Eylea – Ravimi omaduste kokkuvõte

Vali ravim

4 varianti

Pakendid: 0,1 ml, 1 tk

Kõik variandid (6)

Artikli sisukord

RAVIMI OMADUSTE KOKKUVÕTE

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS

Eylea 40 mg/ml süstelahus süstlis

2. KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS

1 ml süstelahust sisaldab 40 mg aflibertsepti* (afliberceptum).

Ühe süstli väljutatav lahuse maht on vähemalt 0,09 ml, mis vastab vähemalt 3,6 mg aflibertseptile. See tagab täiskasvanud patsientidele ühekordseks manustamiseks vajaliku koguse – 0,05 ml, mis sisaldab 2 mg aflibertsepti, või enneaegsetele imikutele ühekordseks manustamiseks vajaliku koguse – 0,01 ml, mis sisaldab 0,4 mg aflibertsepti. *Sulandvalk, mis koosneb inimese VEGF-i (vaskulaarne endoteeli kasvufaktor) retseptorite 1 ja 2 ekstratsellulaarsetest domeenidest, mis on liidetud inimese IgG1 Fc osaga, ning on toodetud hiina hamstri munasarja K1 liini rakkudel rekombinantse DNA tehnoloogia abil.

Teadaolevat toimet omav abiaine

Üks ml süstelahust sisaldab 0,3 mg polüsorbaat 20 (E 432).

Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.

3. RAVIMVORM

Süstelahus (süste)

Lahus on selge, värvitu kuni helekollane isoosmootne lahus.

4. KLIINILISED ANDMED

4.1 Näidustused

Eylea on näidustatud täiskasvanutele:

  • ealise neovaskulaarse (märja) maakula degeneratsiooni raviks (vt lõik 5.1);
  • võrkkesta veeni oklusioonist (haruveeni oklusioon või tsentraalveeni oklusioon) tingitud maakula ödeemi tõttu tekkinud halvenenud nägemise raviks (vt lõik 5.1);
  • diabeetilisest maakula ödeemist tingitud halvenenud nägemise raviks (vt lõik 5.1);
  • müoopiast tingitud soonkesta neovaskularisatsiooni tagajärjel tekkinud halvenenud nägemise raviks (vt lõik 5.1).

Eylea on näidustatud enneaegsetele imikutele:

  • enneaegsete retinopaatia raviks I tsooni (raskusaste 1+, 2+, 3 või 3+), II tsooni (raskusaste 2+ või 3+) või agressiivse posterioorse enneaegsete retinopaatia korral.

4.2 Annustamine ja manustamisviis

Eylea on ainult intravitreaalseks süstimiseks. Eylea’d tohib manustada ainult kvalifitseeritud arst, kellel on intravitreaalse süstimise kogemus.

Annustamine

Ealine neovaskulaarne (märg) maakula degeneratsioon (age-related macular degeneration, AMD) Eylea soovitatav annus on 2 mg aflibertsepti, mis vastab 0,05 ml lahusele.

Ravi Eylea’ga alustatakse ühe süstiga kuus, kolmel järjestikusel kuul. Seejärel pikendatakse raviintervalli kahe kuuni.

Tuginedes raviarsti nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste hinnangule, võib edaspidi säilitada 2-kuulist raviintervalli või jätkata ravi ja pikenda režiimiga, pikendades süstimistevahelisi intervalle edasi (kahest kuust pikemateks) 2-nädalaste või 4-nädalaste sammudena, et säilitada nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste stabiilsus. Juhul kui nägemise ja/või anatoomilised tulemused halvenevad, tuleb raviintervalli samal viisil lühendada.

Süstimistevahelisel ajal ei ole jälgimine nõutav. Arsti hinnangu alusel võib kontrollvisiitide ajakava olla tihedam kui süstimiste ajakava.

Uuringuid neljast kuust pikemate või neljast nädalast lühemate süstimisintervallidega ei ole läbi viidud (vt lõik 5.1).

Võrkkesta veeni oklusioonist (haruveeni oklusioon – branch retinal vein occlusion, BRVO või tsentraalveeni oklusioon – central retinal vein occlusion, CRVO) põhjustatud maakula ödeem

Eylea soovitatav annus on 2 mg aflibertsepti, mis vastab 0,05 ml lahusele. Pärast esimest süstet jätkatakse ravi ühe süstega kuus. Kahe süstimise vaheline periood ei tohi olla lühem kui üks kuu.

Kui nägemisteravuse ja anatoomiliste näitajate põhjal järeldatakse, et patsiendil ei ole ravi jätkamisest kasu, tuleb Eylea-ravi lõpetada.

Igakuist ravi jätkatakse seni, kuni saavutatakse maksimaalne nägemisteravus ja/või puuduvad haiguse süvenemise nähud. Vajalikuks võib osutuda kolme või enama järjestikuse igakuise süste tegemine.

Stabiilse nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste säilitamiseks võib ravi seejärel jätkata järk-järgult pikendatavate ravi-intervallidega. Soovitusliku süstidevahelise perioodi kindlakstegemiseks ei ole siiski piisavalt andmeid. Nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste halvenemise korral tuleb ravi- intervalli lühendada. Sõltuvalt patsiendi ravivastusest määrab raviarst edaspidised kontroll- ja ravivisiitide ajad.

Haiguskulu jälgimine võib hõlmata kliinilist läbivaatust, funktsionaalset testimist või silmapõhja uurimismeetodeid (nt optiline koherentstomograafia või fluorestsiinangiograafia).

Diabeetiline maakula ödeem (diabetic macular oedema, DME)

Eylea soovitatav annus on 2 mg aflibertsepti, mis vastab 0,05 ml lahusele.

Ravi Eylea’ga alustatakse ühe süstega kuus, viiel järjestikusel kuul, misjärel minnakse üle ühele süstimisele iga kahe kuu järel.

Arvestades patsiendi nägemise ja/või anatoomilisi tulemusi, võib arst otsustada jätkata Eylea süstimist 2-kuuliste vahedega või individualiseeritult, nt järk-järgult pikendatavate ravi-intervallidega, milles saavutatud nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste säilitamiseks pikendatakse süstimistevahelisi intervalle tavaliselt 2-nädalaste sammudena. 4 kuust pikemate süstimisintervallide kohta on andmeid

piiratult. Nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste halvenemise korral tuleb ravi-intervalli lühendada. Uuringuid neljast nädalast lühemate süstimisintervallidega ei ole läbi viidud (vt lõik 5.1). Raviarst peab koostama kontrollvisiitide ajakava.

Kui nägemisteravuse ja anatoomiliste näitajate põhjal järeldatakse, et patsiendil ei ole ravi jätkamisest kasu, tuleb Eylea-ravi lõpetada.

Müoopiast tingitud soonkesta neovaskularisatsioon (myopic choroidal neovascularization, CNV)

Eylea soovitatav annus on 2 mg aflibertsepti (vastab 0,05 ml lahusele) ühe intravitreaalse süstena.

Juhul kui nägemisteravuse ja/või anatoomilised näitajad viitavad haiguse püsimisele, võib manustada lisaannuseid. Taasteket tuleb käsitleda haiguse uue avaldumisena.

Raviarst peab määrama kontrollvisiitide ajakava.

Kahe süste vaheline periood ei tohi olla lühem kui üks kuu.

Enneaegsete retinopaatia (retinopathy of prematurity, ROP)

Eylea soovitatav annus on 0,4 mg aflibertsepti (vastab 0,01 ml lahusele) ühe intravitreaalse süstena. ROP-i ravi alustatakse ühe süstega ühte silma, samal päeval võib süstida mõlemat silma. Kui ilmnevad haiguse ägenemise nähud, võib 6 kuu jooksul pärast ravi alustamist teha kokku kuni 2 süstet silma kohta. Samasse silma tehtava kahe süste vaheline periood peab olema vähemalt 4 nädalat.

Patsientide erirühmad

Maksa- ja/või neerukahjustus Konkreetseid uuringuid Eylea kasutamise kohta maksa- ja/või neerukahjustusega patsientidel ei ole läbi viidud.

Olemasolevad andmed ei viita Eylea annuse kohandamise vajalikkusele nendel patsientidel (vt lõik 5.2).

Eakad Erilised ettevaatusabinõud ei ole vajalikud. Üle 75-aastaste DME-ga patsientide kohta on kogemusi piiratud hulgal.

Lapsed Eylea ohutus ja efektiivsus alla 18-aastastel lastel ja noorukitel muudel näidustustel kui ROP ei ole tõestatud (vt lõik 4.4). Puudub Eylea asjakohane kasutus lastel märja AMD, CRVO, BRVO, DME ja müoopiast tingitud CNV näidustustel. Manustamisviis

Intravitreaalse süstimise peab vastavalt meditsiinilistele standarditele ja kehtivatele juhistele läbi viima kvalifitseeritud arst, kellel on intravitreaalse süstimise kogemus. Üldise praktika kohaselt tuleb kasutada sobivat anesteesiat ja järgida aseptika nõudeid, sh kasutada paikset laia toimespektriga mikrobitsiidi (nt silmaümbruse nahale, silmalaule ja silma pinnale kantav povidoonjodiid). Soovitatav on käte desinfitseerimine kirurgiliste nõuete kohaselt, steriilsete kinnaste, steriilse lina ja steriilse silmalaupeegli (või samaväärse vahendi) kasutamine.

Vahetult pärast intravitreaalset süstimist tuleb patsiente jälgida silmasisese rõhu suurenemise suhtes. Asjakohane jälgimine võib koosneda nägemisnärvi diski perfusiooni kontrollimisest või tonomeetriast. Vajadusel peavad käepärast olema steriilsed vahendid paratsenteesi tegemiseks.

Pärast intravitreaalse süsti tegemist tuleb täiskasvanud patsiente juhendada, et nad teataksid viivitamatult igast endoftalmiidile viitavast sümptomist (nt silmavalu, silma punetus, valguskartus, hägustunud nägemine). Tervishoiutöötajad peavad jälgima ROP-iga patsiente endoftalmiidile viitavate mis tahes nähtude suhtes (nt silma punetus/ärritus, eritis silmast, silmalau turse, valgusekartus). Lapsevanemaid ja imiku hooldajaid tuleb samuti juhendada, et nad jälgiksid patsienti endoftalmiidi mis tahes nähtude suhtes ja teataksid neist viivitamatult. Iga süstlit tohib kasutada ainult ühe silma ravimiseks. Süstli sisu mitmeks annuseks jagamine võib suurendada saastumise ja sellest tingitud infektsiooni tekke riski.

Täiskasvanud Süstlis sisalduv annus on suurem kui soovitatav 2 mg aflibertsepti annus (vastab 0,05 ml süstelahusele). Süstli väljutatavast mahust (kogus, mille saab süstlist kätte) ei kasutata kõike ära. Eylea süstli väljutatav maht on vähemalt 0,09 ml. Enne soovitatava annuse süstimist tuleb liigne lahus süstlist välja suruda (vt lõik 6.6).

Kogu süstlis sisalduva lahuse süstimine võib viia üleannustamiseni. Õhumullide ja liigse koguse ravimi väjutamiseks suruge kolvivart aeglaselt, et joondada kolvi otsa serv (mitte kolvi tipp) süstlil oleva annustamisjoonega (märgistab näitu 0,05 ml, s.o 2 mg aflibertsepti) (vt lõigud 4.9 ja 6.6).

Süstlanõel tuleb viia klaaskeha õõnde 3,5…4,0 mm tagapool limbusest, vältides horisontaalset meridiaani ning hoides suunda silmamuna keskosa poole. Seejärel süstitakse 0,05 ml lahust; järgnevate süstide puhul tuleb kasutada erinevat süstekohta.

Pärast süstimist tuleb kasutamata jäänud ravim ära visata.

Lapsed Enneaegsete imikute raviks tuleb 0,4 mg aflibertsepti ühekordse annuse (vastab 0,01 ml lahusele) manustamiseks kasutada süstlit koos laste annustamisseadmega PICLEO (vt lõik 6.6).

Süstenõel tuleb viia silma 1,0...2,0 mm kaugusel limbusest, hoides nõela suunda nägemisnärvi poole.

Pärast süstimist tuleb kasutamata jäänud ravim ära visata.

Teavet ravimi käsitsemise kohta (enne manustamist) vt lõigust 6.6.

4.3 Vastunäidustused

Ülitundlikkus toimeaine aflibertsepti või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiainete suhtes. Aktiivne või kahtlustatav silma või silmaümbruse infektsioon. Aktiivne raske silmasisene põletik.

4.4 Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel

Jälgitavus Bioloogiliste ravimpreparaatide jälgitavuse parandamiseks tuleb manustatava ravimi nimi ja partii number selgelt dokumenteerida.

Intravitreaalse süstimisega seotud reaktsioonid Intravitreaalseid süste, sh Eylea’ga, on seostatud endoftalmiidi, silmasisese põletiku, võrkkesta regmatogeense irdumise, võrkkesta rebendi ja iatrogeense traumaatilise katarakti tekkega (vt lõik 4.8). Eylea manustamisel tuleb alati kasutada nõuetekohast aseptilist süstimistehnikat. Võimaliku infektsiooni kiireks raviks tuleb patsienti jälgida ka süstele järgneval nädalal. Täiskasvanud patsiente tuleb juhendada, et nad teataksid viivitamatult igast endoftalmiidile või ükskõik millisele ülaltoodud tüsistusele viitavast sümptomist.

Tervishoiutöötajad peavad jälgima ROP-iga patsiente endoftalmiidile viitavate mis tahes nähtude suhtes (nt silma punetus/ärritus, eritis silmast, silmalau turse, valgusekartus). Lapsevanemaid ja imiku hooldajaid tuleb samuti juhendada, et nad jälgiksid patsienti endoftalmiidi mis tahes nähtude suhtes ja teataksid neist viivitamatult. Süstlis sisalduv annus on suurem kui täiskasvanud patsientidele soovitatav 2 mg aflibertsepti annus (vastab 0,05 ml süstelahusele). Enne manustamist tuleb liigne kogus lahust süstlist välja suruda (vt lõigud 4.2 ja 6.6). Süstlis sisalduv annus on suurem kui enneaegsetele imikutele soovitatav 0,4 mg annus (vastab 0,01 ml lahusele) (vt lõik 6.6). Vältimaks soovitatust suurema annuse süstimist (võib põhjustada silmasisese rõhu tõusu), tuleb süstlit kasutada koos laste annustamisseadmega PICLEO (vt lõigud 4.9 ja 6.6).

Silmasisese rõhu tõusu on täheldatud 60 minuti jooksul pärast intravitreaalset, sh Eylea süstimist (vt lõik 4.8). Eriline ettevaatus on vajalik halvasti ravile alluva glaukoomiga patsientidel (ärge süstige Eylea’d, kui silmasisene rõhk on ≥ 30 mmHg). Kõikidel juhtudel tuleb jälgida nii silmasisest rõhku kui ka nägemisnärvi diski perfusiooni ja asjakohaselt tegutseda.

Immunogeensus Kuna Eylea on terapeutiline valk, esineb immunogeensuse võimalus (vt lõik 4.8). Patsiente tuleb juhendada, et nad teataksid mis tahes silmasisese põletiku sümptomist, nt valu, valguskartus või punetus, mis võib olla ülitundlikkusele viitav kliiniline näht.

Süsteemsed toimed VEGF-i inhibiitorite intravitreaalse manustamise järgselt on esinenud süsteemseid kõrvaltoimeid, sh mitteokulaarset hemorraagiat ja arteriaalset trombembooliat, ning teoreetiliselt võivad need olla seotud VEGF-i inhibeerimisega. Ravi ohutuse andmed on piiratud CRVO, BRVO, DME või müoopiast tingitud CNV-ga patsientide kohta, kellel on viimase 6 kuu jooksul esinenud insulti või mööduvat isheemia atakki või müokardiinfarkti. Selliste patsientide ravimisel tuleb olla ettevaatlik.

Muud Nagu teistegi AMD, CRVO, BRVO, DME ja müoopiast tingitud CNV intravitreaalsete anti-VEGF ravide kohta, kehtib järgmine:

  • Mõlemasse silma üheaegselt manustatud Eylea-ravi ohutust ja efektiivsust ei ole süstemaatiliselt uuritud (vt lõik 5.1). Kui samaaegselt ravitakse mõlemat silma, võib suureneda ravimi plasmasisaldus, mis võib tõsta süsteemsete kõrvaltoimete tekkeriski.
  • Teise anti-VEGF ravimite (vaskulaarne endoteeli kasvufaktor) samaagene kasutamine. Puuduvad olemasolevad andmed Eylea samaaegse kasutamise kohta teiste anti-VEGF ravimitega (süsteemsed või okulaarsed).
  • Riskifaktorite hulka, mida seostatakse võrkkesta pigmentepiteeli rebendi tekkega märja AMD korral peale VEGF-i vastast ravi, kuuluvad ulatuslik ja/või kõrge võrkkesta pigmentepiteeli irdumine. Eylea-ravi alustamisel tuleb võrkkesta pigmentepiteeli rebendi riskifaktoritega patsientide puhul olla ettevaatlik.
  • Ravi tuleb peatada patsientidel, kellel on regmatogeenne võrkkesta irdumine või 3. või 4. astme kollatähni defektid.
  • Võrkkesta rebendi puhul tuleb jätta annus manustamata ning ravi ei tohi jätkata enne, kui rebend on adekvaatselt paranenud.
  • Järgmistel juhtudel tuleb jätta annus manustamata ning ravi ei tohi jätkata enne järgmist plaanilist ravikorda: o parima korrigeeritud nägemisteravuse langus ≥ 30 tähte, võrreldes nägemisteravuse viimase hindamise tulemusega; o subretinaalne hemorraagia, mis haarab võrkkesta-tsentraallohu, või kui verevalumi suurus on ≥ 50% kogu kahjustusalast.
  • Annus tuleb jätta manustamata 28 päeva jooksul pärast teostatud ja enne plaanitavat silmaoperatsiooni.
  • Eylea’d ei tohi raseduse ajal kasutada, välja arvatud juhul, kui võimalik kasu ületab võimaliku ohu lootele (vt lõik 4.6).
  • Fertiilses eas naised peavad ravi ajal ja vähemalt 3 kuud pärast viimast intravitreaalset aflibertsepti süstet kasutama efektiivseid rasestumisvastaseid vahendeid (vt lõik 4.6).
  • Isheemilise CRVO ja BRVO-ga patsientide ravikogemus on piiratud. Pöördumatu isheemilise nägemisfunktsiooni kaotuse kliiniliste nähtudega patsientidel ei ole ravi soovitatav.

Lapsed Täiskasvanutele mõeldud hoiatused ja ettevaatusabinõud kohalduvad ka ROP-iga enneaegsetele imikutele. Pikaajaline ohutusprofiil enneaegsetel imikutel ei ole kindlaks tehtud. Patsientide rühmad, kelle kohta on andmeid piiratud hulgal I tüüpi diabeedist tingitud DME-ga või diabeetikute, kellel HbA1c väärtus on üle 12% või proliferatiivse diabeetilise retinopaatiaga patsientide ravis on kogemusi piiratud hulgal. Eylea’d ei ole uuritud ägedate süsteemsete infektsioonidega patsientidel ega patsientidel, kellel on kaasuvad silmahaigused nagu võrkkesta irdumine või auk kollatähnis. Samuti ei ole Eylea-ravi kogemusi diabeetikute kohta, kellel on ravile allumatu hüpertensioon. Selliste patsientide ravimisel peab arst seda teabe puudumist arvestama.

Puuduvad kogemused Eylea-ravi kohta müoopiast tingitud CNV-ga mitteasiaatidest patsientidel, varem müoopiast tingitud CNV ravi saanud patsientidel ja võrkkesta tsentraallohuväliste haiguskolletega patsientidel.

Teave abiainete kohta Ravimpreparaat sisaldab:

  • vähem kui 1 mmol (23 mg) naatriumi annuses, see tähendab põhimõtteliselt "naatriumivaba";
  • 0,003 mg polüsorbaat 20 ühes 0,01 ml annuses või 0,015 mg polüsorbaat 20 ühes 0,05 ml annuses, mis vastab 0,3 mg/ml. Polüsorbaadid võivad põhjustada allergilisi reaktsioone.

4.5 Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed

Koostoimeid ei ole uuritud.

Eylea kasutamist koos verteporfiini fotodünaamilise raviga ei ole uuritud ning seega pole ohutusprofiili kindlaks tehtud.

Lapsed Koostoimeid ei ole uuritud.

4.6 Fertiilsus, rasedus ja imetamine

Fertiilses eas naised Fertiilses eas naised peavad ravi ajal ja vähemalt 3 kuud pärast viimast intravitreaalset aflibertsepti süstet kasutama efektiivseid rasestumisvastaseid vahendeid (vt lõik 4.4).

Rasedus Aflibertsepti kasutamise kohta rasedatel andmed puuduvad. Loomkatsed on näidanud kahjulikku toimet embrüole/lootele (vt lõik 5.3). Ehkki süsteemne ekspositsioon on pärast silmasisest manustamist väga madal, ei tohi Eylea’d raseduse ajal kasutada, välja arvatud juhul, kui võimalik kasu ületab võimaliku ohu lootele.

Imetamine Inimestelt saadud väga piiratud andmed näitavad, et aflibertsept võib erituda vähesel määral rinnapiima. Aflibertsept on suur valgu molekul ja imikul imenduv ravimi hulk on eeldatavalt minimaalne. Aflibertsepti toime rinnaga toidetavale vastsündinule/imikule ei ole teada.

Ettevaatusabinõuna ei soovitatav Eylea kasutamise ajal last imetada.

Fertiilsus Loomkatsetes, kus saavutati kõrge süsteemne plasmakontsentratsioon, leiti, et aflibertsept võib kahjustada meeste ja naiste fertiilsust (vt lõik 5.3). Kuna silma manustamisel on süsteemne plasmatase väga väike, ei ole sellist toimet oodata.

4.7 Toime reaktsioonikiirusele

Eylea süstimine mõjutab kergelt autojuhtimise ja masinate käsitsemise võimet, kuna võib esineda mööduvaid nägemishäireid, mis on seotud süstimise või silmauuringutega. Patsiendid ei tohi juhtida autot ega käsitseda masinaid, kuni nende nägemisfunktsioon pole piisavalt taastunud.

4.8 Kõrvaltoimed

Ohutusprofiili kokkuvõte

Kaheksas III faasi uuringus kuulus ohutusrühma kokku 3102 patsienti, kellest 2501 raviti soovitatava 2 mg annusega.

Süstimisprotseduuriga seotud tõsiseid okulaarseid kõrvaltoimeid esines uuritavas silmas vähem kui ühel Eylea intravitreaalsel süstimisel 1900-st ja nende hulka kuulusid pimesus, endoftalmiit, võrkkesta irdumine, traumaatiline katarakt, katarakt, klaaskeha hemorraagia, klaaskeha irdumine ning silmasisese rõhu tõus (vt lõik 4.4).

Kõige sagedasemad kõrvaltoimed (esines enam kui 5% Eylea-ravi saanud patsiendil) olid konjunktiivi hemorraagia (25%), võrkkesta hemorraagia (11%), nägemisteravuse halvenemine (11%), silmavalu (10%), katarakt (8%), silmasisese rõhu tõus (8%), klaaskeha irdumine (7%) ja klaaskeha hõljumid (7%).

Kõrvaltoimete loetelu tabelina

Alltoodud ohutusandmed hõlmavad kaheksas III faasi uuringus märja AMD, CRVO, BRVO, DME ja müoopiast tingitud CNV näidustuste korral ilmnenud kõrvaltoimeid, mille tekkepõhjus võis olla seotud süstimisprotseduuriga või ravimiga.

Kõrvaltoimed on loetletud organsüsteemi klasside ja esinemissageduste järgi, kasutades järgmist klassifikatsiooni: väga sage (≥ 1/10), sage (≥ 1/100 kuni < 1/10), aeg-ajalt (≥ 1/1000 kuni < 1/100), harv ( 1/10 000 kuni < 1/1000), teadmata (esinemissagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel).

Igas esinemissageduse rühmas on kõrvaltoimed toodud tõsiduse vähenemise järjekorras.

Tabel 1. Kõik III faasi uuringutes (märja AMD, CRVO, BRVO, DME ja müoopiast tingitud CNV III faasi uuringute koondandmed) või turuletulekujärgselt teatatud ravist tingitud kõrvaltoimed Organsüsteemi klass Esinemissagedus Kõrvaltoime Immuunsüsteemi aeg-ajalt ülitundlikkus*** häired Silma kahjustused väga sage nägemisteravuse langus, võrkkesta hemorraagia, * Seisundid, mis teadaolevalt seonduvad märja AMD-ga. Täheldatud ainult märja AMD uuringutes. ** Positiivse ja negatiivse külviga endoftalmiit. *** Turuletulekujärgselt on esinenud ülitundlikkust sh löövet, sügelust, urtikaariat ja üksikutel juhtudel raskeid anafülaktilisi/anafülaktoidseid reaktsioone. **** Turuletulekujärgsete teadete põhjal. Valitud kõrvaltoimete kirjeldus

Märja AMD III faasi uuringutes oli konjunktiivi hemorraagia esinemissagedus suurem nendel patsientidel, kes said tromboosivastaseid ravimeid. Esinemissageduse tõus oli sarnane nii ranibizumabi kui Eylea’ga ravitud patsientidel. Arteriaalne trombemboolia on kõrvaltoime, mis võib olla seotud süsteemse VEGF-i inhibitsiooniga. VEGF-i inhibiitorite intravitreaalse kasutamise järgselt esineb teoreetiliselt arteriaalse trombemboolia, sh insuldi ja müokardiinfarkti tekkimise oht.

Eylea kliinilistes uuringutes oli arteriaalse trombemboolia esinemissagedus AMD, DME, RVO, müoopiast tingitud CNV ja ROP-iga patsientidel madal. Märgatavaid erinevusi aflibertsept-ravi saanud patsientide ja võrdlusrühmade vahel (kõik näidustused) ei täheldatud.

Nagu kõik terapeutilised valgud, võib Eylea põhjustada immunogeensust.

Lapsed Eylea ohutust ROP-i ravis hinnati 6-kuulises III faasi uuringus, kuhu oli kaasatud 75 enneaegset imikut, keda raviti uuringu alguses 0,4 mg aflibertsepti annusega. Pikaajaline ohutusprofiil enneaegsetel imikutel ei ole kindlaks tehtud.

Kõrvaltoimed, millest teatati rohkem kui ühel patsiendil (keda raviti 0,4 mg aflibertseptiga): võrkkesta irdumine, võrkkesta hemorraagia, konjunktiivi hemorraagia, süstekoha hemorraagia, silmasisese rõhu tõus, silmalau turse.

Täiskasvanute näidustuste korral esinevate kõrvaltoimete tekkimist peetakse tõenäoliseks ka ROP-iga enneaegsetel imikutel, ehkki III faasi uuringus kõiki neid ei täheldatud. Võimalikest kõrvaltoimetest teatamine Ravimi võimalikest kõrvaltoimetest on oluline teatada ka pärast ravimi müügiloa väljastamist. See võimaldab jätkuvalt hinnata ravimi kasu/riski suhet. Tervishoiutöötajatel palutakse kõigist võimalikest kõrvaltoimetest teatada riikliku teavitamissüsteemi (vt V lisa) kaudu.

4.9 Üleannustamine

Kliinilistes uuringutes kasutati ühekuuliste vaheaegadega kuni 4 mg annuseid, üksikjuhtudel esines üleannustamist 8 mg annuse juures.

Suurema süstemahuga üleannustamine võib tõsta silmasisest rõhku. Seetõttu tuleb üleannustamise korral jälgida silmasisest rõhku ja kui raviarst peab vajalikuks, alustada asjakohast ravi (vt lõik 6.6).

5. FARMAKOLOOGILISED OMADUSED

5.1 Farmakodünaamilised omadused

Farmakoterapeutiline rühm: oftalmoloogias kasutatavad ained, neovaskularisatsioonivastased ained ATC-kood: S01LA05

Aflibertsept on rekombinantne sulandvalk, mis koosneb inimese VEGF-i retseptorite 1 ja 2 ekstratsellulaarsetest domeenidest, mis on liidetud inimese IgG1 Fc-osaga.

Aflibertsepti toodetakse hiina hamstri munasarja K1 liini rakkudel rekombinantse DNA tehnoloogia abil.

Aflibertsept toimib lahustuva retseptorina, mis seob VEGF-A-d ja PlGF-i suurema afiinsusega kui nende loomulikud retseptorid, ja suudab seega takistada viimaste seondumist VEGF-i retseptoritega ning nende aktiveerumist.

Toimemehhanism Vaskulaarne endoteeli kasvufaktor A (VEGF-A) ja platsenta kasvufaktor (PlGF) kuuluvad VEGF-i angiogeensete faktorite perekonda, mis toimivad endoteelirakkudele potentsete mitogeensete, kemotaktiliste ja veresoonte läbilaskvust mõjutavate faktoritena. VEGF toimib endoteelirakkude pinnal paikneva kahe türosiinkinaasi retseptori – VEGFR-1 ja VEGFR-2 – kaudu. PlGF seondub ainult VEGFR-1-ga, mis on olemas ka leukotsüütide pinnal. Kui VEGF-A aktiveerib neid retseptoreid liiga suurel määral, põhjustab see patoloogilist neovaskularisatsiooni ja veresoonte liigset läbilaskvust. PlGF-i toime koos VEGF-A-ga võimendub nendes protsessides, samuti soodustab see teadaolevalt ka leukotsüütide infiltratsiooni ja veresoonte põletikku. Farmakodünaamilised toimed

Märg AMD

Märga AMD-d iseloomustab patoloogiline koroidea neovaskularisatsioon (CNV). CNV-st tingitud vere ja vedelike leke võib põhjustada võrkkesta paksenemist või turset ja/või võrkkestaalust/-sisest hemorraagiat, mis toob kaasa nägemisteravuse kadumise.

Patsientidel, keda raviti Eylea’ga (esimesel kolmel järjestikusel kuul üks süst kuus, seejärel üks süst iga kahe kuu järel) vähenes tsentraalne võrkkesta paksus [central retinal thickness – CRT] varsti pärast ravi alustamist, samuti vähenes CNV-st põhjustatud keskmine lesiooni suurus sarnaselt tulemustele, mis ilmnesid 0,5 mg ranibizumabi üks kord kuus manustamisel.

Uuringus VIEW1 näitas optiline koherentstomograafia (OCT) CRT keskmist vähenemist (52. nädalal –130 ja –129 mikronit vastavalt iga kahe kuu järel 2 mg Eylea’d ja igal kuul 0,5 mg ranibizumabi saavates ravirühmades). Ka uuringus VIEW2 näitas optiline koherentstomograafia CRT keskmist vähenemist 52. nädalal (–149 ja –139 mikronit vastavalt iga kahe kuu järel 2 mg Eylea’d ja igal kuul 0,5 mg ranibizumabi saavates ravirühmades). CNV suuruse ja CRT vähenemine uuringute teisel aastal üldiselt jätkus. Varem ravi mittesaanud märja AMD-ga jaapanlastel läbi viidud uuringu ALTAIR tulemused olid sarnased VIEW uuringutes täheldatutega. ALTAIR uuringus manustati patsientidele kuuajaliste vahedega kolm Eylea 2 mg annust, millele kahe kuu pärast järgnes veel üks süst. Seejärel jätkati ravi ja pikenda režiimiga, kus kasutades erinevaid raviintervalle (kahest kuust pikemad intervallid 2- või 4-nädalaste sammudena) võis eelnevalt määratletud kriteeriumide alusel pikendada süstimistevahelist perioodi maksimaalselt kuni 16 nädalani. 52. nädalal oli CRT keskmine muutus (mõõdetud OCT abil) 2-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas -134,4 mikronit ja 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas -126,1 mikronit. 52. nädalal ei tuvastatud OCT-ga vedeliku esinemist vastavalt 68,3% (2-nädalaste sammudena kohandatud ravirühm) ja 69,1% (4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühm) patsientidest. ALTAIR uuringu teisel aastal jätkus üldiselt CRT vähenemine mõlemas ravirühmas.

Uuringus ARIES võrreldi, kas annustamisskeem, milles ravi 2 mg Eylea’ga alustati kolme igakuise süstiga, millele kahe kuu pärast järgnes veel üks süst, misjärel mindi kohe üle ravi ja pikenda režiimile, on samaväärne annustamisskeemiga, milles ravi ja pikenda režiimile mindi üle pärast üheaastast ravi. Patsientidel, kes vajasid uuringu jooksul vähemalt ühel korral 8-nädalasest vahest (Q8) sagedamat manustamist, püsis CRT küll suurem, kuid 104. nädalaks oli CRT keskmine muutus võrreldes algnäitajaga -160,4 mikronit, mis on sarnane patsientidega, keda raviti ≥ 8-nädalaste intervallidega.

CRVO-st ja BRVO-st põhjustatud maakula ödeem

CRVO ja BRVO puhul esineb võrkkesta isheemia, mis käivitab VEGF-i, mis omakorda destabiliseerib rakkudevahelisi tiheliiduseid ning soodustab endoteelirakkude proliferatsiooni. VEGF-i aktiveerumist seostatakse vere-võrkkesta barjääri lagunemisega, vaskulaarse läbilaskvuse suurenemisega, võrkkesta ödeemi ja neovaskularisatsiooni tüsistustega.

Patsientidel, keda raviti 2 mg Eylea’ga (kuue järjestikuse igakuise süstega), täheldati järjepidevat kiiret ja tugevat morfoloogilist vastust (hinnati CRT väärtuse keskmist paranemist). Kõigis kolmes uuringus näitas 24. nädalal mõõdetud CRT vähenemine Eylea-ravi statistilist paremust kontroll-rühmade üle (-457 mikronit vs -145 mikronit CRVO uuringus COPERNICUS; -449 mikronit vs -169 mikronit CRVO uuringus GALILEO; -280 mikronit vs -128 mikronit BRVO uuringus VIBRANT). CRT vähenemine võrrelduna algnäitajatega jätkus kuni uuringute lõpuni (100. nädalani uuringus COPERNICUS, 76. nädalani uuringus GALILEO ja 52. nädalani uuringus VIBRANT). Diabeetiline maakula ödeem

Diabeetiline maakula ödeem on põhjustatud diabeetilisest retinopaatiast ning sellele on iseloomulik veresoonte läbilaskvuse suurenemine ning võrkkesta kapillaaride kahjustus, mis võib viia nägemisteravuse kaotuseni.

Eylea’ga ravitud patsientidel, kellest enamik oli klassifitseeritud kui II tüüpi diabeetikud, täheldati kiiret ja tugevat morfoloogilist vastust (CRT-s, diabeetilise retinopaatia raskusastmes – DRSS).

VIVIDDME ja VISTADME uuringutes täheldati 52. nädalal Eylea’ga ravitud patsientidel statistiliselt oluliselt suuremat CRT keskmist vähenemist, kui laseri kontroll-rühmades (vastavalt -192,4 ja -183,1 mikronit Eylea 2Q8 rühmades ning -66,2 ja -73,3 mikronit kontrollrühmades). 100. nädalal oli VIVIDDME ja VISTADME uuringutes võrkkesta paksuse vähenemine säilinud (vastavalt -195,8 ja -191,1 mikronit Eylea 2Q8 rühmades ning -85,7 ja -83,9 mikronit kontrollrühmades).

VIVIDDME ja VISTADME uuringutes hinnati eelnevalt määratletud viisil ≥ 2-sammulist paranemist

diabeetilise retinopaatia raskusastme skaalal (DRSS). DRSS skoor oli hinnatav 73,7% patsientidest VIVIDDME uuringus ja 98,3% patsientidest VISTADME uuringus. 52. nädalal täheldati ≥ 2-sammulist paranemist DRSS näitajates 27,7% ja 29,1% Eylea 2Q8 rühma patsientidest ning 7,5% ja 14,3% kontrollrühma patsientidest. 100. nädalal olid vastavad osakaalud Eylea 2Q8 rühmades 32,6% ja 37,1% ning kontrollrühmades 8,2% ja 15,6%. Uuringus VIOLET võrreldi DME-ga patsientidel kolme erinevat Eylea 2 mg annustamisskeemi (pärast vähemalt üheaastast ravi fikseeritud süstimisintervallidega, milles ravi alustati ühe süstega kuus, viiel järjestikusel kuul, misjärel mindi üle ühele süstimisele iga kahe kuu järel). Uuringu 52. ja 100. nädalal (st teisel ja kolmandal raviaastal), olid CRT keskmised muutused ravi ja pikenda režiimi (treat-and- extend, 2T&E), pro re nata (2PRN) ja 2Q8 rühmades kliiniliselt sarnased, vastavalt -2,1; 2,2 ja -18,8 mikronit 52. nädalal ning 2,3; -13,9 ja -15,5 mikronit 100. nädalal.

Müoopiast tingitud soonkesta neovaskularisatsioon

Müoopiast tingitud soonkesta neovaskularisatsioon (myopic CNV) on sageli nägemiskaotuse põhjuseks patoloogilise müoopiaga täiskasvanutel. See kujuneb välja Bruch’i membraani rebenditele järgneva haavaparanemismehhanismi tagajärjel, olles patoloogilise müoopia korral nägemist kõige enam ohustavaks teguriks.

Uuringus MYRROR vähenes CRT Eylea’ga ravitud (üks süst ravi alguses, lisasüstid haiguse püsimise või taastekke korral) patsientidel peatselt pärast ravi alustamist, 24. nädalal olid Eylea-rühmas paremad tulemused (-79 mikronit Eylea 2 mg ravirühmas ja -4 mikronit kontrollrühmas), mis püsisid kuni 48. nädalani. Samuti vähenesid CNV haiguskolde keskmised mõõtmed.

Kliiniline efektiivsus ja ohutus

Märg AMD

Eylea ohutust ja efektiivsust hinnati märga AMD-d põdevatel patsientidel kahes randomiseeritud mitmekeskuselises topeltpimedas võrdleva raviga uuringus (VIEW1 ja VIEW2), kus raviti kokku 2412 patsienti (1817 Eylea’ga), kes kõik vastasid efektiivsuse hindamise tingimustele. Patsientide vanus oli vahemikus 49...99 aastat, keskmine vanus 76 aastat. Neis uuringutes olid Eylea ravirühma randomiseeritud patsientidest ligikaudu 89% (1616/1817) 65-aastased või vanemad ja ligikaudu 63% (1139/1817) 75-aastased või vanemad. Igas uuringus randomiseeriti patsiendid vahekorras 1:1:1:1 saama ühte neljast annustamisskeemist:

1) Eylea manustamine annuses 2 mg iga kaheksa nädala järel pärast kolme algset igakuist annust

(Eylea 2Q8);

2) Eylea manustamine annuses 2 mg iga nelja nädala järel (Eylea 2Q4);

3) Eylea manustamine annuses 0,5 mg iga nelja nädala järel (Eylea 0,5Q4) ja

4) ranibizumabi manustamine annuses 0,5 mg iga nelja nädala järel (ranibizumab 0,5Q4).

Uuringute teisel aastal said patsiendid jätkuvalt neile randomiseerimisel algselt määratud annust, kuid annustamisskeem muutus vastavalt nägemise ja anatoomiliste näitajate tulemuste hinnangule ja oli protokollis määratletud maksimaalselt 12-nädalase annustamisintervalliga.

Mõlemas uuringus oli esmaseks tulemusnäitajaks nende patsientide osakaal protokolli nõuetele vastavas rühmas, kellel nägemine säilis. See tähendab, kelle nägemisteravus vähenes 52. nädalaks võrreldes algnäitajaga vähem kui 15 tähe võrra.

Uuringus VIEW1 oli 52. nädalal nägemine säilinud 95,1%-l Eylea 2Q8 rühma kuulunud patsiendil, võrreldes 94,4% patsiendiga ranibizumab 0,5Q4 rühmas. Uuringus VIEW2 oli 52. nädalal nägemine säilinud 95,6%-l Eylea 2Q8 rühma kuulunud patsiendil, võrreldes 94,4% patsiendiga ranibizumab

0,5Q4 rühmas. Mõlemas uuringus osutus Eylea-ravi samaväärseks ja kliiniliselt võrdväärseks raviga, mida sai ranibizumab 0,5Q4 rühm. Allolevas tabelis 2 ja joonisel 1 on näidatud mõlema uuringu koondanalüüsi üksikasjalikud tulemused.

Tabel 2. Tulemusnäitajad 52. nädalal (esmane analüüs) ja 96. nädalal; koondandmed uuringutest VIEW1 ja VIEW2B)

Tulemusnäitaja Eylea 2Q8 E) Ranibizumab 0,5Q4 Keskmine süstide arv alates uuringu algusest Keskmine süstide arv 52. kuni 96. nädalani Patsientide osakaal, kellel tähemärgi skoori vähenemine oli võrrelduna 95,33%B) 92,42% 94,42%B) 91,60% algnäitajatega alla 15 tähe (PPSA) ErinevusC) (95% CI)D) (-1,7; 3,5)F) (-2,3; 3,8)F) BCVA keskmine muutus, mõõdetuna ETDRS-iA) 8,40 7,62 8,74 7,89 täheskoorina algnäitajatest Erinevus LS-i A) keskmises muutuses (ETDRS-i -0,32 -0,25 tähed)C) (-1,87; 1,23) (-1,98; 1,49) (95% CI)D) Patsientide osakaal, kellel nägemine paranes algnäitajast vähemalt 15 tähe võrra ErinevusC) (95% CI)D) (-6,8; 3,8) (-3,5; 7,1) A) BCVA: Best Corrected Visual Acuity, parim korrigeeritud nägemisteravus. ETDRS: Early Treatment Diabetic Retinopathy Study, diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuringute testtabel. LS: Least square means, vähim ruutkeskmine, saadud ANCOVA-st. PPS: Per Protocol Set, protokolli nõuetele vastav rühm. B) Täisanalüüsi rühm (Full Analysis Set – FAS), viimased vaatlustulemused kanti edasi (Last Observation Carried Forward – LOCF ) kõikides analüüsides v.a protokolli nõuetele vastavas rühmas, kus patsientide nägemisteravus säilis 52. nädalani. C) Erinevus on Eylea-rühma väärtus miinus ranibizumabi-rühma väärtus. Positiivne väärtus soosib Eylea’d. D) Usaldusintervall (CI). E) Pärast ravi alustamist kolme igakuise annusega. F) Usaldusintervall, mille alumine piir on väiksem kui –10% näitab Eylea samaväärsust ranibizumabiga.

Uuringute VIEW1 ja VIEW2 koondandmete analüüsis ilmnesid Eylea kliiniliselt olulised muutused algnäitajatest eelmääratletud teise tulemusnäitaja osas vastavalt Riikliku Silmainstituudi nägemisfunktsiooni küsimustikule (NEI VFQ-25). Kliiniliselt olulisi erinevusi ranibizumabiga ei ilmnenud. Muutuste ulatus oli sarnane avaldatud uuringutes nähtuga ja vastas parima korrigeeritud nägemisteravuse paranemisele 15 tähe võrra.

Uuringute teisel aastal oli efektiivsus üldiselt säilinud tuginedes 96. nädalal läbi viidud viimasele hindamisele, 2…4% patsientidest vajasid kõiki igakuiseid süste ning kolmandik patsientidest vajasid vähemalt üht süsti ühekuulise raviintervalliga.

Keskmise CNV ala vähenemine ilmnes mõlemas uuringus kõikides annuserühmades.

Tulemusnäitajad olid kõikide uuringute hinnatavates alarühmades (nt vanus, sugu, rass, nägemisteravuse algnäitaja, kahjustuse tüüp, kahjustuse suurus) kõikides uuringutes ja koondanalüüsis kooskõlas üldpopulatsioonide tulemustega.

96 nädalat kestnud mitmekeskuseline randomiseeritud avatud uuring ALTAIR viidi läbi, hindamaks Eylea efektiivsust ja ohutust ravi ja pikenda manustamisrežiimi korral, kasutades kahte erinevat kohandatud raviintervalli (kahest kuust pikemad raviintervallid 2- või 4-nädalaste sammudena). Uuringusse kaasati 247 varem ravi mittesaanud märja AMD-ga jaapanlasest patsienti.

Kõigil patsientidel alustati ravi ühe Eylea 2 mg süstiga kuus, kolmel järjestikusel kuul, millele järgnes kahe kuu pärast veel üks süst. 16. nädalal randomiseeriti patsiendid vahekorras 1:1 kahte ravirühma:

1) Eylea ravi ja pikenda manustamisrežiim, mida kohandatakse 2-nädalaste sammudena;

2) Eylea ravi ja pikenda manustamisrežiim, mida kohandatakse 4-nädalaste sammudena.

Raviintervalli pikendamine või lühendamine otsustati protokollis määratud nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste alusel, mõlemas ravirühmas oli maksimaalseks raviintervalli pikkuseks 16 nädalat.

Esmaseks tulemusnäitajaks oli BCVA keskmine muutus 52. nädalal võrrelduna algnäitajatega. Teisesteks tulemusnäitajateks olid patsientide hulk 52. nädalal, kelle BCVA ei halvenenud võrreldes algnäitajatega enam kui 15 tähemärgi võrra ja patsientide hulk, kelle BCVA paranes võrreldes algnäitajatega vähemalt 15 tähemärgi võrra. Ravi ja pikenda manustamisrežiimil 2-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas suurenes 52. nädalal mõõdetud tähemärgi skoor võrreldes algnäitajatega keskmiselt 9,0 tähe võrra, 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas oli vastav tulemus 8,4 tähte [erinevus LS-i keskmises muutuses

(tähed) (95% CI): -0,4 (-3,8; 3,0), ANCOVA]. Patsientide hulk, kelle BCVA ei halvenenud enam kui 15 tähemärgi võrra oli mõlemas ravirühmas sarnane (96,7% 2-nädalaste ja 95,9% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas). Patsientide hulk, kelle BCVA paranes 52. nädalaks vähemalt 15 tähemärgi võrra oli 2-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas 32,5% ja 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas 30,9%. Patsientide osakaal, kelle raviintervalle pikendati 12 nädala pikkuseks või enam oli 42,3% 2-nädalaste ja 49,6% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas. 40,7% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühma kuulunud patsientidest pikenes raviintervall 16 nädalani. Viimasel visiidil enne 52. nädalat määrati 56,8% 2-nädalaste ja 57,8% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas olevatele patientidele järgmiseks süstimisintervalliks 12 nädalat või enam. Kuni 96. nädalani (kaasa arvatud) läbi viidud hindamiste andmetel säilis üldiselt uuringu teisel aastal ravi efektiivsus – tähemärgi skoor paranes võrreldes algnäitajatega keskmiselt 7,6 tähte 2-nädalaste ja 6,1 tähte 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas. Patsientide osakaal, kelle raviintervalle pikendati 12 nädala pikkuseks või enam, oli 56,9% 2-nädalaste ja 60,2% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas. Viimasel visiidil enne 96. nädalat määrati 64,9% 2-nädalaste ja 61,2% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas olevatele patsientidele järgmiseks süstimisintervalliks 12 nädalat või enam. Teisel raviaastal said patsiendid keskmiselt vastavalt 3,6 süsti (2-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas) ja 3,7 süsti (4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas). Kogu kaheaastase raviperioodi ajal oli patsientide keskmine saadud süstide arv 10,4.

Okulaarsed ja süsteemsed ohutusprofiilid olid sarnased olulistes uuringutes VIEW1 ja VIEW2 täheldatutega.

104 nädalat kestnud mitmekeskuselises randomiseeritud avatud võrdleva raviga uuringus ARIES võrreldi, kas annustamisskeem, milles ravi alustati kolme igakuise süstiga, millele kahe kuu pärast järgnes veel üks süst, misjärel mindi üle ravi ja pikenda režiimile, on efektiivsuse ja ohutuse poolest samaväärne annustamisskeemiga, kus ravi ja pikenda režiimile mindi üle pärast üheaastast ravi. Uuringusse kaasati 269 varem ravi mittesaanud märja AMD-ga patsienti. Samuti jälgiti uuringus ARIES neid patsiente, kes vajasid uurija hinnangu alusel 8 nädalast lühemaid raviintervalle. Uuringus osalenud 269 patsiendist 62 said uuringu jooksul vähemalt ühel korral ravi 8 nädalast lühema intervalliga. Sellised patsiendid jätkasid uuringus ja said ravi uurija kliinilise hinnangu alusel, kuid mitte sagedamini kui iga 4 nädala järel. Hiljem võis nende raviintervalle uuesti pikendada. Sagedama manustamise määramisel oli raviintervallide keskmine pikkus 6,1 nädalat. Patsientidel, kes vajasid uuringu jooksul vähemalt ühel korral sagedamat manustamist, oli 104. nädalal mõõdetud BCVA madalam, võrrelduna patsientidega, kes ei vajanud sagedamat ravi. Uuringu lõpus mõõdetud BCVA keskmine muutus võrrelduna algnäitajatega oli +2,3 ± 15,6 tähte. Sagedamini ravi saanutest säilitas nägemise (st kaotas vähem kui 15 tähte) 85,5% patsientidest ja 19,4% patsientidest paranes tähemärgi skoor 15 või enam tähte. 8 nädalast lühemate raviintervallidega patsientide ohutusprofiil oli sarnane uuringute VIEW1 ja VIEW2 ohutusandmetega. CRVO-st põhjustatud maakula ödeem

Eylea ohutust ja efektiivsust hinnati kahes randomiseeritud mitmekeskuselises topeltpimedas platseebokontrolliga uuringus (COPERNICUS ja GALILEO) CRVO-st põhjustatud maakula ödeemiga patsientidel, kus raviti kokku 358 patsienti (217 Eylea’ga) kes kõik vastasid efektiivsuse hindamise tingimustele. Patsientide vanus oli vahemikus 22...89 aastat, keskmine vanus oli 64 aastat. CRVO uuringutes olid ligikaudu 52% (112/217) Eylea ravirühma randomiseeritud patsientidest 65-aastased või vanemad ning ligikaudu 18% (38/217) 75-aastased või vanemad. Mõlemas uuringus randomiseeriti patsiendid suhtes 3:2 kas rühma, kus iga 4 nädala järel (2Q4) manustati 2 mg Eylea’d või kontrollrühma, kus tehti iga 4 nädala järel platseebosüste (kokku 6 süstet).

Pärast kuuendat järjestikust süstet (tehtud intervalliga üks kord kuus) raviti patsiente edasi vaid juhul, kui nad vastasid eelnevalt kindlaksmääratud jätkuravi kriteeriumitele, välja arvatud uuringus GALILEO osalenud kontrollrühma patsiendid, kellel jätkati platseebosüstete tegemist kuni 52. nädalani. Alates sellest hetkest said ravi kõik patsiendid, kes vastasid eelnevalt kindlaksmääratud kriteeriumitele.

Mõlemas uuringus oli esmaseks tulemusnäitajaks patsientide hulk, kelle parim korrigeeritud nägemisteravus (BCVA) paranes 24. nädalaks algnäitajatega võrreldes vähemalt 15 tähemärgi võrra. Teiseseks tulemusnäitajaks oli muutus nägemisteravuses 24. nädalaks, võrrelduna algnäitajatega. Mõlemas uuringus näitas Eylea’d saanute ravirühm statistiliselt oluliselt paremaid tulemusi. Maksimaalne nägemisteravus saavutati kolmandal kuul, edasine nägemisteravuse ja CRT stabiliseerumine jätkus kuni kuuenda kuuni. Statistiliselt oluline erinevus säilis kuni 52. nädalani.

Allolevas tabelis 3 ja joonisel 2 on näidatud mõlema uuringu analüüside üksikasjalikud tulemused.

Tabel 3. Tulemusnäitajad nädalatel 24, 52 ja 76/100 (täisanalüüsi rühm koos LOCF-igaC)) uuringutes COPERNICUS ja GALILEO

Tulemus- 24. nädal 52. nädal 100. nädal 24. nädal 52. nädal 76. nädal näitajad Eylea Kontroll Eylea KontrollE) Eylea F) Kontroll E,F) Eylea Kontroll Eylea Kontroll Eylea G) Kontroll G) 2 mg Q4 2 mg 2 mg 2 mg Q4 2 mg 2 mg (N = 114) (N = 73) (N = 114) (N = 73) (N = 114) (N = 73) (N = 103) (N = 68) (N = 103) (N = 68) (N = 103) (N = 68) Patsientide osakaal, kelle tähemärgi skoor paranes võrreldes 56% 12% 55% 30% 49,1% 23,3% 60% 22% 60% 32% 57,3% 29,4% algnäitajatega vähemalt 15 tähemärgi võrra Kaalutud 44,8% 25,9% 26,7% 27,9% 28,0% erinevus A, B, E) 38,3% (33,0; 56,6) (11,8; 40,1) (13,1; 40,3) (13,0; 42,7) (13,3; 42,6) (95% CI) (24,4; 52,1) p-väärtus p < p < 0,0001 0,0001 Keskmine muutus BCVA-s C), mõõdetuna ETDRS C) 17,3 -4,0 16,2 3,8 13,0 1,5 18,0 3,3 16,9 3,8 13,7 6,2 tähemärgi (12,8) (18,0) (17,4) (17,1) (17,7) (17,7) (12,2) (14,1) (14,8) (18,1) (17,8) (17,7) skoori alusel, võrreldes algnäitajatega (SD) Erinevus LS keskmistes 21,7 12,7 11,8 14,7 13,2 7,6 väärtustes A,C,D, E) (17,4; 26,0) (7,7; 17,7) (6,7; 17,0) (10,8; 18,7) (8,2; 18,2) (2,1; 13,1) (95% CI) p < 0,0001 p-väärtus p < 0,0001 p < 0,0001 p < 0,0001 p < 0,0001 p = 0,0070

A) Erinevus on Eylea 2 mg Q4 miinus kontroll. B) Erinevuse ja usaldusintervalli (CI) kalkuleerimisel arvestati piirkonna (Ameerika vs ülejäänud maailm uuringus COPERNICUS ja Euroopa vs Aasia/Vaikne ookean uuringus GALILEO) ja ravieelse BCVA kategooria (> 20/200 ja ≤ 20/200) alusel kohandatud Cochran-Mantel-Haenszel’i (CMH) testi. C) BCVA: Best Corrected Visual Acuity, parim korrigeeritud nägemisteravus. ETDRS: Early Treatment Diabetic Retinopathy Study, diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuringute testtabel. LOCF: Last Observation Carried Forward, viimased vaatlustulemused, edasikantud vastavale nädalale. SD: Standard deviation, standardhälve. LS: Least square means, vähim ruutkeskmine ANCOVA alusel. D) LS keskmiste erinevus ja usaldusintervall tugineb ANCOVA mudelil, kus arvestatakse teguritena ravirühma, piirkonda (Ameerika vs ülejäänud maailm uuringus COPERNICUS ja Euroopa vs Aasia/Vaikne ookean uuringus GALILEO) ja ravieelset BCVA kategooriat (> 20/200 ja ≤ 20/200). E) Uuringus COPERNICUS võisid kontrollrühma patsiendid nädalatel 24 kuni 52 saada Eylea’d vastavalt vajadusele, kuid mitte sagedamini kui kord iga 4 nädala järel; patsientidele määrati visiidid iga 4 nädala järel. F) Uuringus COPERNICUS said nii kontrollrühma kui Eylea-rühma patsiendid alates 52. nädalast kuni 96. nädalani 2 mg Eylea’d vastavalt vajadusele, kuid mitte sagedamini kui kord iga 4 nädala järel; patsientidele määrati kohustuslikud visiidid kord kvartalis, kuid vajadusel ka iga 4 nädala järel. G) Uuringus GALILEO said nii kontrollrühma kui Eylea-rühma patsiendid alates 52. nädalast kuni 68. nädalani 2 mg Eylea’d vastavalt vajadusele, kuid mitte sagedamini kui kord iga 8 nädala järel; patsientidele määrati kohustuslikud visiidid iga 8 nädala järel.

Joonis 2. Nägemisteravuse keskmine muutus ravirühmade lõikes algväärtusest 76/100 nädalani uuringutes COPERNICUS ja GALILEO (täisanalüüsi rühm)

GALILEO uuringu alguses oli CRVO perfusiooniga patsientide osakaal Eylea rühmas 86,4% (n = 89) ja platseeborühmas 79,4% (n = 54). 24. nädalal oli see näitaja Eylea rühmas 91,8% (n = 89) ja platseeborühmas 85,5% (n = 47). Sarnased näitajad püsisid kuni 76. nädalani: 84,3% (n = 75) Eylea rühmas ja 84,0% (n = 42) platseeborühmas.

COPERNICUS-e uuringu alguses oli CRVO perfusiooniga patsientide osakaal Eylea rühmas 67,5% (n = 77) ja platseeborühmas 68,5% (n = 50). 24. nädalal oli see näitaja Eylea rühmas 87,4% (n = 90) ja platseeborühmas 58,6% (n = 34). Sarnased näitajad püsisid kuni 100. nädalani: 76,8% (n = 76) Eylea rühmas ja 78% (n = 39) platseeborühmas. Alates 24. nädalast oli platseeborühma patsientidel võimalus

sutuum enimksek esuvaretsimegäN sutuum enimksek esuvaretsimegäN )dehät( )dehät( Fikseeritud PRN igakuise PRN pikendatud igakuine annus jälgimisega jälgimisvahemikega Fikseeritud PRN igakuise PRN pikendatud igakuine annus jälgimisega jälgimisvahemikega

saada Eylea’d.

Eylea-ravi kasulik toime nägemisele oli sarnane olenemata sellest, kas patsiendil oli enne ravi perfusioon või mitte. Mõlemas uuringus täheldatud ravitoime oli teiste hinnatavate alarühmade (nt vanus, sugu, rass, nägemisteravuse algnäitajad, CRVO kestus) lõikes valdavalt kooskõlas üldiste populatsioonide tulemustega. Uuringute GALILEO ja COPERNICUS koondandmete analüüsis ilmnesid Eylea kliiniliselt olulised muutused algnäitajatest eelmääratletud teisese tulemusnäitaja osas vastavalt Riikliku Silmainstituudi nägemisfunktsiooni küsimustikule (NEI VFQ-25). Nende muutuste ulatus oli sarnane avaldatud uuringutes nähtuga ja vastas parima korrigeeritud nägemisteravuse paranemisele 15 tähe võrra.

BRVO-st põhjustatud maakula ödeem

Eylea ohutust ja efektiivsust hinnati BRVO-st põhjustatud maakula ödeemiga (sh hemiretinaalse veeni oklusiooniga) patsientidel randomiseeritud mitmekeskuselises topeltpimedas võrdleva raviga uuringus VIBRANT. Uuringus raviti kokku 181 patsienti (91 patsienti Eylea’ga), kes kõik vastasid efektiivsuse hindamise tingimustele. Patsientide vanus oli vahemikus 42…94 aastat, keskmine vanus 65 aastat. BRVO uuringus oli ligikaudu 58% (53/91) Eylea ravirühma randomiseeritud patsientidest 65-aastased või vanemad ning ligikaudu 23% (21/91) 75-aastased või vanemad. Uuringus randomiseeriti patsiendid vahekorras 1:1 saama ühte järgmistest ravidest:

  • 2 mg Eylea’d iga kaheksa nädala järel, pärast ravi alustamist kuue igakuise süstega;
  • uuringu alguses teostatud laserfotokoagulatsioon (laseri kontrollrühm).

Laseri kontrollrühma patsientidele võimaldati alates 12. nädalast lisa laserfotokoagulatsiooni protseduuri (nn päästemeetod) minimaalse protseduuride vahelise ajaga 12 nädalat. Alates 24. nädalast võimaldati laseri rühma patsientidele eelmääratletud kriteeriumide alusel nn päästeravi Eylea 2 mg annusega, mida manustati kolmel esimesel kuul iga nelja nädala järel, millele järgnesid süsted iga kaheksa nädala järel.

VIBRANT uuringus oli esmaseks tulemusnäitajaks patsientide hulk, kelle parim korrigeeritud nägemisteravus (BCVA) paranes 24. nädalaks algnäitajatega võrreldes vähemalt 15 tähemärgi võrra. Selle näitaja põhjal oli Eylea-rühm parem kui laseri kontrollrühm.

Teiseseks tulemusnäitajaks oli nägemisteravuse muutus 24. nädalaks võrrelduna algnäitajatega. Eylea rühma näitajad olid VIBRANT uuringus statistiliselt oluliselt paremad. Nägemisteravuse paranemine oli kiire, maksimaalne tulemus saavutati kolmandal kuul, toime säilis kuni 12. kuuni.

Laseri rühmas said alates 24. nädalast 67 patsienti nn päästeravi Eylea’ga (kontrollrühm/Eylea 2 mg rühm), mille tulemusel paranes nägemisteravus 24. nädalast kuni 52. nädalani ligikaudu 5 tähemärgi võrra. Allolevas tabelis 4 ja joonisel 3 on näidatud uuringu VIBRANT analüüsi üksikasjalikud tulemused.

Tabel 4. Tulemusnäitajad 24. ja 52. nädalal (täisanalüüsi rühm koos LOCF-iga) uuringus VIBRANT

Tulemusnäitajad VIBRANT

Patsientide osakaal, kelle 52,7% 26,7% 57,1% 41,1% tähemärgi skoor paranes võrreldes algnäitajatega vähemalt 15 tähemärgi võrra (%)

Kaalutud erinevus A,B) 16,2% (%) (2,0; 30,5) (95% CI) p = 0,0296 p-väärtus p = 0,0003 Keskmine muutus 6,9 17,1 12,2 (11,9) BCVA-s mõõdetuna (12,9) (13,1) ETDRS-i tähemärgi (11,9) skoori alusel, võrreldes algnäitajatega (SD) Erinevus LS-i 10,5 5,2 keskmistes väärtustes (7,1; 14,0) (1,7; 8,7) A,C) (95% CI) p-väärtus A) Erinevus on Eylea 2 mg Q4 rühma väärtus miinus võrdleva ravirühma (laser) väärtus. B) Erinevuse ja usaldusintervalli (95% CI) kalkuleerimisel kasutati piirkonna (Põhja-Ameerika vs Jaapan) ja ravieelse BCVA kategooria (> 20/200 ja ≤ 20/200) alusel kohandatud Mantel-Haenszel skeemi. C) Vähimruutude keskmine (LS) ja usaldusintervall (95% CI) põhinevad ANCOVA mudelil, kus arvestatakse fikseeritud teguritena ravirühma, ravieelset BCVA kategooriat (> 20/200 ja ≤ 20/200) ja piirkonda (Põhja-Ameerika vs Jaapan) ning ühismuutujana ravieelset BCVA-d. D) Alates 24. nädalast kuni 48. nädalani pikendati kõigi Eylea ravirühma patsientide raviintervalle 4 nädalalt 8 nädalani. E) Alates 24. nädalast võimaldati laseri ravirühma patsientidele nn päästeravi Eylea’ga, kui oli täidetud vähemalt üks eelnevalt määratletud kriteerium. Selles rühmas sai nn päästeravi kokku 67 patsienti. Päästeraviks oli Eylea manustamine annuses 2 mg kolmel esimesel kuul iga nelja nädala järel, millele järgnesid süsted iga kaheksa nädala järel. F) Nominaalne p-väärtus.

Joonis 3. Nägemisteravuse keskmine muutus algväärtusest kuni 52. nädalani, mõõdetuna ETDRS-i tähemärgi skoori alusel uuringus VIBRANT

Uuringu alguses oli patsientide osakaal, kellel oli säilinud võrkkesta perfusioon Eylea rühmas 60% ja laseri rühmas 68%. 24. nädalal olid need näitajad vastavalt 80% ja 67%. Eylea ravirühmas oli 24. nädalaks saavutatud perfusioonitase säilinud ka 52. nädalal. Laseri kontrollrühmas, kus patsientidele võimaldati alates 24. nädalast nn päästeravi Eylea’ga, suurenes perfusiooniga patsientide osakaal 52. nädalaks 78%-ni.

Diabeetiline maakula ödeem Eylea ohutust ja efektiivsust hinnati DME-d põdevatel patsientidel kahes randomiseeritud mitmekeskuselises topeltpimedas võrdleva raviga uuringus (VIVIDDME ja VISTADME). Kokku raviti ja hinnati efektiivsust 862 patsiendil, kellest 576 said Eylea’d. Patsientide vanus oli vahemikus 23...87 aastat, keskmine vanus 63 aastat. DME uuringutes olid Eylea ravirühma randomiseeritud patsientidest ligikaudu 47% (268/576) 65-aastased või vanemad ja ligikaudu 9% (52/576) 75-aastased või vanemad. Enamus mõlemas uuringus osalejatest põdesid II tüüpi diabeeti. Mõlemas uuringus randomiseeriti patsiendid vahekorras 1:1:1 saama ühte kolmest annustamisskeemist:

1) Eylea manustamine annuses 2 mg iga kaheksa nädala järel pärast ravi alustamist viie igakuise

süstega (Eylea 2Q8);

2) Eylea manustamine annuses 2 mg iga nelja nädala järel (Eylea 2Q4);

3) makulaarne laserfotokoagulatsioon (võrdlev ravi).

Alates 24. nädalast võimaldati eelnevalt määratletud nägemiskaotuse piirmääraga patsientidele lisaravi: Eylea-rühma patsientidele võimaldati laser-ravi ja kontrollrühma patsientidele Eylea-ravi.

Mõlemas uuringus oli esmaseks tulemusnäitajaks parima korrigeeritud nägemisteravuse (BCVA) keskmine muutus 52. nädalal võrreldes algnäitajatega. Nii Eylea 2Q8 kui Eylea 2Q4 rühma näitajad olid statistiliselt oluliselt paremad võrreldes kontrollrühmaga. See paremus jätkus 100. nädalani.

Allolevas tabelis 5 ja joonisel 4 on näidatud uuringute VIVIDDME ja VISTADME analüüsi üksikasjalikud tulemused.

Tabel 5: Tulemusnäitajad 52. nädalal ja 100. nädalal (täisanalüüsi rühm koos LOCF-iga) uuringutes VIVIDDME ja VISTADME Tulemusnäitajad VIVIDDME VISTADME

Keskmine muutus BCVA-s mõõdetuna ETDRS-i E tähemärgi skoori alusel, võrreldes algnäitajatega Erinevus LS-i keskmistes 9,1 9,3 8,2 10,7 10,45 12,19 10,1 10,6 väärtustes B,C,E (6,3; 11,8) (6,5; 12,0) (5,2; 11,3) (7,6; 13,8) (7,7; 13,2) (9,4; 15,0) (7,0; 13,3) (7,1; 14,2) (97,5% CI)

Patsientide osakaal, kelle tähemärgi skoor paranes võrreldes algnäitajatega vähemalt 15 tähemärgi võrra Kohandatud erinevus D,C,E 24% 23% 26,1% 34% (97,5% CI) (13,5; (12,6; (14,8; (24,1; A Pärast ravi alustamist viie igakuise süstiga.

B Vähimruutude keskmine (LS) ja usaldusintervall (CI) põhinevad ANCOVA mudelil, kus ravieelne BCVA oli ühismuutuja ning ravirühma faktor. Lisaks sellele kaasati VIVIDDME uuringusse faktorina piirkond (Euroopa/Austraalia vs Jaapan) ja VISTADME uuringusse faktorina müokardi infarkt ja/või kardiovaskulaarne tüsistus anamneesis. C Erinevus on Eylea-rühma väärtus miinus võrdleva ravirühma (laser) väärtus. D Usaldusintervalli (CI) ja statistilise testi erinevuse arvutamisel kasutatakse Mantel-Haenszel skeemi, mis on VIVIDDME puhul kohandatud piirkonna (Euroopa/Austraalia vs Jaapan) ning VISTADME puhul müokardiinfarkti või kardiovaskulaarse tüsistuse esinemise järgi anamneesis. E BCVA: Best Corrected Visual Acuity, parim korrigeeritud nägemisteravus. ETDRS: Early Treatment Diabetic Retinopathy Study, diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuringute testtabel. LOCF: Last Observation Carried Forward, viimased vaatlustulemused, edasikantavad vastavale nädalale. LS: Least square, vähimruutude keskmine ANCOVA alusel. CI: Confidence Intervall, usaldusintervall.

Joonis 4: BCVA keskmine muutus, mõõdetuna ETDRS-i tähemärgi skoori alusel algnäitajatest kuni 100. nädalani uuringute VIVIDDME ja VISTADME andmete põhjal

Ravitulemused hinnatavates alarühmades (nt vanus, sugu, rass, HbA1c algnäitaja, nägemisteravuse algnäitaja, eelnev anti-VEGF-ravi) olid mõlemas uuringus ja koondanalüüsis üldiselt kooskõlas üldpopulatsiooni tulemustega. VIVIDDME ja VISTADME uuringutes said vastavalt 36 (9%) ja 197 (43%) patsienti eelnevat anti-VEGF- ravi, mille manustamine lõpetati vähemalt 3 kuud enne uuringu algust. Ravitulemused patsientide alarühmas, keda raviti enne VEGF-inhibiitoriga olid sarnased patsientidega, keda ei olnud varasemalt VEGF-inhibiitoriga ravitud.

Raviarsti otsusel said patsiendid, kellel oli haigus mõlemas silmas, vajadusel anti-VEGF ravi ka teise silma. VISTADME uuringus said 217 (70,7%) Eylea patsienti 100. nädalani mõlemasse silma Eylea süste; VIVIDDME uuringus raviti 97-l (35,8%) Eylea patsiendil teist silma mõne teise anti-VEGF ravimiga.

Sõltumatus võrdlevas uuringus (DRCR.net Protocol T) kasutati paindlikku annustamisskeemi, mis põhines rangetel OCT ja nägemise hindamise kriteeriumidel. Sellise skeemi alusel said aflibertsepti ravirühma patsiendid (n = 224) 52. nädalaks keskmiselt 9,2 süsti, mis on sarnane VIVIDDME ja VISTADME uuringutes Eylea 2Q8 rühma patsientidele manustatud annuste arvuga. Üldine efektiivsus oli aflibertsepti ravirühma (uuringus Protocol T) ja Eylea 2Q8 rühmade (uuringutes VIVIDDME ja VISTADME) puhul sarnane. Uuringus Protocol T suurenes tähemärgi skoor võrreldes algnäitajatega

sutuum enimksek esuvaretsimegäN sutuum enimksek esuvaretsimegäN )dehät( )dehät(

keskmiselt 13,3 tähe võrra, sh 42% patsientidel vähemalt 15 tähe võrra. Ohutusalastes tulemustes olid okulaarsete ja mitteokulaarsete kõrvaltoimete (sh arteriaalsed trombembooliad) üldised esinemissagedused kõikide ravirühmade ja ka uuringute lõikes sarnased. 100 nädalat kestnud mitmekeskuselises, randomiseeritud, avatud, võrdleva raviga uuringus VIOLET võrreldi DME-ga patsientidel kolme erinevat Eylea 2 mg annustamisskeemi (pärast vähemalt üheaastast ravi fikseeritud süstimisintervallidega, milles ravi alustati ühe süstega kuus, viiel järjestikusel kuul, misjärel mindi üle ühele süstimisele iga kahe kuu järel). Uuringus võrreldi, kas teisel ja kolmandal raviaastal on Eylea 2 mg ravi ja pikenda annustamisskeem (2T&E, minimaalne süstimisintervall 8 nädalat, intervalli pikendati järk-järgult kliiniliste ja anatoomiliste tulemuste põhjal) ja Eylea 2 mg annustamine vastavalt vajadusele (2PRN, patsiente hinnati iga 4 nädala järel, vajadusel süstiti kliiniliste ja anatoomiliste tulemuste põhjal) samaväärsed Eylea 2 mg manustamisega iga 8 nädala järel (2Q8).

Esmane tulemusnäitaja (BCVA muutus 52. nädalal võrrelduna algnäitajatega) oli 0,5 ± 6,7 tähte 2T&E rühmas ja 1,7 ± 6,8 tähte 2PRN rühmas, võrrelduna 0,4 ± 6,7 tähega 2Q8 rühmas, mis on statistilised samaväärsed (p < 0,0001 mõlema võrdluse korral; samaväärsuse piir: 4 tähte). BCVA muutused 100. nädalal võrrelduna algnäitajatega olid kooskõlas 52. nädala tulemustega: -0,1 ± 9,1 tähte 2T&E rühmas ja 1,8 ± 9,0 tähte 2PRN rühmas, võrrelduna 0,1 ± 7,2 tähega 2Q8 rühmas. 100 nädala keskmine süstide arv oli 12,3 süsti 2Q8 (fikseeritud intervallid) rühmas; 10,0 süsti 2T&E rühmas ja 11,5 süsti 2PRN rühmas.

Okulaarsed ja süsteemsed ohutusprofiilid olid kõigis ravirühmades sarnased VIVID ja VISTA kesksetes uuringutes täheldatutega.

2T&E rühmas toimus süstimisintervallide pikendamine/lühendamine uurija otsusel, soovitatavaks sammuks oli 2 nädalat.

Müoopiast tingitud soonkesta neovaskularisatsioon

Eylea ohutust ja efektiivsust hinnati randomiseeritud mitmekeskuselises topeltpimedas platseebokontrolliga uuringus varem ravi mittesaanud, müoopiast tingitud CNV-ga asiaatidest patsientidel. Kokku raviti 121 patsienti (90 patsienti Eylea’ga), kes kõik vastasid efektiivsuse hindamise tingimustele. Patsiendid olid vanusevahemikus 27...83 aastat, keskmine vanus 58 aastat. Müoopiast tingitud CNV uuringus Eylea ravirühma randomiseeritud patsientidest ligikaudu 36% (33/91) olid 65-aastased või vanemad ja ligikaudu 10% (9/91) 75-aastased või vanemad.

Patsiendid randomiseeriti suhtes 3:1 saama ravi alguses kas ühe 2 mg Eylea intravitreaalse süsti või ühe platseebosüsti, millele järgnesid lisasüstid kord kuus (haiguse püsimisel või taastekke korral) kuni 24. nädalani, mil hinnati esmaseid tulemusnäitajaid. 24. nädalal oli platseeborühma patsientidel võimalus saada esimene annus Eylea’d. Seejärel võisid mõlema rühma patsiendid saada haiguse püsimisel või taastekke korral lisasüste. Ravirühmade võrdlusel oli Eylea rühma esmane tulemusnäitaja (muutus BCVA-s) ja kinnitav teisene tulemusnäitaja (patsientide osakaal, kellel BCVA paranes 15 tähemärgi võrra) 24. nädalal võrreldes algnäitajatega statistiliselt oluliselt parem. Erinevused mõlemas tulemusnäitajas püsisid kuni 48. nädalani.

Allolevas tabelis 6 ja joonisel 5 on näidatud uuringu MYRROR analüüsi üksikasjalikud tulemused.

Tabel 6. Tulemusnäitajad 24. nädalal (esmane analüüs) ja 48. nädalal uuringus MYRROR (täisanalüüsi rühm koos LOCF-igaA)

Tulemusnäitajad MYRROR Keskmine muutus BCVA-s B), mõõdetuna ETDRS tähemärgi skoori alusel, võrreldes algnäitajatega (SD) B) Erinevus LS keskmistes väärtustes C,D,E) (95% CI) Patsientide osakaal, kelle tähemärgi skoor paranes võrreldes algnäitajatega vähemalt 38,9% 9,7% 50,0% 29,0% 15 tähemärgi võrra Kaalutud erinevus D,F) 29,2% 21,0% (95% CI) A) LOCF: Last Observation Carried Forward, viimased vaatlustulemused, edasikantud vastavale nädalale. B) BCVA: Best Corrected Visual Acuity, parim korrigeeritud nägemisteravus. ETDRS: Early Treatment Diabetic Retinopathy Study, diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuringute testtabel. SD: Standard Deviation, standardhälve. C) LS mean: Least Square mean, vähimruutude keskmine ANCOVA alusel. D) CI: Confidence Interval, usaldusintervall. E) LS-i keskmine erinevus ja usaldusintervall (95% CI) ANCOVA alusel, kus ravirühmad ja riik (riikide nimetused) on muutumatud väärtused ja ravi alguse BCVA muutuv väärtus. F) Erinevuse ja 95% CI arvutamisel kasutatakse riikide (riikide nimetused) lõikes kohandatud Cochran-Mantel- Haenszel (CMH) testi. Joonis 5. Keskmine muutus nägemisteravuses ravi algusest 48. nädalani ravirühmade lõikes uuringus MYRROR (täisanalüüsi rühm koos LOCF-iga)

sutuum enimksek esuvaretsimegäN )dehät(

Lapsed

Enneaegsete retinopaatia (ROP) Eylea 0,4 mg annuse efektiivsust, ohutust ja taluvust hinnati ROP-iga enneaegsetel imikutel FIREFLEYE uuringu 6 kuu andmete põhjal. Mitmekeskuselises, randomiseeritud, kahe paralleelse ravirühmaga avatud uuringus FIREFLEYE võrreldi Eylea 0,4 mg annust (intravitreaalse süstena) ja laserfotokoagulatsiooni (laser). Uuringusse sobivatel patsientidel oli varem ravimata ROP (rahvusvahelise ROP klassifikatsiooni järgi) vähemalt ühes silmas ja üks järgmistest võrkkesta leidudest:

  • ROP-i I tsoon, raskusaste 1+, 2+, 3 või 3+ või
  • ROP-i II tsoon, raskusaste 2+ või 3+ või
  • AP-ROP (agressiivne posterioorne ROP)

Uuringusse sobisid patsiendid, kelle vanus sünnihetkel oli maksimaalselt 32 rasedusnädalat või kelle sünnikaal oli kuni 1500 g. Ravipäeval oli patsientide kehakaal > 800 g.

Patsiendid randomiseeriti suhtes 2 : 1 saama kas intravitreaalselt 0,4 mg Eylea’d või laserravi. Esmases efektiivsuse analüüsis hinnati kõiki uuringu alguses ravi saanud 113 patsienti (Eylea 0,4 mg N = 75; laser N = 38).

Ravi tulemuslikkust määratleti kui aktiivse ROP-i ja negatiivsete struktuurimuutuste puudumist mõlemas silmas 24. nädalal pärast uuringu algust. Ravi tulemuslikkuse kriteeriumit (Eylea 0,4 mg ravi samaväärsus konventsionaalse laserraviga) statistiliselt küll ei saavutatud, kuigi ravi tulemuslikkus oli 24. nädalal Eylea 0,4 mg rühmas arvuliselt veidi suurem (85,5%) võrreldes laserraviga (82,1%). Olemasolevad andmed 2-aastaste laste kohta jätku-uuringust FIREFLEYE NEXT (54 last: 36 last Eylea 0,4 mg rühmas ja 18 last laserrühmas) viitavad siiski Eylea 0,4 mg annuse pikaajalisele efektiivsusele.

Enamik 0,4 mg Eylea’ga ravitud patsiente said silma kohta ühe süste (78,7%) ja enamasti (94,7%) raviti mõlemat silma. Ükski patsient ei saanud ühte silma üle 2 süste.

Tabel 7. Tulemusnäitajad 24. nädalal (uuringus FIREFLEYE)

Ravi Ravivastuse 90% CI2 Võrdlus Ravi 90% CI2; 3 Eylea 0,4 mg 85,5% (78,0%; Eylea 0,4 mg 3,4% (-8%; 16,2%) (N = 75) 91,3%) vs. laser Laser 82,1% (70,5%; (N = 38) 90,8%) Tulemused põhinevad Bayesi analüüsil, kasutades mitteinformatiivseid eeljaotusi. 1 Järeljaotuse mediaan 2 CI (credible interval): tõenäosusvahemik 3 Tulemuslikkuse kriteerium: 90% CI alumine piir üle -5%. 24 uuringunädala jooksul oli Eylea 0,4 mg rühmas ravivastuse puudumise tõttu teisele raviskeemile üle läinud patsientide osakaal väiksem kui laserravirühmas (10,7% vs. 13,2%). Negatiivsete struktuurimuutuste esinemine oli mõlemas ravirühmas sarnane: 6 patsiendil (8%) Eylea 0,4 mg rühmas vs. 3 patsiendil (7,9%) laserravi rühmas.

Lapsed Euroopa Ravimiamet ei kohusta esitama Eylea’ga läbi viidud uuringute tulemusi laste kõikide alarühmade kohta märja AMD, CRVO, BRVO, DME ja müoopiast tingitud CNV korral (teave lastel kasutamise kohta, vt lõik 4.2). Lisaks ei kohusta Euroopa Ravimiamet esitama Eylea’ga läbi viidud

uuringute tulemusi järgmistes ROP-iga laste alarühmades: õigeaegsed vastsündinud, imikud, lapsed ja noorukid.

5.2 Farmakokineetilised omadused

Eylea’d manustatakse silmas paiksete toimete avaldumiseks otse klaaskehasse.

Imendumine / jaotumine Aflibertsept imendub pärast intravitreaalset manustamist silmast aeglaselt süsteemsesse vereringesse ja see esineb süsteemses vereringes valdavalt inaktiivse stabiilse kompleksina koos VEGF-iga. Siiski ainult "vaba aflibertsept" suudab siduda endogeenset VEGF-i.

Farmakokineetilises alamuuringus kuue neovaskulaarse märja AMD patsiendiga, kellelt võeti mitmeid vereproove, oli vaba aflibertsepti maksimaalne plasmakontsentratsioon (süsteemne C ) madal, keskmiselt ligikaudu 0,02 mikrogrammi/ml (vahemik 0...0,054) 1...3 päeva vältel pärast 2 mg intravitreaalset süstimist ja ei olnud peaaegu kõikidel patsientidel tuvastatav kaks nädalat pärast annustamist. Kui aflibertsepti manustatakse intravitreaalselt iga 4 nädala järel, siis see ei kumuleeru plasmas. Vaba aflibertsepti keskmine maksimaalne plasmakontsentratsioon on ligikaudu 50...500 korda väiksem aflibertsepti sisaldusest, mis on vajalik süsteemse VEGF-i bioloogilise toime 50%-liseks pärssimiseks loommudelites, kus täheldati vererõhu muutusi ligikaudu 10 mikrogrammi/ml vaba aflibertsepti sisalduse juures; algnäitajad taastusid, kui sisaldus langes ligikaudu alla 1 mikrogrammi/ml. Eeldatakse, et pärast 2 mg intravitreaalset manustamist patsientidele on vaba aflibertsepti keskmine maksimaalne plasmakontsentratsioon rohkem kui 100 korda väiksem aflibertsepti sisaldusest, mis on vajalik süsteemse VEGF-i poolmaksimaalseks sidumiseks (2,91 mikrogrammi/ml) tervete vabatahtlikega läbi viidavas uuringus. Seetõttu ei ole süsteemsed farmakodünaamilised toimed nagu vererõhu muutumine, tõenäolised.

Farmakokineetika alauuringutes CRVO, BRVO, DME või müoopiast tingitud CNV-ga patsientidel oli vaba aflibertsepti keskmine C sarnane (vahemik 0,03…0,05 mikrogrammi/ml), individuaalsed näitajad ei ületanud 0,14 mikrogrammi/ml. Seejärel langesid vaba aflibertsepti plasmatasemed, jäädes ühe nädala jooksul allapoole avastamispiiri või selle lähedale. Kõigil patsientidel ei olnud aflibertsepti kontsentratsioonid enne järgmist manustamist (4 nädala möödudes) enam määratavad. Eritumine Kuna Eylea on valgupõhine ravim, ei ole ainevahetusuuringuid läbi viidud.

Vaba aflibertsept seob VEGF-i stabiilseks inertseks kompleksiks. Nagu ka teiste suurte valkude korral, eeldatakse, et proteolüütiline katabolism eemaldab nii vaba kui ka seondunud aflibertsepti. Neerukahjustus Konkreetseid uuringuid Eylea kasutamise kohta neerukahjustusega patsientidel ei ole läbi viidud.

Uuringus VIEW2 osalenud patsientide, kellest 40%-l esines neerukahjustus (24%-l kerge, 15%-l mõõdukas ja 1%-l raske), farmakokineetilisel analüüsil ei ilmnenud erinevusi toimeaine plasmakontsentratsioonis pärast intravitreaalset manustamist iga 4 või 8 nädala järel.

Uuringus GALILEO täheldati CRVO-ga patsientidel, uuringus VIVIDDME DME-ga patsientidel ja uuringus MYRROR müoopiast tingitud CNV-ga patsientidel sarnaseid tulemusi.

Lapsed Aflibertsepti farmakokineetilisi omadusi hinnati ROP-iga enneaegsetel imikutel annusega 0,4 mg aflibertsepti (silma kohta). Pärast intravitreaalset süstet olid imikutel mõõdetud vaba ja seotud aflibertsepti kontsentratsioonid suuremad kui märja AMD-ga täiskasvanud patsientidel, kes said 2 mg ravimit (ühte silma), kuid väiksemad kui täiskasvanud patsientidele intravenoosselt manustatud maksimaalse talutava annuse 1 mg/kg korral. 4. nädalaks (pärast manustamist) vähenes vaba

aflibertsepti keskmine kontsentratsioon ligikaudu 0,13 mikrogrammi/ml-ni. Ligikaudu 8 nädala jooksul vähenes vaba aflibertsepti kontsentratsioon plasmas väärtuseni, mis jäi alla määramispiiri või selle lähedale. Seotud aflibertsepti keskmine kontsentratsioon suurenes 4. nädalaks 1,34 mikrogrammi/ml-ni ja seejärel vähenes. Uurimuslik farmakokineetika/farmakodünaamika analüüs ei näidanud seost aflibertsepti süsteemse kontsentratsiooni ja farmakodünaamiliste toimete (nt vererõhu muutus) vahel.

5.3 Prekliinilised ohutusandmed

Mittekliinilistes korduvtoksilisuse uuringutes täheldati toimeid vaid selliste süsteemsete plasmatasemete juures, mis olid oluliselt suuremad kui maksimaalne kontsentratsioon inimesel pärast soovitatud kliinilise annuse intravitreaalset manustamist. Kliinilise kasutamise seisukohast on see väheoluline.

Inimesel saavutatavat maksimaalset kontsentratsiooni ületavate süsteemsete plasmatasemete juures täheldati aflibertseptiga intravitreaalselt ravitud ahvide hingamisteede epiteeli erosiooni ja haavandumist ninakarbikutes. Kui ahvidele manustati ravimit kõrvaltoimeid mittetekitavas annuses (No Observed Adverse Effect Level, NOAEL) 0,5 mg silma kohta, oli neil vaba aflibertsepti süsteemse ekspositsiooni C 42 korda ja AUC 56 korda suurem täiskasvanud patsientidel täheldatud vastavatest max väärtustest. C oli ahvidel 2 korda suurem enneaegsetel imikutel täheldatud vastavatest väärtustest. max Aflibertsepti võimaliku mutageensuse ja kartsinogeensuse uuringuid ei ole läbi viidud. Embrüo/loote arengu uuringutes täheldati aflibertsepti mõju emakasisesele arengule tiinetel küülikutel nii intravenoossel manustamisel (3...60 mg/kg) kui ka subkutaansel manustamisel (0,1…1 mg/kg). Emaslooma NOAEL esines vastavalt 3 mg/kg või 1 mg/kg annuste juures. Arenguga seotud NOAEL-i ei tuvastatud. 0,1 mg/kg annuse korral oli süsteemne plasmatase vaba aflibertsepti C -i ja kumulatiivse AUC põhjal vastavalt ligikaudu 17 ja 10 korda suurem, võrrelduna vastavate näitajatega, mida täheldati inimestel pärast 2 mg annuse intravitreaalset manustamist. Toimeid isas- ja emasloomade fertiilsusele hinnati ühe osana ahvidega läbi viidud 6-kuulises uuringus, kus loomadele manustati aflibertsepti intravenoosselt annusevahemikus 3...30 mg/kg. Kõikide annuste korral täheldati menstruatsiooni puudumist või korrapäratust, mis oli seotud emasloomade suguhormoonide tasemete muutustega, ning muutusi sperma morfoloogias ja liikuvuses. 3 mg/kg intravenoosse annuse manustamisel oli süsteemne plasmatase vaba aflibertsepti C ja AUC põhjal vastavalt ligikaudu 4900 ja 1500 korda suurem kui kontsentratsioon, mida täheldati inimestel pärast 2 mg annuse intravitreaalset manustamist. Kõik muutused olid pöörduva iseloomuga.

6. FARMATSEUTILISED ANDMED

6.1. Abiainete loetelu Polüsorbaat 20 (E 432) Naatriumdivesinikfosfaat monohüdraat (pH reguleerimiseks) Dinaatriumvesinikfosfaat heptahüdraat (pH reguleerimiseks) Naatriumkloriid Sahharoos Süstevesi

6.2. Sobimatus

Sobivusuuringute puudumise tõttu ei tohi seda ravimpreparaati teiste ravimitega segada.

6.3 Kõlblikkusaeg

2 aastat

6.4 Säilitamise eritingimused

Hoida külmkapis (2 °C...8 °C). Mitte lasta külmuda. Hoida originaalpakendis, valguse eest kaitstult. Avamata blistrit võib hoida külmkapist väljas, temperatuuril kuni 25 °C kuni 24 tundi. Pärast blistri avamist tuleb ravimit käsitseda aseptilistes tingimustes.

6.5 Pakendi iseloomustus ja sisu

Lahus on annustamisjoonega märgistatud, kolvi ja kaitsekorgiga (elastomeerne kumm) suletud Luer-lukk adapteriga süstlis (I tüüpi klaas). Ühe süstli väljutatav lahuse maht on vähemalt 0,09 ml. Pakendis on 1 süstel.

6.6 Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks ja käsitlemiseks

Süstel on ainult ühekordseks kasutamiseks ühes silmas. Mitme annuse manustamine ühest süstlist võib suurendada saastumise ja sellest tuleneva infektsiooni tekke riski. Ärge avage süstli steriilset blistrit väljaspool puhast manustamiseks ettenähtud ruumi. Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.

Süstlis sisalduv annus on suurem kui täiskasvanud patsientidele soovitatav 2 mg aflibertsepti annus (vastab 0,05 ml süstelahusele) ja enneaegsetele imikutele soovitatav 0,4 mg aflibertsepti annus (vastab 0,01 ml süstelahusele). Vt allpool olevaid lõike „Kasutamine täiskasvanutel“ ja „Kasutamine lastel“.

Enne manustamist tuleb süstelahust visuaalselt kontrollida võõrosakeste ja/või värvimuutuse või mis tahes muu muutuse suhtes lahuse välimuses. Nende esinemisel tuleb ravimpreparaat ära visata.

Intravitreaalseks süstimiseks tuleb kasutada süstenõela suurusega 30 G x ½ tolli.

Süstli kasutusjuhend

Kasutamine lastel Enneaegsetele imikutele manustamise ettevalmistamisel järgige allpool toodud 1. ja 2. toimingut ning seejärel laste annustamisseadme PICLEO pakendis olevat kasutusjuhendit. Kasutamine täiskasvanutel Süstli ettevalmistamisel manustamiseks täiskasvanutele järgige kõiki allpool toodud toiminguid.

1. Kui olete Eylea manustamiseks valmis, avage karp ja võtke sellest välja steriilne blister. Tõmmake blister ettevaatlikult lahti, tagades selle sisu steriilsuse. Hoidke süstalt kokkupanekuni steriilsel alusel.

2. Kasutades aseptilisi töövõtteid, võtke süstal steriilsest blistrist välja.

3. Kaitsekorgi eemaldamiseks hoidke süstalt

ühes käes ja võtke teise käe pöidla ja nimetissõrmega korgist kinni. Pidage meeles: kaitsekork tuleb pealt maha keerata (mitte tõmmata).

4. Et ravimi steriilsust mitte ohustada, ärge tõmmake kolbi välja.

5. Kasutades aseptilisi töövõtteid keerake

süstlanõel Luer-lukuga süstlaotsikule.

6. Hoides süstalt käes suunaga nõel

ülespoole, kontrollige, kas süstlas on mulle. Mullide olemasolul koputage sõrmega õrnalt vastu süstalt, kuni mullid kogunevad üles.

7. Enne manustamist tuleb liigne kogus lahust süstlist välja suruda. Õhumullide ja liigse koguse ravimi väljutamiseks suruge kolvivart aeglaselt, et joondada kolvi otsa serv (mitte kolvi tipp) süstlil oleva annustamisjoonega (vastab 0,05 ml, s.o 2 mg aflibertseptile). Märkus: kolvi õige asukoha seadmine on väga oluline, sest vastasel juhul manustatakse soovitatud annusest rohkem või vähem lahust.

8. Süstige lahus, surudes kolbi ettevaatlikult ja ühtlase jõuga alla. Kui kolb on jõudnud süstla otsa, ärge rohkem/tugevamini suruge. Süstlisse jäänud lahuse jääki ei tohi manustada.

9. Süstel on ainult ühekordseks kasutamiseks. Süstli sisu mitmeks annuseks jagamine võib suurendada saastumise ja sellest tingitud infektsiooni tekke riski. Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.

7. MÜÜGILOA HOIDJA

Bayer AG 51368 Leverkusen Saksamaa

8. MÜÜGILOA NUMBER (NUMBRID)

EU/1/12/797/001

9. ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV

Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 22. november 2012 Müügiloa viimase uuendamise kuupäev: 13. juuli 2017

10. TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV

Täpne teave selle ravimpreparaadi kohta on Euroopa Ravimiameti kodulehel: https://www.ema.europa.eu

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS

Eylea 40 mg/ml süstelahus viaalis

2. KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS

1 ml süstelahust sisaldab 40 mg aflibertsepti* (afliberceptum).

Ühes viaalis sisalduva lahuse väljatõmmatav maht on vähemalt 0,1 ml, mis vastab vähemalt 4 mg aflibertseptile. See tagab ühekordseks manustamiseks vajaliku koguse – 0,05 ml, mis sisaldab 2 mg aflibertsepti.

*Sulandvalk, mis koosneb inimese VEGF-i (vaskulaarne endoteeli kasvufaktor) retseptorite 1 ja 2 ekstratsellulaarsetest domeenidest, mis on liidetud inimese IgG1 Fc osaga, ning on toodetud hiina hamstri munasarja K1 liini rakkudel rekombinantse DNA tehnoloogia abil.

Teadaolevat toimet omav abiaine

Üks ml süstelahust sisaldab 0,3 mg polüsorbaat 20 (E 432).

Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.

3. RAVIMVORM

Süstelahus (süste)

Lahus on selge, värvitu kuni helekollane isoosmootne lahus.

4. KLIINILISED ANDMED

4.1 Näidustused

Eylea on näidustatud täiskasvanutel:

  • ealise neovaskulaarse (märja) maakula degeneratsiooni raviks (vt lõik 5.1);
  • võrkkesta veeni oklusioonist (haruveeni oklusioon või tsentraalveeni oklusioon) tingitud maakula ödeemi tõttu tekkinud halvenenud nägemise raviks (vt lõik 5.1);
  • diabeetilisest maakula ödeemist tingitud halvenenud nägemise raviks (vt lõik 5.1);
  • müoopiast tingitud soonkesta neovaskularisatsiooni tagajärjel tekkinud halvenenud nägemise raviks (vt lõik 5.1).

4.2 Annustamine ja manustamisviis

Eylea on ainult intravitreaalseks süstimiseks.

Eylea’d tohib manustada ainult kvalifitseeritud arst, kellel on intravitreaalse süstimise kogemus. Annustamine

Ealine neovaskulaarne (märg) maakula degeneratsioon (age-related macular degeneration, AMD)

Eylea soovitatav annus on 2 mg aflibertsepti, mis vastab 0,05 ml lahusele.

Ravi Eylea’ga alustatakse ühe süstiga kuus, kolmel järjestikusel kuul. Seejärel pikendatakse raviintervalli kahe kuuni.

Tuginedes raviarsti nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste hinnangule, võib edaspidi säilitada 2-kuulist raviintervalli või jätkata ravi ja pikenda režiimiga, pikendades süstimistevahelisi intervalle edasi (kahest kuust pikemateks) 2-nädalaste või 4-nädalaste sammudena, et säilitada nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste stabiilsus. Juhul kui nägemise ja/või anatoomilised tulemused halvenevad, tuleb raviintervalli samal viisil lühendada. Süstimistevahelisel ajal ei ole jälgimine nõutav. Arsti hinnangu alusel võib kontrollvisiitide ajakava olla tihedam kui süstimiste ajakava.

Uuringuid neljast kuust pikemate või neljast nädalast lühemate süstimisintervallidega ei ole läbi viidud (vt lõik 5.1).

Võrkkesta veeni oklusioonist (haruveeni oklusioon – branch retinal vein occlusion, BRVO või tsentraalveeni oklusioon – central retinal vein occlusion, CRVO) põhjustatud maakula ödeem

Eylea soovitatav annus on 2 mg aflibertsepti, mis vastab 0,05 ml lahusele. Pärast esimest süstet jätkatakse ravi ühe süstega kuus. Kahe süstimise vaheline periood ei tohi olla lühem kui üks kuu.

Kui nägemisteravuse ja anatoomiliste näitajate põhjal järeldatakse, et patsiendil ei ole ravi jätkamisest kasu, tuleb Eylea-ravi lõpetada.

Igakuist ravi jätkatakse seni, kuni saavutatakse maksimaalne nägemisteravus ja/või puuduvad haiguse süvenemise nähud. Vajalikuks võib osutuda kolme või enama järjestikuse igakuise süste tegemine.

Stabiilse nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste säilitamiseks võib ravi seejärel jätkata järk-järgult pikendatavate ravi-intervallidega. Soovitusliku süstidevahelise perioodi kindlakstegemiseks ei ole siiski piisavalt andmeid. Nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste halvenemise korral tuleb ravi- intervalli lühendada.

Sõltuvalt patsiendi ravivastusest määrab raviarst edaspidised kontroll- ja ravivisiitide ajad.

Haiguskulu jälgimine võib hõlmata kliinilist läbivaatust, funktsionaalset testimist või silmapõhja uurimismeetodeid (nt optiline koherentstomograafia või fluorestsiinangiograafia).

Diabeetiline maakula ödeem (diabetic macular oedema, DME)

Eylea soovitatav annus on 2 mg aflibertsepti, mis vastab 0,05 ml lahusele. Ravi Eylea’ga alustatakse ühe süstega kuus, viiel järjestikusel kuul, misjärel minnakse üle ühele süstimisele iga kahe kuu järel.

Arvestades patsiendi nägemise ja/või anatoomilisi tulemusi, võib arst otsustada jätkata Eylea süstimist 2-kuuliste vahedega või individualiseeritult, nt järk-järgult pikendatavate ravi-intervallidega, milles saavutatud nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste säilitamiseks pikendatakse süstimistevahelisi intervalle tavaliselt 2-nädalaste sammudena. 4 kuust pikemate süstimisintervallide kohta on andmeid piiratult. Nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste halvenemise korral tuleb ravi-intervalli lühendada. Uuringuid neljast nädalast lühemate süstimisintervallidega ei ole läbi viidud (vt lõik 5.1).

Raviarst peab koostama kontrollvisiitide ajakava.

Kui nägemisteravuse ja anatoomiliste näitajate põhjal järeldatakse, et patsiendil ei ole ravi jätkamisest kasu, tuleb Eylea-ravi lõpetada.

Müoopiast tingitud soonkesta neovaskularisatsioon (myopic choroidal neovascularization, CNV)

Eylea soovitatav annus on 2 mg aflibertsepti (vastab 0,05 ml lahusele) ühe intravitreaalse süstena. Juhul kui nägemisteravuse ja/või anatoomilised näitajad viitavad haiguse püsimisele, võib manustada lisaannuseid. Taasteket tuleb käsitleda haiguse uue avaldumisena.

Raviarst peab määrama kontrollvisiitide ajakava.

Kahe süste vaheline periood ei tohi olla lühem kui üks kuu.

Patsientide erirühmad

Maksa- ja/või neerukahjustus Konkreetseid uuringuid Eylea kasutamise kohta maksa- ja/või neerukahjustusega patsientidel ei ole läbi viidud.

Olemasolevad andmed ei viita Eylea annuse kohandamise vajalikkusele nendel patsientidel (vt lõik 5.2).

Eakad Erilised ettevaatusabinõud ei ole vajalikud. Üle 75-aastaste DME-ga patsientide kohta on kogemusi piiratud hulgal.

Lapsed Eylea ohutus ja efektiivsus lastel ja noorukitel ei ole tõestatud. Puudub Eylea asjakohane kasutus lastel märja AMD, CRVO, BRVO, DME ja müoopiast tingitud CNV näidustustel.

Manustamisviis

Intravitreaalse süstimise peab vastavalt meditsiinilistele standarditele ja kehtivatele juhistele läbi viima kvalifitseeritud arst, kellel on intravitreaalse süstimise kogemus. Üldise praktika kohaselt tuleb kasutada sobivat anesteesiat ja järgida aseptika nõudeid, sh kasutada paikset laia toimespektriga mikrobitsiidi (nt silmaümbruse nahale, silmalaule ja silma pinnale kantav povidoonjodiid). Soovitatav on käte desinfitseerimine kirurgiliste nõuete kohaselt, steriilsete kinnaste, steriilse lina ja steriilse silmalaupeegli (või samaväärse vahendi) kasutamine.

Süstlanõel tuleb viia klaaskeha õõnde 3,5…4,0 mm tagapool limbust, vältides horisontaalset meridiaani ning hoides suunda silmamuna keskosa poole. Seejärel süstitakse 0,05 ml lahust; järgnevate süstide puhul tuleb kasutada erinevat süstekohta. Vahetult pärast intravitreaalset süstimist tuleb patsiente jälgida silmasisese rõhu suurenemise suhtes. Asjakohane jälgimine võib koosneda nägemisnärvi diski perfusiooni kontrollimisest või tonomeetriast. Vajadusel peavad käepärast olema steriilsed vahendid paratsenteesi tegemiseks.

Pärast intravitreaalse süsti tegemist tuleb patsiente juhendada, et nad teataksid viivitamatult igast endoftalmiidile viitavast sümptomist (nt silmavalu, silma punetus, valguskartus, hägustunud nägemine).

Iga viaali tohib kasutada ainult ühe silma ravimiseks. Viaali sisu mitmeks annuseks jagamine võib suurendada saastumise ja sellest tingitud infektsiooni tekke riski.

Viaalis sisalduv annus on suurem kui soovitatav 2 mg aflibertsepti annus (vastab 0,05 ml süstelahusele). Viaali väljatõmmatavast mahust (kogus, mille saab viaalist kätte) ei kasutata kõike ära. Eylea viaali väljatõmmatav maht on vähemalt 0,1 ml. Enne soovitatava annuse süstimist tuleb liigne lahus süstlast välja suruda (vt lõik 6.6).

Kogu viaalis sisalduva lahuse süstimine võib viia üleannustamiseni. Õhumullide ja liigse koguse ravimi väljutamiseks suruge kolvivart aeglaselt, et joondada kolvi lame ots süstlal oleva joonega, mis märgistab näitu 0,05 ml (vastab 0,05 ml, s.o 2 mg aflibertseptile) (vt lõigud 4.9 ja 6.6). Pärast süstimist tuleb kasutamata jäänud ravim ära visata.

Teavet ravimi käsitsemise kohta (enne manustamist) vt lõigust 6.6.

4.3 Vastunäidustused

Ülitundlikkus toimeaine aflibertsepti või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiainete suhtes. Aktiivne või kahtlustatav silma või silmaümbruse infektsioon. Aktiivne raske silmasisene põletik.

4.4 Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel

Jälgitavus Bioloogiliste ravimpreparaatide jälgitavuse parandamiseks tuleb manustatava ravimi nimi ja partii number selgelt dokumenteerida.

Intravitreaalse süstimisega seotud reaktsioonid Intravitreaalseid süste, sh Eylea’ga, on seostatud endoftalmiidi, silmasisese põletiku, võrkkesta regmatogeense irdumise, võrkkesta rebendi ja iatrogeense traumaatilise katarakti tekkega (vt lõik 4.8). Eylea manustamisel tuleb alati kasutada nõuetekohast aseptilist süstimistehnikat. Võimaliku infektsiooni kiireks raviks tuleb patsienti jälgida ka süstele järgneval nädalal. Patsiente tuleb juhendada, et nad teataksid viivitamatult igast endoftalmiidile või ükskõik millisele ülaltoodud tüsistusele viitavast sümptomist.

Viaalis sisalduv annus on suurem kui soovitatav 2 mg aflibertsepti annus (vastab 0,05 ml süstelahusele). Enne manustamist tuleb liigne kogus lahust süstlast välja suruda (vt lõigud 4.2 ja 6.6). Silmasisese rõhu tõusu on täheldatud 60 minuti jooksul pärast intravitreaalset, sh Eylea süstimist (vt lõik 4.8). Eriline ettevaatus on vajalik halvasti ravile alluva glaukoomiga patsientidel (ärge süstige Eylea’d, kui silmasisene rõhk on ≥ 30 mmHg). Kõikidel juhtudel tuleb jälgida nii silmasisest rõhku kui ka nägemisnärvi diski perfusiooni ja asjakohaselt tegutseda.

Immunogeensus Kuna Eylea on terapeutiline valk, esineb immunogeensuse võimalus (vt lõik 4.8). Patsiente tuleb juhendada, et nad teataksid mis tahes silmasisese põletiku sümptomist, nt valu, valguskartus või punetus, mis võib olla ülitundlikkusele viitav kliiniline näht. Süsteemsed toimed VEGF-i inhibiitorite intravitreaalse manustamise järgselt on esinenud süsteemseid kõrvaltoimeid, sh mitteokulaarset hemorraagiat ja arteriaalset trombembooliat, ning teoreetiliselt võivad need olla seotud VEGF-i inhibeerimisega. Ravi ohutuse andmed on piiratud CRVO, BRVO, DME või müoopiast tingitud CNV-ga patsientide kohta, kellel on viimase 6 kuu jooksul esinenud insulti või mööduvat isheemia atakki või müokardiinfarkti. Selliste patsientide ravimisel tuleb olla ettevaatlik.

Muud Nagu teistegi AMD, CRVO, BRVO, DME ja müoopiast tingitud CNV intravitreaalsete anti-VEGF ravide kohta, kehtib järgmine:

  • Mõlemasse silma üheaegselt manustatud Eylea-ravi ohutust ja efektiivsust ei ole süstemaatiliselt uuritud (vt lõik 5.1). Kui samaaegselt ravitakse mõlemat silma, võib suureneda ravimi plasmasisaldus, mis võib tõsta süsteemsete kõrvaltoimete tekkeriski.
  • Teise anti-VEGF ravimite (vaskulaarne endoteeli kasvufaktor) samaagene kasutamine. Puuduvad olemasolevad andmed Eylea samaaegse kasutamise kohta teiste anti-VEGF ravimitega (süsteemsed või okulaarsed).
  • Riskifaktorite hulka, mida seostatakse võrkkesta pigmentepiteeli rebendi tekkega märja AMD korral peale VEGF-i vastast ravi, kuuluvad ulatuslik ja/või kõrge võrkkesta pigmentepiteeli irdumine. Eylea-ravi alustamisel tuleb võrkkesta pigmentepiteeli rebendi riskifaktoritega patsientide puhul olla ettevaatlik.
  • Ravi tuleb peatada patsientidel, kellel on regmatogeenne võrkkesta irdumine või 3. või 4. astme kollatähni defektid.
  • Võrkkesta rebendi puhul tuleb jätta annus manustamata ning ravi ei tohi jätkata enne, kui rebend on adekvaatselt paranenud.
  • Järgmistel juhtudel tuleb jätta annus manustamata ning ravi ei tohi jätkata enne järgmist plaanilist ravikorda: o parima korrigeeritud nägemisteravuse langus ≥ 30 tähte, võrreldes nägemisteravuse viimase hindamise tulemusega; o subretinaalne hemorraagia, mis haarab võrkkesta-tsentraallohu, või kui verevalumi suurus on ≥ 50% kogu kahjustusalast.
  • Annus tuleb jätta manustamata 28 päeva jooksul pärast teostatud ja enne plaanitavat silmaoperatsiooni.
  • Eylea’d ei tohi raseduse ajal kasutada, välja arvatud juhul, kui võimalik kasu ületab võimaliku ohu lootele (vt lõik 4.6).
  • Fertiilses eas naised peavad ravi ajal ja vähemalt 3 kuud pärast viimast intravitreaalset aflibertsepti süstet kasutama efektiivseid rasestumisvastaseid vahendeid (vt lõik 4.6).
  • Isheemilise CRVO ja BRVO-ga patsientide ravikogemus on piiratud. Pöördumatu isheemilise nägemisfunktsiooni kaotuse kliiniliste nähtudega patsientidel ei ole ravi soovitatav.

Patsientide rühmad, kelle kohta on andmeid piiratud hulgal I tüüpi diabeedist tingitud DME-ga või diabeetikute, kellel HbA1c väärtus on üle 12% või proliferatiivse diabeetilise retinopaatiaga patsientide ravis on kogemusi piiratud hulgal. Eylea’d ei ole uuritud ägedate süsteemsete infektsioonidega patsientidel ega patsientidel, kellel on kaasuvad silmahaigused nagu võrkkesta irdumine või auk kollatähnis. Samuti ei ole Eylea-ravi kogemusi diabeetikute kohta, kellel on ravile allumatu hüpertensioon. Selliste patsientide ravimisel peab arst seda teabe puudumist arvestama.

Puuduvad kogemused Eylea-ravi kohta müoopiast tingitud CNV-ga mitteasiaatidest patsientidel, varem müoopiast tingitud CNV ravi saanud patsientidel ja võrkkesta tsentraallohuväliste haiguskolletega patsientidel.

Teave abiainete kohta Ravimpreparaat sisaldab:

  • vähem kui 1 mmol (23 mg) naatriumi annuses, see tähendab põhimõtteliselt "naatriumivaba";
  • 0,015 mg polüsorbaat 20 ühes 0,05 ml annuses, mis vastab 0,3 mg/ml. Polüsorbaadid võivad põhjustada allergilisi reaktsioone.

4.5 Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed

Koostoimeid ei ole uuritud.

Eylea kasutamist koos verteporfiini fotodünaamilise raviga ei ole uuritud ning seega pole ohutusprofiili kindlaks tehtud.

4.6 Fertiilsus, rasedus ja imetamine

Fertiilses eas naised Fertiilses eas naised peavad ravi ajal ja vähemalt 3 kuud pärast viimast intravitreaalset aflibertsepti süstet kasutama efektiivseid rasestumisvastaseid vahendeid (vt lõik 4.4).

Rasedus Aflibertsepti kasutamise kohta rasedatel andmed puuduvad. Loomkatsed on näidanud kahjulikku toimet embrüole/lootele (vt lõik 5.3).

Ehkki süsteemne ekspositsioon on pärast silmasisest manustamist väga madal, ei tohi Eylea’d raseduse ajal kasutada, välja arvatud juhul, kui võimalik kasu ületab võimaliku ohu lootele. Imetamine Inimestelt saadud väga piiratud andmed näitavad, et aflibertsept võib erituda vähesel määral rinnapiima. Aflibertsept on suur valgu molekul ja imikul imenduv ravimi hulk on eeldatavalt minimaalne. Aflibertsepti toime rinnaga toidetavale vastsündinule/imikule ei ole teada.

Ettevaatusabinõuna ei soovitatav Eylea kasutamise ajal last imetada.

Fertiilsus Loomkatsetes, kus saavutati kõrge süsteemne plasmakontsentratsioon, leiti, et aflibertsept võib kahjustada meeste ja naiste fertiilsust (vt lõik 5.3). Kuna silma manustamisel on süsteemne plasmatase väga väike, ei ole sellist toimet oodata.

4.7 Toime reaktsioonikiirusele

Eylea süstimine mõjutab kergelt autojuhtimise ja masinate käsitsemise võimet, kuna võib esineda mööduvaid nägemishäireid, mis on seotud süstimise või silmauuringutega. Patsiendid ei tohi juhtida autot ega käsitseda masinaid, kuni nende nägemisfunktsioon pole piisavalt taastunud.

4.8 Kõrvaltoimed

Ohutusprofiili kokkuvõte

Kaheksas III faasi uuringus kuulus ohutusrühma kokku 3102 patsienti, kellest 2501 raviti soovitatava 2 mg annusega.

Süstimisprotseduuriga seotud tõsiseid okulaarseid kõrvaltoimeid esines uuritavas silmas vähem kui ühel Eylea intravitreaalsel süstimisel 1900-st ja nende hulka kuulusid pimesus, endoftalmiit, võrkkesta irdumine, traumaatiline katarakt, katarakt, klaaskeha hemorraagia, klaaskeha irdumine ning silmasisese rõhu tõus (vt lõik 4.4).

Kõige sagedasemad kõrvaltoimed (esines enam kui 5% Eylea-ravi saanud patsiendil) olid konjunktiivi hemorraagia (25%), võrkkesta hemorraagia (11%), nägemisteravuse halvenemine (11%), silmavalu (10%), katarakt (8%), silmasisese rõhu tõus (8%), klaaskeha irdumine (7%) ja klaaskeha hõljumid (7%).

Kõrvaltoimete loetelu tabelina Alltoodud ohutusandmed hõlmavad kaheksas III faasi uuringus märja AMD, CRVO, BRVO, DME ja müoopiast tingitud CNV näidustuste korral ilmnenud kõrvaltoimeid, mille tekkepõhjus võis olla seotud süstimisprotseduuriga või ravimiga.

Kõrvaltoimed on loetletud organsüsteemi klasside ja esinemissageduste järgi, kasutades järgmist klassifikatsiooni: väga sage (≥ 1/10), sage (≥ 1/100 kuni < 1/10), aeg-ajalt (≥ 1/1000 kuni < 1/100), harv ( 1/10 000 kuni < 1/1000), teadmata (esinemissagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel).

Igas esinemissageduse rühmas on kõrvaltoimed toodud tõsiduse vähenemise järjekorras.

Tabel 1. Kõik III faasi uuringutes (märja AMD, CRVO, BRVO, DME ja müoopiast tingitud CNV III faasi uuringute koondandmed) või turuletulekujärgselt teatatud ravist tingitud kõrvaltoimed Organsüsteemi klass Esinemissagedus Kõrvaltoime Immuunsüsteemi aeg-ajalt ülitundlikkus*** häired Silma kahjustused väga sage nägemisteravuse langus, võrkkesta hemorraagia, * Seisundid, mis teadaolevalt seonduvad märja AMD-ga. Täheldatud ainult märja AMD uuringutes. ** Positiivse ja negatiivse külviga endoftalmiit. *** Turuletulekujärgselt on esinenud ülitundlikkust sh löövet, sügelust, urtikaariat ja üksikutel juhtudel raskeid anafülaktilisi/anafülaktoidseid reaktsioone. **** Turuletulekujärgsete teadete põhjal. Valitud kõrvaltoimete kirjeldus

Märja AMD III faasi uuringutes oli konjunktiivi hemorraagia esinemissagedus suurem nendel patsientidel, kes said tromboosivastaseid ravimeid. Esinemissageduse tõus oli sarnane nii ranibizumabi kui Eylea’ga ravitud patsientidel. Arteriaalne trombemboolia on kõrvaltoime, mis võib olla seotud süsteemse VEGF-i inhibitsiooniga. VEGF-i inhibiitorite intravitreaalse kasutamise järgselt esineb teoreetiliselt arteriaalse trombemboolia, sh insuldi ja müokardiinfarkti tekkimise oht.

Eylea kliinilistes uuringutes oli arteriaalse trombemboolia esinemissagedus AMD, DME, RVO ja müoopiast tingitud CNV-ga patsientidel madal. Märgatavaid erinevusi aflibertsept-ravi saanud patsientide ja võrdlusrühmade vahel (kõik näidustused) ei täheldatud.

Nagu kõik terapeutilised valgud, võib Eylea põhjustada immunogeensust.

Võimalikest kõrvaltoimetest teatamine Ravimi võimalikest kõrvaltoimetest on oluline teatada ka pärast ravimi müügiloa väljastamist. See võimaldab jätkuvalt hinnata ravimi kasu/riski suhet. Tervishoiutöötajatel palutakse kõigist võimalikest kõrvaltoimetest teatada riikliku teavitamissüsteemi (vt V lisa) kaudu.

4.9 Üleannustamine

Kliinilistes uuringutes kasutati ühekuuliste vaheaegadega kuni 4 mg annuseid, üksikjuhtudel esines üleannustamist 8 mg annuse juures. Suurema süstemahuga üleannustamine võib tõsta silmasisest rõhku. Seetõttu tuleb üleannustamise korral jälgida silmasisest rõhku ja kui raviarst peab vajalikuks, alustada asjakohast ravi (vt lõik 6.6).

5. FARMAKOLOOGILISED OMADUSED

5.1 Farmakodünaamilised omadused

Farmakoterapeutiline rühm: oftalmoloogias kasutatavad ained, neovaskularisatsioonivastased ained ATC-kood: S01LA05

Aflibertsept on rekombinantne sulandvalk, mis koosneb inimese VEGF-i retseptorite 1 ja 2 ekstratsellulaarsetest domeenidest, mis on liidetud inimese IgG1 Fc-osaga.

Aflibertsepti toodetakse hiina hamstri munasarja K1 liini rakkudel rekombinantse DNA tehnoloogia abil.

Aflibertsept toimib lahustuva retseptorina, mis seob VEGF-A-d ja PlGF-i suurema afiinsusega kui nende loomulikud retseptorid, ja suudab seega takistada viimaste seondumist VEGF-i retseptoritega ning nende aktiveerumist.

Toimemehhanism Vaskulaarne endoteeli kasvufaktor A (VEGF-A) ja platsenta kasvufaktor (PlGF) kuuluvad VEGF-i angiogeensete faktorite perekonda, mis toimivad endoteelirakkudele potentsete mitogeensete, kemotaktiliste ja veresoonte läbilaskvust mõjutavate faktoritena. VEGF toimib endoteelirakkude pinnal paikneva kahe türosiinkinaasi retseptori – VEGFR-1 ja VEGFR-2 – kaudu. PlGF seondub ainult VEGFR-1-ga, mis on olemas ka leukotsüütide pinnal. Kui VEGF-A aktiveerib neid retseptoreid liiga suurel määral, põhjustab see patoloogilist neovaskularisatsiooni ja veresoonte liigset läbilaskvust. PlGF-i toime koos VEGF-A-ga võimendub nendes protsessides, samuti soodustab see teadaolevalt ka leukotsüütide infiltratsiooni ja veresoonte põletikku.

Farmakodünaamilised toimed

Märg AMD Märga AMD-d iseloomustab patoloogiline koroidea neovaskularisatsioon (CNV). CNV-st tingitud vere ja vedelike leke võib põhjustada võrkkesta paksenemist või turset ja/või võrkkestaalust/-sisest hemorraagiat, mis toob kaasa nägemisteravuse kadumise.

Patsientidel, keda raviti Eylea’ga (esimesel kolmel järjestikusel kuul üks süst kuus, seejärel üks süst iga kahe kuu järel) vähenes tsentraalne võrkkesta paksus [central retinal thickness – CRT] varsti pärast ravi alustamist, samuti vähenes CNV-st põhjustatud keskmine lesiooni suurus sarnaselt tulemustele, mis ilmnesid 0,5 mg ranibizumabi üks kord kuus manustamisel.

Uuringus VIEW1 näitas optiline koherentstomograafia (OCT) CRT keskmist vähenemist (52. nädalal –130 ja –129 mikronit vastavalt iga kahe kuu järel 2 mg Eylea’d ja igal kuul 0,5 mg ranibizumabi saavates ravirühmades). Ka uuringus VIEW2 näitas optiline koherentstomograafia CRT keskmist vähenemist 52. nädalal (–149 ja –139 mikronit vastavalt iga kahe kuu järel 2 mg Eylea’d ja igal kuul 0,5 mg ranibizumabi saavates ravirühmades). CNV suuruse ja CRT vähenemine uuringute teisel aastal üldiselt jätkus.

Varem ravi mittesaanud märja AMD-ga jaapanlastel läbi viidud uuringu ALTAIR tulemused olid

sarnased VIEW uuringutes täheldatutega. ALTAIR uuringus manustati patsientidele kuuajaliste vahedega kolm Eylea 2 mg annust, millele kahe kuu pärast järgnes veel üks süst. Seejärel jätkati ravi ja pikenda režiimiga, kus kasutades erinevaid raviintervalle (kahest kuust pikemad intervallid 2- või 4-nädalaste sammudena) võis eelnevalt määratletud kriteeriumide alusel pikendada süstimistevahelist perioodi maksimaalselt kuni 16 nädalani. 52. nädalal oli CRT keskmine muutus (mõõdetud OCT abil) 2-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas -134,4 mikronit ja 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas -126,1 mikronit. 52. nädalal ei tuvastatud OCT-ga vedeliku esinemist vastavalt 68,3% (2-nädalaste sammudena kohandatud ravirühm) ja 69,1% (4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühm) patsientidest. ALTAIR uuringu teisel aastal jätkus üldiselt CRT vähenemine mõlemas ravirühmas. Uuringus ARIES võrreldi, kas annustamisskeem, milles ravi 2 mg Eylea’ga alustati kolme igakuise süstiga, millele kahe kuu pärast järgnes veel üks süst, misjärel mindi kohe üle ravi ja pikenda režiimile, on samaväärne annustamisskeemiga, milles ravi ja pikenda režiimile mindi üle pärast üheaastast ravi. Patsientidel, kes vajasid uuringu jooksul vähemalt ühel korral 8-nädalasest vahest (Q8) sagedamat manustamist, püsis CRT küll suurem, kuid 104. nädalaks oli CRT keskmine muutus võrreldes algnäitajaga -160,4 mikronit, mis on sarnane patsientidega, keda raviti ≥ 8-nädalaste intervallidega.

CRVO-st ja BRVO-st põhjustatud maakula ödeem

CRVO ja BRVO puhul esineb võrkkesta isheemia, mis käivitab VEGF-i, mis omakorda destabiliseerib rakkudevahelisi tiheliiduseid ning soodustab endoteelirakkude proliferatsiooni. VEGF-i aktiveerumist seostatakse vere-võrkkesta barjääri lagunemisega, vaskulaarse läbilaskvuse suurenemisega, võrkkesta ödeemi ja neovaskularisatsiooni tüsistustega.

Patsientidel, keda raviti 2 mg Eylea’ga (kuue järjestikuse igakuise süstega), täheldati järjepidevat kiiret ja tugevat morfoloogilist vastust (hinnati CRT väärtuse keskmist paranemist). Kõigis kolmes uuringus näitas 24. nädalal mõõdetud CRT vähenemine Eylea-ravi statistilist paremust kontroll-rühmade üle (-457 mikronit vs -145 mikronit CRVO uuringus COPERNICUS; -449 mikronit vs -169 mikronit CRVO uuringus GALILEO; -280 mikronit vs -128 mikronit BRVO uuringus VIBRANT). CRT vähenemine võrrelduna algnäitajatega jätkus kuni uuringute lõpuni (100. nädalani uuringus COPERNICUS, 76. nädalani uuringus GALILEO ja 52. nädalani uuringus VIBRANT).

Diabeetiline maakula ödeem

Diabeetiline maakula ödeem on põhjustatud diabeetilisest retinopaatiast ning sellele on iseloomulik veresoonte läbilaskvuse suurenemine ning võrkkesta kapillaaride kahjustus, mis võib viia nägemisteravuse kaotuseni. Eylea’ga ravitud patsientidel, kellest enamik oli klassifitseeritud kui II tüüpi diabeetikud, täheldati kiiret ja tugevat morfoloogilist vastust (CRT-s, diabeetilise retinopaatia raskusastmes – DRSS).

VIVIDDME ja VISTADME uuringutes täheldati 52. nädalal Eylea’ga ravitud patsientidel statistiliselt oluliselt suuremat CRT keskmist vähenemist, kui laseri kontroll-rühmades (vastavalt -192,4 ja -183,1 mikronit Eylea 2Q8 rühmades ning -66,2 ja -73,3 mikronit kontrollrühmades). 100. nädalal oli VIVIDDME ja VISTADME uuringutes võrkkesta paksuse vähenemine säilinud (vastavalt -195,8 ja -191,1 mikronit Eylea 2Q8 rühmades ning -85,7 ja -83,9 mikronit kontrollrühmades).

VIVIDDME ja VISTADME uuringutes hinnati eelnevalt määratletud viisil ≥ 2-sammulist paranemist diabeetilise retinopaatia raskusastme skaalal (DRSS). DRSS skoor oli hinnatav 73,7% patsientidest VIVIDDME uuringus ja 98,3% patsientidest VISTADME uuringus. 52. nädalal täheldati ≥ 2-sammulist paranemist DRSS näitajates 27,7% ja 29,1% Eylea 2Q8 rühma patsientidest ning 7,5% ja 14,3% kontrollrühma patsientidest. 100. nädalal olid vastavad osakaalud Eylea 2Q8 rühmades 32,6% ja 37,1% ning kontrollrühmades 8,2% ja 15,6%.

Uuringus VIOLET võrreldi DME-ga patsientidel kolme erinevat Eylea 2 mg annustamisskeemi (pärast

vähemalt üheaastast ravi fikseeritud süstimisintervallidega, milles ravi alustati ühe süstega kuus, viiel järjestikusel kuul, misjärel mindi üle ühele süstimisele iga kahe kuu järel). Uuringu 52. ja 100. nädalal (st teisel ja kolmandal raviaastal), olid CRT keskmised muutused ravi ja pikenda režiimi (treat-and- extend, 2T&E), pro re nata (2PRN) ja 2Q8 rühmades kliiniliselt sarnased, vastavalt -2,1; 2,2 ja -18,8 mikronit 52. nädalal ning 2,3; -13,9 ja -15,5 mikronit 100. nädalal. Müoopiast tingitud soonkesta neovaskularisatsioon

Müoopiast tingitud soonkesta neovaskularisatsioon (myopic CNV) on sageli nägemiskaotuse põhjuseks patoloogilise müoopiaga täiskasvanutel. See kujuneb välja Bruch’i membraani rebenditele järgneva haavaparanemismehhanismi tagajärjel, olles patoloogilise müoopia korral nägemist kõige enam ohustavaks teguriks.

Uuringus MYRROR vähenes CRT Eylea’ga ravitud (üks süst ravi alguses, lisasüstid haiguse püsimise või taastekke korral) patsientidel peatselt pärast ravi alustamist, 24. nädalal olid Eylea-rühmas paremad tulemused (-79 mikronit Eylea 2 mg ravirühmas ja -4 mikronit kontrollrühmas), mis püsisid kuni 48. nädalani. Samuti vähenesid CNV haiguskolde keskmised mõõtmed.

Kliiniline efektiivsus ja ohutus

Märg AMD

Eylea ohutust ja efektiivsust hinnati märga AMD-d põdevatel patsientidel kahes randomiseeritud mitmekeskuselises topeltpimedas võrdleva raviga uuringus (VIEW1 ja VIEW2), kus raviti kokku 2412 patsienti (1817 Eylea’ga), kes kõik vastasid efektiivsuse hindamise tingimustele. Patsientide vanus oli vahemikus 49...99 aastat, keskmine vanus 76 aastat. Neis uuringutes olid Eylea ravirühma randomiseeritud patsientidest ligikaudu 89% (1616/1817) 65-aastased või vanemad ja ligikaudu 63% (1139/1817) 75-aastased või vanemad. Igas uuringus randomiseeriti patsiendid vahekorras 1:1:1:1 saama ühte neljast annustamisskeemist:

1) Eylea manustamine annuses 2 mg iga kaheksa nädala järel pärast kolme algset igakuist annust

(Eylea 2Q8);

2) Eylea manustamine annuses 2 mg iga nelja nädala järel (Eylea 2Q4);

3) Eylea manustamine annuses 0,5 mg iga nelja nädala järel (Eylea 0,5Q4) ja

4) ranibizumabi manustamine annuses 0,5 mg iga nelja nädala järel (ranibizumab 0,5Q4).

Uuringute teisel aastal said patsiendid jätkuvalt neile randomiseerimisel algselt määratud annust, kuid annustamisskeem muutus vastavalt nägemise ja anatoomiliste näitajate tulemuste hinnangule ja oli protokollis määratletud maksimaalselt 12-nädalase annustamisintervalliga. Mõlemas uuringus oli esmaseks tulemusnäitajaks nende patsientide osakaal protokolli nõuetele vastavas rühmas, kellel nägemine säilis. See tähendab, kelle nägemisteravus vähenes 52. nädalaks võrreldes algnäitajaga vähem kui 15 tähe võrra.

Uuringus VIEW1 oli 52. nädalal nägemine säilinud 95,1%-l Eylea 2Q8 rühma kuulunud patsiendil, võrreldes 94,4% patsiendiga ranibizumab 0,5Q4 rühmas. Uuringus VIEW2 oli 52. nädalal nägemine säilinud 95,6%-l Eylea 2Q8 rühma kuulunud patsiendil, võrreldes 94,4% patsiendiga ranibizumab 0,5Q4 rühmas. Mõlemas uuringus osutus Eylea-ravi samaväärseks ja kliiniliselt võrdväärseks raviga, mida sai ranibizumab 0,5Q4 rühm.

Allolevas tabelis 2 ja joonisel 1 on näidatud mõlema uuringu koondanalüüsi üksikasjalikud tulemused.

Tabel 2. Tulemusnäitajad 52. nädalal (esmane analüüs) ja 96. nädalal; koondandmed uuringutest VIEW1 ja VIEW2B)

Tulemusnäitaja Eylea 2Q8 E) Ranibizumab 0,5Q4 Keskmine süstide arv alates uuringu algusest Keskmine süstide arv 52. kuni 96. nädalani Patsientide osakaal, kellel tähemärgi skoori vähenemine oli võrrelduna 95,33%B) 92,42% 94,42%B) 91,60% algnäitajatega alla 15 tähe (PPSA) ErinevusC) (95% CI)D) (-1,7; 3,5)F) (-2,3; 3,8)F) BCVA keskmine muutus, mõõdetuna ETDRS-iA) 8,40 7,62 8,74 7,89 täheskoorina algnäitajatest Erinevus LS-i A) keskmises muutuses (ETDRS-i -0,32 -0,25 tähed)C) (-1,87; 1,23) (-1,98; 1,49) (95% CI)D) Patsientide osakaal, kellel nägemine paranes algnäitajast vähemalt 15 tähe võrra ErinevusC) (95% CI)D) (-6,8; 3,8) (-3,5; 7,1) A) BCVA: Best Corrected Visual Acuity, parim korrigeeritud nägemisteravus. ETDRS: Early Treatment Diabetic Retinopathy Study, diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuringute testtabel. LS: Least square means, vähim ruutkeskmine, saadud ANCOVA-st. PPS: Per Protocol Set, protokolli nõuetele vastav rühm. B) Täisanalüüsi rühm (Full Analysis Set – FAS), viimased vaatlustulemused kanti edasi (Last Observation Carried Forward – LOCF ) kõikides analüüsides v.a protokolli nõuetele vastavas rühmas, kus patsientide nägemisteravus säilis 52. nädalani. C) Erinevus on Eylea-rühma väärtus miinus ranibizumabi-rühma väärtus. Positiivne väärtus soosib Eylea’d. D) Usaldusintervall (CI). E) Pärast ravi alustamist kolme igakuise annusega. F) Usaldusintervall, mille alumine piir on väiksem kui –10% näitab Eylea samaväärsust ranibizumabiga.

Uuringute VIEW1 ja VIEW2 koondandmete analüüsis ilmnesid Eylea kliiniliselt olulised muutused algnäitajatest eelmääratletud teise tulemusnäitaja osas vastavalt Riikliku Silmainstituudi nägemisfunktsiooni küsimustikule (NEI VFQ-25). Kliiniliselt olulisi erinevusi ranibizumabiga ei ilmnenud. Muutuste ulatus oli sarnane avaldatud uuringutes nähtuga ja vastas parima korrigeeritud nägemisteravuse paranemisele 15 tähe võrra.

Uuringute teisel aastal oli efektiivsus üldiselt säilinud tuginedes 96. nädalal läbi viidud viimasele hindamisele, 2…4% patsientidest vajasid kõiki igakuiseid süste ning kolmandik patsientidest vajasid vähemalt üht süsti ühekuulise raviintervalliga.

Keskmise CNV ala vähenemine ilmnes mõlemas uuringus kõikides annuserühmades.

Tulemusnäitajad olid kõikide uuringute hinnatavates alarühmades (nt vanus, sugu, rass, nägemisteravuse algnäitaja, kahjustuse tüüp, kahjustuse suurus) kõikides uuringutes ja koondanalüüsis kooskõlas üldpopulatsioonide tulemustega.

96 nädalat kestnud mitmekeskuseline randomiseeritud avatud uuring ALTAIR viidi läbi, hindamaks Eylea efektiivsust ja ohutust ravi ja pikenda manustamisrežiimi korral, kasutades kahte erinevat kohandatud raviintervalli (kahest kuust pikemad raviintervallid 2- või 4-nädalaste sammudena). Uuringusse kaasati 247 varem ravi mittesaanud märja AMD-ga jaapanlasest patsienti.

Kõigil patsientidel alustati ravi ühe Eylea 2 mg süstiga kuus, kolmel järjestikusel kuul, millele järgnes kahe kuu pärast veel üks süst. 16. nädalal randomiseeriti patsiendid vahekorras 1:1 kahte ravirühma:

1) Eylea ravi ja pikenda manustamisrežiim, mida kohandatakse 2-nädalaste sammudena;

2) Eylea ravi ja pikenda manustamisrežiim, mida kohandatakse 4-nädalaste sammudena.

Raviintervalli pikendamine või lühendamine otsustati protokollis määratud nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste alusel, mõlemas ravirühmas oli maksimaalseks raviintervalli pikkuseks 16 nädalat.

Esmaseks tulemusnäitajaks oli BCVA keskmine muutus 52. nädalal võrrelduna algnäitajatega. Teisesteks tulemusnäitajateks olid patsientide hulk 52. nädalal, kelle BCVA ei halvenenud võrreldes algnäitajatega enam kui 15 tähemärgi võrra ja patsientide hulk, kelle BCVA paranes võrreldes algnäitajatega vähemalt 15 tähemärgi võrra. Ravi ja pikenda manustamisrežiimil 2-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas suurenes 52. nädalal mõõdetud tähemärgi skoor võrreldes algnäitajatega keskmiselt 9,0 tähe võrra, 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas oli vastav tulemus 8,4 tähte [erinevus LS-i keskmises muutuses

(tähed) (95% CI): -0,4 (-3,8; 3,0), ANCOVA]. Patsientide hulk, kelle BCVA ei halvenenud enam kui 15 tähemärgi võrra oli mõlemas ravirühmas sarnane (96,7% 2-nädalaste ja 95,9% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas). Patsientide hulk, kelle BCVA paranes 52. nädalaks vähemalt 15 tähemärgi võrra oli 2-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas 32,5% ja 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas 30,9%. Patsientide osakaal, kelle raviintervalle pikendati 12 nädala pikkuseks või enam oli 42,3% 2-nädalaste ja 49,6% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas. 40,7% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühma kuulunud patsientidest pikenes raviintervall 16 nädalani. Viimasel visiidil enne 52. nädalat määrati 56,8% 2-nädalaste ja 57,8% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas olevatele patientidele järgmiseks süstimisintervalliks 12 nädalat või enam. Kuni 96. nädalani (kaasa arvatud) läbi viidud hindamiste andmetel säilis üldiselt uuringu teisel aastal ravi efektiivsus – tähemärgi skoor paranes võrreldes algnäitajatega keskmiselt 7,6 tähte 2-nädalaste ja 6,1 tähte 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas. Patsientide osakaal, kelle raviintervalle pikendati 12 nädala pikkuseks või enam, oli 56,9% 2-nädalaste ja 60,2% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas. Viimasel visiidil enne 96. nädalat määrati 64,9% 2-nädalaste ja 61,2% 4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas olevatele patsientidele järgmiseks süstimisintervalliks 12 nädalat või enam. Teisel raviaastal said patsiendid keskmiselt vastavalt 3,6 süsti (2-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas) ja 3,7 süsti (4-nädalaste sammudena kohandatud ravirühmas). Kogu kaheaastase raviperioodi ajal oli patsientide keskmine saadud süstide arv 10,4.

Okulaarsed ja süsteemsed ohutusprofiilid olid sarnased olulistes uuringutes VIEW1 ja VIEW2 täheldatutega.

104 nädalat kestnud mitmekeskuselises randomiseeritud avatud võrdleva raviga uuringus ARIES võrreldi, kas annustamisskeem, milles ravi alustati kolme igakuise süstiga, millele kahe kuu pärast järgnes veel üks süst, misjärel mindi üle ravi ja pikenda režiimile, on efektiivsuse ja ohutuse poolest samaväärne annustamisskeemiga, kus ravi ja pikenda režiimile mindi üle pärast üheaastast ravi. Uuringusse kaasati 269 varem ravi mittesaanud märja AMD-ga patsienti. Samuti jälgiti uuringus ARIES neid patsiente, kes vajasid uurija hinnangu alusel 8 nädalast lühemaid raviintervalle. Uuringus osalenud 269 patsiendist 62 said uuringu jooksul vähemalt ühel korral ravi 8 nädalast lühema intervalliga. Sellised patsiendid jätkasid uuringus ja said ravi uurija kliinilise hinnangu alusel, kuid mitte sagedamini kui iga 4 nädala järel. Hiljem võis nende raviintervalle uuesti pikendada. Sagedama manustamise määramisel oli raviintervallide keskmine pikkus 6,1 nädalat. Patsientidel, kes vajasid uuringu jooksul vähemalt ühel korral sagedamat manustamist, oli 104. nädalal mõõdetud BCVA madalam, võrrelduna patsientidega, kes ei vajanud sagedamat ravi. Uuringu lõpus mõõdetud BCVA keskmine muutus võrrelduna algnäitajatega oli +2,3 ± 15,6 tähte. Sagedamini ravi saanutest säilitas nägemise (st kaotas vähem kui 15 tähte) 85,5% patsientidest ja 19,4% patsientidest paranes tähemärgi skoor 15 või enam tähte. 8 nädalast lühemate raviintervallidega patsientide ohutusprofiil oli sarnane uuringute VIEW1 ja VIEW2 ohutusandmetega. CRVO-st põhjustatud maakula ödeem

Eylea ohutust ja efektiivsust hinnati kahes randomiseeritud mitmekeskuselises topeltpimedas platseebokontrolliga uuringus (COPERNICUS ja GALILEO) CRVO-st põhjustatud maakula ödeemiga patsientidel, kus raviti kokku 358 patsienti (217 Eylea’ga) kes kõik vastasid efektiivsuse hindamise tingimustele. Patsientide vanus oli vahemikus 22...89 aastat, keskmine vanus oli 64 aastat. CRVO uuringutes olid ligikaudu 52% (112/217) Eylea ravirühma randomiseeritud patsientidest 65-aastased või vanemad ning ligikaudu 18% (38/217) 75-aastased või vanemad. Mõlemas uuringus randomiseeriti patsiendid suhtes 3:2 kas rühma, kus iga 4 nädala järel (2Q4) manustati 2 mg Eylea’d või kontrollrühma, kus tehti iga 4 nädala järel platseebosüste (kokku 6 süstet).

Pärast kuuendat järjestikust süstet (tehtud intervalliga üks kord kuus) raviti patsiente edasi vaid juhul, kui nad vastasid eelnevalt kindlaksmääratud jätkuravi kriteeriumitele, välja arvatud uuringus GALILEO osalenud kontrollrühma patsiendid, kellel jätkati platseebosüstete tegemist kuni 52. nädalani. Alates sellest hetkest said ravi kõik patsiendid, kes vastasid eelnevalt kindlaksmääratud kriteeriumitele.

Mõlemas uuringus oli esmaseks tulemusnäitajaks patsientide hulk, kelle parim korrigeeritud nägemisteravus (BCVA) paranes 24. nädalaks algnäitajatega võrreldes vähemalt 15 tähemärgi võrra. Teiseseks tulemusnäitajaks oli muutus nägemisteravuses 24. nädalaks, võrrelduna algnäitajatega. Mõlemas uuringus näitas Eylea’d saanute ravirühm statistiliselt oluliselt paremaid tulemusi. Maksimaalne nägemisteravus saavutati kolmandal kuul, edasine nägemisteravuse ja CRT stabiliseerumine jätkus kuni kuuenda kuuni. Statistiliselt oluline erinevus säilis kuni 52. nädalani.

Allolevas tabelis 3 ja joonisel 2 on näidatud mõlema uuringu analüüside üksikasjalikud tulemused.

Tabel 3. Tulemusnäitajad nädalatel 24, 52 ja 76/100 (täisanalüüsi rühm koos LOCF-igaC)) uuringutes COPERNICUS ja GALILEO

Tulemus- 24. nädal 52. nädal 100. nädal 24. nädal 52. nädal 76. nädal näitajad Eylea Kontroll Eylea KontrollE) Eylea F) Kontroll E,F) Eylea Kontroll Eylea Kontroll Eylea G) Kontroll G) 2 mg Q4 2 mg 2 mg 2 mg Q4 2 mg 2 mg (N = 114) (N = 73) (N = 114) (N = 73) (N = 114) (N = 73) (N = 103) (N = 68) (N = 103) (N = 68) (N = 103) (N = 68) Patsientide osakaal, kelle tähemärgi skoor paranes võrreldes 56% 12% 55% 30% 49,1% 23,3% 60% 22% 60% 32% 57,3% 29,4% algnäitajatega vähemalt 15 tähemärgi võrra Kaalutud 44,8% 25,9% 26,7% 27,9% 28,0% erinevus A, B, E) 38,3% (33,0; 56,6) (11,8; 40,1) (13,1; 40,3) (13,0; 42,7) (13,3; 42,6) (95% CI) (24,4; 52,1) p-väärtus p < p < 0,0001 0,0001 Keskmine muutus BCVA-s C), mõõdetuna ETDRS C) 17,3 -4,0 16,2 3,8 13,0 1,5 18,0 3,3 16,9 3,8 13,7 6,2 tähemärgi (12,8) (18,0) (17,4) (17,1) (17,7) (17,7) (12,2) (14,1) (14,8) (18,1) (17,8) (17,7) skoori alusel, võrreldes algnäitajatega (SD) Erinevus LS keskmistes 21,7 12,7 11,8 14,7 13,2 7,6 väärtustes A,C,D, E) (17,4; 26,0) (7,7; 17,7) (6,7; 17,0) (10,8; 18,7) (8,2; 18,2) (2,1; 13,1) (95% CI) p < 0,0001 p-väärtus p < 0,0001 p < 0,0001 p < 0,0001 p < 0,0001 p = 0,0070

A) Erinevus on Eylea 2 mg Q4 miinus kontroll. B) Erinevuse ja usaldusintervalli (CI) kalkuleerimisel arvestati piirkonna (Ameerika vs ülejäänud maailm uuringus COPERNICUS ja Euroopa vs Aasia/Vaikne ookean uuringus GALILEO) ja ravieelse BCVA kategooria (> 20/200 ja ≤ 20/200) alusel kohandatud Cochran-Mantel-Haenszel’i (CMH) testi. C) BCVA: Best Corrected Visual Acuity, parim korrigeeritud nägemisteravus. ETDRS: Early Treatment Diabetic Retinopathy Study, diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuringute testtabel. LOCF: Last Observation Carried Forward, viimased vaatlustulemused, edasikantud vastavale nädalale. SD: Standard deviation, standardhälve. LS: Least square means, vähim ruutkeskmine ANCOVA alusel. D) LS keskmiste erinevus ja usaldusintervall tugineb ANCOVA mudelil, kus arvestatakse teguritena ravirühma, piirkonda (Ameerika vs ülejäänud maailm uuringus COPERNICUS ja Euroopa vs Aasia/Vaikne ookean uuringus GALILEO) ja ravieelset BCVA kategooriat (> 20/200 ja ≤ 20/200). E) Uuringus COPERNICUS võisid kontrollrühma patsiendid nädalatel 24 kuni 52 saada Eylea’d vastavalt vajadusele, kuid mitte sagedamini kui kord iga 4 nädala järel; patsientidele määrati visiidid iga 4 nädala järel. F) Uuringus COPERNICUS said nii kontrollrühma kui Eylea-rühma patsiendid alates 52. nädalast kuni 96. nädalani 2 mg Eylea’d vastavalt vajadusele, kuid mitte sagedamini kui kord iga 4 nädala järel; patsientidele määrati kohustuslikud visiidid kord kvartalis, kuid vajadusel ka iga 4 nädala järel. G) Uuringus GALILEO said nii kontrollrühma kui Eylea-rühma patsiendid alates 52. nädalast kuni 68. nädalani 2 mg Eylea’d vastavalt vajadusele, kuid mitte sagedamini kui kord iga 8 nädala järel; patsientidele määrati kohustuslikud visiidid iga 8 nädala järel.

Joonis 2. Nägemisteravuse keskmine muutus ravirühmade lõikes algväärtusest 76/100 nädalani uuringutes COPERNICUS ja GALILEO (täisanalüüsi rühm)

viitab kontrollrühma üleviimisele PRN-ravile 2 mg Eylea’ga

GALILEO uuringu alguses oli CRVO perfusiooniga patsientide osakaal Eylea rühmas 86,4% (n = 89) ja platseeborühmas 79,4% (n = 54). 24. nädalal oli see näitaja Eylea rühmas 91,8% (n = 89) ja platseeborühmas 85,5% (n = 47). Sarnased näitajad püsisid kuni 76. nädalani: 84,3% (n = 75) Eylea rühmas ja 84,0% (n = 42) platseeborühmas.

COPERNICUS-e uuringu alguses oli CRVO perfusiooniga patsientide osakaal Eylea rühmas 67,5% (n = 77) ja platseeborühmas 68,5% (n = 50). 24. nädalal oli see näitaja Eylea rühmas 87,4% (n = 90) ja platseeborühmas 58,6% (n = 34). Sarnased näitajad püsisid kuni 100. nädalani: 76,8% (n = 76) Eylea rühmas ja 78% (n = 39) platseeborühmas. Alates 24. nädalast oli platseeborühma patsientidel võimalus

sutuum enimksek esuvaretsimegäN sutuum enimksek esuvaretsimegäN )dehät( )dehät( Fikseeritud PRN igakuise PRN pikendatud igakuine annus jälgimisega jälgimisvahemikega Fikseeritud PRN igakuise PRN pikendatud igakuine annus jälgimisega jälgimisvahemikega

saada Eylea’d.

Eylea-ravi kasulik toime nägemisele oli sarnane olenemata sellest, kas patsiendil oli enne ravi perfusioon või mitte. Mõlemas uuringus täheldatud ravitoime oli teiste hinnatavate alarühmade (nt vanus, sugu, rass, nägemisteravuse algnäitajad, CRVO kestus) lõikes valdavalt kooskõlas üldiste populatsioonide tulemustega. Uuringute GALILEO ja COPERNICUS koondandmete analüüsis ilmnesid Eylea kliiniliselt olulised muutused algnäitajatest eelmääratletud teisese tulemusnäitaja osas vastavalt Riikliku Silmainstituudi nägemisfunktsiooni küsimustikule (NEI VFQ-25). Nende muutuste ulatus oli sarnane avaldatud uuringutes nähtuga ja vastas parima korrigeeritud nägemisteravuse paranemisele 15 tähe võrra.

BRVO-st põhjustatud maakula ödeem

Eylea ohutust ja efektiivsust hinnati BRVO-st põhjustatud maakula ödeemiga (sh hemiretinaalse veeni oklusiooniga) patsientidel randomiseeritud mitmekeskuselises topeltpimedas võrdleva raviga uuringus VIBRANT. Uuringus raviti kokku 181 patsienti (91 patsienti Eylea’ga), kes kõik vastasid efektiivsuse hindamise tingimustele. Patsientide vanus oli vahemikus 42…94 aastat, keskmine vanus 65 aastat. BRVO uuringus oli ligikaudu 58% (53/91) Eylea ravirühma randomiseeritud patsientidest 65-aastased või vanemad ning ligikaudu 23% (21/91) 75-aastased või vanemad. Uuringus randomiseeriti patsiendid vahekorras 1:1 saama ühte järgmistest ravidest:

  • 2 mg Eylea’d iga kaheksa nädala järel, pärast ravi alustamist kuue igakuise süstega;
  • uuringu alguses teostatud laserfotokoagulatsioon (laseri kontrollrühm).

Laseri kontrollrühma patsientidele võimaldati alates 12. nädalast lisa laserfotokoagulatsiooni protseduuri (nn päästemeetod) minimaalse protseduuride vahelise ajaga 12 nädalat. Alates 24. nädalast võimaldati laseri rühma patsientidele eelmääratletud kriteeriumide alusel nn päästeravi Eylea 2 mg annusega, mida manustati kolmel esimesel kuul iga nelja nädala järel, millele järgnesid süsted iga kaheksa nädala järel.

VIBRANT uuringus oli esmaseks tulemusnäitajaks patsientide hulk, kelle parim korrigeeritud nägemisteravus (BCVA) paranes 24. nädalaks algnäitajatega võrreldes vähemalt 15 tähemärgi võrra. Selle näitaja põhjal oli Eylea-rühm parem kui laseri kontrollrühm.

Teiseseks tulemusnäitajaks oli nägemisteravuse muutus 24. nädalaks võrrelduna algnäitajatega. Eylea rühma näitajad olid VIBRANT uuringus statistiliselt oluliselt paremad. Nägemisteravuse paranemine oli kiire, maksimaalne tulemus saavutati kolmandal kuul, toime säilis kuni 12. kuuni.

Laseri rühmas said alates 24. nädalast 67 patsienti nn päästeravi Eylea’ga (kontrollrühm/Eylea 2 mg rühm), mille tulemusel paranes nägemisteravus 24. nädalast kuni 52. nädalani ligikaudu 5 tähemärgi võrra. Allolevas tabelis 4 ja joonisel 3 on näidatud uuringu VIBRANT analüüsi üksikasjalikud tulemused.

Tabel 4. Tulemusnäitajad 24. ja 52. nädalal (täisanalüüsi rühm koos LOCF-iga) uuringus VIBRANT

Tulemusnäitajad VIBRANT

Patsientide osakaal, kelle 52,7% 26,7% 57,1% 41,1% tähemärgi skoor paranes võrreldes algnäitajatega vähemalt 15 tähemärgi võrra (%)

Kaalutud erinevus A,B) 16,2% (%) (2,0; 30,5) (95% CI) p = 0,0296 p-väärtus p = 0,0003 Keskmine muutus 6,9 17,1 12,2 (11,9) BCVA-s mõõdetuna (12,9) (13,1) ETDRS-i tähemärgi (11,9) skoori alusel, võrreldes algnäitajatega (SD) Erinevus LS-i 10,5 5,2 keskmistes väärtustes (7,1; 14,0) (1,7; 8,7) A,C) (95% CI) p-väärtus A) Erinevus on Eylea 2 mg Q4 rühma väärtus miinus võrdleva ravirühma (laser) väärtus. B) Erinevuse ja usaldusintervalli (95% CI) kalkuleerimisel kasutati piirkonna (Põhja-Ameerika vs Jaapan) ja ravieelse BCVA kategooria (> 20/200 ja ≤ 20/200) alusel kohandatud Mantel-Haenszel skeemi. C) Vähimruutude keskmine (LS) ja usaldusintervall (95% CI) põhinevad ANCOVA mudelil, kus arvestatakse fikseeritud teguritena ravirühma, ravieelset BCVA kategooriat (> 20/200 ja ≤ 20/200) ja piirkonda (Põhja-Ameerika vs Jaapan) ning ühismuutujana ravieelset BCVA-d. D) Alates 24. nädalast kuni 48. nädalani pikendati kõigi Eylea ravirühma patsientide raviintervalle 4 nädalalt 8 nädalani. E) Alates 24. nädalast võimaldati laseri ravirühma patsientidele nn päästeravi Eylea’ga, kui oli täidetud vähemalt üks eelnevalt määratletud kriteerium. Selles rühmas sai nn päästeravi kokku 67 patsienti. Päästeraviks oli Eylea manustamine annuses 2 mg kolmel esimesel kuul iga nelja nädala järel, millele järgnesid süsted iga kaheksa nädala järel. F) Nominaalne p-väärtus.

Joonis 3. Nägemisteravuse keskmine muutus algväärtusest kuni 52. nädalani, mõõdetuna ETDRS-i tähemärgi skoori alusel uuringus VIBRANT

Uuringu alguses oli patsientide osakaal, kellel oli säilinud võrkkesta perfusioon Eylea rühmas 60% ja laseri rühmas 68%. 24. nädalal olid need näitajad vastavalt 80% ja 67%. Eylea ravirühmas oli 24. nädalaks saavutatud perfusioonitase säilinud ka 52. nädalal. Laseri kontrollrühmas, kus patsientidele võimaldati alates 24. nädalast nn päästeravi Eylea’ga, suurenes perfusiooniga patsientide osakaal 52. nädalaks 78%-ni.

Diabeetiline maakula ödeem

Eylea ohutust ja efektiivsust hinnati DME-d põdevatel patsientidel kahes randomiseeritud mitmekeskuselises topeltpimedas võrdleva raviga uuringus (VIVIDDME ja VISTADME). Kokku raviti ja hinnati efektiivsust 862 patsiendil, kellest 576 said Eylea’d. Patsientide vanus oli vahemikus 23...87 aastat, keskmine vanus 63 aastat. DME uuringutes olid Eylea ravirühma randomiseeritud patsientidest ligikaudu 47% (268/576) 65-aastased või vanemad ja ligikaudu 9% (52/576) 75-aastased või vanemad. Enamus mõlemas uuringus osalejatest põdesid II tüüpi diabeeti. Mõlemas uuringus randomiseeriti patsiendid vahekorras 1:1:1 saama ühte kolmest annustamisskeemist:

1) Eylea manustamine annuses 2 mg iga kaheksa nädala järel pärast ravi alustamist viie igakuise

süstega (Eylea 2Q8);

2) Eylea manustamine annuses 2 mg iga nelja nädala järel (Eylea 2Q4);

3) makulaarne laserfotokoagulatsioon (võrdlev ravi).

Alates 24. nädalast võimaldati eelnevalt määratletud nägemiskaotuse piirmääraga patsientidele lisaravi: Eylea-rühma patsientidele võimaldati laser-ravi ja kontrollrühma patsientidele Eylea-ravi. Mõlemas uuringus oli esmaseks tulemusnäitajaks parima korrigeeritud nägemisteravuse (BCVA) keskmine muutus 52. nädalal võrreldes algnäitajatega. Nii Eylea 2Q8 kui Eylea 2Q4 rühma näitajad olid statistiliselt oluliselt paremad võrreldes kontrollrühmaga. See paremus jätkus 100. nädalani.

Allolevas tabelis 5 ja joonisel 4 on näidatud uuringute VIVIDDME ja VISTADME analüüsi üksikasjalikud tulemused.

Tabel 5: Tulemusnäitajad 52. nädalal ja 100. nädalal (täisanalüüsi rühm koos LOCF-iga) uuringutes VIVIDDME ja VISTADME Tulemusnäitajad VIVIDDME VISTADME

Keskmine muutus BCVA-s mõõdetuna ETDRS-i E 10,7 10,5 10,7 12,5 tähemärgi skoori alusel, võrreldes algnäitajatega Erinevus LS-i keskmistes 9,1 9,3 8,2 10,7 10,45 12,19 10,1 10,6 väärtustes B,C,E (6,3; 11,8) (6,5; 12,0) (5,2; 11,3) (7,6; 13,8) (7,7; 13,2) (9,4; 15,0) (7,0; 13,3) (7,1; 14,2) (97,5% CI)

Patsientide osakaal, kelle tähemärgi skoor paranes võrreldes algnäitajatega vähemalt 15 tähemärgi võrra Kohandatud erinevus D,C,E 24% 23% 26,1% 34% (97,5% CI) (13,5; (12,6; (14,8; (24,1; A Pärast ravi alustamist viie igakuise süstiga.

B Vähimruutude keskmine (LS) ja usaldusintervall (CI) põhinevad ANCOVA mudelil, kus ravieelne BCVA oli ühismuutuja ning ravirühma faktor. Lisaks sellele kaasati VIVIDDME uuringusse faktorina piirkond (Euroopa/Austraalia vs Jaapan) ja VISTADME uuringusse faktorina müokardi infarkt ja/või kardiovaskulaarne tüsistus anamneesis. C Erinevus on Eylea-rühma väärtus miinus võrdleva ravirühma (laser) väärtus. D Usaldusintervalli (CI) ja statistilise testi erinevuse arvutamisel kasutatakse Mantel-Haenszel skeemi, mis on VIVIDDME puhul kohandatud piirkonna (Euroopa/Austraalia vs Jaapan) ning VISTADME puhul müokardiinfarkti või kardiovaskulaarse tüsistuse esinemise järgi anamneesis. E BCVA: Best Corrected Visual Acuity, parim korrigeeritud nägemisteravus. ETDRS: Early Treatment Diabetic Retinopathy Study, diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuringute testtabel. LOCF: Last Observation Carried Forward, viimased vaatlustulemused, edasikantavad vastavale nädalale. LS: Least square, vähimruutude keskmine ANCOVA alusel. CI: Confidence Intervall, usaldusintervall.

Joonis 4: BCVA keskmine muutus, mõõdetuna ETDRS-i tähemärgi skoori alusel algnäitajatest kuni 100. nädalani uuringute VIVIDDME ja VISTADME andmete põhjal

Ravitulemused hinnatavates alarühmades (nt vanus, sugu, rass, HbA1c algnäitaja, nägemisteravuse algnäitaja, eelnev anti-VEGF-ravi) olid mõlemas uuringus ja koondanalüüsis üldiselt kooskõlas üldpopulatsiooni tulemustega. VIVIDDME ja VISTADME uuringutes said vastavalt 36 (9%) ja 197 (43%) patsienti eelnevat anti-VEGF- ravi, mille manustamine lõpetati vähemalt 3 kuud enne uuringu algust. Ravitulemused patsientide alarühmas, keda raviti enne VEGF-inhibiitoriga olid sarnased patsientidega, keda ei olnud varasemalt VEGF-inhibiitoriga ravitud.

Raviarsti otsusel said patsiendid, kellel oli haigus mõlemas silmas, vajadusel anti-VEGF ravi ka teise silma. VISTADME uuringus said 217 (70,7%) Eylea patsienti 100. nädalani mõlemasse silma Eylea süste; VIVIDDME uuringus raviti 97-l (35,8%) Eylea patsiendil teist silma mõne teise anti-VEGF ravimiga.

Sõltumatus võrdlevas uuringus (DRCR.net Protocol T) kasutati paindlikku annustamisskeemi, mis põhines rangetel OCT ja nägemise hindamise kriteeriumidel. Sellise skeemi alusel said aflibertsepti ravirühma patsiendid (n = 224) 52. nädalaks keskmiselt 9,2 süsti, mis on sarnane VIVIDDME ja VISTADME uuringutes Eylea 2Q8 rühma patsientidele manustatud annuste arvuga. Üldine efektiivsus oli aflibertsepti ravirühma (uuringus Protocol T) ja Eylea 2Q8 rühmade (uuringutes VIVIDDME ja

sutuum enimksek esuvaretsimegäN sutuum enimksek esuvaretsimegäN )dehät( )dehät(

VISTADME) puhul sarnane. Uuringus Protocol T suurenes tähemärgi skoor võrreldes algnäitajatega

keskmiselt 13,3 tähe võrra, sh 42% patsientidel vähemalt 15 tähe võrra. Ohutusalastes tulemustes olid okulaarsete ja mitteokulaarsete kõrvaltoimete (sh arteriaalsed trombembooliad) üldised esinemissagedused kõikide ravirühmade ja ka uuringute lõikes sarnased. 100 nädalat kestnud mitmekeskuselises, randomiseeritud, avatud, võrdleva raviga uuringus VIOLET võrreldi DME-ga patsientidel kolme erinevat Eylea 2 mg annustamisskeemi (pärast vähemalt üheaastast ravi fikseeritud süstimisintervallidega, milles ravi alustati ühe süstega kuus, viiel järjestikusel kuul, misjärel mindi üle ühele süstimisele iga kahe kuu järel). Uuringus võrreldi, kas teisel ja kolmandal raviaastal on Eylea 2 mg ravi ja pikenda annustamisskeem (2T&E, minimaalne süstimisintervall 8 nädalat, intervalli pikendati järk-järgult kliiniliste ja anatoomiliste tulemuste põhjal) ja Eylea 2 mg annustamine vastavalt vajadusele (2PRN, patsiente hinnati iga 4 nädala järel, vajadusel süstiti kliiniliste ja anatoomiliste tulemuste põhjal) samaväärsed Eylea 2 mg manustamisega iga 8 nädala järel (2Q8).

Esmane tulemusnäitaja (BCVA muutus 52. nädalal võrrelduna algnäitajatega) oli 0,5 ± 6,7 tähte 2T&E rühmas ja 1,7 ± 6,8 tähte 2PRN rühmas, võrrelduna 0,4 ± 6,7 tähega 2Q8 rühmas, mis on statistilised samaväärsed (p < 0,0001 mõlema võrdluse korral; samaväärsuse piir: 4 tähte). BCVA muutused 100. nädalal võrrelduna algnäitajatega olid kooskõlas 52. nädala tulemustega: -0,1 ± 9,1 tähte 2T&E rühmas ja 1,8 ± 9,0 tähte 2PRN rühmas, võrrelduna 0,1 ± 7,2 tähega 2Q8 rühmas. 100 nädala keskmine süstide arv oli 12,3 süsti 2Q8 (fikseeritud intervallid) rühmas; 10,0 süsti 2T&E rühmas ja 11,5 süsti 2PRN rühmas.

Okulaarsed ja süsteemsed ohutusprofiilid olid kõigis ravirühmades sarnased VIVID ja VISTA kesksetes uuringutes täheldatutega.

2T&E rühmas toimus süstimisintervallide pikendamine/lühendamine uurija otsusel, soovitatavaks sammuks oli 2 nädalat.

Müoopiast tingitud soonkesta neovaskularisatsioon

Eylea ohutust ja efektiivsust hinnati randomiseeritud mitmekeskuselises topeltpimedas platseebokontrolliga uuringus varem ravi mittesaanud, müoopiast tingitud CNV-ga asiaatidest patsientidel. Kokku raviti 121 patsienti (90 patsienti Eylea’ga), kes kõik vastasid efektiivsuse hindamise tingimustele. Patsiendid olid vanusevahemikus 27...83 aastat, keskmine vanus 58 aastat. Müoopiast tingitud CNV uuringus Eylea ravirühma randomiseeritud patsientidest ligikaudu 36% (33/91) olid 65-aastased või vanemad ja ligikaudu 10% (9/91) 75-aastased või vanemad.

Patsiendid randomiseeriti suhtes 3:1 saama ravi alguses kas ühe 2 mg Eylea intravitreaalse süsti või ühe platseebosüsti, millele järgnesid lisasüstid kord kuus (haiguse püsimisel või taastekke korral) kuni 24. nädalani, mil hinnati esmaseid tulemusnäitajaid. 24. nädalal oli platseeborühma patsientidel võimalus saada esimene annus Eylea’d. Seejärel võisid mõlema rühma patsiendid saada haiguse püsimisel või taastekke korral lisasüste. Ravirühmade võrdlusel oli Eylea rühma esmane tulemusnäitaja (muutus BCVA-s) ja kinnitav teisene tulemusnäitaja (patsientide osakaal, kellel BCVA paranes 15 tähemärgi võrra) 24. nädalal võrreldes algnäitajatega statistiliselt oluliselt parem. Erinevused mõlemas tulemusnäitajas püsisid kuni 48. nädalani.

Allolevas tabelis 6 ja joonisel 5 on näidatud uuringu MYRROR analüüsi üksikasjalikud tulemused.

Tabel 6. Tulemusnäitajad 24. nädalal (esmane analüüs) ja 48. nädalal uuringus MYRROR (täisanalüüsi rühm koos LOCF-igaA)

Tulemusnäitajad MYRROR Keskmine muutus BCVA-s B), mõõdetuna ETDRS tähemärgi skoori alusel, võrreldes algnäitajatega (SD) B) Erinevus LS keskmistes 14,1 9,5 väärtustes C,D,E) (95% CI) Patsientide osakaal, kelle tähemärgi skoor paranes võrreldes algnäitajatega vähemalt 38,9% 9,7% 50,0% 29,0% 15 tähemärgi võrra Kaalutud erinevus D,F) 29,2% 21,0% (95% CI) (14,4; 44,0) (1,9; 40,1) A) LOCF: Last Observation Carried Forward, viimased vaatlustulemused, edasikantud vastavale nädalale. B) BCVA: Best Corrected Visual Acuity, parim korrigeeritud nägemisteravus. ETDRS: Early Treatment Diabetic Retinopathy Study, diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuringute testtabel. SD: Standard Deviation, standardhälve. C) LS mean: Least Square mean, vähimruutude keskmine ANCOVA alusel. D) CI: Confidence Interval, usaldusintervall. E) LS-i keskmine erinevus ja usaldusintervall (95% CI) ANCOVA alusel, kus ravirühmad ja riik (riikide nimetused) on muutumatud väärtused ja ravi alguse BCVA muutuv väärtus. F) Erinevuse ja 95% CI arvutamisel kasutatakse riikide (riikide nimetused) lõikes kohandatud Cochran-Mantel- Haenszel (CMH) testi. Joonis 5. Keskmine muutus nägemisteravuses ravi algusest 48. nädalani ravirühmade lõikes uuringus MYRROR (täisanalüüsi rühm koos LOCF-iga)

Lapsed Euroopa Ravimiamet ei kohusta esitama Eylea’ga läbi viidud uuringute tulemusi laste kõikide alarühmade kohta märja AMD, CRVO, BRVO, DME ja müoopiast tingitud CNV korral (teave lastel

sutuum enimksek esuvaretsimegäN )dehät(

kasutamise kohta, vt lõik 4.2).

5.2 Farmakokineetilised omadused

Eylea’d manustatakse silmas paiksete toimete avaldumiseks otse klaaskehasse.

Imendumine / jaotumine Aflibertsept imendub pärast intravitreaalset manustamist silmast aeglaselt süsteemsesse vereringesse ja see esineb süsteemses vereringes valdavalt inaktiivse stabiilse kompleksina koos VEGF-iga. Siiski ainult "vaba aflibertsept" suudab siduda endogeenset VEGF-i.

Farmakokineetilises alamuuringus kuue neovaskulaarse märja AMD patsiendiga, kellelt võeti mitmeid vereproove, oli vaba aflibertsepti maksimaalne plasmakontsentratsioon (süsteemne C ) madal, keskmiselt ligikaudu 0,02 mikrogrammi/ml (vahemik 0...0,054) 1...3 päeva vältel pärast 2 mg intravitreaalset süstimist ja ei olnud peaaegu kõikidel patsientidel tuvastatav kaks nädalat pärast annustamist. Kui aflibertsepti manustatakse intravitreaalselt iga 4 nädala järel, siis see ei kumuleeru plasmas. Vaba aflibertsepti keskmine maksimaalne plasmakontsentratsioon on ligikaudu 50...500 korda väiksem aflibertsepti sisaldusest, mis on vajalik süsteemse VEGF-i bioloogilise toime 50%-liseks pärssimiseks loommudelites, kus täheldati vererõhu muutusi ligikaudu 10 mikrogrammi/ml vaba aflibertsepti sisalduse juures; algnäitajad taastusid, kui sisaldus langes ligikaudu alla 1 mikrogrammi/ml. Eeldatakse, et pärast 2 mg intravitreaalset manustamist patsientidele on vaba aflibertsepti keskmine maksimaalne plasmakontsentratsioon rohkem kui 100 korda väiksem aflibertsepti sisaldusest, mis on vajalik süsteemse VEGF-i poolmaksimaalseks sidumiseks (2,91 mikrogrammi/ml) tervete vabatahtlikega läbi viidavas uuringus. Seetõttu ei ole süsteemsed farmakodünaamilised toimed nagu vererõhu muutumine, tõenäolised.

Farmakokineetika alauuringutes CRVO, BRVO, DME või müoopiast tingitud CNV-ga patsientidel oli vaba aflibertsepti keskmine C sarnane (vahemik 0,03…0,05 mikrogrammi/ml), individuaalsed näitajad ei ületanud 0,14 mikrogrammi/ml. Seejärel langesid vaba aflibertsepti plasmatasemed, jäädes ühe nädala jooksul allapoole avastamispiiri või selle lähedale. Kõigil patsientidel ei olnud aflibertsepti kontsentratsioonid enne järgmist manustamist (4 nädala möödudes) enam määratavad. Eritumine Kuna Eylea on valgupõhine ravim, ei ole ainevahetusuuringuid läbi viidud.

Vaba aflibertsept seob VEGF-i stabiilseks inertseks kompleksiks. Nagu ka teiste suurte valkude korral, eeldatakse, et proteolüütiline katabolism eemaldab nii vaba kui ka seondunud aflibertsepti. Neerukahjustus Konkreetseid uuringuid Eylea kasutamise kohta neerukahjustusega patsientidel ei ole läbi viidud.

Uuringus VIEW2 osalenud patsientide, kellest 40%-l esines neerukahjustus (24%-l kerge, 15%-l mõõdukas ja 1%-l raske), farmakokineetilisel analüüsil ei ilmnenud erinevusi toimeaine plasmakontsentratsioonis pärast intravitreaalset manustamist iga 4 või 8 nädala järel.

Uuringus GALILEO täheldati CRVO-ga patsientidel, uuringus VIVIDDME DME-ga patsientidel ja uuringus MYRROR müoopiast tingitud CNV-ga patsientidel sarnaseid tulemusi.

5.3 Prekliinilised ohutusandmed

Mittekliinilistes korduvtoksilisuse uuringutes täheldati toimeid vaid selliste süsteemsete plasmatasemete juures, mis olid oluliselt suuremad kui maksimaalne kontsentratsioon inimesel pärast soovitatud kliinilise annuse intravitreaalset manustamist. Kliinilise kasutamise seisukohast on see väheoluline.

Inimesel saavutatavat maksimaalset kontsentratsiooni ületavate süsteemsete plasmatasemete juures täheldati aflibertseptiga intravitreaalselt ravitud ahvide hingamisteede epiteeli erosiooni ja haavandumist ninakarbikutes. Vaba aflibertsepti C -i ja AUC põhjal oli süsteemne plasmatase vastavalt ligikaudu 200 ja 700 korda suurem, võrrelduna vastavate näitajatega, mida täheldati inimestel pärast 2 mg annuse intravitreaalset manustamist. Annuse juures, mille puhul ei täheldatud kõrvaltoimeid (NOAEL) – 0,5 mg/silma – ahvidele manustamisel oli süsteemne plasmatase C -i ja AUC põhjal vastavalt 42 ja 56 korda kõrgem. Aflibertsepti võimaliku mutageensuse ja kartsinogeensuse uuringuid ei ole läbi viidud. Embrüo/loote arengu uuringutes täheldati aflibertsepti mõju emakasisesele arengule tiinetel küülikutel nii intravenoossel manustamisel (3...60 mg/kg) kui ka subkutaansel manustamisel (0,1…1 mg/kg). Emaslooma NOAEL esines vastavalt 3 mg/kg või 1 mg/kg annuste juures. Arenguga seotud NOAEL-i ei tuvastatud. 0,1 mg/kg annuse korral oli süsteemne plasmatase vaba aflibertsepti C -i ja kumulatiivse AUC põhjal vastavalt ligikaudu 17 ja 10 korda suurem, võrrelduna vastavate näitajatega, mida täheldati inimestel pärast 2 mg annuse intravitreaalset manustamist. Toimeid isas- ja emasloomade fertiilsusele hinnati ühe osana ahvidega läbi viidud 6-kuulises uuringus, kus loomadele manustati aflibertsepti intravenoosselt annusevahemikus 3...30 mg/kg. Kõikide annuste korral täheldati menstruatsiooni puudumist või korrapäratust, mis oli seotud emasloomade suguhormoonide tasemete muutustega, ning muutusi sperma morfoloogias ja liikuvuses. 3 mg/kg intravenoosse annuse manustamisel oli süsteemne plasmatase vaba aflibertsepti C ja AUC põhjal vastavalt ligikaudu 4900 ja 1500 korda suurem kui kontsentratsioon, mida täheldati inimestel pärast 2 mg annuse intravitreaalset manustamist. Kõik muutused olid pöörduva iseloomuga.

6. FARMATSEUTILISED ANDMED

6.1. Abiainete loetelu

Polüsorbaat 20 (E 432) Naatriumdivesinikfosfaat monohüdraat (pH reguleerimiseks) Dinaatriumvesinikfosfaat heptahüdraat (pH reguleerimiseks) Naatriumkloriid Sahharoos Süstevesi

6.2. Sobimatus

Sobivusuuringute puudumise tõttu ei tohi seda ravimpreparaati teiste ravimitega segada.

6.3 Kõlblikkusaeg

2 aastat

6.4 Säilitamise eritingimused

Hoida külmkapis (2 °C...8 °C). Mitte lasta külmuda. Hoida originaalpakendis, valguse eest kaitstult.

Avamata viaali võib hoida külmkapist väljas, temperatuuril kuni 25 °C kuni 24 tundi. Pärast viaali avamist tuleb ravimit käsitseda aseptilistes tingimustes.

6.5 Pakendi iseloomustus ja sisu

Lahus, mis on punnkorgiga (elastomeerne kumm) viaalis (I tüüpi klaas) ja 18 G filternõel. Ühes viaalis sisalduva lahuse väljatõmmatav maht on vähemalt 0,1 ml. Pakendis on 1 viaal + 1 filternõel.

6.6 Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks ja käsitlemiseks

Viaal on ainult ühekordseks kasutamiseks ühes silmas.

Viaalis sisalduv annus on suurem kui soovitatav 2 mg aflibertsepti annus (vastab 0,05 ml süstelahusele). Enne manustamist tuleb liigne kogus lahust süstlast välja suruda.

Enne manustamist tuleb süstelahust visuaalselt kontrollida võõrosakeste ja/või värvimuutuse või mis tahes muu muutuse suhtes lahuse välimuses. Nende esinemisel tuleb ravimpreparaat ära visata.

Filternõel: Tömbi otsaga filternõel, mis ei ole mõeldud süstimiseks. Ärge töödelge tömbi otsaga filternõela autoklaavis. Filternõel on mittepürogeenne. Kahjustatud pakendi korral mitte kasutada. Kasutatud tömbi otsaga filternõel visake teravate esemete kogumise konteinerisse. Tähelepanu: filternõela korduv kasutamine võib põhjustada infektsiooni või teiste haiguste/vigastuste teket.

Intravitreaalseks süstimiseks tuleb kasutada süstenõela suurusega 30 G x ½ tolli.

Viaali kasutusjuhend

1. Eemaldage plastikust kork ja

desinfitseerige viaali kummist korgi välimine pind.

2. Kinnitage karbis sisalduv 18 G

5-mikroniline filternõel 1 ml steriilsele Luer-lukuga süstlale.

3. Suruge filternõel viaali korgi keskkohast läbi, kuni nõel on kogupikkuses viaalis ja selle ots puutub vastu viaali alumist pinda või alumist serva.

4. Kasutades aseptilisi töövõtteid tõmmake kogu Eylea-viaali sisu süstlasse, hoides viaali püstises, kergelt kallutatud asendis, lihtsustamaks kogu lahuse väljatõmbamist. Vältimaks õhu süstlasse tõmbamist veenduge, et filternõela avaus on täielikult vedeliku sees. Sisu väljatõmbamise ajal hoidke viaali kallutatud asendis, veendudes, et filternõela avaus on üleni vedelikus.

5. Tagamaks filternõela täieliku tühjenemist, veenduge, et kolb on viaali tühjendamisel piisavalt tagasi tõmmatud. 6. Eemaldage filternõel ja visake see nõuetekohaselt ära. Märkus: filternõela ei tohi kasutada intravitreaalseks süstimiseks.

7. Kasutades aseptilisi töövõtteid, keerake

30 G x ½-tolline süstlanõel Luer-lukuga süstlaotsikule.

8. Hoides süstalt käes suunaga nõel

ülespoole, kontrollige, kas süstlas on mulle. Mullide olemasolul koputage sõrmega õrnalt vastu süstalt, kuni mullid kogunevad üles.

9. Eemaldage mullid ja liigne ravim, surudes kolvivart aeglaselt nii, et kolvi lame ots jääb kohakuti joonega, mis märgistab süstlal näitu 0,05 ml.

10. Viaal on ainult ühekordseks kasutamiseks. Viaali sisu mitmeks annuseks jagamine võib suurendada saastumise ja sellest tingitud infektsiooni tekke riski. Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.

7. MÜÜGILOA HOIDJA

Bayer AG 51368 Leverkusen Saksamaa

8. MÜÜGILOA NUMBER (NUMBRID)

EU/1/12/797/002

9. ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV

Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 22. november 2012 Müügiloa viimase uuendamise kuupäev: 13. juuli 2017

10. TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV

Täpne teave selle ravimpreparaadi kohta on Euroopa Ravimiameti kodulehel: https://www.ema.europa.eu

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus Eylea 114,3 mg/ml süstelahus süstlis

2. KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS

1 ml süstelahust sisaldab 114,3 mg aflibertsepti (afliberceptum)*.

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus

Üks viaal sisaldab 0,263 ml lahuses 30,1 mg aflibertsepti. See tagab ühekordse annuse manustamiseks vajaliku koguse 0,07 ml, mis sisaldab 8 mg aflibertsepti.

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus süstlis

Üks süstel sisaldab 0,184 ml lahuses 21 mg aflibertsepti. See tagab ühekordse annuse manustamiseks vajaliku koguse 0,07 ml, mis sisaldab 8 mg aflibertsepti.

* Aflibertsept on sulandvalk, mis koosneb inimese vaskulaarse endoteeli kasvufaktori (vascular endothelial growth factor, VEGF) retseptorite 1 ja 2 ekstratsellulaarsetest domeenidest, mis on liidetud inimese IgG1 Fc-osaga, ning on toodetud hiina hamstri munasarja K1 liini rakkudel rekombinantse DNA tehnoloogia abil.

Teadaolevat toimet omav abiaine

Üks ml süstelahust sisaldab 0,3 mg polüsorbaat 20 (E 432).

Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.

3. RAVIMVORM

Süstelahus (süstevedelik) Selge kuni kergelt küütlev, värvitu kuni kahvatukollane isoosmootne lahus. Lahuse pH on 5,8.

4. KLIINILISED ANDMED

4.1 Näidustused

Eylea on näidustatud täiskasvanutele:

  • ealise neovaskulaarse (märja) maakuli degeneratsiooni raviks (vt lõik 5.1);
  • diabeetilisest maakuli ödeemist tingitud halvenenud nägemise raviks (vt lõik 5.1);
  • võrkkesta veeni oklusiooni (haru-, tsentraal- ja hemiretinaalse veeni oklusioon) tagajärjel tekkinud maakuli ödeemist tingitud halvenenud nägemise raviks (vt lõik 5.1).

4.2 Annustamine ja manustamisviis

Eylea’d tohib manustada ainult kvalifitseeritud arst, kellel on intravitreaalse süstimise kogemus.

Annustamine

nAMD ja DME Soovitatav annus on 8 mg aflibertsepti, mis vastab 0,07 ml lahusele. Annustamine on ealise neovaskulaarse (märja) maakuli degeneratsiooni (neovascular age-related macular degeneration, nAMD) ja diabeetilise maakuli ödeemi (diabetic macular oedema, DME) näidustuste korral sama. 8 mg annuse jaoks on vaja kasutada Eylea’d tugevusega 114,3 mg/ml.

Ravi alustavatele patsientidele manustatakse Eylea’d ühe süstina kuus, kolmel järjestikusel kuul. Tuginedes raviarsti hinnangule nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste kohta, võib seejärel pikendada süstimistevahelisi intervalle kuni 4 kuuni. Stabiilsete nägemise ja/või anatoomiliste ravitulemuste säilitamiseks võib süstimistevahelisi intervalle seejärel veelgi pikendada kuni 6 kuuni, nagu ravi ja pikenda annustamisskeemi puhul.

Patsientidel, keda on varem ravitud Eylea 40 mg/ml-ga või mõne muu anti-VEGF ravimiga ja kes lähevad üle Eylea 114,3 mg/ml-le, võib raviskeem erineda varem ravi mittesaanud patsientide omast. Süstimistevahelised intervallid tuleb määrata nägemise ja/või anatoomiliste ravitulemuste põhjal (vt lõik 5.1).

  • Stabiilsete nägemise ja anatoomiliste ravitulemusega patsientidel võib pärast esimest Eylea 114,3 mg/ml süstet varasemaid raviintervalle säilitada või pikendada, nagu ravi ja pikenda annustamisskeemi puhul.
  • Suboptimaalsete nägemise ja/või anatoomiliste ravitulemustega patsientidel võib ravi alustada ühe Eylea 114,3 mg/ml süstega kuus kuni kolmel järjestikusel kuul, misjärel süstimistevahelisi intervalle kohandatakse, nagu ravi ja pikenda annustamisskeemi puhul.

Juhul kui nägemise ja/või anatoomilised ravitulemused halvenevad, tuleb arsti otsuse kohaselt raviintervalli lühendada. Kahe süste vaheline intervall ei tohi olla lühem kui 1 kuu. Kui nägemise ja/või anatoomiliste näitajate põhjal järeldatakse, et patsiendil ei ole ravi jätkamisest kasu, tuleb ravi Eylea 114,3 mg/ml-ga lõpetada.

Ühekuuliste intervallidega 8 mg Eylea manustamist rohkem kui kolmel järjestikusel kuul ei ole uuringutes PULSAR (nAMD) ja PHOTON (DME) uuritud. Olemasolevad andmed toetavad teatud patsientide puhul igakuist manustamist 3 kuust pikema perioodi jooksul, kuid vastavad andmed on praegu piiratud. Kontrollvisiitide sageduse otsustab arst patsiendi seisundi põhjal. Ravi katkestamist nõudvad seisundid on loetletud lõigus 4.4.

RVO Võrkkesta veeni oklusiooni (retinal vein occlusion, RVO) näidustuse puhul on soovitatav annus 8 mg aflibertsepti, mis vastab 0,07 ml lahusele. 8 mg annuse jaoks on vaja kasutada Eylea’d tugevusega 114,3 mg/ml.

Ravi alustavatele patsientidele manustatakse Eylea’d ühe süstena kuus, kolmel järjestikusel kuul. Tuginedes raviarsti hinnangule nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste kohta, võib süstimistevahelisi intervalle seejärel pikendada (vt lõik 5.1).

Patsientidel, keda on varem ravitud Eylea 40 mg/ml-ga või mõne muu anti-VEGF ravimiga ja kes lähevad üle Eylea 114,3 mg/ml-le, võib raviskeem erineda varem ravi mittesaanud patsientide omast. Süstimistevahelised intervallid tuleb määrata nägemise ja/või anatoomiliste ravitulemuste põhjal (vt lõik 5.1).

  • Stabiilsete nägemise ja anatoomiliste ravitulemusega patsientidel võib pärast esimest Eylea 114,3 mg/ml süstet varasemaid raviintervalle säilitada või pikendada, nagu ravi ja pikenda annustamisskeemi puhul.
  • Suboptimaalsete nägemise ja/või anatoomiliste ravitulemustega patsientidel võib ravi alustada ühe Eylea 114,3 mg/ml süstega kuus kuni kolmel järjestikusel kuul, misjärel süstimistevahelisi intervalle kohandatakse, nagu ravi ja pikenda annustamisskeemi puhul.

Juhul kui nägemise ja/või anatoomilised ravitulemused halvenevad, tuleb arsti otsuse kohaselt raviintervalli lühendada (vt lõik 5.1). Kahe süste vaheline intervall ei tohi olla lühem kui 1 kuu. Kui nägemise ja/või anatoomiliste näitajate põhjal järeldatakse, et patsiendil ei ole ravi jätkamisest kasu, tuleb ravi Eylea 114,3 mg/ml-ga lõpetada.

Kontrollvisiitide sageduse otsustab arst patsiendi seisundi põhjal. Ravi katkestamist nõudvad seisundid on loetletud lõigus 4.4.

Patsientide erirühmad

Neeru- või maksakahjustus Konkreetseid uuringuid ei ole neeru- või maksakahjustusega patsientidel läbi viidud. Olemasolevad andmed ei viita Eylea annuse kohandamise vajalikkusele nendel patsientidel (vt lõik 5.2).

Eakad Olemasolevad andmed ei viita Eylea annuse kohandamise vajalikkusele eakatel.

Lapsed Eylea 114,3 mg/ml ohutus ja efektiivsus lastel ja noorukitel vanuses alla 18 aasta ei ole tõestatud. Puudub Eylea 114,3 mg/ml asjakohane kasutus lastel nAMD, DME ja RVO näidustustel.

Manustamisviis

Eylea on ainult intravitreaalseks süstimiseks.

Intravitreaalse süstimise peab vastavalt meditsiinilistele standarditele ja kehtivatele juhistele läbi viima kvalifitseeritud arst, kellel on intravitreaalse süstimise kogemus. Üldise praktika kohaselt tuleb kasutada sobivat anesteesiat ja järgida aseptika nõudeid, sh kasutada paikset laia toimespektriga mikrobitsiidi (nt silmaümbruse nahale, silmalaule ja silma pinnale kantav povidoonjodiid). Soovitatav on käte desinfitseerimine kirurgiliste nõuete kohaselt, steriilsete kinnaste, steriilse lina ja steriilse silmalaupeegli (või samaväärse vahendi) kasutamine.

Süstlanõel tuleb viia klaaskeha õõnde 3,5…4,0 mm tagapool limbust, vältides horisontaalset meridiaani ning hoides suunda silmamuna keskosa poole. Seejärel süstitakse 0,07 ml lahust. Järgmiste süstide puhul tuleb kasutada erinevat süstekohta. Vahetult pärast intravitreaalset süstimist tuleb patsiente jälgida silmasisese rõhu suurenemise suhtes. Asjakohane jälgimine võib koosneda nägemisnärvi diski perfusiooni kontrollimisest või tonomeetriast. Vajadusel peavad käepärast olema steriilsed vahendid paratsenteesi tegemiseks.

Pärast intravitreaalse süsti tegemist tuleb patsiente juhendada, et nad teataksid viivitamatult igast endoftalmiidile viitavast sümptomist (nt silmavalu, silma punetus, valguskartus, hägustunud nägemine).

Ühte viaali või süstlit tohib kasutada ainult ühe silma ravimiseks. Pärast süstimist tuleb kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjal hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.

Teavet ravimpreparaadi käsitsemise kohta enne manustamist vt lõigust 6.6.

4.3 Vastunäidustused

  • Ülitundlikkus toimeaine või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiainete suhtes.
  • Silma või silmaümbruse infektsioon.
  • Aktiivne raske silmasisene põletik.

4.4 Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel

Jälgitavus

Bioloogiliste ravimpreparaatide jälgitavuse parandamiseks tuleb manustatava ravimi nimi ja partii number selgelt dokumenteerida.

Intravitreaalse süstimisega seotud reaktsioonid

Intravitreaalseid süste, sh Eylea’ga, on seostatud endoftalmiidi, silmasisese põletiku, võrkkesta irdumise, võrkkesta rebendi ja traumaatilise katarakti tekkega (vt lõik 4.8). Eylea manustamisel tuleb alati kasutada nõuetekohast aseptilist süstimistehnikat. Patsiente tuleb juhendada, et nad teataksid viivitamatult igast endoftalmiidile või mis tahes eespool toodud tüsistusele viitavast sümptomist. Tekkinud seisundeid tuleb asjakohaselt ravida.

Silmasisese rõhu tõus

Silmasisese rõhu mööduvat tõusu on täheldatud 60 minuti jooksul pärast intravitreaalset, sh Eylea süstimist (vt lõik 4.8). Seetõttu tuleb jälgida nii silmasisest rõhku kui ka nägemisnärvi diski perfusiooni ning seda asjakohaselt ravida. Eriline ettevaatus on vajalik ravile halvasti alluva glaukoomiga patsientidel (ärge süstige Eylea’d, kui silmasisene rõhk on ≥ 30 mmHg).

Immunogeensus

Kuna aflibertsept on terapeutiline valk, esineb immunogeensuse võimalus (vt lõik 5.1). Patsiente tuleb juhendada, et nad teataksid mis tahes silmasisese põletiku sümptomist, nt valu, valguskartus või punetus, mis võib olla ülitundlikkusele viitav kliiniline näht.

Süsteemsed toimed

VEGF-i inhibiitorite intravitreaalse manustamise järgselt on esinenud süsteemseid kõrvaltoimeid, sh mitteokulaarset hemorraagiat ja arteriaalset trombembooliat, ning teoreetiliselt võivad need olla seotud VEGF-i inhibeerimisega (vt lõik 4.8). Ohutuse andmed on piiratud nAMD, DME ja RVO-ga patsientide ravi kohta, kellel on viimase 6 kuu jooksul esinenud insulti või mööduvat isheemia atakki või müokardiinfarkti. Selliste patsientide ravimisel tuleb olla ettevaatlik. Mõlema silma samaaegne ravi

Eylea 114,3 mg/ml ohutust ja efektiivsust mõlema silma samaaegsel ravimisel ei ole uuritud (vt lõik 5.1). Kui samaaegselt ravitakse mõlemat silma, võib suureneda ravimi süsteemne ekspositsioon, mis võib suurendada süsteemsete kõrvaltoimete tekkeriski.

Teise anti-VEGF ravimi samaaegne kasutamine

Andmed Eylea samaaegse kasutamise kohta koos teiste anti-VEGF ravimitega (süsteemsed või okulaarsed) on piiratud.

Ravi katkestamine

Ravi tuleb katkestada järgmistel juhtudel:

  • parima korrigeeritud nägemisteravuse (best corrected visual acuity, BCVA) langus ≥ 30 tähte võrreldes nägemisteravuse viimase hindamisega;
  • regmatogeenne võrkkesta irdumine või kollatähni 3. või 4. astme defektid;
  • võrkkesta rebend;
  • subretinaalne hemorraagia, mis haarab võrkkesta tsentraallohku või kui hemorraagia suurus on ≥ 50% kogu kahjustusalast;
  • kui 28 päeva jooksul on teostatud või plaanitakse teostada silmaoperatsiooni.

Võrkkesta pigmentepiteeli rebend

Riskitegurite hulka, mida seostatakse võrkkesta pigmentepiteeli rebendi tekkega nAMD korral pärast VEGF-i vastast ravi, kuuluvad ulatuslik ja/või kõrge võrkkesta pigmentepiteeli irdumine. Aflibertseptiga ravi alustamisel tuleb võrkkesta pigmentepiteeli rebendi riskiteguritega patsientide puhul olla ettevaatlik.

Fertiilses eas naised

Fertiilses eas naised peavad ravi ajal ja vähemalt 4 kuud pärast viimast Eylea 114,3 mg/ml intravitreaalset süstet kasutama efektiivseid rasestumisvastaseid vahendeid (vt lõik 4.6).

Patsientide rühmad, kelle kohta on andmeid piiratud hulgal

Diabeediga patsientide, kellel on HbA1c väärtus üle 12%, või proliferatiivse diabeetilise retinopaatiaga patsientide ravis Eylea’ga on kogemusi piiratud hulgal. Eylea’d ei ole uuritud ägedate süsteemsete infektsioonidega patsientidel ega patsientidel, kellel on kaasuvad silmahaigused nagu võrkkesta irdumine või auk kollatähnis. Samuti ei ole Eylea’ga ravi kogemusi diabeetikute kohta, kellel on ravile allumatu hüpertensioon. Selliste patsientide ravimisel peab arst seda teabe puudumist arvestama.

Teave abiainete kohta

Ravimpreparaat sisaldab 0,021 mg polüsorbaat 20 ühes 0,07 ml annuses, mis vastab 0,3 mg/ml. Polüsorbaadid võivad põhjustada allergilisi reaktsioone.

4.5 Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed

Koostoimeid ei ole uuritud.

4.6 Fertiilsus, rasedus ja imetamine

Fertiilses eas naised

Fertiilses eas naised peavad ravi ajal ja vähemalt 4 kuud pärast viimast Eylea 114,3 mg/ml intravitreaalset süstet kasutama efektiivseid rasestumisvastaseid vahendeid.

Rasedus

Andmed aflibertsepti kasutamise kohta rasedatel on piiratud. Loomkatsetes on ilmnenud reproduktsioonitoksilisus (vt lõik 5.3). Eylea 114,3 mg/ml ei tohi raseduse ajal kasutada, välja arvatud juhul, kui võimalik kasu ületab võimaliku ohu lootele.

Imetamine

Väga piiratud andmed inimeste kohta näitavad, et aflibertsept võib väikeses koguses erituda inimese rinnapiima. Aflibertsept on suur valgumolekul ja imiku organismi imenduva ravimi kogus on eeldatavasti minimaalne. Aflibertsepti toime rinnaga toidetavale vastsündinule/imikule ei ole teada. Ettevaatusabinõuna ei ole soovitatav Eylea 114,3 mg/ml kasutamise ajal last rinnaga toita. Fertiilsus

Fertiilsuse kohta inimestel andmed puuduvad. Loomkatsetes, kus saavutati kõrge süsteemne ekspositsioon, leiti, et aflibertsept võib kahjustada isas- ja emasloomade fertiilsust (vt lõik 5.3).

4.7 Toime reaktsioonikiirusele

Eylea süstimine mõjutab kergelt autojuhtimise ja masinate käsitsemise võimet, kuna seoses süstimise või silmauuringutega võib esineda mööduvaid nägemishäireid. Patsiendid ei tohi juhtida autot ega käsitseda masinaid, kuni nende nägemine pole piisavalt taastunud.

4.8 Kõrvaltoimed

Ohutusprofiili kokkuvõte

Tõsised kõrvaltoimed olid katarakt (7,1%), silmasisese rõhu tõus (3,8%), võrkkesta hemorraagia (2,8%), klaaskeha hemorraagia (1,1%), subkapsulaarne katarakt (0,6%), võrkkesta rebend (0,5%), nukleaarne katarakt (0,4%) ja võrkkesta irdumine (0,4%).

Kõige sagedasemad kõrvaltoimed Eylea 114,3 mg/ml-ga ravitud patsientidel olid katarakt (7,1%), nägemisteravuse halvenemine (4,3%), konjunktiivi hemorraagia (4,0%), silmasisese rõhu tõus (3,8%), klaaskeha irdumine (3,5%), klaaskeha hõljumid (3,2%) ja võrkkesta hemorraagia (2,8%).

Neljas kliinilises uuringus täheldatud ohutusprofiil oli sarnane Eylea 114,3 mg/ml-ga (N = 1808) ja Eylea 40 mg/ml-ga (N = 857) ravitud patsientidel ja seda nii nAMD, DME kui ka RVO-ga patsientidel.

Kõrvaltoimete loetelu tabelina

Ohutusrühma kuulus kokku 1808 patsienti, keda raviti kuni 96 nädala jooksul Eylea 114,3 mg/ml-ga neljas II/III faasi kliinilises uuringus (CANDELA, PULSAR, PHOTON, QUASAR). Alltoodud ohutusandmed hõlmavad kõiki teatatud kõrvaltoimeid, mille tekkepõhjus võis olla seotud süstimisprotseduuri või ravimiga. Kõrvaltoimed on loetletud organsüsteemi klasside ja esinemissageduste järgi, kasutades järgmist klassifikatsiooni: väga sage (≥ 1/10), sage (≥ 1/100 kuni < 1/10), aeg-ajalt (≥ 1/1000 kuni < 1/100), harv (≥ 1/10 000 kuni < 1/1000), teadmata (esinemissagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel). Igas esinemissageduse rühmas on kõrvaltoimed esitatud tõsiduse vähenemise järjekorras.

Tabel 1. Eylea 114,3 mg/ml-ga ravitud nAMD, DME või RVO-ga patsientidel II/III faasi uuringutes või turuletulekujärgse jälgimise käigus teatatud kõik ravist tingitud kõrvaltoimed Organsüsteemi klass Esinemissagedus Kõrvaltoime Immuunsüsteemi häired sage ülitundlikkus* Silma kahjustused sage katarakt, silmasisese rõhu tõus, klaaskeha * Teated ülitundlikkusest hõlmasid löövet, sügelust, urtikaariat. ** Turuletulekujärgsete teadete põhjal. Järgmisi Eylea 40 mg/ml-ga esinenud kõrvaltoimeid peetakse võimalikuks ka Eylea 114,3 mg/ml-ga ravi korral: ebaharilik tunne silmas, sarvkesta epiteeli defekt, eeskambri põletik, traumaatiline katarakt, hüpopüon, rasked anafülaktilised/anafülaktoidsed reaktsioonid. Valitud kõrvaltoimete kirjeldus Ravimirühmaga seotud kõrvaltoimed Arteriaalne trombemboolia on kõrvaltoime, mis võib olla seotud VEGF-i süsteemse inhibitsiooniga. VEGF-i inhibiitorite intravitreaalse kasutamise järgselt esineb teoreetiline risk arteriaalse trombemboolia, sh insuldi ja müokardiinfarkti tekkeks. Aflibertsepti kliinilistes uuringutes oli arteriaalse trombemboolia esinemissagedus nAMD, DME ja RVO-ga patsientidel väike. Märgatavaid erinevusi Eylea 114,3 mg/ml-ga ravitud patsientide ja Eylea 40 mg/ml-ga ravitud võrdlusrühmade vahel (sõltumata näidustusest) ei täheldatud.

Võimalikest kõrvaltoimetest teatamine Ravimi võimalikest kõrvaltoimetest on oluline teatada ka pärast ravimi müügiloa väljastamist. See võimaldab jätkuvalt hinnata ravimi kasu/riski suhet. Tervishoiutöötajatel palutakse kõigist võimalikest kõrvaltoimetest teatada riikliku teavitamissüsteemi (vt V lisa) kaudu.

4.9 Üleannustamine

Suurema süstemahuga üleannustamine võib tõsta silmasisest rõhku. Seetõttu tuleb üleannustamise korral jälgida silmasisest rõhku ja kui raviarst peab vajalikuks, alustada asjakohast ravi (vt lõigud 4.4 ja 6.6).

5. FARMAKOLOOGILISED OMADUSED

5.1 Farmakodünaamilised omadused

Farmakoterapeutiline rühm: oftalmoloogias kasutatavad ained, neovaskularisatsioonivastased ained ATC-kood: S01LA05

Aflibertsept on rekombinantne sulandvalk, mis koosneb inimese VEGF-i retseptorite 1 ja 2 ekstratsellulaarsetest domeenidest, mis on liidetud inimese IgG1 Fc-osaga.

Aflibertsepti toodetakse hiina hamstri munasarja K1 liini rakkudel rekombinantse DNA tehnoloogia abil.

Toimemehhanism

Vaskulaarne endoteeli kasvufaktor A (vascular endothelial growth factor-A, VEGF-A) ja platsenta kasvufaktor (placental growth factor, PlGF) kuuluvad VEGF-i angiogeensete faktorite perekonda, mis võivad toimida endoteelirakkudele potentsete mitogeensete, kemotaktiliste ja veresoonte läbilaskvust mõjutavate faktoritena. VEGF toimib endoteelirakkude pinnal paikneva kahe türosiini kinaasi retseptori VEGFR-1 ja VEGFR-2 kaudu. PlGF seondub ainult VEGFR-1-ga, mis on olemas ka leukotsüütide pinnal. Kui VEGF-A aktiveerib neid retseptoreid liiga suurel määral, võib see põhjustada patoloogilist neovaskularisatsiooni ja veresoonte liigset läbilaskvust. PlGF võib iseseisvalt aktiveerida VEGFR-1, kutsudes võrkkestas esile põletikureaktsiooni, ja teadaolevalt suureneb selle kontsentratsioon patoloogiliste seisundite nagu nAMD, diabeetilise retinopaatia (DR), DME ja võrkkesta veeni oklusiooni (retinal vein occlusion, RVO) korral.

Farmakodünaamilised toimed

Aflibertsept toimib lahustuva libaretseptorina, mis seondub VEGF-A ja PlGF-iga suurema afiinsusega kui nende loomulikud retseptorid ja suudab seega inhibeerida VEGF-i sugulasretseptorite seondumist ja aktiveerumist. Loomkatsetes suudab aflibertsept ära hoida patoloogilist neovaskularisatsiooni ja vaskulaarseid lekkeid mitmes erinevas silmahaiguse mudelis.

nAMD-d iseloomustab patoloogiline soonkesta neovaskularisatsioon (choroidal neovascularisation, CNV). CNV-st tingitud vere ja vedelike leke võib põhjustada võrkkesta turset ja/või võrkkestaalust/-sisest hemorraagiat, mis toob kaasa nägemisteravuse kadumise. Aflibertsepti farmakodünaamika näitajaid võrreldi nAMD näidustusel 114,3 mg/ml tugevuse manustamisel 12-nädalase (8Q12) ja 16-nädalase (8Q16) intervalliga vs 40 mg/ml tugevuse manustamisel iga 8 nädala järel (2Q8). Näitajateks olid CNV ala muutus uuringu algusest kuni 12. nädalani, kogu kahjustusala suuruse muutus uuringu algusest kuni 48., 60. ja 96. nädalani ja tsentraalse võrkkesta paksuse (central retinal thickness, CRT) muutus uuringu algusest.

Nende patsientide koondrühmas, kellele manustati ravimit 8Q12 või 8Q16 skeemi järgi, oli CNV ala vähenemine (vähimruutude keskmine, mis põhineb korduvmõõtmistega segamudelil [mixed model for repeated measurements, MMRM]) 12. nädalaks –1,63 mm2 võrreldes –1,17 mm2-ga nendel patsientidel, keda raviti 2Q8 skeemi järgi.

Üldiselt püsisid farmakodünaamilised toimed kuni 156. nädalani.

Tabel 2. Farmakodünaamika parameetrid (täisanalüüsi rühm) uuringus PULSAR Efektiivsuse tulemusnäitajad Nädal Kogu kahjustusala muutus võrreldes uuringu algusega [mm2] Vähimruutude keskmineA 12 –0,55 –0,30 Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud Vähimruutude keskmine (SE)A 48 –0,46 (0,19) –0,35 (0,20) 0,09 (0,22) Vähimruutude keskmiste erinevus –0,55 –0,44 (95% CI)A, B (–1,04; –0,06) (–0,94; –0,06) Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud Vähimruutude keskmine (SE)A 60 –0,48 (0,20) –0,54 (0,21) –0,24 (0,20) Vähimruutude keskmiste erinevus –0,24 –0,29 (95% CI)A, B (–0,72; 0,24) (–0,79; 0,20) Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud Vähimruutude keskmine (SE)A 96 –0,43 (0,20) –0,42 (0,20) –0,18 (0,20) Vähimruutude keskmiste erinevus –0,25 –0,24 (95% CI)A, B (–0,72; 0,21) (–0,71; 0,22) A Vähimruutude keskmine, CI ja p-väärtused põhinevad MMRM-il, mille kovariant oli mõõtmistulemuse väärtus enne uuringu algust, faktor oli ravirühm; randomiseerimiseks kasutatud visiitide ja stratifitseerimise muutujad (geograafiline piirkond, ravieelne BCVA kategooria) olid fikseeritud faktorid, samuti uuringu alguse mõõtmistulemuse väärtus ja visiidi interaktsiooni ning ravi ja visiidi interaktsiooni tingimused. B Absoluutne erinevus on vastavalt Eylea 8Q12- või 8Q16-rühmad miinus 2Q8-rühmad. CI (confidence interval): usaldusintervall SD (standard deviation): standardhälve SE (standard error): standardviga Joonis 1. Tsentraalse võrkkesta paksuse (central retinal thickness, CRT) vähimruutude (least square, LS) keskmise muutus uuringu algusest kuni 96. nädalani (täisanalüüsi rühm) uuringus PULSAR

Diabeetilisele maakuli ödeemile on iseloomulik veresoonte läbilaskvuse suurenemine ning võrkkesta kapillaaride kahjustus, mis võib viia nägemisteravuse kaotuseni.

Aflibertsepti farmakodünaamika näitajaid võrreldi DME näidustusel 114,3 mg/ml tugevuse manustamisel 12-nädalase (8Q12) ja 16-nädalase (8Q16) intervalliga vs 40 mg/ml tugevuse manustamisel iga 8 nädala järel (2Q8). Näitajaks oli lekkeala suuruse muutus uuringu algusest kuni 48., 60. ja 96. nädalani.

Üldiselt püsisid farmakodünaamilised toimed kuni 156. nädalani.

sutuum esimksek edutuurmihäv TRC )setinorkim(

Tabel 3. Farmakodünaamika parameetrid (täisanalüüsi rühm) uuringus PHOTON Efektiivsuse tulemusnäitajad Nädal Lekkeala suuruse muutusA alates uuringu algusest [mm2] Aritmeetiline keskmine (SD), 48 –13,9 (13,91) –9,4 (11,50) –9,2 (12,11) täheldatud 60 –13,9 (13,54) –12,0 (13,26) –14,4 (12,89) A Põhineb fluorestsiinangiograafiaga tehtud mõõtmistel. SD (standard deviation): standardhälve Joonis 2. Tsentraalse võrkkesta paksuse (CRT) vähimruutude keskmise muutus uuringu algusest kuni 96. nädalani (täisanalüüsi rühm) uuringus PHOTON

Immunogeensus

Eylea 114,3 mg/ml manustamise järgselt (kuni 96 nädala jooksul) tuvastati Eylea vastaseid antikehi 2,5…4,4% patsientidest, kes said ravi DME või nAMD näidustusel. Tekkinud antikehad ei mõjutanud ravimi farmakokineetikat, efektiivsust ega ohutust.

RVO korral esineb võrkkesta isheemia, mis käivitab VEGF-i vabanemise, mis omakorda destabiliseerib rakkudevahelisi tiheliiduseid ning soodustab endoteelirakkude proliferatsiooni. VEGF-i aktiveerumist seostatakse vere-võrkkesta barjääri lagunemisega ning vaskulaarse läbilaskvuse suurenemise tagajärjel tekib võrkkesta ödeem, endoteelirakkude kasvu stimuleerimine ja neovaskularisatsioon.

Tabel 4. Farmakodünaamika parameetrid (täisanalüüsi rühm) uuringus QUASAR Efektiivsuse tulemusnäitajad Nädal CRT muutus alates uuringu algusest (mikronites) Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud Vähimruutude keskmine (SE)A 36 –370,9 (3,1) –370,8 (3,9) Vähimruutude keskmiste erinevus (95% CI)A, B Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud Vähimruutude keskmine (SE)A 64 –361,1 (4,3) –353,7 (5,2) Vähimruutude keskmiste erinevus (95% CI)A, B A Vähimruutude keskmine, CI ja p-väärtused põhinevad MMRM-il, mille kovariant oli CRT mõõtmistulemuse väärtus enne uuringu algust, faktor oli ravirühm; randomiseerimiseks kasutatud sutuum esimksek edutuurmihäv TRC )setinorkim(

visiitide ja stratifitseerimise muutujad (geograafiline piirkond, BCVA kategooria ja RVO tüüp uuringu alguses) olid fikseeritud faktorid, samuti uuringu alguse CRT mõõtmistulemuse väärtuse ja visiidi interaktsiooni ning ravi ja visiidi interaktsiooni tingimused. B Absoluutne erinevus on Eylea 8Q8/3-rühm miinus 2Q4-rühm. CI (confidence interval): usaldusintervall CRT (central retinal thickness): tsentraalne võrkkesta paksus SD (standard deviation): standardhälve SE (standard error) standardviga Joonis 3. Tsentraalse võrkkesta paksuse (CRT) vähimruutude keskmise muutus uuringu algusest kuni 64. nädalani (täisanalüüsi rühm) uuringus QUASAR

Kliiniline efektiivsus ja ohutus

Uuringu eesmärgid Eylea 114,3 mg/ml ohutust ja efektiivsust hinnati randomiseeritud mitmekeskuselises, topeltimiteeritud, võrdlusravimiga kontrollitud uuringus PULSAR varem mitteravitud nAMD-ga patsientidel.

Uuringu esmane eesmärk oli kindlaks teha, kas ravi Eylea 114,3 mg/ml-ga manustatuna 12-nädalase (8Q12) või 16-nädalase (8Q16) intervalliga annab nAMD-ga patsientidel samaväärse muutuse parimas korrigeeritud nägemisteravuses (BCVA) võrreldes Eylea 40 mg/ml raviga iga 8 nädala järel. Uuringu teisesteks eesmärkideks oli võrrelda Eylea 114,3 mg/ml vs Eylea 40 mg/ml toimet anatoomilistele ning teistele nägemise näitajatele ja hinnata aflibertsepti ohutust, immunogeensust ja farmakokineetikat.

Efektiivsuse esmane tulemusnäitaja oli BCVA muutus uuringu algusest kuni 48. nädalani, mõõdetuna diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuringute testtabeli (early treatment diabetic retinopathy study, ETDRS) täheskooriga. Olulised teisesed tulemusnäitajad olid BCVA muutus uuringu algusest kuni 60. nädalani ja nende patsientide osakaal, kellel ei olnud 16. nädalal tsentraalses alaväljas võrkkestasisest vedelikku (intraretinal fluid, IRF) ega võrkkestaalust vedelikku (subretinal fluid, SRF). Täiendavad teisesed tulemusnäitajad olid muu hulgas nende patsientide osakaal, kellel BCVA paranes 48. nädalaks vähemalt 15 tähemärgi võrra võrreldes uuringu algusega; nende patsientide osakaal, kes said 48. nädalal ETDRS-i täheskooriks vähemalt 69 (ligikaudu 20/40 Snelleni tabeli järgi); ja Riikliku

sutuum esimksek edutuurmihäv TRC )setinorkim(

Silmainstituudi nägemisfunktsiooni küsimustiku (National Eye Institute Visual Functioning Questionnaire-25 (NEI-VFQ-25) koguskoori muutus uuringu algusest kuni 48. nädalani. Uuringus PULSAR raviti kokku 1009 patsienti. Patsiendid randomiseeriti suhtes 1 : 1 : 1 ühte kolmest paralleelsest ravirühmast:

Kõik patsiendid said kolm esimest süsti 4-nädalase intervalliga. Uuringuplaani kohaselt tuli 8Q12- ja 8Q16-rühma patsientidel süstimisintervalli lühendada, kui olid täidetud järgmised kriteeriumid:

1) BCVA halvenemine > 5 tähemärgi võrra võrreldes 12. nädalaga ja

2) CRT suurenemine > 25 mikronit võrreldes 12. nädalaga või tsentraallohu uus hemorraagia või

tsentraallohu uus neovaskularisatsioon.

Sõltumata sellest, kas 1. aastal jäi patsiendil manustamisintervall samaks või lühenes, võis uuringuplaani kohaselt alates 52. nädalast kõigil 8Q12- ja 8Q16-rühma patsientidel intervalli pikendada (4 nädala kaupa), kui olid täidetud järgmised kriteeriumid:

1) BCVA halvenemine < 5 tähemärgi võrra võrreldes 12. nädalaga ja

2) vedeliku puudumine tsentraalses alaväljas optilise koherentstomograafia (optical coherence

tomography, OCT) uuringu põhjal ja

3) tsentraallohus ei esinenud uut hemorraagiat ega uut neovaskularisatsiooni.

Patsientidel, kes ei vastanud süstimisintervalli lühendamise või pikendamise kriteeriumitele, jäi manustamisintervall samaks. Süstimiste vaheline miinimumintervall oli kõigis rühmades 8 nädalat. Patsiendid, kellel oli haigus mõlemas silmas, võisid saada ravi Eylea 40 mg/ml-ga või mõne teise VEGF-i inhibiitoriga ka teise silma.

Patsientide näitajad enne uuringu algust Patsientide vanus jäi vahemikku 50…96 aastat, keskmine vanus oli 74,5 aastat. Ligikaudu 92% (309/335) ja 87% (295/338) vastavalt 8Q12- ja 8Q16-rühma randomiseeritud patsientidest olid 65-aastased või vanemad ja ligikaudu 51% (172/335) ja 51% (171/338) olid 75-aastased või vanemad.

Tulemused 8Q12-, 8Q16- ja 2Q8-rühma patsientidele 48. nädalaks manustatud süstide mediaanarv (keskmine) oli vastavalt 6,0 (6,1); 5,0 (5,2) ja 7,0 (6,9). 48. nädalaks oli 8Q12-rühmas 12-nädalane süstmisintervall säilinud 79,4% patsientidest, 8Q16- rühmas oli 16-nädalane süstimisintervall säilinud 76,6% patsientidest. 8Q12-, 8Q16- ja 2Q8-rühma patsientidele 60. nädalaks manustatud süstide mediaanarv (keskmine) oli vastavalt 7,0 (7,1); 6,0 (6,2) ja 9,0 (8,8). 60. nädalal oli 43,1%-l 8Q12-rühma patsientidest pikendatud raviintervalli 16 nädalani ja 38,5%-l 8Q16-rühma patsientidest oli pikendatud raviintervalli 20 nädalani. 8Q12-, 8Q16- ja 2Q8-rühma patsientidele 96. nädalaks manustatud süstide mediaanne arv (keskmine) oli vastavalt 9,0 (9,7); 8,0 (8,2) ja 13,0 (12,8). 96. nädalal oli 8Q12- ja 8Q16-rühmades kokku 71,0% patsientidest raviintervall ≥ 16 nädalat, 46,8% patsientidest raviintervall ≥ 20 nädalat ja 27,8% patsientidest raviintervall 24 nädalat, samal ajal nägemise ja anatoomilised tulemused püsisid. Efektiivsuse esmase tulemusnäitaja (BCVA keskmine muutus 48. nädalaks) ja olulise teisese tulemusnäitaja (BCVA keskmine muutus 60. nädalaks) osas näitasid 8Q12- ja 8Q16-skeemid mittehalvemust ja kliinilist samaväärsust 2Q8-raviskeemiga. Eylea 114,3 mg/ml-ga ravi toimel püsis BCVA keskmine muutus kuni 96. nädalani.

Lisaks näitas Eylea’ga ravi (8Q12- ja 8Q16-rühma koondandmed) paremust võrreldes Eylea 2Q8-rühmaga olulise teisese efektiivsuse tulemusnäitaja osas (võrkkestasisese vedeliku (IRF) ja võrkkestaaluse vedeliku (SRF) puudumine tsentraalses alaväljas 16. nädalal) (vt tabel 5). Tabel 5. Efektiivsuse tulemusnäitajad uuringus PULSAR Efektiivsuse tulemusnäitajad Nädal BCVA muutus alates uuringu algusest, mõõdetud ETDRS-i täheskoorigaD Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud 6,7 (12,6) 6,2 (11,7) 7,6 (12,2) Vähimruutude keskmine (SE)A 6,06 (0,77) 5,89 (0,72) 7,03 (0,74) Vähimruutude keskmiste erinevus –0,97 –1,14 (95% CI)A, B (–2,87; 0,92) (–2,97; 0,69) p-väärtus (ühepoolne mittehalvemuse analüüs, marginaal 4 tähte)A, B Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud 6,6 (13,6) 6,6 (11,7) 7,8 (12,6) Vähimruutude keskmine (SE)A 6,37 (0,74) 6,31 (0,66) 7,23 (0,68) Vähimruutude keskmiste erinevus –0,86 –0,92 (95% CI)A, B (–2,57; 0,84) (–2,51; 0,66) p-väärtus (ühepoolne mittehalvemuse analüüs, marginaal 4 tähte)A, B Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud 5,9 (14,2) 5,6 (13,7) 7,4 (13,8) Vähimruutude keskmine (SE)A 5,59 (0,77) 5,52 (0,75) 6,60 (0,73) Vähimruutude keskmiste erinevus –1,01 –1,08 (95% CI)A, B (–2,82; 0,80) (–2,87; 0,71) Patsiendid, kellel ei olnud tsentraalses alaväljas võrkkestasisest ega võrkkestaalust vedelikkuD Osakaal (LOCF) 63,3% 51,6% Osakaalude korrigeeritud erinevus (95% CI)B,C p-väärtus (ühepoolne paremuse analüüs)B, C 0,0002 Osakaal (LOCF) 71,1% 66,8% 59,4% Osakaalude korrigeeritud erinevus 48 11,7% 7,5% (95% CI)B,C (4,5%; 18,9%) (0,1%; 14,8%) Osakaal (LOCF) 74,6% 72,2% 74,6% Osakaalude korrigeeritud erinevus 60 0,0% –2,2% (95% CI)B,C (–6,6%; 6,7%) (–8,9%; 4,4%) Osakaal (LOCF) 69,6% 63,6% 66,5% Osakaalude korrigeeritud erinevus 96 3,0% –3,0% (95% CI)B,C (–4,1%; 10,1%) (–10,2%; 4,2%) Patsiendid, kes said ETDRS-i täheskooriks vähemalt 69 (ligikaudu 20/40 Snelleni tabeli järgi)D Osakaal (LOCF) 56,9% 54,3% 57,9% Osakaalude korrigeeritud erinevus 48 –0,2% –2,2% (95% CI)B,C (–6,6%; 6,2%) (–8,4%; 4,0%) Osakaal (LOCF) 56,3% 54,6% 58,2% Osakaalude korrigeeritud erinevus 60 –1,1% –2,3% (95% CI)B,C (–7,5%; 5,3%) (–8,7%; 4,1%) Osakaal (LOCF) 53,3% 53,1% 56,7% Osakaalude korrigeeritud erinevus 96 –2.7% –2.4% (95% CI)B, C (–9,4%; 4,0%) (–9,1%, 4,2%) Patsiendid, kellel BCVA paranes vähemalt 15 tähemärgi võrra võrreldes uuringu algusegaD Osakaal (LOCF) 20,7% 21,7% 22,1% Osakaalude korrigeeritud erinevus 48 –1,7% –0,9% (95% CI)B,C (–7,8%; 4,3%) (–7,0%; 5,1%) Osakaal (LOCF) 23,7% 23,1% 23,3% Osakaalude korrigeeritud erinevus 60 0,1% –0,7% (95% CI)B,C (–6,2%; 6,3%) (–6,9%; 5,5%) Osakaal (LOCF) 22,2% 22,8% 24,2% Osakaalude korrigeeritud erinevus 96 –2,4% –2,0% (95% CI)B, C (–8,4%; 3.6%) (–8,0%; 4,1%)

Efektiivsuse tulemusnäitajad Nädal Viimane määratud raviintervall ≥ Q12 raviintervalliga patsiendidE Osakaal (8Q12- ja 8Q16-rühma koondandmed) 96 Osakaal 86,6% 89,0% ei kohaldu ≥ Q16 raviintervalliga patsiendidE Osakaal (8Q12- ja 8Q16-rühma ei kohaldu koondandmed) 96 Osakaal 63,6% 78,4% ei kohaldu ≥ Q20 raviintervalliga patsiendidE Osakaal (8Q12- ja 8Q16-rühma koondandmed) 96 Osakaal 40,5% 53,1% ei kohaldu Q24 raviintervalliga patsiendidE Osakaal (8Q12- ja 8Q16-rühma koondandmed) 96 Osakaal 24,7% 30,8% ei kohaldu A Vähimruutude keskmine, CI ja p-väärtused põhinevad MMRM-il, mille kovariant oli parima korrigeeritud nägemisteravuse (BCVA) väärtus enne uuringu algust, faktor oli ravirühm; randomiseerimiseks kasutatud visiitide ja stratifitseerimise muutujad (geograafiline piirkond, ravieelne BCVA kategooria) olid fikseeritud faktorid, samuti uuringu alguse BCVA ja visiidi interaktsiooni ning ravi ja visiidi interaktsiooni tingimused. B Absoluutne erinevus on vastavalt Eylea 8Q12- või 8Q16-rühmad miinus 2Q8-rühmad. C Manteli-Haenszeli kaalutud ravierinevus, randomiseerimiseks kasutati stratifitseerimise muutujaid (geograafiline piirkond, BCVA kategooria enne uuringu algust) ja CI arvutamisel kasutati normaaljaotusega lähendamist. D Täisanalüüsi rühm E Ohutusanalüüsi rühm: patsiendid, kellel loeti selleks ajahetkeks tulemus saavutatuks CI: usaldusintervall LOCF (last observation carried forward): viimased vaatlustulemused, edasikantud vastavale nädalale SD: standardhälve SE: standardviga Raviintervalle analüüsiti eelnevalt kindlaksmääratud viisil. Joonis 4. Nägemisteravuse (BCVA) vähimruutude keskmise muutus uuringu algusest kuni 96. nädalani, mõõdetuna ETDRS-i tähemärgi skoorina (täisanalüüsi rühm) uuringus PULSAR

edutuurmihäv esuvaretsimegäN )dehät( sutuum esimksek

Joonis 5. Viimane määratud raviintervall 96. nädalal 8Q12- ja 8Q16-rühma koondandmed

27,8% Q24

19,0% Q20 ≥ Q16

24,2% Q16

16,8% Q12

12,2% Q8

Aflibertseptiga saavutati kõigi annustamisskeemide (8Q12, 8Q16, 2Q8) puhul eelmääratletud teisese efektiivsuse tulemusnäitaja osas oluline paranemine vastavalt Riikliku Silmainstituudi nägemisfunktsiooni küsimustikule (NEI VFQ-25). NEI VFQ-25 koguskoori muutus uuringu algusest kuni 48. ja 96. nädalani ei olnud 8Q12-, 8Q16- ja 2Q8-rühmades kliiniliselt oluliselt erinev.

Efektiivsuse tulemused hinnatavates alarühmades (vanus, sugu, geograafiline piirkond, etniline päritolu, rass, uuringueelne BCVA ja kahjustuse tüüp) olid kooskõlas üldpopulatsioonis täheldatuga. Üldiselt püsis efektiivsus kuni 96. nädalani.

Tulemused – uuringu PULSAR jätkufaas

Uuringu põhifaasi lõpus 96. nädalal võisid patsiendid registreeruda 60 nädalat kestvasse avatud jätkufaasi. Algselt 8Q12- ja 8Q16-rühmadesse määratud 417 patsiendil jätkati Eylea 114,3 mg/ml manustamist viimati kasutatud raviintervallidega. Uuringu alguses algselt 2Q8-rühma määratud 208 patsienti viidi üle ravile Eylea 114,3 mg/ml-ga, mille manustamist alustati 12-nädalaste intervallidena. Tuginedes raviarsti hinnangule nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste kohta, võis raviintervalle täiendavalt kohandada. Algselt 8Q12- ja 8Q16-rühmadesse määratud patsientidel püsis Eylea 114,3 mg/ml ravitoime üldiselt kogu 3 aasta jooksul (156. nädalani). 156. nädalal oli vähimruutude keskmise muutus võrreldes uuringu algusega 8Q12- ja 8Q16-rühmade koondandmete kohaselt BCVA puhul +3,41 tähemärki ja CRT puhul –148,05 mikronit. Algselt 2Q8-rühma määratud patsientidel oli Eylea 114,3 mg/ml ravitoime sarnane. 156. nädalal oli vähimruutude keskmise muutus võrreldes uuringu algusega BCVA puhul +4,58 tähemärki ja CRT puhul -145,21 mikronit. 8Q12- ja 8Q16-rühma patsientidele 156. nädala lõpuks manustatud süstide mediaanarv (keskmine) oli vastavalt 13,0 (13,5) ja 11,0 (12,2).

Patsientidele, kes viidi üle ravile Eylea 114,3 mg/ml-ga 156. nädala lõpuks manustatud süstide mediaanarv (keskmine) oli 18,0 (17,7), millest 5,0 (4,9) süsti manustati pärast Eylea 114,3 mg/ml tugevusele üleminekut uuringu 60-nädalases jätkufaasis. Uuringu jätkufaasis täheldatud üldine ohutusprofiil oli sarnane põhifaasis täheldatuga.

Tabel 6. Efektiivsuse tulemusnäitajad uuringu PULSAR jätkufaasis 156. nädalal Efektiivsuse tulemusnäitajad BCVA muutus võrreldes uuringu algusega (vähimruutude +3,57 tähemärki +3,23 tähemärki +4,58 tähemärki keskmine) CRT muutus võrreldes uuringu algusega (vähimruutude -148,42 mikronit -147,54 mikronit -145,21 mikronit keskmine) Viimane määratud raviintervallA ≥ 12 nädalat 76,2% 78,4% 78,5% ≥ 16 nädalat 53,5% 62,1% 42,5% ≥ 20 nädalat 37,8% 42,6% 16,1% 24 nädalat 23,8% 24,2% Ei kohalduB A 156. nädala lõpetanud patsientide andmete põhjal B Uuringu ülesehituse/kestuse tõttu ei kohaldu algselt 2Q8-rühma randomiseeritud patsientidele DME Uuringu eesmärgid Eylea 114,3 mg/ml ohutust ja efektiivsust hinnati DME-ga patsientidel randomiseeritud mitmekeskuselises, topeltimiteeritud, võrdlusravimiga kontrollitud uuringus PHOTON.

Uuringu esmane eesmärk oli kindlaks teha, kas ravi Eylea 114,3 mg/ml-ga manustatuna 12-nädalase (8Q12) või 16-nädalase (8Q16) intervalliga annab samaväärse muutuse BCVA-s võrreldes Eylea 40 mg/ml raviga iga 8 nädala järel. Uuringu teisesteks eesmärkideks oli võrrelda Eylea 114,3 mg/ml vs Eylea 40 mg/ml toimet anatoomilistele ning muudele nägemise näitajatele ja hinnata aflibertsepti ohutust, immunogeensust ja farmakokineetikat. Efektiivsuse esmane tulemusnäitaja oli BCVA muutus uuringu algusest kuni 48. nädalani, mõõdetuna diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuringute testtabeli (ETDRS) täheskooriga. Üks teisene tulemusnäitaja olid BCVA muutus uuringu algusest kuni 60. nädalani. Täiendavad teisesed tulemusnäitajad olid muu hulgas nende patsientide osakaal, kellel BCVA paranes 48. nädalaks vähemalt 15 tähemärgi võrra võrreldes uuringu algusega; nende patsientide osakaal, kes said 48. nädalal ETDRS-i täheskooriks vähemalt 69 (ligikaudu 20/40 Snelleni tabeli järgi) ja Riikliku Silmainstituudi nägemisfunktsiooni küsimustiku (NEI-VFQ-25) koguskoori muutus uuringu algusest kuni 48. nädalani.

Uuringus PHOTON raviti kokku 658 patsienti. Patsiendid määrati suhtes 2 : 1 : 1 ühte kolmest paralleelsest ravirühmast:

Patsientidele, kes läksid mõnelt muult anti-VEGF ravimilt üle Eylea 114,3 mg/ml-le, tehti eelmise ravimi viimane süst vähemalt 12 nädalat enne Eylea 114,3 mg/ml-ga ravi alustamist.

Kõik 8Q12- ja 8Q16-rühma patsiendid said 3 esimest süsti ja kõik 2Q8-rühma patsiendid 5 esimest süsti 4-nädalase intervalliga.

Uuringuplaani kohaselt tuli 8Q12- ja 8Q16-rühma patsientidel süstimisintervalli lühendada, kui olid täidetud järgmised kriteeriumid:

1) seoses DME püsimise või ägenemisega BCVA halvenemine > 10 tähemärgi võrra võrreldes

12. nädalaga ja

2) CRT suurenemine > 50 mikronit võrreldes 12. nädalaga.

Sõltumata sellest, kas 1. aastal jäi patsiendil manustamisintervall samaks või lühenes, võis uuringuplaani kohaselt alates 52. nädalast kõigil 8Q12- ja 8Q16-rühma patsientidel intervalli pikendada (4 nädala kaupa), kui olid täidetud järgmised kriteeriumid:

1) BCVA halvenemine < 5 tähemärgi võrra võrreldes 12. nädalaga ja

2) CRT < 300 mikronit mõõdetuna SD-OCT uuringus (või < 320 mikronit mõõdetuna koos

võrkkesta pigmentepiteeliga).

Patsientidel, kes ei vastanud süstimisintervalli lühendamise või pikendamise kriteeriumitele, jäi manustamisintervall samaks. Süstimiste vaheline miinimumintervall oli kõigis rühmades 8 nädalat. Patsiendid, kellel oli haigus mõlemas silmas, võisid saada ravi Eylea 40 mg/ml-ga ka teise silma.

Patsientide näitajad enne uuringu algust Patsientide vanus jäi vahemikku 24…90 aastat, keskmine vanus oli 62,3 aastat. Ligikaudu 44% (143/328) ja 44% (71/163) vastavalt 8Q12- ja 8Q16-rühma randomiseeritud patsientidest olid 65-aastased või vanemad ja ligikaudu 11% (36/328) ja 14% (14/163) olid 75-aastased või vanemad. Varem DME ravi saanud patsientide osakaal oli ravirühmades tasakaalus (43,6% 8Q12-rühmas, 43,6% 8Q16-rühmas ja 44,3% 2Q8-rühmas).

Tulemused 8Q12-, 8Q16- ja 2Q8-rühma patsientidele 48. nädalaks manustatud süstide mediaanarv (keskmine) oli vastavalt 6,0 (6,0); 5,0 (5,0) ja 8,0 (7,9). 48. nädalaks oli 8Q12-rühmas 12-nädalane süstmisintervall säilinud 91,0% patsientidest, 8Q16- rühmas oli 16-nädalane süstimisintervall säilinud 89,1% patsientidest. 8Q12-, 8Q16- ja 2Q8-rühma patsientidele 60. nädalaks manustatud süstide mediaanne arv (keskmine) oli vastavalt 7,0 (7,0); 6,0 (6,0) ja 10,0 (9,8). 60. nädalal oli 42,6%-l 8Q12-rühma patsientidest pikendatud raviintervalli 16 nädalani ja 34,2%-l 8Q16-rühma patsientidest oli pikendatud raviintervalli 20 nädalani. 8Q12-, 8Q16- ja 2Q8-rühma patsientidele 96. nädalaks manustatud süstide mediaanarv (keskmine) oli vastavalt 9,0 (9,5), 8,0 (7,8) ja 14,0 (13,8). 96. nädalal oli 8Q12- ja 8Q16-rühmades kokku 72,4% patsientidest raviintervall ≥ 16 nädalat, 44,3% patsientidest raviintervall ≥ 20 nädalat ja 26,8% patsientidest raviintervall 24 nädalat, samal ajal nägemise ja anatoomilised tulemused püsisid. Efektiivsuse esmase tulemusnäitaja (BCVA keskmine muutus 48. nädalaks) ja olulise teisese tulemusnäitaja (BCVA keskmine muutus 60. nädalaks) osas näitas ravi Eylea’ga (nii 8Q12- kui ka 8Q16-rühmas) mittehalvemust ja kliinilist samaväärsust 2Q8-raviskeemiga. Eylea 114,3 mg/ml-ga ravi toimel püsis BCVA keskmine muutus kuni 96. nädalani.

Tabel 7. Efektiivsuse tulemusnäitajad uuringus PHOTON Efektiivsuse tulemusnäitajad BCVA muutus alates uuringu algusest, mõõdetud ETDRS-i täheskoorigaD Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud Vähimruutude keskmine (SE)A 8,10 (0,61) 7,23 (0,71) 8,67 (0,73) Vähimruutude keskmiste erinevus 48 –0,57 –1,44 (95% CI)A, B (–2,26; 1,13) (–3,27; 0,39) p-väärtus (ühepoolne mittehalvemuse analüüs, marginaal 4 tähte)A, B Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud

Efektiivsuse tulemusnäitajad Vähimruutude keskmine (SE)A 8,52 (0,63) 7,64 (0,75) 9,40 (0,77) Vähimruutude keskmiste erinevus –0,88 –1,76 (95% CI)A, B (–2,67; 0,91) (–3,71; 0,19) p-väärtus (ühepoolne mittehalvemuse analüüs, marginaal 4 tähte)A, B Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud Vähimruutude keskmine (SE)A 96 8,15 (0,63) 6,59 (0,77) 7,70 (0,89) Vähimruutude keskmiste erinevus 0,45 –1,11 (95% CI)A, B (–1,55; 2,45) (–3,27; 1,05) Patsiendid, kes said ETDRS-i täheskooriks vähemalt 69 (ligikaudu 20/40 Snelleni tabeli järgi)D Osakaal (LOCF) 65,3% 62,6% 63,0% Osakaalude korrigeeritud erinevus 48 2,45% –0,67% (95% CI)B,C (–6,47%; 11,36%) (–11,16%; 9,82%) Osakaal (LOCF) 64,7% 62,0% 60,6% Osakaalude korrigeeritud erinevus 60 4,34% 1,63% (95% CI)B,C (–4,72%; 13,40%) (–8,91%; 12,17%) Osakaal (LOCF) 66,9% 61,3% 63,0% Osakaalude korrigeeritud erinevus 96 4,01% –1,51% (95% CI)B, C (–4,99%; 13,01%) (–11,91%; 8,89%) Patsiendid, kellel BCVA paranes vähemalt 15 tähemärgi võrra võrreldes uuringu algusegaD Osakaal (LOCF) 18,7% 16,6% 23,0% Osakaalude korrigeeritud erinevus 48 –4,64% –7,14% (95% CI)B,C (–12,30%; 3,02%) (–15,45%; 1,17%) Osakaal (LOCF) 21,5% 16,0% 26,1% Osakaalude korrigeeritud erinevus 60 –5,01% –10,78% (95% CI)B,C (–13,04%; 3,02%) (-19,27%; -2,29%) Osakaal (LOCF) 24,5% 19,6% 26,1% Osakaalude korrigeeritud erinevus 96 -1,88% -7,07% (95% CI)B, C (-10,03%; 6,28%) (-15,94%; 1,80%) Viimane määratud raviintervall ≥ Q12 raviintervalliga patsiendidE Osakaal (8Q12- ja 8Q16-rühma koondandmed) 96 Osakaal 91,8% 95,0% ei kohaldu ≥ Q16 raviintervalliga patsiendidE Osakaal (8Q12- ja 8Q16-rühma koondandmed) 96 Osakaal 64,1% 87,8% ei kohaldu ≥ Q20 raviintervalliga patsiendidE Osakaal (8Q12- ja 8Q16-rühma koondandmed) 96 Osakaal 43,0% 46,8% ei kohaldu Q24 raviintervalliga patsiendidE Osakaal (8Q12- ja 8Q16-rühma koondandmed) 96 Osakaal 23,8% 32,4% ei kohaldu A Vähimruutude keskmine, CI ja p-väärtused põhinevad MMRM-il, mille kovariant oli parima korrigeeritud nägemisteravuse (BCVA) väärtus enne uuringu algust, faktor oli ravirühm; randomiseerimiseks kasutatud visiitide ja stratifitseerimise muutujad (geograafiline piirkond, ravieelne BCVA kategooria) olid fikseeritud faktorid, samuti uuringu alguse BCVA ja visiidi interaktsiooni ning ravi ja visiidi interaktsiooni tingimused. B Absoluutne erinevus on vastavalt Eylea 8Q12- või 8Q16-rühmad miinus 2Q8-rühmad. C Manteli-Haenszeli kaalutud ravierinevus, randomiseerimiseks kasutati stratifitseerimise muutujaid (geograafiline piirkond, ravieelne BCVA kategooria) ja CI arvutamisel kasutati normaaljaotusega lähendamist. D Täisanalüüsi rühm E Ohutusanalüüsi rühm: patsiendid, kellel loeti selleks ajahetkeks tulemus saavutatuks CI: usaldusintervall

LOCF (last observation carried forward): viimased vaatlustulemused, edasikantud vastavale nädalale SD: standardhälve SE: standardviga Raviintervalle analüüsiti eelnevalt kindlaksmääratud viisil.

Joonis 6. Nägemisteravuse (BCVA) vähimruutude keskmise muutus uuringu algusest kuni 96. nädalani, mõõdetuna ETDRS-i tähemärgi skoorina (täisanalüüsi rühm) uuringus PHOTON

Joonis 7. Viimane määratud raviintervall 96. nädalal

Eylea’ga saavutati kõigi annustamisskeemide (8Q12, 8Q16, 2Q8) puhul eelmääratletud teisese efektiivsuse tulemusnäitaja osas oluline paranemine vastavalt Riikliku Silmainstituudi nägemisfunktsiooni küsimustikule (NEI VFQ-25). NEI VFQ-25 koguskoori muutus uuringu algusest kuni 48. ja 96. nädalani ei olnud 8Q12-, 8Q16- ja 2Q8-rühmades kliiniliselt oluliselt erinev.

edutuurmihäv esuvaretsimegäN )dehät( sutuum esimksek 8Q12- ja 8Q16-rühma koondandmed 26,8% Q24 17,5% Q20 28,1% Q16 20,5% Q12 7,1% Q8

Efektiivsuse tulemused hinnatavates alarühmades (vanus, sugu, geograafiline piirkond, etniline päritolu, rass, uuringueelne BCVA, uuringueelne CRT ja varasem DME ravi) olid kooskõlas üldpopulatsioonis täheldatuga. Üldiselt püsis efektiivsus kuni 96. nädalani. Ravitoime oli varem ravi saanud patsientidel ja varem ravi mittesaanud patsientidel sarnane.

Tulemused – uuringu PHOTON jätkufaas

Uuringu põhifaasi lõpus 96. nädalal võisid patsiendid registreeruda 60 nädalat kestvasse avatud jätkufaasi. Algselt 8Q12- ja 8Q16-rühmadesse määratud 195 patsiendil jätkati Eylea 114,3 mg/ml manustamist viimati kasutatud raviintervallidega. Uuringu alguses algselt 2Q8-rühma määratud 70 patsienti viidi üle ravile Eylea 114,3 mg/ml-ga, mille manustamist alustati 12-nädalaste intervallidena. Tuginedes raviarsti hinnangule nägemise ja/või anatoomiliste tulemuste kohta, võis raviintervalle täiendavalt kohandada. Algselt 8Q12- ja 8Q16-rühmadesse määratud patsientidel püsis Eylea 114,3 mg/ml ravitoime üldiselt kogu 3 aasta jooksul (156. nädalani). 156. nädalal oli vähimruutude keskmise muutus võrreldes uuringu algusega 8Q12- ja 8Q16-rühmade koondandmete kohaselt BCVA puhul +7,2 tähemärki ja CRT puhul –192,4 mikronit. Algselt 2Q8-rühma määratud patsientidel oli Eylea 114,3 mg/ml ravitoime sarnane. 156. nädalal oli vähimruutude keskmise muutus võrreldes uuringu algusega BCVA puhul +6,5 tähemärki ja CRT puhul -197,4 mikronit. 8Q12- ja 8Q16-rühma patsientidele 156. nädala lõpuks manustatud süstide mediaanarv (keskmine) oli vastavalt 13,0 (13,2) ja 11,0 (11,4). Patsientidele, kes viidi üle ravile Eylea 114,3 mg/ml-ga 156. nädala lõpuks manustatud süstide mediaanarv (keskmine) oli 19,0 (18,6), millest 5,0 (4,8) süsti manustati pärast Eylea 114,3 mg/ml tugevusele üleminekut uuringu 60-nädalases jätkufaasis.

Uuringu jätkufaasis täheldatud üldine ohutusprofiil oli sarnane põhifaasis täheldatuga.

Tabel 8. Efektiivsuse tulemusnäitajad uuringu PHOTON jätkufaasis 156. nädalal Efektiivsuse ravi ravi ravile tulemusnäitajad Eylea 114,3 mg/ml-ga Eylea 114,3 mg/ml-ga Eylea 114,3 mg/ml-ga BCVA muutus võrreldes uuringu algusega +6,8 tähemärki +8,1 tähemärki +6,5 tähemärki (vähimruutude keskmine) CRT muutus võrreldes uuringu algusega –190,3 mikronit –198,1 mikronit –197,4 mikronit (vähimruutude keskmine) Viimane määratud raviintervallA ≥ 12 nädalat 85,4% 91,8% 82,8% ≥ 16 nädalat 62,1% 81,6% 50,0% ≥ 20 nädalat 40,8% 63,3% 19,0% 24 nädalat 20,4% 42,9% Ei kohalduB A 156. nädala lõpetanud patsientide andmete põhjal B Uuringu ülesehituse/kestuse tõttu ei kohaldu algselt 2Q8-rühma randomiseeritud patsientidele RVO Uuringu eesmärgid Eylea 114,3 mg/ml ohutust ja efektiivsust hinnati randomiseeritud mitmekeskuselises, topeltimiteeritud, võrdlusravimiga kontrollitud uuringus (QUASAR) varem mitteravitud RVO-st tingitud maakuli ödeemiga patsientidel.

Uuringu esmane eesmärk oli kindlaks teha, kas ravi Eylea 114,3 mg/ml-ga manustatuna 8-nädalse (8Q8) intervalliga annab samaväärse muutuse parimas korrigeeritud nägemisteravuses (BCVA)

võrreldes Eylea 40 mg/ml raviga iga 4 nädala järel (2Q4). Uuringu teisesteks eesmärkideks oli kindlaks teha, kas raviskeemi 8Q8 puhul on vaja vähem süsteid kui raviskeemi 2Q4 puhul; võrrelda Eylea 114,3 mg/ml vs Eylea 40 mg/ml toimet anatoomilistele ja muudele nägemise näitajatele ning hinnata aflibertsepti ohutust ja farmakokineetikat. Efektiivsuse esmane tulemusnäitaja oli BCVA muutus uuringu algusest kuni 36. nädalani, mõõdetuna diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuringute testtabeli (ETDRS) tähemärgi skooriga. Oluline teisene tulemusnäitaja oli toimeaine süstete arv uuringu algusest kuni 64. nädalani. Täiendavad teisesed tulemusnäitajad olid toimeaine süstete arv uuringu algusest kuni 36. nädalani; patsientide osakaal, kellel BCVA paranes 36. nädalaks vähemalt 15 tähemärgi võrra võrreldes uuringu algusega; patsientide osakaal, kes said 36. nädalal ETDRS-i tähemärgi skooriks vähemalt 69 (ligikaudu 20/40 Snelleni tabeli järgi) ja Riikliku Silmainstituudi nägemisfunktsiooni küsimustiku (NEI-VFQ-25) koguskoori muutus uuringu algusest kuni 36. nädalani.

Uuringus QUASAR raviti kokku 892 patsienti. Patsiendid randomiseeriti suhtes 1 : 1 : 1 ühte kolmest paralleelsest ravirühmast: 1. Eylea 114,3 mg/ml manustatuna iga 8 nädala järel pärast esimest 3 süsti 4-nädalase intervalliga (8Q8/3); 2. Eylea 114,3 mg/ml manustatuna iga 8 nädala järel pärast esimest 5 süsti 4-nädalase intervalliga (8Q8/5); 3. Eylea 40 mg/ml manustatuna iga 4 nädala järel (2Q4).

Alates 16. nädalast (8Q8/3), 24. nädalast (8Q8/5) ja 40. nädalast (2Q4, kui seda oli varem pikendatud Q8-ni), võidi patsientidel manustamisintervalli 4 nädala võrra lühendada, kui visiidil olid täidetud mõlemad järgmised kriteeriumid:

1. BCVA > 5 tähemärgi võrra halvem kui võrdlusvisiidil ja

2. CRT > 50 mikronit suurem kui võrdlusvisiidil.

Manustamisintervalli pikendamine 4 nädala võrra oli lubatud alates 32. nädalast (2Q4 ja 8Q8/3) või

40. nädalast (8Q8/5), kui visiidil olid täidetud mõlemad järgmised kriteeriumid:

1. BCVA < 5 tähemärgi võrra halvem kui võrdlusvisiidil ja

2. CRT < 320 mikronit mõõdetuna SD-OCT uuringuga (või < 300 mikronit mõõdetuna ilma võrkkesta pigmentepiteelita).

Võrdlusvisiidid toimusid raviskeemi 8Q8/3 puhul 12. nädalal ning raviskeemide 8Q8/5 ja 2Q4 puhul 20. nädalal.

Patsientidel, kes ei vastanud süstimisintervalli lühendamise või pikendamise kriteeriumitele, jäi manustamisintervall samaks. Süstimiste vaheline miinimumintervall oli kõigis rühmades 4 nädalat. Patsiendid, kellel oli haigus mõlemas silmas, võisid saada ravi Eylea 40 mg/ml-ga või mõne teise VEGF-i inhibiitoriga ka teise silma.

Patsientide näitajad enne uuringu algust Patsientide vanus jäi vahemikku 23…95 aastat, keskmine vanus oli 65,9 aastat. Ligikaudu 57% (168/293) 8Q8/3-ravirühma ja 57% (170/298) ja 8Q8/5-ravirühma randomiseeritud patsientidest olid 65-aastased või vanemad ning vastavalt ligikaudu 26% (76/293) ja 25% (74/298) olid 75-aastased või vanemad. Uuringusse kaasatud patsientidest oli 425 (48%) patsiendil võrkkesta tsentraal-/hemiretinaalse veeni oklusioon (CRVO/HRVO) ja 467 (52%) patsiendil haruveeni oklusioon (BRVO). Patsientide osakaalud (haiguse alatüüpide järgi) olid ravirühmades sarnased.

Tulemused Ravi Eylea 114,3 mg/ml-ga näitas efektiivsuse esmase tulemusnäitaja (BCVA muutus uuringu algusest kuni 36. nädalani, mõõdetuna ETDRS-i tähemärgi skooriga) puhul mittehalvemust ja kliinilist samaväärsust 2Q4 raviskeemiga.

Lisaks, võrreldes 2Q4 raviskeemiga, näitas ravi Eylea 114,3 mg/ml-ga paremust olulise teisese efektiivsuse tulemusnäitaja – toimeaine süstete arv uuringu algusest kuni 64. nädalani – puhul. Eylea 8Q8/3-rühmas vajati 3,2 süstet vähem kui 2Q4-rühmas. 36. nädalaks oli 93,9% 8Q8/3-rühma patsientidest saavutanud raviintervalliks ≥ 8 nädalat, samal ajal kui nende nägemise ja anatoomilised tulemused püsisid. 64. nädalal oli 56,1% 8Q8/3-rühma patsientidest läbinud ravi 16-nädalase intervalliga, samal ajal kui nende nägemise ja anatoomilised tulemused püsisid. 64. nädalal oli 40,5% 8Q8/3-rühma patsientide viimane määratud raviintervall 20 nädalat, samal ajal kui nende nägemise ja anatoomilised tulemused püsisid.

Tabel 9. Efektiivsuse tulemusnäitajad uuringus QUASAR Efektiivsuse tulemusnäitajad Nädal BCVA muutus alates uuringu algusest, mõõdetuna ETDRS-i tähemärgi skoorigaA Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud 17,0 (11,8) 17,8 (13,1) Vähimruutude keskmine (SE)B 17,4 (0,7) 17,5 (0,7) Vähimruutude keskmiste erinevus (95% CI)B, C 36 –0,1 (–2,0; 1,9) p-väärtus (ühepoolne mittehalvemuse analüüs, marginaal 4 tähte)B, C Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud 17,3 (12,7) 17,4 (14,6) Vähimruutude keskmine (SE)B 64 17,8 (0,7) 17,3 (0,8) Vähimruutude keskmiste erinevus (95% CI)B, C 0,5 (–1,6; 2,7) CRVO/HRVOD Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud 16,5 (12,7) 16,2 (14,7) Vähimruutude keskmine (SE)B 36 16,6 (1,1) 15,9 (1,2) Vähimruutude keskmiste erinevus (95% CI)B, C 0,6 (–2,6; 3,9) Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud 16,5 (13,8) 14,8 (16,8) Vähimruutude keskmine (SE)B 64 17,2 (1,2) 15,2 (1,3) Vähimruutude keskmiste erinevus (95% CI)B, C 2,0 (–1,5; 5,6) BRVOD Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud 17,4 (10,9) 19,4 (11,0) Vähimruutude keskmine (SE)B 36 18,3 (0,8) 19,0 (0,8) Vähimruutude keskmiste erinevus (95% CI)B, C –0,8 (–2,9; 1,4) Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatud 18,1 (11,8) 20,1 (11,4) Vähimruutude keskmine (SE)B 64 18,4 (0,9) 19,6 (0,8) Vähimruutude keskmiste erinevus (95% CI)B, C –1,1 (–3,5; 1,2) Patsiendid, kes said ETDRS-i tähemärgi skooriks vähemalt 69 (ligikaudu 20/40 Snelleni tabeli järgi)A Osakaal (täheldatud juhud) 36 72,7% 67,8% Patsiendid, kellel BCVA paranes vähemalt 15 tähemärgi võrra võrreldes uuringu algusegaA Osakaal (täheldatud juhud) 36 58,8% 59,8% Patsiendid, kellel BCVA halvenes vähemalt 15 tähemärgi võrra võrreldes uuringu algusegaA Osakaal (täheldatud juhud) 36 1,2% 1,5% Patsiendid, kellel ei olnud tsentraalses alaväljas võrkkestasisest ega võrkkestaalust vedelikkuA Osakaal (täheldatud juhud) 36 81,2% 83,7% Toimeaine süstete arv Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatudE 6,1 (0,6) 8,8 (0,8) Vähimruutude keskmine (SE)F 36 6,1 (0,0) 8,8 (0,0) Vähimruutude keskmiste erinevus (95% CI)F, C –2,7 (–2,8; –2,6) Aritmeetiline keskmine (SD), täheldatudE 8,4 (1,2) 11,7 (1,6) Vähimruutude keskmine (SE)F 8,5 (0,1) 11,7 (0,1) Vähimruutude keskmiste erinevus (95% CI)F, C –3,2 (–3,5; –3,0) p-väärtus (kahepoolne paremuse analüüs)G, C < 0,0001 Raviintervallide püsimine Patsiendid, kellel püsis ≥ Q8 raviintervallE Osakaal 36 88,5% ei kohaldu

Efektiivsuse tulemusnäitajad Nädal Viimane lõpetatud raviintervall Q4-raviintervalliga patsiendidE Osakaal 64 4,8% 13,0% ≥ Q8-raviintervalliga patsiendidE Osakaal 64 95,2% 87,0% ≥ Q12-raviintervalliga patsiendidE Osakaal 64 81,4% 67,8% Q16-raviintervalliga patsiendidE Osakaal 64 56,1% ei kohaldu Viimane määratud raviintervall ≥ Q8-raviintervalliga patsiendidE Osakaal 36 93,9% 75,6% Q12-raviintervalliga patsiendidE Osakaal 36 69,1% ei kohaldu ≥ Q12-raviintervalliga patsiendidE Osakaal 64 86,2% 77,8% ≥ Q16-raviintervalliga patsiendidE Osakaal 64 64,3% 50,0% Q20-raviintervalliga patsiendidE Osakaal 64 40,5% ei kohaldu A Täisanalüüsi rühm. B Vähimruutude keskmine, CI ja p-väärtused põhinevad MMRM-il, mille kovariant oli parima korrigeeritud nägemisteravuse (BCVA) väärtus enne uuringu algust, faktor oli ravirühm; randomiseerimiseks kasutatud visiitide ja stratifitseerimise muutujad (geograafiline piirkond, BCVA kategooria ning RVO tüüp uuringu alguses) olid fikseeritud faktorid, samuti uuringu alguse BCVA ja visiidi interaktsiooni ning ravi ja visiidi interaktsiooni tingimused. C Absoluutne erinevus on Eylea 8Q8/3-rühm miinus 2Q4-rühm. D CRVO/HRVO-ga patsientide arv oli 8Q8/3-ravirühmas 134 ja 2Q4- ravirühmas 152. BRVO-ga patsientide arv oli 8Q8/3-ravirühmas 159 ja 2Q4-ravirühmas 149. E Ohutusanalüüsi rühm: patsiendid, kellel loeti selleks ajahetkeks tulemus saavutatuks. F Vähimruutude keskmine ja CI põhinevad mitmesel imputeerimisel, kasutades lineaarset regressioonimudelit, mida on iga imputeeritud andmekogumi puhul kohandatud uuringu alguse BCVA väärtuse, uuringu alguse tsentraalse alavälja paksuse (central subfield thickness, CST) väärtuse ja randomiseerimiseks kasutatud stratifitseerimise muutujate (geograafiline piirkond, BCVA kategooria ning RVO tüüp uuringu alguses) suhtes, ja Rubini reegli järgi kombineeritud tulemustel. G p-väärtus põhineb mitmesel imputeerimisel, kasutades mitteparameetrilist kovariatsioonanalüüsi, mida on iga imputeeritud andmekogumi puhul kohandatud uuringu alguse BCVA väärtuse, uuringu alguse CST väärtuse ja randomiseerimiseks kasutatud stratifitseerimise muutujate (geograafiline piirkond, BCVA kategooria ning RVO tüüp uuringu alguses) suhtes, ja Rubini reegli järgi kombineeritud tulemustel. H 2Q4-ravirühma patsiendid, kellel pikendati 32. nädalal intervalli ja kellel see püsis ≥ Q8 kuni 64. nädalani. CI (confidence interval): usaldusintervall. ETDRS (early treatment diabetic retinopathy study): diabeetilise retinopaatia varajase ravi uuring. Täheldatud juhud: andmed pärast uuringu ajal esinenud, ravi mõjutanud juhtude väljaarvamist peamise hindamisstrateegia kohaselt. MMRM (mixed model for repeated measurements): korduvmõõtmistega segamudel. SD (standard deviation): standardhälve. SE (standard error): standardviga.

Joonis 8. BCVA vähimruutude keskmise muutus uuringu algusest kuni 64. nädalani, mõõdetuna ETDRS-i tähemärgi skoorina (täisanalüüsi rühm) uuringus QUASAR

Eylea’ga saavutati kõigi annuste (8Q8/3, 2Q4) puhul Riikliku Silmainstituudi nägemisfunktsiooni küsimustiku (NEI VFQ-25) alusel eelmääratletud teisese efektiivsuse tulemusnäitaja osas uuringueelsega võrreldes oluline paranemine. Nende muutuste ulatus oli kooskõlas avaldatud uuringute andmetega, mille kohaselt paranes nägemisega seotud elukvaliteet.

NEI VFQ-25 koguskoori muutuses uuringu algusest kuni 36. ja 64. nädalani ei leitud 8Q8/3- ja 2Q4-rühma vahel kliiniliselt olulisi erinevusi.

Efektiivsuse tulemused eelmääratletud hinnatavates alarühmades (RVO alatüüp, vanus, sugu, geograafiline piirkond, etniline päritolu, rass, BCVA enne uuringu algust ja CRT enne uuringu algust) olid kooskõlas üldpopulatsioonis täheldatud tulemustega.

Üldiselt püsis efektiivsus kuni 64. nädalani.

Eelmääratletud teisese tulemusnäitaja – Eylea 114,3 mg/ml 8Q8-rühma patsiendid, kellele manustati ravimit kuni 36. nädalani ainult intervalliga 8Q8 – osas säilitasid 88,5% 8Q8/3-rühma patsientidest randomiseerimisel määratud algse 8-nädalase raviintervalli, samal ajal kui nägemise ja anatoomilised tulemused püsisid.

edutuurmihäv esuvaretsimegäN )dehät( sutuum esimksek

Joonis 9. Viimane määratud raviintervall 64. nädalal 8Q8/3-rühm

40,5% Q20

23,8% Q16

21,9% Q12

9,7% Q8 4,1% Q4

Lapsed

Euroopa Ravimiamet ei kohusta esitama aflibertseptiga läbi viidud uuringute tulemusi laste kõikide alarühmade kohta nAMD, DME ja RVO korral (teave lastel kasutamise kohta, vt lõik 4.2).

5.2 Farmakokineetilised omadused

Imendumine/jaotumine

Aflibertsept imendub pärast intravitreaalset manustamist silmast aeglaselt süsteemsesse vereringesse ja see on süsteemses vereringes valdavalt inaktiivse stabiilse kompleksina koos VEGF-iga. Endogeenset VEGF-i seob vaid „vaba aflibertsept“.

nAMD ja DME populatsioonide koondanalüüsi põhjal oli pärast 8 mg aflibertsepti intravitreaalset manustamist ühte silma vaba aflibertsepti keskmine C (standardhälve) plasmas 0,25 (0,21) mg/l ja maksimaalse plasmakontsentratsiooni saavutamise mediaanaeg 1 päev. Pärast 3 algset igakuist annust oli vaba aflibertsepti akumulatsioon plasmas minimaalne. Seejärel edasist akumuleerumist ei täheldatud. Neid andmeid toetavad ka populatsiooni farmakokineetika analüüsid. Need farmakokineetika tulemused olid kooskõlas RVO-ga patsientidelt saadud andmetega.

Eritumine

Kuna aflibertsept on valgupõhine ravim, ei ole ainevahetusuuringuid läbi viidud.

Eeldatakse, et aflibertsept elimineerub kahel teel - aflibertsepti seondumisel vaba endogeense VEGF-iga ja proteolüütilises metabolismis. 8 mg intravitreaalsel manustamisel oli vaba aflibertsepti vähima vereplasmas määratava kontsentratsiooni saavutamise mediaanaeg 3 nädalat. Neeru- või maksakahjustus

Konkreetseid uuringuid Eylea 114,3 mg/ml kasutamise kohta neeru- või maksakahjustusega patsientidel ei ole läbi viidud.

Aflibertsepti süsteemne ekspositsioon oli normaalse neerufunktsiooniga patsientidel ning kerge kuni raske neerukahjustusega patsientidel sarnane. Piiratud andmete kohaselt ei mõjutanud kerge maksakahjustus aflibertsepti süsteemset ekspositsiooni, võrreldes normaalse maksafunktsiooniga patsientidega.

5.3 Prekliinilised ohutusandmed

Inimesel saavutatavat maksimaalset kontsentratsiooni ületavate süsteemsete plasmatasemete juures täheldati aflibertseptiga intravitreaalselt ravitud ahvide hingamisteede epiteeli erosiooni ja haavandumist ninakarbikutes. C -i ja AUC põhjal oli vaba aflibertsepti süsteemne ekspositsioon ligikaudu 26 ja 33 korda suurem kui vastavad väärtused täiskasvanud patsientidel pärast 8 mg annuse intravitreaalset manustamist. Kui ahvidele manustati ravimit kõrvaltoimeid mittetekitavas annuses (no observed adverse effect level, NOAEL) 0,5 mg silma kohta, oli neil süsteemne ekspositsioon C -i ja AUC põhjal vastavalt 3,2 ja 3,8 korda suurem kui vastavad väärtused täiskasvanud patsientidel. Aflibertsepti võimaliku mutageensuse ja kartsinogeensuse uuringuid ei ole läbi viidud. Aflibertsepti mõju embrüo/loote emakasisesele arengule täheldati tiinetel küülikutel nii aflibertsepti intravenoossel (3…60 mg/kg) kui ka subkutaansel (0,1…1 mg/kg) manustamisel. Emasloomade NOAEL annused olid vastavalt 3 mg/kg või 1 mg/kg. Arenguga seotud NOAEL-i ei tuvastatud. 0,1 mg/kg annuse korral olid süsteemsed ekspositsioonid vaba aflibertsepti C -i ja kumulatiivse AUC põhjal vastavalt ligikaudu 1,0- ja 1,0-kordsed võrrelduna vastavate väärtustega täiskasvanud patsientidel pärast 8 mg annuse intravitreaalset manustamist. Toimeid isas- ja emasloomade fertiilsusele hinnati ühe osana ahvidega läbi viidud 6-kuulises uuringus, kus loomadele manustati aflibertsepti intravenoosselt annusevahemikus 3...30 mg/kg. Kõikide annuste korral täheldati menstruatsiooni puudumist või korrapäratust, mis oli seotud emasloomade suguhormoonide tasemete muutustega, ning muutusi sperma morfoloogias ja liikuvuses. 3 mg/kg intravenoosse annuse manustamisel oli süsteemne ekspositsioon vaba aflibertsepti C -i ja AUC põhjal vastavalt ligikaudu 377 ja 104 korda suurem kui vastavad väärtused täiskasvanud patsientidel pärast 8 mg annuse intravitreaalset manustamist. Kõik muutused olid pöörduva iseloomuga.

6. FARMATSEUTILISED ANDMED

6.1. Abiainete loetelu

Sahharoos Arginiinvesinikkloriid Histidiinvesinikkloriid monohüdraat Histidiin Polüsorbaat 20 Süstevesi

6.2. Sobimatus

Sobivusuuringute puudumise tõttu ei tohi seda ravimpreparaati teiste ravimitega segada.

6.3 Kõlblikkusaeg

3 aastat

6.4 Säilitamise eritingimused

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus

Hoida külmkapis (2 °C...8 °C). Mitte lasta külmuda. Hoida viaal välispakendis, valguse eest kaitstult. Enne kasutamist võib avamata viaali hoida külmkapist väljas, temperatuuril kuni 25 °C kuni 24 tundi.

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus süstlis

Hoida külmkapis (2 °C...8 °C). Mitte lasta külmuda. Hoida süstel blistris ning välispakendis, valguse eest kaitstult. Enne kasutamist võib avamata blistrit hoida külmkapist väljas, temperatuuril kuni 25 °C kuni 24 tundi.

6.5 Pakendi iseloomustus ja sisu

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus

Viaal (I tüüpi klaas), millel on hall (klorobutüül)kummist punnkork (kaetud alumiiniumkorgi ja valge kaanega) ning 18 G 5-mikroniline filternõel. Üks viaal sisaldab 0,263 ml lahust. Pakendis on 1 viaal ja 1 filternõel.

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus süstlis

Süstel (I tüüpi klaas), millel on hall kolviots (elastomeerne kumm), valge Luer-lukk adapter ja hall otsakork (elastomeerne kumm) ning OcuClick-tüüpi sinine annustamissüsteem (PC/ABS-plast). Üks süstel sisaldab 0,184 ml lahust. Pakendis on 1 süstel.

6.6 Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks ja käsitlemiseks

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus Viaal on ainult ühekordseks kasutamiseks ühes silmas. Viaali sisu mitmeks annuseks jagamine võib suurendada saastumise ja sellest tingitud infektsiooni tekke riski.

Mitte kasutada, kui pakendi või selle komponentide kõlblikkusaeg on möödunud, need on kahjustunud või rikutud. Kontrollige viaali silti, veendumaks, et teil on selle tugevusega Eylea, mida kavatsete kasutada. 8 mg annuse jaoks on vaja kasutada Eylea viaali tugevusega 114,3 mg/ml.

18 G 5-mikroniline filternõel

  • Tömbi otsaga filternõel, mis ei ole mõeldud süstimiseks.
  • Ärge töödelge tömbi otsaga filternõela autoklaavis.
  • Filternõel on mittepürogeenne. Kahjustatud pakendi korral mitte kasutada.
  • Kasutatud tömbi otsaga filternõel visake teravate esemete kogumise konteinerisse.
  • Tähelepanu: filternõela korduv kasutamine võib põhjustada infektsiooni või teiste haiguste/vigastuste teket.

Intravitreaalseks süstimiseks tuleb kasutada süstenõela suurusega 30 G × ½ tolli (ei kuulu komplekti). Soovitatavast (30 G × ½ tolli) väiksema läbimõõduga (> 30 G) süstenõela kasutamise tagajärjel võib süstejõud suureneda.

1. Enne manustamist kontrollige süstelahust visuaalselt. Viaali ei tohi kasutada, kui selles on näha osakesi, hägusust või värvimuutust.

2. Eemaldage plastist kaas ja

desinfitseerige viaali kummist punnkorgi välimine pind.

3. 3.–10. toimingu teostamisel kasutage

aseptilisi töövõtteid. Kinnitage karbis sisalduv filternõel 1 ml steriilsele Luer-lukuga süstlale.

4. Suruge filternõel viaali korgi keskkohast läbi, kuni nõel on kogupikkuses viaalis ja selle ots puutub vastu viaali alumist pinda või alumist serva. 5. Tõmmake kogu Eylea viaali sisu süstlasse (seda on kergem teha kui viaal on püstises, kergelt kallutatud asendis). Vältimaks õhu süstlasse tõmbamist veenduge, et filternõela avaus on täielikult vedeliku sees. Sisu väljatõmbamise ajal hoidke viaali kallutatud asendis, hoides filternõela avaust üleni vedelikus.

6. Tagamaks filternõela täieliku tühjenemist, veenduge, et süstla kolb on viaali tühjendamisel piisavalt tagasi tõmmatud. Pärast süstimist tuleb kasutamata ravim hävitada. 7. Eemaldage filternõel ja visake see nõuetekohaselt ära. Märkus: filternõela ei tohi kasutada intravitreaalseks süstimiseks.

8. Keerake 30 G × ½-tolline süstenõel

tugevasti Luer-lukuga süstlaotsikule.

9. Hoides süstalt käes suunaga nõel

ülespoole, kontrollige, kas süstlas on mulle. Mullide olemasolul koputage sõrmega õrnalt vastu süstalt, kuni mullid kogunevad üles.

10. Mullide ja liigse ravimi eemaldamiseks suruge kolvivart aeglaselt nii, et kolvi lame ots jääb kohakuti joonega, mis märgistab süstlal näitu 0,07 ml.

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus süstlis

OcuClick-tüüpi annustamissüsteemiga süstel on ainult ühekordseks kasutamiseks ühes silmas. Mitme annuse manustamine OcuClick-tüüpi annustamissüsteemiga süstlist võib suurendada saastumise ja sellest tuleneva infektsiooni tekke riski. Mitte kasutada, kui pakendi või selle komponentide kõlblikkusaeg on möödunud, need on kahjustunud või rikutud. Kontrollige OcuClick-tüüpi annustamissüsteemiga süstli silti veendumaks, et teil on selle tugevusega Eylea, mida kavatsete kasutada. 8 mg annuse jaoks on vaja kasutada Eylea süstlit tugevusega 114,3 mg/ml.

Intravitreaalseks süstimiseks tuleb kasutada süstenõela suurusega 30 G × ½ tolli (ei kuulu komplekti). Soovitatavast (30 G × ½ tolli) väiksema läbimõõduga (> 30 G) süstenõela kasutamise tagajärjel võib süstejõud suureneda.

OcuClick-tüüpi annustamissüsteemiga süstli kirjeldus

OcuClick-tüüpi annustamissüsteem

1. Ettevalmistamine

Kui olete Eylea 114,3 mg/ml manustamiseks valmis, avage karp ja võtke sellest välja steriilne blister. Sisu steriilsuse tagamiseks tõmmake blister ettevaatlikult lahti. Hoidke süstlit kuni süstenõela kinnitamiseni steriilsel alusel.

2.–9. toimingu tegemisel kasutage aseptilisi töövõtteid.

2. Süstli välja võtmine

Võtke süstel steriilsest blistrist välja.

3. Süstli ja süstelahuse kontrollimine

Ärge kasutage süstlit, kui:

  • lahuses on näha osakesi, hägusust või värvimuutust; OcuClick-tüüpi annustamissüsteemiga süstli mis tahes osa on kahjustatud või lahti tulnud;
  • süstli kork on Luer-luku küljest lahti tulnud.

4. Süstli korgi äratõmbamine

Süstli korgi ära tõmbamiseks (mitte keerata) hoidke ühe käega süstlist ja teise käe pöidla ning nimetissõrmega süstli korgist. ÄRATÕMBAMINE Märkus: ärge tõmmake kolvivart tagasi.

5. Nõela kinnitamine

Keerake 30 G × ½-tolline süstenõel tugevalt Luer-lukuga süstliotsale.

6. Õhumullide eemaldamine

Hoides süstlit käes suunaga nõel ülespoole, kontrollige, kas süstlis on õhumulle. Õhumullide olemasolul koputage sõrmega õrnalt vastu süstlit, kuni õhumullid kogunevad üles.

7. Õhumullide ja liigse ravimi väljutamine

Süstlil ei ole annustamisjoont, sest annus seadistatakse mehaaniliselt, nagu on kirjeldatud allpool.

Süsteks ettevalmistumiseks ja annuse seadistamiseks tuleb teha järgmised toimingud. Õhumullide ja liigse ravimi väljutamiseks suruge kolvivart aeglaselt (vt vasakpoolne joonis), kuni see peatub, st kui kolvivarre juhik jõuab sõrmepidemeni (vt parempoolne joonis).

Kontrollige, et õhumullid õhumull oleksid väljutamiseks süstla ülaosas. kolvivars

8. Annuse seadistamine

Keerake kolvivarre otsa 90 kraadi päripäeva või vastupäeva, kuni juhik on pesaga kohakuti. KLÕPS! Võite kuulda klõpsatust. Märkus. Nüüd on seade annuse manustamiseks valmis. Kolvivart ei tohi alla suruda enne, kui nõel on silmas.

9. Süstelahuse manustamine

Sisestage nõel süstekohta silmas. Süstelahuse manustamiseks suruge kolvivarrele, kuni see peatub, st kuni juhik on täielikult pesas. Kui juhik on pesas, ärge enam suruge. See on normaalne, kui süstlisse jääb veidi lahust.

10. Süstel on ainult ühe annuse manustamiseks ja ühekordseks kasutamiseks. Pärast süstimist visake kasutatud süstel teravate esemete kogumise konteinerisse.

Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.

7. MÜÜGILOA HOIDJA

Bayer AG 51368 Leverkusen Saksamaa

8. MÜÜGILOA NUMBER (NUMBRID)

EU/1/12/797/003 - Eylea 114,3 mg/ml süstelahus EU/1/12/797/004 - Eylea 114,3 mg/ml süstelahus süstlis

9. ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV

Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 22. november 2012 Müügiloa viimase uuendamise kuupäev: 13. juuli 2017

10. TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV

Täpne teave selle ravimpreparaadi kohta on Euroopa Ravimiameti kodulehel: https://www.ema.europa.eu.

A. BIOLOOGILISE TOIMEAINE TOOTJAD JA RAVIMIPARTII KASUTAMISEKS VABASTAMISE EEST VASTUTAV TOOTJA

B. HANKE- JA KASUTUSTINGIMUSED VÕI PIIRANGUD

C. MÜÜGILOA MUUD TINGIMUSED JA NÕUDED

D. RAVIMPREPARAADI OHUTU JA EFEKTIIVSE KASUTAMISE TINGIMUSED JA PIIRANGUD

A. BIOLOOGILISE TOIMEAINE TOOTJAD JA RAVIMIPARTII KASUTAMISEKS VABASTAMISE EEST VASTUTAV TOOTJA

Bioloogilise toimeaine tootjate nimed ja aadressid

Regeneron Pharmaceuticals, Inc. 81 Columbia Turnpike Rensselaer, New York 12144 Ameerika Ühendriigid või

Regeneron Ireland Designated Activity Company Raheen Business Park Ballycummin Limerick Iirimaa

Ravimipartii kasutamiseks vabastamise eest vastutava tootja nimi ja aadress

Bayer AG Müllerstraße 178 13353 Berlin Saksamaa

Ravimi trükitud pakendi infolehel peab olema vastava ravimipartii kasutamiseks vabastamise eest vastutava tootja nimi ja aadress.

B. HANKE- JA KASUTUSTINGIMUSED VÕI PIIRANGUD

Piiratud tingimustel väljastatav retseptiravim (vt I lisa: ravimi omaduste kokkuvõte, lõik 4.2).

C. MÜÜGILOA MUUD TINGIMUSED JA NÕUDED

  • Perioodilised ohutusaruanded

Nõuded asjaomase ravimi perioodiliste ohutusaruannete esitamiseks on sätestatud direktiivi 2001/83/EÜ artikli 107c punkti 7 kohaselt liidu kontrollpäevade loetelus (EURD loetelu) ja iga hilisem uuendus avaldatakse Euroopa ravimite veebiportaalis.

D. RAVIMPREPARAADI OHUTU JA EFEKTIIVSE KASUTAMISE TINGIMUSED JA PIIRANGUD

  • Riskijuhtimiskava

Müügiloa hoidja peab nõutavad ravimiohutuse toimingud ja sekkumismeetmed läbi viima vastavalt müügiloa taotluse moodulis 1.8.2 esitatud kokkulepitud riskijuhtimiskavale ja mis tahes järgmistele ajakohastatud riskijuhtimiskavadele.

Ajakohastatud riskijuhtimiskava tuleb esitada:

  • Euroopa Ravimiameti nõudel; kui muudetakse riskijuhtimissüsteemi, eriti kui saadakse uut teavet, mis võib oluliselt mõjutada riski/kasu suhet, või kui saavutatakse oluline (ravimiohutuse või riski minimeerimise) eesmärk.

Kui perioodilise ohutusaruande esitamine ja riskijuhtimiskava ajakohastamise kuupäevad kattuvad, võib need esitada samal ajal.

Ravimiohutuse järelevalve süsteem

Müügiloa hoidja peab tagama, et müügiloa taotluse moodulis 1.8.1 esitatud ravimiohutuse järelevalve süsteem on olemas ja toimib enne ravimpreparaadi turule toomist ja turustamise ajal.

  • Riski minimeerimise lisameetmed

Müügiloa hoidja nõustus koostama Eylea’le juhendmaterjalid. Igas liikmesriigis peab müügiloa hoidja enne ravimi turule toomist ning toote turustamise ajal kooskõlastama pädeva riigiasutusega lõplikud juhendmaterjalid. Pärast arutelu ning kooskõlastamist pädeva riigiasutusega igas liikmesriigis, kus Eylea’d turustatakse, peab müügiloa hoidja tagama, et kõik silmakliinikud, kus Eylea’d eeldatavalt kasutama hakatakse, saavad arstidele suunatud uuendatud juhendmaterjalid, mis sisaldavad järgmist:

  • arsti teabematerjal; intravitreaalse süstimisprotseduuri video; intravitreaalse süstimisprotseduuri piktogramm; patsiendi teabematerjal (ainult täiskasvanutele).

Arsti teabematerjal peab sisaldama järgmisi põhielemente:

  • intravitreaalse süste tehnika sh 30 G nõela kasutamine ja süste kaldenurk; viaal ja süstel on ainult ühekordseks kasutamiseks; vajadus väljutada süstlast liigne kogus lahust enne Eylea süstimist, vältimaks

üleannustamist (ainult täiskasvanutel);

  • patsiendi jälgimine pärast intravitreaalset süsti (sh nägemise ja silmasisese rõhu suurenemise suhtes); intravitreaalse süstega seotud kõrvaltoimete, sh endoftalmiidi, silmasisese põletiku, silma siserõhu suurenemise, võrkkesta pigmentepiteeli rebendi ja katarakti põhitunnused ja sümptomid; fertiilses eas naised peavad kasutama efektiivseid rasestumisvastaseid vahendeid, rasedad ei tohi Eylea’d kasutada (ainult täiskasvanutel).

Järgmised põhielemendid on ROP (enneaegsete retinopaatia) näidustuse spetsiifilised:

  • laste annustamisseadme kasutamine on kohustuslik; enne süstimist tuleb laste annustamisseade nõuetekohaselt ette valmistada;
  • laste annustamisseade on ainult ühekordseks kasutamiseks.

Täiskasvanud patsientide teabematerjal koosneb patsiendi infobrošüürist ja selle audioversioonist. Patsiendi infobrošüür peab sisaldama järgmisi põhielemente:

  • patsiendi infoleht; keda ravitakse Eylea’ga; kuidas valmistuda Eylea’ga raviks; mis järgneb Eylea’ga ravile; tõsiste kõrvaltoimete põhitunnused ja sümptomid, sh endoftalmiit, silmasisene põletik, silma siserõhu suurenemine, võrkkesta pigmentepiteeli rebend ja katarakt; millistel juhtudel on tarvis abi saamiseks kiiresti tervishoiutöötaja poole pöörduda; fertiilses eas naised peavad kasutama efektiivseid rasestumisvastaseid vahendeid, rasedad ei tohi Eylea’d kasutada.

VÄLISPAKENDIL PEAVAD OLEMA JÄRGMISED ANDMED KARP Süstel

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS

Eylea 40 mg/ml süstelahus süstlis afliberceptum

2. TOIMEAINE SISALDUS

Üks süstel sisaldab 0,09 ml-s lahuses 3,6 mg aflibertsepti (40 mg/ml).

3. ABIAINED

Abiained: E 432, natrii dihydrogenophosphas monohydricus, dinatrii hydrogenophosphas heptahydricus, natrii chloridum, saccharum, aqua ad iniectabile.

4. RAVIMVORM JA PAKENDI SUURUS

Süstelahus

Üks süstel sisaldab 0,09 ml-s lahuses 3,6 mg aflibertsepti (40 mg/ml). Võimaldab 1 ühekordset annust 2 mg/0,05 ml.

5. MANUSTAMISVIIS JA -TEE

Intravitreaalne. Ainult ühekordseks kasutamiseks. Enne ravimi kasutamist lugege pakendi infolehte. Avage steriilne blister ainult puhtas manustamiseks ettenähtud ruumis. Enne süstimist tuleb liigne kogus lahust väljutada.

6. ERIHOIATUS, ET RAVIMIT TULEB HOIDA LASTE EEST VARJATUD JA

KÄTTESAAMATUS KOHAS

Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.

7. TEISED ERIHOIATUSED (VAJADUSEL)

8. KÕLBLIKKUSAEG

9. SÄILITAMISE ERITINGIMUSED

Hoida külmkapis. Mitte lasta külmuda. Hoida originaalpakendis, valguse eest kaitstult.

10. ERINÕUDED KASUTAMATA JÄÄNUD RAVIMPREPARAADI VÕI SELLEST

TEKKINUD JÄÄTMEMATERJALI HÄVITAMISEKS, VASTAVALT VAJADUSELE

11. MÜÜGILOA HOIDJA NIMI JA AADRESS

Bayer AG 51368 Leverkusen Saksamaa

12. MÜÜGILOA NUMBER (NUMBRID)

EU/1/12/797/001

13. PARTII NUMBER

14. RAVIMI VÄLJASTAMISTINGIMUSED

15. KASUTUSJUHEND

Kohalik teave on veebilehel https://www.pi.bayer.com/eylea1, lugemiseks skaneeri koodi. Lisatud on QR-kood, mis sisaldab linki pakendi infolehele.

16. TEAVE BRAILLE’ KIRJAS (PUNKTKIRJAS)

Põhjendus Braille mitte lisamiseks.

17. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – 2D-vöötkood

Lisatud on 2D-vöötkood, mis sisaldab ainulaadset identifikaatorit.

18. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – INIMLOETAVAD ANDMED

PC SN NN

ANDMED, MIS PEAVAD OLEMA BLISTRI ETIKETIL Süstel

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS

Eylea 40 mg/ml süstelahus afliberceptum

2. TOIMEAINE SISALDUS

Üks süstel sisaldab 0,09 ml-s lahuses 3,6 mg aflibertsepti (40 mg/ml).

3. ABIAINED

4. RAVIMVORM JA PAKENDI SUURUS

Üks süstel sisaldab 0,09 ml-s lahuses 3,6 mg aflibertsepti (40 mg/ml). Võimaldab 1 ühekordset annust 2 mg/0,05 ml.

5. MANUSTAMISVIIS JA -TEE

Intravitreaalne. Ainult ühekordseks kasutamiseks. Enne ravimi kasutamist lugege pakendi infolehte. Avage steriilne blister ainult puhtas manustamiseks ettenähtud ruumis. Enne süstimist tuleb liigne kogus lahust väljutada.

6. ERIHOIATUS, ET RAVIMIT TULEB HOIDA LASTE EEST VARJATUD JA

KÄTTESAAMATUS KOHAS

Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.

7. TEISED ERIHOIATUSED (VAJADUSEL)

8. KÕLBLIKKUSAEG

9. SÄILITAMISE ERITINGIMUSED

Hoida külmkapis. Mitte lasta külmuda. Hoida originaalpakendis, valguse eest kaitstult.

10. ERINÕUDED KASUTAMATA JÄÄNUD RAVIMPREPARAADI VÕI SELLEST

TEKKINUD JÄÄTMEMATERJALI HÄVITAMISEKS, VASTAVALT VAJADUSELE

11. MÜÜGILOA HOIDJA NIMI JA AADRESS

Bayer AG 51368 Leverkusen Saksamaa

12. MÜÜGILOA NUMBER (NUMBRID)

EU/1/12/797/001

13. PARTII NUMBER

14. RAVIMI VÄLJASTAMISTINGIMUSED

15. KASUTUSJUHEND

16. TEAVE BRAILLE’ KIRJAS (PUNKTKIRJAS)

MINIMAALSED ANDMED, MIS PEAVAD OLEMA VÄIKESEL VAHETUL SISEPAKENDIL ETIKETT Süstel

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS JA MANUSTAMISTEE

Eylea 40 mg/ml süstelahus afliberceptum Intravitreaalne

2. MANUSTAMISVIIS

3. KÕLBLIKKUSAEG

4. PARTII NUMBER

5. PAKENDI SISU KAALU, MAHU VÕI ÜHIKUTE JÄRGI

Väljatõmmatav maht 0,09 ml

6. MUU

VÄLISPAKENDIL PEAVAD OLEMA JÄRGMISED ANDMED KARP Viaal

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS

Eylea 40 mg/ml süstelahus viaalis afliberceptum

2. TOIMEAINE SISALDUS

Üks viaal sisaldab 0,1 ml-s lahuses 4 mg aflibertsepti (40 mg/ml).

3. ABIAINED

Abiained: E 432, natrii dihydrogenophosphas monohydricus, dinatrii hydrogenophosphas heptahydricus, natrii chloridum, saccharum, aqua ad iniectabile.

4. RAVIMVORM JA PAKENDI SUURUS

Süstelahus

Üks viaal sisaldab 0,1 ml-s lahuses 4 mg aflibertsepti (40 mg/ml).

18G filternõel

Võimaldab 1 ühekordset annust 2 mg/0,05 ml.

5. MANUSTAMISVIIS JA -TEE

Intravitreaalne. Ainult ühekordseks kasutamiseks. Enne ravimi kasutamist lugege pakendi infolehte. Enne süstimist tuleb liigne kogus lahust väljutada.

6. ERIHOIATUS, ET RAVIMIT TULEB HOIDA LASTE EEST VARJATUD JA

KÄTTESAAMATUS KOHAS

Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.

7. TEISED ERIHOIATUSED (VAJADUSEL)

8. KÕLBLIKKUSAEG

9. SÄILITAMISE ERITINGIMUSED

Hoida külmkapis. Mitte lasta külmuda. Hoida originaalpakendis, valguse eest kaitstult.

10. ERINÕUDED KASUTAMATA JÄÄNUD RAVIMPREPARAADI VÕI SELLEST

TEKKINUD JÄÄTMEMATERJALI HÄVITAMISEKS, VASTAVALT VAJADUSELE

11. MÜÜGILOA HOIDJA NIMI JA AADRESS

Bayer AG 51368 Leverkusen Saksamaa

12. MÜÜGILOA NUMBER (NUMBRID)

EU/1/12/797/002

13. PARTII NUMBER

14. RAVIMI VÄLJASTAMISTINGIMUSED

15. KASUTUSJUHEND

Kohalik teave on veebilehel https://www.pi.bayer.com/eylea2, lugemiseks skaneeri koodi. Lisatud on QR-kood, mis sisaldab linki pakendi infolehele.

16. TEAVE BRAILLE’ KIRJAS (PUNKTKIRJAS)

Põhjendus Braille mitte lisamiseks.

17. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – 2D-vöötkood

Lisatud on 2D-vöötkood, mis sisaldab ainulaadset identifikaatorit.

18. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – INIMLOETAVAD ANDMED

PC SN NN

MINIMAALSED ANDMED, MIS PEAVAD OLEMA VÄIKESEL VAHETUL SISEPAKENDIL ETIKETT Viaal

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS JA MANUSTAMISTEE

Eylea 40 mg/ml süstelahus afliberceptum Intravitreaalne

2. MANUSTAMISVIIS

3. KÕLBLIKKUSAEG

4. PARTII NUMBER

5. PAKENDI SISU KAALU, MAHU VÕI ÜHIKUTE JÄRGI

Väljatõmmatav maht 0,1 ml

6. MUU

VÄLISPAKEDIL PEAVAD OLEMA JÄRGMISED ANDMED

VÄLISKARP – VIAAL

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus afliberceptum

2. TOIMEAINE SISALDUS

Üks viaal sisaldab 0,263 ml lahuses 30,1 mg aflibertsepti (114,3 mg/ml).

3. ABIAINED

Abiained: saccharum, arginini hydrochloridum, histidini hydrochloridum monohydricum, histidinum, polysorbatum 20, aqua ad iniectabile.

4. RAVIMVORM JA PAKENDI SUURUS

Süstelahus Üks viaal sisaldab 0,263 ml lahuses 30,1 mg aflibertsepti (114,3 mg/ml). 18 G filternõel

5. MANUSTAMISVIIS JA -TEE

Intravitreaalne Ainult ühekordseks kasutamiseks. Enne ravimi kasutamist lugege pakendi infolehte. 30,1 mg/0,263 ml Ühekordne annus: 8 mg/0,07 ml Enne süstimist tuleb liigne kogus lahust väljutada.

6. ERIHOIATUS, ET RAVIMIT TULEB HOIDA LASTE EEST VARJATUD JA

KÄTTESAAMATUS KOHAS

Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.

7. TEISED ERIHOIATUSED (VAJADUSEL)

8. KÕLBLIKKUSAEG

9. SÄILITAMISE ERITINGIMUSED

Hoida külmkapis. Mitte lasta külmuda. Hoida originaalpakendis, valguse eest kaitstult.

10. ERINÕUDED KASUTAMATA JÄÄNUD RAVIMPREPARAADI VÕI SELLEST

TEKKINUD JÄÄTMEMATERJALI HÄVITAMISEKS, VASTAVALT VAJADUSELE

11. MÜÜGILOA HOIDJA NIMI JA AADRESS

Bayer AG 51368 Leverkusen Saksamaa

12. MÜÜGILOA NUMBER (NUMBRID)

EU/1/12/797/003

13. PARTII NUMBER

14. RAVIMI VÄLJASTAMISTINGIMUSED

15. KASUTUSJUHEND

Kohalik teave on veebilehel https://www.pi.bayer.com/eylea3, lugemiseks skaneeri koodi. Lisatud on QR-kood, mis sisaldab linki pakendi infolehele.

16. TEAVE BRAILLE’ KIRJAS (PUNKTKIRJAS)

Põhjendus Braille’ mitte lisamiseks.

17. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – 2D-vöötkood

Lisatud on 2D-vöötkood, mis sisaldab ainulaadset identifikaatorit.

18. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – INIMLOETAVAD ANDMED

PC SN NN

MINIMAALSED ANDMED, MIS PEAVAD OLEMA VÄIKESEL VAHETUL SISEPAKENDIL

SILT – VIAAL

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS JA MANUSTAMISTEE

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus afliberceptum Intravitreaalne

2. MANUSTAMISVIIS

3. KÕLBLIKKUSAEG

4. PARTII NUMBER

5. PAKENDI SISU KAALU, MAHU VÕI ÜHIKUTE JÄRGI

30,1 mg/0,263 ml

6. MUU

VÄLISPAKENDIL PEAVAD OLEMA JÄRGMISED ANDMED

VÄLISKARP – SÜSTEL

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus süstlis afliberceptum

2. TOIMEAINE SISALDUS

Üks süstel sisaldab 0,184 ml lahuses 21 mg aflibertsepti (114,3 mg/ml).

3. ABIAINED

Abiained: saccharum, arginini hydrochloridum, histidini hydrochloridum monohydricum, histidinum, polysorbatum 20, aqua ad iniectabile.

4. RAVIMVORM JA PAKENDI SUURUS

Süstelahus Üks OcuClick-tüüpi annustamissüsteemiga süstel

5. MANUSTAMISVIIS JA -TEE

Intravitreaalne Ainult ühekordseks kasutamiseks. Enne ravimi kasutamist lugege pakendi infolehte. 21 mg/0,184 ml Ühekordne annus: 8 mg/0,07 ml Enne süstimist tuleb liigne kogus lahust väljutada. Õige annuse manustamiseks tuleb lugeda kõiki juhiseid.

6. ERIHOIATUS, ET RAVIMIT TULEB HOIDA LASTE EEST VARJATUD JA

KÄTTESAAMATUS KOHAS

Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.

7. TEISED ERIHOIATUSED (VAJADUSEL)

8. KÕLBLIKKUSAEG

9. SÄILITAMISE ERITINGIMUSED

Hoida külmkapis. Mitte lasta külmuda. Hoida originaalpakendis, valguse eest kaitstult.

10. ERINÕUDED KASUTAMATA JÄÄNUD RAVIMPREPARAADI VÕI SELLEST

TEKKINUD JÄÄTMEMATERJALI HÄVITAMISEKS, VASTAVALT VAJADUSELE

11. MÜÜGILOA HOIDJA NIMI JA AADRESS

Bayer AG 51368 Leverkusen Saksamaa

12. MÜÜGILOA NUMBER (NUMBRID)

EU/1/12/797/004

13. PARTII NUMBER

14. RAVIMI VÄLJASTAMISTINGIMUSED

15. KASUTUSJUHEND

Kohalik teave on veebilehel https://www.pi.bayer.com/eylea4, lugemiseks skaneeri koodi. Lisatud on QR-kood, mis sisaldab linki pakendi infolehele.

16. TEAVE BRAILLE’ KIRJAS (PUNKTKIRJAS)

Põhjendus Braille’ mitte lisamiseks.

17. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – 2D-vöötkood

Lisatud on 2D-vöötkood, mis sisaldab ainulaadset identifikaatorit.

18. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – INIMLOETAVAD ANDMED

PC SN NN

MINIMAALSED ANDMED, MIS PEAVAD OLEMA VÄLISPAKENDIL

KARBI SISEKAANELE KINNITATUD EEMALDATAV SILT – SÜSTEL

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS JA MANUSTAMISTEE

Eylea 114,3 mg/ml

2. KÕLBLIKKUSAEG

3. PARTII NUMBER

MINIMAALSED ANDMED, MIS PEAVAD OLEMA BLISTER- VÕI RIBAPAKENDIL

BLISTRI ETIKETT - SÜSTEL

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus süstlis afliberceptum

2. MÜÜGILOA HOIDJA NIMI

Bayer

3. KÕLBLIKKUSAEG

4. PARTII NUMBER

5. MUU

21 mg/0,184 ml

Ühekordne annus: 8 mg/0,07 ml

MINIMAALSED ANDMED, MIS PEAVAD OLEMA VÄIKESEL VAHETUL SISEPAKENDIL

SILT – SÜSTEL

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS JA MANUSTAMISTEE

Eylea 114,3 mg/ml süstelahus afliberceptum Intravitreaalne

2. MANUSTAMISVIIS

3. KÕLBLIKKUSAEG

4. PARTII NUMBER

5. PAKENDI SISU KAALU, MAHU VÕI ÜHIKUTE JÄRGI

21 mg/0,184 ml

6. MUU

Teave põhineb ravimi pakendi infolehel. Enne kasutamist pea nõu arsti või apteekriga.