Controloc 20 mg - gastroresistentne tabl 20mg n14 (r); n28 (r); n56 (r); n100 (r); n7 (r); n10 (r); n15 (r); n24 (r); n30 (r); n48 (r); n49 (r); n60 (r); n84 (r); n90 (r); n98 (r); n112 (r); n168 (r); n140 (h); n150 (h); n50 (h); n280 (h); n500 (h); n700
Artikli sisukord
gastroresistentne tabl 20mg N14 (R); N28 (R); N56 (R); N100 (R); N7 (R); N10 (R); N15 (R); N24 (R); N30 (R); N48 (R); N49 (R); N60 (R); N84 (R); N90 (R); N98 (R); N112 (R); N168 (R); N140 (H); N150 (H); N50 (H); N280 (H); N500 (H); N700 (H)
Pakendi infoleht: teave kasutajale
Controloc 20 mg, gastroresistentsed tabletid
Pantoprasool
Enne ravimi kasutamist lugege hoolikalt infolehte, sest siin on teile vajalikku teavet.
-Hoidke infoleht alles, et seda vajadusel uuesti lugeda.
-Kui teil on lisaküsimusi, pidage nõu oma arsti, apteekri või meditsiiniõega.
-Ravim on välja kirjutatud üksnes teile. Ärge andke seda kellelegi teisele. Ravim võib olla neile kahjulik, isegi kui haigusnähud on sarnased.
-Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti, apteekri või meditsiiniõega. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Vt lõik 4.
Infolehe sisukord
1.Mis ravim on Controloc 20 mg ja milleks seda kasutatakse
2.Mida on vaja teada enne Controloc 20 mg võtmist
3.Kuidas Controloc 20 mg võtta
4.Võimalikud kõrvaltoimed
5.Kuidas Controloc 20 mg säilitada
6.Pakendi sisu ja muu teave
1.Mis ravim on Controloc 20 mg ja milleks seda kasutatakse
Controloc 20 mg sisaldab toimeainena pantoprasooli. Controloc 20 mg on selektiivne „prootonpumba inhibiitor“, ravim, mis vähendab maos toodetava happe kogust. Seda kasutatakse happesusest tingitud mao ja seedetrakti haiguste raviks.
Controloc 20 mg kasutatakse täiskasvanutel ja noorukitel alates
-gastroösofageaalse reflukshaiguse, mis on tingitud maohappe tagasivoolust maost, sümptomite (näiteks kõrvetised, happe tagasivool, valulik neelamine) raviks;
-refluksösofagiidi (söögitoru põletik, millega kaasneb maohappe tagasivool) pikaajaliseks raviks ja selle taastekkimise vältimiseks.
Controloc 20 mg kasutatakse täiskasvanutel:
-mittesteroidsetest põletikuvastastest ainetest
2. Mida on vaja teada enne Controloc 20 mg võtmist
Ärge võtke Controloc 20 mg:
-kui olete pantoprasooli või selle ravimi mis tahes koostisosade (loetletud lõigus 6) suhtes allergiline.
-kui te olete ülitundlik teiste prootonpumba inhibiitoreid sisaldavate ravimite suhtes.
Hoiatused ja ettevaatusabinõud
Enne Controloc 20 mg võtmist pidage nõu oma arsti, apteekri või meditsiiniõega:
-kui teil on tõsised maksaprobleemid. Palun informeerige oma arsti kui teil on kunagi varem esinenud maksaprobleeme. Sellisel juhul kontrollib arst sagedamini maksaensüümide sisaldust teie veres, eriti juhul, kui te võtate Controloc 20 mg pikema aja vältel. Maksaensüümide sisalduse suurenemise korral tuleb ravi lõpetada;
-kui te peate pidevalt võtma ravimeid, mida nimetatakse mittesteroidseteks põletikuvastasteks aineteks
-kui teie
-kui te võtate samaaegselt koos pantoprasooliga HIV proteaasi inhibiitorit, nagu näiteks atasanaviiri (HIV infektsiooni ravim), siis küsige nõu oma arstilt;
-kui te kasutate Controloc 20 mg`i kauem kui kolm kuud on võimalik, et magneesiumi tase teie veres võib langeda. Madala magneesiumi taseme korral võivad teil esineda väsimus, tahtmatud lihaskrambid, desorientatsioon, krambid, pearinglus, kiirenenud südamerütm. Kui teil esineb mõni neist sümptomitest, võtke koheselt ühendust oma arstiga. Madal magneesiumi tase võib põhjustada ka kaaliumi või kaltsiumi sisalduse langust veres. Teie arst võib otsustada teil läbi viia regulaarset vere kontrollimist, et jälgida teie magneesiumi taset veres;
-prootonpumba inhibiitorite, nagu näiteks pantoprasool, võtmine, eriti üle 1 aasta, võib vähesel määral suurendada
-kui teil on kunagi tekkinud nahareaktsioonid pärast ravi Controloc 20 mg`ga sarnase ravimiga, mis vähendab maohappesust;
-kui teil tekib nahalööve, eelkõige päikese eest katmata piirkondades, teatage võimalikult kiiresti oma arstile, sest võib juhtuda, et peate ravi Controloc 20 mg’ga katkestama. Kindlasti mainige ka kõiki teisi kõrvaltoimeid, nt liigesevalu.
Informeerige koheselt oma arsti, enne või pärast selle ravimi võtmist, kui te märkate mõnda allpool nimetatud sümptomitest, mis võivad olla mõne teise, tõsisema haiguse nähtudeks:
-planeerimata kehakaalu langus;
-oksendamine, eriti korduv;
-neelamisraskus või valu neelamisel;
-veriokse, see võib paista kui tume kohvipaks teie okses;
-te näite kahvatu ja tunnete end nõrgana (aneemia);
-te märkate verd väljaheites, võib välimuselt olla nii must kui tõrvataoline;
-valu rinnus;
-kõhuvalu;
-raske ja/või püsiv kõhulahtisus, sest seda ravimit on seostatud veidi suurema infektsioonidest põhjustatud kõhulahtisuse tekkeriskiga.
Enne ravi alustamist võib arst teha teil mõned uuringud, et välistada pahaloomulise haiguse võimalus, sest pantoprasool leevendab ka pahaloomuliste kasvajate sümptomeid ning võib seega edasi lükata nende haiguste diagnoosimist. Täiendavad uuringud on vajalikud ka juhul kui sümptomid püsivad vaatamata ravile.
Kui te võtate Controloc 20 mg pikema aja vältel (kauem kui 1 aasta), siis jälgib teie arst teid ravi ajal regulaarselt. Informeerige oma arsti kõigist ebatavalistest sümptomitest ja asjaoludest.
Lapsed ja noorukid
Controloc 20 mg ei soovitata kasutada lastel, kuna ei ole näidatud selle tõhusust alla
Muud ravimid ja Controloc 20 mg
Teatage oma arstile või apteekrile, kui te võtate või olete hiljuti võtnud või kavatsete võtta mis tahes muid ravimeid, kaasa arvatud ilma retseptita ostetud ravimeid.
See on seetõttu, et Controloc 20 mg võib mõjutada teiste ravimite toimet, seega rääkige oma arstile, kui te võtate:
-Ravimeid, nagu ketokonasool, itrakonasool ja posakonasool (kasutatakse seeninfektsioonide raviks) või erlotiniib (kasutatakse teatud vähivormide raviks), sest Controloc 20 mg võib takistada neid ja teisi ravimeid toimet avaldamast.
-Vere hüübivust vähendavaid ravimeid, nagu varfariin ja fenprokumoon. Sellisel juhul võib olla vajalik sagedamini kontrollida vere hüübivuse näitajaid.
-Ravimeid HIV infektsiooni raviks, nagu näiteks atasanaviir.
-Metotreksaati (kasutatakse reumatoidartriidi, psoriaasi ja vähi raviks) – kui te võtate metotreksaati, võib teie arst ajutiselt katkestada ravi Controloc 20 mg’ga, sest pantoprasool võib tõsta metotreksaadi taset veres.
-Fluvoksamiini (kasutatakse depressiooni ja teiste psühhiaatriliste haiguste raviks) – kui te kasutate fluvoksamiini, võib teie arst vähendada annust.
-Rifampitsiini (kasutatakse infektsioonide raviks).
-Naistepuna (Hypericum perforatum) (kasutatakse kerge depressiooni raviks).
Rasedus ja imetamine
Pantoprasooli kasutamise kohta rasedatel ei ole piisavalt andmeid. On leitud, et pantoprasool eritub inimese rinnapiima.
Kui te olete rase, imetate või arvate end olevat rase või kavatsete rasestuda, pidage enne selle ravimi kasutamist nõu oma arsti või apteekriga.
Te tohite seda ravimit kasutada ainult juhul, kui teie arsti arvates on ravimist saadav kasu teile suurem kui võimalik oht lootele või imikule.
Autojuhtimine ja masinatega töötamine
Controloc 20 mg ei mõjuta või mõjutab ebaoluliselt autojuhtimise ja masinate käsitsemise võimet. Ärge juhtige autot või töötage masinatega kui teil tekivad ravi ajal sellised kõrvaltoimed, nagu pearinglus või nägemishäired.
3. Kuidas Controloc 20 mg võtta
Võtke seda ravimit alati täpselt nii, nagu arst või apteeker on teile selgitanud. Kui te ei ole milleski kindel, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
Manustamisviis
Võtke tablett 1 tund enne sööki. Ärge närige ega purustage tablette ja neelake tabletid alla tervelt koos vähese veega.
Soovitatav annus on:
Täiskasvanud ja noorukid alates
Gastroösofageaalse reflukshaigusega seotud sümptomite (näiteks kõrvetised, happe tagasivool, valulik neelamine) ravi
Tavaline annus on üks tablett ööpäevas. Selle annusega tavaliselt kaovad sümptomid 2…4 nädala möödudes, kõige hiljem täiendava 4 nädala möödudes. Teie arst ütleb teile, kui kaua te peate ravimit võtma. Seejärel võib mistahes korduvaid sümptome ravida vajadusel ühe tableti võtmisega ööpäevas.
Refluksösofagiidi pikaajaline ravi ja retsidiivide vältimine
Tavaline annus on üks tablett ööpäevas. Haiguse ägenemisel võib olla vajalik annust kahekordistada. Sellisel juhul on soovitatav kasutada Controloc 40 mg tablette üks kord ööpäevas. Pärast haiguse paranemist võib annust taas vähendada ühele 20 mg tabletile ööpäevas.
Täiskasvanud
Kaksteistsõrmiku- ja maohaavandite vältimine patsientidel, kes peavad pidevalt võtma mittesteroidseid põletikuvastaseid aineid
Tavaline annus on üks tablett ööpäevas.
Maksakahjustusega patsiendid
Kui teil on raske maksafunktsiooni häire, siis ei tohi te pantoprasooli võtta rohkem kui ühe 20 mg tableti ööpäevas.
Kasutamine lastel ja noorukitel
Neid tablette ei soovitata kasutada alla
Kui te võtate Controloc 20 mg rohkem kui ette nähtud
Võtke ühendust oma arsti või apteekriga. Üleannustamise nähud ei ole teada.
Kui te unustate Controloc 20 mg võtta
Ärge võtke kahekordset annust, kui tablett jäi eelmisel korral võtmata. Võtke järgmine tavaline annus ettenähtud ajal.
Kui te lõpetate Controloc 20 mg võtmise
Ärge lõpetage nende tablettide võtmist ilma eelnevalt oma arsti või apteekriga konsulteerimata.
Kui teil on lisaküsimusi selle ravimi kasutamise kohta, pidage nõu oma arsti, apteekri või meditsiiniõega.
4. Võimalikud kõrvaltoimed
Nagu kõik ravimid, võib ka see ravim põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki.
Kui teil tekib mõni allpool nimetatud kõrvaltoimetest, lõpetage nende tablettide võtmine ning informeerige sellest kohe oma arsti või võtke ühendust lähima haigla erakorralise meditsiini osakonnaga:
-Tõsised allergilised reaktsioonid (esinemissagedus on harv: võivad esineda kuni
-Tõsised nahareaktsioonid (esinemissagedus teadmata: esinemissagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel): villiline nahalööve koos tervisliku seisundi kiire halvenemisega, erosioonid (ja vähene verejooks) silmade, nina, suu/huulte või suguelundite ümbruses (Stevensi- Johnsoni sündroom, Lyell’i sündroom, multiformne erüteem), valgustundlikkus.
-Muud tõsised reaktsioonid (esinemissagedus teadmata): naha ja silmavalgete kollasus (raske maksakahjustus, kollatõbi) või palavik, nahalööve ja neerude suurenemine mõnikord koos valuliku urineerimise ja alaseljavaluga (tõsine neerupõletik), võimalik neerupuudulikkuse teke.
Muud kõrvaltoimed:
-
Peavalu, pearinglus, kõhulahtisus, iiveldus, oksendamine, kõhupuhitus ja kõhugaasid, kõhukinnisus, suukuivus, ebamugavustunne ja valu kõhus, nahalööve, eksanteem, eruptsioon, nahasügelus, nõrkus, jõuetus või halb enesetunne, unehäired, puusaluu,- randmeluu- või selgroomurd.
-Harv (võivad esineda kuni
Maitsetundlikkuse muutus või täielik kadumine, nägemishäired, nagu hägune nägemine, nõgeslööve, liigesvalu, lihasvalu, kehakaalu muutused, kõrgenenud kehatemperatuur, kõrge
palavik, jäsemete turse (perifeerne ödeem), allergilised reaktsioonid, depressioon, rindade suurenemine meestel.
-Väga harv (võivad esineda kuni
-Teadmata (esinemissagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel) Hallutsinatsioonid, segasus (eriti patsientidel, kellel see on varem esinenud), vere naatriumisisalduse vähenemine, magneesiumisisalduse langus veres (vt lõik 2), sipelgate jooksmise tunne, põletustunne või tuimus, lööve, millega võib kaasneda liigesevalu.
Vereanalüüsides täheldatud kõrvaltoimed:
-
-Harv (võivad esineda kuni
Bilirubiinisisalduse suurenemine, lipiidide sisalduse suurenemine veres, veres ringlevate granulaarsete valgeliblede järsk langus, mida seostatakse kõrge palavikuga.
-Väga harv (võivad esineda kuni
Vereliistakute arvu vähenemine, mis võib põhjustada kalduvuse verejooksude või verevalumite tekkeks, vere valgeliblede arvu vähenemine, mis võib põhjustada infektsioonide sagenemise, kaasuvana nii punaliblede, valgeliblede kui ka vereliistakute arvu vähenemine.
Kõrvaltoimetest teavitamine
Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti, apteekri või meditsiiniõega. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Kõrvaltoimetest võite ka ise teavitada www.ravimiamet.ee kaudu. Teavitades aitate saada rohkem infot ravimi ohutusest.
5.Kuidas Controloc 20 mg säilitada
Hoidke seda ravimit laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.
Ärge kasutage seda ravimit pärast kõlblikkusaega, mis on märgitud karbil ja sisepakendil pärast märget „Kõlblik kuni“. Kõlblikkusaeg viitab selle kuu viimasele päevale.
HDPE pudelitele: tablette mitte kasutada kauem kui 120 päeva pärast esmast purgi avamist.
See ravimpreparaat ei vaja säilitamisel eritingimusi.
Ärge visake ravimeid kanalisatsiooni ega olmejäätmete hulka. Küsige oma apteekrilt, kuidas visata ära ravimeid, mida te enam ei kasuta. Need meetmed aitavad kaitsta keskkonda.
6. Pakendi sisu ja muu teave
Mida Controloc 20 mg sisaldab
-Toimeaine on pantoprasool. Üks gastroresistentne tablett sisaldab 20 mg pantoprasooli (pantoprasoolnaatriumi seskvihüdraadina).
-Teised abiained on:
Tableti tuum: naatriumkarbonaat (veevaba), mannitool, krospovidoon, povidoon K90, kaltsiumstearaat.
Tableti kate: hüpromelloos, povidoon K25, titaandioksiid (E171), kollane raudoksiid (E172), propüleenglükool,
Trükivärv: šellak, punane, must ja kollane raudoksiid (E172), kontsentreeritud ammoniaagi lahus.
Kuidas Controloc 20 mg välja näeb ja pakendi sisu
Kollane, ovaalne, kaksikkumer, gastroresistentne tablett (tablett), mille ühel küljel on märgistus „P20“.
Pakendid: pudelid (kõrgtihedast polüetüleenist pudelid koos madaltihedast polüetüleenist keeratava korgiga) ja blistrid (Al/Al blistrid) ilma papist tugevduseta või papist tugevdusega (blistritasku).
Controloc 20 mg on saadaval järgmistes pakendi suurustes:
7, 10, 14, 15, 24, 28, 30, 48, 49, 56, 60, 84, 90, 98, 98 (2 x 49), 100, 112 või 168 gastroresistentset tabletti.
50, 56, 84, 90, 112, 140, 140 (10 x 14 või 5 x 28), 280 (20 x 14 või 10 x 28), 150 (10x15), 500 või 700 (5 x 140) gastroresistentset tabletti haiglapakendis.
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
Müügiloa hoidja ja tootja
Müügiloa hoidja Takeda GmbH
Tootja Takeda GmbH
Production site Oranienburg Lehnitzstraße
16515 Oranienburg Saksamaa
See ravimpreparaat on saanud müügiloa Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides järgmiste nimetustega:
Liikmesriik |
Ravimi nimetus |
Austria |
Pantoloc 20 |
Belgia |
Pantozol, |
Bulgaaria, Küpros |
Controloc |
Tšehhi Vabariik, Eesti, Kreeka, Ungari, Läti, |
Controloc 20mg |
Leedu, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia |
|
Taani, Rootsi |
Pantoloc |
Soome, Norra |
Somac |
Prantsusmaa |
Eupantol 20 mg |
Saksamaa, Holland |
Pantozol 20 mg |
Iirimaa |
Protium 20 mg |
Itaalia |
Pantorc |
Luksemburg |
|
Poola |
Controloc 20 |
Portugal |
Pantoc |
Hispaania |
Pantecta 20 mg comprimidos gastrorresistentes |
Infoleht on viimati uuendatud jaanuaris 2016.
Täpne teave selle ravimpreparaadi kohta on kättesaadav Ravimiameti kodulehel.
RAVIMI OMADUSTE KOKKUVÕTE
1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Controloc 20 mg, gastroresistentsed tabletid
2. KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
Üks gastroresistentne tablett sisaldab 20 mg pantoprasooli (naatriumiseskvihüdraadina).
INN. Pantoprazolum
Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.
3. RAVIMVORM
Gastroresistentne tablett (tablett).
Kollane, ovaalne, kaksikkumer, õhukese polümeerikattega tablett, mille ühel küljel on pruun märgistus „P20“.
4. KLIINILISED ANDMED
4.1 Näidustused
Täiskasvanud ja noorukid alates 12 aasta vanusest:
Sümptomaatiline gastroösofageaalne reflukshaigus.
Refluksösofagiidi pikaajaline ravi ja retsidiivi profülaktika.
Täiskasvanud:
Mitteselektiivsete mittesteroidsete põletikuvastaste ainete (MSPVA) kasutamisest tingitud mao- ja kaksteistsõrmikuhaavandite vältimine riskigrupi patsientidel, kellel on vajalik MSPVA pidev kasutamine (vt lõik 4.4).
4.2 Annustamine ja manustamisviis
Annustamine
Täiskasvanud ja noorukid alates 12 aasta vanusest
Sümptomaatiline gastroösofageaalne reflukshaigus
Soovitatav suukaudne annus on üks Controloc 20 mg tablett ööpäevas. Sümptomitest vabanemine saavutatakse tavaliselt 2...4 nädala jooksul. Kui see ei ole piisav, saavutatakse sümptomitest vabanemine tavaliselt veel pärast
Refluksösofagiidi pikaajaline ravi ja retsidiivi profülaktika
Pikaajalise ravi korral soovitatakse säilitusannusena manustada üks Controloc 20 mg tablett ööpäevas, ägenemise korral võib annuse suurendada 40 mg pantoprasoolini ööpäevas. Selleks otstarbeks soovitatakse kasutada Controloc 40 mg tablette. Ägenemise paranemisel võib annuse uuesti vähendada Controloc 20 mg tabletini.
Täiskasvanud
Mitteselektiivsetest mittesteroidsetest põletikuvastastest ravimitest (MSPVA) tingitud kaksteistsõrmikuhaavandite vältimine riskirühma patsientidel, kes vajavad pidevat ravi
Maksakahjustusega patsiendid
Raske maksakahjustusega patsientidel ei tohi ületada annust 20 mg pantoprasooli ööpäevas (vt lõik 4.4).
Neerukahjustusega patsiendid
Neerufunktsiooni häirega patsientidel ei ole vaja annuseid kohandada (vt lõik 5.2).
Eakad
Eakatel ei ole vaja annuseid kohandada (vt lõik 5.2).
Lapsed
Ohutus- ja efektiivsusandmete vähesuse tõttu selles vanusegrupis ei soovitata Controloc 20 mg alla
Manustamisviis Suukaudne
Tablette ei tohi närida ega purustada ning need tuleb alla neelata tervelt koos vähese veega 1 tund enne sööki.
4.3 Vastunäidustused
Ülitundlikkus toimeaine, asendatud bensimidasoolide või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiainete suhtes.
4.4 Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Maksakahjustus
Raske maksafunktsioonihäirega patsientidel tuleb pantoprasoolravi ajal regulaarselt kontrollida maksaensüümide aktiivsust, eriti pikaajalise ravi korral. Maksaensüümide aktiivsuse tõusu korral tuleb ravi katkestada (vt lõik 4.2).
Samaaegne kasutamine koos
Controloc 20 mg kasutamisel mitteselektiivsete mittesteroidsete põletikuvastaste ainete (MSPVA) poolt põhjustatud mao- ja kaksteistsõrmikuhaavandite profülaktikaks tuleb piirduda patsientidega, kellel on vajadus pidevaks
Seedetrakti pahaloomuline haigus
Sümptomaatiline vastus pantoprasoolile võib maskeerida seedetrakti pahaloomulise haiguse sümptomeid ja võib põhjustada diagnoosi hilinemist. Alarmeerivate sümptomite (nt oluline planeerimata kehakaalu langus, korduv oksendamine, düsfaagia, veriokse, aneemia või veriroe) esinemisel või kui esineb maohaavand või selle kahtlus, tuleb välistada pahaloomulise haiguse võimalus.
Kui sümptomid püsivad vaatamata adekvaatsele ravile, tuleb kaaluda täiendavate uuringute vajadust.
Samaaegne kasutamine koos HIV proteaasi inhibiitoritega
Pantoprasooli samaaegne kasutamine koos HIV proteaasi inhibiitoritega, mille imendumine on sõltuv happelisest mao
Mõju
Pantoprasool, nagu kõik happeid blokeerivad ravimid, võib vähendada
Pikaajaline ravi
Pikaajalise ravi korral, eriti juhul kui raviperiood ületab ühte aastat, peavad patsiendid olema regulaarse järelevalve all.
Bakterite põhjustatud seedetrakti infektsioonid
Ravi Controloc 20 mg`ga võib veidi suurendada bakterite (nagu näiteks Salmonella ja Campylobacter või C.difficile) poolt põhjustatud seedetrakti infektsioonide tekkeriski.
Pantoprasool, sarnaselt kõigile prootonpumba inhibiitoritele
Hüpomagneseemia
Patsientidel, keda on ravitud
Arstid peavad kaaluma magneesiumi taseme mõõtmist perioodiliselt, kindlasti aga enne
Luumurrud
Prootonpumba inhibiitorid, eriti kui neid kasutada suures annuses ja pikaajaliselt (kauem kui 1 aasta), võivad tõsta
Naha subakuutne erütematoosne luupus
Prootonpumba inhibiitoreid seostatakse väga harva naha subakuutse erütematoosse luupuse juhtudega. Kahjustuste ilmnemisel, eelkõige päikese eest katmata nahapiirkondadel, ja kui kaasneb artralgia, peab patsient pöörduma viivitamata tervishoiutöötaja poole, kes peab kaaluma Controloc 20 mg kasutamise katkestamist. Naha subakuutse erütematoosse luupuse teke pärast varasemat ravi prootonpumba inhibiitoriga võib suurendada naha erütematoosse luupuse tekke riski teiste prootonpumba inhibiitorite kasutamisel.
4.5 Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Ravimid
Maohappe sekretsiooni tugeva ja pikaajalise pärssimise tõttu võib pantoprasool takistada teiste ravimite imendumist, millede puhul suukaudsel manustamisel on mao pH oluline faktor, nagu näiteks
mõned
HIV proteaasi inhibiitorid
Pantoprasooli samaaegne kasutamine koos HIV proteaasi inhibiitoritega, mille imendumine on sõltuv happelisest mao
Kui HIV proteaasi inhibiitori ja prootonpumba inhibiitori samaaegne kasutamine on vältimatu, on soovitatav patsienti kliiniliselt hoolikalt jälgida (näiteks viiruskoormust). Pantoprasooli annus ei tohi ületada 20 mg ööpäevas. Vajalik võib olla HIV proteaasi inhibiitori annuse kohandamine.
Samaaegne pantoprasooli manustamine koos fenprokumooni või varfariiniga ei mõjutanud varfariini, fenprokumooni farmakokineetikat ega rahvusvahelist standardsuhet (International Normalised Ratio - INR). Ent on teatatud INR`i ja protrombiiniaja tõusust patsientidel, kes saavad PPI´ga samaaegselt ravi varfariini või fenprokumooniga. INR ja protrombiiniaja tõus võib põhjustada veritsusi ja isegi surma.
Patsiente, keda ravitakse pantoprasooli ja fenprokumooni või varfariiniga võivad vajada monitoorimist protrombiiniaja ja INR’i tõusu suhtes.
Metotreksaat
Mõnedel patsientidel on teatatud metotreksaadi taseme tõusust, kui samaaegselt on kasutatud suures annuses (nt 300 mg) metotreksaati ja prootonpumba inhibiitoreid. Seetõttu võib kaaluda ajutist pantoprasooli ärajätmist juhtudel, kui kasutatakse suures annuses metotreksaati, näiteks kasvaja ja psoriaasi korral.
Muud koostoimeuuringud
Pantoprasool metaboliseeritakse ulatuslikult maksas tsütokroom P450 ensüümsüsteemi poolt. Peamiseks metabolismiteeks on demetüleerimine CYP2C19 poolt ning teiseks metabolismiteeks on oksüdeerimine CYP3A4 poolt.
Koostoimeuuringutes nimetatud ensüümsüsteemi poolt metaboliseeritavate ravimitega (nt karbamasepiin, diasepaam, glibenklamiid, nifedipiin ning levonorgestreeli ja etünüülöstradiooli sisaldavad suukaudsed rasestumisvastased preparaadid) ei täheldatud kliiniliselt olulisi koostoimeid.
Ei saa välistada koostoimet pantoprasooli ja teiste ravimite või ühendite vahel, mis metaboliseeruvad sama ensüümsüsteemi kaudu.
Muude koostoimeuuringute tulemused näitavad, et pantoprasool ei mõjutanud CYP1A2 (näiteks kofeiin ja teofülliin), CYP2C9 (näiteks piroksikaam, diklofenak, naprokseen), CYP2D6 (näiteks metoprolool) ja CYP2E1 (näiteks etanool) poolt metaboliseeritavate toimeainete metabolismi ega mõjuta
Koostoimeid samaaegselt manustatud antatsiididega ei ole täheldatud.
Koostoimeuuringud on läbi viidud ka pantoprasooli ja samaaegselt kasutatavate antibiootikumidega (klaritromütsiin, metronidasool, amoksitsilliin). Kliiniliselt olulisi koostoimeid nimetatud uuringutes ei täheldatud.
Ravimid, mis indutseerivad või inhibeerivad CYP2C19:
CYP2C19 inhibiitorid, nagu näiteks fluvoksamiin, võivad suurendada pantoprasooli süsteemset kokkupuudet. Annuse vähendamine võib olla vajalik patsientidel, kes saavad pikaajalist ravi pantoprasooliga või maksakahjustusega patsientidel.
Ensüümi indutseerijad, mis mõjutavad CYP2C19 ja CYP3A4, nagu näiteks rifampitsiin ja naistepuna (Hypericum perforatum) võivad langetada PPI’de plasmakontsentratsiooni, mis metaboliseeruvad nende ensüümsüsteemide kaudu.
4.6 Fertiilsus, rasedus ja imetamine
Rasedus
Keskmine hulk rasedate kohta saadud andmeid (300 kuni 1000 raseda andmed) näitab, et Controloc 20 mg ei põhjusta väärarenguid ega avalda kahjulikku toimet lootele/vastsündinule.
Loomkatsed on näidanud kahjulikku toimet reproduktiivsusele (vt lõik 5.3). Ettevaatusena on parem vältida Controloc 20 mg`i kasutamist raseduse ajal.
Imetamine
Loomkatsetes on leitud, et pantoprasool eritub piima. Andmed pantoprasooli eritumisest inimese rinnapiima on puudulikud, kuid on teatatud pantoprasooli eritumisest inimese rinnapiima. Riski vastsündinutele/imikutele ei saa välistada. Seetõttu tuleb otsustada rinnaga toitmise katkestamine või Controloc 20 mg ravi katkestamine/jätkamine, arvestades imetamise kasu lapsele ja Controloc 20 mg kasu naisele.
Fertiilsus
Loomkatsetes ei esinenud pantoprasooli manustamise järgselt tõendeid fertiilsuse kahjustuse kohta (vt lõik 5.3).
4.7 Toime reaktsioonikiirusele
Pantoprasool ei mõjuta või mõjutab ebaoluliselt autojuhtimise ja masinate käsitsemise võimet.
Ravi ajal võivad tekkida sellised kõrvaltoimed nagu pearinglus ja nägemishäired (vt lõik 4.8). Nende kõrvaltoimete tekkimisel ei tohi autot juhtida ega masinatega töötada.
4.8 Kõrvaltoimed
Kõrvaltoimed võivad tekkida ligikaudu
Alljärgnevas tabelis on pantoprasooli kõrvaltoimed esitatud järgmise esinemissageduse klassifikatsiooni kohaselt:
Väga sage (≥1/10); sage (≥1/100 kuni <1/10);
Ravimi turuletulekujärgse kogemuse käigus registreeritud kõrvaltoimete puhul ei ole võimalik hinnata nende esinemissagedust, seetõttu on nende puhul kasutatud terminit „teadmata“.
Igas esinemissageduse grupis on kõrvaltoimed toodud tõsiduse vähenemise järjekorras.
Tabel 1. Kliinilistes uuringutes ja turuletulekujärgselt täheldatud pantoprasooli kõrvaltoimed
Sagedus |
Harv |
Väga harv |
Teadmata |
|
Organ- |
|
|
|
|
süsteemi klass |
|
|
|
|
Vere ja |
|
Agranulotsütoos |
Trombotsütopeenia; |
|
lümfisüsteemi |
|
|
leukopeenia, |
|
häired |
|
|
pantsütopeenia |
|
Sagedus |
Harv |
Väga harv |
Teadmata |
|
Organ- |
|
|
|
|
süsteemi klass |
|
|
|
|
Immuunsüsteemi |
|
Ülitundlikkus (sh |
|
|
häired |
|
anafülaktilised |
|
|
|
|
reaktsioonid ja |
|
|
|
|
anafülaktiline |
|
|
|
|
šokk) |
|
|
Ainevahetus- ja |
|
Hüperlipideemiad |
|
Hüponatreemia, |
toitumishäired |
|
ja vere |
|
hüpomagneseemia (vt |
|
|
lipiididesisalduse |
|
lõik 4.4), |
|
|
suurenemine |
|
hüpokaltseemia (1), |
|
|
(triglütseriidid, |
|
hüpokaleemia |
|
|
kolesterool); |
|
|
|
|
kehakaalu |
|
|
|
|
muutused |
|
|
Psühhiaatrilised |
Unehäired |
Depressioon (ja |
Desorientatsioon |
Hallutsinatsioon; |
häired |
|
kõigi sümptomite |
(ja kõigi |
segasus (eelkõige |
|
|
ägenemine) |
sümptomite |
vastava |
|
|
|
ägenemine) |
eelsoodumusega |
|
|
|
|
patsientidel ning ka |
|
|
|
|
olemasolevate |
|
|
|
|
sümptomite |
|
|
|
|
ägenemine) |
Närvisüsteemi |
Peavalu; |
Maitsetundlikkuse |
|
Paresteesia |
häired |
pearinglus |
muutused |
|
|
Silma |
|
Nägemishäired / |
|
|
kahjustused |
|
hägune nägemine |
|
|
Seedetrakti |
Kõhulahtisus; |
|
|
|
häired |
iiveldus / |
|
|
|
|
oksendamine; |
|
|
|
|
kõhupuhitus ja |
|
|
|
|
pundumine; |
|
|
|
|
kõhukinnisus; |
|
|
|
|
suukuivus; valu ja |
|
|
|
|
ebamugavustunne |
|
|
|
|
kõhus |
|
|
|
Maksa ja |
Maksaensüümide |
Vere |
|
Maksarakkude |
sapiteede häired |
aktiivsuse tõus |
bilirubiinisisalduse |
|
kahjustus; kollatõbi; |
|
(transaminaasid, |
suurenemine |
|
maksarakkude |
|
gammaglutamüül- |
|
|
puudulikkus |
|
transferaas) |
|
|
|
Naha ja |
Nahalööve / |
Nõgestõbi; |
|
|
nahaaluskoe |
eksanteem / |
angioödeem |
|
sündroom; Lyelli |
kahjustused |
eruptsioon; |
|
|
sündroom; |
|
nahasügelus |
|
|
multiformne erüteem, |
|
|
|
|
valgustundlikkus, |
|
|
|
|
naha subakuutne |
|
|
|
|
erütematoosne luupus |
|
|
|
|
(vt lõik 4.4) |
Liigesvalu; |
|
Lihase kramp (2) |
||
sidekoe |
randmeluu- või |
lihasvalu |
|
|
kahjustused |
lülisambamurd |
|
|
|
Sagedus |
Harv |
Väga harv |
Teadmata |
|
Organ- |
|
|
|
|
süsteemi klass |
|
|
|
|
|
(vt lõik 4.4) |
|
|
|
Neerude ja |
|
|
|
Interstitsiaalne nefriit |
kuseteede häired |
|
|
|
(võimaliku |
|
|
|
|
süvenemisega |
|
|
|
|
neerupuudulikkuseks) |
Reproduktiivse |
|
Günekomastia |
|
|
süsteemi ja |
|
|
|
|
rinnanäärme |
|
|
|
|
häired |
|
|
|
|
Üldised häired ja |
Asteenia; väsimus |
Kehatemperatuuri |
|
|
manustamiskoha |
ja halb |
tõus; perifeersed |
|
|
reaktsioonid |
enesetunne |
tursed |
|
|
(1)Hüpokaltseemia on seotud hüpomagneseemiaga.
(2)Lihase krambid tekivad elektrolüütide tasakaaluhäire tulemusel.
Võimalikest kõrvaltoimetest teavitamine
Ravimi võimalikest kõrvaltoimetest on oluline teavitada ka pärast ravimi müügiloa väljastamist. See võimaldab jätkuvalt hinnata ravimi kasu/riski suhet. Tervishoiutöötajatel palutakse teavitada kõigist võimalikest kõrvaltoimetest www.ravimiamet.ee kaudu.
4.9 Üleannustamine
Üleannustamise sümptomeid inimestel ei ole teada.
Süsteemset ekspositsiooni, mida manustati veenisiseselt 2 minuti jooksul annustega kuni 240 mg, taluti hästi.
Kuna pantoprasool seondub ulatuslikult plasmavalkudega, siis ei ole ta kergelt dialüüsitav.
Üleannustamise korral, kui esinevad mürgistuse kliinilised sümptomid, tuleb rakendada sümptomaatilist ja toetavat mürgistuse ravi, spetsiifilisi ravisoovitusi ei ole.
5. FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1 Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline rühm: prootonpumba inhibiitorid;
Toimemehhanism
Pantoprasool on substitueeritud bensimidasool, mis pärsib maos soolhappe sekretsiooni, blokeerides spetsiifiliselt mao parietaalrakkude prootonpumbad.
Pantoprasool muudetakse selle aktiivseks vormiks parietaalrakkude happelises keskkonnas, kus ta pärsib ensüümi H+, K+
Farmakodünaamilised toimed
Pantoprasooli kasutamisel suureneb kiiresti tühja kõhu gastriinisisaldus. Lühiajalisel kasutamisel ei ületa see enamusel juhtudel normaalset taset. Pikaajalisel kasutamisel gastriinisisaldus enamikul juhtudel kahekordistub. Liigset suurenemist esineb ainult üksikjuhtudel. Selle tulemusena võib pikaaegse ravi korral üksikjuhtudel vähesel või mõõdukal määral suureneda spetsiifiliste endokriinrakkude (ECL) arv maos (lihtne kuni adenomatoosne hüperplaasia). Seni inimestel läbiviidud uuringutes ei ole täheldatud loomkatsetes leitud
Vastavalt loomkatsete tulemustele ei saa pikaajalise, üle ühe aasta kestva, pantoprasoolravi korral täielikult välistada mõju kilpnäärme endokriinsetele parameetritele.
5.2. Farmakokineetilised omadused
Imendumine
Pantoprasool imendub suukaudsel manustamisel kiiresti ja maksimaalne kontsentratsioon plasmas saavutatakse isegi ühekordse 20 mg annuse suukaudse manustamise järgselt. Maksimaalne plasmakontsentratsioon ligikaudu 1...1,5 mikrogrammi/ml saavutatakse keskmiselt ligikaudu 2,0…2,5 tunniga ja need väärtused jäävad püsima pärast korduvat manustamist. Farmakokineetika on ühesugune nii ühekordse kui korduva manustamise järgselt. Annusevahemikus 10…80 mg on pantoprasooli kineetika plasmas lineaarne nii suukaudse kui veenisisese manustamise järgselt.
Tableti manustamisel leiti absoluutne biosaadavus olevat ligikaudu 77%. Samaaegne söömine ei mõjuta kontsentratsioonikõvera alust pindala (AUC), maksimaalset plasmakontsentratsiooni ja seeläbi biosaadavust. Manustamisel koos toiduga suureneb üksnes nende saabumisaja varieeruvus.
Jaotumine
Pantoprasooli seonduvus plasmavalkudega on ligikaudu 98%. Jaotusruumala on ligikaudu 0,15 l/kg.
Biotransformatsioon
Pantoprasool metaboliseeritakse peaaegu täielikult maksas. Peamiseks metabolismiteeks on demetüleerimine CYP2C19 poolt, millele järgneb konjugeerimine sulfaadiga ning teiseks metabolismiteeks on oksüdeerimine CYP3A4 poolt.
Eritumine
Terminaalne poolväärtusaeg on ligikaudu 1 tund ja kliirens ligikaudu 0,1 l/h/kg. Üksikutel juhtudel on täheldatud eliminatsiooniaja pikenemist. Pantoprasooli spetsiifilise seondumise tõttu parietaalraku prootonpumpadega ei ole eliminatsiooni poolväärtusaeg korrelatsioonis toime (happe sekretsiooni pärssimine) palju pikema kestusega.
Pantoprasooli metaboliidid erituvad peamiselt (80%) neerude kaudu, ülejäänud osa eritub väljaheitega. Põhimetaboliit nii seerumis kui uriinis on desmetüülpantoprasool, mis konjugeeritakse sulfaadiga. Põhimetaboliidi poolväärtusaeg (ligikaudu 1,5 h) ei ole palju pikem kui pantoprasoolil.
Eripopulatsioonid
Aeglased metaboliseerijad
Ligikaudu
Neerukahjustus
Neerufunktsiooni kahjustusega (sealhulgas dialüüsravi saavad) patsientidel ei ole annuse vähendamine soovitatav. Sarnaselt tervete isikutega on ka nendel pantoprasooli poolväärtusaeg lühike. Pantoprasool on dialüüsitav ainult väga vähesel määral. Kuigi põhimetaboliidi poolväärtusaeg on mõõdukalt pikenenud (2...3 h), on eritumine siiski kiire ja ravimi kumuleerumist ei toimu.
Maksakahjustus
Kuigi maksatsirroosiga patsientide korral (klass A ja B Child’i järgi) on ravimi poolväärtusaeg pikenenud 3...6 tunnini ja AUC suurenenud 3...5 korda, on maksimaalne plasmakontsentratsioon suurenenud ainult 1,3 korda, võrreldes tervete vabatahtlikega.
Eakad
Vähene AUC ja CMAX suurenemine eakatel vabatahtlikel noorematega võrreldes ei ole samuti kliiniliselt olulise tähtsusega.
Lapsed
20 mg või 40 mg pantoprasooli ühekordse suukaudse manustamise järel lastele vanuses 5…16 aastat olid AUC ja CMAX väärtused täiskasvanutega samas suurusjärgus.
0,8 mg/kg või 1,6 mg/kg pantoprasooli manustamisel ühekordse intravenoosse annusena lastele vanuses 2…16 aastat ei täheldatud olulist seost pantoprasooli kliirensi ning vanuse või kehakaalu vahel. AUC ja jaotusruumala olid vastavuses täiskasvanutel saadud andmetega.
5.3 Prekliinilised ohutusandmed
Farmakoloogilise ohutuse, korduvtoksilisuse ja genotoksilisuse mittekliinilised uuringud ei ole näidanud kahjulikku toimet inimesele.
Kaheaastases kartsinogeensusuuringus rottidel leiti neuroendokriinseid kasvajaid. Lisaks sellele leiti rottidel eesmao lamerakulisi papilloome. Mehhanismi, mis viib maokartsinoidide tekkeni substituteeritud bensimidasoolide toimel, on hoolikalt uuritud ning see võimaldab järeldada, et tegemist on teisese reaktsiooniga oluliselt suurenenud gastriinitasemetele, mis tekib rottidel pikaajalise ravi käigus pantoprasooli suurte annustega. Kaheaastastes uuringutes närilistega täheldati maksakasvajate esinemissageduse tõusu rottidel ja emastel hiirtel ning seda tõlgendati kui pantoprasooli intensiivse metabolismi tagajärge maksas.
Rottidel, kellele manustati ravimit suurimates annustes (200 mg/kg) kaheaastase uuringu ajal, täheldati kilpnäärmekasvajate esinemissageduse vähest suurenemist. Nende kasvajate esinemist seostatakse pantoprasoolist põhjustatud muutustega türoksiini lagundamises roti maksas. Kuna inimesel kasutatavad terapeutilised annused on väikesed, ei ole oodata kõrvaltoimeid kilpnäärme poolt.
Katseloomadel läbiviidud reproduktsiooniuuringutes täheldati fetotoksilist toimet annuste korral, mis ületasid 5 mg/kg.
Uuringutest ei ole ilmnenud andmeid teratogeensete toimete või toime kohta fertiilsusele.
Rottidel uuriti ravimi platsenta läbimist ning leiti, et see suureneb tiinuse pikenedes. Selle tagajärjel suureneb pantoprasooli kontsentratsioon loote veres vahetult enne sündi.
6. FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1 Abiainete loetelu
Tableti tuum:
veevaba naatriumkarbonaat
mannitool (E421) krospovidoon povidoon K90 kaltsiumstearaat
Tableti kate: hüpromelloos povidoon K25 titaandioksiid (E171)
kollane raudoksiid (E172) propüleenglükool
metakrüülhappe- etüülakrülaat kopolümeer (1:1) polüsorbaat 80
naatriumlaurüülsulfaat
trietüültsitraat
Trükivärv:
šellak
punane raudoksiid (E172) must raudoksiid (E172) kollane raudoksiid (E172)
kontsentreeritud ammoniaagi lahus
6.2 Sobimatus
Ei kohaldata.
6.3 Kõlblikkusaeg
Blisterpakend 3 aastat.
Pudel
Avamata: 3 aastat.
Pärast esmast avamist: 120 päeva.
6.4 Säilitamise eritingimused
See ravimpreparaat ei vaja säilitamisel eritingimusi.
6.5 Pakendi iseloomustus ja sisu
Kõrgtihedast polüetüleenist (HDPE) pudelid koos madaltihedast polüetüleenist (LDPE) keeratava korgiga ja blistrid (Al/Al blistrid) ilma papist tugevduseta või papist tugevdusega (blistritasku), mis sisaldavad 7, 10, 14, 15, 24, 28, 30, 48, 49, 56, 60, 84, 90, 98, 98 (2 x 49), 100, 112 või 168 gastroresistentset tabletti.
Haiglapakendid: kõrgtihedast polüetüleenist (HDPE) pudelid koos madaltihedast polüetüleenist (LDPE) keeratava korgiga ja blistrid (Al/Al blistrid) ilma papist tugevduseta või papist tugevdusega (blistritasku), mis sisaldavad 50, 56, 84, 90, 112, 140, 140 (10 x 14 või 5 x 28), 150 (10 x 15), 280 (20 x 14 või 10 x 28), 500 või 700 (5 x 140) gastroresistentset tabletti.
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
6.6 Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks
Erinõuded puuduvad.
Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.
7. MÜÜGILOA HOIDJA
Takeda GmbH
Saksamaa
8. MÜÜGILOA NUMBER
9. ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 25.02.2000
Müügiloa viimase uuendamise kuupäev: 29.01.2015
10. TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
jaanuar 2016
Täpne teave selle ravimpreparaadi kohta on kättesaadav Ravimiameti kodulehel.