Puudub Eestis kehtiv müügiluba või meil ei ole andmeid veel

Geodon

 

Geodon

Ravim: tsiprasidoon

Kaubanimi: Geodon

Mis on Geodon?

Geodon on antipsühhootiline ravim. See toimib, vahetades kemikaalide mõju ajus.
Geodoni kasutatakse skisofreenia ja bipolaarse häire ( maniakaal-depressiivse psühhoosi ) maniakaalsete sümptomite raviks.
Geodoni võib kasutada ka muudel, siin mitte kirjas olevatel eesmärkidel.

Oluline informatsioon Geodoni kohta

Geodoni ei kasutata dementsusega seotud psühhootiliste haiguste raviks. Geodon võib põhjustada südamepuudulikkust, äkksurma või kopsupõletikku vanematel inimestel, kellel on dementsusega seotud haigus.
Ärge kasutage seda ravimit, kui teie suguvõsas ( s.h. teil endal ) esinenud pika QT sündroom, kui teil on hiljuti olnud südameatakk, või kui teil on kontrollimatu südamepuudulikkus.
Lõpetage Geodoni võtmine ja konsulteerige koheselt arstiga, kui teil esineb uimasus või peapööritus, teil on  kiired või kloppivad südamelöögid, või kui te minestate. Need sümptomid võivad näidata tõsist südame rütmihäiret.
On olemas mitmeid ravimeid, mis võivad põhjustada tõsiseid või eluohtlikke meditsiinilisi probleeme, kui neid võtta koos Geodoniga. Öelge arstile, milliseid retsepti- ja käsimüügiravimeid kasutate. Sinna hulka kuuluvad ka vitamiinid, mineraalid, taimsed ravimid ja teiste arstide poolt kirjutatud ravimid. Ärge alustage uue medikamendi võtmist ilma arstile ütlemata. Koostage nimekiri ravimitest, mida kasutate ja näidake seda igale arstile, hambaarstile või tervishoiutöötajale, kes teid ravib.

Enne Geodoni võtmist

Geodoni ei kasutata dementsusega seotud psühhootiliste haiguste raviks. Geodon võib põhjustada südamepuudulikkust, äkksurma või kopsupõletikku vanematel inimestel, kellel on dementsusega seotud haigus. Ärge kasutage seda ravimit, kui olete allergiline tsiprasidooni suhtes, või kui teil on:

  • suguvõsas ( s.h. teil endal ) esinenud pika QT sündroom;
  • hiljuti olnud südameatakk;
  • kontrollimatu või ravimatu südamepuudulikkus.

Geodoni ei tohi kunagi võtta koos järgnevate ravimitega ( vastasel juhul võib tekkida eluohtlik südame rütmihäire ):

  • arseentrioksiid ( Trisenox );
  • dolasetroon ( Anzemet );
  • droperidool ( Inapsine );
  • halofantriin ( Halfan );
  • meflokiin ( Lariam );
  • levometadüülatsetaat;
  • takroliimus ( Prograf );
  • antibiootikumid, näiteks gatifloksatsiin ( Tequin ), pentamidiin ( NebuPent, Pentam ), moksifloksatsiin ( Avelox ), sparfloksatsiin ( Zagam ), telitromütsiin ( Ketek );
  • südamerütmi ravimid, näiteks dofetiliid ( Tikosyn ), disopüramiid ( Norpace ), kinidiin ( Cardioquin, Quinaglute ) või sotalool ( Betapace );
  • psühhiaatriliste haiguste ravimid, näiteks kloorpromasiin ( Thorazine ), mesoridasiin ( Serentil ), pimosiid ( Orap ) või tioridasiin ( Mellaril ).

Öelge arstile, kui olete ükskõik milliste ravimite vastu allergiline, või kui teil on:

  • südame rütmihäire;
  • olnud südameatakk või -rabandus;
  • veres madal kaaliumi- või magneesiumisisaldus;
  • diabeet ( Geodon võib tõsta teie veresuhkurt );
  • haigushood või epilepsia;
  • olnud enesetapumõtteid;
  • Parkinsoni või Alzheimeri tõbi;
  • neelamisraskused;
  • maksa- või neeruhaigus.

Kui teil on mõni eelpoolmainitud seisund, võidakse teie annust muuta või peate läbima spetsiaalsed testid, et seda ravimit ohutult edasi võtta.
Geodon võib põhjustada kõrget veresuhkurt ( hüperglütseemiat ). Öelge arstile, kui teil esineb mõni järgnevatest hüperglütseemia tunnustest: janu suurenemine, tihenenud urineerimine, ülemäärane näljatunne või nõrkus. Kui olete diabeetik, kontrollige oma veresuhkrutaset regulaarselt ajal, kui võtate Geodoni.
Suukaudselt lagunev Geodoni tablett võib sisaldada fenüülalaniini. Kui teil on fenüülketonuuria ( FKU ), konsulteerige arstiga enne, kui alustate sellise Geodoni võtmist.
Ei ole teada, kas Geodon on sündimata lapsele kahjulik. USA Toidu- ja Ravimiamet ( FDA ) liigitas selle ravimi rasedusega seotud kategooriasse C - puuduvad adekvaatsed loom-või inimkatsed või kahjulikud muutused loomkatsetes olemas, kuid inimkatsed puuduvad. Öelge arstile, kui olete rase või plaanite rasestuda ravimikuuri ajal. Ei ole teada, kas Emsam kandub rinnapiima kaudu edasi või teeb kahju rinnapiima saavale lapsele. Ärge kasutage seda ravimit ilma arstile ütlemata, et toidate oma last rinnapiimaga. Kõrvalmõjud sellest ravimist võivad tõenäolisemalt tekkida vanematel inimestel.

Kuidas Geodoni kasutada?

Võtke ravimit nii, nagu teile on kirjutatud. Ärge võtke seda suuremates kogustes või kauem, kui arst on soovitanud. Järgige pakendil olevat kasutusjuhendit.
See ravim sisaldab ohutu ja efektiivse kasutamise juhendit. Järgi neid juhendeid hoolikalt. Küsimuste tekkimisel konsulteerige arsti või apteekriga.
Teilt võetakse regulaarselt vereproove, et olla kindel ravimi ohutuses. Samuti võidakse testida teie neeru- või maksategevust. Ärge jätke ühtki kokkulepitud visiiti vahele.
Annustage see ravim koos toiduga.
Geodoni on vaja võtta regulaarselt, et kindlustada maksimaalne kasu. Laske endale kirjutada uus retsept enne, kui teie tabletid täielikult otsa saavad.
Sümptomid võivad paraneda alles pärast mitmenädalast Geodoni kasutamist. Parimate tulemuste saavutamiseks jätkake ravimi kasutamist nagu teile  on öeldud. Rääkige arstiga, kui sümptomid ei parane. Hoidke ravimit toatemperatuuril, eemal niiskusest, valgusest ja kuumusest.

Mis juhtub, kui mul jääb annus vahele?

Võtke vahelejäänud annus niipea, kui see teile meelde tuleb. Kui on peaaegu aeg võtta järgmine doos, jätke üks vahele ja manustage Geodon tavalisel ajal. Ärge võtke täiendavat annust, et kaotatud doos tasa teha.

Mis juhtub üledoosi korral?

Otsige viivitamatult meditsiinilist abi, kui tekib kahtlus, et olete seda ravimit üle annustanud.
Üledoosi sümptomiteks võivad olla uimasus, kõneprobleemid, peapööritus, minestus,  kiired või kloppivad südamelöögid või silma-, keele-, lõua- või kaelalihaste tõmblemine.

Mida peaksin Geodoni kasutades vältima?

Kasutades Geodoni, võite olla tundlikum äärmuslikele ilmastikuoludele, näiteks väga kuumale või külmale ilmale. Vältige alajahtumist, ülekuumenemist või vedelikupuudust. Jooge ohtralt vedelikke, eriti kuuma ilma käes ja treeningut tehes. Geodoni võttes on ülekuumenemise ja vedelikupuuduse oht suurem. Ravim võib põhjustada kõrvalmõjusid, mis kahjustavad mõtlemist või reaktsioone. Olge ettevaatlik, kui juhite sõiduvahendit või teete midagi, mis nõuab ärkvel olemist ja tähelepanelikkust. Vältige alkoholi tarvitamist, kuna see võib mõningaid kõrvalmõjusid võimendada.

Geodoni kõrvalmõjud

Lõpetage Geodoni kasutamine ja otsige viivitamatult meditsiinilist abi, kui teil esineb mõni järgnev allergiline reaktsioon: lööve; hingamisraskused; näo-, huulte-, keele- või kurgupaistetus. Konsulteerige koheselt arstiga kui teil on mõni järgnevatest tõsistest kõrvalmõjudest:

  • uimasus, peapööritus, minestus,  kiired või kloppivad südamelöögid;
  • palavik, kanged lihased, segadus, higistamine,  kiired või ebaregulaarsed südamelöögid;
  • treemor ( kontrollimatu värisemine ),  silma-, keele-, lõua- või kaelalihaste tõmblemine;
  • erutuvus, vaenulikkus, segadustunne;
  • suurenenud janu või urineerimine, nõrkus,  ülemäärane näljatunne;
  • valulik või kauem kui neli tundi kestev peeniseerektsioon.

Kergemateks Geodoni kõrvalmõjudeks on näiteks:

  • kerge nahalööve;
  • ärevus, peavalu, depressiivne meeleolu;
  • peapööritus, uimasus;
  • iiveldus, oksendamine, isukaotus;
  • nohu või kinnine nina, kurguvalu;
  • kaalutõus.

See nimekiri kõrvalmõjudest ei ole täielik ja võib esineda teisigi nähte. Rääkige arstiga igasugusest ebatavalisest või tülikast kõrvalnähust.

Millised teised ravimid mõjutavad Geodoni?

Enne Geodoni võtmist öelge arstile, kui tarvitate regulaarselt teisi unisekstegevaid ravimeid ( näiteks külmetus- või allergiaravim, narkootiline valuvastane ravim, unerohi, lihaste lõdvestajad ja ravim haigushoogude, depressiooni või ärevuse vastu ). Need võivad Geodoni põhjustatud unisust veelgi võimendada
Samuti öelge arstile, kui võtate mõnda järgnevatest ravimitest:

  1. diureetikum ( organismist vett väljutav ravim ), vererõhu- või südamerütmiravim;
  2. karbamasepiin ( Carbatrol, Tegretol );
  3. tsisapriid ( Propulsid );
  4. haloperidool ( Haldol );
  5. narkootiline valuvastane ravim;
  6. Parkinsoni tõve ravimid, näiteks levodopa ( Dopar, Larodopa, Sinemet, Atamet ja teised );
  7. antibiootikumid, näiteks asitromütsiin ( Zithromax ), klaritromütsiin ( Biaxin ), diritromütsiin ( Dynabac ), erütromütsiin ( E-Mycin, E.E.S., Erythrocin, Ery-Tab ), ketokonasool ( Nizoral ) või telitromütsiin ( Ketek ).

See nimekiri pole täielik ja võib esineda teisigi taolisi ravimeid. Öelge arstile, milliseid retsepti- ja käsimüügiravimeid kasutate. Sinna hulka kuuluvad ka vitamiinid, mineraalid, taimsed ravimid ja teiste arstide poolt kirjutatud ravimid. Ärge alustage uue medikamendi võtmist ilma arstile ütlemata.