teil on praegu või on kunagi olnud probleeme maksaga.
Muud ravimid ja Dorzolamide/Timolol Teva
Dorzolamide/Timolol Teva võib mõjutada teisi teie poolt kasutatavaid ravimeid või vastupidi, sh teised silmatilgad glaukoomi raviks. Rääkige oma arstile, kui te kasutate või kavatsete kasutada ravimeid, mis langetavad vererõhku, südameravimeid või suhkurtõve ravimeid. Teatage oma arstile või apteekrile, kui te kasutate, olete hiljuti kasutanud või kavatsete kasutada mis tahes muid ravimeid, sealhulgas teisi silmatilkasid või ilma retseptita ostetud ravimeid. See on eriti tähtis:
-kui te võtate ravimeid vererõhu langetamiseks või südamehaiguse raviks (nagu kaltsiumikanali blokaatorid, beetablokaatorid või digoksiin);
-kui te võtate ravimeid südame rütmihäirete raviks, nagu kaltsiumikanali blokaatorid, beetablokaatorid, kinidiin (seda kasutatakse ka teatud tüüpi malaaria raviks) või digoksiin;
-kui te kasutate teisi beetablokaatorit sisaldavaid silmatilku;
-kui te võtate mõnda teist karboanhüdraasi inhibiitorit, näiteks atsetasolamiidi;
-kui te võtate monoaminooksüdaasi (MAO) inhibiitoreid, mida kasutatakse depressiooni ravis;
-kui te võtate parasümpatomimeetilist ravimit, mis võib olla määratud urineerimisraskuse raviks. Need on ka ravimid, mida mõnikord kasutatakse normaalse sooletegevuse taastamiseks;
-kui te võtate narkootilisi valuvaigisteid (näiteks morfiin) mõõduka kuni tugeva valu raviks;
-kui te võtate suhkurtõve ravimeid;
-kui te võtate depressiooniravimeid, nt fluoksetiini või paroksetiini.
Rasedus ja imetamine
Kasutamine raseduse ajal
Kui te olete rase, ärge kasutage Dorzolamide/Timolol Teva’t, välja arvatud juhul, kui arst peab seda hädavajalikuks. Informeerige oma arsti, kui te olete rase või plaanite rasedust.
Kasutamine rinnaga toitmise ajal
Kui te toidate last rinnaga, ärge kasutage Dorzolamide/Timolol Teva’t. Timolool võib erituda teie rinnapiima. Informeerige oma arsti, kui te toidate last rinnaga või kavatsete seda teha.
Kui te olete rase, imetate või arvate end olevat rase või kavatsete rasestuda, pidage enne selle ravimi kasutamist nõu oma arsti või apteekriga.
Autojuhtimine ja masinatega töötamine
Ravimi toime kohta autojuhtimisele või masinate käsitsemise võimele ei ole uuringuid läbi viidud. Dorzolamide/Timolol Teva kasutamisega on seotud kõrvaltoimed (nt ähmane nägemine), mis võivad mõjutada autojuhtimise ja/või masinate käsitsemise võimet. Ärge juhtige autot ega töötage masinatega, kuni te tunnete ennast hästi või teie nägemine on selge.
Dorzolamide/Timolol Teva sisaldab bensalkooniumkloriidi
See ravim sisaldab säilitusainena bensalkooniumkloriidi ja võib põhjustada silmade ärritust. Vältige kontakti pehmete kontaktläätsedega. Eemaldage kontaktläätsed enne silmatilkade kasutamist ja neid ei tohi tagasi panna enne vähemalt 15 minuti möödumist silmatilkade kasutamisest. Teie arst võib teile seda selgitada. Bensalkooniumkloriid muudab pehmete kontaktläätsede värvust.
3.Kuidas Dorzolamide/Timolol Teva’t kasutada
Kasutage seda ravimit alati täpselt nii, nagu arst on teile selgitanud. Kui te ei ole milleski kindel, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
Sobiva annuse ja ravi kestuse määrab teile arst.
Tavaline annus on üks tilk ravimit kahjustatud silma(desse) hommikul ja õhtul.
Kui te kasutate peale selle ravimi veel teisi silmatilkasid, peab nende manustamise vahe olema vähemalt 10 minutit.
Ärge muutke ravimi annust ilma oma arstiga konsulteerimata.
Ärge puudutage ravimipudeli otsikuga silma ega selle ümbrust. See võib saastuda bakteritega, mis võivad põhjustada silmainfektsioone, mis viivad tõsise silmakahjustuseni ja isegi nägemise kaotuseni. Et ära hoida ravimipudeli saastumist bakteritega, peske enne ravimi kasutamist käsi ja vältige ravimipudeli otsa kokkupuudet ükskõik millise pinnaga. Kui arvate, et ravim võib olla saastunud või kui teil tekib silmapõletik, võtke otsekohe ühendust oma arstiga, et küsida selle pudeli edasise kasutamise kohta.
Kasutamisjuhend
Ravimit võib olla kergem manustada peegli ees.
1.Enne ravimi esmakordset kasutamist veenduge, et pudeli turvariba on terve.
2.Pudeli avamiseks keerake kork lahti.
3.Kallutage pea taha ja tõmmake alalaug kergelt allapoole nii, et moodustuks tasku alalau ja silma vahele.
4.Keerake pudel tagurpidi ja vajutage kergelt pudeli külgedele, kuni üks tilk ravimit läheb silma nagu arsti poolt määratud. ÄRGE PUUTUGE TILGAOTSIKUGA SILMA EGA SILMALAUGU.
5.Korrake punkte 3 ja 4 ka teise silma puhul, kui arst on teid nii juhendanud.
6.Keerake kork tihedalt pudeli peale nii, et see puutuks pudeliga kindlalt kokku.
7.Pudeli otsik on disainitud selliselt, et pudelist väljuks eelnevalt mõõdetud suurusega tilk; seetõttu ärge suurendage pudeli otsiku ava.
Pärast Dorzolamide/Timolol Teva kasutamist vajutage sõrmega silmanurka nina kõrval (nagu näidatud allpool joonisel) 2 minuti jooksul. See aitab ära hoida timolooli imendumist ülejäänud kehasse.
Kui te kasutate Dorzolamide/Timolol Teva’t rohkem kui ette nähtud
Kui te tilgutate silma liiga palju tilku või neelate osa pudeli sisust alla, võite te teiste sümptomite kõrval tunda ka pearinglust, hingamisraskust või peavalu, tunda oma südametegevuse aeglustumist, iiveldust või väsimust. Võtke otsekohe ühendust oma arstiga.
Kui te unustate Dorzolamide/Timolol Teva’t kasutada
Tähtis on kasutada ravimit arsti ettekirjutuste järgi. Kui üks annus jäi vahele, manustage see niipea kui võimalik. Siiski, juhul kui on juba peaaegu järgmise annuse manustamise aeg, jätke vahelejäänud annus manustamata ning pöörduge oma tavalise raviskeemi juurde tagasi. Ärge manustage kahekordset annust, kui annus jäi eelmisel korral kasutamata.
Kui te lõpetate Dorzolamide/Timolol Teva kasutamise
Kui te soovite selle ravimi kasutamist lõpetada, pidage kõigepealt nõu oma arstiga. Ärge kunagi lõpetage selle ravimi kasutamist järsult, sest teatud sümptomid võivad halveneda, eriti kui teil on südame pärgarteritõbi või kilpnäärme ületalitlus.
Kui teil on lisaküsimusi selle ravimi kasutamise kohta, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
4.Võimalikud kõrvaltoimed
Nagu kõik ravimid, võib ka see ravim põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki. Kõrvaltoimete tekkimisel võite vajada arstiabi.
Tavaliselt võite te jätkata silmatilkade kasutamist, välja arvatud juhul, kui kõrvaltoimed on tõsised. Kui olete mures, rääkige oma arsti või apteekriga. Ärge lõpetage Dorzolamide/Timolol Teva kasutamist ilma arstiga eelnevalt konsulteerimata.
Kui teil tekivad allergilised reaktsioonid, sealhulgas nõgestõbi, näo, huulte, keele ja/või kõri turse, mis võib põhjustada hingamis- või neelamisraskust, tuleb Dorzolamide/Timolol Teva kasutamine lõpetada ja otsekohe pidada nõu oma arstiga.
Kliinilistes uuringutes ja/või turuletulekujärgselt on Dorzolamide/Timolol Teva või ühe selles sisalduva toimeaine kasutamisel kirjeldatud järgmisi kõrvaltoimeid.
Väga sage: võivad esineda rohkem kui 1 inimesel
Põletus- ja torkimistunne silmades, ebatavaline maitse.
Sage: võivad esineda kuni 1 inimesel
Silma(de) ja silmaümbruse punetus, pisaravool või silma(de) sügelus, sarvkesta erosioon (silmamuna pealmise kihi kahjustus), silma(de) ja silmaümbruse turse ja/või ärritus, tunne, et midagi on silmas, sarvkesta vähenenud tundlikkus (ei tunnetata, et midagi on silmas ja ei tunta valu), silmavalu, silmade kuivus, ähmane nägemine, peavalu, sinusiit e ninakõrvalkoobaste põletik (pinge- või täistunne ninas), iiveldus, nõrkus/ väsimus ja kurnatus.
Pearinglus, depressioon, võrkkesta põletik, nägemishäired, sh refraktiivsed muutused (mõningatel juhtudel tingitud miootilise e pupille ahendava ravi ärajätmisest), aeglane südametegevus, minestus, hingamisraskused (düspnoe), seedehäire ja neerukivid (tihti avalduvad äkki algava piinava ja halvava valuga alaseljas ja/või küljes, kubemes või kõhus).
Harv: võivad esineda kuni 1 inimesel
Süsteemne erütematoosne luupus (immuunhaigus, mis võib põhjustada siseelundite põletikku), surisemine või tuimus kätes või jalgades (nagu nõeltega torkimise tunne), magamisraskused (unetus), hirmuunenäod, mälukaotus, myasthenia gravis’e (lihaste haigus) sümptomite ja nähtude ägenemine, suguiha vähenemine, insult, ajutine lühinägevus, mis võib taanduda pärast ravi lõpetamist, reetina aluse kesta (milles on veresooned) irdumine filtratsioonkirurgia järgselt ,mis võib põhjustada nägemishäireid, silmalaugude allavaje (silm on poolkinni), kahelinägemine, koorikute teke silmalaugudel, sarvkesta turse (koos nägemishäirete sümptomitega), madal silmasisene rõhk, kohin kõrvus, madal vererõhk, südame rütmi või südame löögisageduse muutused, südame paispuudulikkus (südamehaigus, mille korral esinevad hingeldus ning käte ja jalgade paistetus neisse koguneva vedeliku tõttu), tursed (vedeliku kogunemine kehas), ajuisheemia (vähenenud verevarustus ajju), valu rinnus, südamepekslemine (kiirem ja/või ebakorrapärane südametegevus), südamelihaseinfarkt, Raynaud’ fenomen, käte ja jalgade turse või külmus ning vereringehäired kätes ja jalgades, jalakrambid ja/või jalavalu kõndimisel (lonkamine), õhupuudus, hingamispuudulikkus, vesine nohu või ninakinnisus, ninaverejooks, hingamisteede ahenemine kopsudes, põhjustades hingamisraskust, köha, kurguärritus, suukuivus, kõhulahtisus, kontaktdermatiit, juuste väljalangemine, nahalööve hõbevalgete elementidega (psoriaasilaadne lööve), Peyronie tõbi (mis võib põhjustada peenise kõverdumist), allergilised reaktsioonid nagu nahalööve, nõgestõbi, sügelus, harvadel juhtudel on võimalik huulte, silmade ja suu turse, viliseva hingamise või raskete nahareaktsioonide teke (Stevensi- Johnsoni sündroom, toksiline epidermaalne nekrolüüs).
Sarnaselt teistele silma manustatavatele ravimitele imendub ka timolool vereringesse. See võib põhjustada samasuguseid kõrvaltoimeid nagu suukaudselt manustatud beetablokaatorite puhul. Pärast silmaravimite paikset manustamist on kõrvaltoimete esinemissagedus väiksem võrreldes sellega, kui
ravimeid võetakse suu kaudu või süstitakse. Loetletud täiendavate kõrvaltoimete hulka kuuluvad kõrvaltoimed, mida on täheldatud silmahaiguste raviks kasutatavate beetablokaatorite ravimiklassi puhul:
Teadmata: esinemissagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel
Madal veresuhkru tase, südamepuudulikkus, teatud tüüpi südame rütmihäire, kõhuvalu, oksendamine, lihasvalu, mis ei ole põhjustatud treeningust, seksuaalfunktsiooni häired, hingeldus, võõrkeha tunne silmas (tunne, et midagi on silmas).
Kõrvaltoimetest teavitamine
Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Kõrvaltoimetest võite ka ise teavitada www.ravimiamet.ee kaudu. Teavitades aitate saada rohkem infot ravimi ohutusest.
5.Kuidas Dorzolamide/Timolol Teva’t säilitada
Hoidke seda ravimit laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.
Ärge kasutage seda ravimit pärast kõlblikkusaega, mis on märgitud pudelil ja välispakendil pärast EXP. Kõlblikkusaeg viitab selle kuu viimasele päevale.
Hoida temperatuuril kuni 30°C.
Mitte hoida külmkapis. Mitte lasta külmuda.
Ärge valage Dorzolamide/Timolol Teva’t teise nõusse, see võib minna millegagi segamini või saastuda.
Dorzolamide/Timolol Teva’t tuleb kasutada 28 päeva jooksul pärast pudeli esmast avamist. Pärast selle aja möödumist tuleb pudel koos järelejäänud lahusega hävitada.
Ärge visake ravimeid kanalisatsiooni ega olmejäätmete hulka. Küsige oma apteekrilt, kuidas visata ära ravimeid, mida te enam ei kasuta. Need meetmed aitavad kaitsta keskkonda.
6.Pakendi sisu ja muu teave
Mida Dorzolamide/Timolol Teva sisaldab
-Toimeained on dorsolamiid ja timolool. 1 ml lahust sisaldab 20 mg dorsolamiidi dorsolamiidvesinikkloriidina (22,26 mg) ja 5 mg timolooli timoloolmaleaadina (6,83 mg).
-Abiained on hüdroksüetüültselluloos, mannitool, naatriumtsitraatdihüdraat, naatriumhüdroksiid pH kohandamiseks ja süstevesi. Säilitusainena on lisatud bensalkooniumkloriid (0,075 mg/ml).
Kuidas Dorzolamide/Timolol Teva välja näeb ja pakendi sisu
-Värvitu, selge, viskoosne ilma silmaga nähtavate osakesteta lahus, mille pH on vahemikus 5,2...5,7 ja osmolaalsus on 242...323 mosmol/kg, valges pudelis valge tilgutiga ja kollase turvaribaga korgiga.
-Iga pudel sisaldab 5 ml lahust. See on saadaval pakendi suurustes 1 x 5 ml, 2 x 5 ml, 3 x 5 ml ja 6 x 5 ml. Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
Müügiloa hoidja ja tootja
Müügiloa hoidja Teva Pharma B.V. Swensweg 5, 2031 GA Haarlem Holland
Tootjad
TEVA Pharmaceutical Works Private Limited Company
Táncsics Mihály út 82
Ungari
TEVA UK Ltd
Brampton Road, Hampden Park, Eastbourne, East Sussex, BN22 9AG Ühendkuningriik
Pharmachemie B.V.
Swensweg 5
2031 GA Haarlem
Holland
Merckle GmbH
89143
Saksamaa
Teva Operations Poland Sp. z o.o. Mogilska 80 Str.
Lisaküsimuste tekkimisel selle ravimi kohta pöörduge palun müügiloa hoidja kohaliku esindaja poole.
Teva Eesti esindus UAB Sicor Biotech Eesti filiaal Hallivanamehe 4
11317 Tallinn Tel.: +372 6610801
Infoleht on viimati uuendatud septembris 2017.
RAVIMI OMADUSTE KOKKUVÕTE
1.RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Dorzolamide/Timolol Teva, 20 mg/5 mg/ml silmatilgad, lahus
2.KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
1 ml lahust sisaldab 20 mg dorsolamiidi dorsolamiidvesinikkloriidina (22,26 mg) ja 5 mg timolooli timoloolmaleaadina (6,83 mg).
INN: Dorzolamidum, timololum
Teadaolevat toimet omav abiaine
1 ml sisaldab 0,075 mg bensalkooniumkloriidi. Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.
3.RAVIMVORM
Silmatilgad, lahus.
Värvitu, selge, viskoosne ilma nähtavate osakesteta lahus, mille pH on vahemikus 5,2...5,7 ja osmolaalsus on 242...323 mosmol/kg.
4.KLIINILISED ANDMED
4.1Näidustused
Kõrgenenud silmasisese rõhu ravi avatudnurga glaukoomi või pseudoeksfoliatiivse glaukoomiga patsientidel, kui monoteraapia lokaalse beetablokaatoriga ei ole olnud piisav.
4.2Annustamine ja manustamisviis
Annustamine
Annuseks on üks tilk dorsolamiidi/timolooli haige(te)sse silma(desse) (konjunktivaalkotti) kaks korda ööpäevas.
Kasutades dorsolamiidi/timolooli koos mõne teise lokaalselt manustatava silmaravimiga, peab nende manustamise vahe olema vähemalt 10 minutit.
Patsiendile tuleb selgitada, et ta peseks käsi enne ravimi kasutamist ning väldiks ravimipudeli otsa kokkupuudet silma või selle ümbrusega.
Patsiendile tuleb selgitada ka, et silmalahuste ebaõigel käsitsemisel võib see saastuda levinud bakteritega, mis teadaolevalt põhjustavad silmapõletikke. Saastunud silmalahuste kasutamine võib põhjustada tõsist silmakahjustust ja sellele järgnevat nägemise kaotust.
Manustamisviis
1.Enne ravimi esmakordset kasutamist veenduge, et pudeli kaelal olev turvariba on terve.
2.Pudeli avamiseks keerake kork lahti.
3.Kallutage pea taha ja tõmmake alalaug kergelt allapoole nii, et moodustuks tasku alalau ja silma vahele.
4.Keerake pudel tagurpidi ja vajutage kergelt pudeli külgedele, kuni üks tilk ravimit läheb silma nagu arsti poolt määratud. Ärge puudutage tilgutiotsikuga silma ega silmalaugu.
5.Korrake punkte 3 ja 4 ka teise silma puhul, kui arst on teid nii juhendanud.
6.Keerake kork tihedalt pudeli peale nii, et see puutuks pudeliga kindlalt kokku.
7.Pudeli otsik on disainitud selliselt, et pudelist väljuks eelnevalt mõõdetud suurusega tilk; seetõttu ärge suurendage pudeli otsiku ava.
Pisarakanali kinnisurumine või silmalaugude sulgemine 2 minutiks vähendab süsteemset imendumist. See võimaldab vähendada süsteemseid kõrvaltoimeid ja tugevdada lokaalset toimet.
Lapsed
Ravimi efektiivsus lastel pole tõestatud.
Ravimi ohutus alla
4.3Vastunäidustused
-ülitundlikkus ühe või mõlema toimeaine või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiaine suhtes;
-äge hingamisteede haigus, sh bronhiaalastma või varem põetud bronhiaalastma või raske krooniline obstruktiivne kopsuhaigus;
-siinusbradükardia, siinussõlme nõrkuse sündroom, sinuatriaalne blokaad, II või III astme atrioventrikulaarne blokaad, mille kontrollimiseks ei ole paigaldatud südamestimulaatorit, kliiniliselt väljendunud südamepuudulikkus, kardiogeenne šokk;
-raske neerupuudulikkus (kreatiniini kliirens <30 ml/min) või hüperkloreemiline atsidoos.
Ülaltoodu põhineb ravimi üksikute komponentide omadustel ja ei ole spetsiifiline sellele kombinatsioonile.
4.4Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Kardiovaskulaarsed/respiratoorsed reaktsioonid
Sarnaselt teistele lokaalselt manustatavatele silmaravimitele imenduvad toimeained ka süsteemselt.
Südame häired
Südamehaigusega (sh südame pärgarterite tõve, Prinzmetali stenokardia ja südamepuudulikkusega) patsientidel tuleb kriitiliselt hinnata hüpotensiivset ravi beetablokaatoritega ning kaaluda ravi teiste toimeainetega. Kardiovaskulaarse haigusega patsiente tuleb jälgida haiguse halvenemise sümptomite ja kõrvaltoimete suhtes.
Negatiivse toime tõttu juhteajale tohib beetablokaatoreid I astme südameblokaadiga patsientidele manustada ainult ettevaatusega.
Vaskulaarsed häired
Raskete perifeersete vereringehäiretega patsiente tuleb ravida ettevaatusega (nt Raynaud’ tõve või Raynaud’ sündroomi rasked vormid).
Respiratoorsed häired
Mõnede beetablokeeriva toimega silmaravimite manustamise järgselt on teatatud respiratoorsetest reaktsioonidest, sh bronhospasmi tagajärjel esinenud surmajuhtumitest astmahaigetel.
Kerge/keskmise raskusega kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) patsientidel tohib dorsolamiidi/timolooli kasutada ettevaatusega ja ainult juhul, kui võimalik kasu kaalub üles võimaliku riski.
Maksakahjustus
Dorsolamiidi/timolooli ei ole maksakahjustusega patsientidel uuritud, mistõttu seda tuleb neil patsientidel kasutada ettevaatusega.
Immunoloogia ja ülitundlikkus
Sarnaselt teistele lokaalselt manustatavatele silmaravimitele võib see ravimpreparaat imenduda süsteemselt. Dorsolamiid sisaldab sulfoonamiidrühma, mida leidub ka sulfoonamiidides. Lokaalsel manustamisel võivad seetõttu esineda sama tüüpi kõrvaltoimed nagu sulfoonamiidide süsteemsel manustamisel, sh rasked reaktsioonid, nagu
Dorsolamiidi/timolooli kasutamisel on täheldatud dorsolamiidvesinikkloriidi silmatilkade puhul kirjeldatud lokaalsete kõrvaltoimete teket. Selliste reaktsioonide esinemisel tuleks kaaluda dorsolamiidi/timolooli ravi katkestamist.
Anafülaktilised reaktsioonid
Patsiendid, kellel on esinenud atoopiat või rasket anafülaktilist reaktsiooni erinevate allergeenide suhtes, võivad beetablokaatorite kasutamise ajal olla tundlikumad nende allergeenidega korduva kokkupuute suhtes ja võivad halvasti reageerida tavalistele adrenaliini annustele, mida kasutatakse anafülaktiliste reaktsioonide raviks.
Ravimite koostoimed
Järgmiste ravimite samaaegne kasutamine pole soovitatav:
-dorsolamiid ja suukaudsed karboanhüdraasi inhibiitorid.
-lokaalsed
Kahe paikse
Toime silmasisesele rõhule või süsteemsete beetablokaatorite teadaolevad kõrvaltoimed võivad tugevneda, kui timolooli manustatakse patsientidele, kes juba saavad süsteemset beetablokaatorit. Nende patsientide puhul tuleb hoolikalt jälgida ravivastust.
Ravi katkestamine
Sarnaselt süsteemsetele beetablokaatoritele, tuleb ravi katkestamise vajadusel timolooli sisaldavaid silmaravimeid südame isheemiatõvega patsientidel jätta ära
Beetablokaatorite lisatoimed Hüpoglükeemia/diabeet
Patsientidele, kellel esineb spontaanset hüpoglükeemiat või kellel on labiilne diabeet, tohib beetablokaatoreid manustada ettevaatusega, sest beetablokaatorite toime võib varjata ägeda hüpoglükeemia nähtusid ja sümptomeid.
Beetablokaatorite toime võib varjata ka hüpertüreoosi nähtusid. Beetablokaatorite järsk ärajätmine võib põhjustada sümptomite halvenemist.
Ravi beetablokaatoritega võib ägestada myasthenia gravis’e sümptomeid.
Karboanhüdraasi inhibiitorite lisatoimed
Ravi suukaudsete karboanhüdraasi inhibiitoritega on seostatud neerukivitõve tekkega happe– leelistasakaalu häirumise tagajärjel, seda eelkõige patsientidel, kellel on anamneesis neerukivide esinemine. Kuigi dorsolamiidi/timolooli kasutamise ajal ei ole täheldatud
Sarvkesta haigused
Sarvkesta krooniliste defektidega ja/või intraokulaarse operatsiooni läbiteinud patsientidel on dorsolamiidi kasutamisel teatatud sarvkesta tursest ja sarvkesta pöördumatu dekompensatsiooni tekkest. Lokaalselt manustatavat dorsolamiidi tuleb nendel patsientidel kasutada ettevaatusega.
Oftalmilised beetablokaatorid võivad põhjustada silmade kuivust. Sarvkesta haigustega patsiente tuleb ravida ettevaatusega.
Muud
Ägeda suletudnurga glaukoomi ravi nõuab lisaks silmasisese rõhu langetamisele ka terapeutilist sekkumist. Dorsolamiidi/timolooli ei ole uuritud ägeda suletudnurga glaukoomi ravis.
Endoteeli rakkude madala lugemiga ja/või olemasolevate krooniliste sarvkesta defektidega patsientidel on suurenenud risk sarvkesta turse tekkeks. Nendele patsientidele tuleb dorsolamiidi/timolooli välja kirjutada ettevaatusega.
Soonkesta irdumine
On teatatud soonkesta irdumisest filtratsiooniprotseduuride järgselt seoses vesivedeliku produktsiooni pärssivate ravimite (nt timolool, atsetasoolamiid) manustamisega.
Sarnaselt teiste glaukoomivastaste ravimite kasutamisele on osadel patsientidel pikaajalise ravi korral timoloolmaleaadi silmapreparaatidega teatatud ravimi toime nõrgenemisest. Siiski ei ole kliinilistes uuringutes, kus 164 patsienti kasutas ravimit vähemalt kolm aastat, täheldatud olulisi erinevusi silmasisese rõhu keskmiste näitajate osas pärast algset stabiliseerumist.
Kirurgiline anesteesia
Beetablokeeriva toimega oftalmoloogilised preparaadid võivad blokeerida süsteemse
Kontaktläätsede kasutamine
Dorzolamide/Timolol Teva sisaldab säilitusainena bensalkooniumkloriidi, mis võib põhjustada silmaärritust. Eemaldage kontaktläätsed enne ravimi silma tilgutamist ja oodake enne tagasipanekut vähemalt 15 minutit. Bensalkooniumkloriid muudab pehmete kontaktläätsede värvust.
Lapsed
Vt lõik 5.1.
4.5Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Dorsolamiidi/timolooliga ei ole spetsiifilisi ravimite koostoimeuuringuid läbi viidud.
Kliinilistes uuringutes ei tekkinud kõrvaltoimeid, kui dorsolamiidi/timolooli kasutati koos järgmiste süsteemsete ravimitega: AKE inhibiitorid, kaltsiumikanalite blokaatorid, diureetikumid, mittesteroidsed põletikuvastased ained k.a. atsetüülsalitsüülhape, ja hormoonid (nt östrogeen, insuliin, türoksiin).
Siiski esineb võimalus, et beetablokeeriva toimega silmaravimite manustamisel koos suukaudsete kaltsiumikanalite blokaatorite, beetaadrenoblokaatorite, antiarütmikumide (sh amiodaroon), südameglükosiidide, parasümpatomimeetikumide ja guanetidiiniga, narkootiliste ainete ja monoaminooksüdaasi (MAO) inhibiitoritega võib esineda aditiivset toimet, mille tagajärjel võivad tekkida hüpotensioon ja/või väljendunud bradükardia.
CYP2D6 inhibiitorite (nt kinidiin, fluoksetiin, paroksetiin) ja timolooli kombineerimisel on kirjeldatud süsteemse beetablokaadi tugevnemist (nt südame löögisageduse aeglustumine, depressioon).
Beetablokeeriva toimega silmaravimi ja adrenaliini (epinefriin) kooskasutamisel on
Beetablokaatorid võivad suurendada antidiabeetiliste ravimite hüpoglükeemilist toimet.
Suukaudsete beetaadrenoblokaatorite manustamisel võib klonidiinravi lõpetamisele järgneda tagasilöögiefektina tekkinud hüpertensiooni süvenemine.
4.6Fertiilsus, rasedus ja imetamine
Rasedus
Dorsolamiidi/timolooli kasutamise kohta rasedatel ei ole piisavalt adekvaatseid andmeid. Dorsolamiidi/timolooli ei tohi raseduse ajal kasutada ilma absoluutse vajaduseta. Süsteemse imendumise vähendamise kohta vt lõik 4.2.
Dorsolamiid
Ravimi kasutamise kohta rasedatel ei ole piisavalt kliinilisi andmeid. Küülikutel põhjustas dorsolamiid emasloomale toksilistes annustes teratogeenset toimet (vt lõik 5.3).
Timolool
Epidemioloogilistes uuringutes ei ole ilmnenud väärarenguid põhjustavat toimet, kuid beetablokaatorite suukaudsel manustamisel ilmnes intrauteriinse kasvupeetuse risk. Lisaks täheldati vastsündinutel beetablokaatoritest tingitud sümptomeid ja nähtusid (nt bradükardia, hüpotensioon, respiratoorne distress ja hüpoglükeemia), kui beetablokaatoreid oli manustatud enne sünnitust. Kui dorsolamiidi/timolooli manustatakse kuni sünnituseni, tuleb vastsündinut esimestel elupäevadel hoolikalt jälgida.
Imetamine
Ei ole teada, kas dorsolamiid eritub rinnapiima. Lakteerivatel rottidel vähendas dorsolamiidi manustamine järglaste kaaluiivet. Beetablokaatorid erituvad rinnapiima. Silmatilkade koostisse raviannustes kuuluva timolooli kogus on tõenäoliselt ebapiisav, et jõuda rinnapiima sel määral, et see põhjustaks imikul beetablokaadi kliinilisi sümptomeid. Süsteemse imendumise vähendamise kohta vt lõik 4.2.
Dorsolamiidi/timolooli ravi ajal ei soovitata last rinnaga toita.
4.7Toime reaktsioonikiirusele
Ravimi toime kohta autojuhtimisele ja masinate käsitsemise võimele ei ole uuringuid läbi viidud. Võimalikud kõrvaltoimed (nt nägemise ähmastumine) võivad mõnedel patsientidel mõjutada autojuhtimise ja/või masinate käsitsemise võimet.
4.8Kõrvaltoimed
Dorsolamiidi/timolooli kliinilistes uuringutes täheldatud kõrvaltoimed olid kooskõlas varem teadaolevate dorsolamiidvesinikkloriidi ja/või timoloolmaleaadi kõrvaltoimetega. Sarnaselt teistele lokaalselt manustatavatele silmaravimitele imendub ka timolool süsteemsesse vereringesse. See võib põhjustada samasuguseid kõrvaltoimeid nagu on täheldatud süsteemsete beetablokaatorite puhul. Süsteemsete kõrvaltoimete esinemissagedus on pärast lokaalset silma manustamist väiksem kui süsteemse manustamise korral. Loetletud kõrvaltoimete hulka kuuluvad ka need, mida on täheldatud beetablokeeriva toimega silmaravimite klassi puhul.
Kliinilistes uuringutes raviti dorsolamiidi/timolooliga 1035 patsienti. Ligikaudu 2,4% kõikidest haigetest katkestas ravi lokaalsete kõrvaltoimete tõttu silmas. Ligikaudu 1,2% kõikidest patsientidest katkestas ravi lokaalsete, ilmselt allergiliste või ülitundlikkusreaktsioonide tõttu silmas (näiteks silmalau põletik ja konjunktiviit).
Kliiniliste uuringute käigus ja turuletulekujärgselt on dorsolamiidi/timolooli või ühe selles sisalduva toimeainega seoses teatatud järgmistest kõrvaltoimetest:
Väga sage (≥1/10), sage (≥1/100 kuni <1/10),
Immuunsüsteemi häired
Dorsolamiid/timolool
Harv: süsteemsete allergiliste reaktsioonide nähud ja sümptomid, sh angioödeem, urtikaaria, kihelus, lööve, anafülaksia
Timoloolmaleaadi silmalahus
Harv: allergiliste reaktsioonide nähud ja sümptomid, sh angioödeem, urtikaaria, lokaliseerunud ja generaliseerunud lööve, anafülaksia
Teadmata: kihelus
Ainevahetus- ja toitumishäired
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Teadmata: hüpoglükeemia
Psühhiaatrilised häired
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Harv: unetus*,
Närvisüsteemi häired
Dorsolamiidvesinikkloriidi silmatilgad, lahus
Sage: peavalu*
Harv: pearinglus*, paresteesia*
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Sage: peavalu*
Harv: paresteesia*, myasthenia gravis’e nähtude ja sümptomite ägenemine, libiido langus*, peaajuveresoonte haigused*, peaaju isheemia
Silma kahjustused
Dorsolamiid/timolool
Väga sage: kipitus- ja torkimistunne
Sage: konjunktiviit, ähmane nägemine, sarvkesta erosioon, silma sügelemine, pisaravool
Dorsolamiidvesinikkloriidi silmatilgad, lahus
Sage: silmalaupõletik*, silmalauärritus*
Harv: ärritus, sh punetus*, valu*, koorikute teke silmalaugudele*, mööduv müoopia (mis möödus ravi katkestamisel), sarvkesta turse*, okulaarne hüpotoonia*, soonkesta irdumine (filtratsioonkirurgia järgselt)*
Teadmata: võõrkeha tunne silmas
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Sage: silmaärrituse sümptomid, sh blefariit*, keratiit*, sarvkesta tundlikkuse vähenemine ja silmade kuivus*
Harv: lauvaje, kahelinägemine, soonkesta irdumine filtratsioonkirurgia järgselt (vt lõik 4.4)* Teadmata: sügelemine, pisaravool, punetus, hägune nägemine, sarvkesta erosioon
Kõrva ja labürindi kahjustused
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Harv: tinnitus*
Südame häired
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Harv: valu rindkeres *, südamepekslemine*, tursed*, arütmia*, südame paispuudulikkus*, südameseiskus*, südame blokaad
Teadmata: südamepuudulikkus, atrioventrikulaarne blokaad
Vaskulaarsed häired
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Harv: hüpotensioon*, klaudikatsioon, Raynaud’ sündroom *, külmad käed ja jalad*
Respiratoorsed, rindkere ja mediastiinumi häired
Dorsolamiid/timolool
Sage: sinusiit
Harv: hingeldus, hingamispuudulikkus, nohu, harva bronhospasm
Dorsolamiidvesinikkloriidi silmatilgad, lahus
Harv: ninaverejooks*
Teadmata: düspnoe
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Harv: bronhospasm (põhiliselt olemasoleva bronhospastilise haigusega patsientidel)*, hingamispuudulikkus, köha*
Seedetrakti häired
Dorsolamiid/timolool
Väga sage: düsgeusia
Dorsolamiidvesinikkloriidi silmatilgad, lahus
Sage: iiveldus*
Harv: kurguärritus, suukuivus*
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Harv: kõhulahtisus, suukuivus*
Teadmata: düsgeuusia, kõhuvalu, oksendamine
Naha ja nahaaluskoe kahjustused
Dorsolamiid/timolool
Harv: kontaktdermatiit,
Dorsolamiidvesinikkloriidi silmatilgad, lahus
Harv: lööve*
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Harv: alopeetsia*, psoriaasilaadne nahalööve või psoriaasi ägenemine* Teadmata: nahalööve*
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Harv: süsteemne erütematoosne luupus
Teadmata: lihasvalu
Neerude ja kuseteede häired
Dorsolamiid/timolool
Reproduktiivse süsteemi ja rinnanäärme häired
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
Harv: Peyronie tõbi*, libiido langus
Teadmata: seksuaalfunktsiooni häired
Üldised häired ja manustamiskoha reaktsioonid
Dorsolamiidvesinikkloriidi silmatilgad, lahus
Sage: asteenia/väsimus*
Timoloolmaleaadi silmatilgad, lahus
*Neid kõrvaltoimeid kirjeldati ka dorsolamiid/timolooli kasutamisel turuletulekujärgselt.
Uuringud
Kliinilistes uuringutes ei seostatud dorsolamiidi/timolooli manustamist kliiniliselt oluliste elektrolüütide tasakaaluhäirete tekkega.
Võimalikest kõrvaltoimetest teavitamine
Ravimi võimalikest kõrvaltoimetest on oluline teavitada ka pärast ravimi müügiloa väljastamist. See võimaldab jätkuvalt hinnata ravimi kasu/riski suhet. Tervishoiutöötajatel palutakse teavitada kõigist võimalikest kõrvaltoimetest www.ravimiamet.ee kaudu.
4.9Üleannustamine
Puuduvad andmed juhusliku või tahtliku dorsolamiidi/timolooli suukaudse manustamisega seotud üleannustamise kohta inimestel.
Sümptomid
On teatatud tahtmatust timoloolmaleaadi silmalahuse üleannustamisest, mille tulemusena ilmnesid beetaadrenoblokaatoritele omased süsteemsed nähud nagu pearinglus, peavalu, hingeldus, bradükardia, bronhospasm ja südameseiskus. Dorsolamiidi üleannustamise korral kõige sagedamini esinevateks oodatavateks sümptomiteks on elektrolüütide tasakaalu häired, atsidoosi teke ja võimalikud kesknärvisüsteemi nähud.
Inimese poolt dorsolamiidvesinikkloriidi tahtliku või tahtmatu üleannustamise kohta on saadaval ainult piiratud andmed. Suukaudse manustamise järgselt on teatatud somnolentsusest. Lokaalse manustamisega seoses on teatatud järgmistest sümptomitest: iiveldus, pearinglus, peavalu, väsimus, ebatavalised unenäod ja düsfaagia.
Ravi
Ravi peab olema sümptomaatiline ja toetav. Jälgida tuleb seerumi elektrolüütide (eriti kaalium) ja vere pH väärtusi. Uuringud on näidanud, et timolool ei ole kergesti dialüüsitav.
5.FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline rühm: glaukoomivastased preparaadid ja miootikumid - beetablokaatorid,
Toimemehhanism
Dorzolamide/Timolol Teva koosneb kahest toimeainest – dorsolamiidvesinikkloriidist ja timoloolmaleaadist. Mõlemad toimeained langetavad kõrgenenud silmasisest rõhku vesivedeliku sekretsiooni vähendamise teel, tehes seda erinevate mehhanismide teel.
Dorsolamiidvesinikkloriid on tugev
Pärast lokaalset manustamist langetab dorsolamiid/timolool kõrgenenud silmasisest rõhku, olenemata sellest, kas see on seotud glaukoomiga või mitte. Silmasisese rõhu tõus on nägemisnärvi kahjustuse ja glaukoomist põhjustatud vaatevälja kaotuse patogeneesis peamine riskifaktor. Dorsolamiid/timolool langetab silmasisest rõhku, omamata miootikumidele sarnaseid kõrvaltoimeid nagu hämaras nägemise häired, akommodatsioonispasm ja pupilli ahenemine.
Farmakodünaamilised toimed Kliiniline efektiivsus ja ohutus
Kuni 15 kuud kestnud kliinilistes uuringutes võrreldi kaks korda ööpäevas (hommikul ja õhtul enne magamaheitmist) manustatud dorsolamiidi/timolooli silmasisest rõhku langetavat toimet 0,5% timolooliga ja 2,0% dorsolamiidiga (manustatuna eraldi või kombinatsioonis) glaukoomi või silmasisese hüpertensiooniga patsientidel, kellel nende ravimite koosmanustamine oli näidustatud. Uuring hõlmas nii ravimata patsiente kui ka timolooli monoteraapiaga rahuldavat ravitulemust mittesaanud patsiente. Enamik patsientidest sai enne kliinilisse uuringusse kaasamist monoteraapiat lokaalse beetaadrenoblokaatoriga. Kombineeritud andmete analüüsil ilmnes, et kaks korda ööpäevas manustatud dorsolamiidil/timoloolil on suurem silmasisest rõhku langetav toime kui monoteraapiana kasutatud
Lapsed
Läbi on viidud
5.2Farmakokineetilised omadused
Dorsolamiidvesinikkloriid
Erinevalt suu kaudu manustatavatest karboanhüdraasi inhibiitoritest võimaldab dorsolamiidvesinikkloriidi lokaalne manustamine avaldada toimet otse silmas ja seda suhteliselt väikeste annuste juures ja seega ka väiksema süsteemse eksponeeritusega. Kliinilistes uuringutes langes silmasisene rõhk ilma suukaudsetele karboanhüdraasi inhibiitoritele omaste happe– leelistasakaalu häirete ja elektrolüütide tasakaalu muutusteta.
Lokaalsel manustamisel imendub dorsolamiid süsteemselt. Et hinnata võimalikku süsteemset karboanhüdraasi inhibeerimist lokaalse manustamise järgselt, mõõdeti toimeaine ja metaboliidi kontsentratsioone erütrotsüütides ja plasmas ning karboanhüdraasi inhibeerimist erütrotsüütides. Kuna
dorsolamiid seondub selektiivselt
Kui dorsolamiidi anti suukaudselt, et jäljendada maksimaalset süsteemset ekspositsiooni pärast pikaajalist lokaalset manustamist, saabus püsikontsentratsioon 13 nädala jooksul. Stabiilses faasis ei leidunud plasmas praktiliselt üldse vabal kujul toimeainet ega tema metaboliiti; KA inhibeerimine punalibledes oli väiksem kui oleks seda vaja neerufunktsiooni või hingamishäirete tekkeks. Sarnaseid farmakokineetilisi omadusi täheldati ka pärast dorsolamiidvesinikkloriidi pikaajalist lokaalset manustamist. Mõnel neerufunktsiooni häirega eakamal patsiendil (kreatiniini kliirens 30…60 ml/min) leiti punalibledes metaboliidi kõrgemaid kontsentratsioone, kuid sellega ei seostatud märkimisväärset karboanhüdraasi inhibeerimist ega ka kliiniliselt oluliste süsteemsete kõrvaltoimete teket.
Timoloolmaleaat
Kliinilises uuringus määrati toimeaine kontsentratsiooni plasmas kuuel patsiendil pärast 0,5% timoloolmaleaadi silmatilkade manustamist kaks korda ööpäevas. Keskmine plasmakontsentratsioon pärast hommikust manustamist oli 0,46 nanogrammi/ml ja pärast õhtust manustamist 0,35 nanogrammi/ml.
5.3Prekliinilised ohutusandmed
Ravimi üksikute toimeainete okulaarne ja süsteemne ohutusprofiil on hästi tõestatud.
Dorsolamiid
Küülikutel oli emasloomale toksiliste dorsolamiidi annuste manustamine seotud metaboolse atsidoosi ja lülikehade väärarengute tekkega.
Timolool
Loomkatsetes ei ole ilmnenud teratogeenset toimet.
Loomkatsetes ei esinenud silmas lokaalseid kõrvaltoimeid dorsolamiidvesinikkloriidi ning timoloolmaleaadi silmalahuse monoteraapia ega dorsolamiidvesinikkloriidi ja timoloolmaleaadi koosmanustamise korral. In vivo ja in vitro uuringud mõlema toimeainega ei ole viidanud mutageensele toimele. Seetõttu puudub dorsolamiidi/timolooli raviannuste manustamisel märkimisväärne risk inimese ohutusele.
6.FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1Abiainete loetelu
Hüdroksüetüültselluloos
Mannitool
Naatriumtsitraatdihüdraat
Naatriumhüdroksiid (pH kohandamiseks)
Bensalkooniumkloriid
Süstevesi
6.2Sobimatus
E kohaldata.
6.3Kõlblikkusaeg
2 aastat.
Pärast esmakordset avamist: maksimaalselt 28 päeva.
6.4Säilitamise eritingimused
Hoida temperatuuril kuni 30°C.
Mitte hoida külmkapis. Mitte lasta külmuda.
6.5Pakendi iseloomustus ja sisu
Dorzolamide/Timolol Teva on täidetud mahuni 5 ml ja on valges LDPE pudelis, mis on varustatud valge LDPE tilgutiga ning suletud kollase HDPE ohutusribaga korgiga.
Pakendi suurused:
1 × 5 ml (üks 5 ml pudel)
2 × 5 ml (kaks 5 ml pudelit)
3 × 5 ml (kolm 5 ml pudelit)
6 × 5 ml (kuus 5 ml pudelit)
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
6.6Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks ja käsitlemiseks
Erinõuded puuduvad.
7.MÜÜGILOA HOIDJA
Teva Pharma B.V.
Swensweg 5,
2031 GA Haarlem
Holland
8.MÜÜGILOA NUMBER
9.ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 31.05.2010
Müügiloa viimase uuendamise kuupäev: 13.09.2017
10.TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
september 2017