Citalostad - tabl 20mg n1; n10; n14; n20; n28; n30; n49; n50; n56; n98; n100; n250; n500; n750; n15; n60; n84; n90; n48
Artikli sisukord
tabl 20mg N1; N10; N14; N20; N28; N30; N49; N50; N56; N98; N100; N250; N500; N750; N15; N60; N84; N90; N48
PAKENDI INFOLEHT: INFORMATSIOON KASUTAJALE
CITALOSTAD, 10 mg õhukese polümeerikattega tabletid
CITALOSTAD, 20 mg õhukese polümeerikattega tabletid
CITALOSTAD, 40 mg õhukese polümeerikattega tabletid
Tsitalopraam
Enne ravimi kasutamist lugege hoolikalt infolehte.
-Hoidke infoleht alles, et seda vajadusel uuesti lugeda.
-Kui teil on lisaküsimusi, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
-Ravim on välja kirjutatud teile. Ärge andke seda kellelegi teisele. Ravim võib olla neile kahjulik, isegi kui haigussümptomid on sarnased.
-Kui ükskõik milline kõrvaltoimetest muutub tõsiseks või kui te märkate mõnda kõrvaltoimet, mida selles infolehes ei ole nimetatud, palun rääkige sellest oma arstile või apteekrile.
Infolehes antakse ülevaade:
1.Mis ravim on CITALOSTAD ja milleks seda kasutatakse
2.Mida on vaja teada enne CITALOSTAD’i võtmist
3.Kuidas CITALOSTAD’i kasutada
4.Võimalikud kõrvaltoimed
5 Kuidas CITALOSTAD’i säilitada
6.Lisainfo
1.MIS RAVIM ON CITALOSTAD JA MILLEKS SEDA KASUTATAKSE
CITALOSTAD on antidepressant. See kuulub ravimite rühma, mida nimetatakse selektiivseteks serotoniini tagasihaarde inhibiitoriteks
CITALOSTAD’i kasutatakse:
-depressiooni raviks
-paanikahäire raviks, mis kulgeb kas ilma või koos agorafoobiaga (see on hirm avaliku koha ees).
2. MIDA ON VAJA TEADA ENNE CITALOSTAD’i VÕTMIST
ÄRGE võtke CITALOSTAD’i
-kui te olete allergiline (ülitundlik) tsitalopraami või CITALOSTAD’i tablettide mõne koostisosa suhtes;
-kui te võtate sellist tüüpi ravimit, mida nimetatakse monoamiini oksüdaasi (MAO) inhibiitoriteks (ravimid, mida tavaliselt kasutatakse depressiooni või Parkinsoni tõve raviks), sh antibiootikum linesoliidi. MAO inhibiitorit selegiliini võib võtta samaaegselt tsitalopraamiga, kui selegiliini annus ei ole suurem kui 10 mg ööpäevas;
-kui te olete hiljuti kasutanud MAO inhibiitoreid. Olenevalt MAO inhibiitori tüübist, võib vajalikuks osutuda kuni
-kui te kasutate pimosiidi (skisofreenia ja kroonilise psühhoosi raviks kasutatav ravim).
Eriline ettevaatus on vajalik ravimiga CITALOSTAD
Enesevigastamise- ja enesetapumõtted ning depressiooni või ärevushäire süvenemine (või halvenemine)
Kui teil on depressioon ja/või ärevushäired, võivad teil mõnikord tekkida enesevigastamise- või enesetapumõtted. Need võivad tekkida sagedamini kui te hakkate võtma esimest korda antidepressante, sest need ravimid nõuavad toimimiseks aega (tavaliselt umbes kaks nädalat, kuid vahel kauem)
Teil võivad sellised mõtted tõenäolisemalt tekkida:
-kui olete varem mõelnud enesetapule või enesevigastamisele.
-kui olete noor täiskasvanu. Informatsioon kliinilistest uuringutest on näidanud suurenenud suitsidaalse käitumise riski psühhiaatriliste häiretega noortel täiskasvanutel (alla
Kui Teil tekib enesevigastamise- või suitsiidimõtteid ükskõik mis ajal, võtke ühendust oma arstiga või minge otsekohe haiglasse.
Teil võib abi olla sõbrale või sugulasele rääkimisest, et olete depressioonis või kannatate ärevushäire all ning paluda neil seda infolehte lugeda. Te võite paluda neil öelda, kui nende arvates Teie depressioon või ärevushäire halveneb või kui nad on mures muutuste pärast Teie käitumises.
Kasutamine lastel ja alla
CITALOSTAD’i ei tohi tavaolukorras kasutada laste ja alla
Rääkige oma arstile, kui teil kaasneb või on varem esinenud mõni allpool loetletud haigustest või tervisehäiretest. Siis arst otsustab, kas peaksite CITALOSTAD’i võtma või mitte. Pöörduge arsti poole:
-kui teil tekib nn serotoniini sündroom, mille sümptomiteks on raske ärevusseisund, värisemine, lihastõmblused ja palavik.
Kui see peaks juhtuma, lõpetab arst teil otsekohe tsitalopraamravi.
-kui te põete ravile halvasti alluvat langetõbe.
Kui teil esineb krampe, kas esimest korda või teie krambihood sagenevad, peate lõpetama CITALOSTAD’i kasutamise ning rääkima sellest arstile.
-kui teid ravitakse
-kui teil esineb või on kunagi esinenud mania episoode (hüperaktiivne käitumine või mõtlemine) või hüpomania (püsiv ja laienenud kõrgenenud või ärrituv meeleolu). Kui teil hakkab mania uuesti tekkima, katkestab arst
-kui teil esineb nn depressiivsete episoodidega psühhoos. CITALOSTAD võib halvendada teie psühhoosi sümptomeid.
-kui teil tekivad sellised sümptomid nagu seesmine rahutustunne ja võimetus rahulikult paigal istuda või seista, millega tavaliselt kaasneb ebamugavus (akatiisia).
See võib kõige suurema tõenäosusega juhtuda paari esimese ravinädala jooksul. CITALOSTAD’i annuse suurendamine võib neid tundeid tugevdada (vt lõik „Võimalikud kõrvaltoimed“).
-kui teil on esinenud veritsushäireid. CITALOSTAD võib suurendada veritsusriski.
-kui te põete rasket neeruhaigust.
CITALOSTAD’i toimed neeruhaigetele on teadmata.
-kui teil esineb maksakahjustus või te põete maksahaigust.
Te vajate väiksemat CITALOSTAD’i annust ning teid on vaja regulaarselt kontrollida.
-kui teil tekivad sellised sümptomid nagu unetus ja raske ärevusseisund.
Need esinevad ravi alguses üsna sageli ning arst võiks teile välja kirjutada väiksema annuse.
-kui te põete suhkurtõbe.
Arst võib pidada vajalikuks insuliini või mõne muu veresuhkru kontsentratsiooni alandava ravimi annuse korrigeerimist.
-kui teil tekib
Naatriumi kogus teie veres võib olla vähenenud (hüponatreemia). Arst võib öelda teile, kui see käib teie kohta.
-kui te olete vastuvõtlik teatud südamehäiretele (nn
-kui teil tugevnevad CITALOSTAD’i kasutamise ajal ärevuse sümptomid.
Need sümptomid võivad ilmneda
Rääkige arstile ka sellest, kui kasutate mõnda järgmistest ravimitest:
-migreeni raviks kasutatav ravimirühm, mida nimetatakse triptaanideks (nt sumatriptaan); tugev valuvaigisti tramadool või kui te võtate oksütriptaani või trüptofaani sisaldavaid toidulisandeid.
-igasugused
-ravimid, mis mõjutavad verehüübivust või suurendavad veritsusriski.
Kasutamine koos teiste ravimitega
Palun informeerige oma arsti või apteekrit kui te kasutate või olete hiljuti kasutanud mingeid muid ravimeid, kaasa arvatud ilma retseptita ostetud ravimeid.
CITALOSTAD’i kasutamine samaaegselt mõne teise ravimiga võib kahjustada nende ravimite toimemehhanismi ja soodustada kõrvaltoimeid ning teised ravimid võivad samuti mõjutada CITALOSTAD’i (st võivad esineda koostoimed).
-MAO inhibiitorite rühma kuuluvad ravimid (kasutatakse depressiooni või Parkinsoni tõve raviks), sh antibiootikum linesoliid. Võivad tekkida väga rasked kõrvaltoimed, sh seisund, mida nimetatakse serotoniini sündroomiks (vt 2. alalõik pealkirja all „Ärge võtke CITALOSTAD’i“).
-Pimosiid – ravim, mida kasutatakse psühhoosi raviks.
Ärge kasutage CITALOSTAD’i samaaegselt pimosiidiga, kuna nende kombinatsioon võib põhjustada südame häireid.
-Tramadool (tugev valuvaigisti), sumatriptaan või teised triptaanid (migreeni raviks kasutatavad ravimid), oksütriptaan ja trüptofaan (toidulisandid ja serotoniini eelühendid).
CITALOSTAD’i ei soovitata nende ravimitega samaaegselt kasutada.
-Verehüübivuse vastased ravimid (nt varfriin) ja muud ravimid, mis võivad vähendada verehüübivust nagu nt mittesteroidsed põletikuvastased ained (põletikuvastased valuvaigistid nagu naprokseen ja ibuprofeen), atsetüülsalitsüülhape, dipüridamool ja tiklopidiin (ravimid, mida kasutatakse tromboosi riski vähendamiseks).
-Ravimid, mida nimetatakse ebatüüpilisteks psühhoosivastasteks ravimiteks, fenotiasiinid või tritsüklilised antidepressandid. Ka need võivad suurendada verejooksu riski.
-
-Teatud ravimid võivad tõsta tsitalopraami kontsentratsiooni veres. Selliste ravimite hulka kuuluvad tsimetidiin, omeprasool, esomeprasool ja lansoprasool (maohappesuse vastased
ravimid), fluvoksamiin ja tiklopidiin. Raviarst võib teil vähendada tsitalopraami annust, kui teil tekivad nende ravimite ja tsitalopraami samaaegsel kasutamisel kõrvaltoimed.
-Liitium (ravim, mida kasutatakse mania ja depressiooni raviks).
Tsitalopraamiga kombineerimisel tuleb olla ettevaatlik. Nagu tavaliselt, tuleb liitiumi kontsentratsiooni veres regulaarselt jälgida.
-Krambiläve alandavad ravimid nagu antidepressandid (tritsüklilised, serotoniini tagasihaarde inhibiitorid), neuroleptikumid (kasutatakse psühhooside, nt skisofreenia ja mania raviks nagu fenotiasiinid, butürofenoonid, tioksanteenid), meflokiin (malaaria raviks kasutatav ravim), bupropioon (antidepressant, mida võib kasutada suitsetamisest loobumiseks) ja tramadool (valuvaigisti): samaaegne kasutamine võib põhjustada krampe.
-Teatud ravimid võivad koos tsitalopraamiga kasutamisel organismist aeglasemini eemalduda. Sellisteks ravimiteks on flekainiid ja propafenoon (ravimid, mida kasutatakse südame rütmihäirete raviks); metoprolool (kui seda kasutatakse südamepuudulikkuse raviks); antidepressandid nagu desipramiin, klomipramiin ja nortriptülliin (depressiooni raviks kasutatavad ravimid); teatavad psühhoosivastased ravimid nagu risperidoon, tioridasiin ja haloperidool. Arst võib teie ravimite annuseid korrigeerida.
-Teised ravimid, mis põhjustavad nn
Täiendavat teavet küsige arstilt või apteekrilt.
CITALOSTAD’i kasutamine koos toidu ja joogiga
Tablette võib võtta söögiajast olenemata. Alkoholi kasutamist tuleb CITALOSTAD’i ravi ajal vältida.
Rasedus ja imetamine
Enne ravimi kasutamist pidage nõu oma arsti või apteekriga.
Rasedus
CITALOSTAD’i kasutamise kohta raseduse ajal on kogemus piiratud. Ärge võtke CITALOSTAD’i, kui te olete rase või plaanite rasestumist, kui arst ei pea seda absoluutselt vajalikuks.
Vaatamata sellele, ei tohi te lõpetada CITALOSTAD’i ravi järsult. Kui te kasutate CITALOSTAD’i viimase 3 raseduskuu jooksul, siis teavitage sellest arsti, kuna lapsel võivad pärast sündi ilmneda teatud sümptomid. Need sümptomid avalduvad tavaliselt esimese 24 tunni jooksul pärast sündi. Sümptomiteks võivad olla võimetus magada või toituda, hingamisraskus, sinakas nahk, liiga kõrge või madal kehatemperatuur, oksendamine, rohke nutmine, lihasjäikus või
Imetamine
Tsitalopraam eritub väikestes kogustes rinnapiima, mistõttu on oht, et ta avaldab toimet lapsele. Kui te kasutate CITALOSTAD’i, siis küsige enne rinnapiimaga toitmist nõu arstilt. Arst kaalutleb imetamise ajal ravist loodetava kasu ja võimaliku riski suhet.
Autojuhtimine ja masinatega töötamine
CITALOSTAD avaldab teatavat mõju autojuhtimise ja masinatega töötamise võimele. Kõik psüühikat mõjutavad ravimid võivad vähendada otsustusvõimet ja reaktsioonivalmidust. Teie autojuhtimise või masinate käsitsemise võime võib olla halvem. Ärge juhtige autot ega töötage masinatega, kuni te ei tea, kuidas CITALOSTAD teile toimib. Kui te kahtlete milleski, siis küsige oma arstilt või apteekrilt.
3.KUIDAS CITALOSTAD’i KASUTADA
Kasutage CITALOSTAD’i alati täpselt nii, nagu arst on teile rääkinud. Kui te ei ole milleski kindel, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
Tavaline annus on
Täiskasvanud CITALOSTAD 10 mg
Depressiooni ravi
Soovituslik algannus on 2 õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 10 mg (võrdub 20 mg tsitalopraamiga) tabletti ööpäevas. Vajadusel võib arst suurendada annuse kuni 4 õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 10 mg tabletini (võrdub 40 mg tsitalopraamiga) ööpäevas. Maksimaalne annus on 6 õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 10 mg tabletti (võrdub 60 mg tsitalopraamiga) ööpäevas.
Paanikahäire ravi
Tavaline algannus on 1 õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 10 mg tablett (võrdub 10 mg tsitalopraamiga). Selle annuse võib suurendada kuni 2 õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 10 mg tabletini (võrdub 20 mg tsitalopraamiga) üks kord ööpäevas. Raviarst võib pidada vajalikuks teil esinevate sümptomite reguleerimiseks suurendada seda annust täiendavalt kuni 60 mg tsitalopraamini ööpäevas.
CITALOSTAD 20 mg
Depressiooni ravi
Soovituslik algannus on 1 õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 20 mg (võrdub 20 mg tsitalopraamiga) tablett ööpäevas. Vajadusel võib arst suurendada annuse kuni 2 õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 20 mg tabletini (võrdub 40 mg tsitalopraamiga) ööpäevas. Maksimaalne annus on 3 õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 20 mg tabletti (võrdub 60 mg tsitalopraamiga) ööpäevas.
Paanikahäire ravi
Tavaline algannus on ½ õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 20 mg tabletti (võrdub 10 mg tsitalopraamiga). Selle annuse võib suurendada kuni 1 õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 20 mg tabletini (võrdub 20 mg tsitalopraamiga) üks kord ööpäevas. Raviarst võib pidada vajalikuks teil esinevate sümptomite reguleerimiseks suurendada seda annust täiendavalt kuni 60 mg tsitalopraamini ööpäevas.
CITALOSTAD 40 mg
Depressiooni ravi
Soovituslik algannus on ½ õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 40 mg (võrdub 20 mg tsitalopraamiga) tablett ööpäevas. Vajadusel võib arst suurendada annuse kuni 1 õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 40 mg tabletini (võrdub 40 mg tsitalopraamiga) ööpäevas. Maksimaalne annus on 1 ½ õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 40 mg tabletti (võrdub 60 mg tsitalopraamiga) ööpäevas.
Paanikahäire ravi
Tavaline algannus on 10 mg tsitalopraami (CITALOSTAD 40 mg ei sobi sel eesmärgil kasutamiseks). Selle annuse võib suurendada kuni ½ õhukese polümeerikattega CITALOSTAD 40 mg tabletini (võrdub 20 mg tsitalopraamiga) üks kord ööpäevas. Raviarst võib pidada vajalikuks teil esinevate sümptomite reguleerimiseks suurendada seda annust täiendavalt kuni 60 mg tsitalopraamini ööpäevas.
Eakad patsiendid (üle 65 aasta vanused)
Depressiooni ravi
Eakatel patsientidel peab kasutama poolt soovituslikust annusest, st 10...20 mg ööpäevas. Teie ravivastusest olenevalt võib arst ööpäevast annust suurendada kuni 30...40 mg tsitalopraamini.
Paanikahäire ravi
Eakate patsientide puhul on algannus 10 mg üks kord ööpäevas. Ühe nädala pärast võib arst teie annust suurendada kuni 20 mg ööpäevas. Teie ravivastusest olenevalt võib annust suurendada maksimaalselt kuni 40 mg ööpäevas.
Alla 18 aasta vanused lapsed ja noorukid
CITALOSTAD’i ei tohi kasutada alla 18 aasta vanustel lastel ja noorukitel. (Vt „Eriline ettevaatus on vajalik ravimiga CITALOSTAD“).
Vähenenud neerufunktsiooniga patsiendid
Kui te põete kerget või keskmise raskusega neeruhaigust, võite võtta CITALOSTAD’i tavalisi annuseid. Kuna raske neerukahjustusega (kreatiniini kliirens alla 30 ml/min) inimeste ravi kohta andmed puuduvad, ei soovitata neil CITALOSTAD’i kasutada.
Vähenenud maksafunktsiooniga patsiendid
Maksakahjustusega või maksahaigust põdevatel patsientidel tuleb kasutada algannust 10 mg ööpäevas. Maksimaalne annus on sellisel juhul 30 mg ööpäevas. Vähenenud maksafunktsiooniga patsiente peab arst tähelepanelikult jälgima.
Teatud maksaensüümide vähenenud aktiivsusega patsiendid
Tsitalopraami metaboliseerivad teatud maksaensüümid. Patsiendid, kel esineb nende maksaensüümide (CYP 2C19) vähenenud aktiivsus, võivad vajada CITALOSTAD’i väiksemat annust. Arst saab teile öelda, kas see käib ka teie kohta ja/või läbi viia eriuuringud.
Manustamisviis
Võtke õhukese polümeerikattega tablette üks kord ööpäevas, kas hommikul või õhtul, juues peale klaasitäie vett. Tablette võib võtta söögiajast olenemata.
CITALOSTAD 20 mg / 40 mg õhukese polümeerikattega tabletid:
Õhukese polümeerikattega tablette saab murdejoone kohalt kaheks osaks murda.
Manustamise kestus
Depressiooni ravi
CITALOSTAD’i depressioonivastase toime saabumiseni kulub arvatavasti vähemalt kaks nädalat. Ravi peab jätkuma seni, kuni te olete olnud depressiooni sümptomitest vaba 4...6 kuud. Arst selgitab välja teile sobiva annuse ja ravi kestuse vastavalt teie haiguse olemusele ja raskusastmele ning teie isiklikule reaktsioonile ravimi suhtes.
Paanikahäire ravi
Sümptomite kadumiseni võib kuluda kuni 3 kuud. Arst võib pidada vajalikuks ravi jätkamist
Kui te võtate CITALOSTAD’i rohkem kui ette nähtud
Kui te olete võtnud kogemata liiga palju või teie laps on võtnud CITALOSTAD’i tablette, siis pöörduge nõu saamiseks otsekohe oma arsti poole või lähima haigla erakorralise meditsiini osakonda.
Tsitalopraami üleannuse sümptomid olenevad annuse suurusest, kuid nendeks võivad olla unisus, kooma, stuupor, krambid, pulsi kiirenemine, higistamine, iiveldus, oksendamine, huulte ja naha sinakus ning hüperventilatsioon (kiirenenud ja sügavam hingamine) ja südame rütmihäired. Samuti võivad esineda nn serotoniini sündroomi sümptomid.
Kui te unustate CITALOSTAD’i võtta
Ärge muretsege. Jätke lihtsalt üks annus võtmata ning võtke oma järgmine annus tavapärasel ajal. Ärge võtke kahekordset annust, kui tablett jäi eelmisel korral võtmata.
Kui te lõpetate CITALOSTAD’i kasutamise
Rääkige enne
Ravi lõpetamisel peab CITALOSTAD’i ärajätmine toimuma aeglaselt. Annust soovitatakse vähendada
Kui teil tekivad
Kui teil on lisaküsimusi selle ravimi kasutamise kohta, pidage nõu oma arsti või apteekriga.
4.VÕIMALIKUD KÕRVALTOIMED
Nagu kõik ravimid, võib ka CITALOSTAD põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki. On täheldatud järgmisi kõrvaltoimeid allpool näidatud esinemissagedustega.
Väga sage: rohkem kui 1 kasutajal
Sage: 1...10 kasutajal
Harv: 1...10 kasutajal 10
Väga harv: vähem kui 1 kasutajal 10
Teadmata: sagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel
Väga sage
-unisus, unetus, ärevusseisund, närvilisus
-peavalu, värisemine, pearinglus
-silmade fokuseerimisraskus
-südamelöökide tunnetamine (südamepekslemine)
-iiveldus, suukuivus, kõhukinnisus, kõhulahtisus
-rohke higistamine
-üldine nõrkus (asteenia).
Sage
-kehakaalu langus või tõus
-unehäired, kontsentreerumisraskus, ebanormaalsed unenäod, mälu halvenemine (amneesia), ärevus, suguiha langus, söögiisu tõus, söögiisu puudumine, ükskõiksustunne (apaatia), segasus
-migreen, torkimis- ja kihelustunne (paresteesia)
-nägemishäired
-pulsi sagenemine
-ortostaatiline hüpotensioon (vererõhu langus püsti tõusmisel), madal vererõhk, kõrge vererõhk
-nohu, põskkoopapõletik (sinuiit)
-seedehäire, oksendamine, kõhuvalu, kõhupuhitus, suurenenud süljevool, maitsmisaistingu häired
-lööve, sügelus
-urineerimishäired, sagenenud urineerimine
-ejakulatsiooni puudumine, orgasmi puudumine naistel, valulik menstruatsioon või menstruaaltsükli häire, impotentsus
-väsimus, haigutamine
-võõrutusnähud nagu pearinglus, iiveldus, oksendamine, värisemine, segasus, higistamine, peavalu, kõhulahtisus (vt lõik 3: „Kui te lõpetate CITALOSTAD’i kasutamise“).
-õnnetunne (eufooria), suguiha tõus
-liigutushäired nagu ebanormaalne kehahoiak ja väänlevad liigutused (ekstrapüramidaalhäire), krambid
-helin kõrvus (tinnitus)
-südamerütmi aeglustumine
-köha
-maksaensüümide aktiivsuse tõus (avastatakse vereanalüüsi põhjal)
-suurenenud tundlikkus päikesevalgusele (fotosensibilisatsioon)
-lihasvalu
-allergilised reaktsioonid, teadvusekaotus, halb enesetunne.
Harv
-naatriumi sisalduse langus veres (hüponatreemia); sündroom, mis kahjustab uriini produktsiooni organismis (antidiureetilise hormooni liignõristuse sündroom)
-serotoniini sündroom
-verejooksud, sh
Väga harv
-meelepetted, mania, ebareaalsuse tunne / iseenesest võõrdumise tunne (depersonalisatsioon), paanikahoog (need sümptomid võivad olla tingitud põetavast haigusest)
-südamerütmi häired
-vedelikupeetusest tingitud naha ja limaskestade valulik turse (nt kõri või keele), hingamisraskus ja/või sügelus ja lööve (angioödeem)
-liigesevalu
-ebanormaalne piimaeritus rinnanäärmetest (galaktorröa)
-rasked ülitundlikkusreaktsioonid (anafülaktoidsed reaktsioonid), mille tagajärjeks võib olla šokk (vererõhu suur langus, kahvatus, agiteeritus, nõrk ja kiire pulss, külmalt higine nahk ja alanenud teadvus), tingituna veresoonte järsust laienemisest.
Teadmata
-ebameeldiv rahutusetunne või paigalpüsimisvõimetus (akatiisia; vt lõik 2: „Eriline ettevaatus on vajalik ravimiga CITALOSTAD“)
-suitsiidimõtted ja suitsidaalne käitumine.
Tsitalopraamravi ajal või vähe aega pärast ravi lõpetamist on teatatud suitsiidimõtete ja suitsidaalse käitumise juhtudest (vt lõik 2: „Eriline ettevaatus on vajalik ravimiga CITALOSTAD“).
Kui ükskõik milline kõrvaltoimetest muutub tõsiseks või kui te märkate mõnda kõrvaltoimet, mida selles infolehes ei ole nimetatud, palun rääkige sellest oma arstile või apteekrile.
5.KUIDAS CITALOSTAD’i SÄILITADA
Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.
Ärge kasutage CITALOSTAD’i pärast kõlblikkusaega, mis on märgitud karbil ja blisterpakendil või pudelil pärast {kuupäev PP.KK.AAAA}. Kõlblikkusaeg viitab kuu viimasele päevale.
See ravimpreparaat ei vaja säilitamisel eritingimusi.
Ravimeid ei tohi ära visata kanalisatsiooni kaudu ega koos majapidamisprügiga. Küsige oma apteekrilt, kuidas hävitatakse ravimeid, mida enam ei vajata. Need meetmed aitavad kaitsta keskkonda.
6.LISAINFO
Mida CITALOSTAD sisaldab
-Toimeaine on tsitalopraam.
CITALOSTAD 10 mg
Üks õhukese polümeerikattega tablett sisaldab 12,495 mg tsitalopraamvesinikbromiidi, mis vastab 10 mg tsitalopraamile.
CITALOSTAD 20 mg
Üks õhukese polümeerikattega tablett sisaldab 24,99 mg tsitalopraamvesinikbromiidi, mis vastab 20 mg tsitalopraamile.
CITALOSTAD 40 mg
Üks õhukese polümeerikattega tablett sisaldab 49,98 mg tsitalopraamvesinikbromiidi, mis vastab 40 mg tsitalopraamile.
-Abiained on:
Sisu: mannitool, mikrokristalne tselluloos, veevaba kolloidne ränidioksiid, magneesiumstearaat
Kate: hüpromelloos, makrogool 6000, titaandioksiid (E171).
Kuidas CITALOSTAD välja näeb ja pakendi sisu
CITALOSTAD 10 mg
Ümmargused valged tabletid diameetriga 6 mm
CITALOSTAD 20 mg
Murdejoonega ümmargused valged tabletid diameetriga 8 mm
Tablette saab jagada võrdseteks annusteks.
CITALOSTAD 40 mg
Murdejoonega ümmargused valged tabletid diameetriga 10 mm
Tablette saab jagada võrdseteks annusteks.
Citalostad 10 mg on saadaval blisterpakendites 1, 10, 14, 20, 28, 30, 49, 50, 56, 60, 84, 90, 98, 100, 250 ja 100x1 tableti kaupa karbis ja 10, 14, 15, 20, 28, 30, 49, 50, 56, 60, 84, 90, 98, 100, 250, 500 ja 750 tableti kaupa purgis.
Citalostad 20/40 mg on saadaval blisterpakendites 1, 10, 14, 20, 28, 30, 48, 49, 50, 56, 60, 84, 90, 98, 100, 250 ja 100x1 tableti kaupa karbis ja 10, 14, 15, 20, 28, 30, 49, 50, 56, 60, 84, 90, 98, 100, 250, 500 ja 750 tableti kaupa purgis.
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
Müügiloa hoidja ja tootja
Müügiloa hoidja:
STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse
Saksamaa
Tootjad:
STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse
61118 Bad Vilbel
Saksamaa
Centrafarm Services B.V.
Nieuwe Donk 9
4879 AC
Holland
Lisaküsimuste tekkimisel selle ravimi kohta pöörduge palun müügiloa hoidja kohaliku esindaja poole.
Almar Sehver Tartu mnt 16 10117 Tallinn tel 6605910 See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Infoleht on viimati kooskõlastatud augustis 2009
RAVIMI OMADUSTE KOKKUVÕTE
1.RAVIMPREPARAADI NIMETUS
CITALOSTAD, 10 mg õhukese polümeerikattega tabletid
CITALOSTAD, 20 mg õhukese polümeerikattega tabletid
CITALOSTAD, 40 mg õhukese polümeerikattega tabletid
2.KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
CITALOSTAD, 10 mg õhukese polümeerikattega tabletid: üks tablett sisaldab tsitalopraamvesinikbromiidi, mis vastab 10 mg tsitalopraamile.
CITALOSTAD, 20 mg õhukese polümeerikattega tabletid: üks tablett sisaldab tsitalopraamvesinikbromiidi, mis vastab 20 mg tsitalopraamile.
CITALOSTAD, 40 mg õhukese polümeerikattega tabletid: üks tablett sisaldab tsitalopraamvesinikbromiidi, mis vastab 40 mg tsitalopraamile.
INN. Citalopramum.
Abiainete täielik loetelu vt 6.1.
3.RAVIMVORM
Õhukese polümeerikattega tablett.
10 mg tablett: valged, ümarad tabletid läbimõõduga 6 mm.
20 mg tablett: valged, ümarad poolitusjoonega tabletid läbimõõduga 8 mm. 40 mg tablett: valged, ümarad poolitusjoonega tabletid läbimõõduga 10 mm.
CITALOSTAD 20/40 mg õhukese polümeerikattega tabletid:
Tableti saab jagada võrdseteks annusteks.
4.KLIINILISED ANDMED
4.1Näidustused
Depressioon.
Paanikahäire agorafoobiaga või ilma.
4.2Annustamine ja manustamisviis
Tsitalopraami tuleb manustada suu kaudu üks kord ööpäevas, kas hommikul või õhtul, koos toiduga või ilma, kuid koos vedelikuga.
Täiskasvanud:
Depressiooni ravi
Tavaline annus on 20 mg üks kord ööpäevas. Vajadusel võib annust suurendada kuni 40 mg ööpäevas, olenevalt patsiendi individuaalsest ravivastusest. Maksimaalne annus on 60 mg ööpäevas.
Antidepressiivne toime saabub vähemalt kaks nädalat pärast ravi alustamist. Ravi peab kestma niikaua, kuni patsient on olnud 4...6 kuud sümptomaatikata.
Paanikahäire ravi
Paradoksaalsete reaktsioonide (s.t paanika, ärevuse) vältimiseks soovitatakse esimeseks nädalaks annust 10 mg üks kord ööpäevas. Pärast nädalast kasutamist võib ravimi annust tõsta kuni 20 mg ööpäevas. Esimesed ravitoimed ilmnevad tavaliselt 2...4 nädala järel. Iga patsiendi individuaalsest terapeutilisest vastusest olenevalt tohib annust tõsta maksimaalselt kuni 60 mg ööpäevas. Täieliku ravivastuse saabumiseni võib kuluda kuni 3 kuud. Vajalikuks võib osutuda ravi jätkamine mitme kuu jooksul. Üle 6 kuu kestvaid kliinilise efektiivsuse uuringuid ei ole piisavalt dokumenteeritud.
Eakad
Depressiooni ravi
Eakatel patsientidel on soovituslik annus 50% võrra väiksem, s.t ööpäevane annus on 10...20 mg. Olenevalt patsiendi individuaalsest terapeutilisest vastusest tohib annust tõsta kuni 30...40 mg ööpäevas.
Paanikahäire ravi
Algannus on 10 mg üks kord ööpäevas. Pärast nädalast kasutamist võib ravimi annust tõsta kuni 20 mg ööpäevas. Iga patsiendi individuaalsest terapeutilisest vastusest olenevalt tohib annust tõsta maksimaalselt kuni 40 mg ööpäevas.
Lapsed ja alla
Lastel ja alla
Neerufunktsiooni häirega patsiendid:
Kerge või mõõduka neerupuudulikkusega patsientidel ei ole annust vaja muuta.
Raske neerupuudulikkusega (kreatiniini kliirens alla 30 mg/min, vt lõik 5.2) patsientide puhul soovitatakse erilist ettevaatust.
Maksafunktsiooni häirega patsiendid:
Maksapuudulikkusega patsientidel on soovituslik algannus 10 mg ööpäevas. Ööpäevane annus ei tohi olla suurem kui 30 mg. Ravi teostamise ajal peab patsiente kliiniliselt jälgima (vt lõik 4.4).
Aeglased CYP2C19 abil metaboliseerijad:
Teadaolevalt aeglastel CYP2C19 metaboliseerijatel soovitatakse ravi kahel esimesel nädalal kasutada algannusena 10 mg ööpäevas. Olenevalt ravitulemusest võib annust seejärel suurendada kuni 20 mg ööpäevas (vt lõik 5.2).
Erinevateks annustamisskeemideks tuleb välja kirjutada sobiva tugevusega tabletid.
Tuleb vältida ravimi järsku ärajätmist. Tsitalopraamravi lõpetamisel tuleb annust
4.3 Vastunäidustused
Ülitundlikkus tsitalopraami või ravimi ükskõik millise abiaine suhtes.
Tsitalopraami ei tohi patsientidele manustada samaaegselt monoamiini oksüdaasi inhibiitoritega (MAOI), sh selegiliin (üle 10 mg ööpäevaste annustega) või linesoliid. Tsitalopraamravi tohib alustada siis, kui pöördumatu toimega MAOI ravi lõpetamisest on möödunud vähemalt kaks nädalat, või kui pöörduva toimega MAOI ravist on möödunud ettenähtud aeg (täpne ajaline intervall on määratletud vastava ravimi kasutusjuhendis). Tsitalopraamravi lõpetamise ja MAO inhibiitoritega ravi alustamise vahele peab jääma vähemalt 7 päeva (vt lõik 4.5).
Samaaegne ravi pimosiidiga (vt lõik 4.5).
4.4Hoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Kasutamine lastel ja alla
Tsitalopraami ei tohi kasutada laste ja alla
Suitsiid/suitsiidimõtted või kliiniline halvenemine
Depressioon on seotud suitsiidimõtete, enesevigastamise ja suitsiidi (suitsiidiga seotud juhtumite) suurenenud ohuga, mis püsib kuni remissiooni saabumiseni. Kuna paranemist ei pruugi ilmneda esimese paari või enama ravinädala jooksul, tuleb patsiente hoolikalt jälgida kuni paranemise ilmnemiseni. Nagu näitab kliiniline kogemus, võib paranemise algstaadiumides suitsiidioht suureneda.
Suitsiididega seotud juhtude suurenenud risk võib olla seotud ka muude psüühikahäiretega, mille raviks tsitalopraami kasutatakse. Lisaks võivad need haigused esineda depressiooniga samaaegselt. Seetõttu tuleb muude psüühikahäiretega patsientide ravimisel rakendada samu ettevaatusabinõusid nagu depressiooniga patsientide ravimisel.
Patsientidel, kellel on esinenud suitsiidiga seotud juhte või kellel esinevad suitsiidimõtted enne ravi alustamist, on teadaolevalt suurem risk suitsiidimõteteks või
Patsientide (ja nende hooldajaid) tuleb teavitada vajadusest jälgida tervislikku seisundit iga võimaliku kliinilise halvenemise (kaasa arvatud uute sümptomite teke), suitsiidimõtete/suitsidaalse käitumise ja ebatavaliste muutuste suhtes käitumises ning pöörduda sellistel juhtudel koheselt arsti poole.
Akatiisia/psühhomotoorne rahutus
Diabeet
Suhkurtõve patsientidel võib ravi
Krambid
Krambid kujutavad endast antidepressiivsete ravimite kasutamisega kaasnevat potentsiaalset riski. Tsitalopraamravi tuleb lõpetada igal patsiendil kellel tekivad krambid. Ravile halvasti alluva epilepsiaga patsientidel peab tsitalopraamravist hoiduma ning kompenseeritud epilepsiaga patsientidel tuleb tsitalopraamravi vajadust hoolikalt kaaluda. Tsitalopraamravi tuleb krampide sagenemisel kohe lõpetada.
Kuna
Mania
Patsientidel, kel on anamneesis mania/hüpomania, peab tsitalopraami kasutama ettevaatlikult. Maniakaalse faasi tekkel tuleb tsitalopraamravi koheselt lõpetada.
Verejooks
SSRI preparaatidega ravi ajal on kirjeldatud pikenenud veritsusaega ja/või veritsushäireid, nagu ekhümoose, günekoloogilisi, seedetrakti ja teisi naha või limaskestade veritsusi (vt. lõik 4.8). SSRI ravimeid kasutavate patsientidega tuleb olla ettevaatlik, eriti kui samal ajal kasutatakse selliseid toimeaineid, mis teadaolevalt pärsivad trombotsüütide funktsiooni või teisi toimeaineid, mis võivad suurendada veritsusohtu, ning selliste patsientidega, kel on anamneesis veritsushäireid (vt lõik 4.5).
Serotoniini sündroom
SSRI preparaate kasutavatel patsientidel on harva kirjeldatud serotoniinisündroomi. Serotoniinisündroomi esinemisele võib viidata kombinatsioon agitatsioonist, treemorist, müokloonusest ja hüpertermiast. Sellistel patsientidel tuleb tsitalopraamravi koheselt lõpetada ja alustada sümptomaatilist ravi.
Serotoniinergilised ravimid
Tsitalopraami ei tohi kasutada samaaegselt serotoniinergiliste toimetega ravimitega nagu sumatriptaan või teised triptaanid, tramadool, oksütriptaan ja trüptofaan.
Psühhoos
Depressiivsete episoodidega psühhootilistel patsientidel võib ravi psühhootilisi sümptomeid süvendada.
Hüponatreemia
Harva, peamiselt eakatel, on täheldatud hüponatreemiat ja antidiureetilise hormooni liignõristuse sündroomi (SIADH). Need taanduvad tavaliselt pärast ravi lõpetamist.
Neerupuudulikkus
Tsitalopraami ei soovitata kasutada raske neerupuudulikkusega patsientidel (kreatiniini kliirens alla 30 ml/min), kuna puudub teave tsitalopraami kasutamise kohta neil patsientidel (vt lõik 4.2).
Maksapuudulikkus
Maksafunktsiooni kahjustuse korral soovitatakse annust vähendada (vt lõik 4.2) ning maksafunktsiooni hoolikalt jälgida.
Kõrvaltoimeid võib esineda sagedamini, kui üheaegselt kasutatakse tsitalopraami ja
Annuse tiitrimine
Ravi alustamisel võib esineda unetust ja agiteeritust. Raviannuse korrigeerimine võib olukorda normaliseerida.
Tundlikel inimestel, kaasasündinud pikenenud
Ärevuse sümptomite suurenemine ravi alguses
Mõned paanikahäirega patsiendid võivad farmakoteraapia alustamisel tunda ärevuse sümptomite tugevnemist. See reaktsioon taandub tavaliselt 2 nädala jooksul ilma ravi katkestamiseta. Ärevust tugevdavate toimete riski vähendamiseks soovitatakse väikest algannust (vt lõik 4.2).
Ravi lõpetamisel täheldatud ärajätunähud
Ravi lõpetamisel esinevad ärajätunähud sageli, eriti kui lõpetamine toimub järsult (vt lõik 4.8). Ärajätunähtude oht võib oleneda mitmest tegurist, sh ravi kestusest ja annuse suurusest ning annuse vähendamise kiirusest. Kõige sagedamini täheldatud reaktsioonideks on pearinglus, sensoorsed häired (sh paresteesiad), unehäired (sh unetus ja intensiivsed unenäod), agiteeritus või ärevus, iiveldus ja/või oksendamine, treemor ja peavalu. Üldiselt on need sümptomid kerged või keskmise raskusega, ehkki mõnel patsiendil võivad olla raskekujulised. Tavaliselt esinevad need sümptomid paari esimese päeva jooksul pärast ravi lõpetamist, kuid neid sümptomeid on väga harva registreeritud ka patsientidel, kes on kogemata annuse vahele jätnud. Üldiselt ei vaja need sümptomid meditsiinilist sekkumist ning taanduvad ise 2 nädala jooksul, ehkki mõnel inimesel võivad need esineda pikemat aega (2...3 kuud või kauem). Seetõttu soovitatakse ravi lõpetamisel tsitalopraami annust
4.5Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Farmakodünaamilised koostoimed
Tsitalopraami ja MAO inhibiitorite samaaegse kasutamise tagajärjeks võivad olla rasked kõrvaltoimed, sh serotoniinisündroom (vt lõik 4.3).
Patsientidel, kes on saanud SSRI kombinatsioonis monoamiini oksüdaasi inhibiitoriga (MAOI) – sh selektiivne MAOI selegiliin ja pöörduva toimega MAOI linesoliid (mitteselektiivne) ja moklobemiid (selektiivne
Mõnedel juhtuudel on kirjeldatud serotoniinisündroomile iseloomulikke sümptomeid. Toimeaine ja MAOI vahelise koostoime sümptomiteks on: hüpertermia; rigiidsus; müokloonus; autonoomne ebastabiilsus, millega võib kaasneda eluliselt tähtsate näitajate kiire kõikumine; ja vaimse seisundi muutus koos segasuse, ärrituvuse ja kuni deliiriumi ja koomani progresseeruva äärmise agitatsiooniga (vt lõik 4.3).
Selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid
Tähelepanelik tuleb olla selliste patsientidega, kes saavad samaaegselt antikoagulante, trombotsüütide agregatsiooni vähendavaid ravimeid, nagu mittesteroidsed põletikuvastased ained
Ettevaatlik tuleb olla teiste
Tsitalopraami ja pimosiidi samaaegne kasutamine on vastunäidustatud (vt lõik 4.3). 2 mg pimosiidi ühekordse annuse manustamine tervetele vabatahtlikele, keda oli ravitud tsitalopraamiga 40 mg/ööpäevas 11 päeva vältel, põhjustas ainult väheolulist, ligikaudu
Krambiläve alandavad ravimid
Kogemus tsitalopraamiga ei ole näidanud mingeid kliiniliselt olulisi koostoimeid neuroleptikumidega. Siiski – nagu ka teiste
Kõrvaltoimed võivad esineda sagedamini, kui tsitalopraamiga samaaegselt kasutatakse
Tsitalopraami ja alkoholi vahel ei ole tuvastatud mingeid farmakodünaamilisi ega farmakokineetilisi koostoimeid. Siiski tsitalopraami ja alkoholi samaaegne kasutamine ei ole soovitatav.
Farmakokineetilised koostoimed
Estsitalopraam (tsitalopraami aktiivne enantiomeer) on ensüüm CYP2D6 inhibiitor. Soovitatakse olla tähelepanelik, kui estsitalopraami manustatakse koos ravimitega, mis metaboliseeruvad peamiselt selle ensüümi abil ja millel on kitsas terapeutiline indeks nagu nt flekainiid, propafenoon ja metoprolool (kasutades südamepuudulikkuse korral), või mõned KNS toimivad ravimid, mis metaboliseeruvad CYP2D6 abil, nt antidepressandid nagu desipramiin, klomipramiin ja nortriptülliin või antipsühhootikumid nagu risperidoon, tioridasiin ja haloperidool. Õigustatud võib olla annuse korrigeerimine. Metoprolooliga koosmanustamise tagajärjeks oli metoprolooli kontsentratsiooni kahekordne tõus plasmas.
Estsitalopraami metabolismi vahendab peamiselt CYP2C19. Ka CYP3A4 ja CYP2D6 võivad metabolismile kaasa aidata, kuid vähemal määral. Näib, et peamise metaboliidi
Tsimetidiin, mis on tuntud ensüümiinhibiitor, põhjustas kerget tõusu keskmises tsitalopraami tasakaalukontsentratsioonis. Seega soovitatakse olla ettevaatlik, kui samaaegselt manustatakse tsitalopraami suuri annuseid tsimetidiini suurte annustega.
Estsitalopraami manustamine koos omeprasooliga annuses 30 mg üks kord ööpäevas (CYP2C19 inhibiitor) kutsus esile estsitalopraami kontsentratsiooni mõõduka (ligikaudu 50%) tõusu plasmas.
Seega tuleb olla ettevaatlik, kui samaaegselt kasutatakse CYP2C19 inhibiitoreid (nt omeprasool, esomeprasool, fluvoksamiin, lansoprasool, tiklopidiin) või tsimetidiini. Põhinedes samaaegse ravi puhul esinevate kõrvaltoimete jälgimisel, võib vajalikuks osutuda estsitalopraami annuse vähendamine.
Farmakokineetika uuringus ei tõestatud mingit toimet tsitalopraami ega imipramiini kontsentratsioonidele, ehkki desipramiini, imipramiini primaarse metaboliidi kontsentratsioon tõusis. Desipramiini samaaegsel kasutamisel tsitalopraamiga täheldati vereplasma desipramiinitaseme suurenemist. Vajadusel tuleb desipramiini annust vähendada.
Liitiumi ja tsitalopraami vahel farmakokineetilised koostoimed puuduvad. Siiski on täheldatud serotoniinergiliste toimete tugevnemist, kui SSRI on manustatud kombinatsioonis liitiumi või trüptofaaniga. Tsitalopraami ja nende toimeainete samaaegsel kasutamisel soovitatakse olla tähelepanelik. Tavaliselt soovitatakse liitiumi kontsentratsiooni rutiinset jälgimist.
Tsitalopraami ja levomepromasiini, digoksiini või karbamasepiini ja tema metaboliidi karbamasepiinepoksiidiga ei ole farmakokineetilist koostoimet täheldatud.
Toit ei mõjuta tsitalopraami imendumist ega teisi farmakokineetilisi omadusi.
4.6Rasedus ja imetamine
Rasedus
Andmed tsitalopraami kasutamise kohta rasedatel on piiratud. Rottidel läbiviidud katsed on näidanud teratogeenseid toimeid suurte annuste kasutamisel, mis olid toksilised emasloomale (vt lõik 5.3).. Võimalik risk inimesele ei ole teada. Tsitalopraami tohib raseduse ajal kasutada ainult tungiva vajaduse korral.
Pärast SSRI kasutamist raseduse lõppstaadiumis on vastsündinuil esinenud ärajätusümptomeid. Kui ema kasutab tsitalopraami raseduse hiliste staadiumideni, tuleb vastsündinuid jälgida. Ravi järsku lõpetamist raseduse ajal tuleb vältida.
Kui ema on kasutanud raseduse hilises staadiumis
Imetamine
On teada, et tsitalopraam eritub väheses koguses rinnapiima. Imetamisest saadav kasu peab ületama potentsiaalse kõrvaltoimetega seotud kahju lapsele.
4.7Toime reaktsioonikiirusele
Tsitalopraam omab kerget või mõõdukat toimet autojuhtimise ja masinate käsitsemise võimele. Psühhoaktiivsed ravimid võivad vähendada otsustusvõimet ja reaktsioonikiirust. Patsiente tuleb ravimi nendest toimetest informeerida ning hoiatada, et autojuhtimine ja masinate käsitsemise võime võivad olla häiritud.
4.8Kõrvaltoimed
Tsitalopraamiga täheldatud kõrvaltoimed on üldiselt kerged ja mööduvad. Kõrvaltoimed on esimestel ravinädalatel enam väljendunud ja depressiivse seisundi paranedes need tavaliselt taanduvad.
Ravi vajanud kõrvaltoimed, mida on kirjeldatud kliinilistes uuringutes:
|
Väga sage |
Sage |
Harv |
Väga harv |
Teadmata (ei |
|
|
(>1/10) |
(>1/100 kuni |
(>1/1000 kuni |
(>1/10000 kuni |
(<1/10000) |
saa hinnata |
|
|
<1/10) |
<1/100) |
<1/1000) |
|
olemasolevate |
|
|
|
|
|
|
andmete |
|
|
|
|
|
|
alusel) |
Vere ja |
|
|
|
Verejooks (nt |
|
|
lümfisüsteemi |
|
|
|
günekoloogiline |
|
|
häired |
|
|
|
verejooks, |
|
|
|
|
|
|
seedetrakti |
|
|
|
|
|
|
verejooks, |
|
|
|
|
|
|
ekhümoos ja |
|
|
|
|
|
|
teised naha |
|
|
|
|
|
|
verejooksude |
|
|
|
|
|
|
vormid või |
|
|
|
|
|
|
limaskestade |
|
|
|
|
|
|
veritsus) |
|
|
Immuun- |
|
|
Allergilised |
|
Anafülaktilised |
|
süsteemi häired |
|
|
reaktsioonid |
|
reaktsioonid |
|
Ainevahetus- ja |
|
Kehakaalu |
|
Hüponatreemiat |
|
|
toitumishäired |
|
langus, |
|
ja |
|
|
|
|
kehakaalu tõus, |
|
antidiureetilise |
|
|
|
|
söögiisu |
|
hormooni |
|
|
|
|
suurenemine, |
|
liignõristuse |
|
|
|
|
anoreksia |
|
sündroomi |
|
|
|
|
|
|
(SIADH) on |
|
|
|
|
|
|
täheldatud, |
|
|
|
|
|
|
eeskätt eakatel |
|
|
|
|
|
|
(vt lõik 4.4) |
|
|
Psühhiaatrili- |
Unetus, |
Unehäired, |
Eufooria, libiido |
|
Hallutsinatsioo- |
Suitsiidimõtted |
sed häired |
agiteeritus, |
puudulik |
tõus |
|
nid, mania, |
ja suitsidaalne |
|
närvilisus |
kontsentrat- |
|
|
depersonalisat- |
käitumine* |
|
|
sioonivõime, |
|
|
sioon, paanika |
|
|
|
ebanormaalsed |
|
|
hood (need |
|
|
|
unenäod, |
|
|
sümptomid |
|
|
|
amneesia, |
|
|
võivad olla |
|
|
|
ärevus, libiido |
|
|
tingitud |
|
|
|
langus, apaatia, |
|
|
ravitavast |
|
|
|
segasus |
|
|
haigusest) |
|
Närvisüsteemi |
Unisus, |
Migreen, |
Ekstrapürami- |
|
Psühhomotoor- |
|
häired |
peavalu, |
maitsehäired, |
daalhäired, |
kasutavatel |
|
ne |
|
treemor, |
paresteesia |
krambid, |
patsientidel on |
|
rahutus/akatiisia |
|
pearinglus |
|
sünkoop |
täheldatud |
|
(vt lõik 4.4) |
|
|
|
|
serotoniini |
|
|
|
|
|
|
sündroomi |
|
|
Silma |
Akommodat- |
Nägemishäired |
|
|
|
|
kahjustused |
siooni häired |
|
|
|
|
|
Kõrva ja |
|
|
Tinnitus |
|
|
|
labürindi |
|
|
|
|
|
|
kahjustused |
|
|
|
|
|
|
Südame häired |
Palpitatsioonid |
Tahhükardia |
Bradükardia |
|
Supraventriku- |
|
|
|
|
|
|
laarne ja |
|
|
|
|
|
|
ventrikulaarne |
|
|
|
|
|
|
arütmia |
|
Vaskulaarsed |
|
Posturaalne |
|
|
|
|
häired |
|
hüpotensioon, |
|
|
|
|
|
|
hüpotensioon, |
|
|
|
|
|
|
hüpertensioon |
|
|
|
|
Respiratoorsed, |
|
Nohu, sinuiit, |
Köha |
|
|
|
rindkere ja |
|
haigutamine |
|
|
|
|
mediastiinumi |
|
|
|
|
|
|
häired |
|
|
|
|
|
|
Seedetrakti |
Iiveldus, suu |
Düspepsia, |
|
|
|
|
häired |
kuivus, |
oksendamine, |
|
|
|
|
|
kõhukinnisus, |
kõhuvalu, |
|
|
|
|
|
kõhulahtisus |
meteorism, |
|
|
|
|
|
|
suurenenud |
|
|
|
|
|
|
süljeeritus |
|
|
|
|
Maksa ja |
|
|
Maksaensüümi- |
|
|
|
sapiteede |
|
|
de aktiivsuse |
|
|
|
häired |
|
|
suurenemine |
|
|
|
Naha ja |
Rohke |
Lööve, sügelus |
Fotosensibilisat- |
|
Angioödeem |
|
nahaaluskoe |
higistamine |
|
sioon |
|
|
|
kahjustused |
|
|
|
|
|
|
|
|
Lihasvalu |
|
Liigesevalu |
|
|
sidekoe |
|
|
|
|
|
|
kahjustused |
|
|
|
|
|
|
Neerude ja |
|
Urineerimis- |
|
|
|
|
kuseteede |
|
häire, |
|
|
|
|
häired |
|
polüuuria |
|
|
|
|
Reproduktiivse |
|
Ejakulatsiooni |
|
|
Galaktorröa |
|
süsteemi ja |
|
puudumine, |
|
|
|
|
rinnanäärme |
|
anorgasmia |
|
|
|
|
häired |
|
naistel, |
|
|
|
|
|
|
düsmenorröa, |
|
|
|
|
|
|
impotentsus |
|
|
|
|
Üldised häired |
Asteenia |
Väsimus |
Halb enesetunne |
|
|
|
ja manustamis- |
|
|
|
|
|
|
koha reaktsioonid
*Tsitalopraamravi ajal või peatselt pärast ravi lõpetamist on teatatud suitsiidimõtete ja suitsidaalse käitumise juhtudest (vt lõik 4.4).
Ravi lõpetamisel täheldatud ärajätunähud
4.9Üleannustamine
Sümptomid
Unisus, kooma, stuupor, krambid, muutused
Ravi
Spetsiifiline antidoot tsitalopraamile puudub. Ravi peab olema sümptomaatiline ja toetav. Tuleb kaaluda aktiivsöe ja osmootsete lahtistite (nt naatriumsulfaadi) manustamist ning mao tühjendamist. Teadvusetut patsienti tuleb intubeerida. Tuleb jälgida
5.FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline grupp: selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid,
Tsitalopraam on tugeva toimega ja valikuliselt
Toimemehhanismid ja farmakodünaamilised toimed
Tsitalopraami pikaajalisel kasutamisel ei teki tolerantsust
Tsitalopraam ei avalda praktiliselt mingit toimet noradrenaliini, dopamiini ega
Tsitalopraam on bitsükliline isobensofuraani derivaat ning ei oma keemilist sugulust tritsükliliste, tetratsükliliste ega teiste olemasolevate antidepressantidega. Tsitalopraami peamised metaboliidid on samuti selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid, kuid vähemal määral. Metaboliidid ravitoimet ei mõjuta.
5.2Farmakokineetilised omadused
Toimeaine üldised karakteristikud
Imendumine:
Tsitalopraam imendub suukaudsel manustamisel kiiresti. Plasma maksimaalne kontsentratsioon
saabub keskmiselt 4 (1...7) tunni pärast. Imendumine ei olene söögist. Suuakaudne biosaadavus on ligikaudu 80%.
Jaotumine:
Näiline jaotusruumala on 12...17 L/kg. Tsitalopraam ja tema metaboliidid seonduvad plasmavalkudega vähem kui 80% ulatuses.
Biotransformatsioon:
Tsitalopraam metaboliseerub demetüültsitalopraamiks, didemetüültsitalopraamiks,
Peamine metaboliseeriv ensüüm on CYP2C19. Võimalik, et teda toetavad mingil määral CYP3A4 ja CYP2D6.
Eliminatsioon:
Plasma poolväärtusaeg on ligikaudu 36 tundi (28...42 tundi). Plasma kliirens pärast süsteemset manustamist on ligikaudu 0,3...0,4 L/min ning pärast suukaudset manustamist ligikaudu 0,4 L/min. Tsitalopraam eritub peamiselt maksa kaudu (85%), kuid osaliselt (15%) ka neerude kaudu. 12...23% tsitalopraami manustatud annusest eritub muutumatult uriiniga. Hepaatiline kliirens on ligikaudu 0,3 L/min ja renaalne kliirens 0,05...0,08 L/min.
Plasma tasakaalukontsentratsioon saabub 1...2 nädala pärast. Plasma tasakaalutase ja manustatud annus on omavahel lineaarses seoses. Annusega 40 mg ööpäevas saavutatakse ligikaudu 300 nmol/L keskmine kontsentratsioon. Tsitalopraami plasmataseme ja ravitoime või võimalike kõrvaltoimete vahel ei ole selget seost.
Patsientidega seotud erinevused
Eakad (>65 aasta)
Vähenenud metabolismist tulenevalt on vanematel patsientidel tuvastatud pikem plasma poolväärtusaeg ja väiksem kliirens. Eakatel patsientidel on süsteemselt ringleva estsitalopraami kogus ligikaudu 50% suurem kui tervetel noortel vabatahtlikel (vt lõik 4.2).
Maksapuudulikkus
Tsitalopraam elimineerub maksapuudulikkusega patsientidel aeglasemalt. Võrreldes normaalse maksafunktsiooniga patsientidega on maksapuudulikkuse korral tsitalopraami plasma poolväärtusaeg ligikaudu kaks korda pikem ja plasma tasakaalukontsentratsioon ligikaudu kaks korda kõrgem.
Neerupuudulikkus
Tsitalopraam elimineerub kerge või mõõduka neerupuudulikkusega patsientidel aeglasemalt, kuid see ei mõjuta oluliselt tsitalopraami farmakokineetikat. Raske neerupuudulikkusega patsientide (kreatiniini kliirens alla 30 ml/min) ravi kohta on informatsiooni ebapiisavalt (vt lõik 4.2).
Polümorfism
Aeglastel CYP2C19 abil metaboliseerijatel on tuvastatud kaks korda kõrgem estsitalopraami kontsentratsioon plasmas kui kiiretel metaboliseerijatel. Aeglastel CYP2D6 metaboliseerijatel ei ole süsteemselt ringleva aine koguses olulisi muutusi täheldatud (vt lõik 4.2).
5.3Prekliinilised ohutusandmed
Loomkatsed ei ole näidanud kahjulikku toimet inimesele. See baseerub traditsioonilistel farmakoloogilise ohutuse uuringutel ning korduvannuse toksilisuse, genotoksilisuse ja kantserogeense potentsiaali uuringutel. Rottidel on täheldatud korduvannuse toksilisuse uuringutes erinevates organites fosfolipidoosi teket. See pöörduv toime esineb mitmetel lipofiilsetel amiinidel ja ei ole seotud morfoloogiliste ega funktsionaalsete efektidega. Selle kliiniline tähendus ei ole selge.
Embrüotoksilisuse uuringud rottidel näitasid ema kõrgete toksiliste annuste puhul lootel skeletianomaaliate esinemist. Need toimed võivad olla seotud farmakoloogilise aktiivsusega või olla ematoksilisuse kaudne tulemus. Peri- ja postnataalse arengu uuringud on näidanud järglaskonna
elulemuse vähenemist imetamisperioodil. Võimalik risk inimesele on teadmata.
6.FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1Abiainete loetelu
Tableti sisu:
Mannitool
Mikrokristalne tselluloos
Kolloidne veevaba ränidioksiid
Magneesiumstearaat
Tableti kate:
Hüpromelloos
Makrogool 6000
Titaandioksiid (E171)
6.2Sobimatus
Ei ole kohaldatav.
6.3Kõlblikkusaeg
PVC/PVDC/Al blisterpakend: 5 aastat
HDPE tabletipurk: 3 aastat
6.4Säilitamise eritingimused
See ravimpreparaat ei vaja säilitamisel eritingimusi.
6.5Pakendi iseloomustus ja sisu
10 mg:
Pakendi suurused: 1, 10, 14, 20, 28, 30, 49, 50, 56, 60, 84, 90, 98, 100 või 250 tabletti. 100x1 üksikannuse blisterpakend.
HDPE tabletipurk
Pakendi suurused: 10, 14, 15, 20, 28, 30, 49, 50, 56, 60, 84, 90, 98, 100, 250, 500 või 750 tabletti.
20/40 mg:
Pakendi suurused: 1, 10, 14, 20, 28, 30, 48, 49, 50, 56, 60, 84, 90, 98, 100 või 250 tabletti. 100x1 üksikannuse blisterpakend.
HDPE tabletipurk
Pakendi suurused: 10, 14, 15, 20, 28, 30, 49, 50, 56, 60, 84, 90, 98, 100, 250, 500 või 750 tabletti.
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
6.6Erihoiatused ravimi hävitamiseks ja käsitsemiseks
Erinõuded puuduvad.
7.MÜÜGILOA HOIDJA
STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse
Saksamaa
8.MÜÜGILOA NUMBRID
CITALOSTAD, 10 mg õhukese polümeerikattega tabletid: 488805
CITALOSTAD, 20 mg õhukese polümeerikattega tabletid: 488905
CITALOSTAD, 40 mg õhukese polümeerikattega tabletid: 489005
9.ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
26.08.2005/19.08.2009
10. TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
Ravimiametis kinnitatud augustis 2009