Puudub Eestis kehtiv müügiluba või meil ei ole andmeid veel

Ganfort

ATC Kood: S01ED51
Toimeaine: bimatoprost / timolol
Tootja: Allergan Pharmaceuticals Ireland

Artikli sisukord

Ganfort

Ganfort on silmatilkade lahus, mis sisaldab kahte toimeainet: bimatoprosti (0,3 mg/ml) ja timolooli (5 mg/ml).

 

Ganfort

 


 

Kokkuvõte üldsusele

Ganfort

bimatoprost/timolool

Mis on Ganfort?

Ganfort on silmatilkade lahus, mis sisaldab kahte toimeainet: bimatoprosti (0,3 mg/ml) ja timolooli (5 mg/ml).

Milleks Ganforti kasutatakse?

Ganforti kasutatakse silma siserõhu vähendamiseks. Seda kasutatakse avatud nurga glaukoomiga või okulaarse hüpertensiooniga täiskasvanutel, kellel ei saavutata piisavalt head tulemust beetablokaatoreid või prostaglandiini analooge sisaldavate silmatilkadega (nende haigusseisundite ravimiseks kasutatavad teised ravimid).

Okulaarse hüpertensiooni korral on silmarõhk normaalsest suurem. Avatud nurga glaukoomi korral rõhk suureneb, sest silmast ei eritu vedelikku.

Ganfort on retseptiravim.

Kuidas Ganforti kasutatakse?

Ganforti manustatakse ühe tilgana haige(te)sse silma(desse) üks kord ööpäevas hommikuti. Mitut liiki silmatilkade kasutamisel tuleb jätta nende manustamise vahele vähemalt viis minutit.

Kuidas Ganfort toimib?

Silma siserõhu suurenemine kahjustab võrkkesta (silma tagaosas asuv valgustundlik pind) ja silmanärvi, mille kaudu liiguvad närvisignaalid silmast ajju. Selle tagajärjeks võib olla nägemise tugev halvenemine ja isegi pimedaksjäämine. Rõhku alandades vähendab Ganfort kahjustuse tekke riski.

Ganfort sisaldab kahte toimeainet, bimatoprosti ja timolooli, mis alandavad silmasisest rõhku eri viisidel. Bimatoprost on prostaglandiini analoog (loodusliku aine prostaglandiini sünteetiline variant), mis suurendab vedeliku väljavoolu silmast. Bimatoprost on juba Euroopa Liidus ainsa ravimina Lumigani nime all heaks kiidetud. Timolool on beetablokaator, mis vähendab vedeliku tekkimist silmas. Timolooli on glaukoomi raviks laialdaselt kasutatud juba 1970. aastatest. Nende kahe toimeaine kombinatsioonil on aditiivne toime: kombinatsioon alandab silma siserõhku rohkem kui kumbki ravim eraldi.

Kuidas Ganforti uuriti?

Ganforti uuriti neljas põhiuuringus, milles osales 1964 intraokulaarse hüpertensiooni või glaukoomiga täiskasvanud patsienti. Uuringutes võrreldi Ganforti mõju bimatoprosti, timolooli või üheaegselt manustatud bimatoprosti ja timolooli mõjuga pärast kolm nädalat kuni neli kuud kestnud ravi. Efektiivsuse põhinäitaja oli kas silmarõhu keskmine vähenemine või nende patsientide arv, kellel vähenes silmarõhk allapoole 18 mmHg, jõudes normaalvahemikku.

Milles seisnes uuringute põhjal Ganforti kasulikkus?

Üldiselt näitasid uuringud, et Ganfort on silmasisese rõhu alandamisel efektiivne. Silmasisene rõhk vähenes umbes 8...10 mmHg võrra. Ganfort oli tõhusam kui üksnes timolool ja sama tõhus kui üksnes bimatoprost.

Patsientidel, kelle silmarõhku üksnes prostaglandiini sisaldavate silmatilkadega ei saanud reguleerida, oli Ganfort efektiivsem kui bimatoprost. Ganfort vähendas 18,7%-l patsientidest silma siserõhku alla 18 mmHg, ainult bimatoprost aga 10,2%-l. Ganforti ravirühmas oli ka rohkem neid, kelle silmarõhk vähenes enam kui 20% (67,9% võrrelduna 48,9% bimatoprosti ravirühmas).

Lisaks tõestati, et Ganfort on sama tõhus kui üheaegselt manustatud bimatoprost ja timolool.

Mis riskid Ganfortiga kaasnevad?

Kõige sagedamad kõrvalnähud (esinenud enam kui 1 patsiendil 10st) on sidekesta hüpereemia (silma suurenenud verevarustus, mis põhjustab silma punetuse) ja ripsmete kasvamine. Ganforti kohta teatatud kõrvalnähtude täielik loetelu on pakendi infolehel.

Ganforti ei tohi kasutada patsiendid, kes võivad olla bimatoprosti, timolooli või selle ravimi mis tahes muu koostisaine suhtes ülitundlikud (allergilised). Ganforti ei tohi kasutada astma, raske kopsuhaiguse või teatud südamehaigustega patsientidel. Piirangute täielik loetelu on pakendi infolehel. Ganfort sisaldab bensalkooniumkloriidi ja pehmete kontaktläätsede kasutajad peavad olema ettevaatlikud, sest bensalkooniumkloriid võib muuta läätsede värvust. Ganfort võib muuta silmalau või silma vikerkesta tumedamaks.

Miks Ganfort heaks kiideti?

Inimravimite komitee otsustas, et Ganforti kasulikkus on suurem kui sellega kaasnevad riskid, ja soovitas anda ravimi müügiloa.

Muu teave Ganforti kohta

Euroopa Komisjon andis Ganforti müügiloa, mis kehtib kogu Euroopa Liidu territooriumil, ettevõttele Allergan Pharmaceuticals Ireland 19. mail 2006. Müügiluba on tähtajatu. Kui vajate Ganfortiga toimuva ravi kohta lisateavet, lugege palun pakendi infolehte (mis on samuti Euroopa avaliku hindamisaruande osa) või pöörduge oma arsti või apteekri poole.

Kokkuvõtte viimane uuendus: 05-2011.

 


 

 LISA I

RAVIMI OMADUSTE KOKKUVÕTE 

1. RAVIMPREPARAADI NIMETUS

GANFORT 0,3 mg/ml + 5 mg/ml silmatilgad, lahus

2. KVALITATIIVNE JA KVANTITATIIVNE KOOSTIS

Üks ml lahust sisaldab 0,3 mg bimatoprosti ja 5 mg timolooli (6,8 mg timoloolmaleaadina)

Abiained

Iga ml lahust sisaldab 0,05 mg bensalkooniumkloriidi.

Abiainete täielik loetelu vt lõik 6.1.

3. RAVIMVORM

Silmatilgad, lahus.

Värvitu kuni kergelt kollane lahus.

4. KLIINILISED ANDMED

4.1 Näidustused

Silma siserõhu alandamine avatud nurga glaukoomi või okulaarse hüpertensiooniga täiskasvanud patsientidel, kes reageerivad halvasti lokaalsetele beeta-blokaatoritele või prostaglandiini analoogidele.

4.2 Annustamine ja manustamisviis

Annustamine

Soovitatav annus täiskasvanutel (sealhulgas eakatel patsientidel)

Soovitatav annus on üks tilk GANFORTi haige(te)sse silma(de)sse üks kord päevas, manustatuna hommikul.

Kui üks annus jääb vahele, tuleks ravi jätkata järgmise plaanipärase annusega. Annus ei tohi ületada ühte tilka päevas haige(te)sse silma(de)sse.

Neeru- ja maksapuudulikkus

GANFORTi ei ole uuritud maksa- või neerupuudulikkusega patsientidel. Seetõttu tuleb ravimit kasutada sellistel patsientidel ettevaatlikult.

Lapsed

GANFORTi ohutus ja efektiivsus lastel vanuses 0 kuni 18 aastat pole tõestatud. Andmed puuduvad.

Manustamisviis

Kui kasutatakse enam kui ühte lokaalset silmaravimit, tuleb igaüht neist tilgutada vähemalt 5-minutilise vahega.

Nasolakrimaalne surve või silmade sulgemine 2 minuti jooksul vähendab süsteemset imendumist. Selle tulemusena võivad väheneda süsteemsed kõrvaltoimed ja suureneda lokaalne toime. 3

 

4.3 Vastunäidustused

§ Ülitundlikkus toimeainete või ravimi ükskõik millise abiaine suhtes.

§ Reaktiivne hingamisteede haigus, sh bronhiaalastma või selle olemasolu varasemas anamneesis või raske krooniline obstruktiivne kopsuhaigus.

§ Siinusbradükardia, „haige siinuse“ sündroom, sinuatriaalne blokaad, teise või kolmanda astme atrioventrikulaarne blokaad, mis ei ole kontrollitud südamestimulaatoriga. Väljendunud südamepuudulikkus, kardiogeenne šokk.

 

4.4 Hoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel

Nagu teised lokaalselt manustatavad silmaravimid, võivad GANFORTi toimeained (timolool/ bimatoprost) imenduda süsteemsesse vereringesse. Eri toimeainete suurenenud imendumist ei ole täheldatud. Beeta-adrenoblokaatori (timolool) sisalduse tõttu võivad tekkida sama tüüpi kardiovaskulaarsed, kopsudega seotud ja muud kõrvaltoimed, mida teatakse süsteemselt kasutatavate beeta-adrenoblokaatorite puhul. Süsteemsete kõrvaltoimete esinemissagedus pärast toopilist oftalmilist manustamist on väiksem kui süsteemsel manustamisel. Süsteemse imendumise vähendamise kohta vt lõiku 4.2.

Südame häired

Patsiente, kellel esinevad kardiovaskulaarsed haigused (nt südamepärgarteritõbi, Prinzmetali stenokardia ja südamepuudulikkus) ja kes saavad hüpotensiivset ravi beeta-blokaatoritega, tuleb kriitiliselt hinnata ning kaaluda ravi teiste toimeainetega. Patsiente, kellel esineb kardiovaskulaarseid haigusi, tuleb jälgida nende haiguste nähtude süvenemise ja kõrvaltoimete tekkimise suhtes.

Oma negatiivse toime tõttu juhteajale tuleb beeta-blokaatoreid esimese astme südameblokaadiga patsientidele anda ettevaatusega.

Vaskulaarsed häired

Patsiente, kellel on rasked perifeerse verevarustuse häired (nt Raynaud’ tõve raske vorm või Raynaud’ sündroom), tuleb ravida ettevaatusega.

Respiratoorsed häired

Teatud oftalmiliste beeta-blokaatorite manustamise järel on teatatud hingamisega seotud reaktsioonidest, sh surm bronhospasmi tõttu astmahaigetel.

GANFORTi tuleb kasutada ettevaatusega kerge/mõõduka kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) patsientidel, ja ainult siis, kui võimalik kasu kaalub üles võimalikud riskid.

Hüpoglükeemia/diabeet

Beeta-adrenoblokaatoreid tuleks manustada ettevaatusega patsientidele, kellel on spontaanse hüpoglükeemia oht, või labiilse diabeediga patsientidele, sest beeta-blokaatorid võivad varjata ägeda hüpoglükeemia sümptomeid.

Beeta-adrenoblokaatorid võivad maskeerida ka hüpertüreoidismi nähte.

Sarvkesta haigused

Oftalmilised beeta-blokaatorid võivad indutseerida silmade kuivust. Sarvkestade haigustega patsiente tuleb ravida ettevaatusega.

Teised beeta-blokaatorid

Toime silma siserõhule või süsteemse beetablokaadi teadaolevad toimed võivad tugevneda, kui timolooli manustatakse patsientidele, kes juba saavad süsteemseid beeta-blokaatoreid. Nende 4

 

patsientide reaktsiooni tuleb hoolikalt jälgida. Kahe lokaalse beeta-adrenoblokaatori manustamine ei ole soovitatav (vt lõik 4.5).

Anafülaktilised reaktsioonid

Beeta-blokaatorite kasutamise ajal võib atoopia või raskete anafülaktiliste reaktsioonide anamneesiga patsientidel ilmneda ägedam reageerimine pideval kokkupuutel selliste allergeenidega ning vähenenud vastus tavapärasele anafülaktilise reaktsiooni ravis kasutatavale adrenaliini annusele.

Soonkesta irdumine

Vesivedeliku tekkimise vastaste ravimite (nt timolooli, atsetasoolamiidi) manustamisel pärast

filtrimisprotseduure on teatatud soonkesta irdumisest.

Kirurgiline anesteesia

Oftalmiliste beeta-blokaatorite kasutamine võib blokeerida süsteemsete beeta-adrenergiliste ravimite (nt adrenaliini) toimet. Anestesioloogi tuleb teavitada, kui patsient saab timolooli.

Maks

Patsientidel, kellel oli anamneesis kergekujuline maksahaigus või ravi alguses ebanormaalne alaniin-aminotransferaasi (ALAT), aspartaat-aminotransferaasi (ASAT) ja/või bilirubiini väärtus, ei tinginud bimatoprost 24 kuu jooksul soovimatuid reaktsioone maksatalitluses. Okulaarselt manustataval timoloolil ei ole teada maksa funktsiooni mõjutavaid kõrvaltoimeid.

Silmad

Enne ravi algust tuleb patsiente teavitada tekkida võivast ripsmete kasvust, silmalau naha tumenemisest ja vikerkesta tugevamast pigmenteerumisest, sest neid toimeid on täheldatud bimatoprosti ja GANFORTi kasutamisel. Mõni neist muutustest võib olla püsiv ja ainult ühe silma ravimisel põhjustada silmade erinevat väljanägemist. GANFORT-ravi lõppedes võib vikerkesta pigmentatsioon olla püsiv. Pärast 12 kuud kestnud GANFORT-ravi oli vikerkesta pigmentatsiooni esinemissagedus 0,2%. Pärast 12 kuud kestnud ainult bimatoprosti sisaldavate silmatilkade manustamist oli see sagedus 1,5% ega suurenenud kolme järgneva aasta jooksul.

GANFORTi puhul on esinenud tsüstjat maakula ödeemi. Seetõttu tuleb GANFORTi kasutada ettevaatusega patsientidel, kellel on maakula turse riskifaktoreid (näiteks afaakiaga patsiendid, pseudoafaakiaga patsiendid läätse tagumise kapsli rebendiga).

Abiained

GANFORTis sisalduv säilitusaine bensalkooniumkloriid võib põhjustada silma ärritust. Enne silmatilkade manustamist tuleb kontaktläätsed eemaldada ja need võib tagasi panna 15 minutit pärast ravimi manustamist. On teada, et bensalkooniumkloriid muudab pehmete kontaktläätsede värvi. Kontakti pehmete kontaktläätsedega tuleb vältida.

Bensalkooniumkloriid on põhjustanud tähnilist keratopaatiat ja/või toksilist haavandunud keratopaatiat. Seetõttu tuleb kuiva silma või sarvkesta kahjustusega patsiente GANFORTi sagedasel või pikaajalisel kasutamisel hoolikalt jälgida.

Muud haigusseisundid

GANFORTi ei ole uuritud patsientidel, kellel on põletikulised silmahaigused, neovaskulaarne, põletikuline, kinnise nurga glaukoom, kaasasündinud glaukoom või kitsa nurga glaukoom.

4.5 Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed

Spetsiifilisi koostoimeuuringuid bimatoprosti/timolooli fikseeritud kombinatsiooniga ei ole tehtud. 5

 

Kui oftalmilist beeta-blokaatori lahust manustatakse koos suukaudsete kaltsiumkanali blokaatorite, guanetidiini, beeta-adrenoblokaatorite, parasümpatomimeetikumide, antiarütmikumide (sh amiodarooni) ja digitaalise glükosiididega, võib ilmneda aditiivne toime, mille tagajärjel tekib hüpotensioon ja/või väljendunud bradükardia.

Timolooli ja ensüümi CYP2D6 inhibiitorite (nt kinidiin, fluoksetiin, paroksetiin) samaaegsel kasutamisel on teatatud tugevnenud süsteemsest beetablokeerivast toimest (nt südame löögisageduse vähenemine, depressioon).

Aeg-ajalt on teatatud oftalmiliste beeta-blokaatorite ja adrenaliini (epinefriini) samaaegsel kasutamisel tekkinud müdriaasist.

4.6 Fertiilsus, rasedus ja imetamine

Rasedus

Bimatoprosti/timolooli fikseeritud kombinatsiooni kasutamise kohta rasedatel ei ole piisavalt andmeid. GANFORTi ei tohi raseduse ajal kasutada, v.a juhul, kui see on selgelt näidustatud. Süsteemse imendumise vähendamise kohta vt lõiku 4.2.

Bimatoprost

Kasutamise kohta raseduse ajal ei ole piisavalt kliinilisi andmeid. Loomkatsed on näidanud kahjulikku toimet reproduktiivsusele suurte, emasloomale toksiliste annuste juures (vt lõik 5.3).

Timolool

Epidemioloogilistes uuringutes ei ole ilmnenud väärarenguid põhjustavat toimet, kuid beeta-blokaatorite manustamisel suu kaudu on esinenud emakasisest kasvupeetust. Peale selle on vastsündinul täheldatud beeta-adrenoretseptorite blokaadi sümptomeid (näiteks bradükardia, hüpotensioon, respiratoorne distress ja hüpoglükeemia), kui beeta-blokaatoreid on manustatud kuni sünnituseni. Kui GANFORTi manustatakse kuni sünnituseni, tuleb vastsündinut esimeste elupäevade jooksul hoolikalt jälgida. Timolooliga tehtud loomkatsed on näidanud reproduktsioonitoksilisust annuste juures, mis on kliiniliselt kasutatavatest oluliselt suuremad (vt lõik 5.3).

Imetamine

Timolool

Beeta-blokaatorid erituvad rinnapiima. Samas ei ole tõenäoline, et timolooli sisaldavate silmatilkade terapeutilised annused on piisavad sellise koguse eritumiseks rinnapiima, et see põhjustaks imikul kliinilisi beetablokeerivaid sümptomeid. Süsteemse imendumise vähendamise kohta vt lõiku 4.2.

Bimatoprost

Pole teada, kas bimatoprost eritub inimese rinnapiima, kuid see eritub lakteerivate rottide piima. Imetavad emad ei tohiks GANFORTi kasutada.

Fertiilsus

Puuduvad andmed GANFORTi mõjust inimeste fertiilsusele.

4.7 Toime reaktsioonikiirusele

GANFORT ei oma märkimisväärset toimet autojuhtimise ja masinate käsitsemise võimele. Nagu kõikide silmaravimite puhul, peab patsient ravimi silma tilgutamisest põhjustatud hägusa nägemise puhul enne auto juhtimist või masinatega töötamist ootama nägemise selginemist. 6

 

4.8 Kõrvaltoimed

Ganfort

Ohutusprofiili kokkuvõte

GANFORTi kliinilistes uuringutes täheldatud kõrvaltoimed on piirdunud nendega, mida on varem kirjeldatud seoses toimeainega bimatoprost või timolool. Uusi GANFORTile spetsiifilisi kõrvaltoimeid ei ole kliinilistes uuringutes täheldatud.

Enamik GANFORTi kliinilistes uuringutes täheldatud kõrvaltoimetest olid okulaarsed ja kerged; ükski kõrvaltoime ei olnud raske. 12 kuu kliinilistest andmetest lähtuvalt oli kõige sagedamini teatatud kõrvaltoime konjunktiivi hüpereemia (enamasti minimaalne kuni kerge, arvatavalt mittepõletikulist päritolu), mis esines 26% patsientidest ja tingis ravi katkestamise 1,5% patsientidest.

Kõrvaltoimete tabeli kujul esitatud loetelu

GANFORTiga tehtud kliinilistes uuringutes teatati järgmistest kõrvaltoimetest (igas sagedusrühmas on kõrvaltoimed loetletud raskusastme vähenemise järjekorras).

Allpool toodud võimalike kõrvaltoimete sagedus on määratletud, kasutades järgnevat konventsiooni. Väga sage

≥1/10

Sage

≥1/100 kuni <1/10

Aeg-ajalt

≥1/1000 kuni <1/100

Harv

≥1/10 000 kuni <1/1000

Väga harv

<1/10 000

Teadmata

Ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel

 

Organsüsteemi klass

Sagedus

Kõrvaltoime

Närvisüsteemi häired

Aeg-ajalt

Peavalu

Silma kahjustused

Väga sage

Konjunktiivi hüpereemia, ripsmete vohamine

Sage

Pindmine tähniline keratiit, kornea erosioon, põletustunne, silma sügelus, torkimistunne, võõrkehatunne, silma kuivus, silmalau erüteem, silma valu, fotofoobia, eritis silmast, nägemishäired, silmalau sügelemine

Aeg-ajalt

Iriit, silma ärritus, konjunktiivi turse, blefariit, pisaravool, silmalau turse, silmalau valu, nägemisteravuse langus, astenoopia, trihhiaas

Teadmata

Tsüstjas maakula ödeem

Respiratoorsed, rindkere ja mediastiinumi häired

Aeg-ajalt

Riniit

Naha ja nahaaluskoe kahjustused

Sage

Silmalau pigmentatsioon

Aeg-ajalt

Hirsutism

       

 

Alljärgnevalt on toodud lisanduvad kõrvaltoimed, mida on täheldatud seoses kummagi toimeainega (bimatoprosti ja timolooliga), ja mis võivad ilmneda ka GANFORTi puhul.