Artikli sisukord
RAVIMI OMADUSTE KOKKUVÕTE
1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Menveo süstelahuse pulber ja lahus Meningokoki gruppide A, C, W-135 ja Y konjugeeritud vaktsiin
2. KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
Üks annus (0,5 ml valmissegatud vaktsiini) sisaldab:
(Algupäraselt pulbris)
- Meningokoki A-grupi oligosahhariid 10 mikrogrammi
Konjugeeritud Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 16,7 kuni 33,3 mikrogrammi (Algupäraselt lahuses)
- Meningokoki C-grupi oligosahhariid 5 mikrogrammi
Konjugeeritud Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 7,1 kuni 12,5 mikrogrammi
- Meningokoki W-135-grupi oligosahhariid 5 mikrogrammi
Konjugeeritud Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 3,3 kuni 8,3 mikrogrammi
- Meningokoki Y-grupi oligosahhariid 5 mikrogrammi
Konjugeeritud Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 5,6 kuni 10,0 mikrogrammi Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.
3. RAVIMVORM
Süstelahuse pulber ja lahus (pulber ja süstelahus). Pulber on valge või valkjas homogeenne mass. Lahus on värvitu läbipaistev lahus.
4. KLIINILISED ANDMED
4.1 Näidustused
Menveo on näidustatud nende laste (2-aastased ja vanemad), noorukite ja täiskasvanute aktiivseks immuniseerimiseks, keda ohustab kokkupuude Neisseria meningitidis gruppidega A, C, W-135 ja Y, invasiivse haiguse ärahoidmiseks. Käesoleva vaktsiini kasutamine peaks toimuma kooskõlas ametlike soovitustega.
4.2 Annustamine ja manustamisviis
Annustamine
Lapsed (2-aastased ja vanemad), noorukid ja täiskasvanud Menveod tuleks manustada ühekordse annusena (0,5 ml). Antikehade optimaalse taseme kindlustamiseks vaktsiini kõigi serogruppide vastu tuleb Menveo esmane vaktsineerimisplaan lõpetada ühe kuu jooksul enne Neisseria meningitidis’e gruppide A, C, W-135 ja Y kokkupuuteriski. Bakteritsiidsete antikehade (hSBA ≥ 1 : 8) teket täheldati vähemalt 64% patsientidel 1 nädal pärast vaktsineerimist (iga serogrupi immunogeensuse andmeid vt lõik 5.1).
Vanemad täiskasvanud ja eakad
Vanemate täiskasvanute (vanuses 56...65 aastat) kohta käivad andmed on puudulikud ja eakate (üle 65-aastaste) kohta andmed puuduvad. Revaktsineerimine
Antikehade pikaajalise püsivuse andmed pärast Menveoga vaktsineerimist on saadaval kuni 5 aasta kohta pärast vaktsineerimist (vt lõigud 4.4 ja 5.1).
Menveot võib manustada kordusannusena patsientidele, kelle esmane vaktsineerimine tehti Menveo, muu meningokoki konjugeeritud vaktsiini või meningokoki konjugeerimata polüsahhariidvaktsiiniga. Varem Menveoga vaktsineeritud patsientide kordusannuse vajadus ja selle aeg määratakse riiklike soovituste kohaselt.
Lapsed (alla 2 aasta vanused)
Menveo ohutus ja efektiivsus lastel vanuses kuni 2 aastat ei ole veel tõestatud. Antud hetkel teadaolevad andmed on esitatud lõigus 5.1, aga soovitusi annustamise kohta ei ole võimalik anda.
Manustamisviis
Menveod manustatakse lihasesisese süstena, eelistatult deltalihasesse. Seda ei tohi manustada veresoonesisese, nahaaluse ega nahasisese süstena.
Enam kui ühe vaktsiini samaaegse manustamise korral tuleb kasutada erinevaid süstekohti.
Ravimpreparaadi ettevalmistamise ja manustamiskõlblikuks muutmise juhised vt lõik 6.6.
4.3 Vastunäidustused
Ülitundlikkus toimeaine või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiainete või difteeria toksoidi (CRM ) suhtes või eluohtlik reaktsioon varem manustatud, sarnaseid koostisaineid sisaldavale vaktsiinile (vt lõik 4.4). Nagu muude vaktsiinide puhul, tuleks palavikuga kulgeva ägeda haigusega isikutel Menveo manustamine edasi lükata. Kergekujuline põletik pole vastunäidustus.
4.4 Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Jälgitavus
Bioloogiliste ravimpreparaatide jälgitavuse parandamiseks tuleb manustatava ravimi nimi ja partii number selgelt dokumenteerida.
Ülitundlikkus ja anafülaksia
Manustamise eest vastutav isik peab enne vaktsiini süstimist rakendama kõiki vajalikke ettevaatusabinõusid allergiliste või muude reaktsioonide ärahoidmiseks, sealhulgas teostama põhjaliku anamneesi ja hetkelise tervisliku seisundi kontrolli. Nagu kõikide süstitavate vaktsiinide puhul, peab vaktsiini manustamise järgselt tekkida võiva anafülaktilise reaktsiooni korral olema kiiresti kättesaadav vastav meditsiiniline abi ja järelevalve.
Ärevusega seotud reaktsioonid
Vaktsineerimisega seoses võivad esineda psühhogeensete reaktsioonidena nõelaga süstimisele ärevusega seotud reaktsioonid, sh vasovagaalsed reaktsioonid (sünkoop), hüperventilatsioon või
stressiga seotud reaktsioonid (vt lõik 4.8). Oluline on rakendada meetmeid minestamisest põhjustatud vigastuste vältimiseks. Menveod ei tohi mingil juhul manustada intravaskulaarselt.
Efektiivsuse piirangud
Menveo ei kaitse infektsioonide eest, mida põhjustavad mistahes vaktsiinist puuduvad N. Meningitidis serogrupid.
Nagu mistahes vaktsiini puhul, ei pruugi kõikidel vaktsineeritutel immuunvastust tekkida (vt lõik 5.1).
Menveoga läbiviidud uuringud on näidanud (analüüsides seerumi bakteritsiidsust inimese komplemendi juuresolekul - hSBA) A-serogrupi vastu toimivate seerumi bakteritsiidsete antikehade tiitrite langust (vt lõik 5.1). hSBA A-serogrupi antikehade tiitrite languse kliiniline tähtsus on teadmata. Siiski, kui kokkupuute oht Men-A-ga on eriti suur ja Menveo manustamisest on möödas rohkem kui ligikaudu aasta, võib kaaluda revaktsineerimist.
Vaktsiini sobivuse kohta kokkupuutele järgnevaks profülaktikaks andmed puuduvad.
Immuunkomprimeeritud isikud
Immunokomprimeeritud isikute vaktsineerimisel ei pruugi tulemuseks olla kohane immuunvastus. Kuigi inimese immuundefitsiidi viirus (HIV) ei ole vastunäidustuseks, ei ole Menveod immunokomprimeeritud isikutel spetsiifiliselt hinnatud. Komplemendi defitsiidi ning funktsionaalse või anatoomilise aspleeniaga isikutel ei pruugi tekkida immuunvastust meningokoki gruppide A, C, W-135 ja Y konjugeeritud vaktsiinidele.
Isikutel, kellel esineb perekondlik komplemendi puudulikkus (näiteks C3 või C5 puudulikkus), ja isikutel, kes saavad terminaalset komplemendi aktivatsiooni inhibeerivat ravi (näiteks ekulizumabi), on suurem risk Neisseria meningitidis gruppide A, C, W-135 ja Y põhjustatud invasiivse haiguse tekkeks, isegi kui neil tekivad Menveoga vaktsineerimise järgselt antikehad.
Trombotsütopeenia ja hüübimishäired
Menveod pole hinnatud hematoomi riski tõttu trombotsütopeeniaga või veritsushäiretega isikutel ega neil, kes saavad antikoagulantravi. Seetõttu peavad tervishoiutöötajad kaaluma vaktsiini manustamise kasu ja võimalikke riske isikutel, keda ohustab intramuskulaarsele injektsioonile järgneva hematoomi risk. Teadaolevat toimet omavad abiained
Naatrium Ravim sisaldab vähem kui 1 mmol (23 mg) naatriumi annuses, see tähendab põhimõtteliselt “naatriumivaba”.
Kaalium Ravim sisaldab kaaliumi vähem kui 1 mmol (39 mg) annuses, st põhiliselt kaaliumivaba.
4.5 Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Menveod võib manustada koos mis tahes järgmiste vaktsiinidega: A- ja B-hepatiidi ühevalentne ning kombineeritud vaktsiin, kollapalaviku, kõhutüüfuse (Vi polüsahhariidi), Jaapani entsefaliidi, marutaudi ja B-grupi meningokoki vaktsiin (Bexsero).
Noorukitel (vanuses 11…18 aastat) on Menveod hinnatud kahes koosmanustamise uuringus - koos teetanuse, difteeria ja atsellulaarse läkaköha vaktsiiniga, kas ainult adsorbendiga (Tdap) või Tdap ja
inimese papilloomiviiruse neljavalentse (tüübid 6, 11, 16 ja 18) rekombinantse vaktsiiniga (HPV). Mõlemad sobivad koosmanustamiseks. Menveo manustamine üks kuu pärast Tdap’i manustamist andis tulemuseks statistiliselt märkimisväärselt madalama serovastuse serogrupis W-135. Kuna otsene mõju seroprotektsiooni määrale puudus, puuduvad hetkel ka andmed kliiniliste tagajärgede kohta. Kahel kolmest läkaköha antigeenist tuvastati mõningane immuunvastuse supressioon. Selle tähelepaneku kliiniline asjakohasus on teadmata. Pärast vaktsineerimist tuvastati 97% isikutest kõigi kolme läkaköha antikeha tiitrid.
Laste kohta vanuses 2…10 aastat puuduvad andmed Menveoga koosmanustatavate lapseea teiste vaktsiinide ohutuse ja immunogeensuse hindamiseks.
Menveo samaaegset manustamist koos muude kui ülaltoodud vaktsiinidega ei ole uuritud. Samaaegselt manustatavad vaktsiinid tuleks alati manustada erinevatesse süstekohtadesse, eelistatult keha vastaskülgedel. Tuleks kontrollida, kas koosmanustamine tõstab kõrvaltoimete intensiivsust.
Juhul kui vaktsiini saajat ravitakse immunosupressantidega, võib immuunvastus väheneda.
4.6 Fertiilsus, rasedus ja imetamine
Kokkupuutes olnud rasedate kohta pole piisavalt kliinilisi andmeid.
Mittekliiniliste uuringute andmeil puudub Menveol otsene või kaudne mõju rasedusele, embrüo/loote arengule, sünnitusele või postnataalsele arengule. Võttes arvesse Neisseria meningitidis serogruppide A, C, W-135 ja Y poolt põhjustatud invasiivse meningokokilise haiguse tõsidust, ei tohiks rasedus vaktsineerimist takistada, eriti juhul kui kokkupuuterisk on väga tõenäoline.
Vaatamata sellele, et puuduvad piisavad kliinilised andmed Menveo kasutamise kohta imetamise ajal, pole tõenäoline, et piima eritunud antikehad osutuksid rinnaga toidetavale imikule ohtlikuks. Seetõttu võib Menveod kasutada ka imetamise ajal.
4.7 Toime reaktsioonikiirusele
Menveo ei mõjuta või mõjutab ebaoluliselt autojuhtimise ja masinate käsitsemise võimet. Siiski võivad mõned lõigus 4.8 nimetatud toimed ajutiselt mõjutada autojuhtimise või masinate käsitsemise võimet.
4.8 Kõrvaltoimed
Ohutusandmete kokkuvõte
Kõige sagedamad kõrvaltoimed, millest teatati 7 päeva jooksul pärast ainult Menveo üksikannusega vaktsineerimist isikutel alates 2 aasta vanusest, olid süstekoha valu (42,7%), peavalu (26,4%), süstekoha punetus ≤ 50 mm (18,1%), halb enesetunne (17,3%), süstekoha induratsioon ≤ 50 mm (15,1%), müalgia (13,5%) ja ärrituvus (11,3%) lastel vanuses 2...10 aastat. Kõrvaltoimed olid enamasti kerge või mõõduka raskusega.
Kõrvaltoimete tabelloetelu
Menveo ohutust isikutel alates 2 aasta vanustest hinnati 11 randomiseeritud uuringus. Ohutusanalüüsidesse kaasati 12 775 isikut. Lõppenud kliinilistes uuringutes manustati Menveod nendest 3334 osalejale vanuses 2...10 aastat ja 9441 osalejale vanuses 11...65 aastat.
Järgmised kõrvaltoimed, mis on loetletud tabelis 1 allpool, on tuvastatud Menveoga läbi viidud kliinilistes uuringutes, kus seda manustati isikutele alates 2 aasta vanusest, ja turuletulekujärgse järelevalve käigus.
Kõrvaltoimed on loetletud MedDRA organsüsteemi klassi ja esinemissageduse järgi. Igas esinemissageduse rühmas on kõrvaltoimed loetletud tõsiduse vähenemise järjekorras. Väga sage (≥ 1/10) Sage (≥ 1/100 kuni < 1/10) Aeg-ajalt (≥ 1/1000 kuni < 1/100) Harv (≥ 1/10 000 kuni < 1/1000) Väga harv (< 1/10 000) Teadmata (ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel)
Tabel 1: Kõrvaltoimed
Organsüsteemi klass Esinemissagedus Kõrvaltoimed
Vere ja lümfisüsteemi häired Aeg-ajalt Lümfadenopaatia1 Immuunsüsteemi häired Aeg-ajalt Ülitundlikkus1 Ainevahetus- ja toitumishäired Sage Söömishäire2 Närvisüsteemi häired Väga sage Peavalu
Kõrva ja labürindi kahjustused Aeg-ajalt Vertiigo1 Seedetrakti häired Sage Oksendamine2, kõhulahtisus2, iiveldus
Naha ja nahaaluskoe kahjustused Lihaste, luustiku ja sidekoe Väga sage Müalgia kahjustused Üldised häired ja Ärrituvus2, halb enesetunne, süstekoha valu, manustamiskoha reaktsioonid Väga sage süstekoha punetus (≤ 50 mm), süstekoha 1 Turuletulekujärgse järelevalve käigus teatatud kõrvaltoimed 2 Teatatud lastel vanuses 2...10 aastat 3 Teatatud isikutel vanuses 11...65 aastat Võimalikest kõrvaltoimetest teatamine Ravimi võimalikest kõrvaltoimetest on oluline teatada ka pärast ravimi müügiloa väljastamist. See võimaldab jätkuvalt hinnata ravimi kasu/riski suhet. Tervishoiutöötajatel palutakse teatada kõigist võimalikest kõrvaltoimetest riikliku teavitamissüsteemi kaudu, mis on loetletud V lisas, kaudu.
4.9 Üleannustamine
Üleannustamisest ei ole teatatud.
5. FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1 Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline rühm: Meningokoki vaktsiinid, ATC kood: J07AH08
Immunogeensus
Menveo tõhusust eeldatakse bakteriaalse tegevuse abil serogrupile spetsiifiliste kapseldamata antikehade tootluse mõõtmisega. Seerumi bakteritsiidse aktiivsuse (SBA) mõõtmiseks kasutati eksogeense komplemendi (hSBA) allikana inimese seerumit. Algupäraselt kasutati hSBA-d meningokokilise haiguse vastu kaitsmiseks.
Immunogeensust hinnati randomiseeritud, mitmekeskuselistes, aktiivselt kontrollitud kliinilistes uuringutes, millesse kaasati lapsi (vanuses 2…10 aastat), noorukeid (vanuses 11...18 aastat), täiskasvanuid (vanuses 19...55 aastat) ja eakaid (vanuses 56...65 aastat).
Immunogeensus lastel vanuses 2 kuni 10 aastat
Olulises uuringus V59P20 võrreldi Menveo immunogeensust ACWY-D omaga, kus vastavalt protokollijärgsetele populatsioonidele vaktsineeriti 1170 last Menveoga ja 1161 said võrdlusvaktsiini. Kahes toetavas uuringus V59P8 ja V59P10 võrreldi Menveo immunogeensust ACWY-PS omaga.
Olulises randomiseeritud, vaatleja jaoks pimendatud uuringus V59P20, kus osalejad rühmitati vastavalt vanusele (2...5 aastat ja 6...10 aastat), võrreldi Menveo annuse immunogeensust üks kuu pärast vaktsineerimist ACWY-D-ga. Immunogeensuse tulemused üks kuu pärast Menveo manustamist osalejatele vanuses 2...5 aastat ja 6...10 aastat on kokku võetud alltoodud tabelis 2.
Tabel 2: Seerumi bakteritsiidsete antikehade vastus üks kuu pärast Menveoga vaktsineerimist isikutel vanusevahemikus 2...5 aastat ja 6...10 aastat
Serogr hSBA ≥ 1:8 hSBA GMTd hSBA ≥ 1:8 hSBA GMTd upp (95% usaldusvahe (95% usaldusvahe (95% usaldusvahe (95% usaldusvahe mik) mik) mik) mik) A N = 606 N = 606 N = 551 N = 551 72% 26 77% 35 (68, 75) (22, 30) (74, 81) (29, 42) C N = 607 N = 607 N = 554 N = 554 68% 18 77% 36 (64, 72) (15, 20) (73, 80) (29, 45) W-135 N = 594 N = 594 N = 542 N = 542 90% 43 91% 61 (87, 92) (38, 50) (88, 93) (52, 72) Y N = 593 N = 593 N = 545 N = 545 76% 24 79% 34 (72, 79) (20, 28) (76, 83) (28, 41)
Teises randomiseeritud, vaatleja jaoks pimendatud uuringus (V59P8) vaktsineeriti Ameerika Ühendriikide lapsi Menveo (N = 284) või ACWY-PS (N = 285) annusega. Nii lastel vanuses 2...10 aastat kui ka mõlemas vanusegrupis (vanuses 2...5 ja 6...10 aastat) oli immuunvastus (võttes aluseks serovastuse, hSBA ≥ 1:8 ja GMT osakaalu) üks kuu pärast vaktsineerimist mitte ainult samaväärne võrdlusvaktsiiniga ACWY-PS, vaid kõigi serogruppide ja immuunväärtuste lõikes võrdlusvaktsiinist statistiliselt kõrgem. Üks aasta pärast vaktsiini manustamist oli Menveo serogruppides A, W-135 ja Y statistiliselt jätkuvalt kõrgem kui ACWY-PS (võttes aluseks hSBA ≥ 1:8 ja GMT osakaalu). Nende tulemusnäitajate osas oli Menveo samaväärne ka serogrupis C (tabel 3). Vaktsineerimisjärgselt kõrgema immuunvastuse kliiniline tähtsus on teadmata.
Tabel 3: Ühe annuse Menveo või ACWY-PS immunogeensus osalejatel vanusevahemikus 2...10 aastat, mõõdetud üks kuu ja kaksteist kuud pärast vaktsineerimist 1 kuu pärast vaktsineerimist 12 kuud pärast vaktsineerimist hSBA ≥ 1:8 hSBA GMTd hSBA ≥ 1:8 hSBA GMTd Serog (95% usaldusvah (95% usaldusvahe (95% usaldusvahe (95% rupp emik) mik) mik) usaldusvahemik) Menveo Menveo Menveo Menveo ACWY-PS A N = 280 N = 281 N = 280 N = 281 N = 253 N = 238 N = 253 N = 238 79% 37% 36 23% 13% 3 (74, 84) (31, 43) (30, 44) (18, 29) (9, 18) (2,61, 3,44) C N = 281 N = 283 N = 281 N = 283 N = 252 N = 240 N = 252 N = 240 73% 54% 26 15 53% 44% 9,02 (68, 78) (48, 60) (21, 34) (12, 20) (47, 59) (38, 51) (7,23, 11) W- N = 279 N = 282 N = 279 N = 282 N = 249 N = 237 N = 249 N = 237 92% 66% 60 14 90% 45% 42 7,57 (88, 95) (60, 71) (50, 71) (12, 17) (86, 94) (38, 51) (35, 50) (6,33, 9,07) Y N = 280 N = 282 N = 280 N = 282 N = 250 N = 239 N = 250 N = 239 88% 53% 54 11 77% 32% 27 5,29 (83, 91) (47, 59) (44, 66) (9,29, 14) (71, 82) (26, 38) (22, 33) (4,34, 6,45) Argentiinas läbi viidud randomiseeritud, vaatleja jaoks pimendatud uuringus (V59P10) vaktsineeriti lapsi kas Menveo (N = 949) või ACWY-PS (N = 551) annusega. Immunogeensust hinnati igas vaktsiini grupis 150 osalejast koosnevas alarühmas. Lastel vanuses 2...10 aastat täheldatud immuunvastus oli väga sarnane ülaltoodud uuringus V59P8 täheldatud immuunvastusega: üks kuu pärast vaktsiini manustamist oli Menveo immuunvastus samaväärne ACWY-PS omaga (võttes aluseks hSBA ≥ 1:8 ja GMT). Soomes ja Poolas viidi läbi randomiseeritud, vaatleja jaoks pimendatud uuring lastel vanuses 12...59 kuud (V59P7). Menveo protokollijärgses immunogeensuse populatsioonis oli 199 osalejat vanuses 2...5 aastat ja ACWY-PS grupis 81 osalejat vanuses 3...5 aastat. Üks kuu pärast esimest vaktsineerimist oli hSBA ≥ 1:8 saavutanud isikute osakaal kõigi nelja serogrupi lõikes Menveo grupis püsivalt suurem (Menveo vs ACWY-PS serogruppides A, C, W-135 ja Y oli vastavalt 63% vs 39%, 46% vs 39%, 78% vs 59% ja 65% vs 57%). USA-s läbi viidud randomiseeritud, vaatlejate suhtes pimemenetlusega uuringus (V59_57) võrreldi Menveo kahe annusega seeria ja 1 annuse immunogeensust 2- kuni 5-aastastel ja 6- kuni 10-aastastel lastel (N = 715). Alusväärtuse juures oli mõlemas vanusrühmas patsientide protsent, kelle hSBA ≥ 1:8, A-serogrupi korral 1…5%, C-serogrupi korral 13…28%, W-135 serogrupi korral 42…64% ja Y-serogrupi korral 6…19%. Üks kuu pärast viimast vaktsineerimist olid mõlemas vanuserühmas kahe ja ühe annusega grupis patsientide protsendid, kelle hSBA ≥ 1:8, järgmised: A-serogrupi korral 90…95% vs. 76…80%, C-serogrupi korral 98…99% vs. 76%...87%, W-135-serogrupi korral 99% vs. 93…96% ja Y-serogrupi korral 96% vs. 65…69%. GMT-d olid mõlemas vanuserühmas üks kuu pärast vaktsineerimist kahe annusega grupis kõrgemad kui ühe annusega grupis, kuigi see erinevus ei olnud vanemas vanuserühmas nii ilmne. Üks aasta pärast viimast vaktsineerimist oli patsientide protsent, kelle hSBA ≥ 1:8, nii kahe kui ka ühe annusega grupis madalam kui üks kuu pärast vaktsineerimist (A-serogrupi puhul 30% pärast kahe annusega seeriat ja 11…20% pärast ühte annust, C-serogrupi puhul 61…81% ja 41…55%, W-135-serogrupi puhul 92…94% ja 90…91%, Y-serogrupi puhul 67…75% ja 57…65%). Erinevused
hSBA GMT-de vahel olid kahe ja ühe annusega grupi vahel üks aasta pärast vaktsineerimist väiksemad kui üks kuu pärast vaktsineerimist. Kahe annusega vaktsineerimisseeria kliiniline kasulikkus 2- kuni 10-aastastel lastel ei ole teada. Immuunvastuse ja kordusannuse vastuse püsivus lastel vanuses 2...10 aastat
Uuringus V59P20E1 uuriti antikehade püsivust 5. aastal pärast esmast vaktsineerimist, see oli uuringu V59P20 pikendusuuring. Antikehade püsivust täheldati serogruppide C, W-135 ja Y suhtes. Patsiente vanuses 2...5 ja 6...10 aastat, kelle hSBA ≥ 1:8, oli serogrupi C korral vastavalt 32% ja 56%, serogrupi W-135 korral vastavalt 74% ja 80% ning serogrupi Y korral vastavalt 48% ja 53%. GMT-d olid serogrupi C korral vastavalt 6,5 ja 12, serogrupi W-135 korral vastavalt 19 ja 26 ning serogrupi Y korral vastavalt 8,13 ja 10. Serogrupi A korral oli patsientidest vanuses 2...5 ja 6...10 vastavalt 14%-l ja 22%-l hSBA ≥ 1:8 (GMT-d 2,95 ja 3,73). Lastele manustati 5 aastat pärast esmast üheannuselist vaktsineerimist Menveo kordusannus. Kõigil patsientidel mõlemas vanuserühmas oli kõigis serogruppides hSBA ≥ 1:8 ning antikehade tiitrid jäid mitu korda kõrgemaks kui pärast esmast vaktsineerimist (tabel 4).
Tabel 4: Immuunvastuse püsivus 5 aastat pärast esmast vaktsineerimist Menveoga ning immuunvastused 1 kuu pärast kordusannust patsientidel, kes olid esmase vaktsineerimise ajal vanuses 2...5 ja 6...10 aastat
Ser ogr up p 5-aastane püsivus 5-aastane püsivus hSBA hSBA ≥ 1:8 GMTd hSBA GMTd hSBA hSBA ≥ 1:8 GMTd (95% (95% ≥ 1:8 (95% ≥ 1:8 GMTd (95% (95% usaldus usaldu (95% usaldus (95% (95% usaldus- usaldus- - s- usaldus- - usaldus- usaldus- vahemik) vahemik) vahemi vahem vahemik) vahemi vahemik) vahemik) A N = 96 N = 96 N = 95 N = 95 N = 64 N = 64 N = 60 N = 60 14% 2,95 22% 100% 350 (7, 22) (2,42, 3,61) (13, 34) (94, 100) (265, 463) C N = 96 N = 96 N = 94 N = 94 N = 64 N = 64 N = 60 N = 60 32% 6,5 56% 100% 712 (23, 43) (4,75, 8,9) (43, 69) (94, 100) (490, 1036) W- N = 96 N = 96 N = 95 N = 95 N = 64 N = 64 N = 60 N = 60 74% 19 80% 26 100% (64, 82) (14, 25) (68, 89) (18, 38) (94, 100) Y N = 96 N = 96 N = 94 N = 94 N = 64 N = 64 N = 59 N = 59 48% 8,13 53% 100% (38, 58) (6,11, 11) (40, 66) (94, 100) Immunogeensus isikutel vanuses 11 aastat ja vanemad Olulises uuringus (V59P13) anti noorukitele ja täiskasvanutele kas Menveo annus (N = 2649) või võrdlusvaktsiini ACWY-D annus (N = 875). Seerumid võeti uurimiseks enne vaktsineerimist ja 1 kuu pärast vaktsineerimist.
Teises, 524 noorukil läbiviidud uuringus (V59P6) võrreldi Menveo immunogeensust ACWY-PS omaga. Immunogeensus noorukitel
Olulises uuringus (V59P13) võrreldi Menveo annuse immunogeensust 11...18 aasta vanustel isikutel ühe kuu möödumisel vaktsineerimisest vaktsiiniga ACWY-D. Immunogeensuse tulemused üks kuu pärast Menveo manustamist on kokku võetud alltoodud tabelis 5.
Tabel 5: Seerumi bakteritsiidsete antikehade vastus üks kuu pärast Menveoga vaktsineerimist isikutel vanuses 11...18 aastat
Serogrupp N A 1075 29 (24, 35) 75% (73, 78) C 1396 50 (39, 65) 85% (83, 87) W-135 1024 87 (74, 102) 96% (95, 97) Y 1036 51 (42, 61) 88% (85, 90) Seronegatiivse alusmääraga (hSBA < 1:4) 11...18 aasta vanuste isikute alarühmas oli nende isikute osakaal, kes saavutasid hSBA ≥ 1:8 pärast Menveo annuse manustamist alljärgnev: serogrupp A 75% (780/1039); serogrupp C 80% (735/923); serogrupp W-135 94% (570/609); serogrupp Y 81% (510/630).
Samaväärsuse uuringus V59P6 uuriti immunogeensust noorukitel vanuses 11...17 aastat, keda oli randomiseeritud saama kas Menveod või vaktsiini ASWY-PS. Menveo tulemused kõigis serogruppides (A, C, W-135 ja Y), näitasid (võttes aluseks serovastuse, hSBA ≥ 1:8 saavutamise suhte ja GMT) samaväärsust ACWY-PCga.
Tabel 6: Ühe annuse Menveo või ACWY-PS immunogeensus noorukitel, mõõdetud üks kuu pärast vaktsineerimist
Serogrupp (95% usaldusvahemik) (95% usaldusvahemik) A N = 140 N = 149 N = 140 N = 149 C N = 140 N = 147 N = 140 N = 147 W-135 N = 138 N = 141 N = 138 N = 141 Y N = 139 N = 147 N = 139 N = 147
Aasta pärast vaktsineerimist ilmnes samade isikute võrdlemisel ACWY-PSi saanutega, et serogruppides C, W-135 ja Y oli Menveoga vaktsineeritud isikute osakaal, kelle hSBA oli ≥ 1:8, suurem. Serogrupi A andmed olid võrreldavad. GMT ja hSAB võrdlemisel täheldati sarnaseid tulemusi.
Immuunvastuse ja kordusannuse vastuse püsivus noorukitel
Uuringus V59P13E1 hinnati immuunvastuse püsivust A-, C-, W-135- ja Y-serogruppide vastu 21. kuul, 3. aastal ja 5. aastal pärast esmast vaktsineerimist patsientidel, kes olid vaktsineerimise ajal 11...18-aastased. Patsientide protsent, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8, jäi C-, W-135- ja Y-serogruppide korral Menveo rühmas 21 kuu kuni 5 aasta jooksul pärast vaktsineerimist samaks ja vähenes aja jooksul veidi A-serogrupi puhul (tabel 7). 5 aastat pärast esmast vaktsineerimist oli kõigi nelja serogrupi puhul patsientide protsent, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8, Menveo grupis märkimisväärselt suurem kui vaktsineerimata kontrollpatsientidel. Tabel 7: Immuunvastuse püsivus ligikaudu 21 kuud, 3 aastat ja 5 aastat pärast Menveoga vaktsineerimist (patsiendid olid vaktsineerimise ajal 11...18-aastased)
Serogrupp Ajapunkt hSBA ≥ 1:8 A 38 5,63 (3,97–7,99) C 68 16 (11–25) W-135 85 31 (21–46) Y 69 14 (9,68–20) Menveo kordusannus manustati 3 aastat pärast esmast vaktsineerimist Menveo või ACWY-D-ga. Mõlemas grupis oli stabiilne vastus Menveo kordusannusele ühe kuu jooksul pärast vaktsineerimist (100% patsientide hSBA oli ≥ 1 : 8 kõigi serogruppide vastu) ja see vastus püsis C-, W-135 ja Y-serogruppide puhul (87% kuni 100% patsientide hSBA oli ≥ 1 : 8 kõigi serogruppide puhul) üldiselt 2 aastat pärast kordusannuse manustamist. Nende patsientide protsent, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8 A-serogrupi vastu, vähenes veidi, kuigi protsendid olid siiski kõrged (77…79%). GMT-d vähenesid aja jooksul oodataval määral, aga jäid revaktsineerimise väärtustest 2 ja 8 korda kõrgemaks (tabel 9). Uuringus V59P6E1 oli üks aasta pärast vaktsineerimist C-, W-135- ja Y-serogruppide puhul Menveo patsientide arv, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8, märkimisväärselt kõrgem kui ACWY-PS-id saanud patsientide
arv. A-serogrupi puhul olid kahe uuringurühma tulemused sarnased. W-135- ja Y-serogruppide puhul olid hSBA GMT-d kõrgemad Menveot saanud patsientidel. 5 aastat pärast vaktsineerimist oli C- ja Y-serogruppide puhul Menveo patsientide arv, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8, märkimisväärselt kõrgem kui ACWY-PS-i saanud patsientide arv. W-135- ja Y-serogruppide puhul täheldati kõrgemaid hSBA GMT-de väärtusi (tabel 8). Tabel 8: Immuunvastuse püsivus ligikaudu 12 kuud ja 5 aastat pärast Menveo ja ACWY-PS-iga vaktsineerimist (patsiendid olid vaktsineerimise ajal 11…18-aastased)
Serogrup Ajapun us p kt ACWY-P Menve 12 kuud 0,73 0,54 A (27, 56) (28, 59) (3,34; 8,09) (3,96; 9,66) 5 aastat 0,15 0,24 12 kuud < 0,001 0,22 C (68, 91) (37, 68) (15; 57) (8,55; 33) 5 aastat 0,042 0,92 12 kuud < 0,001 < 0,001 W-135 (80, 98) (37, 68) (26; 64) (6,41; 16) 5 aastat 0,093 0,012 12 kuud 0,001 < 0,001 Y (63, 88) (35, 65) (20; 57) (5,5; 16) 5 aastat 0,002 < 0,001 Menveo kordusannus manustati 5 aastat pärast esmast vaktsineerimist Menveo või ACWY-PS-iga. 7. päeval pärast kordusannust oli 98%...100% varem Menveot saanud patsientide ja 73%...84% varem ACWY-PS-i saanud patsientide hSBA ≥ 1 : 8 A-, C-, W-135- ja Y-serogruppide suhtes. Üks kuu pärast vaktsineerimist olid patsientide, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8, protsendid vastavalt 98%...100% ja 84%...96%. Väärtused hSBA GMT olid kõigi nelja serogrupi suhtes märkimisväärselt tõusnud ka 7. ja 28. päeval pärast kordusannuse manustamist (tabel 9).
Tabel 9: Kordusannuse vastus: bakteritsiidsete antikehade vastused Menveo kordusannusele, mis manustati 3 või 5 aastat pärast esmast vaktsineerimist Menveo või ACWY-PS-iga 11…17-aastastel patsientidel
Serog (3 aastat Ajapunkt (5 aastat pärast pärast (5 aastat pärast rupp pärast Enne revaktsine erimist A 7 päeva - - 28 päeva 2 aastat - - - - Enne revaktsine erimist C 7 päeva - - 28 päeva 2 aastat - - - - Enne revaktsine erimist W-135 7 päeva - - 28 päeva 2 aastat - - - Enne revaktsine erimist Y 7 päeva - - (1526; 429 28 päeva 2 aastat - - - -
Immunogeensus täiskasvanutel
Olulises immunogeensuse uuringus (V59P13) uuriti immuunvastuseid Menveole täiskasvanutel vanusegrupis 19...55 aastat. Tulemused on ära toodud tabelis 10. Seronegatiivse alusmääraga 19...55 aasta vanuste isikute alarühmas oli nende isikute osakaal, kes saavutasid hSBA ≥ 1:8 pärast Menveo annuse manustamist alljärgnev: serogrupp A 67% (582/875); serogrupp C 71% (401/563); serogrupp W-135 82% (131/160); serogrupp Y 66% (173/263). Tabel 10: Seerumi bakteritsiidsete antikehade vastus üks kuu pärast Menveoga vaktsineerimist isikutel vanusevahemikus 19...55 aastat
Serogrupp N A 963 31 (27, 36) 69% (66, 72) C 902 50 (43, 59) 80% (77, 83) W-135 484 111 (93, 132) 94% (91, 96) Y 503 44 (37, 52) 79% (76, 83) Immuunvastuse teket pärast esmast vaktsineerimist Menveoga tervetel 18...22-aastastel patsientidel hinnati uuringus V59P6E1. 7. päeval pärast vaktsineerimist oli 64% patsientide hSBA ≥ 1 : 8 A-serogrupi suhtes ja 88%...90% patsientidel olid bakteritsiidsed antikehad C-, W-135- ja Y-serogruppide vastu. Üks kuu pärast vaktsineerimist oli 92%...98% patsientide hSBA ≥ 1 : 8 A-, C-, W-135- ja A-serogrupi suhtes. Väärtuste hSBA GMT põhjal mõõdetud stabiilset immuunvastust kõigi serogruppide suhtes pärast ühte vaktsineerimisannust täheldati 7. päeval (GMT-d 34...70) ja 28. päeval (GMT-d 79–127).
Immunogeensus vanematel täiskasvanutel (vanuses 56...65 aastat)
Menveo ja ACWY-PS immunogeensust võrreldi isikutel vanuses 56...65 aastat, uuringus V59P17. Isikute, kelle hSBA oli ≥ 1:8, osakaal oli samaväärne ACWY-PSga kõigis neljas serogrupis ja statistiliselt suurem serogruppides A ja Y (tabel 11).
Tabel 11: Ühe annuse Menveo või ACWY-PS immunogeensus täiskasvanutel vanuses 56...65 aastat, mõõdetud üks kuu pärast vaktsineerimist.
Serogrupp hSBA ≥ 1:8 hSBA ≥ 1:8 A 87% 63% C 90% 83% W-135 94% 95% Y 88% 68%
Saadaolevad andmed 2...23 kuu vanuste laste kohta.
Menveo immunogeensust 2...23 kuu vanustel lastel hinnati mitmes uuringus. Kuigi suur protsent katsealustest saavutas pärast 4 annusega Menveo seeriat (ja väiksem protsent pärast 2 annuse ja ühe annusega seeriat) hSBA tiitrid, mis olid suuremad kui 1:8, siis Menveot võrreldi teise meningokoki
vaktsiiniga ainult ühes põhiuuringus, kus ei saavutatud tulemust, mis oleks olnud vähemalt võrdväärne monovalentse konjugeeritud C-serotüübi vaktsiiniga (pärast ühte annust, mis manustati 12 kuu vanusele katsealusele). Praegu saadaolevad andmed ei ole piisavad kinnitamaks Menveo efektiivsust alla 2 aasta vanustel lastel. Teavet lastel kasutamise kohta vt lõik 4.2.
5.2 Farmakokineetilised omadused
Ei ole kohaldatav.
5.3 Prekliinilised ohutusandmed
Korduvtoksilisuse, reproduktsiooni- ja arengutoksilisuse mittekliinilised uuringud ei ole näidanud kahjulikku toimet inimesele.
Laboratoorsetes uuringutes ei leitud vaktsineeritud emastel küülikutel ega nende järglastel mingisuguseid kõrvaltoimeid kuni 29. postnataalse päevani. Menveod saanud emastel küülikutel ei täheldatud paaritumiseelselt ega tiinuse ajal mingit mõju viljakusele.
6. FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1 Abiainete loetelu
Pulber
Sahharoos Kaaliumdivesinikfosfaat
Lahus
Naatriumdivesinikfosfaatmonohüdraat Dinaatriumfosfaatdihüdraat Naatriumkloriid Süstevesi
6.2 Sobimatus
Seda ravimpreparaati ei tohi segada teiste ravimitega, välja arvatud nendega, mis on loetletud lõigus 6.6.
6.3 Kõlblikkusaeg
4 aastat
See ravimpreparaat tuleb ära kasutada kohe pärast valmissegamist. Siiski, toode oli pärast valmissegamist keemiliselt ja füüsikaliselt stabiilne veel kaheksa tunni jooksul, hoituna temperatuuril alla 25 °C.
6.4 Säilitamise eritingimused
Hoida külmkapis (2 °C…8 °C). Mitte lasta külmuda. Hoida viaalid välispakendis, valguse eest kaitstult. Säilitamistingimused pärast ravimpreparaadi manustamiskõlbulikuks muutmist vt lõik 6.3.
6.5 Pakendi iseloomustus ja sisu
Pulber viaalis (I tüüpi klaas), suletud (fluoropolümeerkattega butüülkummist) korgiga ja lahus viaalis (I tüüpi klaas), suletud korgiga (butüülkummi). Pakend sisaldab ühte annust (2 viaali), viit annust (10 viaali) või kümmet annust (20 viaali).
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
6.6 Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks ja käsitlemiseks
Menveo tuleb manustamiseks ette valmistada, segades pulbri (viaalis) lahusega (viaalis).
Kahe erineva (MenA pulbri ja MenCWY lahuse) viaali sisu tuleb enne vaktsineerimist kokku segada, mis annab ühe 0,5 ml annuse.
Vaktsiini koostisaineid tuleks visuaalselt kontrollida enne ja pärast valmissegamist.
Kasutades süstalt ja sobivat nõela (21G, 40 mm pikk või 21G, 1½ tolli pikk), tõmmake kogu lahuse viaali sisu süstlasse ning süstige see MenA konjugaadi lahustamiseks pulbri viaali.
Pöörake ja loksutage viaali tugevasti, seejärel tõmmake 0,5 ml lahust süstlasse. Palun pange tähele, et väikese vedelikuhulga viaali jäämine annuse väljatõmbamise järel on normaalne.
Pärast valmissegamist on vaktsiin läbipaistev, värvitu kuni kahvatukollaka värvusega lahus, milles puuduvad nähtavad võõrosakesed. Juhul kui on märgata võõrosakesi ja/või kõrvalekallet füüsikalisest aspektist, tunnistage vaktsiin kõlbmatuks.
Enne süstimist vahetage nõel manustamiseks sobiliku nõelaga. Enne vaktsiini süstimist veenduge, et süstlas pole õhumulle.
Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjalid tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.
7. MÜÜGILOA HOIDJA
GSK Vaccines S.r.l. Via Fiorentina 1 53100 Siena, Itaalia
8. MÜÜGILOA NUMBRID
EU/1/10/614/002 EU/1/10/614/003 EU/1/10/614/004
9. ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 15. märts 2010 Müügiloa viimase uuendamise kuupäev: 04. detsember 2014
10. TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
Täpne teave selle ravimpreparaadi kohta on Euroopa Ravimiameti kodulehel https://www.ema.europa.eu/
1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Menveo süstelahus Meningokoki gruppide A, C, W-135 ja Y konjugeeritud vaktsiin
2. KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS
Üks annus (0,5 ml) sisaldab:
- Meningokoki A-grupi oligosahhariid 10 mikrogrammi
Konjugeeritud Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 16,7 kuni 33,3 mikrogrammi
- Meningokoki C-grupi oligosahhariid 5 mikrogrammi
Konjugeeritud Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 7,1 kuni 12,5 mikrogrammi
- Meningokoki W-135-grupi oligosahhariid 5 mikrogrammi
Konjugeeritud Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 3,3 kuni 8,3 mikrogrammi
- Meningokoki Y-grupi oligosahhariid 5 mikrogrammi
Konjugeeritud Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 5,6 kuni 10,0 mikrogrammi Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.
3. RAVIMVORM
Süstelahus. Lahus on värvitu läbipaistev lahus.
4. KLIINILISED ANDMED
4.1 Näidustused
Menveo on näidustatud nende laste (2-aastased ja vanemad), noorukite ja täiskasvanute aktiivseks immuniseerimiseks, keda ohustab kokkupuude Neisseria meningitidis gruppidega A, C, W-135 ja Y, invasiivse haiguse ärahoidmiseks. Käesoleva vaktsiini kasutamine peaks toimuma kooskõlas ametlike soovitustega.
4.2 Annustamine ja manustamisviis
Annustamine
Lapsed (2-aastased ja vanemad), noorukid ja täiskasvanud
Menveod tuleks manustada ühekordse annusena (0,5 ml). Antikehade optimaalse taseme kindlustamiseks vaktsiini kõigi serogruppide vastu tuleb Menveo esmane vaktsineerimisplaan lõpetada ühe kuu jooksul enne Neisseria meningitidis’e gruppide A, C, W-135 ja Y kokkupuuteriski. Bakteritsiidsete antikehade (hSBA ≥ 1 : 8) teket täheldati vähemalt 64% patsientidel 1 nädal pärast vaktsineerimist (iga serogrupi immunogeensuse andmeid vt lõik 5.1). Vanemad täiskasvanud ja eakad
Vanemate täiskasvanute (vanuses 56...65 aastat) kohta käivad andmed on puudulikud ja eakate (üle 65-aastaste) kohta andmed puuduvad.
Revaktsineerimine
Antikehade pikaajalise püsivuse andmed pärast Menveoga vaktsineerimist on saadaval kuni 5 aasta kohta pärast vaktsineerimist (vt lõigud 4.4 ja 5.1). Menveot võib manustada kordusannusena patsientidele, kelle esmane vaktsineerimine tehti Menveo, muu meningokoki konjugeeritud vaktsiini või meningokoki konjugeerimata polüsahhariidvaktsiiniga. Varem Menveoga vaktsineeritud patsientide kordusannuse vajadus ja selle aeg määratakse riiklike soovituste kohaselt.
Lapsed (alla 2 aasta vanused)
Menveo ohutus ja efektiivsus lastel vanuses kuni 2 aastat ei ole veel tõestatud. Antud hetkel teadaolevad andmed on esitatud lõigus 5.1, aga soovitusi annustamise kohta ei ole võimalik anda.
Manustamisviis
Menveod manustatakse lihasesisese süstena, eelistatult deltalihasesse. Seda ei tohi manustada veresoonesisese, nahaaluse ega nahasisese süstena.
Enam kui ühe vaktsiini samaaegse manustamise korral tuleb kasutada erinevaid süstekohti.
Ravimpreparaadi ettevalmistamise juhised vt lõik 6.6.
4.3 Vastunäidustused
Ülitundlikkus toimeaine või lõigus 6.1 loetletud mis tahes abiainete või difteeria toksoidi (CRM ) suhtes või eluohtlik reaktsioon varem manustatud, sarnaseid koostisaineid sisaldavale vaktsiinile (vt lõik 4.4). Nagu muude vaktsiinide puhul, tuleks palavikuga kulgeva ägeda haigusega isikutel Menveo manustamine edasi lükata. Kergekujuline põletik pole vastunäidustus.
4.4 Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Jälgitavus
Bioloogiliste ravimpreparaatide jälgitavuse parandamiseks tuleb manustatava ravimi nimi ja partii number selgelt dokumenteerida. Ülitundlikkus ja anafülaksia
Manustamise eest vastutav isik peab enne vaktsiini süstimist rakendama kõiki vajalikke ettevaatusabinõusid allergiliste või muude reaktsioonide ärahoidmiseks, sealhulgas teostama põhjaliku anamneesi ja hetkelise tervisliku seisundi kontrolli. Nagu kõikide süstitavate vaktsiinide puhul, peab vaktsiini manustamise järgselt tekkida võiva anafülaktilise reaktsiooni korral olema kiiresti kättesaadav vastav meditsiiniline abi ja järelevalve.
Ärevusega seotud reaktsioonid
Vaktsineerimisega seoses võivad esineda psühhogeensete reaktsioonidena nõelaga süstimisele ärevusega seotud reaktsioonid, sh vasovagaalsed reaktsioonid (sünkoop), hüperventilatsioon või stressiga seotud reaktsioonid (vt lõik 4.8). Oluline on rakendada meetmeid minestamisest põhjustatud vigastuste vältimiseks.
Menveod ei tohi mingil juhul manustada intravaskulaarselt.
Efektiivsuse piirangud
Menveo ei kaitse infektsioonide eest, mida põhjustavad mistahes vaktsiinist puuduvad N. Meningitidis serogrupid. Nagu mistahes vaktsiini puhul, ei pruugi kõikidel vaktsineeritutel immuunvastust tekkida (vt lõik 5.1).
Menveoga läbiviidud uuringud on näidanud (analüüsides seerumi bakteritsiidsust inimese komplemendi juuresolekul - hSBA) A-serogrupi vastu toimivate seerumi bakteritsiidsete antikehade tiitrite langust (vt lõik 5.1). hSBA A-serogrupi antikehade tiitrite languse kliiniline tähtsus on teadmata. Siiski, kui kokkupuute oht Men-A-ga on eriti suur ja Menveo manustamisest on möödas rohkem kui ligikaudu aasta, võib kaaluda revaktsineerimist.
Vaktsiini sobivuse kohta kokkupuutele järgnevaks profülaktikaks andmed puuduvad.
Immunokomprimeeritud isikud
Immunokomprimeeritud isikute vaktsineerimisel ei pruugi tulemuseks olla kohane immuunvastus. Kuigi inimese immuundefitsiidi viirus (HIV) ei ole vastunäidustuseks, ei ole Menveod immunokomprimeeritud isikutel spetsiifiliselt hinnatud. Komplemendi defitsiidi ning funktsionaalse või anatoomilise aspleeniaga isikutel ei pruugi tekkida immuunvastust meningokoki gruppide A, C, W-135 ja Y konjugeeritud vaktsiinidele.
Isikutel, kellel esineb perekondlik komplemendi puudulikkus (näiteks C3 või C5 puudulikkus), ja isikutel, kes saavad terminaalset komplemendi aktivatsiooni inhibeerivat ravi (näiteks ekulizumabi), on suurem risk Neisseria meningitidis gruppide A, C, W-135 ja Y põhjustatud invasiivse haiguse tekkeks, isegi kui neil tekivad Menveoga vaktsineerimise järgselt antikehad.
Trombotsütopeenia ja hüübimishäired
Menveod pole hinnatud hematoomi riski tõttu trombotsütopeeniaga või veritsushäiretega isikutel ega neil, kes saavad antikoagulantravi. Seetõttu peavad tervishoiutöötajad kaaluma vaktsiini manustamise kasu ja võimalikke riske isikutel, keda ohustab intramuskulaarsele injektsioonile järgneva hematoomi risk.
Teadaolevat toimet omavad abiained
Ravim sisaldab vähem kui 1 mmol (23 mg) naatriumi annuses, see tähendab põhimõtteliselt “naatriumivaba”.
4.5 Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed
Menveod võib manustada koos mis tahes järgmiste vaktsiinidega: A- ja B-hepatiidi ühevalentne ning kombineeritud vaktsiin, kollapalaviku, kõhutüüfuse (Vi polüsahhariidi), Jaapani entsefaliidi, marutaudi ja B-grupi meningokoki vaktsiin (Bexsero).
Noorukitel (vanuses 11…18 aastat) on Menveod hinnatud kahes koosmanustamise uuringus - koos teetanuse, difteeria ja atsellulaarse läkaköha vaktsiiniga, kas ainult adsorbendiga (Tdap) või Tdap ja inimese papilloomiviiruse neljavalentse (tüübid 6, 11, 16 ja 18) rekombinantse vaktsiiniga (HPV). Mõlemad sobivad koosmanustamiseks.
Menveo manustamine üks kuu pärast Tdap’i manustamist andis tulemuseks statistiliselt märkimisväärselt madalama serovastuse serogrupis W-135. Kuna otsene mõju seroprotektsiooni määrale puudus, puuduvad hetkel ka andmed kliiniliste tagajärgede kohta. Kahel kolmest läkaköha antigeenist tuvastati mõningane immuunvastuse supressioon. Selle tähelepaneku kliiniline asjakohasus on teadmata. Pärast vaktsineerimist tuvastati 97% isikutest kõigi kolme läkaköha antikeha tiitrid.
Laste kohta vanuses 2…10 aastat puuduvad andmed Menveoga koosmanustatavate lapseea teiste vaktsiinide ohutuse ja immunogeensuse hindamiseks. Menveo samaaegset manustamist koos muude kui ülaltoodud vaktsiinidega ei ole uuritud. Samaaegselt manustatavad vaktsiinid tuleks alati manustada erinevatesse süstekohtadesse, eelistatult keha vastaskülgedel. Tuleks kontrollida, kas koosmanustamine tõstab kõrvaltoimete intensiivsust.
Juhul kui vaktsiini saajat ravitakse immunosupressantidega, võib immuunvastus väheneda.
4.6 Fertiilsus, rasedus ja imetamine
Kokkupuutes olnud rasedate kohta pole piisavalt kliinilisi andmeid.
Mittekliiniliste uuringute andmeil puudub Menveol otsene või kaudne mõju rasedusele, embrüo/loote arengule, sünnitusele või postnataalsele arengule. Võttes arvesse Neisseria meningitidis serogruppide A, C, W-135 ja Y poolt põhjustatud invasiivse meningokokilise haiguse tõsidust, ei tohiks rasedus vaktsineerimist takistada, eriti juhul kui kokkupuuterisk on väga tõenäoline.
Vaatamata sellele, et puuduvad piisavad kliinilised andmed Menveo kasutamise kohta imetamise ajal, pole tõenäoline, et piima eritunud antikehad osutuksid rinnaga toidetavale imikule ohtlikuks. Seetõttu võib Menveod kasutada ka imetamise ajal.
4.7 Toime reaktsioonikiirusele
Menveo ei mõjuta või mõjutab ebaoluliselt autojuhtimise ja masinate käsitsemise võimet. Siiski võivad mõned lõigus 4.8 nimetatud toimed ajutiselt mõjutada autojuhtimise või masinate käsitsemise võimet.
4.8 Kõrvaltoimed
Ohutusandmete kokkuvõte
Kõige sagedamad kõrvaltoimed, millest teatati 7 päeva jooksul pärast ainult Menveo üksikannusega vaktsineerimist isikutel alates 2 aasta vanusest, olid süstekoha valu (42,7%), peavalu (26,4%), süstekoha punetus ≤ 50 mm (18,1%), halb enesetunne (17,3%), süstekoha induratsioon ≤ 50 mm (15,1%), müalgia (13,5%) ja ärrituvus (11,3%) lastel vanuses 2...10 aastat. Kõrvaltoimed olid enamasti kerge või mõõduka raskusega.
Kõrvaltoimete tabelloetelu Menveo ohutust isikutel alates 2 aasta vanustest hinnati 11 randomiseeritud uuringus. Ohutusanalüüsidesse kaasati 12 775 isikut. Lõppenud kliinilistes uuringutes manustati Menveod nendest 3334 osalejale vanuses 2...10 aastat ja 9441 osalejale vanuses 11...65 aastat.
Järgmised kõrvaltoimed, mis on loetletud tabelis 1 allpool, on tuvastatud Menveoga läbi viidud kliinilistes uuringutes, kus seda manustati isikutele alates 2 aasta vanusest, ja turuletulekujärgse järelevalve käigus.
Kõrvaltoimed on loetletud MedDRA organsüsteemi klassi ja esinemissageduse järgi. Igas esinemissageduse rühmas on kõrvaltoimed loetletud tõsiduse vähenemise järjekorras.
Väga sage (≥ 1/10) Sage (≥ 1/100 kuni < 1/10) Aeg-ajalt (≥ 1/1000 kuni < 1/100) Harv (≥ 1/10 000 kuni < 1/1000) Väga harv (< 1/10 000) Teadmata (ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel)
Tabel 1: Kõrvaltoimed
Organsüsteemi klass Esinemissagedus Kõrvaltoimed Vere ja lümfisüsteemi häired Aeg-ajalt Lümfadenopaatia1 Immuunsüsteemi häired Aeg-ajalt Ülitundlikkus1 Ainevahetus- ja toitumishäired Sage Söömishäire2
Närvisüsteemi häired Väga sage Peavalu
Kõrva ja labürindi kahjustused Aeg-ajalt Vertiigo1 Seedetrakti häired Sage Oksendamine2, kõhulahtisus2, iiveldus Naha ja nahaaluskoe kahjustused Lihaste, luustiku ja sidekoe Väga sage Müalgia kahjustused Üldised häired ja Ärrituvus2, halb enesetunne, süstekoha valu, manustamiskoha reaktsioonid Väga sage süstekoha punetus (≤ 50 mm), süstekoha 1 Turuletulekujärgse järelevalve käigus teatatud kõrvaltoimed 2 Teatatud lastel vanuses 2...10 aastat 3 Teatatud isikutel vanuses 11...65 aastat Võimalikest kõrvaltoimetest teatamine Ravimi võimalikest kõrvaltoimetest on oluline teatada ka pärast ravimi müügiloa väljastamist. See võimaldab jätkuvalt hinnata ravimi kasu/riski suhet. Tervishoiutöötajatel palutakse teatada kõigist võimalikest kõrvaltoimetest riikliku teavitamissüsteemi kaudu, mis on loetletud V lisa, kaudu.
4.9 Üleannustamine
Üleannustamisest ei ole teatatud.
5. FARMAKOLOOGILISED OMADUSED
5.1 Farmakodünaamilised omadused
Farmakoterapeutiline rühm: Meningokoki vaktsiinid, ATC kood: J07AH08
Menveo vedela ravimvormi immunogeensus
Tabelis 2 on toodud Menveo vedela ravimvormi immunogeensus IIb faasi hindaja jaoks pimendatud randomiseeritud mitmekeskuselises kontrollitud kliinilises uuringus 10...40-aastastel uuritavatel, kus hinnati Menveo vedela ravimvormi (preparaadi vanus 24 ja 30 kuud) mittehalvemust MenA suhtes võrreldes Menveo lüofiliseeritud/vedela ravimvormiga.
Menveo vedela ravimvormi mittehalvemust MenA suhtes võrreldes Menveo lüofiliseeritud/vedela ravimvormiga demonstreeriti kahe esmase kaastulemusnäitaja põhjal (geomeetriliste keskmiste tiitrite (GMTd) rühmadevaheline suhe 1 kuu pärast vaktsineerimist 24 ja 30 kuu vanuse preparaadiga). Tabel 2: Seerumi bakteritsiidsete antikehade vastus üks kuu pärast Menveo vedela ravimvormi või Menveo lüofiliseeritud/vedela ravimvormiga vaktsineerimist uuritavatel vanuses 10...40 aastat
Uuring Menveo Menveo (Menveo Menveo vedel / vedel miinus Tulemus- vedela Menveo vedel lüofiliseeritud/ Menveo Menveo näitaja preparaad ravimvorm vedel lüofiliseeritu lüofiliseeritu serogrupi i vanus) (95% CI) ravimvorm d/vedel d/vedel järgi V59_78 A N = 363 N = 373 (24 kuud)* * 318,34 1,21 GMT (319,47; - % 1,46 hSBA ≥ 1 : 8 (-2,24; 5,22) GMT (110,49; - % -0,43 hSBA ≥ 1 : 8 (-6,32; 5,46) W-135 N = 372 N = 388 GMT - % -1,43 hSBA ≥ 1 : 8 (-7,05; 4,18) GMT (94,13; (86,93; 130,42) (0,82; 1,44) - % 2,04 hSBA ≥ 1 : 8 (-2,81; 6,90) V59_78 (30 kuud) *** 387,06 GMT (322,72; - % -0,64 hSBA ≥ 1 : 8 (-4,24; 2,96) GMT (195,29; -
% 1,32 hSBA ≥ 1 : 8 (-3,99; 6,64) W-135 N = 374 N = 366 GMT (68,19; - % 4,09 hSBA ≥ 1 : 8 (-1,11; 9,33) GMT (91,56; - % 0,48 hSBA ≥ 1 : 8 (-4,16; 5,13) * Mittehalvemuse kriteerium täidetud (GMTde rühmadevahelise suhte kahepoolse 95% CI alampiir > 0,5 29. päeval [Menveo vedel ravimvorm / Menveo lüofiliseeritud/vedel ravimvorm]). ** viitab uuringu V59_78 esimesele osale, kus kasutati 24 kuu vanust Menveo vedelat ravimvormi. *** viitab uuringu V59_78 teisele osale, kus kasutati 30 kuu vanust Menveo vedelat ravimvormi. Menveo lüofiliseeritud/vedela ravimvormi immunogeensus Menveo tõhusust eeldatakse bakteriaalse tegevuse abil serogrupile spetsiifiliste kapseldamata antikehade tootluse mõõtmisega. Seerumi bakteritsiidse aktiivsuse (SBA) mõõtmiseks kasutati eksogeense komplemendi (hSBA) allikana inimese seerumit. Algupäraselt kasutati hSBA-d meningokokilise haiguse vastu kaitsmiseks. Immunogeensust hinnati randomiseeritud, mitmekeskuselistes, aktiivselt kontrollitud kliinilistes uuringutes, millesse kaasati lapsi (vanuses 2…10 aastat), noorukeid (vanuses 11...18 aastat), täiskasvanuid (vanuses 19...55 aastat) ja eakaid (vanuses 56...65 aastat). Immunogeensus lastel vanuses 2 kuni 10 aastat Olulises uuringus V59P20 võrreldi Menveo immunogeensust ACWY-D omaga, kus vastavalt protokollijärgsetele populatsioonidele vaktsineeriti 1170 last Menveoga ja 1161 said võrdlusvaktsiini. Kahes toetavas uuringus V59P8 ja V59P10 võrreldi Menveo immunogeensust ACWY-PS omaga. Olulises randomiseeritud, vaatleja jaoks pimendatud uuringus V59P20, kus osalejad rühmitati vastavalt vanusele (2...5 aastat ja 6...10 aastat), võrreldi Menveo annuse immunogeensust üks kuu pärast vaktsineerimist ACWY-D-ga. Immunogeensuse tulemused üks kuu pärast Menveo manustamist osalejatele vanuses 2...5 aastat ja 6...10 aastat on kokku võetud alltoodud tabelis 3.
Tabel 3: Seerumi bakteritsiidsete antikehade vastus üks kuu pärast Menveoga vaktsineerimist isikutel vanusevahemikus 2...5 aastat ja 6...10 aastat
Serogr hSBA ≥ 1:8 hSBA GMTd hSBA ≥ 1:8 hSBA GMTd upp (95% usaldusvahe (95% usaldusvahe (95% usaldusvahe (95% usaldusvahe mik) mik) mik) mik) A N = 606 N = 606 N = 551 N = 551 72% 26 77% 35 (68, 75) (22, 30) (74, 81) (29, 42) C N = 607 N = 607 N = 554 N = 554 68% 18 77% 36 (64, 72) (15, 20) (73, 80) (29, 45) W-135 N = 594 N = 594 N = 542 N = 542 90% 43 91% 61 (87, 92) (38, 50) (88, 93) (52, 72) Y N = 593 N = 593 N = 545 N = 545 76% 24 79% 34 (72, 79) (20, 28) (76, 83) (28, 41) Teises randomiseeritud, vaatleja jaoks pimendatud uuringus (V59P8) vaktsineeriti Ameerika Ühendriikide lapsi Menveo (N = 284) või ACWY-PS (N = 285) annusega. Nii lastel vanuses 2...10 aastat kui ka mõlemas vanusegrupis (vanuses 2...5 ja 6...10 aastat) oli immuunvastus (võttes aluseks serovastuse, hSBA ≥ 1:8 ja GMT osakaalu) üks kuu pärast vaktsineerimist mitte ainult samaväärne võrdlusvaktsiiniga ACWY-PS, vaid kõigi serogruppide ja immuunväärtuste lõikes võrdlusvaktsiinist statistiliselt kõrgem. Üks aasta pärast vaktsiini manustamist oli Menveo serogruppides A, W-135 ja Y statistiliselt jätkuvalt kõrgem kui ACWY-PS (võttes aluseks hSBA ≥ 1:8 ja GMT osakaalu). Nende tulemusnäitajate osas oli Menveo samaväärne ka serogrupis C (tabel 4). Vaktsineerimisjärgselt kõrgema immuunvastuse kliiniline tähtsus on teadmata.
Tabel 4: Ühe annuse Menveo või ACWY-PS immunogeensus osalejatel vanusevahemikus 2...10 aastat, mõõdetud üks kuu ja kaksteist kuud pärast vaktsineerimist
1 kuu pärast vaktsineerimist 12 kuud pärast vaktsineerimist hSBA ≥ 1:8 hSBA GMTd hSBA ≥ 1:8 hSBA GMTd Serog (95% usaldusvah (95% usaldusvahe (95% usaldusvahe (95% rupp emik) mik) mik) usaldusvahemik) Menveo Menveo Menveo Menveo ACWY-PS A N = 280 N = 281 N = 280 N = 281 N = 253 N = 238 N = 253 N = 238 79% 37% 36 23% 13% 3 (74, 84) (31, 43) (30, 44) (18, 29) (9, 18) (2,61, 3,44) C N = 281 N = 283 N = 281 N = 283 N = 252 N = 240 N = 252 N = 240 73% 54% 26 15 53% 44% 9,02 (68, 78) (48, 60) (21, 34) (12, 20) (47, 59) (38, 51) (7,23, 11) W- N = 279 N = 282 N = 279 N = 282 N = 249 N = 237 N = 249 N = 237 92% 66% 60 14 90% 45% 42 7,57 (88, 95) (60, 71) (50, 71) (12, 17) (86, 94) (38, 51) (35, 50) (6,33, 9,07) Y N = 280 N = 282 N = 280 N = 282 N = 250 N = 239 N = 250 N = 239 88% 53% 54 11 77% 32% 27 5,29 (83, 91) (47, 59) (44, 66) (9,29, 14) (71, 82) (26, 38) (22, 33) (4,34, 6,45) Argentiinas läbi viidud randomiseeritud, vaatleja jaoks pimendatud uuringus (V59P10) vaktsineeriti lapsi kas Menveo (N = 949) või ACWY-PS (N = 551) annusega. Immunogeensust hinnati igas vaktsiini grupis 150 osalejast koosnevas alarühmas. Lastel vanuses 2...10 aastat täheldatud immuunvastus oli väga sarnane ülaltoodud uuringus V59P8 täheldatud immuunvastusega: üks kuu pärast vaktsiini manustamist oli Menveo immuunvastus samaväärne ACWY-PS omaga (võttes aluseks hSBA ≥ 1:8 ja GMT). Soomes ja Poolas viidi läbi randomiseeritud, vaatleja jaoks pimendatud uuring lastel vanuses 12...59 kuud (V59P7). Menveo protokollijärgses immunogeensuse populatsioonis oli 199 osalejat vanuses 2...5 aastat ja ACWY-PS grupis 81 osalejat vanuses 3...5 aastat. Üks kuu pärast esimest vaktsineerimist oli hSBA ≥ 1:8 saavutanud isikute osakaal kõigi nelja serogrupi lõikes Menveo grupis püsivalt suurem (Menveo vs ACWY-PS serogruppides A, C, W-135 ja Y oli vastavalt 63% vs 39%, 46% vs 39%, 78% vs 59% ja 65% vs 57%). USA-s läbi viidud randomiseeritud, vaatlejate suhtes pimemenetlusega uuringus (V59_57) võrreldi Menveo kahe annusega seeria ja 1 annuse immunogeensust 2- kuni 5-aastastel ja 6- kuni 10-aastastel lastel (N = 715). Alusväärtuse juures oli mõlemas vanusrühmas patsientide protsent, kelle hSBA ≥ 1:8, A-serogrupi korral 1…5%, C-serogrupi korral 13…28%, W-135 serogrupi korral 42…64% ja Y-serogrupi korral 6…19%. Üks kuu pärast viimast vaktsineerimist olid mõlemas vanuserühmas kahe ja ühe annusega grupis patsientide protsendid, kelle hSBA ≥ 1:8, järgmised: A-serogrupi korral 90…95% vs. 76…80%, C-serogrupi korral 98…99% vs. 76%...87%, W-135-serogrupi korral 99% vs. 93…96% ja Y-serogrupi korral 96% vs. 65…69%. GMT-d olid mõlemas vanuserühmas üks kuu pärast vaktsineerimist kahe annusega grupis kõrgemad kui ühe annusega grupis, kuigi see erinevus ei olnud vanemas vanuserühmas nii ilmne. Üks aasta pärast viimast vaktsineerimist oli patsientide protsent, kelle hSBA ≥ 1:8, nii kahe kui ka ühe annusega grupis madalam kui üks kuu pärast vaktsineerimist (A-serogrupi puhul 30% pärast kahe annusega seeriat ja 11…20% pärast ühte annust, C-serogrupi puhul 61…81% ja 41…55%, W-135-serogrupi puhul 92…94% ja 90…91%, Y-serogrupi puhul 67…75% ja 57…65%). Erinevused
hSBA GMT-de vahel olid kahe ja ühe annusega grupi vahel üks aasta pärast vaktsineerimist väiksemad kui üks kuu pärast vaktsineerimist. Kahe annusega vaktsineerimisseeria kliiniline kasulikkus 2- kuni 10-aastastel lastel ei ole teada.
Immuunvastuse ja kordusannuse vastuse püsivus lastel vanuses 2...10 aastat
Uuringus V59P20E1 uuriti antikehade püsivust 5. aastal pärast esmast vaktsineerimist, see oli uuringu V59P20 pikendusuuring. Antikehade püsivust täheldati serogruppide C, W-135 ja Y suhtes. Patsiente vanuses 2...5 ja 6...10 aastat, kelle hSBA ≥ 1:8, oli serogrupi C korral vastavalt 32% ja 56%, serogrupi W-135 korral vastavalt 74% ja 80% ning serogrupi Y korral vastavalt 48% ja 53%. GMT-d olid serogrupi C korral vastavalt 6,5 ja 12, serogrupi W-135 korral vastavalt 19 ja 26 ning serogrupi Y korral vastavalt 8,13 ja 10. Serogrupi A korral oli patsientidest vanuses 2...5 ja 6...10 vastavalt 14%-l ja 22%-l hSBA ≥ 1:8 (GMT-d 2,95 ja 3,73). Lastele manustati 5 aastat pärast esmast üheannuselist vaktsineerimist Menveo kordusannus. Kõigil patsientidel mõlemas vanuserühmas oli kõigis serogruppides hSBA ≥ 1:8 ning antikehade tiitrid jäid mitu korda kõrgemaks kui pärast esmast vaktsineerimist (tabel 5).
Tabel 5: Immuunvastuse püsivus 5 aastat pärast esmast vaktsineerimist Menveoga ning immuunvastused 1 kuu pärast kordusannust patsientidel, kes olid esmase vaktsineerimise ajal vanuses 2...5 ja 6...10 aastat
Ser ogr up p 5-aastane püsivus 5-aastane püsivus hSBA hSBA ≥ 1:8 GMTd hSBA GMTd hSBA hSBA ≥ 1:8 GMTd (95% (95% ≥ 1:8 (95% ≥ 1:8 GMTd (95% (95% usaldus usaldu (95% usaldus (95% (95% usaldus- usaldus- - s- usaldus- - usaldus- usaldus- vahemik) vahemik) vahemi vahem vahemik) vahemi vahemik) vahemik) A N = 96 N = 96 N = 95 N = 95 N = 64 N = 64 N = 60 N = 60 14% 2,95 22% 100% 350 (7, 22) (2,42, 3,61) (13, 34) (94, 100) (265, 463) C N = 96 N = 96 N = 94 N = 94 N = 64 N = 64 N = 60 N = 60 32% 6,5 56% 100% 712 (23, 43) (4,75, 8,9) (43, 69) (94, 100) (490, 1036) W- N = 96 N = 96 N = 95 N = 95 N = 64 N = 64 N = 60 N = 60 74% 19 80% 26 100% (64, 82) (14, 25) (68, 89) (18, 38) (94, 100) Y N = 96 N = 96 N = 94 N = 94 N = 64 N = 64 N = 59 N = 59 48% 8,13 53% 100% (38, 58) (6,11, 11) (40, 66) (94, 100) Immunogeensus isikutel vanuses 11 aastat ja vanemad Olulises uuringus (V59P13) anti noorukitele ja täiskasvanutele kas Menveo annus (N = 2649) või võrdlusvaktsiini ACWY-D annus (N = 875). Seerumid võeti uurimiseks enne vaktsineerimist ja 1 kuu pärast vaktsineerimist. Teises, 524 noorukil läbiviidud uuringus (V59P6) võrreldi Menveo immunogeensust ACWY-PS omaga. Immunogeensus noorukitel Olulises uuringus (V59P13) võrreldi Menveo annuse immunogeensust 11...18 aasta vanustel isikutel ühe kuu möödumisel vaktsineerimisest vaktsiiniga ACWY-D. Immunogeensuse tulemused üks kuu pärast Menveo manustamist on kokku võetud alltoodud tabelis 6.
Tabel 6: Seerumi bakteritsiidsete antikehade vastus üks kuu pärast Menveoga vaktsineerimist isikutel vanuses 11...18 aastat
Serogrupp N A 1075 29 (24, 35) 75% (73, 78) C 1396 50 (39, 65) 85% (83, 87) W-135 1024 87 (74, 102) 96% (95, 97) Y 1036 51 (42, 61) 88% (85, 90) Seronegatiivse alusmääraga (hSBA < 1:4) 11...18 aasta vanuste isikute alarühmas oli nende isikute osakaal, kes saavutasid hSBA ≥ 1:8 pärast Menveo annuse manustamist alljärgnev: serogrupp A 75% (780/1039); serogrupp C 80% (735/923); serogrupp W-135 94% (570/609); serogrupp Y 81% (510/630). Samaväärsuse uuringus V59P6 uuriti immunogeensust noorukitel vanuses 11...17 aastat, keda oli randomiseeritud saama kas Menveod või vaktsiini ASWY-PS. Menveo tulemused kõigis serogruppides (A, C, W-135 ja Y), näitasid (võttes aluseks serovastuse, hSBA ≥ 1:8 saavutamise suhte ja GMT) samaväärsust ACWY-PCga (tabel 7).
Tabel 7: Ühe annuse Menveo või ACWY-PS immunogeensus noorukitel, mõõdetud üks kuu pärast vaktsineerimist
Serogrupp (95% usaldusvahemik) (95% usaldusvahemik) A N = 140 N = 149 N = 140 N = 149 C N = 140 N = 147 N = 140 N = 147 W-135 N = 138 N = 141 N = 138 N = 141 Y N = 139 N = 147 N = 139 N = 147
Aasta pärast vaktsineerimist ilmnes samade isikute võrdlemisel ACWY-PSi saanutega, et serogruppides C, W-135 ja Y oli Menveoga vaktsineeritud isikute osakaal, kelle hSBA oli ≥ 1:8, suurem. Serogrupi A andmed olid võrreldavad. GMT ja hSAB võrdlemisel täheldati sarnaseid tulemusi.
Immuunvastuse ja kordusannuse vastuse püsivus noorukitel
Uuringus V59P13E1 hinnati immuunvastuse püsivust A-, C-, W-135- ja Y-serogruppide vastu 21. kuul, 3. aastal ja 5. aastal pärast esmast vaktsineerimist patsientidel, kes olid vaktsineerimise ajal 11...18-aastased. Patsientide protsent, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8, jäi C-, W-135- ja Y-serogruppide korral Menveo rühmas 21 kuu kuni 5 aasta jooksul pärast vaktsineerimist samaks ja vähenes aja jooksul veidi A-serogrupi puhul (tabel 8). 5 aastat pärast esmast vaktsineerimist oli kõigi nelja serogrupi puhul patsientide protsent, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8, Menveo grupis märkimisväärselt suurem kui vaktsineerimata kontrollpatsientidel.
Tabel 8: Immuunvastuse püsivus ligikaudu 21 kuud, 3 aastat ja 5 aastat pärast Menveoga vaktsineerimist (patsiendid olid vaktsineerimise ajal 11...18-aastased)
Serogrupp Ajapunkt hSBA ≥ 1:8 A 38 5,63 (3,97–7,99) C 68 16 (11–25) W-135 85 31 (21–46) Y 69 14 (9,68–20) Menveo kordusannus manustati 3 aastat pärast esmast vaktsineerimist Menveo või ACWY-D-ga. Mõlemas grupis oli stabiilne vastus Menveo kordusannusele ühe kuu jooksul pärast vaktsineerimist (100% patsientide hSBA oli ≥ 1 : 8 kõigi serogruppide vastu) ja see vastus püsis C-, W-135 ja Y-serogruppide puhul (87% kuni 100% patsientide hSBA oli ≥ 1 : 8 kõigi serogruppide puhul) üldiselt 2 aastat pärast kordusannuse manustamist. Nende patsientide protsent, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8 A-serogrupi vastu, vähenes veidi, kuigi protsendid olid siiski kõrged (77…79%). GMT-d vähenesid aja jooksul oodataval määral, aga jäid revaktsineerimise väärtustest 2 ja 8 korda kõrgemaks (tabel 10). Uuringus V59P6E1 oli üks aasta pärast vaktsineerimist C-, W-135- ja Y-serogruppide puhul Menveo patsientide arv, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8, märkimisväärselt kõrgem kui ACWY-PS-id saanud patsientide arv. A-serogrupi puhul olid kahe uuringurühma tulemused sarnased. W-135- ja Y-serogruppide puhul olid hSBA GMT-d kõrgemad Menveot saanud patsientidel. 5 aastat pärast vaktsineerimist oli C- ja Y-serogruppide puhul Menveo patsientide arv, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8, märkimisväärselt kõrgem kui ACWY-PS-i saanud patsientide arv. W-135- ja Y-serogruppide puhul täheldati kõrgemaid hSBA GMT-de väärtusi (tabel 9).
Tabel 9: Immuunvastuse püsivus ligikaudu 12 kuud ja 5 aastat pärast Menveo ja ACWY-PS-iga vaktsineerimist (patsiendid olid vaktsineerimise ajal 11…18-aastased)
Serogrup Ajapun us p kt ACWY-P Menve 12 kuud 0,73 0,54 A (27, 56) (28, 59) (3,34; 8,09) (3,96; 9,66) 5 aastat 0,15 0,24 12 kuud < 0,001 0,22 C (68, 91) (37, 68) (15; 57) (8,55; 33) 5 aastat 0,042 0,92 12 kuud < 0,001 < 0,001 W-135 (80, 98) (37, 68) (26; 64) (6,41; 16) 5 aastat 0,093 0,012 12 kuud 0,001 < 0,001 Y (63, 88) (35, 65) (20; 57) (5,5; 16) 5 aastat 0,002 < 0,001 Menveo kordusannus manustati 5 aastat pärast esmast vaktsineerimist Menveo või ACWY-PS-iga. 7. päeval pärast kordusannust oli 98%...100% varem Menveot saanud patsientide ja 73%...84% varem ACWY-PS-i saanud patsientide hSBA ≥ 1 : 8 A-, C-, W-135- ja Y-serogruppide suhtes. Üks kuu pärast vaktsineerimist olid patsientide, kelle hSBA oli ≥ 1 : 8, protsendid vastavalt 98%...100% ja 84%...96%. Väärtused hSBA GMT olid kõigi nelja serogrupi suhtes märkimisväärselt tõusnud ka 7. ja 28. päeval pärast kordusannuse manustamist (tabel 10).
Tabel 10: Kordusannuse vastus: bakteritsiidsete antikehade vastused Menveo kordusannusele, mis manustati 3 või 5 aastat pärast esmast vaktsineerimist Menveo või ACWY-PS-iga 11…17-aastastel patsientidel
Serog (3 aastat Ajapunkt (5 aastat pärast pärast (5 aastat pärast rupp pärast Enne revaktsine erimist A 7 päeva - - 28 päeva 2 aastat - - - - Enne revaktsine erimist C 7 päeva - - 28 päeva 2 aastat - - - - Enne revaktsine erimist W-135 7 päeva - - 28 päeva 2 aastat - - - Enne revaktsine erimist Y 7 päeva - - (1526; 429 28 päeva 2 aastat - - - -
Immunogeensus täiskasvanutel
Olulises immunogeensuse uuringus (V59P13) uuriti immuunvastuseid Menveole täiskasvanutel vanusegrupis 19...55 aastat. Tulemused on ära toodud tabelis 11. Seronegatiivse alusmääraga 19...55 aasta vanuste isikute alarühmas oli nende isikute osakaal, kes saavutasid hSBA ≥ 1:8 pärast Menveo annuse manustamist alljärgnev: serogrupp A 67% (582/875); serogrupp C 71% (401/563); serogrupp W-135 82% (131/160); serogrupp Y 66% (173/263). Tabel 11: Seerumi bakteritsiidsete antikehade vastus üks kuu pärast Menveoga vaktsineerimist isikutel vanusevahemikus 19...55 aastat
Serogrupp N A 963 31 (27, 36) 69% (66, 72) C 902 50 (43, 59) 80% (77, 83) W-135 484 111 (93, 132) 94% (91, 96) Y 503 44 (37, 52) 79% (76, 83) Immuunvastuse teket pärast esmast vaktsineerimist Menveoga tervetel 18...22-aastastel patsientidel hinnati uuringus V59P6E1. 7. päeval pärast vaktsineerimist oli 64% patsientide hSBA ≥ 1 : 8 A-serogrupi suhtes ja 88%...90% patsientidel olid bakteritsiidsed antikehad C-, W-135- ja Y-serogruppide vastu. Üks kuu pärast vaktsineerimist oli 92%...98% patsientide hSBA ≥ 1 : 8 A-, C-, W-135- ja A-serogrupi suhtes. Väärtuste hSBA GMT põhjal mõõdetud stabiilset immuunvastust kõigi serogruppide suhtes pärast ühte vaktsineerimisannust täheldati 7. päeval (GMT-d 34...70) ja 28. päeval (GMT-d 79–127).
Immunogeensus vanematel täiskasvanutel (vanuses 56...65 aastat)
Menveo ja ACWY-PS immunogeensust võrreldi isikutel vanuses 56...65 aastat, uuringus V59P17. Isikute, kelle hSBA oli ≥ 1:8, osakaal oli samaväärne ACWY-PSga kõigis neljas serogrupis ja statistiliselt suurem serogruppides A ja Y (tabel 12).
Tabel 12: Ühe annuse Menveo või ACWY-PS immunogeensus täiskasvanutel vanuses 56...65 aastat, mõõdetud üks kuu pärast vaktsineerimist.
Serogrupp hSBA ≥ 1:8 hSBA ≥ 1:8 A 87% 63% C 90% 83% W-135 94% 95% Y 88% 68%
Saadaolevad andmed 2...23 kuu vanuste laste kohta.
Menveo immunogeensust 2...23 kuu vanustel lastel hinnati mitmes uuringus. Kuigi suur protsent katsealustest saavutas pärast 4 annusega Menveo seeriat (ja väiksem protsent pärast 2 annuse ja ühe annusega seeriat) hSBA tiitrid, mis olid suuremad kui 1:8, siis Menveot võrreldi teise meningokoki
vaktsiiniga ainult ühes põhiuuringus, kus ei saavutatud tulemust, mis oleks olnud vähemalt võrdväärne monovalentse konjugeeritud C-serotüübi vaktsiiniga (pärast ühte annust, mis manustati 12 kuu vanusele katsealusele). Praegu saadaolevad andmed ei ole piisavad kinnitamaks Menveo efektiivsust alla 2 aasta vanustel lastel. Teavet lastel kasutamise kohta vt lõik 4.2.
5.2 Farmakokineetilised omadused
Ei ole kohaldatav.
5.3 Prekliinilised ohutusandmed
Korduvtoksilisuse, reproduktsiooni- ja arengutoksilisuse mittekliinilised uuringud ei ole näidanud kahjulikku toimet inimesele.
Laboratoorsetes uuringutes ei leitud vaktsineeritud emastel küülikutel ega nende järglastel mingisuguseid kõrvaltoimeid kuni 29. postnataalse päevani. Menveod saanud emastel küülikutel ei täheldatud paaritumiseelselt ega tiinuse ajal mingit mõju viljakusele.
6. FARMATSEUTILISED ANDMED
6.1 Abiainete loetelu
Naatriumdivesinikfosfaatmonohüdraat Dinaatriumvesinikfosfaatdihüdraat Naatriumkloriid Süstevesi
6.2 Sobimatus
Sobivusuuringute puudumise tõttu ei tohi seda ravimpreparaati teiste ravimitega segada.
6.3 Kõlblikkusaeg
2 aastat
6.4 Säilitamise eritingimused
Hoida külmkapis (2 °C…8 °C). Mitte lasta külmuda. Hoida viaal(id) välispakendis, valguse eest kaitstult.
Stabiilsusandmed näitavad, et avamata vaktsiin on stabiilne kuni 24 tundi temperatuuril 25 °C. Selle perioodi lõpus tuleb Menveo süstelahus ära kasutada või minema visata. See teave on mõeldud juhendama tervishoiutöötajaid ainult ajutiste temperatuurikõikumiste korral.
6.5 Pakendi iseloomustus ja sisu
Lahus viaalis (I tüüpi klaas), mis on suletud etüleentetrafluoroetüleeniga (ETFE) kaetud bromobutüülkummist punnkorgi ja roosa äratõmmatava kaanega.
Pakend sisaldab ühte annust (1 viaal) või 10 annust (10 viaali). Iga viaal sisaldab ühte 0,5 ml annust.
Kõik pakendi suurused ei pruugi olla müügil.
6.6 Erihoiatused ravimpreparaadi hävitamiseks ja käsitlemiseks
Vaktsiin on kasutamisvalmis süstelahus. Vaktsiini tuleb enne manustamist visuaalselt kontrollida.
Vaktsiin on värvitu läbipaistev vedel lahus, milles praktiliselt puuduvad nähtavad osakesed. Kui on märgata võõrosakesi ja/või vaktsiini füüsikalised omadused on muutunud, ei tohi seda manustada.
Kasutades süstalt ja sobivat nõela, tõmmake kogu viaali sisu süstlasse.
Enne süstimist vahetage nõel manustamiseks sobiliku nõela vastu. Enne vaktsiini süstimist veenduge, et süstlas pole õhumulle.
Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjalid tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.
7. MÜÜGILOA HOIDJA
GSK Vaccines S.r.l. Via Fiorentina 1 53100 Siena, Itaalia
8. MÜÜGILOA NUMBRID
EU/1/10/614/005 EU/1/10/614/006
9. ESMASE MÜÜGILOA VÄLJASTAMISE/MÜÜGILOA UUENDAMISE KUUPÄEV
Müügiloa esmase väljastamise kuupäev: 15. märts 2010 Müügiloa viimase uuendamise kuupäev: 04. detsember 2014
10. TEKSTI LÄBIVAATAMISE KUUPÄEV
Täpne teave selle ravimpreparaadi kohta on Euroopa Ravimiameti kodulehel https://www.ema.europa.eu/
A. BIOLOOGILISE TOIMEAINE TOOTJA JA RAVIMIPARTII KASUTAMISEKS VABASTAMISE EEST VASTUTAVAD TOOTJA
B. HANKE- JA KASUTUSTINGIMUSED VÕI PIIRANGUD
C. MÜÜGILOA MUUD TINGIMUSED JA NÕUDED
D. RAVIMPREPARAADI OHUTU JA EFEKTIIVSE KASUTAMISE TINGIMUSED JA PIIRANGUD
A. BIOLOOGILISE TOIMEAINE TOOTJA JA RAVIMIPARTII KASUTAMISEKS VABASTAMISE EEST VASTUTAVAD TOOTJA Bioloogilise toimeaine tootja nimi ja aadress
GSK Vaccines S.r.l. Bellaria-Rosia 53018 Sovicille (SI) Itaalia
Ravimipartii kasutamiseks vabastamise eest vastutava tootja nimi ja aadress
GSK Vaccines S.r.l. Bellaria-Rosia 53018 Sovicille (SI) Itaalia
Ravimpreparaadi trükitud pakendi infolehel peab olema ära toodud vastava ravimipartii kasutamiseks vabastamise eest vastutava tootja nimi ja aadress.
B. HANKE- JA KASUTUSTINGIMUSED VÕI PIIRANGUD
Retseptiravim.
- Ravimipartii ametlik kasutamiseks vabastamine
Vastavalt direktiivi 2001/83/EÜ artiklile 114 toimub ravimipartii ametlik kasutamiseks vabastamine riikliku laboratooriumi või selleks eesmärgiks määratud laboratooriumi poolt.
C. MÜÜGILOA MUUD TINGIMUSED JA NÕUDED
- Perioodilised ohutusaruanded
Müügiloa hoidja peab esitama asjaomase ravimi perioodilisi ohutusaruandeid kooskõlas direktiivi 2001/83/EÜ artikli 107c punktis 7 sätestatud ja Euroopa ravimite veebiportaalis avaldatud liidu kontrollpäevade loetelu (EURD loetelu) nõuetega.
D. RAVIMPREPARAADI OHUTU JA EFEKTIIVSE KASUTAMISE TINGIMUSED JA PIIRANGUD
- Riskijuhtimiskava
Müügiloa hoidja peab nõutavad ravimiohutuse toimingud ja sekkumismeetmed läbi viima vastavalt müügiloa taotluse moodulis 1.8.2 esitatud kokkulepitud riskijuhtimiskavale ja mis tahes järgmistele ajakohastatud riskijuhtimiskavadele. Ajakohastatud riskijuhtimiskava tuleb esitada:
- Euroopa Ravimiameti nõudel;
- kui muudetakse riskijuhtimissüsteemi, eriti kui saadakse uut teavet, mis võib oluliselt mõjutada riski/kasu suhet, või kui saavutatakse oluline (ravimiohutuse või riski minimeerimise) eesmärk.
Kui perioodilise ohutusaruande esitamine ja riskijuhtimiskava ajakohastamise kuupäevad kattuvad, võib need esitada samal ajal.
VÄLISPAKENDIL PEAVAD OLEMA JÄRGMISED ANDMED
KARP - PULBER VIAALIS JA LAHUS VIAALIS
1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Menveo süstelahuse pulber ja lahus Meningokoki gruppide A, C, W-135 ja Y konjugeeritud vaktsiin
2. TOIMEAINE(TE) SISALDUS
Pärast valmissegamist sisaldab 0,5 ml annus: 10 mikrogrammi meningokoki A-grupi oligosahhariide, segatud 16,7 kuni 33,3 mikrogrammi Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 5 mikrogrammi meningokoki C-grupi oligosahhariide, segatud 7,1 kuni 12,5 mikrogrammi Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 5 mikrogrammi meningokoki W-135-grupi oligosahhariide, segatud 3,3 kuni 8,3 mikrogrammi Corynebacterium diphtheriaeCRM proteiiniga 5 mikrogrammi meningokoki Y-grupi oligosahhariide, segatud 5,6 kuni 10,0 mikrogrammi Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga
3. ABIAINED
Abiained: kaaliumdivesinikfosfaat, sahharoos, naatriumkloriid, naatriumdivesinikfosfaatmonohüdraat, dinaatriumfosfaatdihüdraat, süstevesi.
4. RAVIMVORM JA PAKENDI SUURUS
Üks annus (2 viaali) pakendis. Viis annust (10 viaali) pakendis. Kümme annust (20 viaali) pakendis. Üks annus koosneb 1 viaalist MenA lüofiliseeritud konjugaadist, mis tuleb lahustada 1 viaali MenCWY vedela konjugaadiga.
5. MANUSTAMISVIIS JA –TEE(D)
Intramuskulaarne injektsioon. Mitte intravaskulaarseks, subkutaanseks ega intradermaalseks manustamiseks. Enne kasutamist hoolikalt loksutada. Enne ravimi kasutamist lugege pakendi infolehte.
6. ERIHOIATUS, ET RAVIMIT TULEB HOIDA LASTE EEST VARJATUD
JA KÄTTESAAMATUS KOHAS
Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.
7. TEISED ERIHOIATUSED (VAJADUSEL)
8. KÕLBLIKKUSAEG
Kõlblik kuni: See toode tuleb ära kasutada kohe pärast valmissegamist. Siiski, toode oli pärast valmissegamist keemiliselt ja füüsikaliselt stabiilne veel kaheksa tunni jooksul, hoituna temperatuuril alla 25 °C.
9. SÄILITAMISE ERITINGIMUSED
Hoida külmkapis (2 °C...8 °C). Mitte lasta külmuda. Hoida viaalid välispakendis, valguse eest kaitstult.
10. ERINÕUDED KASUTAMATA JÄÄNUD RAVIMPREPARAADI VÕI SELLEST
TEKKINUD JÄÄTMEMATERJALI HÄVITAMISEKS, VASTAVALT VAJADUSELE
Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjalid tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele.
11. MÜÜGILOA HOIDJA NIMI JA AADRESS
GSK Vaccines S.r.l., Via Fiorentina 1, 53100 Siena, Itaalia
12. MÜÜGILOA NUMBER (NUMBRID)
EU/1/10/614/003 - 1 annusega pakend EU/1/10/614/002 - 5 annusega pakend EU/1/10/614/004 - 10 annusega pakend
13. PARTII NUMBER
Partii nr:
14. RAVIMI VÄLJASTAMISTINGIMUSED
Retseptiravim.
15. KASUTUSJUHEND
16. TEAVE BRAILLE’ KIRJAS (PUNKTKIRJAS)
Põhjendus Braille mitte lisamiseks
17. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – 2D-VÖÖTKOOD
Lisatud on 2D-vöötkood, mis sisaldab ainulaadset identifikaatorit.
18. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – INIMLOETAVAD ANDMED
PC SN NN
MINIMAALSED ANDMED, MIS PEAVAD OLEMA VÄIKESEL VAHETUL SISEPAKENDIL
VIAALI ETIKETT MENA LÜOFILISEERITUD KONJUGAAT
1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS JA MANUSTAMISTEE(D)
Menveo pulber süstimiseks MenA konjugaat Intramuskulaarseks kasutamiseks
2. MANUSTAMISVIIS
3. KÕLBLIKKUSAEG
4. PARTII NUMBER
5. PAKENDI SISU KAALU, MAHU VÕI ÜHIKUTE JÄRGI
1 annus (0,5 ml)
6. MUU
MINIMAALSED ANDMED, MIS PEAVAD OLEMA VÄIKESEL VAHETUL SISEPAKENDIL
VIAAL MENCWY VEDEL KONJUGAAT
1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS JA MANUSTAMISTEE(D)
Menveo süstelahus MenCWY konjugaat Intramuskulaarseks kasutamiseks
2. MANUSTAMISVIIS
3. KÕLBLIKKUSAEG
4. PARTII NUMBER
5. PAKENDI SISU KAALU, MAHU VÕI ÜHIKUTE JÄRGI
0,6 ml
6. MUU
VÄLISPAKENDIL PEAVAD OLEMA JÄRGMISED ANDMED
KARP - LAHUS VIAALIS
1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS
Menveo süstelahus Meningokoki gruppide A, C, W-135 ja Y konjugeeritud vaktsiin
2. TOIMEAINE(TE) SISALDUS
1 annus (0,5 ml) sisaldab: 10 mikrogrammi meningokoki A-grupi oligosahhariide, segatud 16,7 kuni 33,3 mikrogrammi Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 5 mikrogrammi meningokoki C-grupi oligosahhariide, segatud 7,1 kuni 12,5 mikrogrammi Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga 5 mikrogrammi meningokoki W-135-grupi oligosahhariide, segatud 3,3 kuni 8,3 mikrogrammi Corynebacterium diphtheriaeCRM proteiiniga 5 mikrogrammi meningokoki Y-grupi oligosahhariide, segatud 5,6 kuni 10,0 mikrogrammi Corynebacterium diphtheriae CRM proteiiniga
3. ABIAINED
Abiained: naatriumkloriid, naatriumdivesinikfosfaatmonohüdraat, dinaatriumvesinikfosfaatdihüdraat, süstevesi.
4. RAVIMVORM JA PAKENDI SUURUS
Menveo süstelahus
1 annus (1 viaal) pakendis. Üks annus viaalis. 10 annust (10 viaali) pakendis. Üks annus viaalis.
5. MANUSTAMISVIIS JA –TEE(D)
Intramuskulaarne injektsioon. Mitte intravaskulaarseks, subkutaanseks ega intradermaalseks manustamiseks. Enne kasutamist hoolikalt loksutada. Enne ravimi kasutamist lugege pakendi infolehte.
6. ERIHOIATUS, ET RAVIMIT TULEB HOIDA LASTE EEST VARJATUD
JA KÄTTESAAMATUS KOHAS
Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.
7. TEISED ERIHOIATUSED (VAJADUSEL)
8. KÕLBLIKKUSAEG
9. SÄILITAMISE ERITINGIMUSED
Hoida külmkapis. Mitte lasta külmuda. Hoida viaal(id) välispakendis, valguse eest kaitstult.
10. ERINÕUDED KASUTAMATA JÄÄNUD RAVIMPREPARAADI VÕI SELLEST
TEKKINUD JÄÄTMEMATERJALI HÄVITAMISEKS, VASTAVALT VAJADUSELE
11. MÜÜGILOA HOIDJA NIMI JA AADRESS
GSK Vaccines S.r.l., Via Fiorentina 1, 53100 Siena, Itaalia
12. MÜÜGILOA NUMBER (NUMBRID)
EU/1/10/614/005 - 1 annusega pakend EU/1/10/614/006 - 10 annusega pakend
13. PARTII NUMBER
14. RAVIMI VÄLJASTAMISTINGIMUSED
15. KASUTUSJUHEND
16. TEAVE BRAILLE’ KIRJAS (PUNKTKIRJAS)
Põhjendus Braille mitte lisamiseks
17. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – 2D-VÖÖTKOOD
Lisatud on 2D-vöötkood, mis sisaldab ainulaadset identifikaatorit.
18. AINULAADNE IDENTIFIKAATOR – INIMLOETAVAD ANDMED
PC SN NN
MINIMAALSED ANDMED, MIS PEAVAD OLEMA VÄIKESEL VAHETUL SISEPAKENDIL
MENACWY VEDELA KONJUGAADI VIAALI ETIKETT
1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS JA MANUSTAMISTEE(D)
Menveo süstelahus MenACWY konjugaat i.m.
2. MANUSTAMISVIIS
3. KÕLBLIKKUSAEG
4. PARTII NUMBER
5. PAKENDI SISU KAALU, MAHU VÕI ÜHIKUTE JÄRGI
1 annus (0,5 ml)