Carboplatin pfizer - inf lahuse konts 10mg / ml 5ml n1; 15ml n1; 45ml n1
Artikli sisukord
inf lahuse konts 10mg / ml 5ml N1; 15ml N1; 45ml N1
Enne ravimi kasutamist lugege hoolikalt infolehte.
Hoidke infoleht alles, et seda vajadusel uuesti lugeda.
Järgnev informatsioon on mõeldud peamiselt meditsiinipersonalile või tervishoiutöötajale.
Kui teil on lisaküsimusi, pidage palun nõu arsti või apteekriga.
1.RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Carboplatin Pfizer, 10 mg/ml infusioonilahuse kontsentraat
2.KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
1 ml kontsentraati sisaldab 10 mg karboplatiini.
Üks 5 ml viaal sisaldab 50 mg karboplatiini. Üks 15 ml viaal sisaldab 150 mg karboplatiini. Üks 45 ml viaal sisaldab 450 mg karboplatiini.
INN. Carboplatinum
Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.
3.RAVIMVORM
Infusioonilahuse kontsentraat.
Selge, värvitu kuni kergelt kahvatukollane, osakestevaba lahus.
4.KLIINILISED ANDMED
4.1Näidustused
Epiteelrakuline munasarja kartsinoom. Kopsuvähk. Kaugelearenenud emakakaelakartsinoom. Pea- ja kaela skvamoosrakuline kartsinoom.
4.2Annustamine ja manustamisviis
Annustamine
Karboplatiini soovitatav annus normaalse neerufunktsiooniga varem ravimata täiskasvanud patsientidel on 400 mg/m2 ühekordse intravenoosse annusena, mis tuleb manustada
100 000 rakku mm3 kohta.
Selliste riskiteguritega patsientidel, kellel esineb eelnev müelosupressiivne ravi ja/või vähenenud toimetulekuvõime
Esimeste ravikuuride ajal on soovitatav jälgida hematoloogilist seisundit, määrates verenäitajaid nädalase vahega ja tulemuste järgi annust kohandades ka järgmistes karboplatiini ravikuurides.
Karboplatiini süstelahuse ettevalmistamisel või manustamisel ei tohi kasutada nõelu või intravenoosseid komplekte, mille karboplatiini süstelahusega kokkupuutuvad osad on alumiiniumist. Alumiinium reageerib karboplatiini süstelahusega, põhjustades sademe tekkimist ja/või toimivuse kadu.
Süstelahuse valmistamisel ja manustamisel tuleb järgida ohtlike ainetega töötamise ohutusmeetmeid. Karboplatiini süstelahust tohivad valmistada töötajad, kes on läbinud ohutu kasutamise koolituse ning kannavad kaitsekindaid, näomaski ja kaitseriietust.
Neerupuudulikkus:
Patsientidel, kelle kreatiniini kliirensi väärtused on alla 60 ml/min, on suurenenud oht tõsiseks müelosupressiooniks. Kui raske leukopeenia, neutropeenia või trombotsütopeenia kordumissagedus on hoitud 25% tasemel, siis on soovitatav kasutada järgmisi annuseid:
Kreatiniini kliirensi baastase |
Ravimi algannus (1. päev) |
|
41…59 ml/min |
250 mg/m |
IV |
16…40 ml/min |
200 mg/m |
IV |
Andmete puudumise tõttu ei ole ravisoovitusi võimalik anda karboplatiini süstelahuse kasutamiseks patsientidel, kellel on kreatiniini kliirens 15 ml/min või vähem.
Kõik ülaltoodud annustamissoovitused kehtivad esmase ravikuuri kohta. Järgnevad annused tuleb kohandada patsiendi ravimitaluvuse ja vastuvõetaval tasemel müelosupressiooni alusel.
Kombineeritud ravi:
Karboplatiini süstelahuse optimaalseks kasutamiseks koos teiste müelosupressiivsete ravimitega on vajalik annuste kohandamine vastavalt määratud annustamisrežiimile/skeemile.
Eakad:
Üle
Lapsed:
Antud hetkel puuduvad andmed, mistõttu soovitusi annustamise kohta lastel ei ole võimalik anda.
Manustamisviis
Karboplatiini süstelahust tuleb kasutada ainult intravenoosselt.
Lahjendamine ja ettevalmistamine
Enne manustamist tuleb ravim lahjendada. Ravimpreparaadi lahjendamise juhised vt lõik 6.6.
4.3Vastunäidustused
Karboplatiini süstelahus on vastunäidustatud järgmistel juhtudel:
Ülitundlikkus toimeaine (karboplatiin) või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiainete suhtes.
Raske neerupuudulikkusega patsiendid (kreatiniini kliirens <30 ml/min), välja arvatud juhul, kui arsti ja patsiendi hinnangul kaaluvad ravitulemused üles võimalikud ohud.
Raske müelosupressiooniga patsiendid.
Veritsevate kasvajatega patsiendid.
Kasutamine koos kollapalaviku vaktsiiniga (vt lõik 4.5).
4.4Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Karboplatiini süstelahust võib kasutada ainult arst, kellel on kogemus kasvajavastaste ainete kasutamisega. Regulaarselt tuleb määrata perifeersete vererakkude arvu ning jälgida neeru- ja maksafunktsiooni. Ravimi kasutamine tuleb lõpetada, kui esineb ebanormaalne luuüdi depressioon või täheldatakse neeru- või maksafunktsiooni häireid.
Hematoloogiline toksilisus:
Leukopeenia, neutropeenia ja trombotsütopeenia on annusest sõltuvad ja annuseid tulenevast toksilisusest piiravad seisundid. Perifeerset vererakkude arvu tuleb ravi ajal karboplatiiniga ja toksilisuse tekkel pidevalt jälgida kuni normaalse verepildi taastumiseni. Vererakkude madalseisu mediaanpäev on 21. päev karboplatiini süstelahust saavatel patsientidel ja 15. päev karboplatiini süstelahust koos teiste kemoterapeutikumidega saavatel patsientidel. Üldiselt ei tohi perioodilisi karboplatiini ravikuure korrata, kuni leukotsüütide, neutrofiilide ja trombotsüütide arv on normaliseerunud. Ravi ei tohi korrata enne 4 nädala möödumist pärast eelmist karboplatiinikuuri ja/või kuni neutrofiilide hulk on vähemalt 2000 rakku mm3 kohta ning trombotsüütide hulk vähemalt 100 000 rakku mm3 kohta.
Aneemia esineb sageli kumulatiivselt ja nõuab väga harva vereülekannet.
Müelosupressiooni raskusaste on kõrgem patsientidel, keda on varem ravitud (eriti tsisplatiiniga) ja/või kellel esineb neerupuudulikkus. Esmane karboplatiini süstelahuse annus nendel patsientidel peab olema sobivalt vähendatud (vt lõik 4.2) ja ravikuuride vahel tuleb mõju hoolikalt jälgida sagedaste verepildi analüüsidega. Karboplatiini kombinatsioonravi puhul teiste müelosupressiivsete ravivormidega tuleb planeerida väga hoolikalt nii annuseid kui ka ajastust, et vähendada kõrvaltoimete teket.
Allergilised reaktsioonid:
Nagu teiste plaatinapõhiste ravimite puhul, võivad karboplatiini allergilised reaktsioonid kõige sagedamini ilmneda perfusiooni ajal. Sellisel juhul tuleb perfusioon katkestada ja kohaldada sümptomaatilist ravi. Mõnikord isegi surmaga lõppenud ristreaktsioone on täheldatud kõigi plaatinapreparaatide kasutamisel (vt lõigud 4.3 ja 4.8).
Nefrotoksilsisus:
Neerupuudulikkusega patsientidel on karboplatiini mõju vereloomesüsteemile rohkem väljendunud ja pikema toimega kui normaalse neerufunktsiooniga patsientidel. Selles riskirühmas tuleb karboplatiinravi kasutada eriti ettevaatlikult (vt lõik 4.2).
Neurotoksilisus:
Kuigi perifeerne neurotoksilisus on üldiselt tavaline ja kergekujuline ning piirdub paresteesia ja vähenenud kõõlusrefleksidega, siis selle esinemissagedus suureneb üle
Nägemishäireid, sh nägemise kadu, on teatatud pärast karboplatiini süstelahuse soovitatust suuremate annuste kasutamist neerupuudulikkusega patsientidel. Nägemine taastub täielikult või olulisel määral mõne nädala jooksul pärast suurte annuste kasutamise lõpetamist.
Eakad:
Uuringutes, milles kasutati kombineeritud ravi karboplatiini ja tsüklofosfamiidiga, tekkis karboplatiiniga ravitud eakatel patsientidel võrreldes noorematega suurema tõenäosusega raskekujuline trombotsütopeenia. Et neerufunktsioon on eakatel sageli vähenenud, siis peab neerufunktsiooni enne annuse määramist hindama (vt lõik 4.2).
Ototoksilisus:
Ravi käigus karboplatiiniga on esinenud kuulmisdefekte. Ototoksilisus võib olla rohkem väljendunud lastel. Lastel on teatatud hilise tekkega kuulmislanguse juhtudest. Laste puhul on soovitatav rakendada pikaajalist audiomeetrilist kontrolli.
Elusvaktsiinid:
Elusvaktsiinide või nõrgestatud elusvaktsiinide manustamine kemoterapeutiliste ravimitega, sh karboplatiiniga, immuunkomprimeeritud patsientidele võib põhjustada raskeid või fataalseid infektsioone. Karboplatiinravi saavaid patsiente ei tohi vaktsineerida elusvaktsiiniga.
Surmatud või inaktiveeritud vaktsiine võib manustada, kuid vastus sellistele vaktsiinidele võib olla vähenenud.
4.5Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Kasvajatega kaasneva trombide tekkeohu suurenemise tõttu manustatakse sageli antikoagulante. Haiguste ajal individuaalse hüübivuse suure varieerumise ning võimaliku antikoagulantide ja vähivastase kemoteraapia koostoime tõttu võib vajalik olla
Samaaegne kasutamine on vastunäidustatud
- Kollapalaviku vaktsiin: risk surmaga lõppeda võivate generaliseerunud vaktsiinhaiguse tekkeks (vt lõik 4.3).
Samaaegset kasutamist ei soovitata
-Nõrgestatud elusvaktsiinid (välja arvatud kollapalavik): võimalik süsteemse, sh fataalse haiguse tekkeoht. See risk on suurem isikutel, kes on juba immunosupresseeritud nende põhihaiguse tulemusel.
Kasutage inaktiveeritud vaktsiini, kui see on olemas (poliomüeliit).
-Fenütoiin, fosfenütoiin: esineb krampide tekkimise oht, mis tuleneb seedetraktist fenütoiini imendumise vähenemisest tsütotoksilise toimeaine mõjul või toksilisuse suurenemise oht või tsütotoksilise aine toime kadumise risk, mida põhjustab fenütoiini toimel suurenenud maksametabolism.
Samaaegne kasutamine, millele tuleb tähelepanu pöörata
-Tsüklosporiin (ja ekstrapolatsiooniga takroliimus ja siroliimus): liigse immunosupressiooni oht koos lümfoproliferatsiooni riskiga.
-Aminoglükosiidid: samaaegset karboplatiini kasutamist koos
-Lingudiureetikumid: samaaegset karboplatiini kasutamist koos lingudiureetikumidega tuleb arvesse võtta, sest võib esineda kumulatiivne nefro- ja ototoksilisus.
4.6Fertiilsus, rasedus ja imetamine
Rasedus
Karboplatiini süstelahuse manustamine rasedatele võib põhjustada lootekahjustusi. Loomkatsed on näidanud, et karboplatiini süstelahus on rottidel embrüotoksilise ja teratogeense toimega. Rasedatel naistel ei ole vastavaid uuringuid läbi viidud. Raseduse ajal või kui patsient rasestub selle ravimi kasutamise ajal, tuleb patsienti hoiatada võimaliku riski suhtes lootele. Rasestumisealistele naistele peab soovitama rasestumisest hoiduda.
Imetamine
Ei ole teada, kas karboplatiin eritub rinnapiima. Kui ravi osutub vajalikuks imetamisperioodil, siis tuleb rinnaga toitmine lõpetada.
Fertiilsus
Sugunäärmete talitluse langusest tingitud amenorröa või azoospermia võivad tekkida patsientidel, kes saavad antineoplastilist ravi. Need mõjud näivad olevat seotud annuse ja ravi kestusega ning võivad olla pöördumatud. Munandite või munasarja funktsiooni languse ulatuse ennustamine on keeruline mitme antineoplastilise ravimi kombineeritud kasutamisel, mistõttu on ka iga üksiku ravimi mõju raske hinnata.
Seetõttu on karboplatiiniga ravitavatel meestel soovitatav mitte saada lapsi kuni 6 kuu jooksul pärast ravi. Samuti on soovitatav kaaluda enne ravi sperma krüosäilitamise võimalust, sest ravi karboplatiiniga võib põhjustada pöördumatut viljatust.
4.7Toime reaktsioonikiirusele
Ravimi toimet autojuhtimise ja masinate käsitsemise võimele ei ole uuritud. Siiski, võib karboplatiin põhjustada iiveldust, oksendamist, nägemishäireid ja ototoksilisust, mistõttu tuleb patsiente hoiatada nende sündmuste võimaliku mõju suhtes auto juhtimise või masinate kasutamise võimele.
4.8Kõrvaltoimed
Kõrvaltoimete esinemissageduse andmed pärinevad ainult karboplatiini süstelahust saava 1893 patsiendi kumulatiivsest andmebaasist ja turuletulekujärgsetest kogemustest.
Esinemissagedused on esitatud organite kaupa, eelistades MedDRA termineid. Sagedused on jaotatud järgmistesse kategooriatesse: väga sage (≥1/10), sage (≥1/100 kuni <1/10),
MedDRA organsüsteemi klass |
Esinemis- |
Kõrvaltoime |
|
sagedus |
|
Teadmata |
Raviga seotud sekundaarne pahaloomuline kasvaja |
|
täpsustamata kasvajad (sealhulgas |
|
|
tsüstid ja polüübid) |
|
|
Infektsioonid ja infestatsioonid |
Sage |
Infektsioonid* |
|
|
|
Vere ja lümfisüsteemi häired |
Väga sage |
Trombotsütopeenia, neutropeenia, leukopeenia, |
|
|
aneemia |
|
Sage |
Hemorraagia* |
|
|
|
|
Teadmata |
Luuüdi kahjustus, palavikuga neutropeenia, |
|
|
|
Immuunsüsteemi häired |
Sage |
Ülitundlikkus, anafülaktoidne reaktsioon |
|
|
|
Ainevahetus- ja toitumishäired |
Teadmata |
Dehüdratsioon, anoreksia, hüponatreemia |
|
|
|
Närvisüsteemi häired |
Sage |
Perifeerne neuropaatia, paresteesia, |
|
|
kõõlusreflekside vähenemine, sensoorsed häired, |
|
|
maitsetundlikkuse häired |
|
Teadmata |
Insult* |
|
|
|
Silma kahjustused |
Sage |
Nägemishäired |
|
|
Harvadel juhtudel nägemise kaotus |
Kõrva ja labürindi kahjustused |
Sage |
Ototoksilisus |
|
|
|
Südame häired |
Sage |
Kardiovaskulaarne häire* |
|
|
|
|
Teadmata |
Südamepuudulikkus* |
|
|
|
Vaskulaarsed häired |
Teadmata |
Emboolia*, hüpertensioon, hüpotensioon |
|
|
|
Respiratoorsed, rindkere ja |
Sage |
Respiratoorsed häired, interstitsiaalne kopsuhaigus, |
mediastiinumi häired |
|
bronhospasm |
Seedetrakti häired |
Väga sage |
Oksedamine, iiveldus, kõhuvalu |
|
|
|
|
Sage |
Kõhulahtisus, kõhukinnisus, limaskesta kahjustused |
|
|
|
|
Teadmata |
Stomatiit |
|
|
|
Naha ja nahaaluskoe kahjustused |
Sage |
Alopeetsia, naha kahjustused |
|
|
|
|
Teadmata |
Urtikaaria, lööve, erüteem, pruritus |
|
|
|
Sage |
||
kahjustused |
|
|
Neerude ja kuseteede häired |
Sage |
|
|
|
|
Üldised häired ja manustamiskoha |
Sage |
Asteenia |
reaktsioonid |
|
|
|
Teadmata |
Süstekoha nekroos, süstekoha reaktsioon, süstekoha |
|
|
ekstravasatsioon, süstekoha erüteem, halb |
|
|
enesetunne |
Uuringud |
Väga sage |
Kreatiniini kliirensi vähenemine, suurenenud |
|
|
|
MedDRA organsüsteemi klass |
Esinemis- |
Kõrvaltoime |
|
sagedus |
|
|
|
uureasisaldus veres, suurenenud aluselise fosfataasi |
|
|
sisaldus veres, aspartaataminotransferaasi sisalduse |
|
|
suurenemine, maksafunktsiooni testide normist |
|
|
kõrvalekaldumine, vere naatriumisisalduse |
|
|
vähenemine, vere kaaliumisisalduse vähenemine, |
|
|
vere kaltsiumisisalduse vähenemine, vere |
|
|
magneesiumisisalduse vähenemine |
|
Sage |
Suurenenud bilirubiinisisaldus veres, suurenenud |
|
|
kreatiniinisisaldus veres, suurenenud |
|
|
kusihappesisaldus veres |
|
|
|
* Fataalne
Hematoloogilised:
Müelosupressioon on karboplatiini süstelahuse annust piirav toksiline reaktsioon. Normaalsete algväärtustega patsientidel tekib trombotsütopeenia trombotsüütide arvuga alla 50 000/mm3
Müelotoksilisus on raskem varem ravitud patsientidel, eriti neil, keda on varem ravitud tsisplatiiniga, ning patsientidel, kellel esinevad neerufunktsiooni häired. Patsiendid, kes on halvema toimetulekuvõimega, on kogenud ka suurenenud leukopeeniat ja trombotsütopeeniat. Need mõjud, kuigi tavaliselt pöörduvad, on lõppenud nakkushaiguste ja hemorraagiliste tüsistustega vastavalt
Aneemiat hemoglobiini väärtustega alla 8 g/dl on täheldatud
Seedetrakt:
Oksendamist esineb
Muudest seedetrakti kaebustest esines valu
Neuroloogilised:
Perifeerne neuropaatia (peamiselt paresteesiad ja kõõlusreflekside vähenemine) on tekkinud
Kliiniliselt olulised sensoorsed häired (nt nägemishäired ja maitse muutused) on esinenud
Üldine neuroloogiliste kõrvaltoimete esinemissagedus on suurem karboplatiini süstelahuse kombineeritud ravi saavatel patsientidel. See võib olla seotud ka pikema kumulatiivse kokkupuutega.
Ototoksilisus:
Kuulmisdefektid väljaspool kõneväärtuse vahemikku ja kuulmisteravuse langust kõrgsagedusel (4000...8000 Hz) leiti audiomeetriliste uuringute käigus
Patsientidel, kelle kuulmine on eelnevalt tsisplatiini tõttu kahjustunud, võib ravi ajal karboplatiiniga kuulmisvõime veelgi langeda.
Neerud:
Kui karboplatiini manustada tavalistes annustes, siis neerufunktsiooni kahjustumine on väga harv, hoolimata asjaolust, et karboplatiini süstelahust on manustatud ilma suuremahulise hüdratsioonita ja/või diureesi forsseerimiseta. Seerumi kreatiniini tõus esineb
Elektrolüüdid:
Seerumi
Maks:
Maksafunktsiooni muutuseid täheldati normaalsete algväärtustega patsientidel, sealhulgas tõusis üldbilirubiin
Karboplatiini suurtes annustes manustamise järel on tekkinud mõningatel juhtudel äge fulminantne maksarakkude nekroos.
Allergiline reaktsioon:
Mõnikord surmaga lõppeda võiv anafülaktiline reaktsioon tekib minutitega pärast ravimi manustamist: esineb näo turse, hingeldus, tahhükardia, madal vererõhk, urtikaaria, anafülaktiline šokk ja bronhospasm.
Teised kõrvaltoimed:
Sekundaarsete ägedate pahaloomuliste kasvajate teket on täheldatud pärast karboplatiini sisaldavate kombineeritud tsütostaatiliste ravimeetodite rakendamist.
Harva on esinenud alopeetsia, palavik ja külmavärinad, mukosiit, asteenia, halb enesetunne ja maitsetundlikkuse häired.
Üksikjuhtudel on tekkinud
Üksikjuhtudel on esinenud
Harvadel juhtudel on esinenud hüpertensioon.
Paiksed reaktsioonid:
Täheldatud on süstekoha reaktsioone (põletustunne, valu, punetus, turse, urtikaaria, nekroos seoses ekstravasatsiooniga).
4.9Üleannustamine
Karboplatiini süstelahuse üleannustamise vastu antidooti ei tunta. Üleannustamise tüsistused on seotud müelosupressiooniga, samuti võivad esineda
5.FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline rühm: Teised antineoplastilised ained, plaatina ühendid.
Toimemehhanism:
Karboplatiin seondub DNAga ja põhjustab kahe DNA ahela ristsideme tekke. Tulemusena muutub heeliksi konfiguratsioon ja pärsitakse DNA süntees. Tõenäoliselt ei sõltu toime rakutsüklist.
Farmakodünaamilised toimed:
Karboplatiin on kasvajavastase toimega plaatinaühend tsisdiammiin
5.2Farmakokineetilised omadused
Imendumine:
Ühekordse
Jaotumine:
Karboplatiini jaotusmaht on 16 liitrit.
Eritumine:
Karboplatiin eritub peamiselt uriiniga, kusjuures 30% annusest eritub muutumatul kujul. Patsientidel, kellel kreatiniini kliirens on 60 ml/min või suurem, eritub pärast 12 ja 24 tunni möödumist vastavalt 65% ja 70% annusest. Karboplatiini kogukliirens on 4,4 liitrit tunnis.
5.3Prekliinilised ohutusandmed
Karboplatiini intravenoossel manustamisel olid karboplatiini LD50 väärtused hiirtel 150 mg/kg ja rottidel 61 mg/kg ning koertel üle 31,1 mg/kg. Ühekordsel manustamisel olid peamisteks sihtmärkkudedeks hemolümfopoeetiline süsteem, neerud ja seedetrakt.
Karboplatiini toksilist toimet ravimi mitmekordsel manustamisel on uuritud hiirtel, rottidel ja koertel. Peamised sihtmärkkoed olid hemolümfopoeetiline süsteem, seedetrakt, neerud, maks ja reproduktiivsed organid nii emas- kui ka isasloomadel. Karboplatiini intravenoossel manustamisel isas- ja emasrottidele enne paaritumist ning kuni implanteerumiseni suurendas loodete suremust ja vähendas elusloodete arvu. Karboplatiini intravenoosne manustamine tiinetele rottidele organogeneesi perioodil (7. kuni 17. päevani) kutsus esile loote arengu ja kasvu peetuse ning aeglasema sünnijärgse kasvu. Ravimi manustamine rottidele alates tiinuse 17. päevast kuni imetamise lõpetamiseni ei avaldanud mingit toimet järglaste sünnile, eluvõimele ega arengule.
Karboplatiini genotoksilisus on olnud ilmne enamikus läbi viidud in vitro ja in vivo uuringutes. Toksilisuse uuringud on näidanud, et veresooneväline süstimine põhjustab koenekroosi.
6.FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1Abiainete loetelu
Süstevesi.
6.2Sobimatus
Karboplatiin ei tohi sattuda kokkupuutesse alumiiniumiga. Karboplatiini ja alumiiniumi reaktsioonil tekib musta värvusega plaatinapretsipitaat. Karboplatiini manustamisel ei tohi kasutada alumiiniumi sisaldavaid infusioonisüsteeme,
6.3Kõlblikkusaeg
Avamata pakend: 2 aastat.
Avatud pakend: viaalid on ühekordseks kasutamiseks; viaali jäänud kasutamata ravimikogus tuleb pärast viaali avamist hävitada.
Pärast lahjendamist: PVC infusioonikotis
6.4Säilitamise eritingimused
Hoida temperatuuril kuni 25ºC.
Mitte lasta külmuda.
Hoida valguse eest kaitstult.
Säilitamistingimused pärast ravimpreparaadi lahjendamist vt lõik 6.3.
6.5Pakendi iseloomustus ja sisu
Karboplatiini süstelahus on pakendatud polüpropüleenist viaali, mis on suletud kummikorgi, alumiiniumist korgikatte ning klõpsuga kattega.
5 ml viaal sisaldab 50 mg karboplatiini, 10 mg/ml.
15 ml viaal sisaldab 150 mg karboplatiini, 10 mg/ml.
45 ml viaal sisaldab 450 mg karboplatiini, 10 mg/ml.
Ühes karbis on 1 polüpropüleenviaal.
6.6Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks ja käsitlemiseks
Karboplatiini manustamisel tuleb järgida tsütotoksiliste ravimite käsitsemise üldisi ettevaatusabinõusid.
Ettevaatusabinõud pikaajalise intravenoosse infusiooni korral. Karboplatiinist, mis on lahjendatud 0,9% naatriumkloriidilahuses ja säilitatud 25ºC temperatuuril, laguneb 24 tunni jooksul 5% esialgsest kogusest. Lisaks toimeaine lagunemisele ei peeta 0,9% naatriumkloriidilahust sobivaks ka seepärast, et selles võib toimuda karboplatiini muutumine tsisplatiiniks, mis suurendab toksilisuse ohtu. Neil põhjustel ei soovitata karboplatiini pikaajalise infusiooni korral kasutada lahjendamiseks 0,9% naatriumkloriidilahust.
Meditsiinitöötajad peavad olema saanud eriväljaõppe ravimi ohutuks lahustamiseks ja käsitlemiseks. Rasedad meditsiinitöötajad ei tohi karboplatiini käsitleda.
Lahus tuleb valmistada selleks kohandatud paigas, ideaaljuhul vertikaalse laminaarse õhuvoolu tingimustes, kus tööpind on altpoolt kaetud plastiku ja absorbentpaberiga, mis hävitatakse pärast lahuse valmistamist.
Tuleb hoolikalt jälgida, et välditakse ravimiosakeste sissehingamist ja naha kokkupuudet karboplatiiniga.
Lahuse valmistamise ajal tuleb kanda sobivaid kaitserõivaid, nagu
Süstalde ja infusioonisüsteemide ühendamisel soovitatakse lekke vältimiseks kasutada lukustuvaid detaile.
Ravimi juhuslikul silmasattumisel tuleb silmi pesta rohke vee või füsioloogilise lahusega. Ravimi sattumisel nahale tuleb antud piirkonda hoolikalt veega pesta. Mõlemal juhul tuleb meditsiinipersonali poole pöörduda.
Ravimi juhuslikul allaneelamisel või sissehingamisel tuleb viivitamatult arsti poole pöörduda. Kõik tsütotoksiliste ravimitega kokku puutunud materjalid, nõelad, süstlad, viaalid ja teised esemed tuleb hävitada (tuhastada). Sarnaselt tuleb töödelda ka ravimi jäätmeid. Ravimiga kokku puutunud pinnad tuleb üle pesta rohke veega.
Infusioonilahuse valmistamine. Väljaarvutatud kogus Carboplatin Pfizer 10 mg/ml infusioonilahuse kontsentraati lahjendatakse steriilselt kas 5% glükoosi infusioonilahuses või 0,9% naatriumkloriidi infusioonilahuses. Väikseim kontsentratsioon, milleni karboplatiini infusioonilahust saab lahjendada on 0,5 mg karboplatiini milliliitri kohta. Tavaliselt lahjendatakse väljaarvutatud karboplatiini annus 500 ml infusioonilahuses.
Hävitamine
Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele. Ravimiga kokku puutunud pinnad tuleb üle pesta rohke veega.
7.MÜÜGILOA HOIDJA JA TOOTJA
Müügiloa hoidja:
Pfizer Enterprises SARL
Tootja:
Pfizer Service Company bvba. Hoge Wei 10
1930 Zaventem Belgia
Lisaküsimuste tekkimisel selle ravimi kohta pöörduge palun müügiloa hoidja kohaliku esindaja poole.
Pfizer Luxembourg SARL Eesti filiaal Pirita tee 20
10127 Tallinn
Tel. 6 405 328
Faks 6 405 327
8.MÜÜGILOA NUMBER
9.ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 04.04.2003
Müügiloa viimase uuendamise kuupäev: 28.03.2013
10.TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
Ravimiametis kinnitatud mais 2013
RAVIMI OMADUSTE KOKKUVÕTE
1.RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Carboplatin Pfizer, 10 mg/ml infusioonilahuse kontsentraat
2.KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
1 ml kontsentraati sisaldab 10 mg karboplatiini.
Üks 5 ml viaal sisaldab 50 mg karboplatiini. Üks 15 ml viaal sisaldab 150 mg karboplatiini. Üks 45 ml viaal sisaldab 450 mg karboplatiini.
INN. Carboplatinum
Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.
3.RAVIMVORM
Infusioonilahuse kontsentraat.
Selge, värvitu kuni kergelt kahvatukollane, osakestevaba lahus.
4.KLIINILISED ANDMED
4.1Näidustused
Epiteelrakuline munasarja kartsinoom. Kopsuvähk. Kaugelearenenud emakakaelakartsinoom. Pea- ja kaela skvamoosrakuline kartsinoom.
4.2Annustamine ja manustamisviis
Annustamine
Karboplatiini soovitatav annus normaalse neerufunktsiooniga varem ravimata täiskasvanud patsientidel on 400 mg/m2 ühekordse intravenoosse annusena, mis tuleb manustada
100 000 rakku mm3 kohta.
Selliste riskiteguritega patsientidel, kellel esineb eelnev müelosupressiivne ravi ja/või vähenenud toimetulekuvõime
Esimeste ravikuuride ajal on soovitatav jälgida hematoloogilist seisundit, määrates verenäitajaid nädalase vahega ja tulemuste järgi annust kohandades ka järgmistes karboplatiini ravikuurides.
Karboplatiini süstelahuse ettevalmistamisel või manustamisel ei tohi kasutada nõelu või intravenoosseid komplekte, mille karboplatiini süstelahusega kokkupuutuvad osad on alumiiniumist. Alumiinium reageerib karboplatiini süstelahusega, põhjustades sademe tekkimist ja/või toimivuse kadu.
Süstelahuse valmistamisel ja manustamisel tuleb järgida ohtlike ainetega töötamise ohutusmeetmeid. Karboplatiini süstelahust tohivad valmistada töötajad, kes on läbinud ohutu kasutamise koolituse ning kannavad kaitsekindaid, näomaski ja kaitseriietust.
Neerupuudulikkus:
Patsientidel, kelle kreatiniini kliirensi väärtused on alla 60 ml/min, on suurenenud oht tõsiseks müelosupressiooniks. Kui raske leukopeenia, neutropeenia või trombotsütopeenia kordumissagedus on hoitud 25% tasemel, siis on soovitatav kasutada järgmisi annuseid:
Kreatiniini kliirensi baastase |
Ravimi algannus (1. päev) |
|
41…59 ml/min |
250 mg/m |
IV |
16…40 ml/min |
200 mg/m |
IV |
Andmete puudumise tõttu ei ole ravisoovitusi võimalik anda karboplatiini süstelahuse kasutamiseks patsientidel, kellel on kreatiniini kliirens 15 ml/min või vähem.
Kõik ülaltoodud annustamissoovitused kehtivad esmase ravikuuri kohta. Järgnevad annused tuleb kohandada patsiendi ravimitaluvuse ja vastuvõetaval tasemel müelosupressiooni alusel.
Kombineeritud ravi:
Karboplatiini süstelahuse optimaalseks kasutamiseks koos teiste müelosupressiivsete ravimitega on vajalik annuste kohandamine vastavalt määratud annustamisrežiimile/skeemile.
Eakad:
Üle
Lapsed:
Antud hetkel puuduvad andmed, mistõttu soovitusi annustamise kohta lastel ei ole võimalik anda.
Manustamisviis
Karboplatiini süstelahust tuleb kasutada ainult intravenoosselt.
Lahjendamine ja ettevalmistamine
Enne manustamist tuleb ravim lahjendada. Ravimpreparaadi lahjendamise juhised vt lõik 6.6.
4.3Vastunäidustused
Karboplatiini süstelahus on vastunäidustatud järgmistel juhtudel:
Ülitundlikkus toimeaine (karboplatiin) või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiainete suhtes.
Raske neerupuudulikkusega patsiendid (kreatiniini kliirens <30 ml/min), välja arvatud juhul, kui arsti ja patsiendi hinnangul kaaluvad ravitulemused üles võimalikud ohud.
Raske müelosupressiooniga patsiendid.
Veritsevate kasvajatega patsiendid.
Kasutamine koos kollapalaviku vaktsiiniga (vt lõik 4.5).
4.4Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Karboplatiini süstelahust võib kasutada ainult arst, kellel on kogemus kasvajavastaste ainete kasutamisega. Regulaarselt tuleb määrata perifeersete vererakkude arvu ning jälgida neeru- ja maksafunktsiooni. Ravimi kasutamine tuleb lõpetada, kui esineb ebanormaalne luuüdi depressioon või täheldatakse neeru- või maksafunktsiooni häireid.
Hematoloogiline toksilisus:
Leukopeenia, neutropeenia ja trombotsütopeenia on annusest sõltuvad ja annuseid tulenevast toksilisusest piiravad seisundid. Perifeerset vererakkude arvu tuleb ravi ajal karboplatiiniga ja
toksilisuse tekkel pidevalt jälgida kuni normaalse verepildi taastumiseni. Vererakkude madalseisu mediaanpäev on 21. päev karboplatiini süstelahust saavatel patsientidel ja 15. päev karboplatiini süstelahust koos teiste kemoterapeutikumidega saavatel patsientidel. Üldiselt ei tohi perioodilisi karboplatiini ravikuure korrata, kuni leukotsüütide, neutrofiilide ja trombotsüütide arv on normaliseerunud. Ravi ei tohi korrata enne 4 nädala möödumist pärast eelmist karboplatiinikuuri ja/või kuni neutrofiilide hulk on vähemalt 2000 rakku mm3 kohta ning trombotsüütide hulk vähemalt 100 000 rakku mm3 kohta.
Aneemia esineb sageli kumulatiivselt ja nõuab väga harva vereülekannet.
Müelosupressiooni raskusaste on kõrgem patsientidel, keda on varem ravitud (eriti tsisplatiiniga) ja/või kellel esineb neerupuudulikkus. Esmane karboplatiini süstelahuse annus nendel patsientidel peab olema sobivalt vähendatud (vt lõik 4.2) ja ravikuuride vahel tuleb mõju hoolikalt jälgida sagedaste verepildi analüüsidega. Karboplatiini kombinatsioonravi puhul teiste müelosupressiivsete ravivormidega tuleb planeerida väga hoolikalt nii annuseid kui ka ajastust, et vähendada kõrvaltoimete teket.
Allergilised reaktsioonid:
Nagu teiste plaatinapõhiste ravimite puhul, võivad karboplatiini allergilised reaktsioonid kõige sagedamini ilmneda perfusiooni ajal. Sellisel juhul tuleb perfusioon katkestada ja kohaldada sümptomaatilist ravi. Mõnikord isegi surmaga lõppenud ristreaktsioone on täheldatud kõigi plaatinapreparaatide kasutamisel (vt lõigud 4.3 ja 4.8).
Nefrotoksilsisus:
Neerupuudulikkusega patsientidel on karboplatiini mõju vereloomesüsteemile rohkem väljendunud ja pikema toimega kui normaalse neerufunktsiooniga patsientidel. Selles riskirühmas tuleb karboplatiinravi kasutada eriti ettevaatlikult (vt lõik 4.2).
Neurotoksilisus:
Kuigi perifeerne neurotoksilisus on üldiselt tavaline ja kergekujuline ning piirdub paresteesia ja vähenenud kõõlusrefleksidega, siis selle esinemissagedus suureneb üle
Nägemishäireid, sh nägemise kadu, on teatatud pärast karboplatiini süstelahuse soovitatust suuremate annuste kasutamist neerupuudulikkusega patsientidel. Nägemine taastub täielikult või olulisel määral mõne nädala jooksul pärast suurte annuste kasutamise lõpetamist.
Eakad:
Uuringutes, milles kasutati kombineeritud ravi karboplatiini ja tsüklofosfamiidiga, tekkis karboplatiiniga ravitud eakatel patsientidel võrreldes noorematega suurema tõenäosusega raskekujuline trombotsütopeenia. Et neerufunktsioon on eakatel sageli vähenenud, siis peab neerufunktsiooni enne annuse määramist hindama (vt lõik 4.2).
Ototoksilisus:
Ravi käigus karboplatiiniga on esinenud kuulmisdefekte. Ototoksilisus võib olla rohkem väljendunud lastel. Lastel on teatatud hilise tekkega kuulmislanguse juhtudest. Laste puhul on soovitatav rakendada pikaajalist audiomeetrilist kontrolli.
Elusvaktsiinid:
Elusvaktsiinide või nõrgestatud elusvaktsiinide manustamine kemoterapeutiliste ravimitega, sh karboplatiiniga, immuunkomprimeeritud patsientidele võib põhjustada raskeid või fataalseid infektsioone. Karboplatiinravi saavaid patsiente ei tohi vaktsineerida elusvaktsiiniga.
Surmatud või inaktiveeritud vaktsiine võib manustada, kuid vastus sellistele vaktsiinidele võib olla vähenenud.
4.5Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Kasvajatega kaasneva trombide tekkeohu suurenemise tõttu manustatakse sageli antikoagulante. Haiguste ajal individuaalse hüübivuse suure varieerumise ning võimaliku antikoagulantide ja vähivastase kemoteraapia koostoime tõttu võib vajalik olla
Samaaegne kasutamine on vastunäidustatud
- Kollapalaviku vaktsiin: risk surmaga lõppeda võivate generaliseerunud vaktsiinhaiguse tekkeks (vt lõik 4.3).
Samaaegset kasutamist ei soovitata
-Nõrgestatud elusvaktsiinid (välja arvatud kollapalavik): võimalik süsteemse, sh fataalse haiguse tekkeoht. See risk on suurem isikutel, kes on juba immunosupresseeritud nende põhihaiguse tulemusel.
Kasutage inaktiveeritud vaktsiini, kui see on olemas (poliomüeliit).
-Fenütoiin, fosfenütoiin: esineb krampide tekkimise oht, mis tuleneb seedetraktist fenütoiini imendumise vähenemisest tsütotoksilise toimeaine mõjul või toksilisuse suurenemise oht või tsütotoksilise aine toime kadumise risk, mida põhjustab fenütoiini toimel suurenenud maksametabolism.
Samaaegne kasutamine, millele tuleb tähelepanu pöörata
-Tsüklosporiin (ja ekstrapolatsiooniga takroliimus ja siroliimus): liigse immunosupressiooni oht koos lümfoproliferatsiooni riskiga.
-Aminoglükosiidid: samaaegset karboplatiini kasutamist koos
-Lingudiureetikumid: samaaegset karboplatiini kasutamist koos lingudiureetikumidega tuleb arvesse võtta, sest võib esineda kumulatiivne nefro- ja ototoksilisus.
4.6Fertiilsus, rasedus ja imetamine
Rasedus
Karboplatiini süstelahuse manustamine rasedatele võib põhjustada lootekahjustusi. Loomkatsed on näidanud, et karboplatiini süstelahus on rottidel embrüotoksilise ja teratogeense toimega. Rasedatel naistel ei ole vastavaid uuringuid läbi viidud. Raseduse ajal või kui patsient rasestub selle ravimi kasutamise ajal, tuleb patsienti hoiatada võimaliku riski suhtes lootele. Rasestumisealistele naistele peab soovitama rasestumisest hoiduda.
Imetamine
Ei ole teada, kas karboplatiin eritub rinnapiima. Kui ravi osutub vajalikuks imetamisperioodil, siis tuleb rinnaga toitmine lõpetada.
Fertiilsus
Sugunäärmete talitluse langusest tingitud amenorröa või azoospermia võivad tekkida patsientidel, kes saavad antineoplastilist ravi. Need mõjud näivad olevat seotud annuse ja ravi kestusega ning võivad olla pöördumatud. Munandite või munasarja funktsiooni languse ulatuse ennustamine on keeruline mitme antineoplastilise ravimi kombineeritud kasutamisel, mistõttu on ka iga üksiku ravimi mõju raske hinnata.
Seetõttu on karboplatiiniga ravitavatel meestel soovitatav mitte saada lapsi kuni 6 kuu jooksul pärast ravi. Samuti on soovitatav kaaluda enne ravi sperma krüosäilitamise võimalust, sest ravi karboplatiiniga võib põhjustada pöördumatut viljatust.
4.7Toime reaktsioonikiirusele
Ravimi toimet autojuhtimise ja masinate käsitsemise võimele ei ole uuritud. Siiski, võib karboplatiin põhjustada iiveldust, oksendamist, nägemishäireid ja ototoksilisust, mistõttu tuleb patsiente hoiatada nende sündmuste võimaliku mõju suhtes auto juhtimise või masinate kasutamise võimele.
4.8Kõrvaltoimed
Kõrvaltoimete esinemissageduse andmed pärinevad ainult karboplatiini süstelahust saava 1893 patsiendi kumulatiivsest andmebaasist ja turuletulekujärgsetest kogemustest.
Esinemissagedused on esitatud organite kaupa, eelistades MedDRA termineid. Sagedused on jaotatud järgmistesse kategooriatesse: väga sage (≥1/10), sage (≥1/100 kuni <1/10),
MedDRA organsüsteemi klass |
Esinemis- |
Kõrvaltoime |
|
sagedus |
|
Teadmata |
Raviga seotud sekundaarne pahaloomuline kasvaja |
|
täpsustamata kasvajad (sealhulgas |
|
|
tsüstid ja polüübid) |
|
|
Infektsioonid ja infestatsioonid |
Sage |
Infektsioonid* |
|
|
|
Vere ja lümfisüsteemi häired |
Väga sage |
Trombotsütopeenia, neutropeenia, leukopeenia, |
|
|
aneemia |
|
Sage |
Hemorraagia* |
|
|
|
|
Teadmata |
Luuüdi kahjustus, palavikuga neutropeenia, |
|
|
|
Immuunsüsteemi häired |
Sage |
Ülitundlikkus, anafülaktoidne reaktsioon |
|
|
|
Ainevahetus- ja toitumishäired |
Teadmata |
Dehüdratsioon, anoreksia, hüponatreemia |
|
|
|
Närvisüsteemi häired |
Sage |
Perifeerne neuropaatia, paresteesia, |
|
|
kõõlusreflekside vähenemine, sensoorsed häired, |
|
|
maitsetundlikkuse häired |
|
Teadmata |
Insult* |
|
|
|
Silma kahjustused |
Sage |
Nägemishäired |
|
|
Harvadel juhtudel nägemise kaotus |
Kõrva ja labürindi kahjustused |
Sage |
Ototoksilisus |
|
|
|
Südame häired |
Sage |
Kardiovaskulaarne häire* |
|
|
|
|
Teadmata |
Südamepuudulikkus* |
|
|
|
Vaskulaarsed häired |
Teadmata |
Emboolia*, hüpertensioon, hüpotensioon |
|
|
|
Respiratoorsed, rindkere ja |
Sage |
Respiratoorsed häired, interstitsiaalne kopsuhaigus, |
mediastiinumi häired |
|
bronhospasm |
Seedetrakti häired |
Väga sage |
Oksedamine, iiveldus, kõhuvalu |
|
|
|
|
Sage |
Kõhulahtisus, kõhukinnisus, limaskesta kahjustused |
|
|
|
|
Teadmata |
Stomatiit |
|
|
|
Naha ja nahaaluskoe kahjustused |
Sage |
Alopeetsia, naha kahjustused |
|
|
|
|
Teadmata |
Urtikaaria, lööve, erüteem, pruritus |
|
|
|
Sage |
||
kahjustused |
|
|
Neerude ja kuseteede häired |
Sage |
|
|
|
|
Üldised häired ja manustamiskoha |
Sage |
Asteenia |
reaktsioonid |
|
|
|
Teadmata |
Süstekoha nekroos, süstekoha reaktsioon, süstekoha |
|
|
ekstravasatsioon, süstekoha erüteem, halb |
|
|
enesetunne |
Uuringud |
Väga sage |
Kreatiniini kliirensi vähenemine, suurenenud |
|
|
uureasisaldus veres, suurenenud aluselise fosfataasi |
|
|
sisaldus veres, aspartaataminotransferaasi sisalduse |
|
|
suurenemine, maksafunktsiooni testide normist |
|
|
kõrvalekaldumine, vere naatriumisisalduse |
MedDRA organsüsteemi klass |
Esinemis- |
Kõrvaltoime |
|
sagedus |
|
|
|
vähenemine, vere kaaliumisisalduse vähenemine, |
|
|
vere kaltsiumisisalduse vähenemine, vere |
|
|
magneesiumisisalduse vähenemine |
|
Sage |
Suurenenud bilirubiinisisaldus veres, suurenenud |
|
|
kreatiniinisisaldus veres, suurenenud |
|
|
kusihappesisaldus veres |
|
|
|
* Fataalne
Hematoloogilised:
Müelosupressioon on karboplatiini süstelahuse annust piirav toksiline reaktsioon. Normaalsete algväärtustega patsientidel tekib trombotsütopeenia trombotsüütide arvuga alla 50 000/mm3
Müelotoksilisus on raskem varem ravitud patsientidel, eriti neil, keda on varem ravitud tsisplatiiniga, ning patsientidel, kellel esinevad neerufunktsiooni häired. Patsiendid, kes on halvema toimetulekuvõimega, on kogenud ka suurenenud leukopeeniat ja trombotsütopeeniat. Need mõjud, kuigi tavaliselt pöörduvad, on lõppenud nakkushaiguste ja hemorraagiliste tüsistustega vastavalt
Aneemiat hemoglobiini väärtustega alla 8 g/dl on täheldatud
Seedetrakt:
Oksendamist esineb
Muudest seedetrakti kaebustest esines valu
Neuroloogilised:
Perifeerne neuropaatia (peamiselt paresteesiad ja kõõlusreflekside vähenemine) on tekkinud
Kliiniliselt olulised sensoorsed häired (nt nägemishäired ja maitse muutused) on esinenud
Üldine neuroloogiliste kõrvaltoimete esinemissagedus on suurem karboplatiini süstelahuse kombineeritud ravi saavatel patsientidel. See võib olla seotud ka pikema kumulatiivse kokkupuutega.
Ototoksilisus:
Kuulmisdefektid väljaspool kõneväärtuse vahemikku ja kuulmisteravuse langust kõrgsagedusel (4000...8000 Hz) leiti audiomeetriliste uuringute käigus
Patsientidel, kelle kuulmine on eelnevalt tsisplatiini tõttu kahjustunud, võib ravi ajal karboplatiiniga kuulmisvõime veelgi langeda.
Neerud:
Kui karboplatiini manustada tavalistes annustes, siis neerufunktsiooni kahjustumine on väga harv, hoolimata asjaolust, et karboplatiini süstelahust on manustatud ilma suuremahulise hüdratsioonita ja/või diureesi forsseerimiseta. Seerumi kreatiniini tõus esineb
Elektrolüüdid:
Seerumi
Maks:
Maksafunktsiooni muutuseid täheldati normaalsete algväärtustega patsientidel, sealhulgas tõusis üldbilirubiin
Karboplatiini suurtes annustes manustamise järel on tekkinud mõningatel juhtudel äge fulminantne maksarakkude nekroos.
Allergiline reaktsioon:
Mõnikord surmaga lõppeda võiv anafülaktiline reaktsioon tekib minutitega pärast ravimi manustamist: esineb näo turse, hingeldus, tahhükardia, madal vererõhk, urtikaaria, anafülaktiline šokk ja bronhospasm.
Teised kõrvaltoimed:
Sekundaarsete ägedate pahaloomuliste kasvajate teket on täheldatud pärast karboplatiini sisaldavate kombineeritud tsütostaatiliste ravimeetodite rakendamist.
Harva on esinenud alopeetsia, palavik ja külmavärinad, mukosiit, asteenia, halb enesetunne ja maitsetundlikkuse häired.
Üksikjuhtudel on tekkinud
Üksikjuhtudel on esinenud
Harvadel juhtudel on esinenud hüpertensioon.
Paiksed reaktsioonid:
Täheldatud on süstekoha reaktsioone (põletustunne, valu, punetus, turse, urtikaaria, nekroos seoses ekstravasatsiooniga).
4.9Üleannustamine
Karboplatiini süstelahuse üleannustamise vastu antidooti ei tunta. Üleannustamise tüsistused on seotud müelosupressiooniga, samuti võivad esineda
5.FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline rühm: Teised antineoplastilised ained, plaatina ühendid.
Toimemehhanism:
Karboplatiin seondub DNAga ja põhjustab kahe DNA ahela ristsideme tekke. Tulemusena muutub heeliksi konfiguratsioon ja pärsitakse DNA süntees. Tõenäoliselt ei sõltu toime rakutsüklist.
Farmakodünaamilised toimed:
Karboplatiin on kasvajavastase toimega plaatinaühend tsisdiammiin
5.2Farmakokineetilised omadused
Imendumine:
Ühekordse
Jaotumine:
Karboplatiini jaotusmaht on 16 liitrit.
Eritumine:
Karboplatiin eritub peamiselt uriiniga, kusjuures 30% annusest eritub muutumatul kujul. Patsientidel, kellel kreatiniini kliirens on 60 ml/min või suurem, eritub pärast 12 ja 24 tunni möödumist vastavalt 65% ja 70% annusest. Karboplatiini kogukliirens on 4,4 liitrit tunnis.
5.3Prekliinilised ohutusandmed
Karboplatiini intravenoossel manustamisel olid karboplatiini LD50 väärtused hiirtel 150 mg/kg ja rottidel 61 mg/kg ning koertel üle 31,1 mg/kg. Ühekordsel manustamisel olid peamisteks sihtmärkkudedeks hemolümfopoeetiline süsteem, neerud ja seedetrakt.
Karboplatiini toksilist toimet ravimi mitmekordsel manustamisel on uuritud hiirtel, rottidel ja koertel. Peamised sihtmärkkoed olid hemolümfopoeetiline süsteem, seedetrakt, neerud, maks ja reproduktiivsed organid nii emas- kui ka isasloomadel. Karboplatiini intravenoossel manustamisel isas- ja emasrottidele enne paaritumist ning kuni implanteerumiseni suurendas loodete suremust ja vähendas elusloodete arvu. Karboplatiini intravenoosne manustamine tiinetele rottidele organogeneesi perioodil (7. kuni 17. päevani) kutsus esile loote arengu ja kasvu peetuse ning aeglasema sünnijärgse kasvu. Ravimi manustamine rottidele alates tiinuse 17. päevast kuni imetamise lõpetamiseni ei avaldanud mingit toimet järglaste sünnile, eluvõimele ega arengule.
Karboplatiini genotoksilisus on olnud ilmne enamikus läbi viidud in vitro ja in vivo uuringutes. Toksilisuse uuringud on näidanud, et veresooneväline süstimine põhjustab koenekroosi.
6.FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1Abiainete loetelu
Süstevesi.
6.2Sobimatus
Karboplatiin ei tohi sattuda kokkupuutesse alumiiniumiga. Karboplatiini ja alumiiniumi reaktsioonil tekib musta värvusega plaatinapretsipitaat. Karboplatiini manustamisel ei tohi kasutada alumiiniumi sisaldavaid infusioonisüsteeme,
6.3Kõlblikkusaeg
Avamata pakend: 2 aastat.
Avatud pakend: viaalid on ühekordseks kasutamiseks; viaali jäänud kasutamata ravimikogus tuleb pärast viaali avamist hävitada.
Pärast lahjendamist: PVC infusioonikotis
6.4Säilitamise eritingimused
Hoida temperatuuril kuni 25ºC.
Mitte lasta külmuda.
Hoida valguse eest kaitstult.
Säilitamistingimused pärast ravimpreparaadi lahjendamist vt lõik 6.3.
6.5Pakendi iseloomustus ja sisu
Karboplatiini süstelahus on pakendatud polüpropüleenist viaali, mis on suletud kummikorgi, alumiiniumist korgikatte ning klõpsuga kattega.
5 ml viaal sisaldab 50 mg karboplatiini, 10 mg/ml.
15 ml viaal sisaldab 150 mg karboplatiini, 10 mg/ml.
45 ml viaal sisaldab 450 mg karboplatiini, 10 mg/ml.
Ühes karbis on 1 polüpropüleenviaal.
6.6Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks ja käsitlemiseks
Karboplatiini manustamisel tuleb järgida tsütotoksiliste ravimite käsitsemise üldisi ettevaatusabinõusid.
Ettevaatusabinõud pikaajalise intravenoosse infusiooni korral. Karboplatiinist, mis on lahjendatud 0,9% naatriumkloriidilahuses ja säilitatud 25ºC temperatuuril, laguneb 24 tunni jooksul 5% esialgsest kogusest. Lisaks toimeaine lagunemisele ei peeta 0,9% naatriumkloriidilahust sobivaks ka seepärast, et selles võib toimuda karboplatiini muutumine tsisplatiiniks, mis suurendab toksilisuse ohtu. Neil põhjustel ei soovitata karboplatiini pikaajalise infusiooni korral kasutada lahjendamiseks 0,9% naatriumkloriidilahust.
Meditsiinitöötajad peavad olema saanud eriväljaõppe ravimi ohutuks lahustamiseks ja käsitlemiseks. Rasedad meditsiinitöötajad ei tohi karboplatiini käsitleda.
Lahus tuleb valmistada selleks kohandatud paigas, ideaaljuhul vertikaalse laminaarse õhuvoolu tingimustes, kus tööpind on altpoolt kaetud plastiku ja absorbentpaberiga, mis hävitatakse pärast lahuse valmistamist.
Tuleb hoolikalt jälgida, et välditakse ravimiosakeste sissehingamist ja naha kokkupuudet karboplatiiniga.
Lahuse valmistamise ajal tuleb kanda sobivaid kaitserõivaid, nagu
Süstalde ja infusioonisüsteemide ühendamisel soovitatakse lekke vältimiseks kasutada lukustuvaid detaile.
Ravimi juhuslikul silmasattumisel tuleb silmi pesta rohke vee või füsioloogilise lahusega. Ravimi sattumisel nahale tuleb antud piirkonda hoolikalt veega pesta. Mõlemal juhul tuleb meditsiinipersonali poole pöörduda.
Ravimi juhuslikul allaneelamisel või sissehingamisel tuleb viivitamatult arsti poole pöörduda. Kõik tsütotoksiliste ravimitega kokku puutunud materjalid, nõelad, süstlad, viaalid ja teised esemed tuleb hävitada (tuhastada). Sarnaselt tuleb töödelda ka ravimi jäätmeid. Ravimiga kokku puutunud pinnad tuleb üle pesta rohke veega.
Infusioonilahuse valmistamine. Väljaarvutatud kogus Carboplatin Pfizer 10 mg/ml infusioonilahuse kontsentraati lahjendatakse steriilselt kas 5% glükoosi infusioonilahuses või 0,9% naatriumkloriidi infusioonilahuses. Väikseim kontsentratsioon, milleni karboplatiini infusioonilahust saab lahjendada on 0,5 mg karboplatiini milliliitri kohta. Tavaliselt lahjendatakse väljaarvutatud karboplatiini annus 500 ml infusioonilahuses.
Hävitamine
Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele. Ravimiga kokku puutunud pinnad tuleb üle pesta rohke veega.
7.MÜÜGILOA HOIDJA
Pfizer Enterprises SARL
8.MÜÜGILOA NUMBER
9.ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 04.04.2003
Müügiloa viimase uuendamise kuupäev: 28.03.2013
10.TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
Ravimiametis kinnitatud mais 2013