Curosurf - endotrahheopulmonaalne instillatsioonisuspensioon ( 1ml)
Artikli sisukord
endotrahheopulmonaalne instillatsioonisuspensioon ( 1ml)
Pakendi infoleht: teave kasutajale
Curosurf, endotrahheaalne instillatsioonisuspensioon
Looduslikud fosfolipiidid
Enne ravimi kasutamist lugege hoolikalt infolehte, sest siin on teile vajalikku teavet.
-Hoidke infoleht alles, et seda vajadusel uuesti lugeda.
-Kui teil on lisaküsimusi, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
-Ravim on välja kirjutatud üksnes teile. Ärge andke seda kellelegi teisele. Ravim võib olla neile kahjulik, isegi kui haigusnähud on sarnased.
-Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Vt lõik 4.
Infolehe sisukord
1.Mis ravim on Curosurf ja milleks seda kasutatakse
2.Mida on vaja teada enne Curosurf kasutamist
3.Kuidas Curosurf´i kasutada
4.Võimalikud kõrvaltoimed
Kuidas Curosurf´i säilitada
6.Pakendi sisu ja muu teave
1.Mis ravim on Curosurf ja milleks seda kasutatakse
Curosurf on sea kopsudest valmistatud looduslik surfaktant, mis sisaldab peamiselt fosfolipiide, eriti fosfatidüülkoliini (umbes 70% kogu fosfolipiidisisaldusest) ja ligikaudu 1% hüdrofoobseid madala molekulkaaluga valke (surfaktandile omased proteiinid
Näidustus
Respiratoorse distressi ehk
Respiratoorse distressi profülaktika alla 31 rasedusnädala vanustel vastsündinutel, kellel on risk RDS tekkeks või esinevad surfaktandi defitsiidi muud ilmingud.
2. Mida on vaja teada enne Curosurf´i kasutamist
Ärge kasutage Curosurf’i vastsündinul
-kui vastsündinu on allergiline (ülitundlik) toimeaine või Curosurf’i mõne koostisosa suhtes. Kuid siiani ühtki teist vastunäidustust ei teata.
Hoiatused ja ettevaatusabinõud
Vastsündinu üldseisund peab olema stabiliseeritud.
Atsidoosi, hüpotensiooni, aneemia, hüpoglükeemia ja hüpotermia korrigeerimine on samuti soovitatav.
Vastsündinutel, kes sünnivad pärast väga pikaajalist membraanide ruptuuri (enam kui 3 nädalat), ei pruugi ravi anda optimaalseid tulemusi.
Surfaktandi manustamine võib anda lootust vähendada respiratoorse kurnatuse sündroomi (RDS) raskust või selle riski, kuid ei anna põhjust loota kogu enneaegse sünnitusega seotud suremuse ja
haigestumuse vähenemisele, sest enneaegsed vastsündinud võivad ebaküpsusest tingituna olla allutatud teistele tüsistustele.
Curosurf'i manustamist neeru- või maksakahjustusega enneaegsetele imikutele ei ole uuritud.
Kasutamine koos teiste ravimitega
Praeguseks ei ole koostoimeid teada.
Ravim sisaldab vähem kui 1 mmol (23 mg) naatriumi annuses, see tähendab on põhimõtteliselt „naatriumivaba”.
3.Kuidas Curosurf´i kasutada
Curosurf’i võivad manustada ainult enneaegsete vastsündinute ravi ja elustamise alal väljaõppe saanud ning kogemustega arstid, kellel on olemas
Seda manustatakse intratrahheaalselt intubeeritud vastsündinutele, keda ventileeritakse mehaaniliselt respiratoorse distressi sündroomi (RDS) puhul ning kelle südame löögisagedust ning arteriaalse vere hapnikukontsentratsiooni või hapnikuga küllastumisastet pidevalt jälgitakse. Intubatsioon üksnes surfaktandi manustamiseks ei ole soovitatav.
Curosurf’i väljastatakse kasutamisvalmis viaalides, mida tuleb säilitada külmkapis +2…8 °C juures. Enne kasutamist tuleb viaal soojendada 37
Ravi. Alustada soovitatakse ühekordse annusega 100…200 mg/kg (1,25...2,5 ml/kg). Võimalik on täiendavate 100 mg/kg annuste manustamine umbes
Profülaktika. Ühekordne annus 100...200 mg/kg tuleb manustada niipea kui võimalik (15 minuti jooksul) pärast sündi. Täiendavad 100 mg/kg annused võib manustada 6...12 tundi pärast esimest annust ning seejärel
Manustamisviis. Algannus manustatakse järgmiselt: eemaldage väheseks ajaks vastsündinult ventilaator, manustage 100…200 mg/kg suspensiooni endotrahheaalse toru kaudu ühekordse boolusena otse trahhea alumisse ossa või kaheks võrdseks annuseks jagatuna kummassegi peabronhi. Sellele järgneb umbes 1 minuti jooksul käsitsi koti abil ventileerimine sama hapnikuprotsendiga nagu enne manustamist, et soodustada ravimi ühtlast jaotumist. Seejärel ühendatakse vastsündinu uuesti ventilaatoriga, mille seadistust tuleb korrigeerida vastavalt kliinilisele ravivastusele ja veregaaside muutustele.
Edaspidised vajalikud annused manustatakse samal viisil.
Vastsündinutelt, kes kunstlikku ventilatsiooni ei vaja, võib pärast CUROSURF’i manustamist ventilaatori eemaldada.
Alveolaarse gaasivahetuse paranemine võib põhjustada kiiret arteriaalse hapniku kontsentratsiooni tõusu, mistõttu tuleb hüperoksia vältimiseks kiiresti korrigeerida sissehingatava hapniku kontsentratsiooni. Vere vajaliku oksügenatsioonimäära säilitamiseks on soovitatav lisaks perioodilisele veregaaside määramisele pidev transkutaanne PaO2 või hapniku küllastusastme määramine.
Kui Curosurf’i kasutakse rohkem kui ette nähtud
Teated Curosurf’i manustamisega seotud üleannustamise kohta puuduvad. Ebatõenäolisena esineva juhusliku üleannustamise puhul, ja ainult siis, kui on olemas selgelt väljendunud kliiniline toime vastsündinu respiratsioonile, ventilatsioonile või oksügenatsioonile, tuleb nii palju suspensiooni kui võimalik aspireerida ning rakendada toetavat ravi. Erilist tähelepanu pöörata vedeliku ja elektrolüütide tasakaalule.
Kui teil on lisaküsimusi selle ravimi kasutamise kohta, pidage nõu arstiga.
4.Võimalikud kõrvaltoimed
Nagu kõik ravimid, võib ka Curosurf põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki. Võimalikud kõrvaltoimed on loetletud allpool vastavalt sagedusele.
-infekstioon
-ajuverejooks
-õhk kopsuõõnes kopsus esinevate kollete tõttu
Harv ( mõjutab vähem kui 1 inimest
-madal südame löögisagedus
-madal vererõhk
-krooniline kopsuhaigus
-hapnikusisalduse vähenemine kehas
Teatatud on ka järgmistest kõrvaltoimetest:
-hapnikusisalduse suurenemine kehas
-naha ja igemete muutumine sinkjaks vähese hapnikusisalduse tõttu
-hingamisseiskus
-intubeerimise komplikatsioonid
-häired ajutegevuses
Curosurf’i õhukese kateetriga manustamise ajal on esinenud mõned kerged ja mööduvad kõrvaltoimed: bradükardia, apnoe, hapniku saturatsiooni vähenemine, vahtu suus, köha, läkastamine ja aevastamine.
Kõrvaltoimetest teavitamine
Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Kõrvaltoimetest võite ka ise teavitada www.ravimiamet.ee kaudu. Teavitades aitate saada rohkem infot ravimi ohutusest.
5.Kuidas Curosurf´i säilitada
Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.
Hoida külmkapis (2 °C...8 °C), valguse eest kaitstult.
Avamata ja kasutamata viaali, mis on soojendatud toatemperatuurile, võib 24 tunni jooksul panna tagasi külmkappi edaspidiseks kasutamiseks.
Mitte lasta soojeneda ning taas külmkappi panna rohkem kui üks kord.
Ärge kasutage Curosurf’i pärast kõlblikkusaega, mis on märgitud viaalile. Kõlblikkusaeg viitab kuu viimasele päevale.
Ainult ühekordseks kasutamiseks. Ülejäänud kogused tuleb hävitada. Haigla peab tagama jääkide ohutu hävitamise.
Ravimeid ei tohi ära visata kanalisatsiooni kaudu ega koos majapidamisprügiga. Küsige oma apteekrilt, kuidas hävitatakse ravimeid, mida enam ei vajata. Need meetmed aitavad kaitsta keskkonda.
6. Pakendi sisu ja muu teave
Mida Curosurf sisaldab:
Steriilne suspensioon viaalis ühekordseks annuseks trahhea- või bronhisiseseks manustamiseks sisaldab 80 mg/ml sea kopsust saadud fosfolipiidfraktsiooni (looduslikke fosfolipiide).
CUROSURF on looduslik surfaktant, mis on valmistatud sea kopsudest. CUROSURF sisaldab peaaegu eranditult polaarseid lipiide, eriti fosfatidüülkoliini (umbes 70% fosfolipiidide koguhulgast) ja umbes 1% spetsiifilisi madalamolekulaarseid hüdrofoobseid proteiine
-Abiained on naatriumkloriid, süstevesi.
Kuidas Curosurf välja näeb ja pakendi sisu
Suspensioon ühekordse annusena värvitust klaasist 1,5 ml (120 mg) või 3 ml (240 mg) viaalis. 1 ml lahust sisaldab 80 mg fosfolipiidfraktsiooni.
Müügiloa hoidja
Chiesi Farmaceutici SpA Via Palermo 26/A 43122 Parma – I
Itaalia
Tootjad
Chiesi Farmaceutici SpA
Via San Leondardo 96
Itaalia
ja
Chiesi Pharmaceuticals GmbH,
Gonzagagasse 16/16, 1010 Vienna,
Austria
Lisaküsimuste tekkimisel selle ravimi kohta pöörduge palun müügiloa hoidja kohaliku esindaja poole.
UAB Norameda Akadeemia tee 21 G 12618 Tallinn 5142118
Infoleht viimati uuendatud mais 2018.
Kuidas ravim anumast kätte saada:
1)leidke üles soon (tõmba üles) värvilisel plastikkaanel
2)tõmmake seda ülespoole
3) tõmmake kuni alumiiniumkaas hakkab vabanema 4, 5) eemaldage ümmargune alumiiniumkaas täielikult 6), 7) eemaldage kummikork sisu kätte saamiseks
1.RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Curosurf, endotrahheaalne instillatsioonisuspensioon
2.KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
Curosurf on looduslik surfaktant, mis on valmistatud sea kopsudest. Curosurf sisaldab peaaegu eranditult polaarseid lipiide, eriti fosfatidüülkoliini (umbes 70% fosfolipiidide koguhulgast) ja umbes 1% spetsiifilisi madalamolekulaarseid hüdrofoobseid proteiine
1,5 ml viaal sisaldab 120 mg sea kopsust saadud fosfolipiidfraktsiooni. Üks 3 ml viaal sisaldab 240 mg sea kopsust saadud fosfolipiidfraktsiooni.
Sisaldus 1
Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.
3.RAVIMVORM
Endotrahheobronhiaalne instillatsioonisuspensioon.
Valge või kollakas steriilne suspensioon viaalis ühekordseks trahhea- või bronhisiseseks manustamiseks.
4.KLIINILISED ANDMED
4.1Näidustused
Respiratoorse distressi ehk hüaliinmembraan¬sündroomi (RDS) ravi üle 700 g sünnikaaluga enneaegsetel vastsündinutel.
Respiratoorse distressi profülaktika alla 31 rasedusnädala vanustel vastsündinutel, kellel on risk RDS tekkeks või esinevad surfaktandi defitsiidi muud ilmingud.
4.2Annustamine ja manustamisviis
Annustamine
Elustamine
Soovitatav algannus on 100…200 mg/kg (1,25...2,5 ml/kg) manustatuna ühekordse annusena võimalikult kiiresti pärast
Profülaktika
Ühekordne annus 100...200 mg/kg tuleb manustada niipea kui võimalik (15 minuti jooksul) pärast sündi. Täiendavad 100 mg/kg annused võib manustada 6...12 tundi pärast esimest annust ning seejärel
Manustamisviis
Curosurf’i võivad manustada ainult enneaegsete vastsündinute ravi ja elustamise alal väljaõppe saanud ning kogemustega arstid.
Curosurf´i manustatakse endotrahheobronhiaalselt vastsündinutele, kelle südame löögisagedust ning arteriaalse vere hapnikukontsentratsiooni või hapnikuga küllastumisastet pidevalt jälgitakse, kuna see on vastsündinute osakonnas teostatav.
Curosurf on saadaval kasutamisvalmis viaalides, mida tuleb säilitada külmkapis +2…8 °C juures. Enne kasutamist tuleb viaal soojendada toatemperatuurini, nt hoides seda paari minuti jooksul käes ning seejärel ettevaatlikult
Suspensioon tuleb tõmmata viaalist välja steriilse süstla ja nõelaga vastavalt lõigus 6.6 kirjeldatud juhendile..
Curosurf´i manustatakse kas:
a) eemaldades vastsündinult ventilaator
eemaldage väheseks ajaks vastsündinult ventilaator, manustage 1,25...2,5 ml/kg (100…200 mg/kg) suspensiooni endotrahheaalse toru kaudu ühekordse boolusena otse trahhea alumisse ossa. Sellele järgneb umbes 1 minuti jooksul käsitsi koti abil ventileerimine, seejärel ühendatakse vastsündinu uuesti ventilaatoriga (sama hapnikuprotsendiga nagu enne manustamist). Edaspidised vajalikud annused (1,25 ml/kg) manustatakse samal viisil.
b) ilma vastsündinult ventilaatorit lahti ühendamata
manustage 1,25...2,5 ml/kg (100…200 mg/kg) suspensiooni ühekordse boolusena otse trahhea alumisse ossa viies kateeter läbi imemisava endotrahheaalsesse torru. Edaspidised vajalikud annused (1,25 ml/kg) manustatakse samal viisil.
c)on ka kolmas võimalus endotrahheaalse toru kaudu manustamiseks vahetult pärast sündi, kui mehhaanilist ventileerimist ei ole veel alustatud- sellisel juhul kasutatakse käsisti koti abil ventileerimist. Kuntlik ventileerimine on seega võimalik lõpetada kas sünnitustoas või hiljem vastsündinute osakonnas (INSURE- intubation surfactant extubation).
d)surfaktandi manustamine vähem invasiivse õhukese kateetri (Less Invasive Surfactant Administration, LISA) abil
Alternatiivselt võib Curosurf’i spontaanse hingamise tagamiseks enneaegsetele imikutele manustada vähem invasiivse surfaktandi manustamise (LISA) tehnika abil, kasutades õhukest kateetrit. Annused on samad punktides a), b) ja c) toodud tehnikatega. Väikese läbimõõduga kateeter viiakse imiku trahheasse CPAP seadmega, jälgides larüngoskoopia abil (kus on näha häälepaelad), et tekiks pidev spontaanne hingamine. Curosurf instilleeritakse ühekordse boolusena 0,5...3 minuti jooksul. Pärast Curosurf’i instillatsiooni tuleb kateeter koheselt eemaldada. CPAP ravi peab jätkama kogu protseduuri ajal.
Protseduuri käigus tohib kasutada
Eripopulatsioon
Neeru- või maksakahjustus
Curosurf'i ohutust ja efektiivsust neeru- või maksakahjustusega patsientidel ei ole hinnatud.
4.3Vastunäidustused
Ülitundlikkus toimeaine või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiaine suhtes. Siiani ei teata ühtki spetsiifilist vastunäidustust.
4.4Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Enne ravi alustamist Curosurf´iga peab vastsündinu üldseisund olema stabiliseeritud. Atsidoosi, hüpotensiooni, aneemia, hüpoglükeemia ja hüpotermia korrigeerimine on samuti soovitatav.
Refluksi korral tuleb Curosurf´i manustamine lõpetada ning vajadusel suurendada rõhku ventilaatoris kuni endotrahheaaltoru puhastumiseni. Imikutel, kelle ventileerimine ravimi manustamise ajal või vahetult pärast manustamist märkimisväärselt halveneb, võib olla lima kogunenud endotahheaaltorusse, eriti juhul kui juba enne ravimi manustamist esines kopsusekreeti. Imiku aspireerimine enne ravimi manustamist võib vähendada limakorgi tekkimise võimalust endotrahheaaltorusse. Kui kahtlustatakse endotrahheaaltoru ummistust ning selle eemaldamine aspireerimine ei anna tulemusi, tuleb endotrahheaaltoru otsekohe asendada.
Siiski ei ole aspireerimine tegelikult soovitatav vähemalt 6 tunni jooksul pärast manustamist, välja arvatud eluohtlike olukordade korral.
Bradükardia ja hüpotensiooni episoodide ning hapnikuga küllastumise vähenemise (vt lõik 4.8) korral, tuleb Curosurf´i manustamine lõpetada ning võtta kasutusele vastavad ravimeetmed südame löögisageduse normaliseerimiseks. Pärast stabiliseerimist võib ravimit manustada vaid pidevalt seisundit jälgides.
Pärast Curosurf´i manustamist võib kopsu elastsus (rinna kerkimine) ja hapnikuga varustatus kiiresti paraneda, seega on vajalik ventileerimisseadmete vastav kohandamine.
Alveoolgaasi vahetuse paranemise tulemusena võib suureneda hapniku kontsentratsioon arteriaalses veres: seega tuleb kiiresti kohandada sissehingatava hapniku kontsentratsiooni, et vältida hüperoksiat. Vajaliku vere oksügenatsiooni säilitamiseks, on soovitatav lisaks perioodilisele veregaasi analüüsile pidevalt jälgida transkutaanselt arteriaalset rõhku või hapnikuga küllastatuse taset.
Ravi jätkamiseks võib kasutada transnasaalset
Imikut, keda ravitakse surfaktandiga, tuleb jälgida infektsiooninähtude suhtes. Infektsiooninähtude ilmnemisel tuleb koheselt alustada sobilikku antibiootikumravi.
Juhul kui ravi Curosurf´iga ei anna tulemusi või toimub kiire tagasilangus, tuleks enne järgmise annuse manustamist kaaluda teiste enneaegsuse komplikatsioonide võimalust nagu avatud ductus arteriosus või muud kopsuhaigused nagu kopsupõletik.
Vastsündinutel, kes sünnivad pärast väga pikaajalist membraanide ruptuuri (enam kui 3 nädalat), võib esineda teatud määral kopsu hüpoplaasia ning ravi ei pruugi anda optimaalseid tulemusi. Surfaktandi manustamine võib anda lootust vähendada respiratoorse kurnatuse sündroomi (RDS) raskust või selle riski, kuid ei anna põhjust loota kogu enneaegse sünnitusega seotud suremuse ja haigestumuse vähenemisele, sest enneaegsed vastsündinud võivad ebaküpsusest tingituna olla allutatud teistele kompikatsioonidele.
Pärast Curosurf´i manustamist on täheldatud aju elektrilise aktiivsuse langust 2 kuni 10 minuti jooksul. Seda on täheldatud ühe aastase uuringu käigus ning selle mõju ei ole teada.
Curosurf’i manustamisel LISA tehnikaga on teatatud bradükardia, apnoe ja hapniku saturatsiooni vähenemise sageduse tõusust. Need kõrvaltoimed kestavad reeglina lühikest aega, on manustamise ajal tagajärgedeta ja kergesti ravitavad. Kui need kõrvaltoimed muutuvad tõsiseks, tuleb surfaktandi manustamine peatada ja ravida tüsistusi.
Profülaktikaks võib surfaktanti kasutada vaid sünnitustoas, kus on olemas selleks vastavad vahendid ning vastavalt järgmistele soovitustele:
-profülaktikana (15 minuti jooksul peale sündi) kõikidele vastsündinutele, kes sünnivad enne 27 rasedusnädalat.
-profülaktikana manustamist tuleb kaaluda peale 26. kuid enne 30. rasedusnädalat sündinud vastsündinute puhul juhul kui on vajalik intubeerimine või kui ema ei ole sünnieelselt saanud kortikosteroide
-kui sünnieelselt on manustatud kortikosteroide, siis tuleb surfaktanti manustada vaid RDS- i korral
-arvestades teisi riskofaktoreid, tuleb enneaegsetele vastsündinutele surfaktanti profülaktikana manustada järgmistel juhtudel: perinataalne asfüksia, ema diabeet, mitmikute korral, mehepoolses suguvõsas eelnevalt esinenud
Kõikide teiste enneaegsete vastsündinute korral tuleb surfaktanti manustada vaid juhul kui see on elustamiseks vajalik.
Puudub informatsioon Curosurf´i toimete kohta, kui algannusena ei kasutata annuseid 100 või 200 mg/kg kohta, kui annustatakse sagedamini kui 12 tundi või kui esimene annus manustatakse rohkem kui 15 tunni pärast peale
Curosurf´i manustamist tõsise hüpotensiooniga enneaegsele vastsündinule ei ole uuritud.
4.5Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Ei ole teada.
4.6Fertiilsus, rasedus ja imetamine
Pole asjakohane.
4.7Toime reaktsioonikiirusele
Pole asjakohane.
4.8Kõrvaltoimed
Kliiniliste uuringute käigus ning turustamisjärgsete kasutamiskogemuste põhjal täheldatud kõrvaltoimed on loetletud allolevas tabelis vastavalt organsüsteemide klassidele järgneva sageduse alusel: väga sage (≥ 1/10), sage (≥1/100 ja <1/10),
Organsüsteemi klass |
Kõrvaltoime |
Sagedus |
|
Infektsioonid ja infestatsioonid |
Sepsis |
|
|
Närvisüsteemi häired |
Ajuverejooks |
|
|
Südame häired |
Bradükardia |
|
Harv |
Vaskulaarsed häired |
Hüpotensioon |
|
Harv |
Respiratoorsed, rindkere ja |
Bronhopulmonaalne düsplaasia |
Harv |
|
mediastiinumi häired |
Pneumotooraks |
|
|
|
Kopsuverejooks |
|
Harv |
|
Hüperoksia |
|
Teadmata |
|
Vastsündinu tsüanoos |
|
Teadmata |
|
Apnoe |
|
Teadmata |
Uuringud |
Hapnikuga küllastatuse langus |
Harv |
|
|
Häired elektroentsefalogrammis |
Teadmata |
|
Vigastused, mürgistus ja |
Endotrahheaalse |
intubeerimise |
Teadmata |
protseduurilised komplikatsioonid |
komplikatsioonid |
|
|
Apnoe ja sepsis võivad esineda ka vastsündinu ebaküpsuse tagajärjel. Ajuverejooksu ilmnemine pärast Curosurf´i instillatsiooni, on seotud arteriaalse vererõhu langusega ja kiire arteriaalse oksügenatsiooni saavutamisega (PaO). Liiga kõrge PaO2 taseme vältimiseks on soovitatav ventilaatori vastav kohandamine kohe pärast instillatsiooni.
Kliinilistes uuringutes täheldati kerget tõusutendentsi avatud arterioosjuha ilmnemisel Curosurf´iga (nagu ka teiste surfaktantide puhul) ravi saanud imikutel.
On täheldatud antikehade tekkimist Curosurf´i valguliste komponentide suhtes, kuid selle puudub siiani igasugune kliiniline tähtsus.
Hoolimata rakendatavatest intensiivravi meetmetest, on enneaegsetel vastsündinutel suhteliselt kõrge risk ajuverejooksu ja ajuisheemia tekkeks, samuti on teatatud periventrikulaarsest leukomalaatsiast ja hemodünaamika häiretest nagu avatud arterioosjuha, Nendel imikutel on ka kõrge risk infekstioonide nagu pneumoonia ja baktereemia (või septitseemia) tekkeks.
Krambihood võivad esineda perinataalsel perioodil. Enneaegsetel imikutel tekivad sageli ka hematoloogilised ja elektrolüütide haired, mis võivad halveneda raske haiguse või mehhaanilise ventileerimise tagajärjel. Enneaegsuse komplikatsioonidest võivad ilmneda veel järgmised häired, mis on vajalikud hapnikuga varustatuse tagamiseks ning on otseselt seotud haiguse raskusastmega ning mehhaanilise ventilatsiooniga: pneumotooraks, interstitsiaalne kopsuemfüseem ja kopsuverejooks. Kõrgete hapnikukontsentratsioonide ja pikaajalise mehhaanilise ventileerimise kasutamine on enneaegsuse korral seotud bronhopulmonaalse düsplaasia ja retinopaatia tekkimisega.
LISA tehnika
Kliinilistes uuringutes esinesid mõned kõrvaltoimed sagedamini LISA rühmades võrreldes standardravi saanud kontrollrühmadega. Need kõrvaltoimed olid mööduvad ja kerged ning tagajärgedeta manustamise ajal. Sagedamini esines hapniku saturatsiooni vähenemist (57,4% LISA rühm vs 26,6% standardrühm), apnoed (21,8% vs 12,8%), bradükardiat (11,9% vs 2,8%), vahtu suus (21,8 vs 2,8%), köha (7,9% vs 0,9%), läkastamist (6,9% vs 1,8%) ja aevastamist (5% vs 0). Erinevus kahe rühma vahel võib olla tingitud rahustite harvemast kasutamisest LISA rühmades võrreldes standardrühmaga.
Enamik neist kõrvaltoimetest olid kergesti ravitavad.
Spontaanse võrdleva kliinilise uuringu (NINSAPP) ajal esinesid mõned operatsiooni vajavad nekrotiseeriva enterokoliidi (8,4% LISA rühmas ja 3,8% standardse
Võimalikest kõrvaltoimetest teavitamine
Ravimi võimalikest kõrvaltoimetest on oluline teavitada ka pärast ravimi müügiloa väljastamist. See võimaldab jätkuvalt hinnata ravimi kasu/riski suhet. Tervishoiutöötajatel palutakse teavitada kõigist võimalikest kõrvaltoimetest www.ravimiamet.ee kaudu.
4.9Üleannustamine
Teated Curosurf’i manustamisega seotud üleannustamise kohta puuduvad. Ebatõenäolisena esineva juhusliku üleannustamise puhul, ja ainult siis, kui on olemas selgelt väljendunud kliiniline toime vastsündinu respiratsioonile, ventilatsioonile või oksügenatsioonile, tuleb nii palju suspensiooni kui võimalik aspireerida ning rakendada toetavat ravi. Erilist tähelepanu pöörata vedeliku ja elektrolüütide tasakaalule.
5.FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline rühm: Teised hingamissüsteemi toimivad ained, looduslikud fosfolipiidid;
Curosurf on sea kopsudest valmistatud looduslik surfaktant, mis sisaldab peamiselt fosfolipiide, eriti fosfatidüülkoliini (umbes 70% kogu fosfolipiidisisaldusest) ja ligikaudu 1% hüdrofoobseid madala
molekulkaaluga valke (surfaktandile omased proteiinid
Sarnaselt endogeensele kopsusurfaktandile vähendab Curosurf alveooli sisepinna pindpinevust hingamistsükli jooksul ja stabiliseerib alveoole, hoides ära nende kollapsit väljahingamise lõpul. Kopsusurfaktandi defitsiidi korral enneaegsetel vastsündinutel tekib respiratoorse kurnatuse sündroom (Respiratory Distress Syndrome - RDS) ehk hüaliinmembraantõbi, mida iseloomustab puudulik kopsuekspansioon, mitteküllaldane gaasivahetus ning kopsude
Curosurf kompenseerib surfaktandi puudulikkuse ja taastab pindaktiivsuse nende vastsündinute kopsudes.
Curosurf’i surfaktandi omadused soodustavad selle ühtlast jaotumist kopsudes ja levikut gaasivahetuspinnal alveoolides. Curosurf’i füsioloogilised ja terapeutilised toimed surfaktandi puuduse korral on laialdast tõestust leidnud mitmetes loomkatsetes.
Ebaküpsetel küülikuloodetel, mis saadi hüsterektoomia teel, viis Curosurf’i manustamine kopsuekspansiooni märkimisväärse paranemiseni.
100% hapnikuga ventileeritud enneaegsetel küülikutel täheldati pärast Curosurf’i manustamist trahheakanüüli kaudu hingamismahu ja kopsumahu olulist paranemist
Kliiniline efektiivsus ja ohutus
Suurtes rahvusvahelistes nii avatud kui kontrollitud kliinilistes uuringutes on tõestust leidnud Curosurf’i ravitoime
Spontaanses kliinilises uuringus (NINSAPP) võrreldi Curosurf’i manustamist LISA tehnika vs standardtehnika (intubatsioon, manustamine ja mehaaniline ventilatsioon) meetodil kahes enneaegsete vastsündinute rühmas,
5.2Farmakokineetilised omadused
Pärast trahheasisest manustamist jääb Curosurf püsima peamiselt kopsudesse.
48 tundi pärast manustamist võib seerumist ja muudest organitest peale kopsude leida vaid surfaktandi jälgi.
5.3Prekliinilised ohutusandmed
Erinevate loomaliikidega teostatud ägeda toksilisuse uuringutes, kus ravimit manustati intraperitoneaalsel ja intratrahheaalsel teel, ei ilmnenud kopsu- või süsteemse mürgistuse nähtusid või suremust.
Subakuutse intratrahheaalse toksilisuse uuringud (14 päeva) koerte, küülikute ja rottidega ei näidanud raviga seotud kliinilisi toimeid, hematoloogilisi muutusi ega makroskoopilisi kõrvalekaldeid. Peale selle ei ilmnenud rottidel intraperitoneaalsel teel manustatud (4 nädalat) Curosurf’i otsest toksilisust. Parenteraalsel teel manustatud Curosurf ei põhjustanud merisigadel ägedaid anafülaktilisi reaktsioone ega stimuleerinud antikehade teket, mis on määratavad passiivse anafülaktilise nahareaktsiooni teel.
Anafülaktilist reaktsiooni ei täheldatud ka ravimi trahheasisesel manustamisel. Nahatundlikkust suurendavat toimet ei leitud (Magnussoni ja Kligmani test).
Curosurf’il ei leitud mutageenset ega klastogeenset toimet.
6.FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1Abiainete loetelu
Naatriumkloriid, süstevesi.
6.2Sobimatus
Ei ole teada.
6.3Kõlblikkusaeg
18 kuud.
6.4Säilitamise eritingimused
Hoida külmkapis (2 °C...8 °C), valguse eest kaitstult.
Avamata ja kasutamata viaali, mis on soojendatud toatemperatuurile, võib 24 tunni jooksul panna tagasi külmkappi edaspidiseks kasutamiseks.
Mitte lasta soojeneda ning taas külmkappi panna rohkem kui üks kord.
6.5Pakendi iseloomustus ja sisu
Suspensioon ühekordse annusena värvitust klaasist 1,5 ml viaalis, mis on suletud plastikust ja alumiiniumist kattega ning klorobutüülkummist korgiga. Pakendis 1 või 2 viaali.
3 ml, 1 tk pakendis.
6.6Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks ja käsitlemiseks
Enne kasutamist tuleb viaal soojendada toatemperatuurini, keerata õrnalt
Suspensiooni tuleb viaalist võtta steriilse nõela ja süstlaga. Suspensiooni kätte saamiseks viaalist, järgige alljärgnevaid juhiseid:
-leidke üles soon (tõmba üles) värvilisel plastikkaanel
-tõmmake seda ülespoole
-tõmmake ja eemaldage ümmargune alumiiniumkaas
-eemaldage kummikork sisu kätte saamiseks
Ainult ühekordseks kasutamiseks. Ülejäänud kogused tuleb hävitada. Mitte hoida allesjäänud lahust hilisemaks manustamiseks.
Kasutamata jäänud lahus tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.
7.MÜÜGILOA HOIDJA
Chiesi Farmaceutici SpA
Via Palermo 26/A
43122 Parma – I
Itaalia
8.MÜÜGILOA NUMBER
9.ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
04.09.1998/27.01.2014
10.TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
Detsember 2016