Olanzapin krka - suus dispergeeruv tabl 5mg n28; n56; n14; n35; n70
Artikli sisukord
suus dispergeeruv tabl 5mg N28; N56; N14; N35; N70
Pakendi infoleht: teave kasutajale
Olanzapin Krka, 5 mg suus dispergeeruvad tabletid
Olanzapin Krka, 7,5 mg suus dispergeeruvad tabletid
Olanzapin Krka, 10 mg suus dispergeeruvad tabletid
Olanzapin Krka 15 mg suus dispergeeruvad tabletid
Olanzapin Krka, 20 mg suus dispergeeruvad tabletid
Olansapiin
Enne ravimi kasutamist lugege hoolikalt infolehte, sest siin on teile vajalikku teavet.
-Hoidke infoleht alles, et seda vajadusel uuesti lugeda.
-Kui teil on lisaküsimusi, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
-Ravim on välja kirjutatud üksnes teile. Ärge andke seda kellelegi teisele. Ravim võib olla neile kahjulik, isegi kui haigusnähud on sarnased.
-Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud.
Infolehe sisukord:
1.Mis ravim on Olanzapin Krka ja milleks seda kasutatakse
2.Mida on vaja teada enne Olanzapin Krka võtmist
3.Kuidas Olanzapin Krka´t võtta
4.Võimalikud kõrvaltoimed
5.Kuidas Olanzapin Krka´t säilitada
6.Pakendi sisu ja muu teave
1.Mis ravim on Olanzapin Krka ja milleks seda kasutatakse
Olanzapin Krka kuulub ravimite rühma, mida nimetatakse antipsühhootikumideks ning mida kasutatakse järgmiste seisundite raviks:
-Skisofreenia, haigus mille sümptomiteks on tegelikkusele mittevastavate asjade kuulmine, nägemine või tajumine, ekslikud tõekspidamised, ülemäärane kahtlustamine ning enesesse tõmbumine. Seda haigust põdevad inimesed võivad tunda ka masendust, ärevust või pinevust.
-Mõõdukad kuni rasked mania episoodid, seisund, mille sümptomiks on erutus või eufooria.
On teada, et Olanzapin Krka hoiab ära nende sümptomite taastekke bipolaarse meeloluhäirega patsientidel, kellel mania episoodid on allunud
2. Mida on vaja teada enne Olanzapin Krka võtmist
Ärge võtke Olanzapin Krka´t:
-kui olete toimeaine või selle ravimi mis tahes koostisosade (loetletud lõigus 6.1) suhtes allergiline. Allergilist reaktsiooni võib ära tunda nahalööbe, sügeluse, näo paistetuse, huulte paistetuse või õhupuuduse järgi. Kui teil tekib mõni neist nähtudest, rääkige sellest oma arstile.
-kui teil on eelnevalt diagnoositud probleeme silmadega, nagu nt kindlad glaukoomi vormid (silmasisese rõhu tõus).
Hoiatused ja ettevaatusabinõud
Enne Olanzapin Krka kasutamist pidage nõu oma arsti või apteekriga.
-Olanzapin Krka`t ei soovitata eakatel dementsetel patsientidel kasutada, sest neil võivad tekkida tõsised kõrvaltoimed.
-Seda tüüpi ravimid võivad põhjustada peamiselt näo või keele ebaharilikke liigutusi. Kui teil seesugused nähud pärast Olanzapin Krka manustamist esinevad, rääkige sellest oma arstile.
-Väga harva põhjustavad seda tüüpi ravimid selliste sümptomite kombinatsiooni nagu palavik, kiirenenud hingamine, higistamine, lihasjäikus ja unisus või uimasus. Kui see peaks juhtuma, võtke kohe ühendust oma raviarstiga.
-Olanzapin Krka`t kasutavatel patsientidel on täheldatud kehakaalu tõusu. Te peaksite koos arstiga regulaarselt oma kaalu jälgima.
-Olanzapin Krka`t kasutavatel patsientidel on täheldatud kõrge veresuhkru ja kõrge rasva tasemeid (triglütseriidid ja kolesterool). Regulaarselt ravi ajal ning enne Olanzapin Krka võtmise alustamist peaks arst peaks teie veresuhkru ja teatud rasvade tasemeid vereanalüüside teel kontrollima.
-Rääkige oma arstile, kui teil või kellelgi teie perekonnast on esinenud verehüübeid, kuna selliseid ravimeid seostatakse verehüüvete tekkimisega.
Kui teil esineb mõni alljärgnevatest haigustest, rääkige sellest võimalikult kiiresti oma arstile:
-Ajuinsult või “mini” ajuinsult (ajutised insuldi sümptomid)
-Parkinsoni tõbi
-Eesnäärme probleemid
-Soolesulgus (paralüütiline iileus)
-Maksa- või neeruhaigus
-Muutused verepildis
-Südamehaigus
-Suhkurtõbi
-Krambid
Kui te kannatate dementsuse all ja teil on kunagi olnud ajuinsult või
Kui olete üle 65 aasta vana, võib arst tavapärast ettevaatust silmas pidades jälgida teie vererõhku,.
Lapsed ja noorukid
Olanzapin Krka ei ole mõeldud alla
Muud ravimid ja Olanzapin Krka
Olanzapin Krka´t kasutades võite teisi ravimeid kasutada ainult sel juhul, kui raviarst on seda lubanud. Kui olete manustanud Olanzapin Krka’t koos antidepressantidega või ravimitega, mis vähendavad ärevust või soodustavad und (trankvillisaatorid), võite tunda ennast unisena.
Teatage oma arstile, kui te võtate või olete hiljuti võtnud või kavatsete võtta mis tahes muid ravimeid.
Eriti oluline on arstile rääkida, kui te võtate:
-Parkinsonitõve vastaseid ravimeid
-Karbamasepiini (epilepsiavastane ja meeleolu stabiliseeriv ravim), fluvoksamiini (antidepressant) või tsiprofloksatsiini (antibiootikum) – võib olla on vaja teie Olanzapin Krka annust korrigeerida.
Olanzapin Krka koos alkoholiga
Kui olete manustanud Olanzapin Krka`t, siis ärge jooge mingeid alkohoolseid jooke, kuna Olanzapin Krka ja alkohol koos võivad tekitada unisust.
Rasedus ja imetamine
Kui te olete rase, imetate või arvate end olevat rase või kavatsete rasestuda, pidage enne selle ravimi kasutamist nõu oma arsti või apteekriga.
Rinnaga toitmise perioodil ei tohi seda ravimit kasutada, kuna Olanzapin Krka väikesed kogused võivad jõuda rinnapiima.
Vastsündinutel, kelle emad on raseduse viimasel trimestril (raseduse kolme viimase kuu jooksul) kasutanud Olanzapin Krka`t, võib esineda järgmisi sümptomeid: värisemine, lihasjäikus ja/või nõrkus,
unisus, rahutus, hingamisraskus ja raskused toitmisel. Kui teie vastsündinul tekib mõni nendest sümptomitest, tuleks võtta ühendust arstiga.
Autojuhtimine ja masinatega töötamine
Olanzapin Krka kasutamise ajal võite tunda end uimasena. Kui see peaks esinema, siis ärge juhtige autot ega käsitsege mehhanisme ega masinaid. Rääkige sellest oma arstile.
Olanzapin Krka sisaldab aspartaami (fenüülalaniini allikas).
See võib olla kahjulik fenüülketonuuriat põdevatele inimestele.
3.Kuidas Olanzapin Krka`t võtta
Võtke seda ravimit alati täpselt nii, nagu arst on teile rääkinud. Kui te ei ole milleski kindel, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
Teie arst seletab teile mitu Olanzapin Krka tabletti tuleb võtta ning kui kaua peate ravimi kasutamist jätkama. Olanzapin Krka ööpäevane annus on vahemikus 5 mg...20 mg.
Kui haiguse sümptomid taastuvad, konsulteerige oma arstiga, kuid ärge katkestage Olanzapin Krka kasutamist enne kui arst pole teil seda teha palunud.
Olanzapin Krka tablette peate võtma üks kord ööpäevas, vastavalt arsti ettekirjutusele. Püüdke võtta tablette iga päev ühel ja samal kellaajal. Tablette võib võtta koos toiduga või ilma.
Kuidas Olanzapin Krka´t võtta
Olanzapin Krka suus dispergeeruvad tabletid purunevad kergesti, seetõttu tuleb neid käsitleda ettevaatlikult. Ärge käsitlege tablette niiskete kätega, kuna tabletid võivad laguneda. Võtke tablett pakendist välja alljärgneval viisil:
1.Hoidke blisterpakendit servast ja eemaldage üks blister ülejäänutest, tõmmates see ettevaatlikult lahti perforatsioonijoont pidi.
2.Tõmmake fooliumi nurk üles ja sellest tõmmates kõrvaldage foolium täielikult.
3.Kallutage tablett käele.
4. Asetage tablett keelele niipea, kui olete selle pakendist eemaldanud.
Tablett hakkab suus lagunema sekundite jooksul ning seejärel saab tableti alla neelata kas koos veega või ilma. Enne tableti keelele asetamist peaks suu olema tühi.
Te võite asetada tableti ka klaasi või tassi, mis on täidetud vee, apelsinimahla, õunamahla, piima või kohviga ning segada. Mõne joogiga võib segu värvust muuta ning hägustuda. Jooge segu koheselt ära.
Kui te võtate Olanzapin Krka´t rohkem kui ette nähtud
Patsiendid, kes võtsid rohkem Olanzapin Krka´t, kui ette nähtud, kogesid järgmisi sümptomeid: kiire südame löögisagedus, agiteeritus/agressiivsus, kõnehäired, ebaharilikud liigutused (peamiselt näo ja keele) ning teadvuse hägustumine. Muud sümptomid võivad olla: akuutne segasusseisund, krambid (epilepsia), kooma, kombinatsioon palavikust, kiirenenud hingamisest, higistamisest, lihasjäikusest ja unisusest või uimasusest, hingamise aeglustumine, aspiratsioon, kõrge või madal vererõhk, südame rütmihäired.
Võtke viivitamatult ühendust oma arsti või lähima haiglaga, kui teil tekib ükskõik milline ülalnimetatud sümptom. Näidake arstile oma tablettide pakendit..
Kui te unustate Olanzapin Krka võtta
Võtke oma tabletid niipea kui see teile meenub. Ärge võtke samal päeval kahekordset annust.
Kui te lõpetate Olanzapin Krka võtmise
Ärge lõpetage tablettide kasutamist kohe, kui tunnete ennast paremini. Tähtis on, et jätkaksite tablettide võtmist niikaua, kui arst seda nõuab.
Kui te lõpetate järsult Olanzapin Krka võtmise, võivad teil tekkida mõningad sümptomid, nagu higistamine, uinumisraskused, värisemine, ärevus või iiveldus ja oksendamine. Teie arst võib soovitada annuse
Kui teil on lisaküsimusi selle ravimi kasutamise kohta, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
4.Võimalikud kõrvaltoimed
Nagu kõik ravimid, võib ka Olanzapin Krka põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki.
Öelge koheselt oma arstile, kui teil tekivad:
-ebatavalised liigutused (sageli esinev kõrvaltoime, mis võib tekkida kuni 1 inimesel
-verehüübed veenides
-Sümptomite kombinatsioon, kuhu kuuluvad palavik, hingeldamine, higistamine, lihasjäikus ja uimasus või unisus (selle kõrvaltoime esinemissagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel).
Väga sageli esinevad kõrvaltoimed (võivad mõjutada enam kui 1 kasutajat
Sageli esinevad kõrvaltoimed (võivad mõjutada kuni 1 kasutajat
Teised võimalikud kõrvaltoimed, mille esinemissagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel, on allergiline reaktsioon (nt suu ja kõri turse, sügelus, nahalööve); suhkurtõve ägenemine või tekkimine, millega on vahel kaasnenud ketoatsidoos (ketoainete rohkus veres ja uriinis) või kooma; normaalse kehatemperatuuri alanemine; krambid, tavaliselt on sellistel juhtudel patsiendil juba varem krambid (epilepsia) esinenud; silma lihaste spasmid, mis põhjustavad silmade ringlevaid liigutusi; ebaregulaarsed südamerütmid; seletamatu äkksurm; pankreatiit, mis põhjustab tugevat kõhuvalu, palavikku ja iiveldust; maksahaigus, mis ilmneb naha ja silmavalgete kollasusega; lihastehaigus, millele on iseloomulikud seletamatud valud; kauakestev ja/või valulik erektsioon.
Olansapiini kasutavatel eakatel dementsusega patsientidel võivad esineda ajuinsult, kopsupõletik, kusepidamatus, kukkumine, äärmine väsimus, nägemismeelepetted, palavik, naha punetus ja kõndimisraskused. Selles patsiendigrupis on esinenud üksikuid surmajuhtumeid.
Parkinsoni tõbe põdevatel haigetel võib Olanzapin Krka sümptomeid halvendada.
Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud.
5.Kuidas Olanzapin Krka`t säilitada
Hoidke seda ravimit laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.
Hoida originaalpakendis, niiskuse ja valguse eest kaitstult. See ravimpreparaat ei vaja säilitamisel temperatuuri eritingimusi.
Ärge kasutage seda ravimit pärast kõlblikkusaega, mis on märgitud pakendile. Kõlblikkusaeg viitab selle kuu viimasele päevale.
Ärge visake ravimeid kanalisatsiooni ega olmejäätmete hulka. Küsige oma apteekrilt, kuidas visata ära ravimeid, mida te enam ei kasuta. Need meetmed aitavad kaitsta keskkonda.
6. Pakendi sisu ja muu teave
Mida Olanzapin Krka sisaldab
-Toimeaine on olansapiin. Üks suus dispergeeruv tablett sisaldab 5 mg, 7,5 mg, 10 mg, 15 mg või 20 mg olansapiini.
-Teised abiained on mannitool, mikrokristalne tselluloos, krospovidoon, väheasendatud hüdroksüpropüültselluloos
Kuidas Olanzapin Krka välja näeb ja pakendi sisu
Olanzapin Krka, 5 mg suus dispergeeruvad tabletid: kollased, ümmargused (diameeter = 5,5 mm), kergelt kaksikkumerad, marmorja välimusega ning võimalike üksikute täppidega.
Olanzapin Krka, 7,5 mg suus dispergeeruvad tabletid: kollased, ümmargused (diameeter = 6,5 mm), kergelt kaksikkumerad, marmorja välimusega ning võimalike üksikute täppidega.
Olanzapin Krka, 10 mg suus dispergeeruvad tabletid: kollased, ümmargused (diameeter = 7 mm), kergelt kaksikkumerad, marmorja välimusega ning võimalike üksikute täppidega.
Olanzapin Krka, 15 mg suus dispergeeruvad tabletid: kollased, ümmargused (diameeter = 8 mm), kergelt kaksikkumerad, marmorja välimusega ning võimalike üksikute täppidega.
Olanzapin Krka, 20 mg suus dispergeeruvad tabletid: kollased, ümmargused (diameeter = 10 mm), kergelt kaksikkumerad, marmorja välimusega ning võimalike üksikute täppidega.
Olanzapin Krka 5 mg, 7,5mg, 10 mg, 15 mg ja 20mg suus dispergeeruvad tabletid on saadaval blisterpakendis ja karbis 14, 28, 35, 56 või 70 tableti kaupa.
Müügiloa hoidja ja tootja
Müügiloa hoidja: Krka, d.d., Novo mesto Šmarješka cesta 6 8501 Novo Mesto Sloveenia
Tootjad:
KRKA, d.d., Novo mesto
Šmarješka cesta 6 8501 Novo mesto Sloveenia
KRKA Polska Sp. z o.o. ul. Równoległa 5
Poola
Lisaküsimuste tekkimisel selle ravimi kohta pöörduge palun müügiloa hoidja kohaliku esindaja poole. KRKA, d.d., Novo Mesto Eesti filiaal
Pärnu mnt 141 11314 Tallinn Tel. 6671658
See ravimpreparaat on saanud müügiloa Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides järgnevate nimetustega:
Taani - Olanzapin ” Krka” x mg smeltetabletter
Eesti, Kreeka - Olanzapin Krka
Leedu - Olanzapin Jacobsen x mg disperguojamosios tabletės
Hispaania - Olanzapina KRKA x mg comprimidos bucodispersables
Portugal - Olanzapina Krka
Soome - Olanzapin Krkax mg suussa hajoavat tabletti
Norra - Olanazapin Krka x mg smeltetabletter
Poola - Olanzapin Krka x mg tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
Sloveenia - Olanzapin Krka x mg orodisperzibilne tablete
Infoleht on viimati uuendatud novembris 2014
RAVIMI OMADUSTE KOKKUVÕTE
1.RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Olanzapin Krka, 5 mg suus dispergeeruvad tabletid
Olanzapin Krka, 7,5 mg suus dispergeeruvad tabletid
Olanzapin Krka, 10 mg suus dispergeeruvad tabletid
Olanzapin Krka, 15 mg suus dispergeeruvad tabletid
Olanzapin Krka, 20 mg suus dispergeeruvad tabletid
2.KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
Üks suus dispergeeruv tablett sisaldab 5 mg, 7.5 mg, 10 mg, 15 mg või 20 mg olansapiini. INN. Olanzapinum
Teadaolevat toimet omav abiaine:
|
5 mg |
7.5 mg |
10 mg |
15 mg |
20 mg |
Aspartaam (mg) |
0,50 |
0,75 |
1,00 |
1,50 |
2,00 |
Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.
3.RAVIMVORM
Suus dispergeeruv tablett.
Olanzapin Krka, 5 mg suus dispergeeruvad tabletid: kollased, ümmargused (diameeter = 5,5 mm), kergelt kaksikkumerad, marmorja välimusega ning võimalike üksikute täppidega tabletid. Olanzapin Krka, 7,5 mg suus dispergeeruvad tabletid: kollased, ümmargused (diameeter = 6,5 mm), kergelt kaksikkumerad, marmorja välimusega ning võimalike üksikute täppidega tabletid. Olanzapin Krka, 10 mg suus dispergeeruvad tabletid: kollased, ümmargused (diameeter = 7 mm), kergelt kaksikkumerad, marmorja välimusega ning võimalike üksikute täppidega tabletid. Olanzapin Krka, 15 mg suus dispergeeruvad tabletid: kollased, ümmargused (diameeter = 8 mm), kergelt kaksikkumerad, marmorja välimusega ning võimalike üksikute täppidega tabletid. Olanzapin Krka, 20 mg suus dispergeeruvad tabletid: kollased, ümmargused (diameeter = 10 mm), kergelt kaksikkumerad, marmorja välimusega ning võimalike üksikute täppidega tabletid.
4.KLIINILISED ANDMED
4.1Näidustused
Täiskasvanud
Skisofreenia.
Olansapiin on tõhus kliinilise toime säilitamiseks kestva ravi ajal patsientidel, kellel on esinenud esialgne ravivastus.
Keskmise raskusega kuni raske mania episoodi ravi.
Olansapiin on näidustatud bipolaarse meeleoluhäirega patsientidel retsidiivide profülaktikaks, kellel mania episood allus olansapiinravile (vt lõik 5.1).
4.2Annustamine ja manustamisviis
Täiskasvanud
Skisofreenia: Olansapiini soovituslik algannus on 10 mg ööpäevas.
Mania episood: Algannus on 15 mg olansapiini ööpäevas monoteraapiana või 15 mg ööpäevas kombineeritud ravi korral (vt lõik 5.1).
Bipolaarse meeleoluhäire retsidiivi profülaktika: Soovitatav algannus on 10 mg ööpäevas. Patsientidel, kes on saanud olansapiini mania episoodi raviks, jätkatakse retsidiivi profülaktikat sama annusega. Uue mania, segatüüpi või depressiooni episoodi tekkimisel tuleb olansapiinravi jätkata (vajadusel annust kohandades), ravides lähtuvalt kliinilisest vajadusest täiendavalt meeleolu sümptomeid.
Skisofreenia või mania episoodi ravis ja bipolaarse meeleoluhäire profülaktikas võib lähtudes konkreetse patsiendi kliinilisest seisundist annust kohandada vahemikus 5...20 mg ööpäevas. Soovitatud algannust võib ületada ainult juhul, kui kliinilist seisundit on eelnevalt uuesti hinnatud, mida tuleks üldiselt teha vähemalt
Olansapiini võib manustada söögiaegadest olenemata, kuna toit ei mõjuta toimeaine imendumist. Olansapiinravi lõpetamisel tuleb arvestada annuse
Olanzapin Krka suus dispergeeruv tablett tuleb asetada suhu, kus see kiiresti süljes laguneb, mistõttu on seda kerge neelata. Suus dispergeeruvat tabletti on suust raske tervena eemaldada. Kuna suus dispergeeruv tablett on rabe, tuleb see sisse võtta kohe pärast blisterpakendi avamist. Teise võimalusena võib seda vahetult enne manustamist lahustada klaasitäies vees või mõnes teises sobivas vedelikus
Olansapiini suus dispergeeruv tablett on bioekvivalentne olansapiini tabletiga ning omab samasugust imendumise kiirust ja ulatust. Seda manustatakse samasugustes annustes ja sama sagedusega nagu olansapiini tablette. Olansapiini suus dispergeeruvaid tablette võib kasutada olansapiini tablettide alternatiivina.
Lapsed
Olansapiini kasutamine lastel ja alla
Eakad patsiendid
Neeru- ja/või maksakahjustusega patsiendid
Neil patsientidel tuleb kaaluda väiksemat algannust (5 mg). Mõõduka maksapuudulikkuse juhtudel (tsirroos,
Sugu
Tavaliselt jäävad algannus ja annusevahemik naispatsientidel võrreldes meespatsientidega samaks.
Suitsetajad
Tavaliselt jäävad algannus ja annusevahemik mittesuitsetajatel võrreldes suitsetajatega samaks.
Kui esineb rohkem kui üks aeglasemat metabolismi põhjustav tegur (naissugu, kõrge iga, mittesuitsetamine), tuleks kaaluda algannuse vähendamist. Juhul kui sellistel patsientidel on vaja annust suurendada, tuleb seda teha ettevaatlikumalt.
Juhul, kui peetakse vajalikuks annuse tõstmist 2,5 mg võrra, tuleks kasutada Olanzapin Krka tablette. (Vt lõigud 4.5 ja 5.2)
4.3Vastunäidustused
Ülitundlikkus toimeaine või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiainete suhtes. Patsiendid, kellel on teadaolev oht suletudnurgaga glaukoomi tekkeks.
4.4Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Patsiendi kliinilise seisundi paranemine antipsühhootilise ravi jooksul võib saabuda mõne päeva kuni mõne nädala jooksul. Selle aja kestel tuleb patsiente pidevalt jälgida.
Dementsusega seotud psühhoos ja/või käitumishäired
Olansapiin ei ole näidustatud dementsusega seotud psühhoosi ja/või käitumishäirete raviks ning seda ei soovitata selles patsientide rühmas kasutada seoses suremuse ja ajuveresoonkonna haiguste riski tõusuga. Dementsusega seotud psühhoosi ja/või käitumishäiretega eakaid patsiente (keskmine vanus 78 aastat) hõlmanud
Samades kliinilistes uuringutes täheldati ajuveresoonkonna kõrvaltoimeid (AVKT, nt ajuinfarkt, transitoorne ajuisheemia), sh surmajuhtumeid. Olansapiiniga ravitud patsientidel esines kolm korda rohkem
Parkinsoni tõbi
Olansapiini ei soovitata kasutada Parkinsoni tõbe põdevatel patsientidel dopamiini agonistide poolt esile kutsutud psühhooside raviks. Kliinilistes uuringutes on väga sageli teatatud Parkinsoni tõve sümptomaatika ja hallutsinatsioonide süvenemisest, neid juhte on olnud sagedamini kui platseebo puhul (vt lõik 4.8). Samas ei olnud olansapiin psühhoosi sümptomite ravimisel platseebost efektiivsem. Nendes uuringutes stabiliseeriti patsientide seisund eelnevalt väikseima tõhusa Parkinsoni tõve vastase ravimi annusega (dopamiini agonist) ning säilitusravimina kasutati kogu uuringu vältel sama ravimit ning annuseid. Olansapiini manustamist alustati annusega 2,5 mg ööpäevas ning seda suurendati maksimaalselt kuni 15 mg ööpäevas, lähtudes uurija otsusest.
Maliigne neuroleptiline sündroom (MNS)
MNS on potentsiaalselt eluohtlik seisund, mida seostatakse antipsühhootiliste ravimitega. Seoses olansapiiniga on harva täheldatud
Hüperglükeemia ja diabeet
Harva on teatatud hüperglükeemia ja/või diabeedi või selle ägenemise (põhjustades
diabeedi riskifaktoritega patsiente tuleb regulaarselt jälgida kontrolli halvenemise suhtes vereglükoosi väärtuste üle. Regulaarselt tuleb kontrollida kehakaalu, nt enne ravi algust, 4, 8 ja 12 nädalat pärast olansapiiniga ravi alustamist ning edaspidiselt üks kord kvartalis.
Lipiidide muutused
Platseeboga kontrollitud kliinilistes uuringutes täheldati olansapiiniga ravitud patsientidel soovimatuid lipiidide muutusi (vt lõik 4.8). Lipiidide muutusi tuleb käsitleda kliiniliselt asjakohastena, eriti düslipideemilistel ja lipiidide häirete riskifaktoritega patsientidel. Antipsühhootikumide, sealhulgas Olanzapin Krka ravi saavatel patsientidel tuleb regulaarselt kontrollida lipiidide sisaldust vastavalt antipsühhootikumide kasutamisjuhistele, nt enne ravi algust, 12 nädalat pärast olansapiinravi algust ja edasi iga 5 aasta järel..
Antikolinergiline toime
Kuigi olansapiinil ilmnes in vitro antikolinergiline toime, näitasid kliinilised uuringud sellega seotud juhtude madalat esinemissagedust. Kuna kliiniline kogemus kaasuva patoloogiaga patsientidega on piiratud, tuleb olla ettevaatlik olansapiini väljakirjutamisel suurenenud eesnäärme, paralüütilise iileuse ja muude sellesarnaste seisunditega patsientidele.
Maksafunktsioon
Sageli, eriti ravi varajases faasis, on esinenud maksa aminotransferaaside, ALAT ja ASAT aktiivsuse mööduvat, asümptomaatilist tõusu. Tuleb olla tähelepanelik ning järelkontrollida patsiente, kellel on ALAT ja/või ASAT tõusnud, kellel esinevad maksakahjustuse nähud ja sümptomid, kellel esinevad eelnevalt piiratud maksafunktsiooni reserviga seotud seisundid ning patsientidega, keda ravitakse potentsiaalselt hepatotoksiliste ravimitega. Hepatiidi (ka hepatotsellulaarne, kolestaatiline või segatüüpi maksakahjustus) diagnoosimisel tuleb olansapiinravi lõpetada.
Neutropeenia
Olansapiini kasutamisel tuleb olla ettevaatlik patsientide puhul, kellel esineb ükskõik mis põhjusel leukopeenia ja/või neutropeenia, kes kasutavad teadaolevalt neutropeeniat põhjustavaid ravimeid, kellel on anamneesis ravimindutseeritud luuüdi depressioon/toksilisus või kaasuvast haigusest, kiiritusravist või kemoteraapiast põhjustatud luuüdi depressioon ning patsientide puhul, kellel esineb hüpereosinofiilia või müeloproliferatiivne haigus. Olansapiini ja valproaatide samaaegsel kasutamisel on sageli teatatud neutropeeniast (vt lõik 4.8).
Ravi katkestamine
Olansapiinravi järsul katkestamisel on väga harva (< 0,01 %) registreeritud ägedaid sümptomeid nagu higistamine, unetus, treemor, ärevus, iiveldus või oksendamine.
QTc- intervall
Kliinilistes uuringutes esinesid
Trombemboolia
Üldine kesknärvisüsteemi toime
Olansapiini primaarsete kesknärvisüsteemi toimete tõttu tuleb olla eriti ettevaatlik, kui seda kasutatakse kombinatsioonis teiste tsentraalselt toimivate ravimite ja alkoholiga. Kuna olansapiin avaldab in vitro dopaminoblokeerivat toimet, siis ta võib blokeerida otseste ja kaudsete dopamiini agonistide toimet.
Krambid
Olansapiini tuleb kasutada ettevaatusega patsientidel, kellel on anamneesis krambid või kes on tundlikud krambiläve alandavatele faktoritele. Olansapiiniga ravitud patsientidel on harva esinenud krampe. Neist juhtudest enamikel on täheldatud krampe anamneesis või krambivalmidust.
Tardiivne düskineesia
Üheaastase või lühema kestusega võrdlevates uuringutes selgus, et olansapiin oli statistiliselt tunduvalt vähem seotud ravi vajavate düskineesia juhtude tekkega. Sellegipoolest suureneb olansapiini pikaajalisel kasutamisel tardiivse düskineesia oht ning seetõttu tuleb tardiivse düskineesia sümptomite ilmnemisel kaaluda annuse vähendamist või ravi lõpetamist. Need sümptomid võivad pärast ravi lõppu ajutiselt süveneda või isegi alles siis tekkida.
Posturaalne hüpotensioon
Olansapiini kliinilistes uuringutes täheldati eakatel posturaalset hüpotensiooni harva. Nii nagu teiste antipsühhootikumidega, soovitatakse ka olansapiini kasutamisel üle
Kardiaalne äkksurm
Olansapiini turuletulekujärgsetes raportites on teatatud kardiaalse äkksurma juhust olansapiini saanud patsientidel. Retrospektiivses jälgimise kohortuuringus oli olansapiiniga ravitud patsientidel eeldatav kardiaalse äkksurma tekkerisk ligikaudu kaks korda suurem võrreldes antipsühhootikume mittesaavate patsientidega. Uuringus olansapiiniga oli kaasuv risk võrreldav ühendanalüüsi kaasatud atüüpiliste antipsühhootikumide riskiga.
Lapsed
Olansapiin ei ole näidustatud kasutamiseks lastel ja noorukitel. 13...17 aastaste patsientide seas läbiviidud uuringutes täheldati mitmeid erinevaid kõrvaltoimeid, sealhulgas kehakaalu tõusu, muutusi metaboolilistes parameetrites ning prolaktiini taseme tõusu. Nende juhtudega seotud pikaajalisi tulemusi ei ole uuritud ning on siiani teadmata (vt lõigud 4.8 ja 5.1).
Olanzapin Krka suus dispergeeruvad tabletid sisaldavad aspartaami, mis on fenüülalaniini allikas. See võib olla kahjulik fenüülketonuuriaga patsientidele.
4.5Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Lapsed
Koostoime uuringud on läbi viidud ainult täiskasvanute seas.
Olansapiini mõjutavad võimalikud koostoimed
Kuna olansapiin metaboliseeritakse CYP1A2 poolt, siis ravimid, mis indutseerivad või inhibeerivad spetsiifiliselt seda isoensüümi, võivad muuta olansapiini farmakokineetikat.
CYP1A2 induktsioon
Suitsetamine ja karbamasepiin võivad indutseerida olansapiini metabolismi, mille tagajärjel võib olansapiini kontsentratsioon väheneda. On täheldatud ainult vähest või mõõdukat olansapiini kliirensi tõusu. Selle koostoime kliinilised tagajärjed on tõenäoliselt piiratud, kuid soovitatav on patsienti kliiniliselt jälgida ning vajadusel olansapiini annust suurendada (vt lõik 4.2).
CYP1A2 pärssimine
On tõestatud, et spetsiifiline CYP1A2 inhibiitor fluvoksamiin pärsib olulisel määral olansapiini metabolismi. Olansapiini Cmax tõusis pärast fluvoksamiini manustamist naissoost mittesuitsetajatel keskmiselt 54 % ja meessoost suitsetajatel 77 % võrra. Olansapiini AUC tõusis keskmiselt vastavalt
52 % ja 108 % võrra. Patsientidel, kes kasutavad fluvoksamiini või teisi CYP1A2 inhibiitoreid nagu tsiprofloksatsiin, tuleb kaaluda olansapiini madalama algannuse kasutamist. Ravi alustamisel CYP1A2 inhibiitoriga tuleb kaaluda olansapiini annuse vähendamist.
Biosaadavuse vähenemine
Aktiveeritud süsi vähendab suukaudse olansapiini biosaadavust 50...60 % võrra ning seda tuleks manustada vähemalt 2 tundi enne või pärast olansapiini.
Fluoksetiin (CYP2D6 inhibiitor), antatsiidide (alumiinium, magneesium) ja tsimetidiini üksikannused ei mõjusta oluliselt olansapiini farmakokineetikat.
Olansapiini võimalikud toimed teistesse ravimitesse
Olansapiin võib toimida otseste ja kaudsete dopamiini agonistide antagonistina.
Olansapiin ei pärsi in vitro peamisi CYP450 isoensüüme (nt 1A2, 2D6, 2C9, 2C19, 3A4). Seega ei ole erilisi koostoimeid oodata, mida tõestasid ka in vivo uuringud, kus ei avastatud järgmiste toimeainete metabolismi pärssimist: tritsüklilised antidepressandid (peamiselt CYP2D6 metabolismitee), varfariin (CYP2C9), teofülliin (CYP1A2) ja diasepaam (CYP3A4 ja 2C19).
Olansapiini koosmanustamisel liitiumi või biperideeniga koostoimeid ei ilmnenud.
Valproaadi plasmataseme terapeutiline jälgimine ei näidanud, et pärast olansapiinravi alustamist samal ajal vajaks valproaadi annus korrigeerimist.
Üldine kesknärvisüsteemi toime
Tähelepanelik tuleb olla patsientidega, kes manustavad alkoholi või saavad ravimeid, mis võivad põhjustada kesknärvisüsteemi depressiooni.
Olansapiini samaaegne manustamine koos parkinsonismivastaste ravimitega Parkinsoni tõbe põdevatel ja dementsusega patsientidel ei ole soovitatav (vt lõik 4.4).
Olansapiini kasutamisel koos ravimitega, mis teadaolevalt põhjustavad
4.6Fertiilsus, rasedus ja imetamine
Rasedus
Rasedatega ei ole adekvaatseid ja hästi kontrollitud uuringuid läbi viidud. Patsiente tuleb juhendada, et nad teavitaksid oma arsti, kui nad rasestuvad või kavatsevad rasestuda olansapiini kasutamise ajal. Siiski kuna ravimi kasutamise kogemused inimestel on piiratud, tohib olansapiini kasutada rasedatel ainult juhul, kui oodatav kasu õigustab võimalikku riski lootele.
Raseduse kolmandal trimestril antipsühhootikumidega (sh olansapiin) kokku puutunud vastsündinutel on risk kõrvaltoimete, sealhulgas ekstrapüramidaalhäirete ja/või ärajätunähtude tekkeks, mis võivad sünnitusjärgselt erineda nii raskusastme kui ka kestuse poolest. On olnud teateid agiteerituse, hüpertoonia, hüpotoonia, värisemise, somnolentsuse, respiratoorse distressi või toitmisprobleemide esinemisest. Seetõttu tuleb neid vastsündinuid hoolikalt jälgida.
Imetamine
Tervete imetavate naistega läbiviidud uuringus tuvastati, et olansapiin eritub rinnapiima. Keskmine aine püsikontsentratsioon imikul (mg/kg) oli 1,8 % ema olansapiini annusest (mg/kg). Patsientidel tuleb soovitada olansapiinravi ajal last mitte rinnaga toita.
4.7Toime reaktsioonikiirusele
Ravimi toime kohta autojuhtimisele ja masinate käsitsemise võimele ei ole uuringuid läbi viidud.
Kuna olansapiin võib põhjustada unisust ja pearinglust, tuleb patsiente hoiatada masinate käsitsemise ja autojuhtimise osas.
4.8Kõrvaltoimed
Täiskasvanud
Kliinilistes uuringutes kõige sagedamini (täheldatud ≥ 1 % patsientidest) registreeritud kõrvaltoimed olansapiini kasutamisel olid unisus, kehakaalu tõus, eosinofiilia, prolaktiini, kolesterooli, glükoosi ja triglütseriidide tasemete suurenemine (vt lõik 4.4), glükosuuria, söögiisu suurenemine, pearinglus, akatiisia, parkinsonism (vt lõik 4.4), düskineesia, ortostaatiline hüpotensioon, antikolinergilised toimed, maksa aminotransferaaside aktiivsuse mööduv, asümptomaatiline tõus (vt lõik 4.4), nahalööve, asteenia, väsimus ja tursed.
Kõrvaltoimete tabelkokkuvõte
Järgnev tabel loetleb spontaansete teadete põhjal ja kliinilistes uuringutes registreeritud kõrvaltoimed ja laboratoorsed leiud. Igas esinemissageduse grupis on kõrvaltoimed toodud tõsiduse vähenemise järjekorras. Esinemissagedused on loetletud järgmiselt: väga sage(≥ 1/10), sage (≥ 1/100 kuni < 1/10),
Väga sage |
|
Sage |
Teadmata |
|
Vere ja lümfisüsteemi häired |
|
|
||
|
|
Eosinofiilia |
Leukopeenia |
Trombotsütopeenia |
|
|
|
Neutropeenia |
|
Immuunsüsteemi häired |
|
|
||
|
|
|
|
Allergiline reaktsioon |
Ainevahetus- ja toitumishäired |
|
|
||
Kehakaalu tõus |
|
Kolesteroolitaseme tõus2,3 |
|
Suhkurtõve tekkimine või |
|
|
Glükoosisisalduse tõus |
|
ägenemine, millega on |
|
|
Triglütseriidide sisalduse |
|
mõnikord kaasnenud |
|
|
tõus 2,5 |
|
ketoatsidoos või kooma, |
|
|
Glükosuuria |
|
sh mõned letaalse lõppega |
|
|
Söögiisu suurenemine |
|
juhud (vt lõik 4.4) |
|
|
|
|
Hüpotermia |
Närvisüsteemi häired |
|
|
|
|
Unisus |
|
Pearinglus |
|
Krambid, enamikel |
|
|
Akatiisia |
|
juhtudel esinesid |
|
|
Parkinsonism |
|
anamneesis krambid või |
|
|
Düskineesia |
|
krampide riskifaktorid. |
|
|
|
|
Maliigne neuroleptiline |
|
|
|
|
sündroom (vt lõik 4.4) |
|
|
|
|
Düstoonia (sh |
|
|
|
|
okulogüratsioon) |
|
|
|
|
Tardiivdüskineesia Ravi |
|
|
|
|
katkestamise sümptomid |
Südame häired |
|
|
|
|
|
|
|
Bradükardia |
Ventrikulaarne |
|
|
|
tahhükardia/ |
|
|
|
|
pikenemine (vt lõik |
fibrillatsioon, äkksurm (vt |
|
|
|
4.4) |
lõik 4.4) |
Vaskulaarsed häired |
|
|
|
|
|
|
Ortostaatiline |
Trombemboolia (sh |
|
|
|
hüpotensioon |
kopsuarteri emboolia ja |
|
|
|
|
süvaveenide tromboos) |
|
|
|
|
(vt lõik 4.4) |
|
Seedetrakti häired |
|
|
|
|
Kerged, mööduvad |
|
Pankreatiit |
|
antikolinergilised toimed, |
|
|
|
sh. kõhukinnisus ja |
|
|
|
suukuivus |
|
|
Maksa ja sapiteede häired |
|
|
|
|
Maksa |
|
Hepatiit (sh |
|
aminotransferaaside |
|
hepatotsellulaarne, |
|
(ALAT, ASAT) |
|
kolestaatiline või |
|
aktiivsuse mööduv, |
|
segatüüpi |
|
asümptomaatiline tõus, |
|
maksakahjustus) |
|
eriti ravi alguses (vt lõik |
|
|
|
4.4) |
|
|
Naha ja nahaaluskoe kahjustused |
|
|
|
|
Lööve |
Valgustundlikkus |
|
|
|
Alopeetsia |
|
|
|
||
|
|
|
Rabdomüolüüs |
Neerude ja kuseteede häired |
|
|
|
|
|
Kusepidamatus, |
Uriinijoa nõrkus |
|
|
kusepeetus |
|
Rasedus, sünnitusjärgsed ja perinataalsed seisundid |
|
||
|
|
|
Ravimi ärajätusündroom |
|
|
|
vastsündinul (vt lõik 4.6) |
Reproduktiivse süsteemi ja rinnanäärme häired |
|
|
|
|
Erektsioonihäired meestel |
Amenorröa |
Priapism |
|
Libiido langus meestel ja |
Rindade suurenemine |
|
|
naistel |
Galaktorröa naistel |
|
|
|
Günekomastia/ |
|
|
|
rinnanäärmete |
|
|
|
suurenemine meestel |
|
Üldised häired ja manustamiskoha reaktsioonid |
|
|
|
|
Asteenia |
|
|
|
Väsimus |
|
|
|
Tursed |
|
|
Uuringud |
|
|
|
Prolaktiinisisalduse |
|
Kreatiinfosfokinaasi |
Suurenenud |
suurenemine |
|
aktiivsuse tõus |
alkaliinfosfataas |
plasmas |
|
Suurenenud |
|
|
|
üldbilirubiini hulk |
|
1 Kliiniliselt olulist kehakaalu tõusu täheldati kõigis esialgse kehamassiindeksi (KMI) kategooriates. Pärast lühiajalist ravi (keskmine kestvus 45 päeva) oli kehakaalu tõus ≥ 7 % esialgsest kehakaalust väga sage (22,2 %), ≥ 15 % esialgsest kaalust oli sage (4,2 %) ja ≥ 25 % oli
2 Tühja kõhu lipiidide (üldkolesterool, LDL kolesterool ja triglütseriidid) väärtuste keskmised suurenemised olid suuremad neil patsientidel, kel ei olnud esialgselt lipiidide regulatsiooni häiret tuvastatud.
3 Täheldati neil, kel esines esialgselt normaalne tase tühja kõhu seisundis (< 5,17 mmol/l), mis tõusis kõrgele (≥ 6,2 mmol/l). Esialgse piiripealse tühja kõhu üldkolesterooli taseme (≥ 5,17...< 6,2 mmol/l) muutumine kõrgeks (≥ 6,2 mmol/l) oli väga sage.
4 Täheldati esialgsete normaalsete tühja kõhu glükoositasemete (< 5,56 mmol/l) puhul, mis tõusid kõrgeks (≥ 7 mmol/l). Esialgse piiripealse tühja kõhu glükoositaseme (≥ 5,56...< 7 mmol/l) muutumine kõrgeks (≥ 7 mmol/l) oli väga sage.
5 Täheldati neil, kel esines esialgselt normaalne tase tühja kõhu seisundis (< 1,69 mmol/l), mis tõusis kõrgele (≥ 2,26 mmol/l). Esialgse piiripealse tühja kõhu triglütseriidide taseme (≥ 1,69 mmol/l...< 2,26 mmol/l) muutumine kõrgeks (≥ 2,26 mmol/l) oli väga sage.
6 Parkinsonismi ja düstoonia esinemissagedus olansapiiniga ravitud patsientidel oli numeroloogiliselt kõrgem, kuid ei erinenud kliinilistes uuringutes oluliselt sagedusest platseebo rühmas. Olansapiini patsientidel esines parkinsonismi, akatiisiat ja düstooniat väiksema sagedusega kui neil, kes said haloperidooli tiitritud annuseid. Kuna puudub üksikasjalik informatsioon eelnevalt esinenud individuaalsete akuutsete ja tardiivsete ekstrapüramidaalse päritoluga liikumishäirete kohta, siis käesolevalt ei saa järeldada, et olansapiin põhjustaks vähem tardiivdüskineesiat ja/või teisi tardiivseid ekstrapüramidaalsündroome.
7 Olansapiinravi järsul lõpetamisel on täheldatud selliseid ägedaid sümptomeid nagu higistamine, unetus, treemor, ärevus, iiveldus ja oksendamine.
8 Kuni
Pikaajaline ekspositsioon (vähemalt 48 nädalat)
Patsientide proportsioon, kel esines kliiniliselt olulisi muutusi kehakaalu tõusus, glükoositasemetes,
Lisainformatsioon eripopulatsioonide kohta
Eakate dementsete patsientidega läbi viidud kliinilistes uuringutes kaasnesid olansapiinraviga suurem suremus ja ajuveresoonkonna kõrvaltoimete esinemissagedus kui platseebo korral (vt ka lõik 4.4). Selles patsiendirühmas täheldati olansapiiniga seoses väga sagedaste kõrvaltoimetena ka ebakindlat kõnnakut ja kukkumisi. Sageli registreeriti pneumooniat, hüpertermiat, letargiat, erüteemi, nägemishallutsinatsioone ja kusepidamatust.
Ravimite (dopamiini agonist) poolt esile kutsutud psühhoosiga Parkinsoni tõbe põdevate patsientide kliinilises uuringus täheldati Parkinsoni tõve sümptomaatika süvenemist ja hallutsinatsioone väga sageli ning sagedamini kui platseebo korral.
Ühes kliinilises uuringus, milles jälgiti bipolaarse maniaga patsiente, põhjustas valproaadi ja olansapiini kombineeritud ravi neutropeenia 4,1
Lapsed
Olansapiin ei ole näidustatud laste ja alla
Järgnev tabel loetleb kõrvaltoimed, mida on noorukite (vanuses13...17 aastat) seas täheldatud suurema sagedusega kui täiskasvanute seas või kõrvaltoimed, mis on registreeritud ainult noorukitega läbiviidud lühiajalistest kliinilistest uuringutest. Kliiniliselt oluline kehakaalu tõus (≥ 7 %) esineb sagedamini noorukite populatsioonis võrreldes vastavate avaldumistega täiskasvanute seas. Kehakaalu tõusu ulatus ning kliiniliselt olulise kaalutõusuga noorukieas patsientide suhe oli suurem pikaajalise avaldumise puhul (vähemalt 24 nädalat) kui lühiajalise avaldumise puhul.
Igas esinemissageduse grupis on kõrvaltoimed toodud tõsiduse vähenemise järjekorras. Esinemissagedused on loetletud järgmiselt: väga sage(≥ 1/10), sage (≥ 1/100 kuni < 1/10).
Ainevahetus- ja toitumishäired
Väga sage: kehakaalu tõus , triglütseriidide sisalduse tõus, suurenenud söögiisu. Sage: kolesteroolitaseme tõus.
Närvisüsteemi häired
Väga sage: sedatsioon (sh: liigunisus, letargia, unisus).
Seedetrakti häired
Sage: suukuivus.
Maksa ja sapiteede häired
Väga sage: maksa aminotransferaaside (ALAT/ASAT) aktiivsuse tõus (vt lõik 4.4).
Uuringud
Väga sage: vähenenud üldbilirubiini tase, suurenenud GGT, prolaktiini sisalduse suurenemine plasmas.
9 Pärast lühiajalist ravi (keskmine kestvus 22 päeva), oli kehakaalu tõus ≥ 7 % esialgsest kehakaalust (kg) väga sage (40,6 %), ≥ 15 % esialgsest kehakaalust oli sage (7,1 %) ja ≥ 25 % oli
Vaadeldi esialgselt normaalset taset tühja kõhu seisundis (< 1,016 mmol/l), mis tõusis kõrgele (≥ 1,467 mmol/l) ja esialgse piiripealse tühja kõhu triglütseriidide taseme (≥ 1,016 mmol/l...< 1,467 mmol/l) muutumist kõrgeks (≥ 1,467 mmol/l).
Muutusi esialgselt normaalse üldkolesterooli tasemetes tühja kõhu seisundis (< 4,39 mmol/l), mis tõusid kõrgele (≥ 5,17 mmol/l) täheldati sageli. Esialgse piiripealse tühja kõhu üldkolesterooli taseme (≥ 4,39...< 5,17 mmol/l) muutumine kõrgeks (≥ 5,17 mmol/l) oli väga sage.
Prolaktiini sisalduse suurenemist plasmas registreeriti 47,4
4.9Üleannustamine
Nähud ja sümptomid
Üleannustamise väga sagedasteks (esinemissagedus >10 %) sümptomiteks on tahhükardia, agiteeritus/agressiivsus, düsartria, mitmesugused ekstrapüramidaalsümptomid ja alanenud teadvuse tase, mis võib ulatuda sedatsioonist kuni koomani.
Muude meditsiiniliselt tähtsate tagajärgede hulka kuuluvad deliirium, krambid, kooma, võimalik maliigne neuroleptiline sündroom, hingamistegevuse pärssimine, aspiratsioon, vererõhu tõus või langus, südamearütmiad (< 2 % üleannustamise juhtudest) ja südame- ning hingamistegevuse seiskumine. Letaalset lõpet on registreeritud kõigest 450
Ravi.
Olansapiinile puudub spetsiifiline antidoot. Oksendamise esilekutsumine ei ole soovitatav. Üleannustamise raviks võivad olla näidustatud standardsed protseduurid (nt maoloputus, aktiveeritud söe manustamine). On kindlaks tehtud, et aktiveeritud söe samaaegne manustamine vähendab olansapiini suukaudset biosaadavust 50...60 % võrra.
Vastavalt kliinilisele seisundile tuleb kasutusele võtta sümptomaatiline ravi ning jälgida elulisi näitajaid, sh hüpotensiooni ja tsirkulatoorse kollapsi ravi ning hingamisfunktsiooni toetamine. Mitte
kasutada epinefriini, dopamiini ega muid
5.FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline rühm: antipsühhootilised ained: diasepiinid, oksasepiinid ja tiasepiinid,
Farmakodünaamilised toimed
Olansapiin on antipsühhootiline, maniavastane ja meeleolu stabiliseeriv aine, millel on lai farmakoloogiline toimeprofiil paljude retseptorsüsteemide ulatuses.
Prekliinilistes uuringutes on olansapiinil ilmnenud hulk afiinsusi (Ki; < 100 nM) – serotoniini 5 HT2A/2C, 5 HT3, 5 HT6, dopamiini D1, D2, D3, D4, D5, kolinergiliste muskariini
Ühekordse suukaudse annuse (10 mg) positronemissioontomograafia (PET) uuring tervetel vabatahtlikel näitas, et olansapiin hõivas rohkem 5 HT2A kui dopamiini D2 retseptoreid. Lisaks eelnevale nähtus skisofreeniapatsientide üksikfootoni
Kliinilised toimed
Kahest platseebokontrollitud uuringust kahes ja kolmest
Skisofreenia, skisoafektiivsete ja sellega seotud häirete rahvusvahelisele topeltpimedale võrdlusuuringule, kus osales 1481 patsienti, kellel kaasnesid mitmesuguste raskusastmetega depressiooni sümptomid
Maniakaalse või segatüüpi episoodidega bipolaarse häirega patsientidel vähendas olansapiin mania sümptome kolme nädala vältel tõhusamalt kui platseebo ja valproaatseminaatrium (divalproeks). Samuti ilmnesid olansapiinil haloperidooliga võrreldavad efektiivsuse näitajad kui võrrelda mania ja depressiooni sümptomaatilise remissiooniga patsientide osakaalu 6. ja 12. nädalal. Kaasneva ravi uuringus patsientidega, keda oli ravitud vähemalt 2 nädala vältel liitiumi või valproaadiga, oli 10 mg olansapiini lisamise (kombinatsioonis liitiumi või valproaadiga) tulemuseks 6 nädala pärast mania sümptomite suurem vähenemine kui liitiumi või valproaadi monoteraapia korral.
Ühes teises
Lapsed
Kogemus noorukitega (vanuses 13...17 aastat) on piiratud tulemustega skisofreenia (6 nädalat) ja bipolaarse mania I häire (3 nädalat) lühiajalistest efektiivsusuuringutest, mis kaasas vähem kui 200 noorukit. Olansapiini kasutati muutuva annusena, alustades 2,5
5.2Farmakokineetilised omadused
Olansapiini suus dispergeeruv tablett on bioekvivalentne olansapiini tabletiga ning omab samasugust imendumise kiirust ja ulatust. Olansapiini suus dispergeeruvaid tablette võib kasutada olansapiini tablettide alternatiivina.
Imendumine
Olansapiin imendub pärast suukaudset manustamist hästi, saavutades maksimaalsed plasmakontsentratsioonid 5...8 tunni jooksul. Toit imendumist ei mõjuta. Absoluutset suukaudset biosaadavust intravenoosse manustamise suhtes ei ole määratud.
Jaotumine
Olansapiini seonduvus plasmavalkudega oli ligikaudu 93 % kontsentratsioonivahemikus ~ 7 ...1000 ng/ml. Olansapiin seondub peamiselt albumiini ja happelise α1- glükoproteiiniga.
Biotransformatsioon
Olansapiin metaboliseerub maksas konjugatiivseid ja oksüdatiivseid teid pidi. Peamine tsirkuleeriv metaboliit on 10
Eritumine
Pärast suukaudset manustamist varieerus keskmine lõplik eliminatsiooni poolväärtusaeg tervetel inimestel vastavalt vanusele ja soole.
Tervetel eakatel
eakatel. 44 skisofreeniahaigel (üle 65 aasta vanal) ei olnud annused 5...20 mg ööpäevas seotud ühegi märkimisväärse kõrvaltoimega.
Naistel oli meespatsientidega võrreldes keskmine eliminatsiooni poolväärtusaeg mõnevõrra pikenenud (36,7 versus 32,3 tundi) ja kliirens vähenenud (18,9 versus 27,3 l/h). Olansapiini (5...20 mg) ohutusprofiil oli siiski nii nais- (n=467) kui meespatsientidel (n=869) võrreldav.
Neerukahjustus
Neerukahjustusega patsientidel (kreatiniini kliirens <10 ml/min) ei ilmnenud tervete inimestega võrreldes mingit olulist erinevust keskmises eliminatsiooni poolväärtusajas (37,7 versus 32,4 tundi) ega kliirensis (21,2 versus 25,0 l/h). Massi tasakaalu uuringust näitas, et ligikaudu 57 % radioaktiivselt märgistatud olansapiinist esines uriinis, peamiselt metaboliitidena.
Suitsetajad
Kerge maksafunktsiooni häirega suitsetajatel oli keskmine eliminatsiooni poolväärtusaeg pikenenud (39,3 tundi) ja kliirens vähenenud (18,0 l/h) analoogselt tervete mittesuitsetajatega (vastavalt 48,8 tundi ja 14,1 l/h).
Mittesuitsetajatel oli suitsetajatega (mehed ja naised) võrreldes keskmine eliminatsiooni poolväärtusaeg pikenenud (38,6 versus 30,4 tundi) ja kliirens vähenenud (18,6 versus 27,7 l/h).
Olansapiini plasmakliirens on eakatel madalam kui noortel, naistel madalam kui meestel ja mittesuitsetajatel madalam kui suitsetajatel. Sellegipoolest on vanuse, soo või suitsetamise mõju olansapiini kliirensile ja poolväärtusajale väike, võrreldes üldise indiviididevahelise varieeruvusega.
Kaukaaslaste, jaapanlaste ja hiinlastega tehtud uuringutes ei täheldatud farmakokineetiliste parameetrite erinevusi nendes kolmes valimis.
Lapsed
Noorukid (vanuses 13...17 aastat): olansapiini farmakokineetika noorukite ja täiskasvanute vahel on sarnane. Noorukitel oli kliinilistes uuringutes olansapiini keskmine ekspositsioon ligikaudu 27 % kõrgem. Demograafilised erinevused noorukite ja täiskasvanute vahel on keskmine kehakaal ning noorukite seas esineb vähem suitsetajaid. Need faktorid põhjustavad tõenäoselt noorukitel täheldatud kõrgemat toimeaine ekspositsiooni.
5.3Prekliinilised ohutusandmed
Akuutne (üksikannuse) toksilisus
Suukaudse toksilisuse nähud närilistel olid iseloomulikud tugevatoimelistele neuroleptikumidele ja nende hulka kuulusid hüpoaktiivsus, kooma, treemor, kloonilised krambid, süljevoolus ja pärsitud kehakaalu tõus. Keskmine surmav annus oli ligikaudu 210 mg/kg (hiired) ja 175 mg/kg (rotid). Koerad talusid ühekordseid suukaudseid annuseid kuni 100 mg/kehakaalu kg surmajuhtudeta. Kliinilisteks nähtudeks olid sedatsioon, ataksia, treemor, südame löögisageduse tõus, raskenenud hingamine, pupillide kitsenemine ja isutus. Ahvidel kutsusid ühekordsed suukaudsed annused kuni 100 mg/kg esile üleväsimust ning suuremad annused teadvuse häireid.
Korduvannuse toksilisus
Uuringutes, mis kestsid kuni 3 kuud hiirtel ja kuni 1 aasta rottidel ja koertel, ilmnesid valdavate nähtudena KNS pärssimine, antikolinergilised toimed ja perifeersed hematoloogilised toimed. KNS pärssimisele arenes välja tolerantsus. Suurtes annustes vähenesid kasvu parameetrid. Kõrgenenud prolaktiini sisaldusega seotud mööduvateks nähtudeks rottidel olid munasarjade ja emaka massi vähenemine ning vaginaalepiteeli ja piimanäärmete morfoloogilised muutused.
Hematoloogiline toksilisus
Toimeid hematoloogilistele parameetritele avastati kõigil liikidel, ja nende hulka kuulusid annusest sõltuv tsirkuleerivate leukotsüütide arvu vähenemine hiirtel ja mittespetsiifiline tsirkuleerivate leukotsüütide arvu vähenemine rottidel, kuid tõendeid luuüdi tsütotoksilisuse kohta ei avastatud.
Vähestel koertel, keda raviti annustega 8 või 10 mg/kg/ööpäevas (tsirkuleeriva olansapiini koguhulk [AUC] on 12 ... 15 korda suurem kui inimesel, kes on saanud 12 mg annuse), arenesid neutropeenia, trombotsütopeenia või aneemia, mis olid mööduvad. Tsütopeenilistel koertel ei avastatud kõrvaltoimeid luuüdi eel- ega proliferatsioonirakkudele.
Reproduktsioonitoksilisus
Olansapiin ei ole teratogeense toimega. Sedatsioon pärssis isaste rottide paaritumisaktiivsust. Indlustsüklitele mõjusid annused 1,1 mg/kg
Mutageensus
Olansapiin ei olnud mutageense ega klastogeense toimega terves reas standartsetes testides, mille hulka kuulusid bakteriaalsed mutatsioonitestid ning in vitro ja in vivo imetajate testid.
Kantserogeensus
Hiirtel ja rottidel tehtud uuringu tulemustest järeldati, et olansapiin ei ole kantserogeenne.
6.FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1Abiainete loetelu
Mannitool
Mikrokristalne tselluloos
Krospovidoon
Väheasendatud hüdroksüpropüültselluloos
Aspartaam
Kaltsiumsilikaat
Magneesiumstearaat
6.2Sobimatus
Ei kohaldata.
6.3Kõlblikkusaeg
5 aastat
6.4Säilitamise eritingimused
Hoida originaalpakendis, niiskuse ja valguse eest kaitstult. See ravimpreparaat ei vaja säilitamisel temperatuuri eritingimusi.
6.5Pakendi iseloomustus ja sisu
Olanzapin Krka on
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
6.6Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks
Erinõuded puuduvad.
Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.
7.MÜÜGILOA HOIDJA
Krka, d.d., Novo mesto Šmarješka cesta 6 8501 Novo Mesto Sloveenia
8.MÜÜGILOA NUMBRID
Olanzapin Krka, 5 mg suus dispergeeruvad tabletid: 562207
Olanzapin Krka, 7,5 mg suus dispergeeruvad tabletid: 562307
Olanzapin Krka, 10 mg suus dispergeeruvad tabletid: 562807
Olanzapin Krka, 15 mg suus dispergeeruvad tabletid: 562907
Olanzapin Krka, 20 mg suus dispergeeruvad tabletid: 563007
9.ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 26.10.2007
Müügiloa viimase uuendamise kuupäev: 05.02.2013
10. TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
Ravimiametis kinnitatud novembris 2014