Olanzapin actavis - õhukese polümeerikattega tablett (15mg)
Artikli sisukord
õhukese polümeerikattega tablett (15mg)
Pakendi infoleht: teave kasutajale
Olanzapin Actavis, 5 mg õhukese polümeerikattega tabletid
Olanzapin Actavis, 10 mg õhukese polümeerikattega tabletid
Olanzapin Actavis, 15 mg õhukese polümeerikattega tabletid
Olanzapin Actavis, 20 mg õhukese polümeerikattega tabletid
Olansapiin
Enne ravimi võtmist lugege hoolikalt infolehte, sest siin on teile vajalikku teavet.
−Hoidke infoleht alles, et seda vajadusel uuesti lugeda.
−Kui teil on lisaküsimusi, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
−Ravim on välja kirjutatud üksnes teile. Ärge andke seda kellelegi teisele. Ravim võib olla neile kahjulik, isegi kui haigusnähud on sarnased.
−Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Vt lõik 4.
Infolehe sisukord
1.Mis ravim on Olanzapin Actavis ja milleks seda kasutatakse
2.Mida on vaja teada enne Olanzapin Actavis’e võtmist
3.Kuidas Olanzapin Actavis’t võtta
4.Võimalikud kõrvaltoimed
5.Kuidas Olanzapin Actavis’t säilitada
6.Pakendi sisu ja muu teave
1.Mis ravim on Olanzapin Actavis ja milleks seda kasutatakse
Olanzapine Actavis sisaldab toimeainet olansapiini. Olanzapin Actavis kuulub ravimite rühma, mida nimetatakse antipsühhootikumideks ning mida kasutatakse järgmiste seisundite raviks:
-Skisofreenia, haigus, mille sümptomiteks on näiteks olematute asjade kuulmine, nägemine ja tunnetamine, valed uskumused, ülemäärane kahtlustavus ja kõrvaletõrjutuse tunne. Selle haiguse all kannatavad inimesed võivad samuti tunda depressiooni, ärevust või pinget.
-Mõõdukas kuni raske mania, seisund, mille sümptomiteks on ülev meeleolu või eufooria.
On näidatud, et Olanzapin Actavis hoiab ära nende sümptomite taastekke bipolaarse häirega patsientidel, kellel mania episoodid on allunud
2. Mida on vaja teada enne Olanzapin Actavis’e võtmist
Ärge võtke Olanzapin Actavis’t:
−kui olete olansapiini või selle ravimi mis tahes koostisosade (loetletud lõigus 6) suhtes allergiline. Allergiline reaktsioon võib avalduda nahalööbe, sügeluse, näo paistetuse, huulte turse või hingeldusena. Kui teil tekib mõni neist nähtudest, rääkige sellest oma arstile.
−kui teil on eelnevalt diagnoositud probleeme silmadega, nagu kindlat tüüpi glaukoom (suurenenud silma siserõhk).
−kui te olete allergiline maapähkli või soja suhtes.
Hoiatused ja ettevaatusabinõud
Enne Olanzapin Actavis’e kasutamist pidage nõu oma arsti või apteekriga.
−Olanzapin Actavis’e kasutamine eakatel dentsetel patsientidel ei ole soovitatav, kuna see võib põhjustada tõsiseid kõrvaltoimeid.
−Seda liiki ravimid võivad põhjustada peamiselt näo või keele ebatavalisi liigutusi. Kui see juhtub peale seda, kui teile on antud Olanzapin Actavis’t, rääkige sellest oma arstile.
−Väga harva võivad seda liiki ravimid põhjustada sümptomite kombinatsiooni, kuhu kuuluvad palavik, kiirenenud hingamine, higistamine, lihasjäikus ja uimasus või unisus. Kui see juhtub, pöörduge koheselt oma arsti poole.
−Olansapiini kasutavatel patsientidel on täheldatud kehakaalu tõusu. Arst peab koos teiega teie kehakaalu regulaarselt kontrollima. Vajadusel kaaluge konsulteerimist dietoloogiga või küsige abi toitumiskava koostamisel.
−Olansapiini kasutavatel patsientidel on täheldatud kõrge veresuhkru ja kõrge rasvasisalduse (triglütseriidid ja kolesterool) taset. Teie arst kontrollib veresuhkru ning teatud rasvade taset veres enne kui te hakkate Olanzapin Actavis’t kasutama ning regulaarselt ravi ajal.
−Öelge oma arstile, kui teil või mõnel teie pereliikmel on varem esinenud trombe/verehüübeid, kuna selliseid ravimeid on seostatud trombide tekkega.
Kui teil esineb mõni alljärgnevatest haigustest, rääkige sellest võimalikult kiiresti oma arstile:
-Ajuinsult või „mini“insult (ajutised insuldi sümptomid)
-Parkinsoni tõbi
-Eesmäärme probleemid
-Soolesulgus (paralüütiline iileus)
-Maksa- või neeruhaigus
-Verehaigused
-Südamehaigused
-Diabeet
-Krambid
Kui te kannatate dementsuse all ja teil on kunagi olnud ajuinsult või
Kui te olete üle
Lapsed ja noorukid
Olanzapin Actavis ei ole ette nähtud alla
Märkus! Tabletipurk sisaldab niiskust imava ainega kotikest. Ärge neelake seda alla.
Muud ravimid ja Olanzapin Actavis
Võtke Olanzapin Actavis’e ravi ajal muid ravimeid ainult siis, kui teie arst on selle heaks kiitnud. Te võite end tunda uimasena, kui te võtate Olanzapin Actavis’t kombinatsioonis antidepressantide, ärevusevastaste ravimite või uinutitega (trankvillisaatorid).
Teatage oma arstile või apteekrile kui te kasutate või olete hiljuti kasutanud või kavatsete kasutada mistahes muid ravimeid.
Eriti tähtis on, et te ütleks oma arstile, kui te võtate
-Parkinsoni tõve vastaseid ravimeid.
-karbamasepiini (antiepileptikum ja meeleolu stabilisaator), fluvoksamiini (antidepressant) või tsiprofloksatsiini (antibiootikum) – vajalikuks võib osutuda Olanzapin Actavis’e annuse kohandamine.
Olanzapin Actavis koos alkoholiga
Ärge tarvitage ühtegi alkohoolset jooki, kui te kasutate Olanzapin Actavis’t, kuna Olanzapin Actavis koos alkoholiga võib muuta teid uimaseks.
Rasedus, imetamine ja viljakus
Kui te olete rase, imetate või arvate end olevat rase või kavatsete rasestuda, pidage enne selle ravimi kasutamist nõu oma arsti või apteekriga.
Seda ravimit ei tohi võtta rinnaga toitmise ajal, kuna Olanzapin Actavis’e väikesed kogused võivad erituda rinnapiima.
Raseduse viimasel trimestril (raseduse viimasel kolmel kuul) Olanzapin Actavis’e ravi saanud emade vastsündinud lastel võivad esineda järgmised sümptomid: värinad, lihasjäikus ja/või nõrkus, unisus, ärritatus, hingamisprobleemid ja raskused toitmisel. Kui teie lapsel tekib mõni eelpool märgitud sümptomitest, võtke ühendust oma arstiga.
Autojuhtimine ja masinatega töötamine
Olanzapin Actavis’e kasutamise ajal võite tunda end uimasena. Kui nii peaks juhtuma, ärge juhtige autot ega käsitlege masinaid. Pidage nõu oma arstiga.
Olanzapin Actavis sisaldab laktoosi ja sojaletsitiini
Kui teie arst on teile öelnud, et te ei talu teatud suhkruid, peate te enne selle ravimi võtmist konsulteerima oma arstiga.
Kui te olete allergiline maapähkli või soja suhtes, ärge seda ravimit võtke.
3.Kuidas Olanzapin Actavis’t võtta
Võtke seda ravimit alati täpselt nii, nagu arst on teile selgitanud. Kui te ei ole milleski kindel, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
Teie arst ütleb kui palju Olanzapin Actavis’e tablette te peate võtma ja kui kaua te seda tegema peate. Olanzapin Actavis’e ööpäevane annus jääb 5 mg ja 20 mg vahele. Sümptomite taastekkimisel pidage nõu oma arstiga, kuid ärge lõpetage Olanzapin Actavis’e võtmist ilma, et arst oleks teile seda öelnud.
Olanzapin Actavis’e tablette tuleb võtta üks kord ööpäevas, järgides arsti soovitust. Püüdke võtta tablette iga päev samal kellaajal. Ei ole oluline, kas te võtate tablette koos toiduga või ilma. Olanzapin Actavis’e õhukese polümeerikattega tabletid on suukaudseks kasutamiseks. Tabletid tuleb koos veega tervelt alla neelata.
Kui te võtate Olanzapin Actavis’t rohkem kui ette nähtud
Patsientidel, kes on võtnud rohkem Olanzapin Actavis’t kui nad peaksid, on esinenud järgmisi sümptomeid: kiire pulss, agiteeritus/agressiivsus, kõnehäired, ebatavalised liigutused (eriti näo ja keele) ja teadvuse hägustumine. Muud sümptomid võivad olla: äge segasusseisund, krambid (epilepsia), kooma, kombinatsioon palavikust, kiirenenud hingamisest, higistamisest, lihasjäikusest ja uimasusest või unisusest, hingamise aeglustumine, aspiratsioon, kõrge või madal vererõhk, südame rütmihäired. Kui teil tekib ükskõik milline ülalnimetatud sümptom, pöörduge koheselt oma arsti poole või haiglasse. Näidake arstile oma tablettide pakendit.
Kui te unustate Olanzapin Actavis’t võtta
Võtke oma tabletid kohe, kui see teile meenub. Ärge võtke kahekordset annust ühel päeval.
Kui te lõpetate Olanzapin Actavis’e võtmise
Ärge lõpetage oma tablettide võtmist vaid sellepärast, et tunnete ennast paremini. Tähtis on, et jätkaksite Olanzapin Actavis’e võtmist niikaua, kui arst on teile öelnud.
Kui te lõpetate Olanzapin Actavis’e võtmise järsku, võivad ilmneda sellised sümptomid nagu higistamine, unehäired, värinad, ärevus või iiveldus ja oksendamine. Teie arst võib teil soovitada enne ravi lõpetamist annust
Kui teil on lisaküsimusi selle ravimi kasutamise kohta, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
4.Võimalikud kõrvaltoimed
Nagu kõik ravimid, võib ka see ravim põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki.
Öelge otsekohe oma arstile, kui teil esinevad:
-ebatavalised liigutused (sageli esinev kõrvaltoime, mis võib mõjutada kuni 1 inimest
-verehüübed veenides
-palaviku, hingeldamise, higistamise, lihaste kanguse ja uimasuse või unisuse kombinatsioon (selle kõrvaltoime esinemissagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel).
Väga sageli esinevad kõrvaltoimed (võivad mõjutada rohkem kui 1 kasutajat
Sageli esinevad kõrvaltoimed (võivad mõjutada kuni 1 kasutajat
Harva esinevad kõrvaltoimed (võivad mõjutada kuni 1 kasutajat
Väga harva esinevate kõrvalnähtude hulka kuuluvad rasked allergilised reaktsioonid, nt eosinofiilia ja süsteemsed sümptomid (DRESS). DRESS avaldub esialgu gripilaadsete sümptomitena ja lööbega näol, seejärel levib lööve mujale ning tekib kõrge palavik, lümfisõlmede suurenemine, maksaensüümide sisalduse suurenemine veres ja eosinofiilide ehk vere teatud valgeliblede sisalduse suurenemine.
Olansapiini võtmise ajal võib eakatel patsientidel tekkida ajuinsult, pneumoonia, kusepidamatus, kukkumised, äärmuslik väsimus, nägemise hallutsinatsioonid, kehatemperatuuri tõus, naha punetus ja kõndimisraskused. Selle patsientide rühma puhul on teatatud ka mõnest surmajuhtumist.
Parkinsoni tõbe põdevatel patsientidel võib Olanzapin Actavis sümptomeid halvendada.
Kõrvaltoimetest teavitamine
Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Kõrvaltoimetest võite ka ise teavitada www.ravimiamet.ee kaudu. Teavitades aitate saada rohkem infot ravimi ohutusest.
5.Kuidas Olanzapin Actavis’t säilitada
Hoidke seda ravimit laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.
Ärge kasutage seda ravimit pärast kõlblikkusaega, mis on märgitud karbil. Kõlblikkusaeg viitab selle kuu viimasele päevale.
Blisterpakend:
Hoida originaalpakendis, niiskuse eest kaitstult.
Tabletipurk:
Hoida originaalpakendis. Hoida pakend tihedalt suletuna, niiskuse eest kaitstult.
Ärge visake ravimeid kanalisatsiooni ega olemejäätmete hulka. Küsige oma apteekrilt, kuidas visata ära ravimeid, mida te enam ei kasuta. Need meetmed aitavad kaitsta keskkonda.
6.Pakendi sisu ja muu teave
Mida Olanzapin Actavis sisaldab
− Toimeaine on olansapiin. Üks tablett sisaldab kas 5 mg, 10 mg, 15 mg või 20 mg olansapiini.
-Teised koostisosad on:
Tableti sisu: veevaba laktoos, mikrokristalliline tselluloos, krospovidoon, magneesiumstearaat. Tableti kate: polüvinüülalkohol, titaandioksiid (E171), talk, sojaletsitiin (E322) ja ksantaankummi (E415).
Lisaks sisaldab 15 mg tablett indigokarmiini (E132) ja 20 mg tablett punast raudoksiidi (E172).
Kuidas Olanzapin Actavis välja näeb ja pakendi sisu
5 mg õhukese polümeerikattega tablett: Ümmargune, kaksikkumer valge õhukese polümeerikattega tablett diameetriga 8 mm, ühel poolel märgistus “O1”
10 mg õhukese polümeerikattega tablett: Ümmargune, kaksikkumer valge õhukese polümeerikattega tablett diameetriga 10 mm, ühel poolel märgistus “O3”
15 mg õhukese polümeerikattega tablett: Ovaalne, kaksikkumer, helesinine õhukese polümeerikattega tablett mõõtudega 7,35 x 13,35 mm, ühel poolel märgistus “O”.
20 mg õhukese polümeerikattega tablett: Ovaalne, kaksikkumer, heleroosa õhukese polümeerikattega tablett mõõtudega 7.5 x 14.5 mm, ühel poolel märgistus “O”.
Pakendi suurused:
Blistrites: 7, 14, 28, 30, 35, 56 või 70 tabletti.
Tabletipurkides: 30, 100 või 500 tabletti.
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
Müügiloa hoidja ja tootja
Müügiloa hoidja
Actavis Group PTC ehf.,
Reykjavíkurvegi
Island
Tootjad
Actavis ehf.,
Reykjavíkurvegi 78,
Island
Actavis Ltd.,
BLBO 16 Bulebel Industrial Estate,
Zejtun ZTN 3000,
Malta
Manufacturing Packaging Farmaca (MPF) B.V.
Appelhof 13,
Oudehaske, 8465RX,
Holland
Manufacturing Packaging Farmaca (MPF) B.V.
Neptunus 12,
Herenveen, 8448CN,
Holland
Actavis Group PTC ehf.
Reykjavikurvegur 78
Island
Lisaküsimuste tekkimisel selle ravimi kohta pöörduge palun müügiloa hoidja kohaliku esindaja poole: UAB Actavis Baltics Eesti Filiaal,
Tiigi 28/ Kesk tee 23a, Rae vald, 75301 Harjumaa Tel: (+372) 6100 565
Infoleht on viimati uuendatud jaanuaris 2017.
RAVIMI OMADUSTE KOKKUVÕTE
1.RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Olanzapin Actavis, 5 mg õhukese polümeerikattega tabletid
Olanzapin Actavis, 10 mg õhukese polümeerikattega tabletid
Olanzapin Actavis, 15 mg õhukese polümeerikattega tabletid
Olanzapin Actavis, 20 mg õhukese polümeerikattega tabletid
2.KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
Üks õhukese polümeerikattega tablett sisaldab 5 mg, 10 mg, 15 mg või 20 mg olansapiini. INN. Olanzapinum
Teadaolevat toimet omavad abiained:
5 mg õhukese polümeerikattega tablett sisaldab 116,6 mg veevaba laktoosi. 10 mg õhukese polümeerikattega tablett sisaldab 233,2 mg veevaba laktoosi. 15 mg õhukese polümeerikattega tablett sisaldab 228,2 mg veevaba laktoosi. 20 mg õhukese polümeerikattega tablett sisaldab 304,3 mg veevaba laktoosi.
Sisaldab sojaletsitiini.
Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.
3.RAVIMVORM
Õhukese polümeerikattega tablett
5 mg õhukese polümeerikattega tablett:
Ümmargune, kaksikkumer valge õhukese polümeerikattega tablett diameetriga 8 mm, ühel poolel märgistus “O1”
10 mg õhukese polümeerikattega tablett:
Ümmargune, kaksikkumer valge õhukese polümeerikattega tablett diameetriga 10 mm, ühel poolel märgistus “O3”
15 mg õhukese polümeerikattega tablett:
Ovaalne, kaksikkumer, helesinine õhukese polümeerikattega tablett mõõtudega 7,35 x 13,35 mm, ühel poolel märgistus “O”.
20 mg õhukese polümeerikattega tablett:
Ovaalne, kaksikkumer, heleroosa õhukese polümeerikattega tablett mõõtudega 7.5 x 14.5 mm, ühel poolel märgistus “O”.
4.KLIINILISED ANDMED
4.1Näidustused
Täiskasvanud
Skisofreenia.
Olansapiin on tõhus kliinilise toime säilitamiseks kestva ravi ajal patsientidel, kellel on esinenud esialgne ravivastus.
Keskmise raskusega kuni raske mania episoodi ravi.
Olansapiin on näidustatud bipolaarse meeleoluhäirega patsientidel retsidiivide profülaktikaks, kellel mania episood allus olansapiinravile (vt lõik 5.1).
4.2Annustamine ja manustamisviis
Annustamine
Täiskasvanud
Skisofreenia: Olansapiini soovituslik algannus on 10 mg ööpäevas.
Mania episood: Algannus on 15 mg ööpäevas monoteraapiana või 10 mg ööpäevas kombineeritud ravi korral (vt lõik 5.1).
Retsidiivide profülaktika bipolaarse meeleoluhäire korral: Soovitatav algannus on 10 mg ööpäevas. Patsientidel, kes on saanud olansapiini mania episoodi raviks, tuleb retsidiivi profülaktikat jätkata sama annusega. Uue mania, segatüüpi või depressiooni episoodi tekkimisel tuleb olansapiinravi jätkata (vajadusel annust kohandades), ravides lähtuvalt kliinilisest vajadusest täiendavalt meeleolu sümptomeid.
Nii skisofreenia, mania episoodi kui ka bipolaarse meeleoluhäire profülaktilise ravi jooksul võib lähtudes konkreetse patsiendi kliinilisest seisundist annust kohandada vahemikus 5...20 mg ööpäevas. Annuse suurendamist üle soovitatava algannuse soovitatakse alles pärast kliinilise seisundi uuesti hindamist ning see peaks toimuma vähemalt
Patsientide erirühmad
Lapsed
Ohutuse ja efektiivsuse andmete puudumise tõttu ei soovitata olansapiini lastel ja alla
Eakad patsiendid
Neeru- ja/või maksakahjustusega patsiendid
Sellistel patsientidel tuleb kaaluda väiksemat algannust (5 mg). Mõõduka maksapuudulikkuse juhtudel (tsirroos,
Suitsetajad
Algannust ja annuste vahemikku ei ole mittesuitsetajatel võrreldes suitsetajatega tavaliselt vaja muuta. Suitsetamine võib kiirendada olansapiini metabolismi. Soovitatav on kliiniline jälgimine ning vajadusel võib kaaluda olansapiini annuse suurendamist (vt lõik 4.5).
Kui patsiendil esineb rohkem kui üks aeglasemat metabolismi põhjustav tegur (naissugu, kõrge iga, mittesuitsetamine), tuleks kaaluda algannuse alandamist. Juhul kui sellistel patsientidel on vaja annust suurendada, tuleb seda teha ettevaatlikumalt (vt lõigud 4.5 ja 5.2).
Manustamisviis
Olansapiini võib manustada söögiaegadest sõltumata, kuna toit ei mõjuta imendumist.
4.3Vastunäidustused
Ülitundlikkus toimeaine või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiainete suhtes. Patsiendid, kellel on teadaolev oht suletudnurga glaukoomi tekkeks.
4.4Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Ravi ajal antipsühhootikumidega võib patsiendi kliinilise seisundi paranemine võtta aega mitmest päevast mõne nädalani. Patsiente tuleb selle perioodi vältel hoolikalt jälgida.
Dementsusega seotud psühhoos ja/või käitumishäired
Olansapiini ei soovitata kasutada dementsusega seotud psühhoosi ja/või käitumishäiretega patsientidel seoses suremuse ja
Samades kliinilistes uuringutes täheldati
Parkinsoni tõbi
Olansapiini ei soovitata kasutada Parkinsoni tõbe põdevatel patsientidel dopamiini agonistide poolt esile kutsutud psühhooside raviks. Kliinilistes uuringutes on Parkinsoni tõve sümptomaatika ja hallutsinatsioonide süvenemist täheldatud väga sageli, suurema esinemissagedusega kui platseebo korral (vt lõik 4.8), kusjuures olansapiin ei osutunud psühhootilise sümptomaatika ravimisel platseebost efektiivsemaks. Neis uuringutes hoiti patsiente esialgu stabiilselt parkinsonismivastaste ravimite (dopamiini agonist) madalaimal toimival annusel ning jäeti terve uuringu kestel samale parkinsonismivastasele ainele ja annusele. Olansapiini manustamist alustati annusega 2,5 mg ööpäevas ning seda suurendati maksimaalselt kuni 15 mg ööpäevas, olenevalt uurija otsusest.
Maliigne neuroleptiline sündroom (MNS)
Maliigne neuroleptiline sündroom on potentsiaalselt eluohtlik seisund, mida seostatakse antipsühhootiliste ravimitega. Harva on teatatud maliigsest neuroleptilisest sündroomist (MNS) ka seoses olansapiiniga.
Hüperglükeemia ja diabeet
polüuuria, polüfaagia ja nõrkus) ning diabeedi või diabeedi riskifaktoritega patsiente tuleb regulaarselt jälgida kontrolli halvenemise suhtes vereglükoosi väärtuste üle. Regulaarselt tuleb kontrollida kehakaalu, nt enne ravi algust, 4, 8 ja 12 nädalat pärast olansapiiniga ravi alustamise ning edaspidiselt üks kord kvartalis.
Lipiidide muutused
Platseeboga kontrollitud kliinilistes uuringutes täheldati olansapiiniga ravitud patsientidel soovimatuid lipiidide muutusi (vt lõik 4.8). Lipiidide muutusi tuleb käsitleda kliiniliselt asjakohastena, eriti düslipideemilistel ja lipiidide häirete riskifaktoritega patsientidel. Antipsühhootikumide, sealhulgas Olanzapin Actavis’ega ravi saavatel patsientidel tuleb regulaarselt kontrollida lipiidide sisaldust vastavalt antipsühhootikumide kasutamisjuhistele, nt enne ravi algust, 12 nädalat pärast olansapiinravi alustamist ning edaspidiselt iga 5 aasta tagant.
Antikolinergiline toime
Kuigi olansapiinil ilmnes in vitro antikolinergiline toime, näitasid kliinilised uuringud sellega seotud juhtude madalat esinemissagedust. Siiski kuna kliiniline kogemus kaasuva patoloogiaga patsientidega on piiratud, tuleb olla ettevaatlik olansapiini väljakirjutamisel suurenenud eesnäärme, paralüütilise iileuse ja muude sellesarnaste seisunditega patsientidele.
Maksafunktsioon
Sageli, eriti ravi varajases faasis, on esinenud maksa aminotransferaaside, ALAT ja ASAT aktiivsuse mööduvat, asümptomaatilist tõusu. Tuleb olla tähelepanelik ning järelkontrollida patsiente, kellel on ALAT ja/või ASAT aktiivsus tõusnud, kellel esinevad maksakahjustuse sümptomid, kellel esinevad eelnevalt piiratud maksafunktsiooni reserviga seotud seisundid ning patsientidega, keda ravitakse potentsiaalselt hepatotoksiliste ravimitega. Hepatiidi (ka hepatotsellulaarne, kolestaatiline või segatüüpi maksakahjustus) diagnoosimisel tuleb olansapiinravi lõpetada.
Neutropeenia
Olansapiini kasutamisel tuleb olla ettevaatlik patsientide puhul, kellel esineb ükskõik mis põhjusel leukopeenia ja/või neutropeenia, kes kasutavad teadaolevalt neutropeeniat põhjustavaid ravimeid, kellel on anamneesis ravimindutseeritud luuüdi depressioon/toksilisus või kaasuvast haigusest, kiiritusravist või kemoteraapiast põhjustatud luuüdi depressioon ning patsientide puhul, kellel esineb hüpereosinofiilia või müeloproliferatiivne haigus. Olansapiini ja valproaatide samaaegsel kasutamisel on sageli registreeritud neutropeeniat (vt lõik 4.8).
Ravi katkestamine
Olansapiinravi järsul katkestamisel on harva (≥0,01 % ja <0,1%) registreeritud ägedaid sümptomeid nagu higistamine, unetus, treemor, ärevus, iiveldus või oksendamine.
Kliinilistes uuringutes tekkisid olansapiini saanute seas
Trombemboolia
Üldine kesknärvisüsteemi toime
Olansapiini primaarsete kesknärvisüsteemi toimete tõttu tuleb olla eriti ettevaatlik, kui seda kasutatakse kombinatsioonis teiste tsentraalselt toimivate ravimite ja alkoholiga. Kuna olansapiin avaldab in vitro dopaminoblokeerivat toimet, siis võib ta blokeerida otseste ja kaudsete dopamiini agonistide toime.
Krambid
Olansapiini tuleb kasutada erilise ettevaatusega patsientidel, kellel on anamneesis krambid või kes on tundlikud faktoritele, mis võivad krambiläve alandada. Olansapiiniga ravitud patsientidel on
Tardiivne düskineesia
Üheaastase või lühema kestusega võrdlevates uuringutes selgus, et olansapiin oli statistiliselt tunduvalt vähem seotud ravi vajavate düskineesia juhtude tekkega. Sellegipoolest suureneb tardiivse düskineesia oht pikaajalise ravi puhul ning seetõttu tuleb kaaluda annuse vähendamist või ravi katkestamist, kui olansapiinravil oleval patsiendil tekivad tardiivse düskineesia nähud või sümptomid. Need sümptomid võivad pärast ravi lõppu ajutiselt süveneda või isegi alles siis tekkida.
Posturaalne hüpotensioon
Olansapiini kliinilistes uuringutes täheldati eakatel harva posturaalset hüpotensiooni. Olansapiini kasutamisel üle
Kardiaalne äkksurm
Olansapiini turuletulekujärgsetes raportides on teatatud kardiaalse äkksurma juhust olansapiini saanud patsientidel. Retrospektiivses jälgimise kohortuuringus oli olansapiiniga ravitud patsientidel eeldatav kardiaalse äkksurma tekkerisk ligikaudu kaks korda suurem võrreldes antipsühhootikume mittesaavate patsientidega. Uuringus olansapiiniga oli kaasuv risk võrreldav ühendanalüüsi kaasatud atüüpiliste antipsühhootikumide riskiga.
Lapsed
Olansapiin ei ole näidustatud kasutamiseks lastel ja noorukitel. 13...17 aastaste patsientide seas läbiviidud uuringutes täheldati mitmeid erinevaid kõrvaltoimeid, sealhulgas kehakaalu tõusu, muutusi metaboolsetes parameetrites ning prolaktiinitaseme tõusu (vt lõigud 4.8 ja 5.1).
Sojaletsitiin
Olanzapin Actavis’e õhukese polümeerikattega tabletid sisaldavad sojaletsitiini. Patsiendid, kellel esineb ülitundlikkus maapähkli või soja suhtes, ei tohi seda ravimit võtta.
Laktoos
Olanzapin Actavis õhukese polümeerikattega tabletid sisaldavad laktoosi. Seda ravimit ei tohi manustada patsientidele, kellel on harvaesinev pärilik galaktoosi talumatus, laktaasipuudulikkus või
4.5Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Lapsed
Koostoimeuuringud on läbi viidud üksnes täiskasvanutega.
Olansapiini mõjutavad võimalikud koostoimed
Kuna olansapiin metaboliseeritakse CYP1A2 poolt, siis ravimid, mis indutseerivad või inhibeerivad spetsiifiliselt seda isoensüümi, võivad muuta olansapiini farmakokineetikat.
CYP1A2 induktsioon
Suitsetamine ja karbamasepiin võivad indutseerida olansapiini metabolismi, mille tagajärjel võib olansapiini kontsentratsioon väheneda. On täheldatud ainult vähest või mõõdukat olansapiini kliirensi tõusu. Selle koostoime kliinilised tagajärjed on tõenäoliselt piiratud, kuid soovitatakse patsiendi kliinilist jälgimist ning vajadusel olansapiini annuse suurendamist (vt lõik 4.2).
CYP1A2 pärssimine
On tõestatud, et spetsiifiline CYP1A2 inhibiitor fluvoksamiin pärsib olulisel määral olansapiini metabolismi. Olansapiini CMAX suurenes pärast fluvoksamiini manustamist naissoost mittesuitsetajatel keskmiselt 54% ja meessoost suitsetajatel 77% võrra. Olansapiini AUC suurenes keskmiselt vastavalt 52% ja 108% võrra. Patsientidel, kes kasutavad fluvoksamiini või teisi CYP1A2 inhibiitoreid nagu tsiprofloksatsiin, tuleb kaaluda olansapiini väiksema algannuse kasutamist. Ravi alustamisel CYP1A2 inhibiitoriga tuleb kaaluda olansapiini annuse vähendamist.
Biosaadavuse vähenemine
Aktiveeritud süsi vähendab suukaudse olansapiini biosaadavust 50...60 % võrra ning seda tuleks manustada vähemalt 2 tundi enne või pärast olansapiini.
Fluoksetiini (CYP2D6 inhibiitor), antatsiidide (alumiiniumi, magneesiumi) või tsimetidiini üksikannuste puhul ei ole näidatud olulist mõju olansapiini farmakokineetikasse.
Olansapiini potentsiaal mõjutada teiste ravimite toimeid
Olansapiin võib antagoniseerida otseste ja kaudsete dopamiini agonistide toimet.
Olansapiin ei pärsi in vitro peamisi CYP450 isoensüüme (nt 1A2, 2D6, 2C9, 2C19, 3A4). Seega ei ole erilisi koostoimeid oodata, mida tõestasid ka in vivo uuringud, kus ei avastatud järgmiste toimeainete metabolismi pärssimist: tritsüklilised antidepressandid (esindavad peamiselt CYP2D6 rada), varfariin (CYP2C9), teofülliin (CYP1A2) või diasepaam (CYP3A4 ja 2C19).
Olansapiini koosmanustamisel liitiumi või biperideeniga ei ilmnenud mingeid koostoimeid.
Valproaadi plasmataseme terapeutiline jälgimine ei näidanud, et pärast olansapiinravi alustamist samal ajal vajaks valproaadi annus korrigeerimist.
Üldine kesknärvisüsteemi toime
Ettevaatlik tuleb olla patsientidega, kes tarvitavad alkoholi või saavad ravimeid, mis võivad põhjustada kesknärvisüsteemi depressiooni.
Olansapiini samaaegne manustamine koos parkinsonismivastaste ravimitega Parkinsoni tõve ja dementsusega patsientidel ei ole soovitatav (vt lõik 4.4).
Olansapiini kasutamisel koos ravimitega, mis põhjustavad teadaolevalt
4.6Fertiilsus, rasedus ja imetamine
Rasedus
Rasedatega ei ole adekvaatseid ja hästi kontrollitud uuringuid läbi viidud. Patsiente peaks juhendama, et nad teavitaksid oma arsti, kui nad rasestuvad või kavatsevad rasestuda olansapiini kasutamise ajal. Piiratud uuringute tõttu inimestel peaks olansapiini raseduse ajal kasutama ainult juhul, kui oodatav kasu emale kaalub üles võimaliku ohu lootele.
Raseduse kolmandal trimestril antipsühootikumidega (sh olansapiin) kokku puutunud vastsündinutel on risk kõrvaltoimete tekkeks, sh ekstrapüramidaalsed ja/või ärajätunähud, mille raskusaste ja kestus võivad pärast sünnitust varieeruda. Teatatud on agiteeritusest, hüpertooniast, hüpotooniast, treemorist, unisusest, respiratoorsest distressist või toitmisraskustest. Seega tuleb vastsündinuid hoolega jälgida.
Imetamine
Ühes tervete, imetavate naistega läbiviidud uuringus eritus olansapiin rinnapiima. Ravimi keskmine püsikontsentratsioon imikul (mg/kg) oli 1,8% ema olansapiini annusest (mg/kg). Patsientidele tuleb soovitada last olansapiinravi ajal rinnaga mitte toita.
Fertiilsus
Toime fertiilsusele ei ole teada (vt prekliinilist informatsiooni lõigust 5.3).
4.7Toime reaktsioonikiirusele
Ravimi toime kohta autojuhtimisele ja masinate käsitsemise võimele ei ole uuringuid läbi viidud. Kuna olansapiin võib põhjustada unisust ja pearinglust, tuleb patsiente hoiatada masinate käsitsemise, sh mootorsõidukite juhtimise osas.
4.8Kõrvaltoimed
Ohutusprofiili kokkuvõte
Täiskasvanud
Kliinilistes uuringutes kõige sagedamini (täheldatud ≥ 1% patsientidest) registreeritud kõrvaltoimed olansapiini kasutamisel olid unisus, kehakaalu tõus, eosinofiilia, prolaktiini, kolesterooli, glükoosi ja triglütseriidide tasemete suurenemine (vt lõik 4.4), glükosuuria, söögiisu suurenemine, pearinglus, akatiisia, parkinsonism, leukopeenia, neutropeenia (vt lõik 4.4), düskineesia, ortostaatiline hüpotensioon, antikolinergilised toimed, maksa aminotransferaaside aktiivsuse mööduv, asümptomaatiline tõus (vt lõik 4.4), nahalööve, asteenia, väsimus, palavik, artralgia, alkaalse fosfataasi tõus, gamma glutamüültranseraasi, kusihappe, kreatiniinfosfokinaasi sisalduse tõus ja tursed.
Kõrvaltoimete tabelkokkuvõte
Järgnev tabel loetleb spontaansete teadete põhjal ja kliinilistes uuringutes registreeritud kõrvaltoimed ja laboratoorsed leiud. Igas esinemissageduse grupis on kõrvaltoimed toodud tõsiduse vähenemise järjekorras. Esinemissagedused on loetletud järgmiselt: väga sage (≥1/10), sage (≥1/100 kuni <1/10),
Väga sage |
Sage |
Harv |
Teadmata |
|
|
|
|
|
|
Vere ja lümfisüsteemi häired |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eosinofiilia |
|
Trombotsüto- |
|
|
Leukopeenia |
|
peenia |
|
|
Neutropeenia |
|
|
|
Immuunsüsteemi häired |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ülitundlikkus |
|
|
|
|
|
|
|
Ainevahetus- ja toitumishäired |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kehakaalu tõus |
Kolesteroolitaseme |
Suhkurtõve |
Hüpotermia |
|
|
tõus2,3 |
ägenemine või |
|
|
|
Glükoosisisalduse tõus |
tekkimine, millega |
|
|
|
Triglütseriidide |
on mõnikord |
|
|
|
sisalduse tõus2,5 |
kaasnenud |
|
|
|
Glükosuuria |
ketoatsidoos või |
|
|
|
Söögiisu suurenemine |
kooma, sh mõned |
|
|
|
|
letaalse lõppega |
|
|
|
|
juhud (vt lõik 4.4) |
|
|
Närvisüsteemi häired |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Unisus |
|
Pearinglus |
Krambid, enamikel |
Maliigne |
|
|
|
Akatiisia |
juhtudel esinesid |
neuroleptiline |
|
|
|
Parkinsonism |
anamneesis krambid |
sündroom (vt lõik |
|
|
|
Düskineesia |
või krampide |
4.4) |
|
|
|
|
riskifaktorid |
Ravi katkestamise |
|
|
|
|
Düstoonia (sh |
sümptomid7, 12 |
|
|
|
|
okulogüratsioon) |
|
|
|
|
|
Tardiivdüskineesia |
|
|
|
|
|
Amneesia |
|
|
|
|
|
Düsartria |
|
|
|
|
|
Rahutute jalgade |
|
|
|
|
|
sündroom |
|
|
Südame häired |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bradükardia |
Ventrikulaarne |
|
|
|
|
tahhükardia/fibril- |
|
|
|
|
|
pikenemine (vt lõik |
latsioon, äkksurm |
|
|
|
|
4.4) |
(vt lõik 4.4) |
|
Vaskulaarsed häired |
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
Ortostaatiline |
|
|
Trombemboolia (sh |
|
|
hüpotensioon |
|
|
kopsuarteri |
|
|
|
|
|
emboolia ja |
|
|
|
|
|
süvaveenide |
|
|
|
|
|
tromboos) |
|
|
|
|
|
(vt lõik 4.4) |
|
|
Respiratoorsed, rindkere ja mediastiinumi häired |
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Epistaksis |
|
|
Seedetrakti häired |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kerged, mööduvad |
Kõhuseina pingsus |
Pankreatiit |
|
|
|
antikoliinergilised |
|
|
|
|
|
toimed, sh |
|
|
|
|
|
kõhukinnisus ja |
|
|
|
|
|
suukuivus |
|
|
|
Maksa ja sapiteede häired |
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
Maksa |
|
Hepatiit (sh |
|
|
|
aminotransferaaside |
|
hepatotsellulaarne, |
|
|
|
(ALAT, ASAT) |
|
kolestaatiline või |
|
|
|
aktiivsuse mööduv, |
|
segatüüpi |
|
|
|
asümptomaatiline tõus, |
|
maksakahjustus) |
|
|
|
eriti ravi alguses (vt |
|
|
|
|
|
lõik 4.4) |
|
|
|
Naha ja nahaaluskoe kahjustused |
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
Lööve |
Valgustundlikkus |
|
Eosinofiilia ja |
|
|
|
Alopeetsia |
|
süsteemsed |
|
|
|
|
|
sümptomid |
|
|
|
|
|
(DRESS) |
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
Artralgia |
|
Rabdomüolüüs |
|
|
|
|
|
|
|
Neerude ja kuseteede häired |
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Uriini inkontinents |
|
|
|
|
|
Kusepeetus |
|
|
|
|
|
Uriinijoa nõrkus |
|
|
Rasedus, sünnitusjärgsed ja perinataalsed seisundid |
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ravimi ärajätu- |
|
|
|
|
|
sündroom |
|
|
|
|
vastsündinul (vt |
|
|
|
|
lõik 4.6) |
Reproduktiivse süsteemi ja rinnanäärme häired |
|
|
||
|
|
|
|
|
|
Erektiilne |
Amenorröa |
Priapism |
|
|
düsfunktsioon meestel |
Rindade |
|
|
|
Libiido langus meestel |
suurenemine |
|
|
|
ja naistel |
Galaktorröa naistel |
|
|
|
|
Günekomastia/ |
|
|
|
|
rindade |
|
|
|
|
suurenemine |
|
|
|
|
meestel |
|
|
Üldised häired ja manustamiskoha reaktsioonid |
|
|
||
|
|
|
|
|
|
Asteenia |
|
|
|
|
Väsimus |
|
|
|
|
Ödeem |
|
|
|
|
Püreksia |
|
|
|
Uuringud |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Prolaktiini |
Suurenenud |
Suurenenud |
|
|
sisalduse |
alkaliinfosfataasi tase |
üldbilirubiini hulk |
|
|
suurenemine |
Kreatiniinfoskokinaasi |
|
|
|
plasmas |
aktiivsuse tõus |
|
|
|
|
Suurenenud gamma |
|
|
|
|
glutamüültransferaasi |
|
|
|
|
hulk |
|
|
|
|
Kõrge kusihappetase |
|
|
|
Kliiniliselt olulist kehakaalu tõusu täheldati kõigis esialgse kehamassi indeksi (KMI) kategooriates. Pärast lühiajalist ravi (keskmine kestvus 47 päeva) oli kehakaalu tõus ≥ 7% esialgsest kehakaalust väga sage (22,2%), ≥ 15% esialgsest kaalust oli sage (4,2%) ja ≥ 25% oli
Tühja kõhu lipiidide (üldkolesterool, LDL kolesterool ja triglütseriidid) väärtuste keskmised suurenemised olid suuremad neil patsientidel, kel ei olnud esialgselt lipiidide regulatsiooni häiret tuvastatud.
Täheldati neil, kel esines esialgselt normaalne tase tühja kõhu seisundis (< 5,17 mmol/l), mis tõusis kõrgeks (≥ 6,2 mmol/l). Esialgse piiripealse tühja kõhu üldkolesterooli taseme (≥ 5,17...< 6,2 mmol/l) muutumine kõrgeks (≥ 6,2 mmol/l) oli väga sage.
4 Täheldati esialgsete normaalsete tühja kõhu glükoositasemete (< 5,56 mmol/l) puhul, mis tõusid kõrgeks (≥ 7 mmol/l). Esialgse piiripealse tühja kõhu glükoositaseme (≥ 5,56...< 7 mmol/l) muutumine kõrgeks (≥ 7 mmol/l) oli väga sage.
Täheldati neil, kel esines esialgselt normaalne tase tühja kõhu seisundis (< 1,69 mmol/l), mis tõusis kõrgeks (≥ 2,26 mmol/l). Esialgse piiripealse tühja kõhu triglütseriidide taseme (≥ 1,69 mmol/l...< 2,26 mmol/l) muutumine kõrgeks (≥ 2,26 mmol/l) oli väga sage.
Parkinsonismi ja düstoonia esinemissagedus olansapiiniga ravitud patsientidel oli numeroloogiliselt kõrgem, kuid ei erinenud kliinilistes uuringutes oluliselt sagedusest platseebo rühmas. Olansapiini patsientidel esines parkinsonismi, akatiisiat ja düstooniat väiksema sagedusega kui neil, kes said haloperidooli tiitritud annuseid. Kuna puudub üksikasjalik informatsioon eelnevalt esinenud individuaalsete akuutsete ja tardiivsete ekstrapüramidaalse päritoluga liikumishäirete kohta, siis käesolevalt ei saa järeldada, et olansapiin põhjustaks vähem tardiivdüskineesiat ja/või teisi tardiivseid ekstrapüramidaalsündroome.
Olansapiinravi järsul lõpetamisel on väga harva täheldatud selliseid ägedaid sümptomeid nagu higistamine, unetus, treemor, ärevus, iiveldus ja oksendamine.
Kuni
Kõrvaltoime on identifitseeritud kliinilistest uuringutest olansapiini ühendandmebaasis.
Hinnatuna mõõdetud väärtusega kliinilistest uuringutest olansapiini ühendandmebaasis.
Kõrvaltoime on identifitseeritud spontaansetest turuletulekujärgsetest teatistest esinemissagedusega, mis määrati kindlaks olansapiini ühendandmebaasi kasutades.
Kõrvaltoime on identifitseeritud spontaansetest turuletulekujärgsetest teatistest esinemissagedusega hinnanguliselt 95% usaldusvahemiku ülempiiril, kasutades olansapiini ühendandmebaasi integreeritud andmebaasi.
Pikaajaline ekspositsioon (vähemalt 48 nädalat)
Patsientide proportsioon, kellel esines kliiniliselt olulisi muutusi kehakaalu tõusus, glükoositasemetes,
Lisainformatsioon eripopulatsioonide kohta
Eakate dementsete patsientidega läbiviidud kliinilistes uuringutes kaasnesid olansapiinraviga suurem suremus ning ajuveresoonkonna kõrvaltoimete esinemissagedus kui platseebo korral (vt lõik 4.4). Selles patsiendirühmas täheldati seoses olansapiiniga väga sagedaste kõrvaltoimetena ebakindlat kõnnakut ja kukkumisi. Sagedaste kõrvaltoimetena registreeriti pneumooniat, hüpertermiat, letargiat, erüteemi, nägemishallutsinatsioone ja uriinipidamatust.
Ravimite (dopamiini agonistid) poolt esile kutsutud psühhoosiga Parkinsoni tõbe põdevate patsientide kliinilises uuringus täheldati väga sageli Parkinsoni tõve sümptomaatika süvenemist ja hallutsinatsioone, sagedamini kui platseebo korral.
Ühes kliinilises uuringus, milles jälgiti bipolaarse maniaga patsiente, põhjustas valproaadi ja olansapiini kombineeritud ravi neutropeenia
Lapsed
Olansapiin ei ole näidustatud laste ja alla
Järgnev tabel loetleb kõrvaltoimed, mida on noorte patsientide (vanuses13…17 aastat) seas täheldatud suurema sagedusega kui täiskasvanute seas või kõrvaltoimed, mis on registreeritud ainult noorukitega läbiviidud lühiajalistest uuringutest. Kliiniliselt oluline kehakaalu tõus (≥ 7%) esineb sagedamini noorukite populatsioonis võrreldes vastavate avaldumistega täiskasvanute seas. Kehakaalu tõusu ulatus ning kliiniliselt olulise kehakaalu tõusuga noorukieas patsientide suhe oli suurem pikaajalise ravi puhul (vähemalt 24 nädalat) kui lühiajalise ravi puhul.
Igas esinemissageduse grupis on kõrvaltoimed toodud tõsiduse vähenemise järjekorras. Esinemissagedused on loetletud järgmiselt: Väga sage(≥ 1/10), sage (≥ 1/100 ja < 1/10).
Ainevahetus- ja toitumishäired
Väga sage: Kehakaalu tõus, triglütseriidide sisalduse tõus, suurenenud söögiisu. Sage: Kolesteroolitaseme tõus
Närvisüsteemi häired
Väga sage: Sedatsioon (sh liigunisus, letargia, unisus).
Seedetrakti häired
Sage: Suukuivus
Maksa ja sapiteede häired
Väga sage: Maksa aminotransferaaside aktiivsuse tõus (ALAT/ASAT; vt lõik 4.4).
Uuringud
Väga sage: Vähenenud üldbilirubiini tase, suurenenud GGT, prolaktiini sisalduse suurenemine plasmas.
Pärast lühiajalist ravi (keskmine kestvus 22 päeva) oli kehakaalu tõus ≥ 7% esialgsest kehakaalust (kg) väga sage (40,6%), ≥ 15% esialgsest kehakaalust oli sage (7,1%) ja ≥ 25% oli
Vaadeldi esialgselt normaalset taset tühja kõhu seisundis (< 1,016 mmol/l), mis tõusis kõrgeks (≥ 1,467 mmol/l) ja esialgse piiripealse tühja kõhu triglütseriidide taseme (≥ 1,016 mmol/l...< 1,467 mmol/l) muutumist kõrgeks (≥ 1,467 mmol/l).
Muutused esialgselt normaalse üldkolesterooli tasemetes tühja kõhu seisundis (< 4,39 mmol/l), mis tõusid kõrgeks (≥ 5,17 mmol/l) täheldati sageli. Esialgse piiripealse tühja kõhu üldkolesterooli taseme (≥ 4,39...< 5,17 mmol/l) muutumine kõrgeks (≥ 5,17 mmol/l) oli väga sage.
Prolaktiini sisalduse suurenemist plasmas registreeriti
Võimalikest kõrvaltoimetest teavitamine
Ravimi võimalikest kõrvaltoimetest on oluline teavitada ka pärast ravimi müügiloa väljastamist. See võimaldab jätkuvalt hinnata ravimi kasu/riski suhet. Tervishoiutöötajatel palutakse teavitada kõigist võimalikest kõrvaltoimetest www.ravimiamet.ee kaudu.
4.9Üleannustamine
Nähud ja sümptomid
Üleannustamise väga sagedasteks (esinemissagedus >10 %) sümptomiteks on tahhükardia, agiteeritus/agressiivsus, düsartria, mitmesugused ekstrapüramidaalsümptomid ja teadvusehäired, mis võivad ulatuda sedatsioonist kuni koomani.
Muude meditsiiniliselt oluliste üleannustamise sümptomite hulka kuuluvad deliirium, krambid, kooma, võimalik pahaloomuline neuroleptiline sündroom, hingamistegevuse pärssimine, aspiratsioon, vererõhu tõus või langus, südamearütmiad (< 2 % üleannustamise juhtudest) ja südame- ning hingamistegevuse seiskumine. Letaalset lõpet on registreeritud kõigest 450
Ravi
Olansapiinile puudub spetsiifiline antidoot. Oksendamise esilekutsumine ei ole soovitatav. Üleannuse raviks võivad olla näidustatud standardsed protseduurid (nt maoloputus, aktiveeritud söe manustamine). On kindlaks tehtud, et aktiveeritud söe samaaegne manustamine vähendab olansapiini suukaudset biosaadavust 50…60 % võrra.
Vastavalt kliinilisele pildile tuleb alustada sümptomaatilist ravi ja elutähtsate funktsioonide jälgimist, millega peab kaasnema hüpotensiooni ja tsirkulatoorse kollapsi ravi ning hingamisfunktsiooni toetamine. Mitte kasutada adrenaliini, dopamiini ega muid
5.FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline rühm: psühholeptikumid: diasepiinid, oksasepiinid, ja tiasepiinid.
Farmakodünaamilised toimed
Olansapiin on antipsühhootiline, maniavastane ja meeleolu stabiliseeriv aine, millel on lai farmakoloogiline profiil paljude retseptorsüsteemide kaudu.
Prekliinilistes uuringutes oli olansapiin afiinne (Ki; < 100 nM) serotoniini 5 HT2A/2C, 5 HT3, 5 HT6;, dopamiini D1, D2, D3, D4, D5; kolinergiliste muskariini
Ühekordse suukaudse annuse (10 mg) positronemissioontomograafia (PET) uuring tervetel vabatahtlikel näitas, et olansapiin hõivas rohkem 5 HT2A kui dopamiini D2 retseptoreid. Lisaks eelnevale nähtus skisofreeniapatsientide üksikfootoni
Kliiniline efektiivsus ja ohutus
Kahest platseebokontrollitud uuringust kahes ja kolmest
Skisofreenia, skisoafektiivsete ja sellega seotud häirete rahvusvahelisele topeltpimedale võrdlusuuringule, kus osales 1481 patsienti, kellel kaasnesid mitmesuguste raskusastmetega depressiooni sümptomid
Maniakaalse või segatüüpi episoodidega bipolaarse häirega patsientidel vähendas olansapiin mania sümptome kolme nädala vältel tõhusamalt kui platseebo ja seminaatriumvalproaat (divalproeks). Olansapiin oli samuti samaväärselt tõhus haloperidooliga, kui võrrelda 6. ja 12. nädalal hinnatud mania ja depressiooni sümptomaatilise remissiooniga patsientide osakaalu. Kaasneva ravi uuringus patsientidega, keda oli ravitud vähemalt 2 nädala vältel liitiumi või valproaadiga, oli 10 mg olansapiini
lisamise (kombinatsioonis liitiumi või valproaadiga) tulemuseks 6 nädala pärast mania sümptomaatika suurem vähenemine kui liitiumi või valproaadi monoteraapia korral.
Teises
Lapsed
Kontrollitud efektiivsuse andmed noorukitel (vanuses 13...17 aastat) on piiratud skisofreenia (6 nädalat) ja bipolaarse mania I häire (3 nädalat) lühiajaliste uuringute tulemustega, mis kaasas vähem kui 200 noorukit. Olansapiini kasutati muutuva annusena, alustades 2,5
5.2Farmakokineetilised omadused
Imendumine
Olansapiin imendub pärast suukaudset manustamist hästi, saavutades maksimaalsed plasmakontsentratsioonid 5...8 tunni jooksul. Toit ei mõjuta imendumist. Absoluutset suukaudset biosaadavust intravenoosse manustamise suhtes ei ole määratud.
Jaotumine
Olansapiini plasmavalkude seonduvus oli ligikaudu 93 % kontsentratsioonide vahemikus ~ 7...1000 ng/ml. Olansapiin seondub peamiselt albumiini ja happelise
Biotransformatsioon
Olansapiin metaboliseerub maksas konjugatiivseid ja oksüdatiivseid teid pidi. Peamine tsirkuleeriv metaboliit on 10
Eritumine
Pärast suukaudset manustamist varieerus keskmine lõplik eliminatsiooni poolväärtusaeg tervetel inimestel sõltuvalt vanusest ja soost.
Tervetel eakatel
Naistel oli meespatsientidega võrreldes keskmine eliminatsiooni poolväärtusaeg mõnevõrra pikenenud (36,7 versus 32,3 tundi) ja kliirens vähenenud (18,9 versus 27,3 l/h). Olansapiini (5...20 mg) ohutusprofiil oli siiski nii nais- (n=467) kui meespatsientidel (n=869) võrreldav..
Neerukahjustus
Neerukahjustusega patsientidel (kreatiniini kliirens <10 ml/min) ei ilmnenud tervete inimestega võrreldes mingit olulist erinevust keskmises eliminatsiooni poolväärtusajas (37,7 versus 32,4 tundi) ega kliirensis (21,2 versus 25,0 l/h). Massi tasakaalu uuring näitas, et ligikaudu 57 % radioaktiivselt märgistatud olansapiinist ilmus uriini, peamiselt metaboliitidena.
Suitsetajad
Kerge maksafunktsiooni häirega suitsetajatel oli keskmine eliminatsiooni poolväärtusaeg pikenenud (39,3 tundi) ja kliirens vähenenud (18,0 l/h) analoogselt tervete mittesuitsetajatega (vastavalt 48,8 tundi ja 14,1 l/h).
Mittesuitsetajatel oli võrreldes suitsetajatega (meestel ja naistel) keskmine eliminatsiooni poolväärtusaeg pikenenud (38,6 versus 30,4 tundi) ja kliirens vähenenud (18,6 versus 27,7 l/h).
Olansapiini plasmakliirens on eakatel madalam kui noortel, naistel madalam kui meestel ja mittesuitsetajatel madalam kui suitsetajatel. Sellegipoolest on vanuse, soo või suitsetamise mõju olansapiini kliirensile ja poolväärtusajale väike, võrreldes üldise indiviididevahelise varieeruvusega.
Uuringust, milles hinnati olansapiini farmakokineetikat kaukaaslastel, jaapanlastel ja hiinlastel, ei ilmnenud mingit farmakokineetiliste parameetrite erinevust nimetatud populatsioonide vahel.
Lapsed
Noorukid (vanuses 13...17 aastat): Olansapiini farmakokineetika noorukite ja täiskasvanute vahel on sarnane. Noorukitel oli kliinilistes uuringutes olansapiini keskmine ekspositsioon ligikaudu 27% kõrgem. Demograafiliste erinevuste hulka noorukite ja täiskasvanute vahel kuuluvad madalam keskmine kehakaal ning noorukite seas esineb vähem suitsetajaid. Need faktorid põhjustavad tõenäoliselt noorukitel täheldatud kõrgemat toimeaine ekspositsiooni.
5.3Prekliinilised ohutusandmed
Akuutne (üksikannuse) toksilisus
Peroraalse toksilisuse nähud närilistel olid iseloomulikud tugevatele neuroleptikumidele ja nende hulka kuulusid hüpoaktiivsus, kooma, treemor, kloonilised krambid, süljevoolus ja pärsitud kehakaalu tõus.
Keskmine surmav annus oli ligikaudu 210 mg/kg (hiirtel) ja 175 mg/kg (rottidel). Koerad talusid ühekordseid suukaudseid annuseid kuni 100 mg/kg surmajuhtudeta. Kliinilisteks nähtudeks olid sedatsioon, ataksia, treemor, südame löögisageduse tõus, raskenenud hingamine, pupillide kitsenemine ja isutus. Ahvidel kutsusid ühekordsed suukaudsed annused kuni 100 mg/kg esile üleväsimust ning suuremad annused poolteadvusetust.
Korduvannuse toksilisus
Uuringutes, mis kestsid hiirtel kuni 3 kuud ning rottidel ja koertel kuni 1 aasta, ilmnesid valdavate nähtudena KNS depressioon, antikolinergilised toimed ja perifeersed hematoloogilised toimed. KNS depressioonile arenes välja tolerantsus. Suurte annuste korral kasvu parameetrid vähenesid. Kõrgenenud prolaktiini sisaldusega seotud mööduvateks nähtudeks rottidel olid munasarjade ja emaka massi vähenemine ning vaginaalepiteeli ja piimanäärmete morfoloogilised muutused.
Hematoloogiline toksilisus
Toimeid hematoloogilistele parameetritele avastati kõigil liikidel, nende hulka kuulusid annusest sõltuv tsirkuleerivate leukotsüütide arvu vähenemine hiirtel ja mittespetsiifiline tsirkuleerivate leukotsüütide arvu vähenemine rottidel, kuid mingeid tõendeid luuüdi tsütotoksilisuse kohta ei avastatud. Vähestel koertel, keda raviti annustega 8 või 10 mg/kg/ööpäevas (olansapiini koguhulk
[AUC] on 12…15 korda suurem kui inimesel, kes on saanud 12 mg annuse), tekkis pöörduv neutropeenia, trombotsütopeenia või aneemia. Tsütopeenilistel koertel ei avastatud kõrvaltoimeid luuüdi eel- ega proliferatsioonirakkudele.
Reproduktsioonitoksilisus
Olansapiinil ei ole teratogeenset toimet. Sedatsioon pärssis isaste rottide paaritumisaktiivsust. Indlemise tsüklitele mõjusid annused 1,1 mg/kg
Mutageensus
Olansapiin ei avaldanud mutageenset ega klastogeenset toimet terves reas standardsetes testides, mille hulka kuulusid bakteriaalsed mutatsioonitestid ning in vitro ja in vivo imetajate testid.
Kantserogeensus
Hiirtel ja rottidel tehtud uuringute tulemustest järeldati, et olansapiin ei ole kartsinogeenne.
6.FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1Abiainete loetelu
Tableti sisu
Laktoosmonohüdraat
Mikrokristalliline tselluloos
Krospovidoon
Magneesiumstearaat
Tableti kate
Polüvinüülalkohol
Titaandioksiid (E171)
Talk
Sojaletsitiin (E322)
Ksantaankummi (E415)
15 mg tabletid: Indigokarmiin (E132)
20 mg tabletid: Punane raudoksiid (E172)
6.2Sobimatus
Ei kohaldata.
6.3Kõlblikkusaeg
3 aastat.
6.4Säilitamise eritingimused
Blisterpakend:
Hoida originaalpakendis, niiskuse eest kaitstult.
Tabletipurk:
Hoida originaalpakendis. Hoida pakend tihedalt suletuna, niiskuse eest kaitstult.
6.5Pakendi iseloomustus ja sisu
Blisterpakend (alumiinium/alumiinium).
HDPE tabletipurk silikageelist kuivatusaine pakikesega, suletud pitseeritud
Pakendi suurused:
Blistris: 7, 14, 28, 30, 35, 56 või 70 tabletti.
Purgis: 30, 100 või 500 tabletti.
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
6.6Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks ja käsitlemiseks
Erinõuded puuduvad.
7.MÜÜGILOA HOIDJA
Actavis Group PTC ehf.
Reykjavíkurvegi
Island
8.MÜÜGILOA NUMBRID
Olanzapin Actavis 5 mg: 560707
Olanzapin Actavis 10 mg: 560407
Olanzapin Actavis 15 mg: 560507
Olanzapin Actavis 20 mg: 560607
9.ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 26.10.2007
Müügiloa uuendamise kuupäev: 19.12.2012
10.TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
Jaanuar 2017